Johnson wil een militaire oplossing f orceren Nog meer troepen Chinese appelmoes via ons land naar Londen eet'n MOORD OP WEDUWE DANK ZIJ PIENTERE JONGEN OPGELOST BINNEN EEN ETMAAL GRATIS STERC0C0S CATALOGUS piniirnn wordt u op tv- sePresenteerd- Hevige brand eiste leven twee kamer bewoners Ambtenaren zoeken steun bij Kamer Medisch team voor de bevalling van prinses Margriet Werkloosheid kost ons land een miljard snoep verstandig: De Jong en Luns bespreken in Londen EEG Yiëtnam-rel in Berlijn voorkomen Kennedy zag in Johnson geen opvolger BUURT VERLEEMDE GEEN HULP GEWOND Zuid-Limburg zal door inkrimping mijn-industrie 11.600 arbeids plaatsen kwijtraken Vrouwen dood na botsingen Pastoor uitgetreden De Gaulle bij uitvaart Kardinaal Veuillot IV. V. V .-secretaris Secretaresse Strijd Tilburg-EMS nadert beslissing Aanrander gepakt uliiill DU Stuur een briefkaart aan: Stercocos, Postbus 68, Amsterdam. HAAR DOOD VERGISSING GEZIEN V.S. geloven niet in bekentenis Pueblo MAANDAG 19 FEBRUARI 1968 DEN HAAG Twee doden, twee ge wonden, tien daklozen en een uitge brand pand zijn de trieste gevolgen van een hevige brand die gistermorgen vroég de Piet Heinstraat in Den Haag opschrikte. 1 Terwijl de bewoners van het huis, waarvan alle kamers waren verhuurd, probeerden aan de vuurzee te ontko men, keek de buurt onbewogen toe. Van hulp was geen sprake, want het huis had een slechte naam. „Er hiel den zich-Vaak provo-achtige figuren in op", aldus de omwoners. Intussen probeerde de brandweer bij de vuurhaard te komen. Dat was moeilijk, omdat de brand achter het smalle, perceel was ontstaan. Hier moet een oliekachel zijn ont ploft. De hoofdbewoner, de 54-jarige ver huizer Wim van der Velde, had met enkele bezoekers om vier uur 's nachts een geweldige steekvlam gezien. On middellijk wekte hij de bewoners. De brandweer zag bij aankomst de vlam men al uit het dak slaan. Op een gegeven ogenblik ging de kreet: „Er zijn nog twee mensen in het huis". Brandweerlieden hebben tot twee keer toe het fel brandende huis doorzocht. Pas tegen zevenen vond men de zo goed als verkoolde lijken van de 27-ja rige elektricien Oswin Relefino Martina en diens zestienjarige broer Roy, bei den uit Curacao. De jongste was pas zaterdag met zijn schip Parthenon in Amsterdam aangekomen. Mejuffrouw F. J. Kepel, die met de elektricien samenwoonde, kreeg brand wonden aan een arm. Hun baby van twee maanden kwam er zonder kleer scheuren af. De 42-jarige keukenknecht J. B. Louw; wiens oliekachel de lucht in was gegaan, kwam in een ziekenhuis te recht met wonden aan beide handen. De overige bewoners, onder wie een vrouw met drie minderjarige kinderen, raakten overstuur. Zij verloren hun hele hebben en hou wen. Sommigen waren niet verzekerd. De huizen aan weerszijden van het kamerverhuurbedrijf liepen schade op. Drie jaar geleden brandden de twee de verdieping en de zolder van hetzelf de huis uit. WASHINGTON President Johnson bereidt zich voor op het forceren van een militaire oplossing van het vraagstuk-Viëtnam. Hij is bereid de grens van 525.000 Amerikaanse militairen in Vietnam te over schrijden wanneer de omstandigheden de Verenigde Staten daartoe dwingen. Sinds dat maximum werd vastgesteld zou de vijand 25.000 man nieuwe troe pen naat het toneel van de strijd hebben overgebracht. DEN HAAG Door de inkrimpingen in de mijnindustrie van Zuid-Limburg, komen er tot en met 1970 11.600 arbeids plaatsen te vervallen. Meer dan een derde van de mensen die in deze tijd zonder werk komen, zal door pensionering, overbrugging tot het pensioen en terugkeer naar het vader land niet meer terugkeren In het ar beidsproces. Dit schrijft minister De Block (econo mische zaken) in de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer betref fende de nota mijnindustrie en de in dustriële verandering van Zuid-Lim burg. Van de mensen die wel weer aan de slag moeten kan een niet onbelang rijk deel binnen het mijnbedrijf worden herplaatst. Daarbuiten zullen 6700 werk nemers werk moeten vinden, van wie 2000 in aangepaste arbeid. In totaal zijn volgens de minister in twee jaar tijd plannen bekend gewor den voor het scheppen van ruim 12.000 arbeidsplaatsen. Die zijn er voor een deel al de rest volgt binnen enkele ja ren. Hierbij zijn niet gerekend de 3000 aangepaste arbeidsplaatsen die er in het kader van de gemeentelijke sociale werkvoorziening al zijn of nog komen. In de 12.000 arbeidsplaatsen die de minister noemt zit ook de nieuwe werk gelegenheid die door DAF in Borne ge schapen wordt. Minister De Block ver wacht bij het gunstig blijven van de ec nomie. dat de stimuleringsmaatregelen nog wel voor de nodige arbeidsplaatsen in Zuid-Limburg zullen zorgen. LONDEN Chinese appels in blik worden via Nederland naar Engeland gesmokkeld. Dat vermoedt de douane in Engeland, die in de havenplaats Til-, bury op Rochester negenduizend kisten rood-Chinese appelmoes in beslag heeft genomen. In Engeland zijn die ongeveer 150.000 gulden waard. DEN