OUDE GARDE TROK DOOR RHENEN Vanavond 12 scholen open voor TV-actie Gelderland kreeg dit jaar 4.439 woningwetwoningen Ede 159 Salamanders-heren kwamen duidelijk snelheid te kort „ONS GENOEGEN" KREEG KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING JEUGDWERK „DE INSTUIF' KOST JAARLIJKS EEN TON Meer parkeerruimte in Kesteren en Opheusden Speelplaats Regeringsbeleid speelde provincie parten Zendeling houdt lezing in Rhenen RECEPTIE DREK BEZOCHT VEILING KESTEREN Deze week collecte Gelukwensen KREDIET VOOR „DE SNELLEN BURG" Verrassingen Raad Rhenen Voetballers met hoofden tegen elkaar- Hockey u uw 10550 11079 MAANDAG 19 FEBRUARI 1968 Ruimtelijke Ordening beschikbaar ge stelde bouwvolume bekend gemaakt. Voor het eerst is dit jaar alleen de woningwetbouw aan contingenten ge- honden. In het bouwprogramma van de regering is gesteld dat het woning bouwprogramma in eerste instantie voorziet in de bouw van 100.000 ge subsidieerde en van 25.000 ongesub sidieerde woningen. De helft van de gesubsidieerde woningen (50.000) zal in de woningwetsector tot stand ko men; de andere helft hoopt men in de gesubsidieerde particuliere sector (huur en eigen woningen) te realiseren. Het gevolg van een en ander is dat de pro vincie Gelderland voor 1968 94! wo ningwetwoningen minder toegewezen heeft gekregen dan in 1967. Dit heeft het provinciaal bestuur voor grote moeilijkheden geplaatst bij de verdeling. Van de 4439 aan de provincie Gelder land toegewezen woningwetwoningen hebben G.S. er 1.205 buiten de verde ling gehouden. Hiervan reserveerden zij er 523 voor de huisvesting van bejaar den en op aanwijzing van de minis ter 215 voor militairen. Voorts heb ben G.S. on'der meer voor urgente plaatselijke behoeften een reserve aan gehouden van 269 woningen. Tenslotte bestemden G.S. 198 eenheden vdor compensatie van de in 1967 daadwer kelijk geamoveerde krotwoningen. De volgende contingenten werden toegewezen in ons verspreidingsge bied: Apeldoorn 280; Arnhem 480; Barne- veld 130; Brummen 56; Doornspijk 50; Ede 159; Epe 157; Ermelo 70; Nijkerk 30; Nijmegen 290; Futten 24; Rheden 50; Voorst 30; Zutphen 40. In hun begeleidend schrijven aan de gemeentebesturen schrijven G.S., dat zij. zonder verder een oordeel uit te spreken over het regeringsbeleid te de zer zake. toch gaarne hadden gezien dat bij deze nieuwe maatregelen een zekere aanloopperiode in acht zou zijn genomen. Het in voorgaande jaren door genoemde minister gepropageerde sys teem van de zogenaamde glijdende toe wijzigingen. waarbij het voor een be paald jaar aan een gemeente toegewe zen contingent tevens het richtcontin- gent voor de twee volgende jaren zou vormen, wordt naar ons oordeel te zeer door de huidige maatregelen door kruist. Het is duidelijk, dat nu wij bijna 1000 woningen minder te verdelen hebben, wij de gemeenten niet meer het contin gent kunnen toewijzen, waarop zij op grond van toewijzingen in vorige jaren had-den mogen rekenen. Dit zou zich vooral bij die gemeenten kunnen wre ken, die in 1966 en 1967 een bouw- stroom op gang hebben gebracht, waarmee ook het bouwvolume voor 1968, en in sommige gevallen ook dat voor 1969, is gemoeid. Daarom hebben wij gemeend aan deze gemeenten een zodanig contingent toe te wijzen, dat de lopende bouwstromen niettemin kunnen worden afgerond. Voorts hebben wij zoals gebruikelijk een aantal woningen gereserveerd voor bepaalde doeleinden. Het aantal wonin gen, dat tenslotte nog voor een norma le verdeling