Veenendaals dagblad Kiesinger met lege handen teruggekeerd uit Parijs Buiten Hoessein keurt terreur tegen Israël af Motief wrede moord op weduwe in Nijmegen is nog een raadsel JAMIN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Prinses Christina wordt morgen eenentwintig jaar Johnson praat niet Thant K ES HET VERTROUWDE MERK FRANSEN NIET UIT NAVO HONGERSTAKING BEËINDIGD Nasser wil breuk met V.S. helen Vooruitgang bij overleg over bouw-cao BOEING VIEL: 19 doden De Gaulle blijft bij vage beloften Verboden voor honden" geldt niet voor Joris IS AVO Italië wijzigt militaire top F.S. stuurden Sovjet-toestellen terug ZWARE STRIJD BEROUW SLACHTOFFER MET VIJF COLAFLESSEN NEERGESLAGEN EN DAARNA GEWURGD GEEN ROOF GEEN GEHOOR COLAFLESSEN FEITEN koffie cognac bonbons Koud weekend Norma,'n Van Aareen-produkt (sinds 1880), Boxmeer, tel.08855/14C/I Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vaiïei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prij» 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. ZATERDAG 17 FEBRUARI I968 - 42e JAARGANG no. 41 PARIJS Opnieuw heeït de Gaulle zijn zin gekregen. Na eerst een concessie gedaan te hebben aan de Duitse Bondskanselier Kurt Kiesinger, heeft hij deze zodanig laten verpakken, dat de Bondskanselier met vrijwel lege handen naar Duitsland vertrok. Van het optimisme dat de Duitsers donderdagavond na hun eerste gesprekken met de Gaulle en zijn regering ten toon spreidden, was gisteren dan ook weinig meer te bespeuren. HUIS TER HEIDE Joris, de hond van prinses Beatrix, hoeft zich niets aan te trekken van de bordjes met „Verboden voor honden" op het terrein van de golfclub De Pan in Huis ter Hei de. Het bestuur van de club heeft daar toe besloten, nadat was gebleken dat de prinses er ondanks de borden kwam wandelen. Tijdens zo'n wandeling maakte een lid van de club prinses Beatrix op het verbod attent. „Pardon mevrouw, u mag hier niet met een hond lopen", zei de man, die de prinses niet herkende. „We hebben er in het bestuur over gesproken en wij waren het er onmid- delijk allemaal over eens dat de prin ses hier rustig met haar hond kan ko men wandelen. De hele Koninklijke fa milie is lid. hoewel alleen prins Claus en prins Bernhard wel eens komen spelen", zei ons de voorzitter van De Pan, de Amersfoortse huidarts dr. G. J. N. Vleugels Schutter. „Alle leden vin den het prachtig als de prinses op ons terrein rustig komt wandelen". TOKIO Na een sneeuwstorm zo als Japan veertien jaar niet gekend heeft, zijn lawines ontstaan die 13 men sen het loven hebbën gekost. Negen personen worden vermist. Het spoor- en luchtverkeer bij Tokio werd door de sneeuwstorm ontwricht. ADVERTENTIE Zeer geschikt voor conferen ties (100 personen) en diners (80 personen). Stijlvolle om geving en gerenommeerde keuken. Onderlangs 10.Tel.08300-27141 Nestkast-nut Commige vogels dringen, voor elk merkbaar, naar het westen op; een klassiek specimen vormt de zwar te specht, doch er bestaan meer voor beelden, zoals dat van de Bonte Vliegenvanger met zijn ekster achtige kleuren, die we 10 a 12 jaar geleden zelden op de Veluwe zagen en die zich nu op tal van plaatsen (Apeldoorn, Ede, Hoge Veluwe enz.) vooral in nestkasten bemerkbaar maakt. Ge zult echter tot midden-mei dienen te wachten, voor hij uit het zuiderkwartier repatrieert en zich door het roodstaartachtige gezang laat horen. Het klinkt ver door bos en park. Deze roodstaart is een gewaar deerde helper in de strijd tegen scha delijke insekten en men heeft