Veenendaals dagblad Weer afgezant uit Athene naar Constantijn Buiten Patrouilles bij Khe Sanh JAMIN WILSON WIL ACTIE OM NASSER UIT SCHULD TE HALEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Nederlanders emigreren naar Australië Bloedige strijd Hoeé in Belastingpardon in Zwitserland Zoon van Stalin doodgeschoten MUITERIJ OP OOST-JAVA HELPER VAN EICHMANN VOOR HET GERECHT Kijk vanavond naar de Avro TV- uitzending 8 uur 20: Geestelijk en Lichamelijk Gehandicapten! RAKETTEN VALLEN OP THAN SON NHUT Universiteit bestond niet Regenkansen zijn klein Nederland hervat betrekkingen met Griekenland Boeren-kroniek A.R.P. in Amsterdam acht mededeling samenwerking met K.V.P. en C.H.U. voorbarig Woedende Franse vissers beletten lossen goedkope vis uit Urk UIT DOCUMENTEN BLIJKT THANS: Prinses Christina hal groot gaf toffee mix CONTROVERSE De meest makkelijke verf heet Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLE Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 19 FEBRUARI I968 - 42e JAARGANG no. 42 VIET-CONG VALT WEER IN HET ZUIDEN ATHENE Het Griekse militaire bewind heeft besloten een nieuwe afgezant te zenden naar de in Rome in ballingschap levende koning Konstantjjn, aldus is zondagavond van betrouwbare zijde vernomen. De afgezant is de 70 jaar oude luitenant-generaal b.d. Thrasyvoefos TjaakalotoS, een oud-stafchef van het leger en een goede vriend van de 27 jaaf oude koning. Generaal Tsakalotos staat bovendien op goede voet met de regering van premier George Papadopoelos. DEN HAAG De Nederlandse am bassadeur in Griekenland, mr. R. B. baron v. Lynden, heeft een bezoek ge bracht aan de Griekse minister van Buitenlandse Zaken. Daaruit blijkt al dus het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag, dat het destijds door Nederland opgeschorte diplomatieke verkeer weer genormaliseerd is. Jeertig jaar geleden verscheen bij Kluwer te Deventer de eerste druk van H.W. Heuvel: „O u d- terhoeksch Boerenleven" en thans zag de zesde uitgave van deze welhaast klassiek te noemen platte landskalender bij dezelfde uitgever het licht, zelfs in de oude spelling, die er precies bij past. Het is verheugend, dat er voor zulk een volksboek zo'n ruime belangstelling kon blijven be staan; al is het reeds in de eerste jarty na de eeuwwisseling ontstaan en al grijpt het veelal terug naar het land leven ener nog vroeger generatie, toéh verdiepen velen er zich hedendaags tevreden in, omdat het zo menselijk, zo zuiver aangevoeld en door- en-door zachtmoedig is. Want Heuvel (1864- 1926) was een diep-gevoelig mens, die jeugd en jongelingsjaren doorbracht op de argeloze pelgrimspaden van huis en hof, buurtschap en dorp (Ooi- de, Laren Gld.), waar eender geest woonde. Zijn taal bleef in alles wat hij schreef origineel en eenvoudig; hij kon spreken met de tong van het landvolk en ontmoette in zijn tijd geen geblaseerde beschaving, noch moderne cultuur-techniek, maar ervoer wel het rustige boerenleven diet periode van az, in heel zijn bonte variatie van alledags werk, feesten, vreugde en droefheid. Het trekt in dit beek 500 bladzijden lang, beginnend op Nieuw jaarsdag en eindigend met Oudejaars avond, aan ons voorbij als 'n kleurige seizoenenfilm, een folkloristische op tocht, in plm. 170 hoofdstukken, alles even fris en begrijpelijk in honderden schakeringen. Ik ken mensen, die vóór het slapen gaan een „kapittel" uit Heuvel lezen en dit kan best, want door zijn waarachtig Christen-zijn toont hij zich voortdurend een loutere persoonlijkheid. Het zou plezierig we zen, wanneer dit unieke beek zijn weg van het Neder-Saksische land naar an dere plattelandsgebieden vond, want daarvoor is het universeel genoeg. Ve- luwse noch Gelderse Vallei bezitten iets van deze aard en voor f 19,50 is niemand eraan bekocht. 