beschikbaar' was is zo ge ring, dat helaas aan een groot aantal gemeenten dit jaar .geen contingent kon worden toegewezen. In urgente gevallen kunnen deze gemeenten ech ter een beroep doen op de mede Voor dit i^oel aangehouden reserve, aldui schrijven G.S. RHENEN De Nederlandse zen dingspredikant dominee Visch uit Bali (Indonesië) houdt woensdagavond een lezing voor de Hervormde Vrouwen groep te Rhenen. Dominee Visch zal spreken over zijn werkzaamheden op Bali, een eiland met een bewogen ge schiedenis. De zendeling zal zijn lezing toelichten met kleurendia's. In 1963 sprak dominee Visch met zijn vrouw voor de Hervormde Vrouwen groep in Rhenen over de moeilijke tijd, die Bali meemaakte in en na de vul kanische uitbarstingen op het eiland. Plaatselijke verenigingen en scholen, die meeleefden met het zendingswerk, brachten toen spontaan het geld voor ruim honderd jeugdbijbels bijeen. Woensdagavond zijn niet alleen le den van de Hervormde Vrouwengroep van harte welkom, doch ook anidere be langstellenden, zowel dames als heren. De avond wordt gehouden in gebouw „Irene" en begint om half acht. - EDE Bij de voetbalwedstrijd Arn- hemia - Edese Boys moest de 21-ja- rige Arnhemmer Z. L. voortijdig het veld verlaten met een hersenschud ding. De speler wilde de bal wegkop- pen, terwijl een ander de bal met ,d« voet wilde spelen. L. werd hierbij tegen het hoofd geschopt. VEENHNDAAL Vanavond zullen in Veenendaal 12 scholen geopend zijn in verband met de TV-actie voor Gees telijk en Lichamelijk Gehandicapten. Gedurende een uur, na afloop van de televisie-documentaire om tien voor half tien, zal men fin de volgende scho len de giften kunnen afdragen: ARNHEM Aanzienlijk later dan andere jaren hebben Gedeputeerde Staten van Gelderland aan de gemeen tebesturen de verdeling van het door de minister van Volkshuisvesting en Prinses Wilhelminaschool, Geerse- weg; Salvatorschool, Patrimoniumlaan; Groen van Prinstererschool, Dr. Co- lijnstraat; Chr. Nationale school I, Co- nlferenplein-BoslaanPatrimonium- school, Patrimoniumlaan; Koningin Ju- lianaschool, KerkeWijk; Rohobothschool Koninginnelaan; voormalige Chr. Van de Westeringschool, Prins Bernhard- laan („Gelderse School"); Prinses Bea- trixschool, Prinses Beatrixstraat; „En- gelenburghschool", Fuikenweide; kleu terschool de „Zonnehoek", Zonnebloem straat; Juliana van Stolbergschool, Nieuweweg. Bovendien zijn het hoofdpostkantoor aan de J. G. Sandbrinkstraat en het postagentschap aan de Dr. Slotemaker de Bruïneplein geopend. RHENEN „Het heeft Hare Majesteit Koningin Juliana behaagd, ter ge legenheid van het honderdjarig; bestaan de Rhenense harmonie „Ons Genoe gen" de zilveren erepenning van verdienste toe te kennen met bijbehorende oorkonde." Dit heuglijke nieuws bracht burgemeester mr. L. Bosch ridder van Rosenthal zaterdagmiddag in restaurant „De Koningstafel" op de Grebbeberg, waar de jubilerende muziekvereniging een receptie hield ter gelegenheid van het eeuwfeest. De fraai uitgevoerde penning met een middellijn van 50 mm ver toont aan de voorzijde de naar rechts gewende beeltenis van H.M. de Koningin binnen het omschrift „Juliana Koningin der Nederlanden". De keerzijde draagt het opschrift „Erepenning van verdienste". „Ons Genoegen" heeft-het recht op briefpapier of gedrukte stukken van de onderscheiding melding te maken. De toekenning van de eervolle onderscheiding werd door voorzitter E. v. Veenen daal in grote dankbaarheid aanvaard en door talrijke