VEENENDAALSE BEZOCHT A THENE 5 Mej. I. Remme uit Veenendaal 12 c\ Grieken verlieten coupé zodat ik kon gaan slapen éëmrwÈ Melkboer komt met geit aan de deur w&m s m BWOAB m ar Efi zones Sage Uitzoeken Zonnig Hoffelijk DAMMEN A SCHAKEN O S BRIDGE KRUISWOORDRAADSEL door J. M. BOM door H. KRAMER door H. W. FILARSKI 5 Mej. I. Remme uit Veenendaal 5 Waar eerst kanonnen stonden trippelen nn weer de duiven Na twee dagen en nachten in de trein geweest te zijn. was ik blij toen we De resten van de tempel van Delphi Athene naderden. Vanaf Nederland tot aan het noorden van Griekenland. Ma cedonië, hadden we door een sneeuwlandschap gereden. Vooral in Joegoslavië lag er veel. Het was ook vreselijk koud daar, te zien aan de mensen op de per rons, die de kragen opgezet hadden en dikke mutsen droegen. Hier, zonder die witte laag, leek het landschap kaal. En hoewel het al half december was, lieten enkele bomen nog herfsttinten zien. Mijn medereizigers, allen Griekse gastar beiders, die uit Nederland en België, maar vooral uit Duitsland kwamen en met kerst en nieuwjaar thuis wilden zijn, hadden uit enthousiasme de ramen opengezet. waar eeuwen terug het orakel plaats vond. dat ze de Griekse grens overschreed 5 5 was maar nauwelijks het moment 5 achter de rug waarop koning Con- 5 stantijn probeerde het kolonelsbe- 5 wind door middel van een gewa- 5 pend optreden beentje te lichten. Mej. Remme maakte van nabij de spanning mee, maar had niettemin 5 nog voldoende gelegenheid in het oude en nieuwe Athene rónd te kij- 5 5 ken. Haar belevenissen staan af ge- 5 j drukt in onderstaand artikel. Georgios, mijn buurman, vertelde dat hij in Joegoslavië Griekenland al gero ken had.... Maar toen keek hij verbaasd naar buiten, want langs de spoorbaan lagen allemaal soldaten met het geweer op de trein gericht. Iedereen liep nieuwsgierig naar het raam. Eerst dacht ik aan een legeroefening, maar toen ik die ernstige gezichten zag en het opgewonden gepraat van de reizi gers hoorde, vroeg ik wat er aan de hand was. Men antwoordde een beetje vaag, dat het iets van de nieuwe rege ring was. In Athene zelf was de spanning niet minder. Overal soldaten en bij het re geringsgebouw stonden zelfs enige ka nonnen. Mijn taxichauffeur kon me ook niet veel wijzer maken, daar hij alleen Grieks sprak en ik dat niet al te best versta. Op de Nederlandse ambassade hoorde ik, dat koning Constantijn met een leger bij Thessaloniki was en op rukte naar Athene. Men vreesde een burgeroorlog. Heel precies wat ons boven het hoofd hing, kon men ook niet vertellen, daar alle verbindingen met de buitenwereld verbroken waren. Zelfs de grens was gesloten. Niemand kon er in of er uit. Ook de Nederlandse ambassadeur, die buitenslands was, omdat zijn dochter trouwde, kon niet terug komen. Het eni ge dat er te doen was, was afwachten hoe alles zou lopen. De vriendin, die ik in Athene bezocht, zei, dat het ongewoon rustig was op straat. De volgende morgen wist men op de ambassade nog niets en men raadde me aan, niet de stad uit te gaan, want als de situatie kritiek werd, was het misschien mogelijk, dat er plaats was in een gecharterd Amerikaans vliegtuig voor evacué's. Later hoorde ik dat koning Constantijn gevlucht was en de kolonels van 's konings leger gevan gen genomen