Telefonistes nu beter geïnformeerd Amerikaanse reislust naar Europa nog groot Geen aanval infanterie op basis Khe Sanh Russen hebben met een nieuw type voertuig voorsprong op het Westen ver de Wat nu „Voortbestaan Euratom verzekeren" De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Onze militaire medewerker schrijft Quick Up... 't Is goed. Ko drinkt 't. BRUSSEL GAAT MET /TV OP NEDERLANDSE AANBEVELINGNORTHROP F-5 LANCIA MAZDA RAMBLER Informateur hoopt nog op oplossing voor „Leuven" Deskundigen in F.S. menen: Verrassende ontdekking van 7 november-parade r\EN HAAG Wie vandaag de Rijkstelefoon belt over iemand die drie dagen geleden is verhuisd, krijgt gegarandeerd het goede num mer. De telefonistes van de P.T.T. zijn nu overal in het land dag in dag uit volledig op de hoogte van alle veranderingen of aanvullingen, waar ook in Nederland. Andere districten Vernuftig 26 doden na eten bedorven voedsel „LOPENDE ZAAK" BESLISSING ORDERS Bemiddelingspoging De Birring mislukt EUR. COMMISSIE: TOEKOMST Ministers De Jong en Luns morgen naar Engeland Maleisië nodigt De Gaulle uit Pagina 5 ZATERDAG 17 FEBRUARI 1968 BELGIE KIEST MIRAGE Ook vanmorgen krijgen alle der tien telefoonkantoren in het land een stapel van zestien zeer speciale tele foongidsen. Zij zijn gisteren gedrukt en bijgewerkt tot en met de situatie van eergisteren. Ieder van de zestien gidsen verschijnt dagelijks in een oplage van ruim 250 exemplaren. Dat is voldoende voor de telefonistes op de informatieposten. Alleen zij krijgt zo'n exemplaar. Het idee is bij de telefoondienst in Amsterdam geboren. Toen het was omgezet in werkelijkheid kwam met één slag een eind aan het tijdroven de en daardoor enkele honderddui zenden guldens per jaar duurdere oude systeem. Tot voor enkele jaren moesten „de meisjes van de inlich tingen" werken met een bijgewerk te gids van uitsluitend hun eigen te lefoondistrict. Voor de duizenden mensen die dagelijks informeerden naar nummers in andere districten, moesten zij de hele dag door andere telefoonkantoren bellen. Alle wijzigingen en aanvullingen moesten met de hand worden bijge werkt op blanco vellen in bestaande telefoonboeken. De zogenaamde kar- dexmolens brachten wel een techni sche verbetering maar geen afdoen de oplossing. Het zijn draaibare standaards met bladen waaop strookjes met gegevens werden be vestigd. De meisjes moesten van hun plaatsen af om te gaan kijken of zij werden in groepjes om zo'n molen heen gezet. Het grote nadeel bleef, dat Kardex alleen informatie bevatte over het eigen district. De gidsjes die de Staatsdrukkerij dagelijks vervaardigt gedeeltelijk langs fotografische weg zitten ver nuftig in elkaar. Zij bevatten alle nieuwe gegevens vanaf de dag waar op de laatste gewone telefoongids werd afgesloten. De zestien gidsjes worden iedere dag wat uitgebreider, totdat gemiddeld éénmaal per vier maanden een complete nieuwe gids wordt gedrukt, ook weer uitsluitend voor intern gebruik. Deze tussentijd se gidsen voor abonnees beschikbaar stellen zou zo veel administratief werd veroorzaken, dat de PTT er maar niet aan is begonnen. DJAKARTA In het gebied van Soemedang, West-Java, zijn deze week 26 mensen om het leven gekomen door het eten van bedorven voedsel. Onge veer 160 mensen moesten in ziekenhui zen worden opgenomen. Volgens het In donesische persbureau Antara waren de betrokkenen te arm om rijst te kunnen kopen. BRUSSEL De Belgische demissionaire regering heeft gisteren besloten Franse Mirage-straaljagers aan te schaffen ter vervanging van verouderde vliegtuigtypen van de Belgische strijdkrachten, t.w. de F-84-F en de R.F. 84. Het aantal Mirages dat gekocht zal worden, moet echter nog worden vastge steld. Minister-president Vandenboeynants verklaarde na de kabinetsvergade ring van gisteren, dat de beslissing