aanwezigen met een da verend applaus onderstreept. Een groot aantal afgevaardigden van allerlei verenigingen, organisaties en instellingen kwamen tijdens de receptie hun ge lukwensen aanbieden. Daaruit werd duidelijk dat uit alle lagen van de Rhe nense samenleving de harmonie „Ons Genoegen" een bijzonder warm hart wordt toegedragen. De oud-leden van de Muziekvereni ging „Ons Genoegen" trokken zater dagmiddag onder grote belangstelling door Rhenen. De oude garde droeg kleding uit de vorige eeuw. mei ?s, boerenjongens, brandewijn met suiker en snert. Hoewel er van drie tot vijf gelegen heid was gegeven om te feliciteren gingen de laatste gasten pas tegen zes uur naar huis. Onder hen bevond zich onder andere pastoor Van Kooten van de St. Curieraparochie. 's Avonds was er voor de leden van „Ons Genoegen" een feest in „De Ko ningstafel" met een dansorkest en het 'optreden van enkele artiesten, waaron der een goochelaar en een zangeresje. Tot diep in de nacht werd dit eeuwfeest gevierd. Komende zomer zal er nog een dag volgen met veel muzikaal genot. Daar over worden momenteel nog bespre kingen gevoerd. KESTEREN De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren als volgt Goudrenet: E I 65-75: 19-20; E I 75- 85: 30i31; E II 65-75: 15-19; E II 75-85: 22-30; E II 85-95: 24-26. Aanvoer 32 ton. Jonathan: E I 60-65: 20; E I 65-70: 25; E I 70-80: 28; E II 65-70: 16-19; E II 70-80: 24. Aanvoer 5 ton. Present van Engeland: E II 55-65: 19-20; E II 65-75: 20-25. Aanvoer 1 ton. Rode goudrenet: E I 65-75: 22; E I 75-85: 33; E I 85-95: 37. Aanvoer 1% ton. Golden DefieiOOd: E 60'-65: 30; E I 65-70: 38; E I 70-75: 49;. E I 75-80: 55. Aanvoer 2 ton. Laxton's Superb: E II 60-65: 17-20; E II 65-70: 25-30; E II 70-75: 28-36; E II 75-80: 31-38. Aanvoer 4 ton. Cox's Or. Pippin: E I 55-60: 30-31; E I 60-65: 63; E I 65-70: 81; E I 70-75: 98. Aanvoer 1 ton. Conference: E II 55-65: 83; E I 65-75: 90. Aanvoer 1 ton. Prijzen genoteerd in centen per kg. VEENENDAAL Ruim f 100.000,- is er jaarlijks nodig om het werk van dc Veenendaalse Stichting „De Instuif" op gang te houden. Hoewel een belangrijk deel van dat bedrag gesubsidieerd wordt moet ongeveer f 30.000,- door de Stich ting worden opgebracht. Een deel van dit bedrag ontvangt men uit de contri buties van de leden, een deel wordt verzameld doormiddel van collectes in gereformeerde en hervormde kerk (So- laFide), welke twee kerken samen een deel van de verantwoordelijkheid voor dit werk dragen. Aangezien de Stich ting „De Instuif" in Veenendaal ook grote algemene belangen behartigt, draagt ook de bevolking b(j in de kos ten. Deze week wordt de jaarlijkse huis-aan-huis collecte gehouden. Een deel van het werk van de stich ting is algemeen bekend. Iedere „klei ne" vakantie worden er filmvoorstellin gen gegeven in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. In de grote vakantie begon men enkele jaren geleden met het nog steeds in de herinnering le vende „Maanland". vorig jaar werd een „Indianenland" gevreëerd en deze zomer zullen tijdens de fabrieksvakan- ties de kinderen tot „Nomaden" wor den omgevormd. De Jeugdvierdaagse is een ander evenement, waaraan jaar lijks ook door veel Veenendaalse kinde ren jyordt deelgenomen. Bovendien or ganiseert de Instuif tegenwoordig de Lampegietersavondoptochten en de Palmpaasoptocht. Het jeugdwerk omvat tegenwoordig 29 groepen met intotaa^ ongeveer 325 deelnemers. Al die kinderen worden wekelijks enige tijd prettig