waren. De regering was de toestand weer volkomen meester. Er was dus geen gevaar meer te vre zen, maar daar 't nieuws gecensureerd werd, wist men niet wat nu te geloven. De Efzones, soldaten die de wacht houden voor het koninklijk paleis en al tijd vanwege hun grappige uniform de aandacht der toeristen trekken, stonden er niet meer. Hun wachthokjes waren leeg. Ik besloot zolang het nog mogelijk was Athene en omgeving te bekijken. Na enig ronddwalen langs schilder achtige straatjes, kwam ik bij de Acro polis. De Acropolis was het middelpunt van het Athene der oudheid en ligt 156 meter boven de zeespiegel. Reeds in oeroude tijden was de hoogte bewoond. Later werd zij konings-burcht. En nog weer later de vesting van de stad. Na de Perzische oorlogen heeft men in de vijfde eeuw voor Christus onder Peri cles, de grootste staatsman van Athene, de hoogte nog hoger en groter gemaakt en haar uitsluitend voor de eredienst be stemd. Men beklimt de Acropolis van De lijfwacht vort de koning, de Ev- zones, die ook verschillende acte de presence gaven op de N.A.T.O.-taptoe in Arnhem. de westkant. Onmiddellijk rechts verheft zich op een vooruitspringend gedeelte het kleine Niketempeltje (Nike was de godin der overwinning). Dan betreedt men de uit marmeren zuilengangen be staande toegang, de Propylaeën ge naamd, tot de top van de Acropolis. Vroeger heeft op het plateau een reusachtig beeld van de godin Athene gestaan, gewapend met schild en speer, waarvan de punt, die flikkerde in het zonlicht, zelfs gezien werd door zeelie den die voor kaap Sounion voeren, die op ongeveer 70 km. afstand ligt. Rechts ziet men het bekende Parthenon, een ruïne van een tempel, gebouwd ter ere van de godin Athene, naar wie de stad genoemd is. Deze godin trad op als be schermster van steden en burchten. Zij was ook de godin van de geregelde strijd, wijsheid en vrouwelijke hand werken. Het beeld en het Parthenon zijn ge bouwd door Phidias, de grootste beeld houwer en bouwmeester van Grieken land. Links ziet men de ruïnes van het Erechteion met de Karyatiden, dat zijn zuilen in de vorm van vrouwenfiguren. Het was een Ionische tempel, die vol gens de sage door Erechtheus, een ko ning van Attica, ook ter ere van de godin Athene gebouwd werd. Aan de Oostkant ligt tegen de Acropolis aan het Dionysustheater, waar vroeger to neelwedstrijden gehouden werden. De Acropolis is niet het hoogste punt van de stad. De Lykabettos is namelijk hoger. Vanaf deze berg, waarop een Grieks-Orthodox kerkje staat, heeft men een prachtig uitzicht over de stad. Vooral 's avonds als de lichtjes bran den, is het haast sprookjesachtig. He laas moest men zuinig zijn met elektri citeit en niet teveel lampen laten bran den. De roltrappen naar de ondergrondse waren stopgezet en een lift mocht al leen naar boven gebruikt worden. Naar beneden moest men lopen. Hoewel het over een week al kerstmis was, was er haast nergens enige versiering te be kennen. Slechts een paar dagen voor het feest veranderde dat. Athene, gebouwd op een heuvelachtig terrein, waardoor er een hoogteverschil bestaat tussen de stadsdelen, is met zijn kunstschatten één der interes santste steden ter wereld. Het is ook een moderne stad. Er zijn goede ver keersverbindingen, mooie winkels, hoe wel geen grote warenhuizen, maar