hierover zal afhangen van mogelijke onder handelingen over eventuele tuigproject. Belgische deelneming aan een Frans-Brits vlieg- De regering heeft zich bij haar keu ze van de „Mirage" laten leiden door overwegingen ah aankoopprijs en le veringstermijnen, de bevordering van de Belgische en Europese vliegtuig techniek en de economische compensa ties voor de Belgische industrie, zo zei hij. Vakbondsvertegenwoordigers van ar beiders in de Belgische vliegtuigindus trie hadden begin van deze week op 'n snelle beslissing aangedrongen, aange zien de bestelling van „Mirages" dui zenden arbeiders gedurende een tiental jaren werk zou kunnen verschaffen en deze arbeiders volgens hen niet de du pe mochten worden van een uitstel van de beslissing als gevolg van de crisis. De keuze van België betreft de Fran se Dassault „Mirage 5" een nog alleen in ontwerp bestaand type dat is afge leid van de „Mirage 3". Het ontwerp beoogt een uitvoering in vereenvoudigde vorm van de „Mirage 3". Het is niet bekend wanneer het pro totype van de „Mirage 5" de eerste vlucht zal maken. Evenmin is nog iets naar buiten gebleken over het begin der produktie en de afleveringstijden. Vandenboeynants verklaarde nog, dat over de economische compensaties nog nader moet worden onderhandeld. De aftredende regering heeft gemeend de beslissing te kunnen beschouwen als 't afhandelen van een „lopende zaak", aangezien ze paste in een serie maat regelen voor het herstel van de econo mische expansie die enkele weken ge leden werden genomen. Nederland heeft vorig jaar besloten de Amerikaanse Northrop F-5 aan te schaffen. Minister Den Toom heeft in juli jl. in Brussel zijn Belgische colle ga Poswick op de hoogte gebracht van de overwegingen, die daarbij de door slag hadden gegeven. Hij heeft toen de hoop uitgesproken, dat ook België de F-5 zou kiezen, aangezien dat wellicht een prijsverlaging tot gevolg zou heb ben ook voor de door Nederland be stelde toestellen. De Nederlandse mi nister verklaarde toen overigens ook, dat de gemeenschappelijke Belgisch- Nederlandse militaire vliegopleiding in ieder geval zou worden voortgezet, hoe de Belgische keuze ook zou uitvallen. In Belgische kranteberichten van de afgelopen dagen was verklaard, dat de bestelling betrekking zou hebben op ruim 100 toestellen, voor een bedrag van circa 500 miljoen gulden. Van Nederlandse kant wordt er aan herinnerd, dat Nederland eind decem ber 1966 en begin januari 1967 de be slissing heeft genomen de F-5 te kie zen, ter vervanging van de F 84-F „Thunderstreak" en van de RF 84 „Thunderflash". De keuze van de F-5 is op vliegtech nische gronden genomen, zoals destijds is bericht. Bij haar langdurig onder zoek is de commissie van Nederlandse deskundigen tot de conclusie gekomen dat het F-5-jachtvliegtuig het best zou voldoen aan de eisen die aan dit soort vliegtuig moesten worden gesteld. Bij haar onderzoek heeft de Nederlandse commissie ook het ontwerp voor de Dassault „Mirage 5" betrokken. Ons land heeft 105 F5-straaljagers besteld voor een bedrag van in totaal f 601 miljoen. Bij zijn keuze van de F-5 heeft Ne derland van de Canadese regering een gunstige regeling voor compensatieop drachten gekregen. Nu reeds is er een bedrag van veertig miljoen Canadese dollars voor zulks compensatie-orders beschikbaar. Te verwachten valt dat het bedrag nog zal stijgen. ADVERTENTIE SHOW MAREL N.V. - Musis Sacrum - ARNHEM - 2-3 maart NEW YORK De directeur van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Noord-Amerika, Onno Leebaert, heeft nog geen ver minderde reislust by de Amerikanen kunnen constateren, ondanks de oproep van president Johnson, op 1 januari Jl. het reizen buiten het westeljjk half rond te beperken om de positie van de Amerikaanse betalingsbalans te verbe teren. Ook een groot reisbureau in