en leer zaam onderhouden. Voor de instuif- avonden hebben 382 jongeren een toe gangskaart, terwijl de pas ingerichte kelder „voor boven de achttien" 53 le den telt. Iedere week komen in totaal ongeveer 1200 jongeren in het Instuif- gebouw, zodat een groot deel van de ruim 750 leden meer dan eenmaal per week een bezoek brengt. Het jeugdwerk telt momenteel vier vaste jeugdwerkleiders in dienst van de Stichting. Bovendien heeft men een administratief assistente voor de cor respondentie, verzorging maandblad en boekhouding. Behalve deze en andere „vaste" financiële lasten heeft de In stuif financieringsmiddelen nodig voor de bouw van een tweede gebouw, dat in Zuid zal verrijzen. Op de bouw wordt namelijk niet gesubsidieerd, wel later op de exploitatie. De inkomsten uit het jeugdwerk staan in geen verhouding tot de kosten. Het Indianenland vorig jaar kostte de In stuif ongeveer f 3.000,-. Van dit bedrag was f 1.000,- voor de tien tijdelijke krachten die men extra heeft aange trokken. Ruim f 300,- werd besteed aan melk en enkele honderden guldens aan entreegelden voor het zwembad. De rest was nodig voor aanschaf van materiaal. De kinderen betaalden voor de twee weken „Indiananland" samen slechts f 850,-, zodat er bijna f 2200,- bijgelegd moest worden. De collecte bracht vorig jaar ongeveer f 2.300,- op zodat men vóór een'belangrijk deel Van dè kosten op andere bijdragen aangewezen was. „Een bewijs, dat onze leden wel wat voor „hun" Instuif over hebben is wel het feit, dat er vijftien collectanten uit deze kring gevonden zijn. Verder zullen een aantal oudere sympathisanten col lecteren," vertelde de heer G. v.d. Schee. „We hopen nu maar, dat de Veenendaalse bevolking enige waar dering voor ons werk willen tonen". VEENENDAAL Het heren- en damesteam van de Veenendaalse hockey- vereniging Salamanders hebben zaterdag op het Panhuis een vriendschappelij ke wedstrijd gespeeld tegen de twee eerste formaties van Barneveld. De Veenendaalse dames zegevierden na een bijzonder aantrekkelijk duel met 30 over hun tegenstander door enkele fraaie treffers. Het herenteam van Salamanders waarin voor deze gelegenheid enkele oudere spelers weer stonden opgesteld ging met 23 ten ondeT tegen de Barneveldse ploeg, die vooral in de aanval duidelijk sneller was. Gisteren hervatten de Veenendaalse heren weer de competitie. De eerste te genstander in de tweede competitie helft «was het sterke Doetinchem, de grote titelkandidaat in deze afdeling. Salamanders, dat in groot degradatie gevaar verkeert, kon het tegen de gas ten niet bolwerken en moest toezien, dat Doetinchem een 1-6 overwinning boekte. Hoewel de uitslag anders doet ver moeden is het toch een leuke wedstrijd geworden. De technisch superieure Doetinchemmers waren weliswaar wat meer in de aanval, doch de uitvallen van Salamanders waren zeer gevaar lijk. Slechts cjoordat de Veenendaalse De goalie van Salamanders verhindert een Doetirichemse treffer door zich moedig op de bal te werpen. ploeg snelheid te kort kwam, konden de gasten voor de rust reeds een 0-4 voorsprong nemen. Van een groot veld- overwicHt was toen nog geen sprake ge weest. Door aanzienlijk vrijer spel dan dat van Salamanders voerde Doetinchem na de hervatting de stand op tot 1-6 en dat was gezien de aanvalskracht nog maar een povere score. Volgende week start ook de jeugd- competitie voor de Salamanders-ploe gen. dagblad DE VALLEI? Bel: tot 17.3D uur van 17.30— 19 30 uur uur Zaterdags 