het is er tamelijk duur (Alleen een kopje koffie kost al f 1,20). Toch is het moge lijk om in kleine winkeltjes en vooral op de markt, na enig afdingen, iets voor een redelijke prijs op de kop te tikken. Ook zijn er theaters, bioscopen, cafés, waar de boezoekia te beluisteren is en zelfs exclusieve nachtclubs. Grote hotels zoals het Hilton tot eenvoudige taveer nes, ruikend naar de retsina. Daar kan men kennis maken met op z'n Grieks bereid voedsel. De enige moeilijkheid is, dat na het ingewikkel- Nationaal vervoermiddel in Griekenland. De Acropalis torent op veel plaatsen in Athene boven de gepleisterde huizen uit. de menu ontcijferd te hebben, men niet weet wat te bestellen. Maar ook daar is een oplossing voor. Want ga gerust naar de keuken en daar, ter wijl de kok aan het werk is, kunt u iets uitzoeken. De keus kan vallen op een heel lam aan het spit, waar kop met ogen nog aanzit. Ook varkenskoppen liggen kant en klaar bereid de bezoekers aan te kij ken. Meestal besteld men per pond. Ook geitevlees wordt er gegeten. Een erg lekker voorgerecht zijn de „Dolma- des" (rijst met vlees in druivenbladen gerold en in frituur gelegd). En daarbij natuurlijk een glas Retsina. Ret sina is een geresineerde wijn. Men moet wel even wennen aan de harssmaak, maar daarna is het bij een maaltijd niet meer weg te denken. Een andere bekende drank is „ouzo", dat wel als aperitief gedronken wordt en waarvan „Sans Rival" wel het bekendste merk is. Op straat kan men overal de heer lijke saté's (Souvlaki) en gepofte kas tanjes kopen. Heel bijzonder is de Griekse gastvrij heid. („Xenos" betekent vreemdeling, maar ook gast.) Dat merkte ik al in de trein, waar onze hele coupé, als een grote familie, de maaltijd gezamenlijk gebruikte. De één deelde een stuk brood uit, een ander salami en Griekse geite kaas, weer een ander koude kip. Zelfs een sinaasappel werd gedeeld en ieder kreeg een paar stukjes. Daar er geen koffie te krijgen was, ging het kruikje water van mond tot mond, waarbij ook ik niet overgeslagen werd. Een beleefd bedankje ziet men als bescheidenheid en men zal' blijven aandringen tot het aangebodene geaccepteerd wordt. He laas had ik maar een paar repen cho cola uit te delen, wat men nog weiger de, want ik was een vreemdeling en dus hun gast. anders dan tijm. Overal komt men de eenvoudige herders tegen, met hun kudden geiten. Daar de akkers en wei landen vol stenen liggen, is er niet voldoende voedsel voor runderen. Al leen geiten en schapen geven de Griek melk, kaas, vlees en wol. De melk is niet slecht en de kaas wel pittig. In kleine plaatsjes komt de melkboer met zijn kudde geiten aan de deur, neemt de geit achterstevoren tussen de be nen en melkt de pan van de klant net zo vol als men wenst. Voor een alleenreizende dame is Grie kenland, in tegenstelling tot Italië, een ideaal land, want de Griek zal haar zeer hoffelijk behandelen. Hij legt een behulpzaamheid aan de dag, die soms opdringerig lijkt. We zaten met z'n zessen in een cou pé en daar ik geen couchette had, liep ik de trein eens door om te zien of er niet wat meer ruimte was om te sla pen. Toen dat niet het geval bleek, hoop te ik er maar het beste van. Om on geveer één uur 's nachts, voordien was er verwoed gekaart in onze coupé, verdween de een