New York liet weten geen waarneembare teruggang te constateren in de Amerikaanse plannen voor reizen naar Europa. De Amerikaan is er blijkbaar in het algemeen van overtuigd dat de beoogde belasting op reizen buiten het westelijk halfrond nooit een feit zal worden. De heer Leebaert noemde het opmer kelijk dat het aantal door de Amerika nen in januari 1968 aangevraagde pas poorten groter is dan in januari vorig jaar. Hoewel reisbureaus geen terug gang in het aantal aangevraagde rei zen constateren, is het wel zo, aldus de heer Leebaert, dat reisorganisaties van grote bedrijven of regeringsinstellingen voorgenomen reizen buiten de VS. voor hun employés afzeggen of wijzigen in binnenlandse reizen. Ook komt het voor dat reisorganisaties die op eigen risico buitenlandse hotels voor hun te ver wachten clientèle besproken, met grote voorzichtigheid te werk gaan en reser veringen afzeggen. De heer A. Duyf, waarnemend direc teur van de KLM in de V.S., verklaar de: begin januari was de eerste reac tie van vele Amerikanen dat men iets moest doen om het tekort op de beta lingsbalans te verminderen. In die pe riode heeft inderdaad een niet onaan zienlijk aantal organisaties, bedrijven en verenigingen, die nauw met het re- geringsgebeuren verbonden zijn, hun plannen van congressen, conventies en groepsreizen buiten het westelijk half rond geannuleerd. Spoedig daarna werd het duidelijk dat de regering niet zo zeer het aantal reizen wil beperken als wel de te besteden bedragen. Sinds die eerste reactie, die ietwat in het emo tionele vlak lag, heeft de KLM geen uitzonderlijke annuleringen kunnen waarnemen. Een onlangs gehouden opiniepeiling, waarbij 1.583 Amerikanen hun waarde ring van 28 landen moesten geven, wees uit dat Nederland met Noorwegen de vierde plaats deelt na Canada, Zwitser land en Australië. Opmerkelijk was de zeer lage plaats van Frankrijk, waar van de geringe waardering slechts over troffen werd door Egypte, de Sovjet- Unie, Noord-Viëtnam, Cuba en commu nistisch China. VANDENBOEYNANTS toch de Mirage BRUSSEL De Belgische kabinets formateur, de Vlaamse CVP-minister van staat, Seger?, heeft gistermiddag aan koning Boudewijn een eerste ver slag uitgebracht over zijn besprekingen daarna op een persconferentie, dat—hij sedert woensdagavond. Hij verklaarde zeker nog het gehele weekeinde en ook maandag zijn informatiewerk zal voort zetten. Segers verklaarde, dat hij zich con centreerde op de kwestie-Leuven. Een afvaardiging van de raad van beheer van de katholieke universiteit heeft hem gistermiddag documenten en voorstellen overhandigd, die hij in het weekeinde zou bestuderen. Maandag avond zou hij de Leuvense delegatie weer ontmoeten. De informateur verklaarde voorts, dat verscheidene van zijn gespreks partners van de afgelopen dagen zich tegen vervroegde verkiezingen hebben uitgesproken. De leider van de liberale partij, Van- audenhoven, heeft hem echter meege deeld, dat zijn partij alleen voor her stel van de katholieke-liberale coalitie, zonder voorafgaande verkiezingen, is als er nieuwe feiten in de Leuvense kwestie zouden zijn, DEN HAAG De commissie van de Europese gemeenschappen meent, dat nu de douane-unie in de EEG wel dra een feit zal zün, het steeds meer aankomt op de verdere verwezenlij king va nde economische unie. In het zojuist verschenen verslag over 1967 schrijft ze dat in verband met de op heffing van de douancgrenzen (en straks van de technische en fiscale grenzen), de ten uitvoerlegging van een gemeenschappelijke economische politiek noodzakelijk is. Coördinatie van de conjunctuurpolitiek en be paling van een economische politiek op middellange termijn door de gemeen schap zijn daarvan de eerste uitingen. De ontwikkeling van een gemeen schappelijk beleid op bepaalde gebie- bieden maakt het onvermijdelijk, dat