19-2-1968 A. B. WIGMAN Het gesprek van beide mannen zou het eerste openbare contact in een maand zijn tussen het bewind en de jonge vorst, die na zijn mislukte staats greep van 14 december naar Rome vluchtte. Dezelfde zegslieden verklaarden, dat generaal Tsakalotos heden naar Rome zal Vertrekken. De vier vroegere afgezanten, die kort na de staatsgreep naar Rome gingen waren de minister van Buitenlandse Zaken Panajiotis Pipinelis, de primaat van de Grieks-orthodoxe kerk aartsbis schop Ieronimos en de luchtmaatschalk b.d. Charalambos Potamianos. Het besluit van het bewind om een nieuwe afgezant naar de koning te zen den 1!,'kt een aanwijzing voor een ver- lan: om de kpning op zijn troon te doen terugkeren. Koning Constantijn en koningin Anne- Marie van Griekenland hebben vrijdag avond kort voor middernacht de Griek se ambassade verlaten, waar zij sinds hun aankomst in Rome op 14 december hebben vertoefd, om zich te installeren in een groot hotel in de Italiaanse hoofdstad. Griekse kringen menen dat dit erop wijst dat de vorst voorlopig nog niet naar zijn land zal terugkeren. DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de afdeling Amsterdam van de An ti Revolutionaire Partij heeft een tele gram gestuurd aan het centraal comi té vaft deze partij. Daarin wordt ver bazing uitgesproken over het optreden van de heren Schmelzer, Biesheuvel en Mellema in de tv-uitzending van de KVP van afgelopen woensdag. „In het tegenwoordige stadium", al dus het telegram, „met de onvergete lijke Nacht van Schmelzer nog vers in het geheugen, met de grote interne moeilijkheden in de KVP voor ogen, met de onzekerheid of in de toekomst de KVP Bogaers, Aarden en de hunnen al of niet vertegenwoordigd zullen blij ven, achten wij het spreken over een samenwerkingsverband tussen de KVP de ARP en de CHU voortijdig". Daar bij kpmt nog dat de resultaten van da Commissie van achttien niet geheel be kend zijn. De radicalen in de ARP hebben za terdag over de gewraakte televisieuit zending nog eens nagepraat. Zij staan achter de inhoud van het telegram van de afdeling Amsterdam. Zij zullen ech ter geen directe stappen ondernemen. „De heer Biesheuvel weet hoe wij er over denken", zei ons gisteravond de ar-radicaal dr. P. J. Boukema uit Am stelveen. „Wij zien met bijzondere be langstelling de voorstellen van de com missie van wijze mannen in de KVP tegemoet". ROTTERDAM Morgen zal het Britse anti-onderzeebootfregat Veru- lam in de Rotterdamse Lekhaven bin nenlopen voor een informeel bezoek van drie dagen. Op de vliegbasis Than Son Nhut van Saigon ligt het wrak van een grote C-130: een voltreffer van een Viët- congraket reduceerde de machine tot een hoop puin, waaraan slechts een motor en de rechtervleugel te herken nen zijn. Het vliegtuig werd opgebla zen tijdens de recente aanval op de basis. (Telefoto). TURIJN Ongeveer 140 Italianen hebben te horen gekregen dat hun academische titel geen enkele beteke nis heeft en dat de universiteit die ze verleende niet bestaat. Volgens de politie zijn de titels een uitvinding van „professor" Arrigo Oroastorre, die de zogenaamde „vrije universiteit van Turijn" oprichtte en graden en academische titels uitdeel de aan studenten, die zijn schrifte lijke cursussen hadden gevolgd. Oroastorre is intussen aangeklaagd wegens fraude. BERN Het Zwitserse kiezerskorps heeft zondag met 402.542 tegen 247.162 stemmen ingestemd met het plan van de overheid om „geheraal pardon" te verlenen aan alle belastingontduikers mits zij in 1969 hun aangiftebiljet in vullen overeenkomstig de waarheid. Alle 25 kantons gingen met de maatre gel akkoord, die naar men hoopt het land 600 miljoen fratak (ruim 500 mil joen gulden) per jaar zal opleveren. Reeds tweemaal in 1940 en 1944 hadden de Zwitserse belastingont duikers de kans gehad schoon schip te maken maar in 1964 werd een derge lijk voorstel in een referendum afge wezen omdat er toen strengere voor waarden aan waren verbonden. De belastingamnestie zal betrekking hebben op zowel de federale als de kantonnale en gemeentelijke belastin gen. Het parlement had al voorlopig het plan goedgekeurd. URK Ongeveer 1500 vissers heb ben in Boulogne twee met vis geladen wagens van de NV Urk Export belet de lading (60.000 gulden) te lossen. De politie kon met moeite voorkomen dat de chauffeurs mishandeld en de wa gens omver gegooid werden. Volgens