na de ander. Twee bleven er op de bank tegenover me zit ten. Op mijn vraag waar iedereen heenging, werd er geantwoord, dat ze een eindje waren gaan wandelen om te zoeken naar een lege plaats, zodat ik de gelegenheid kreeg, te slapen. Hoewel ik me beschaamd voelde en nog niet veel slaap had, bleef mij niets anders over dan me te ruste te bege ven, door languit op de bank te gaan liggen en mijn mantel als deken te gebruiken. Een grote bron van inkomsten zijn de toeristen. Griekenland is arm. In het noorden, in Macedonië heeft men tabak en katoen, dat geëxporteerd wordt. Verder in de bergen groeit niet veel Het klimaat is volgens deskundigen in Griekenland sinds historische tijden geen graad gewijzigd. Het is nog steeds zonnig en regenarm. Alleen de olijf, die weinig water nodig heeft, wordt veel ge kweekt en gegeten. Ook de rijst is een belangrijk volksvoedsel. En men heeft heerlijke vruchten, sinaasappels, perzi ken, vijgen, druiven en niet te ver geten krenten en rozijnen. Ook veel mooie bloemen, cyclamen, hybiscus, oleander enz. Het regent nooit lang en het is heel goed mogelijk om zelfs in december op een terrasje te zitten. Athene heeft trouwens een heel aange naam klimaat. De gemiddelde tempera tuur in januari is 15 gr. C. Daar er weinig industie is en de lonen erg laag zijn, zijn de meeste Grieken boer of zeeman, waarbij de eerste een niet al te royaal bestaan heeft. Velen zoeken dan ook als gastarbei ders hun heil buiten de grenzen. Een vrouw is in Griekenland niet zo erg belangrijk, want nog steeds houdt men de „Prika" in ere. Een meisje kan niet trouwen als ze geen bruidsschat heeft, die meestal bestaat uit een huisje en wat grond. Kunnen haar ouders dat niet opbrengen, dan zullen haar broers dat proberen mogelijk te maken. Na haar huwelijk is ze het bezit van haar man en kan als zodanig geen zelfstan dige rol spelen. Bijna 't gehele land is Grieks Ortho dox en overal kom je de popes tegen met hun lange baarden. Wat ik niet verwachtte was, dat ze geen enkele an dere taal spreken dan Grieks en velen zelfs zeer onontwikkeld zijn. Veel inwo ners van Athene spreken of Frans of Engels, daar men de keuze heeft tussen deze talen op de middelbare school. Ongeveer tien km vanaf Athene, in de oudheid verbonden met de stad door een muur, ligt Piraeus, de haven. Men ziet er aan de ene kant grote zeesche pen van verschillende nationaliteiten en exclusieve zeewaardige jachten. Aan de andere kant, in de schilderachtige vissershaven, de eenvoudige kleurrijke vissersbootjes, waarmee men tonijn, sardines en ook sponzen boven water haalt. Als men over de Griekse historie na denkt, maken de ruïnes hier en de tempels een diepe indruk. Nog naden kend over hetgeen ik gezien had, stond ik op de bus te wachten. Er kwam een ezeltje aanlopen, het nationale vervoer middel van Griekenland. Een eindje daarachter een man in eenvoudige kle ding. Hij lachte vriendelijk en vroeg, naar mijn fototoestel wijzend: „Ameri- kana?". „Hollandia", antwoordde ik, één van de weinige woorden gebruikend die ik in het Grieks kende. De man bleef staan en zei: „Potverdikkie Maar dat was ook het enige woord Hollands dat ik van hem te horen kreeg. In het Engels vertelde hij, als zeeman eens in Rotterdam geweest te zijn (het ezeltje was inmiddels