dit door proefnemingen slechts mogelijk door de bewoning van nestkastjes trachten te bewijzen, namelijk door het verzamelen van zg. braakballen. Evenals dag- en nachtroofvogels de onverteerde resten van hun maaltijd in de vorm van propjes uitspuwen, doen zangertjes dit ook met de chitine- delen der genuttigde insekten. Van oudere dieren vindt ze deze zelden of nooit, want ze zijn klein en worden niet op vaste plaatsen gedeponeerd. De ontdekking echter, dat ook de jon gen in het nest zich van zulke braak ballen ontdoen, leverden er bij een in Duitsland verricht onderzoek duizen den van op. Men revideerde voor dit doel in tien zeizoenen 58.000 nest kasten en vond hoofdzakelijk eitjes van de schadelijke dennenspanrups en dito elkebladroller. Door de kunst matige vogelwoningen krijgen we een duidelijk beeld in welke mate een be paald insekt tot voedsel der jongen wordt benut en dit is een facet van vogelbescherming, dat slechts op deze moderne wijze kan worden benaderd. 17 febr. '68 A. B. WIGMAN Dit is te begrypen als men het Frans- Duitse communiqué, dat tegen de tot nu toe gevolgde gewoonte in werd uitge geven aandachtig naleest. In het kort komt het hierop neer: 1) Beide regeringen zullen zich alle moeite geven voor een verdere ontwik keling en uitbouw van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.). Zij herhalen echter daarbij hun wens de drie bestaande gemeenschappen zo spoedig mogelijk verenigd te zien. 2) Frankrijk en Duitsland wensen een uitbreiding van de Europese Gemeen schap van de Zes met die landen die zich hiertoe kandidaat gesteld hebben, hetzij door een toetreding op het ogen blik dat deze landen hiertoe in staat zijn, hetzij door een verbintenis in een andere vorm. 3) In afwachtingen van de mogelijk heid van deze uitbreiding willen beide regeringen ertoe meewerken dat tussen de E.E.G. en deze kandidaat-landen re gelingen worden getroffen die onder linge handel bevorderen, bijvoorbeeld door opheffing van handelsbelemmerin gen. 4) De beide regeringen bevestigen hierbij de „wereldrol" die de E.E.G. dient te spelen. Als men dit alles leest is het alsof men De Gaulle hoort op zijn laatste persconferentie. Het is in beginsel De Gaulles visie op de toekomstige ontwik keling van Europa, waaruit de E.E.G. tenslotte te voorschijn dient te komen als derde macht tussen Rusland en Amerika. Vandaar de vierde paragraaf. Dat de Duitsers op deze verklaring zijn ingegaan is onbegrijpelijk. Niet al leen verinrer; zij hierdoor hun prestige dat zij zich veroverd hadden met de kleine concessie onder punt 3, maar bo vendien en dit is veel ernstiger maakten zij zich door hun handtekening onder het communiqué medeplichtig aan de Gaullistische Europese politiek. De Gaulle zelf droeg wat bjj tot het herkrijgen van een betere stemming door zjjn plechtige verklaring dat Frankrijk er niet over denkt het Atlan tisch bondgenootschap te verlaten zo lang zo voegde hij er niettemin aan toe er geen wezenlijke wijzigingen komen in de verhoudingen tussen Oost en West. Ook op vervoersgebied kreeg minister Leber zijn Franse ambtgenoot niet mee. De Franse positie blijft zoals zij was, minder liberaal dan de Nederlandse, maar veel minder strak dan de Duitse. In dit verband zal de Franse minister van Verkeer Chamant, in de tweede helft van maart naar Nederland komen om te overleggen welke houding tegen het plan-Leber aangenomen moet wor den. Kanselier Kurt Georg Kiesinger heeft vrijdag na aankomst uit Parijs in Bonn verklaard, dat hij tevreden is met de resultaten van zijn besprekingen met president Charles de Gaulle. „Niemand kon verwachten dat wij uit Parijs zouden terugkomen met een Frans „ja" op de Engelse toetreding tot de EEG, of het begin van onderhande lingen met Engeland", zei Kiesinger. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, heeft vrijdag avond in Parijs tegenover een Duitse televisieverslaggever gezegd, de Franse bereidheid tot bespreking van een eco nomische regeling tussen Engeland en de EEG niet als slechts een uitstel van een nieuw Frans veto op de Britse toe treding te beschouwen. „Dit is een nut tig uitgangspunt - ik zou niet verder willen gaan dan dat". ROME Het Italiaanse kabinet heeft een ingrijpende wijziging in de gene rale staf bekendgemaakt. Het kabinet heeft het hoofd van de ge zamenlijke stafchefs, generaal Gi useppe Aloja, de stafchef van de luchtmacht, generaal Aldo Remonni- no, en de commandant van de cara binieri, generaal Carlo Ciglieri, ver vangen. Aloja en Remondino hadden de pensi oengerechtigde leeftijd bereikt. Zij zijn vervangen door legerkorpsgene- raal Guido Vedovato en luchtmacht- generaal Duilio Fanali. BENNEBROEK Mevrouw Roozen Haid, echtgenote van de ex-directeur van de Linnaeushof in Bennebroek, heeft haar hongerstaking, waarmee ze woensdag was begonnen, op medisch advies gestaakt. Herstellende van een zeer ernstige ziekte was zij de afgelo pen dagen vier pond afgevallen, waar door haar toch al wankele gezondheid nog meer achteruit ging. Mevr. Roozen was de hongerstaking begonnen omdat naar de mening van haar en haar man bij het faillissement van de Linnaeushof een onrechtvaardi ge en willekeurige procedure was ge volgd. De nieuwste foto van prinses Christina. Fotograaf Max Koot maakte deze opname ter gelegenheid van de 21ste verjaardag van de Prinses. Dit feit wordt morgen in de huiselijke kring gevierd. AMMAN „Als staatshoofd, in het volle besef van de verantwoordelijkheid voor mijn land en volk, kan ik niemand toestaan onze vijand een voorwendsel te ver schaffen om Jordanië aan te vallen", zo heeft koning Hoessein vrijdag voor radio- Amman verklaard. „Als Iemand meent dat hij nationalistischer is dan ik, laat hij dat dan in zijn eigen land, niet op Jordaans gebied, demonstreren", zei de vorst, kennelijk doelend op de Arabische commandogroepen die herhaaldelijk in Israël sabotage bedrijven en opereren vanuit de omringende landen. Deze groepen behoren merendeels tot de Syrische „El Fatah"-organisatie. Israël heeft Jordanië al diverse ma len gewaarschuwd dat tot krachtige re presailles zal worden overgegaan als dat land geen eind maakt aan de sabo- tageactiviteit vanaf zijn gebied. Vrij dag speelde zich aan de Jordaan een hevig artillerieduel af. waarbij Israël tanks en vliegtuigen inschakelde. Vol gens de Israëlische minister van Defen sie, generaal Mosje Dajan, had 'n bot sing tussen Arabische terroristen en een Israëlische patrouille de aanleiding gevormd. Hij hoopte dat Jordanië zijn „les had geleerd" en zich in het ver volg wel tweemaal zou bedenken voor dat het weer het bestand schond. Koning Hoessein, kennelijk geschrok ken, verklaarde vrijdag verder: „de houding die sommige Arabieren aanna men, is zeker niet geschikt om het her stel van de Arabische rechten en de herwinning van de bezette Arabische gebieden, met inbegrip van de heilige stad Jeruzalem, te bewerkstelligen. De genen die het niet met ons eens zijn, zijn niet onze vrienden en wij zullen ons vastberaden tegen hun activiteit