16.30—17.30 Er was twee en een half uur voor no dig om alle belangstellenden de gelegen heid te geven hun gelukwensen. die meestal vergezeld gingen van fraaie geschenken en enveloppen met inhoud, aan te bieden. Er was één organisatie, die voor ieder jaar van bestaan één gulden gaf. Ook het damescomité van de vereniging bood gëld aan. Er werd niet bekend gemaakt hoe groot het be drag was. maar uit de zinspelingen van de voorzitter te horen, moest het wel aanzienlijk zijn. De plaatselijke voet balvereniging Candia '66 zal op 22 juni De oude garde van „Ons Genoegen" had vanaf oktober vorig jaar de mu ziekinstrumenten weer ter hand geno men om op de jubileumdag voor een verrassing te zorgen. Tegen twee uur 's middags marcheerden de oud-lederi gestoken in kledij uit de vorige eeuw. met het oude vaandel voorop de Molen straat af naar de binnenstad. Bij het VW-kantoor werd even halt gehouden. Daar kregen de muzikanten allemaal een borrel, zoals de traditie dat in de vorige eeuw heeft gewild. Talrijke Rhe- nenaren filmden en fotografeerden dit stukje folklore. Toen alle muzikanten hun hartversterking naar binnen had den gewerkt werd de zegetocht al bla zend voortgezet in de richting van het gemeentehuis. Het huidige korps mar cheerde in vol ornaat achter de oude garde aan, vooraf gegaan door het nieuwe vaandel, gemarkeerd door twee schellebomen. Het „Ons Genoegen" van heden behoefde niet te musiceren. Daarvoor zorgde de oude garde, die onderaan de Nieuwe Veenendaalseweg op een grote auto werd geladen om overgebracht te worden naar het res taurant waar de jubileumreceptie ge houden werd. Kapper Rijsemus had de heren danig gegrimeerd, waarbij hij kwistig had gewerkt met bakkebaar den snorren en sikjes. Het oude „Ons Genoegen" gaf een zuiver beeld van hoe het in de vorige eeuw moet zijn toe gegaan. Het korpsje speelde ter recep tie serenade op serenade, ook voor de burgemeester, die er bijzonder van genoot en zich door een kenner liet voor lichten over de personen, die zich ach ter de vermommingen schuil hielden. Oud-voorzitter M. van Manen, de grote bas blazend, sprak het jubileren de bestuur toe, na eerst een minuut stilte in acht te hebben genomen voor wijlen oud-gediende G. de Roder, van wie dit idee afkomstig was, doch die enkele weken geleden plotseling over leed. De heer Van Manen zorgde voor nog enkele verrassingen, waaronder 'n fraaie prijzenkast met grote vitrines voor het oude en het nieuwe vaandel. De kast, die het opschrift draagt „Ons Genoegen 1868 - 1968" zal een plaatsje krijgen in het repetitielokaal van de vereniging aan de Muntstraat. Er was nog wat geld overgebleven en dat over handigde hij in een kistje. Een belang rijk aandeel in de bouw van de kast had de heer L. P. van Voorthuisen ge had. de oud-directeur van de zangver eniging „Eben Haëzer", wie daarvoor dank werd gebracht door de voorzitter van „Ons Genoegen", de heer E. v Veenendaal. De heer Van Manen over handigde voorts nog 'n gedenkboek met vele oude foto's. Voorzitter Van Vee nendaal kwam woorden tekort om de oud-leden te danken voor alles wat zij had-den gedaan. „Ik heb jullie vroeger allemaal gekend op de vereniging", zei hij, „wat jullie deden was prachtig." De gelukwensen werden door de oudé garde onderstreept met een pittige feestmars, die de receptiezaal deed trillen op zijn grondvesten. Een lid van de oude garde liet zich het borreltje op het Fred, van de Paltshof goed smaken. O een jubileumwedstrijd spelen, waarvan