een algemeen beleid wordt vastgesteld waardoor de samenhang en de volle dige doeltreffendheid van de activitei ten in de verschillende sectoren wor den verzekerd. Op de uitwerking van dit algemeen beleid wil de commissie elk jaar meer de nadruk leggen. De Europese commissie is nog steeds van mening, dat de Europese gemeen schappen onderhandelingen in de meest geschikte vorm moeten voeren met die staten die om toetreding tot de ge meenschappen hebben verzocht. De commissie staat zeer sceptisch tegenover het nut en zelfs de mogelijk heid van afzonderlijke acties van en kele regeringen met de landen die om toetreding hebben gevraagd. Aan zulke acties kan ze op geen enkele wijze deelnemen. De commissie meent dat een van de eerste taken van de gemeenschap moet zjjn te zorgen dat er een eind komt aan de onzekerheid over de toekomst van Euratom. Zoals bekend heeft ze een overgangsprogramma voorge steld. De commissie betreurt het dat de lidstaten ten aanzien van dit pro gramma zulk een restrictieve houding hebben aangenomen. Van het grootste belang acht de exe cutieve de vaststelling van de toekom stige werkzaamheden van Euratom. Ze vindt dat Euratom een heel belangrij ke rol speelt op het stuk van onder zoek en technologie en ze vindt dat het in tegenspraak met zichzelf zou zijn om juist nu de noodzaak wordt inge zien van een vergrote Europese inspan ning op dit terrein, deze gemeenschap in gevaar te brengen. De Europese commissie wijst op het feit, dat de resolutie die de raad in het eind van het verslagjaar aannam over onderzoek en ontwikkeling, slechts po litieke wil tot uitdrukking bracht en al gemene aanwijzingen gaf. De toen ge uite voornemens wil de commissie om zetten in een samenhangend program ma, dat gecoördineerde of gemeen schappelijke acties zal kunnen omvat ten. ADVERTENTIE Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. WASHINGTON Verscheidene Amerikaanse militaire deskundigen zijn de mening toegedaan, dat de ingesloten Amerikaanse mariniersbasis bij Khe Sanh wellicht nooit door de Noordviëtnamese infanterie zal worden aangevallen, maar vanuit volledig beschermde posities zal worden onderwor pen aan dermate zware artilleriebombardementen, dat de 5000 Amerikanen die de basis verdedigen het veld moeten ruimen. gens welke de Noordviëtnamezen, die de basis belegeren, zouden voortgaan met het graven var tunnels en zeer diepe versterkingen in de omringende heuvels. Op deze wijze zouden de Noordviëtnamezen hun artilleriestellin gen zo volledig kunnen ingraven, dat deze onkwestbaar worden voor de zwaarste luchtbombardementen. De deskundigen menen dat de Noordviët namezen hebben besloten hun geschut zodanig rond de basis op te stellen, dat er geen vliegtuigen meer kunnen lan den. De basis moet geheel door de lucht worden bevoorraad. DEN HAAG Minister-president De Jong en minister Luns zullen zon dagmiddag om half vjjf per vliegtuig naar Londen vertrekken voor hun of ficieel bezoek aan Engeland. Bij aankomst op „London Airport" zullen de ministers worden verwelkomd door de Britse minister van Buiten landse Zaken, Brown. Maandag bren gen ze een bezoek aan de ministers Wilson en Brown. Later op die dag geeft minister Brown een receptie, die gevolgd wordt door een diner in de ambtswoning van premier Wilson. Dinsdag wordt het gesprek met Wil son voortgezet en zullen de bewindslie den in audiëntie worden ontvangen door de Koningin. Dinsdagavond wonen ze een opera bij in „Covent Garden". Woensdag keren de ministers om streeks het middaguur op Ypenburg te rug. De vier Russische gelelde schip schip-raketten die door de Egyptena- ren (of de Russen?) enkele maanden geleden werden afgevuurd, brachten niet alleen de Israëlische torpedoboot- jager Eilath tot zinken, maar scoorden even zovele voltreffers bij de