gewoon doorgelopen). Daar we vlak bij een taveerne stonden, nodigde hij me uit voor een kopje kof fie. In Athene gaat alles weer zijn gewo ne gang. Alsof de dreigende burgeroor log slechts een angstige droom was. En waar enige dagen geleden nog ka nonnen stonden, lopen nu honderden duiven, op zoek naar iets eetbaars. Op het ogenblik is het rustig in Athene. Maar voor hoelang Ina Remme NDRIS ANDREIKO, waarvan velen gedacht hebben, dat hij in staat zou zijn de ijzeren strategie van Koeper- man te doorbreken, is na zijn verlies in de negende partij door de titelhouder letterlijk tot wanhoop gebracht. Met ijzi ge logica vermeed Koeperman in de vol gende partijen alle listig opgezette po gingen van zijn veel jongere tegenstan der om hem mee te slepen in avonturen la Tal. Partij na partij brokkelde het moreel van de Let af en het omgekeerde van wat verwacht werd gebeurde: Niet de titelhouder, maar de uitdager geraakte in paniek en toen de laatste in de voor laatste partij alles op één kaart zette, sloeg Koeperman genadeloos toe en maakte de slotpartij tot een formaliteit. Jammer alleen, dat de strikt logische tactiek van de wereldkampioen leidde tot 18 remisepartijen .waardoor men zich afvraagt, of het verspelen van de hoogste titel in een match nog wel aan bevelenswaard is. Hieronder het zo jammerlijk gefaalde slotoffensief van de uitdager: Wit. Ir. I. Koeperman: Zwart A. An- drelko 19e partij te Tiflis. 1. 32—28 18—23: 2. 34—29 23x34; 3. 40x29 20—25; 4. 37—32 15—20; 5. 41—37 10—15: 6. 4641 25—30: Deze typisch Russische omsingelingsstrategie' is de titelhouder natuurlijk niet vreemd. 7. 35x24 19x30; 8. 45—40 2025; 9. 40—34 14—20: 10. 44—40 9—14; 11. 50—45 3—9; 12. 32—27 17—21; 13. 2822! Zeer juist gezien; wits linkervleu gel moet bewegingsvrijheid houden 13. 21x32; 14. 37x28 12—17: Hiermede ver klaart zwart tot elke prijs een beslissing te willen forceren. Voor hem is er prak tisch gesproken geen terug meer. 15. 41—37 7—12; 16. 37—32 20—24; 17. 29x20 15x24; 18. 42—37 Niet 34—29 wegens (13—19) 29x20 (19—23) enz. 185—10; 19. 47—42 1—7; 20. 34—29 herleidt het enigszins wonderlijke genre naar een vorm van het „Utrecht"-systeem, waarin zwart la boreert aan een voorlopig onmachtige linkervleugel. 2014—19; Misschien is beter (30—35) 29x20 (35x44) 49x40 (10—15). maar hier moet Andrelko al gevoeld hebben, dat er ..iets mis" ging. 21. 29x20 25X14; 22. 40—35! 10—15; 23. 35x24 19x30: 24. 4540 1920; 25. 39—34 30x39; 26. 43x34 13—19; 27. 40—35 8—13; 28. 34—29! 20—25: 29. 31—27! (zie diagram). Beperkt zwarts zetkeus tot het uiterste. Zo is bijv. (12—18) belet door 28—23, (17—21) kan niet door, 22—17. Zowel na (4—10) als (2—8) verdwijnt een belangrijk steunpunt in de zwarte verdediging en wordt de verdere ontplooiing van wits aanval met 2923 een dodelijke dreiging voor zwart. Het is daarom niet verwon derlijk, dat bij het bepalen van de keus, zwart zijn grootste aandacht zal hebben besteed aan (14—20) en (25—30). Hij moet daarbij overwogen hebben. dat na (14—20) ook nog de damcombinatie 27—21 (16X18) 28—22 (17x39) 38—33 (39x28) 32x3 tot wits mogelijkheden behoorde, al is niet duidelijk, dat na (4—9) 3x26 (2—8) 26x14 (20x9) wit veel voordeel heeft. Maar zwart moest winnen en dus: 29 25—30; 30. 