verzetten." De Jordaanse vorst heeft nog nim mer zo openlijk de politiek veroordeeld van de Arabieren die in uitbreiding van de guerrilla-acties de oplossing van de Palestijnse crisis zien, zo zeggen waarnemers in Amman. LONDEN President Nasser zou naar meegedeeld wordt, van plan zijn de diplomatieke betrekkingen met Ame rika te hernieuwen en de beschuldigin gen dat Amerikaanse en Britse vlieg tuigen Israël hielpen in 1967 de oorlog te winnen, desavoueren. Diplomatieke autoriteiten die dit be kend maakten zeiden dat ervaren auto riteiten van de regering in Cairo be vriende mogendheden informeel van de stap, die in de komende paar weken gedaan zal worden, op de hoogte stel den. WASHINGTON Amerikaanse straaljagers hebben twee Russische bommenwerpers die verleden week naar het Noord-Amerikaanse continent vlo gen onderschept, aldus deelde het Pen tagon vrjjdag mee. „De Sovjet-vliegtuigen toonden geen vijandelijke bedoelingen en het onder scheppen had alleen plaats ter identi ficatie", aldus het Pentagon. Het „Pentagon" noemt de onderschep ping „routine" en legt er de nadruk op, dat de Russische toestellen niet boven Groenland hebben gevlogen. Het waren viermotorige Toc-20 „Bear"-vliegtuigen. WASHINGTON President Johnson zal woensdag met Oe Thant, de se cretaris-generaal van de VN, bespre kingen voeren over diens pogingen beide partijen in de kwestie-Viëtnam aan de onderhandelingstafel te krij gen. Het overleg geschiedt op ver zoek van Oe Thant. De secretaris generaal heeft deze week in Moskou, Londen en Parijs overleg gepleegd over de Vietnamese kwestie. Gisteravond sprak Oe Thant met Ar thur Goldberg, de Amerikaanse gede legeerde bij de VN over zijn gesprek ken met Noorviëtnamezen. Goldberg noemde het onderhoud „zeer nuttig". In Zuid-Viëtnam duurden gisteren de gevechten rondom de ommuurde ci tadel van Hoeé onverminderd voort, Amerikaanse mariniers en Zuidviët- namese militairen zijn gisteren de ci tadel binnengerukt door de bressen, die zware artillerie en luchtbombar dementen in de dikke muren hadden geslagen. Zij vorderden maar uiterst langzaam. Om het bezit van elke puinhoop wordt verbitterd gestreden. De geallieerden trachten de Noordviët- namezen te omsingelen, die zich diep hebben ingegraven rondom het vroe gere keizerlijke paleis. Het paleis vormt met zijn geweldige muren een citadel binnen een citadel. De Ameri kanen verwachten een zeer zware strijd voordat het paleis weer in Zuid- viëtnamese handen zal zijn. Vanmorgen Is het tot gevechten geko men langs dc gedemilitariseerde zone. Communistische tanks rukten op ten noorden van Amerikaanse mariniers basis Con Thein. Acht tanks werden vernietigd binnen de zone ten noorden van de Ben Hai rivier. Het was de tweede maal dat de commu nisten tanks in de strijd hebben ge bracht. Negen tanks en een zestal ge vechtswagens hebben op zeven febru ari deelgenomen aan de aanval waar bij het kamp Lang Vei werd veroverd door de communisten. Noord-Viëtnam heeft gisteren drie Amerikaanse piloten vrijgelaten. Zij zijn met een vliegtuig van de Interna tionale Controlecommissie in de Lao- tische hoofdstad Viëntiane aangeko men. De Noordviëtnamese regering had de vorige maand al bekendgemaakt dat zij drie piloten zou vrijlaten, die „een houding van berouw hadden aangeno men tijdens de periode van gevangen schap". Een V iët-Cong-verdachte zet zich schrap als Zuidviëtnamese militairen hem geblinddoekt willen wegvoeren. De man werd gegrepen tijdens een operatie in de wijk Cholon in