de heer F. Gnodde, een van de directeuren, is de kans groot dat de aanvoer van Urkse vis iri Boulogne geen blijvende schade van deze actie zal hebben. De afnemer in Boulogne, de firma Sobex, onderhandelde druk met de boze vissers. De woede van de vissers richtte zich op de wagens uit Urk omdat de aan voer van vooral tong, het belangrijkste produkt van de Urkse vissersvloot, de prijs op de markt in Boulogne sterk drukt. Gisteren waren de twee chauffeurs van de aangevallen auto's alweer in Nederland terug. De wagen met tong, waarvan de motor werd beschadigd, is in Parijs gelost. De andere wagen is met de lading kabeljauw naar Neder land teruggekomen. De vis wordt op kosten van de firma Sobex ingevroren. AAN SAIGON De Viët-Cong heeft gis ternacht ruim veertig steden en mili taire bases in Zuid-Viëtnam met ra ketten en mortieren bestookt. Een van de doelen was het grote Amerikaanse vliegveld Tan San Nhut bij Saigon, waar het hoofdkwartier van generaal Westmoreland, de commandant 4n Vietnam, is gevestigd. Het vliegveld Tan San Nhut met de bijbehorende basis werd als het vei ligste van geheel Zuid-Viëtnam be schouwd. maar in twintig minuten tijd kwamen ongeveer honderd raketten en granaten op het complex terecht. De kapel van de basis kreeg een voltref fer en brandde tot de grond toe af. Vijf Amerikanen kwamen om het le ven, zestig werden er gewond. Vanmorgen deed de Viët-Cong een raketaanval op het stationsgebouw van het burgerlijk deel van het'vlieg veld. Een raket sloeg door het twee verdiepingen hoge gebouw. Vijfentwin tig mensen werden gewond, een Ame rikaan overleed later. De soldaten wachtten op het vliegtuig dat hen na hun diensttijd naar de V.S. terug zou brengen. De stad Vinh Pong, die drie weken geleden tijdens het Viëtnamese nieuw jaar zwaar getroffen werd, werd van morgen opnieuw met mortieren bescho ten en de vijandelijke kanonnen trof fen ook het vliegveld. De stad aan de rivier ligt 96 km ten zuidwesten van Saigon. In Hoeé, de enige stad waar voortdu rend gevochten wordt de mas sale aanvallen van 30-31 januari, ma ken de mariniers melding van langza me, bloedige vorderingen iil hun pogin gen om de Noordviëtnamezen uit de om muurde citadel te verdrijven. De communisten hebben zich ingegra ven langs de zuidelijke muur van het oude fort en schijnen genoeg munitie te hebben voor een lange strijd. Andere Amerikaanse martniers, die patrouilleren nabij Khe Sanh hebben meegedeeld dat zij zondagmorgen 26 vijandelijke soldaten hebben gedood terwijl zij zelf slechts twee gewonden hadden. Ook in-Saigon zelf is de Viët-Cong op nieuw tot de aanval overgegaan. In het hart van de stad werd het hoofdkwar tier van de nationale politie door elf mortiergranaten getroffen. Zeven po litiemannen kwamen om het leven. Het zwaar yersterkte gebouw is de zetel van generaal Ngoejen Ngoc Loan, de chef van de Zuidviëtnamese politie, die begin deze maand een aanhanger van de Viët-Cong in het openbaar te- rechtstelde. In vrijwel alle gevallen bleef het tweede offensief van de Viët-Cong zo daar al sprake van was beperkt tot mortieraanvallen. Allen in Phan Thiet, 160 kilometer ten noordoosten van Sai gon, werd de mortieraanval met grond troepen ondersteund. De rebellen ver overden een deel van de stad en be vrijdden ruim vijfhonderd gevangenen uit de plaatselijke gevangenis. De Amerikaahse legerleiding maakt zich nog niet ongerust over dit tweede communistische offensief. Het hoofd kwartier van generaal Westmoreland gaf gisteren een communiqué uit waarin dit tweede offensief een wraak oefening werd genoemd wegens misluk king van het eerste. De Amerikaanse bevelhebber in Hoeé heeft nu toestemming gevraagd voor het bombarderen van de oude gebou wen in de citadel als enige mogelijk heid om de Noordviëtnamezen uit hun stellingen te verdrijven. Tot dusver zijn de Amerikaanse zware bommenwer pers slechts gebruikt tegen de dikke muren van de citadel. De overige bom bardementen werden uitgevoerd door Zuidviëtnamese vliegtuigen. In Saigon is gisteren officieel de „Volksbeweging voor de bescherming van