35x24 19x30. Aan onze lezers de opgave: Hoe for ceerde de titelhouder thans schitterend een winnende combinatie? OPLOSSING De stand: Wit (A. J. Ivens) 36, 2 dammen op 91 en 50 Zwart (D. v. d. Staay) 16. 25. 26. 40, 41 (8 sch.) Aan de witspeler de eer voor de op merking, dat onze vraag om in dit eindspel de winst aan te tonen naar het fabelenrijk moet worden verwezen, daar na 1. 22—13 (de enige) volgt: (40—44!!) 50x6 (16—21!!) deze tussenzet forceert d« remise 13—19 of? (45—50!!) 19—28 gedw. (50x22) 6x39 (21—27!!) remise, daar 39—49 beantwoord wordt met (26—31!) 43x16 (31—37) remise en op elke andere gaat of 27 of 25 naar de damlijn! Prachtig ge vonden. IN TEGENSTELLING met de groot- meestergroep van het Hoogoventoer nooi waarin de strijd om de eerste plaats een eenzijdige aangelegenheid is geweest was er in de meestergroep voortdurend hoogspanning. Ten slotte gingen drie meesters gezamenlijk over de eindstreep: Doda, Medina en Ostojic. Hoe sterk deze groep eigenlijk bezet was realiseert men zich pas wanneer men bedenkt dat meester Van Scheltinga niet verder kwam dan tot de elfde plaats, met zeven punten uit veertien partijen. De onderstaande partij levert een beeld op van de hardnekkigheid waarmee werd gestreden in deze groep. Na uren lang moeizaam positiespel brengt een tactische aardigheid plotseling de beslis sing. Wit: A. Medina. Zwart: T. D. van Scheltinga. (Wijk aan Zee 1968.) Sidliaanse verdediging. l. e2e4, c7c5 2. Pblc3 (Een speciali teit van de witspeler.) 2Pb8c6 3. g2—g3. e7e6 4. Lfl—g2, Pg8—f6 (Zwart kiest een afwijkende opstelling; het ge bruikelijke 4g6 5. d3, Lg7 vindt hij blijkbaar te afgezaagd.) 5 d2—d3, Lf8e7 6. f2—f4. d7d5 7. e4—e5, Pf6—d7 8. Pgl—f3, b7—b5! (De pointe van zwarts opbouw. De pion kan wegens 9. Da5t 10. Pc3 d4 11. Pxd4, cxd4 12. Lxc6, Tb8 niet geslagen worden.) 9. 00, Dd8—b6 10. a2—a4, b5—b4 11. Pc3—e2. a7—a5 12. Lel—e3, Lc8a6 13. Ddl—d2, f7—f5 (Als zwart kort r och eert heeft wit kans, dank zij zijn overwicht aan bewe gingsvrijheid op de koningsvleugel, tot aanval te komen. Door de tekstzet tracht zwart dit gevaar te voorkomen. Het na deel is echter dat zijn pionnenstelling verzwakt wordt.) 14. e5xf6 e.p., g7xf6 15. Tal—el, d5d4 (Op 150—0 kan 16. d4, c4 17. f5! volgen.) 16. Le3—f2, 0 0 0 (Zwart moest wei de een of andere beslissing nemen: in het midden kan de koning niet blijven en zowel aan de lange als aan de korte kant dreigen gevaren.) 17. Pe2—cl, Pd7—f8 18. f4—f5! e6—e5 (Op 18. exf5 volgt 19. Ph4 met groot voordeel voor wit.) 19. Pf3—h4, Pf8d7 20. Pelb3, Kc8c7 (Als zwart c5c4 had willen doen dan heeft hij op zijn 19e zet de gelegenheid verzuimd. Nu faalt deze zet op 21. Lxc6, Dxc6 22. Pxa5.) 21. Dd2e2, Pc6a7 22. Tel—bl!. Pd7—b8 23. Tfl—dl, Pb8C6 24. Ph4—f3, Pa7—C8 25. c2c3! (Leidt tot opening van een torenlijn.) 25Kc7—b8 26. c3xd4, Pc6xd4 27. Pf3xd4, c5xd4 28. Tbl—cl, Pc8a7? (Verliest snel. Meer tegenstand bood 28. Td7.) Het probleem van de week: hoe besliste de witspeler vanuit de dia gramstelling de partij? Volgende week de oplossing. VAN SCHELTINGA SU Pl A® W ÉS H i&fWs w? 5v' V. w&. 'Met OPLOSSING De stand was: Wit (Zuckerman): Kgl, Ddl, Tal en el, Lb3 en cl, Pe4 en e5, pionnen a2, b2, d4, f2, g2, h2. abcdefgb MEDINA Zwart (Hartoch)Kg8, Dd8 Ta8 en f8,Ldt en e7, Pb4 en f6 pionnen a6, b5, c7, f7, g7, h7. Er volgde: 15. Pe4xf6t, g7xf6 (Op 15. Lxf6 heeft wit de combinatie 16. PxfM, Txf7 17. Lxf7t, Kxf7 18. Db3t met verove ring van het paard op b4.) 