Saigon. NIJMEGEN Wat was het motief van de man die gistermorgen tussen tien minuten voor acht en negen uur de 61-jarige alleenwonende weduwe M. A. E. Muis-van Geel in haar drankwinkel in de Nijmepgse binnenstad op beestach tige wijze vermoordde? De Nijmeegse politie weet er het antwoord nog niet op. Het enige houvast voor de rechercheurs die met de moord op mevrouw Muis-van Geel zijn belast, is een in de winkel gevonden spoor. Wat dat spoor is wilde de politie niet zeggen. Wel werd bekend dat vingerafdrukken zijn gevonden. Koortsachtig trachtte de politie er gisteravond achter te komen of de charmante cn goed verzorgde eigenares van de slijterij De Muis in de drukke Van Welderenstraat grote schuldenaren had. Mogelijk ligt daarin het motief. Roof is niet waarschijnlijk: de brand kast in dc slijterij was onaangeroerd; in de kasse bevond zich de normale hoeveelheid geld. De moord is gistermorgen om vier minuten voor tien ontdekt door een overbuurvrouw van de Nijmeegse win kelierster, mevrouw J. Wenting. Zij had mevrouw Muis-van Geel don- dagdagavond gesproken. Uitvoerig had den de beide dames het wel en wee uit de Van Welderenstraat besproken bij een kopje koffie ten huize van de we duwe. Zij kreeg geen gehoor, draaide vijf minuten later nogmaals vergeefs het nummer, trok even later haar jas aan en liep ten slotte naar de overkant van de straat. Tegen de gewoonte in vond zij de keurig onderhouden en goed be klante slijterij gesloten. „Ik heb toen maar gebeld", vertelde mevrouw Wenting gisteren, „en toen ik geen gehoor kreeg, heb ik door de brie venbus gekeken". Achterin de gang zat mevrouw Muis half tegen de muur. „Ik zag bloed en daarom heb ik de politie gebeld." Ook het gruwelijke wapen waarmee zij werd vermoord is gevonden: een vijftal colaflessen, waarmee de weduwe onophoudelijk op het hoofd was gesla gen. Uit de kracht waarmee die slagen zijn toegediend cola- en bloedvlek ken zaten zelfs tegen het plafond leidt de politie af dat de dader een man is, vermoedelijk een man die de weduwe gekend moet hebben. De theorie van de politie is dat me vrouw Muis-van Geel haar moordenaar zelf moet hebben binnengelaten. Dat moet, aldus de politie, gebeurd zijn door de deur van het woonhuis in het portiek naast de winkeldeur. Beiden moeten door de gang naar het achter de winkel gelegen magazijn zijn gelopen, mevrouw Muis voorop. Tegenover de deur die vanuit de gang toegang geeft tot het magazijn, heeft de dader zijn wapen gepakt. Met een volle colafles, die hij uit een rek pakte, heeft hij hier de vrouw ach ter op het hoofd geslagen. De fles is daarbij gebroken. Mevrouw Muis moet zich op dat moment nog hebben omge draaid, half achteruitlopend het maga zijn in. Maar ook daar stond een waar arse naal van wapens waaruit de dader heeft kunnen putten. Opnieuw sloeg hij toe; opnieuw was zijn wapen een gevulde colafles. Hij trof het slachtoffer boven het rechteroog, maar ook bij deze slag brak de fles. Mevrouw Muis moet toen nog kans hebben gezien de gang weer in te lopen. Daar heeft zij met een derde, vierde en vermoedelijk ook nog vijfde fles haar genadeslagen gekregen. Uit de sectie bleek gisteravond dat de dader zijn slachtoffer ook nog heeft ge wurgd. Zowel de slagen met de flessen als de wurging waren dodelijk. Het tijdstip van de moord valt af te lelden uit de volgende fieten: het bed van mevrouw Muis-van Geel was beslapen; het slachtoffer was, op een pantof fel na, geheel gekleed; in de gang stond de lege vuilnisbak van het slachtoffer; om