Zuid-Viëtnam" opgericht. De nieu we beweging omvat leiders van ver schillende politieke opvattingen. Zij wil len komen tot een nationaal front op zo breed mogelijke basis om de politieke strijd van de Zuidviëtnamese regering tegen het Zuidviëtnamese Bevrijdings front de Viët-Cong te steunen. WASHINGTON Uit documenten in de archieven van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken blijkt hoe de zoon van Stalin, Jacob Djoegasjvili, in het concentratiekamp Sachsenhausen doodgeschoten werd tijdens de tweede wereldoorlog, al dus een artikel in de Washington Star. Het blad schrijft dat in documenten en foto's, die eens deel uitmaakten van een verzameling die door de Ameri kaanse en de Britse troepen in Duits land buitgemaakt werden en die tot nu toe geheim gehouden werden, meegedeeld wordt dat Jakob in 1943 doodgeschoten werd nadat hij de be wakers van het kamp uitgedaagd had door te proberen te vluchten. Stalin stierf in 1953 en Amerikaanse en Britse diplomaten, die hem' niet extra leed wilden berokkenen, ver telden hem of de Sovjet-regering nooit wat zij van de dood van Jakob af wisten, aldus het blad. Zoals meegedeeld werd aan de nazi minister van Buitenlandse Zaken Joachim von Ribbentrop door Heinrich Himmler, de leider van de SS, „werd Jakob doodgeschoten toen hij probeerde te vluchten. Een offi ciële nazi-foto laat zien hoe de zoon van Stalin in het prikkeldraad hing nadat hij doodgeschoten was. Jakob zat in een barak met vijf gevan genen een Rus, Vasily V. Koko- syn, neef van de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken Molotof en vier Britten. De zuster van Jakob Svetlana Alli- loejeva schreef in haar boek dat enige maanden geleden is versche nen, dat „zij dacht dat de dood van Jakob nog steeds een mysterie was". SOESTDIJK Prinses Christina, die gisteren 21 jaar werd, heeft zaterdag avond op het paleis Soestdijk een groot bal gegeven. Ongeveer tachtig leeftijd genoten, onder wie veel studievrienden, waren daarvoor uitgenodigd. Het bal duurde tot drie uur 's nachts. De koningin, prins Bernhard, prinses Beatrix, prins Claus en prinses Mar griet en mr. P. v. Vollenhoven waren op het feest aanwezig. ADVERTENTIE morgen voordeel 250 gratn van 85 niet duur wel heerlijk LONDEN De regering van premier Wilson doet mee aan een internationale operatie tot redding van het bijna failliete bewind van lands oude vijand, president Gamal Abdel Nasser van Egypte. Volgens welingelichte diplomatieke zegslieden, zal Groot-Brittannië tezamen met West-Duitsland en mogelijk andere landen nog deze maand een overbrug gingslening ter grootte van ca. 47 miljoen pond sterling ter beschikking stellen van Egypte. DJAKARTA In het kampement Malang in Oost-Java zijn 350 man van politie, vloot, leger en luchtmacht in verzet gekomen tegen het bewind-Su- harto, zo werd zaterdag in Djakarta ge meld. Gisteren heeft het legercomman- do in de Indonesische hoofdstad zich evenwel gehaast te verklaren dat er in de buurt van Malang manoeuvres gaande waren en dat er van onrust in het garnizoen Malang geen sprake was. Volgens de eerste berichten ging het om 150 man politie, honderd mariniers, vijftig man van de land- en dertig man van de luchtmacht. Zij zouden er met hun bewapening van door zijn gegaan. Uit het feit dat de deserteurs uit alle delen van de strijdkrachten kwamen, werd afgeleid dat er sprake was van een goed gecoördineerde actie. In het gebied van Malang komt nog veel ondergrondse communistische acti viteit voor. Op Ambon hebben tienduizenden de monstranten zo'n honderd winkels van andere Indonesiërs en Chinezen geplun derd en in brand gestoken. Zij deden dat uit protest tegen de stijgende prij zen. Hel doel is de regering-Nasser in staat te stellen bepaalde oude schul den aan het Internationale Monetaire Fonds en de wereldbank op tijd af te lossen om zodoende in aanmerking te komen voor nieuwe en grotere kre dieten. Volgens de zegslieden onderhandelen de Egyptenaren met de internationale autoriteiten over nieuwe kredieten ter waarde van om en nabij 62 miljoen pond sterling. Het gevolg