16. Pe5xd7, Dd8xd7 17. Lelh6, Tf8—e8 18. Telxe7t, Te8xe7 19. Ddl—f3! en zwart gaf het op. IET sensationele slemspel uit de match Bridgekring - Buitenhof werd kaartverdeling 5 4 2 geweest. Dat contract ls tegen uitkomst te winnen, b.v. ruften O V10 8 53 V 9 7 A H V 8 3 C? V B 10 8 O A H 4 2 4 Noord gever, NZ kwb. Met Boender - Blitzblum als NZ en Kallos - Haver als OW ging het bieden: noord pas - oost pas - zuid twee klaver - west vijf klaver - noord zes klaver - oost paste. Wests uitstekende vijfklaverbod werd door Boender kundig gepareerd met zes kla ver, aangevende: partner, ik wil ten minste klein slem spelen, zoek Jil de kleur maar uit. Blitzblum in zuid bood nu zeven klaver om noord te laten kiezen! Noord bood zeven harten, die west doubleerde, in de hoop een schop penuitkomst te forceren. Kallos (oost) startte echter met troef vijf en hoe vreemd het lijkt, het con tract is niet te winnen. Noord won slag 1, troefde een klaver af en probeerde met schoppen in eigen hand terug te komen. West troefde, speelde troef terug en noord ging twee down. Nu zuid er bij het bieden zo zeker van was dat noord harten AH moest hebben en zéker steun voor harten en schoppen, was misschien zeven schoppen door zuid een beter bod HORIZONTAAL I. rivier in Ned. 5. rivier in Ned. 8. plaats in Zuid-HolL 12. vooropkomend 14. stuk gereedschap 10. rivier in Ned. 18. lichaamsdeel van een dier 20. zoogdier 22. godheid 23. equator 20. bericht 27. meisjesnaam 28. tijdelijk gebouw 29. op voorwaarde dat 31. voorzetsel 32. Bijbelse figuur 34. drinkglas 36. lichaamsdeel 38. voorzetsel 39. godheid 41. onaangename verblijfplaats 42. vlug 43. voorzetsel 45. bij zich doen komen 47. drinkgerei 49. geluid 50. wrevelig 51. wezen 52. tropische plant 54. kweek 56. godheid 58. drank (Eng.) 59. zoek 61. waterloop 62. noot 63. zonnescherm 65. ondeugd 67. teleurstellend 69. boerenbezit 70. vlak 72. soort balk 74. omvangrijk 70. Bijbels rustoord 78. werelddeel 80. rivier in Rusland 81. deel van Amerika 83. keurig 84. harden 80. een der Muzen 88. aanspreekwoord 89. heilig symbool 90. voertuig 91. bepaald soort wegen VERTIKAAL 1. navigatiemiddel 2. laag 3. zoogdier 4. lof 5. militair 0. deel van het etmaal 7. noot 8. op dat ogenblik 9 plaats in Noord-Holl. 10. wettelijk II. bouwwerk 13. voertuig 15. drank 17. sterrenbeeld iedere negen voor het aas, schoppen drie naar de negen, klaver troeven (hoog), schoppen acht naar de tien, klaver troeven (hoog), éen hoge troef spelen, met harten naar noord, troef halen, enz. Voor het demonstratietableau beleefden de toeschouwers grote ogenblikken. Sla venburg opende als noord met één har ten Helleman (oost) paste Kreyns bood met het zuidspel ineens vijf SA, vragende aan noord zeven harten te bie den indien hij troefaas en heer heeft. Dat had noord en na passen van west kwam er zeven harten. Lengyel (west) doubleerde eveneens en deze belediging meende Kreyns met een redoublet te moeten afstraffen. Oost had méér reden aan te nemen dat west renonce ln rui ten. dan in schoppen kon hebben en startte met ruiten acht. Had Slavenburg de situatie juist geana lyseerd en de slag