NAVO- marinedeskundigen. De eerste com mentaren waren (begrijpelijk) wat ver ward en met elkaar in tegenspraak, maar nu lijkt één conclusie toch wel gerechtvaardigd: de Russen hebben op het gebied van geleide schip-schip-ra ketten een wapentechnische voorsprong. Maar het ziet er naar uit dat niet al leen de marine wapentechnische ver rassingen te verwerken zal krijgen sinds kort zitten ook zeer verontrus te landmachtdeskundige van vrijwel alle NAVO-landen over foto's gebo gen. Tijdens de 7 november-parade te Moskou, gehouden ter ere van de 50- ste verjaardag van de Russische re- volutie, reed namelijk temidden van heel wat nieuw materieel, een nieuw type gevechtsvoertuig mee. Het is 'n amfibisch voertuig dat in het water door zijn rupsbanden wordt voortbe wogen een combinatie als het wa re van een licht amfibische tank en een infanteriegevechtsvoertuig. Een foto hiervan is verschenen in het Russische blad „De rode ster" u ziet hiernaast een uitknipsel uit deze krant. Daaronder ziet u een „uitgewerk te" foto zoals die door allerlei deskun digen in de NAVO-wereld wordt bestu deerd. Voor de belangstellenden een korte beschrijving van wat de foto heeft opgeleverd. Duidlijk ziet men de infra rood schijnwerper en een (al bekend ty pe) geleid anti-raket-raket. De ver wachting wordt uitgsproken dat deze KOEALA LOEMPOER President de Gaulle is uitgenodigd op zijn voorge nomen reis naar Zuidoost-Azië een be zoek aan Maleisië te brengen. De datum van deze reis van de Franse president staat nog niet vast. Het is waarschijn lijk dat hij tijdens deze reis Indonesië, India en Pakistan zal bezoeken. raket een tank bij dag en nacht (met infrarood schijnwerper) uitschakelt op afstanden tot minstens 2 kilometer. Een eveneens duidelijk zichtbaar kanon met 'n kaliber van plm. 76 mm zou dan de kortere afstanden tot plm. 500 meter voor zijn rekening kunnen nemen, om dat de raket op die afstanden niet ef fectief is. Tevens is dit kanon zeer ge schikt voor het bestrijden van infante- riedoelen al of niet in gepantserde voer tuigen, terwijl een aan dit kanon ge koppelde mitrailleur de vuurkracht nog eens versterkt. In het personeelscompartiment is een ruimte voor acht personen. Ieder van deze acht heeft de beschikking over 'n periscoop en een schietgat, zodat dit voertuig beter dan vrijwel elk ander gepantserd personeelsvoertuig in staat is om de infanterie het gevecht te la ten voeren, zonder dat zij het voertuig moeten verlaten of zich boven de pant sering moeten bloot geven. Aan de hand van enkele technische details kan tevens worden aangenomen, dat dit voer tuig beschikt over zogenaamde over- drukcabines. Hierdoor is het ook bij zonder geschikt voor het gevecht onder nucleaire en/of chemische omstandighe den. Het is duidelijk dat deze, we mogen gerust zeggen revolutionaire combina tie van tank en gepantserd voertuig de infanterie en de landstrijdkrachten van de Westerse wereld een flinke achterstand heeft bezorgd op die van de Sovjet-Unie. Hierboven het kranteknipsel uit „De Rode Ster". Het onderschrift luidde: „Op het Rode Plein rijden gevechtsvoertuigen voorbij die de infanterie in staat stellen met succes het gevecht te voeren in een hoog tempo en over grote afstanden". I7en vraag die vandaag misschien wordt beantwoord is: wat is de bedoeling geweest van de Noordviët namezen, of nog beter van generaal Giap, met zijn bliksem-offensief van eind januari? Als het een teken van een riem onder het hart was van de door bombarde menten geplaagde Noordviëtnamese volk of een vernederen van de Ame rikanen, dan is het met dit offensief nu wel gedaan en mag het als ge slaagd beschouwd worden. Want de macht van de Amerikanen heeft in de ogen van de wereld en vooral in die van de Zuidviëtname- zen, een geduchte klap gehad. Wel niet zo'n klap, dat zij in