tien voor acht, zo is gebleken, is die bak in een gemeentelijke vuilnisauto ge ledigd de deur van de winkel, die anders om negen uur wordt geopend, was gesloten; de gordijnen, die 's nachts achter de etalage worden dichtgetrokken, wa ren open. Hieruit valt te concluderen dat de moord tussen tien voor acht en negen uur, vermoedelijk zelfs kort voor negen uur, gezien de geopende gordijnen, moet zijn gepleegd. De ontbrekende pantoffel van het slachtoffer is in het magazijn teruggevonden. Vermoedelijk heeft de 61-jarige weduwe zich daarmee nog willen verweren tegen de regen van slagen van haar moordenaar. ADVERTENTIE 150 gram 85 niet duur wc/ heerlijk AMSTERDAM De loononderhande lingen in de bouwnijverheid zijn giste ren weer op gang gekomen. Concrete resultaten werden echter niet geboekt Het overleg zal daarom woensdag wor den voortgezet. Wel constateerden de vakbonden, dat de werkgevers op een aantal punten een stapje in hun richting zijn gekomen. „Maar voldoende is het nog niet", aldus voorzitter A. Buys van de Nederlandse bond van werknemers in de bouwnij verheid (aangesloten bij het N.V.V.). De werkgevers konden echter niet verder gaan, voordat zij hun achterban hadden geraadpleegd. Grote geschilpun ten zijn: de loonsverhoging (de onder nemers hebben 3 tot 3l/2 procent aange boden) en de werktijdverkorting. De vakbonden wensen de werktijd met een half uur per dag te verkorten (met in gang van september). De werkgevers willen echter niet verder gaan dan een kwart uur. Voor de 6000 werknemers van Van Gend Lóós is wel een akkoord bereikt. De lonen gaan per 1 januari 1968 om hoog met 4V*. procent. Over enkele bij komende arbeidsvoorwaardetn in de c.a.o. moet nog worden gepraat. Het personeel van Bouvy Zout in Muiden krijgt per 1 januari 1968 vast een loonsverhoging van vier procent. Zij geldt als voorschot op wat in de c.a.o.- onderhandelingen tot stand zal komen. De Katholieke industriebond Sint Willi- brordus is bijzonder tevreden over deze vooruitbetaling. TAIPEH Een Boeing 727 van een burgerluchtvaartmaatschappH in Hong kong. CAT, met 63 mensen aan boord is gisteren neergestort nabjj Taipeh, de hoofdstad van Formosa. Hot brak in tweeën en vloog in brand. Achttien In zittenden kwamen om het leven en 45 werden gewond. Een 18-jarige jongen die in het huis was waar het toestel op viel, kwam om. De Chinese politie deelde mee dat men vijf lijken had gevonden op de plaats van de ramp. De eerste en de tweede pi loot van het vliegtuig overleefden het ongeluk. •Volgens de directie van de luchtvaart maatschappij had de piloot geprobeerd een noodlanding te maken wegens het slechte weer. Een niet gewonde passagier, die zijn naam niet wilde noemen, verklaarde dat hij vlammen had gezien in het staart stuk van het vliegtuig kort voor het neerstortte. (Van onze weerkundige medewerker) r)e vooruitzichten voor het week- einde wijzen in de richting van koud weer. De weg blijft vrij voor polaire luchtstromingen uit in hoofd zaak noordwestelijke richtingen, nu zich een hogedrukgebiaï \mn Groen land tot Frankrijk handhaaft en tege lijkertijd een depressie bij de Noord kaap, met een „uitzakking" tot over Zuid-Zweden, niet aan weggaan denkt. In deze luchtstroming komen van tijd tot tijd storingen mee, die ook van daag en morgen kans geven op enkele hagel- of sneeuwbuien. Wc mogen echter ook opklaringen verwachten, waarbij het 's nachts en 's ochtends tot overwegend lichte vorst komt. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 1