naar ruitenboer laten lopen, dan was het contract gemaakt. Hij nam echter op tafel (zuid) met ruitenaas, speelde hartenvrouw en toen harten acht naar de negen. De klaver vier werd getroefd en nu schoppen uit zuid na. West troefde, speelde troef terug: twee down 1000 punten voor Buitenhof, dat dus 500 aan dit spel overhield. Hoewel Buitenhof 11 matchpunten aan dit spel won, zou het bieden van zeven schoppen wel enig verschil hebben ge maakt. Dat contract had 2210 opgeleverd, hetgeen met de 1000 van de andere tafel de fantastische score van 3210 te zien gegeven /.ou hebben: 22 matchpunten, een aantal dat zelden of nooit in de meesterklasse in één spel gewonnen wordt. Niet alleen voor de statistiek is het spijtig dat zuid geen zeven schoppen bood: ook Bobby Blitzblum zal er nog wel eens over getreurd hebben! NIEUWE OPGAVE Het einde van de selectiewedstrijden voor talentrijke Jongere spelers is in zicht. Tien paren nemen er aan deel. waarvan er drie uitverkoren zullen wor den om het nationale Jeugdteam te vor men dat één Jaar het recht krijgt aan diverse evenementen mee te spelen. Uit de eerste finaleronde stamt dit spel: 4 A B 6 2 C 853 O A 4 4 A B 7 2 4 10 9 8 4 OP 10 9 6 2 V 7 5 4 V 6 West gever, allen kwetsbaar. West één ruiten - noord doublet - oost pas - zuid één harten - west pas - noord pas - oost doublet - zuid pas - west twee ruiten - noord pas - oost pas - zuid twee schop pen - einde. Vooral daar op basis van viertallenver- gelijking wordt gespeeld, stem ik niet ln met zuids twee-schoppenbod. Aan twee ruiten van OW kan hij zich geen buil vallen en verliest misschien 90 tot 139 punten. Twee schoppen moet echter bij na zeker al 100 kosten, misschien zelf» 200 of meer. Het is dan ook een typisch „parenwedstrijdbod" zuid trachtte 100 te verliezen in plaats van 110. Tegen twee schoppen begint west met ruitenboer, oost wint de heer. Oost speelt harten na en west maakt drie slagen (boer, heer en aas) ln die kleur (oost bleek hartenvrouw derde te hebben gehad). In slag 5 speelt west ruiten, noord het aas. Hoe verder?? Volgende week bespreking. 18. bouwmateriaal 19. vertrek 21. een der Muzen 24. op grote afstand 25. houding 28. scherp geluid 30. hevige val 33. toelage uit 's Rijks ka» 35. fat 37. volmaaktheden 38. voorzetsel 40. getal 42. mannetjeshond 44. amfibie 45. raamscherm 46. ontkenning 47. gat in het ijs 48. zoogdier 53. meisjesnaam 55. droogoven 57. welpenleidster 59. bekend zijn met 60. tanden en kiezen 62. in puin gevallen bouwwerk 64. vrucht 65. zoogdier 60. liefkozing 68. tot een bepaalde stand behorendeil 69. rivier in Ned. 71. na de gewone tijd 73. Ind. rijst 75. vuurwapen 77. tijding 79. ligplaats 80. vulkanisch produkt 82. waterkering 85. ogenblik 87. zoogdier 88. aanhef op circulaires Oplossing vorige cryptogram HORIZONTAAL: 1. verlegt, 6. karig, 9. anti, 10. staving, 11. poilu, 12. loop, 13. lenzen, 14. elite. 16. bloemenkoningin. 20. diepvrieskippen, 23. neger, 25. waran de, 28. slag, 29. oprit. 30. stoppel. 31. eni-g. 32. kanon, 33. Inslaan. ♦ERTIKAAL: 2. enter, 3. Leven. 4. ganzeveer, 5. knoop, 6. klppeël, 7. railing. 8. gouvernante, 13. gebedenboek. 13. ak ker. 17. esp, 18. nakaarten, 19. nap, 21. ergeren, 22. vodrsten. 24. wazig, 26. appel. 27. Doema.

De Vallei | 1968 | | pagina 11