van de nieuwe kredieten zal zijn dat de Egyptenaren beter be stand zijn tegen de verliezen die zij lijden door de sluiting van het Suez- kanaal. In normale tijden zijn de tol gelden, die de internationale scheep vaart betaalt voor het gebruik van het Suez-kanaal een van Egypte's voor naamste valutabronnen. Maar het ka naal is sinds het Arabisch - Israëlisch conflict van juni 1966 gesloten en alleen door de speciale hulp van" Saoedi-Ara- bië en Koeweit is het Nasser mogelijk geweest een grote economische crisis te voorkomen. Het is zeker dat een Britse deelne ming aan de nieuwe overbruggingsle ning een grote controverse in Wilson'» Labour partij zal veroorzaken. Ook het parlement zal weinig voor een dergelij ke lening voelen. Nasser moet niets hebben van de aanwezigheid van het Britse militaire apparaat en politieke invloed in het Midden-Oosten. Hij heeft onafgebroken kritiek geleverd op de Britse Afrika - politiek. En zijn beschuldiging, dat Britse en Amerikaanse vliegtuigen Is raël geholpen hebben de Arabische landen te verslaan heeft de woede van alle partijen in Engeland opgewekt. Niettemin pogen de minister van Buitenlandse Zaken George Brown en zijn diplomatieke adviseurs systema tisch alle geschillen uit het verleden te begraven soms gaan zij zelfs zover dat zij van Israël het verwijt te horen krijgen dat zij het met de Arabieren op een akkoordje willen gooien. De Britten verwachten dat Nasser weldra in het openbaar afstand zal ne men van zijn eigen beschuldiging over de Amerikaanse en Britse hulp aan Israël. En de Britten hebben evenals andere regeringen onlangs vernomen dat Nasser kort nadien zijn diploma tieke betrekkingen met de Verenigde Staten wil herstellen. ADVERTENTIE IM) BAMBERG Een oud-specialist in Joodse zaken van het nazi-ministerie van Buitenlandse Zaken zal woensdag te Bamberg voor de rechtbank verschij nen voor een proces wegens oorlogsmisdaden, dat door zijn vlucht naar Syrië bijna 15 jaar vertraagd is. De 62 jaar oude Franz Rademacher zal zich moeten verantwoorden voor zijn aandeel in de deportatie en het doden van duizenden Joden uit het bezette Zuid-Slavië en België in de tweede wereldoorlog. De vroegere legatieraad, die een drukke correspondentie voerde met Adolf Eichmann, heeft eens een plan ontworpen om het Joodse vraagstuk op te los sen door deportatie van alle Europese Joden naar Madagascar. Dat plan was een voorganger van de „endlösung", het vernietigingsprogramma van de in 1962 in Israël opgehangen Eichmann. Rademacher werd oorspronkelijk door een Duitse rechtbank te Neurenberg in 1952 veroordeeld tot drie jaar en vijf maanden gevangenis. Hij vluchtte toen naar Syrië. ROTTERDAM Met het Italiaanse passagiersschip „Flavia" zijn zondag de eerste Nederlandse emigranten naar Australië vertrokken, die ge bruik honden maken van de „hon derd gulden regeling". Onder hen bevonden zich twee families van dertien personen, t.w. de familie Koomen uit Luttelgeest (L.) en de familie Huggers uit Tilburg. ADVERTENTIE WJij bevonden ons gedurende het weekeinde in een langgerekte gordel van hoge luchtdruk die zich van Groenland via de Britse eilanden in zuidoostelijke richting tot over de Alpen en de Balkan uitstrekte. Hierbij was het in de noordelijke helft van ons land zowel zaterdag als zondag aanmerkelijk zonniger dan in de zui delijke provincies. Zondag steeg het kwik hierbij in grote delen van Neder land tot omstreeks zes graden. In de daaropvolgende nacht daalde het kwik bij heldere hemel en weinig wind tot 2 a 4 graden onder nul. Aanmerkelijk kouder is het in Fennos- kandia, waar zich een geheel met koude lucht gevulde depressie be vindt. De nachtelijke minima bereiken daar waarden van 20 tot 30 graden onder nul. Een andere depressie bevindt zich boven de Golf van Biscaje. Ook het komende etmaal blijven wij in het zwakke gebied van hoge lucht druk, dat het overgangsgebied vormt tussen beide genoemde lagedrukgebie den. Hoewel een weinig actief front van de Noordzee tot aan ons land kan doordringen, zijn de regenkansen klein.

De Vallei | 1968 | | pagina 1