de netto-opbrengst bestemd is voor „Ons Genoegen." Tweemaal werd een serenade ge bracht. Eerst door de muziekverenigin gen „QBK" en „Kunst en Vriendschap" gezamenlijk en later door „Ons Genoe gen" uit Renswoude. De voorzitters van de zusterverenigingen boden hun welgemeende gelukwensen aan. O.B.K. speelde de „Piet Hoolhorst"-mars, waarbij een misverstand de wereld uit werd geholpen voor degenen, die nog niet wisten, dat deze mars was gecom poneerd door de directeur van de ver eniging, de heer A. J. van Kolfschoo- ten. De mars was opgedragen aan de overleden dirigent van „Ons Genoe gen". Iedereen die de receptie bezocht kreeg een consumptie aangeboden uit het grijze verleden, waaronder boeren- KESTEREN/OPHEUSDEN Het steeds toenemende verkeer heeft het ge meentebestuur van Kesteren genoopt een oplossing te zoeken voor het daar mee samenhangende parkeerprobleem. Mede door het gereedkomen van een aantal nieuwbouwwijken in Kesteren en Opheusden is een dringende behoefte ontstaan aan parkeergelegenheid. Burgemeester en wethouders hebben ge meend aan het parkeervraagstuk tegemoet te kunnen komen en stellen de raad voor parkeerhavens en parkeerterreinen aan te leggen op een 4-tal plaatsen in de gemeente. De totale kosten zijn begroot op f 19.200, Oud-voorzitter M. van Manen van „Ons Genoegen" overhandigt de hui dige praeses, de heer E. van Veenen daal, het gedenkboek „100 jaar „Ons Genoegen". Het parkeerprobleem in de gemeen te Kesteren betreft voornamelijk de zo genaamde „lang-parkeerders". Volgens het college is het noodzakelijk om in de nieuwe woonwijken de auto's zoveel mogelijk van de rijbaan te houden. De technische dienst „Kring Kesteren" is opdracht gegeven om voor vier plaat sen in de gemeente ontwerpen te ma ken van parkeerhavens en -terreinen. Volgens een schrijven van B. en W. aan de raad zullen in de Nedereind- sestraat en in de Torenstraat te Kes teren parkeerhavens worden aange legd. In Opheusden zullen twee par keerterreinen worden aangelegd, die zullen komen in de Spechtstraat en op de hoek Spechtstraat - Fazantstraat. De commissie „De Snellenburg" heeft het gemeentebestuur verzocht een sub sidie toe te kennen van f 15.000,voor de verbouwing en inrichting van het pand, dat in de nabije toekomst dienst zal gaan/ doen als instuif voor de jeugd. De verbouwingskosten zullen f 10.000 gaan bedragen, terwijl de kosten voor de voorlopige inrichting zijn geraamd op f 5.000,De commissie verzoekt 't gemeentebestuur vervolgens om „De Snellenburg" voor de symbolische prijs van f 1,per jaar te mogen huren. Vol gens burgemeester en wethouders blijkt uit de plannen van de commissie een ruim inzicht met betrekking tot het jeugdprobleem. Het college waardeert de initiatieven, die tot doel hebben om de Opheusdense jeugd op te vangen en stellen de raad voor om de verzoeken van de commissie in te willigen. Aan de Kievitstraat te Opheusden be vindt zich een perceel grond, waaraan de bestemming van speelplaats is gege ven. Ten einde een en ander te reali seren verzoekt het gemeentebestuur de raad een krediet beschikbaar te stel len van f 19.000,benodigd voor de aanleg. De technische dienst heeft reeds een plan voor het speelterrein ontworpen, zodat binnenkort met de aanlegd kan worden begonnen. RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat de gemeenteraad dinsdag 27 febru ari 1968 des namiddags 8 uur ten ge- meentehuize in openbare zitting \bijeen komt.

De Vallei | 1968 | | pagina 3