massa's zijn begonnen mee te doen aan de zijde van de Viët-Cong. Maar het „gezicht" is in het Oosten nog belangrijker dan in het Westen en „Facelifting" kost niet alleen in het Westen een massa geld en inspan ning. Vandaar ook, dat de Amerikanen voor lopig generaal Westmoreland rustig hebben gehandhaafd, ondanks zijn échèc. Men kan zich het nu niet ver oorloven om zichzelf van een der prominenten te beroven. Dat zou do delijk zijn. \fen vraagt zich echter wel eens af, of de inlichtingendienst, die toch grotendeels in handen van de Zuid- viëtnamezen moet zijn, wel zo doel treffend is georganiseerd. Burgeroor logen hebben behalve hun kenmerk wreedheid, doorgaans ook 't stem pel gehad, van het gemakkelijk ver krijgen van informaties over de vij and. Hoewel er aanwijzingen zijn, dat de Amerikanen vermoedens hadden van het Tet-offensief, was toch de helft van het Zuidviëtnamese leger met verlof. Zorgeloosheid, onkunde of een menge ling? _^ls het een begin van een nieuw en groot offensief is, dan zijn er nog vele mogelijkheden. Hoe groot het aanvankelijke succes ook was, het effect van de eerste klap is meer moreel dan militair geweest, want behalve prestige-successen is er weinig behaald. Moet er nu een groot offensief komen, dan moet Giap of over een onuitput telijk mensenreservoir beschikken of bij de eerste stormloop aanzienlijk ADVERTENTIE WESTMORELAND hoe lang nog gedecimeerde troepen aanvallen of wellicht nog iets achter de hand heb ben waar men in de kringen der Amerikanen niets van vermoedt. Het plotseling verschijnen van Russi sche tanks bij de verovering van Lang Vei, wijst er op, dat er nog meer dergelijke verrassingen te wachten kunnen staan. JJlijft nog over de mogelijkheid, dat de Noordviëtnamezen met hun of fensief een flinke inspraak hebben willen verkrijgen bij de mogelijke vredesonderhandelingen. De laatste week zijn de geruchten, dat men wer kelijk dichter bij een gesprek is geko men, talrijker geworden. Oe Thant, bezorgder dan ooit over de situatie in Zuidoost-Azië, is in India, Moskou, Londen en Parijs ernstig be zig geweest contacten te leggen. Dat het hem zwaar gevallen is bij de Noordviëtnamezen enige bereidheid tot praten te vinden bewijst zijn zwijgzaamheid over zijn gesprekken. En de successen hebben de bereid heid in Hanoi om te praten, voor al le wensen zijn vervuld, zeker niet groter doen worden, eerder kleiner. Er heeft bij Ho Tsji Minh en zijn rege ring altijd al een al of niet gewettigd optimisme geheerst, over de afloop van de strijd. Nu zal dat optimisme zeker nog zijn gevoed. Tn de Verenigde Staten is Intussen de reactie op het Tet-offensief tweeërlei. Ten eerste is het aantal „haviken" toegenomen. De haviken, de war-hawks, zijn degenen onder de senatoren, die de strijd in Viëtnam desnoods met nucleaire middelen suc cesvol willen beëindigen. Veel kans zullen zij bij Johnson en zijn gene raals niet maken. Men poogt in het Witte Huis eerder de zaken minder scherp te stellen, dan een alles of niets politiek te voeren. Ten tweede zijn de„duiven" in hun me ning versterkt, dat de oorlog in Viët nam een hopeloze zaak is en dat men beter de zaak nu kan opgeven en het beste ervan maken, dan te rekken ten koste van nog meer Amerikaan se mensenlevens. De duiven de „doves", zijn de sena toren, die naar een vrede in Zuidoost- Azië streven. Ook de duiven maken echter nu nog geen kans. Men weet in het congres te goed, dat terugtrekken uit Viëtnam geen vrede zal betekenen, maar een herhaling in Thailand, Laos en Cam bodja, zonder de gunstige uitgangs stellingen van heden. Ondertussen gaat ieders hart uit naar het Viëtnamese volk, dat tussen Noord- en Zuid-Viëtnam, tussen „ha viken" en „duiven", zijn doden al ze venentwintig jaar lang in de geweld dadige strijd ziet vallen.

De Vallei | 1968 | | pagina 5