HAAG Ruim zevenhonderd van de 36.000 leden van het Ambtena- rencentrum hebben zaterdag in Den Haag geprotesteerd tegen de bczuinig- gende maatregelen van de regering. In een motie aan de Tweede Kamer werd een dringend beroep gedaan op de volksvertegenwoordigers niet aan deze maatregelen mee te werken. Over de regeringsvoorstellen kan het Ambtenarencentrum geen overleg voe ren, zij zijn in de ogen van de vakorga nisatie namelijk bezuiningsmaaatre- gelen. Ambtenaren zouden dan ook over an dere bezuinigingen moeten kunnen spreken bijvoorbeeld over subsidies voor de kunst en over de afschaffing van overbodige staatssecretarissen. Een van de veel bijval oogstende sprekers was de heer G. Kenemans, on derhandelaar in het georganiseerd over leg. Hij herinnerde aan het standpunt van vorige regeringen, die meenden, dat van de beloning van overheidspersoneel over het geheel genomen in evenwicht was met de salariëring in het bedrijfs leven. Tegenover de voordelen die amb tenaren genieten, staan in het bedrijfs leven de winstdelingen, de kerstgratifi caties, de vaak goedkope vakantierei zen en soms de een, twee of zelfs drie maanden extra loon. De heer Kenemans begreep niet dat de regering nu op dit door de ambtena- renorganisaties niet erkende evenwicht gaat beknibbelen. Er zou slechts schijn- overleg zijn gevoerd door de regering wier beleid „dilettantisch" werd ge noemd. Zolang de ambtenaren het sta kingsrecht missen, is een motie aan de Tweede Kamer het laatste redmiddel. VLAARDINGEN De 21-jarlge me- juffrouw M. J. E. Spruijt uit Vlaardin- gen is zaterdagmorgen in het Holy-zie- kenhuis overleden. Zij had vrijdagnacht een schedelbasisfractuur opgelopen bij een frontale autobotsing op de rijksweg tussen Naaldwijk en Vlaardingen. Haar vriendin, de 25-jarige mejuffrouw W. C. Nanning, was ter plaatse overleden. ROTTERDAM In het ziekenhuis Dijkzigt is gisternacht de 75-jarige Ma ria van EekDe Raad uit Rotterdam overleden. Ze was zaterdag bij het oversteken door een auto aangereden. Ze werd daarbij aan hoofd en benen gewond. HEERLEN Bij een botsing tussen twee auto's gisternacht in Heerlen, is de 53-jarige mevrouw F. S. om het le ven gekomen. Haar man werd zwaar gewond. AMSTERDAM De 22-jarige D. Schalkwijk is vrijdagnacht met zijn auto op de Spaardammerdijk in Am sterdam uit de bocht gevlogen en te gen drie gepaarkeerde auto's gebotst Hij was op Slag dood. Een van de gedupeerde importeurs, een firma die zaken doet in groente en fruitconserven, heeft al gezegd dat hij 920 kisten appels in Nederland had besteld. Hij deed dat in het volste ver trouwen, zei hij. „Ik heb nooit gehoord dat er iets mis was". Volgens de Britse douane zouden de Chinese appels in Nederland zijn voor zien van documenten waaruit moet blij ken dat ze op het vasteland zijn ge teeld. Dit zou dan gebeuren om het quotum dat Engeland jaarlijks vaststelt voor de invoer van appels uit China, té omzeilen. Nederland mag zoveel inge blikte appels naar Engeland uitvoeren als het wil. In Nederland is over de affaire niets bekend. De Nederlandse uitvoer van ap pelmoes in blik naar Engeland is vrij. Wordt uit China geïmporteerd, dan moeten de normale invoerrechten wor den betaald, die worden teruggegeven als de goederen het land weer verlaten. Bij invoer in Engeland moeten de goederen zijn voorzien van een verkla ring, dat zij niet afkomstig zijn van 'n land buiten de EEG. Het is heel goed mogelijk, dat deze verklaring valselijk is gegeven. Het is echter zeer de vraag of daarbij dan voor de Nederlandse wet iets strafbaars is gebeurd; de do cumenten zijn alleen voor Engeland van waarde. GRONINGEN Pastoor A. N. Dijk man van de Sint Franciscusparochie in Groningen treedt uit de rooms-katho- lieke kerk. Dit besluit is gisteren van af de kansel meegedeeld. Vier weken geleden had de pastoor zijn parochianen al meegedeeld dat hij het met „bepaalde dingen in de kerk" niet eens was. Hij kondigde toen aan rust te zullen nemen om tot een be slissing te komen. Met toestemming van de bisschop van Groningen ging hij buiten de stad bij familie wonen. ADVERTENTIE Om nadruk te leggen op de ernst van zijn besluit bracht de president een be zoek aan een deel van de 10.500 man die vorige week werden opgeroepen voor vertrek naar Viëtnam. Van verscheidene kanten is er dit weekeinde bij de Verenigde Staten op aangedrongen, dat zij opnieuw zullen proberen tot besprekingen met Noord- Viëtnam te komen. 1. Oe Thant, de secretaris-generaal van de VN, die de laatste week in Nieuw-Delhi, Moskou, Londen en Parijs over de vredeskansen heeft gesproken, zei dat hij er meer dan ooit van over tuigd is dat de Noordvi^tnamezen een bestand zullen sluiten binnen drie we ken, nadat de Amerikanen hun bom bardementen zullen hebben stopgezet. 2. De Russische premier Kosygin en partijleider Bresnjef hebben te ken nen gegeven dat de Verenigde Staten niet genoeg aandacht besteden aan de vredesvoorstellen van anderen, met na me-van Noord-Viëtnam. 3. Een onafhankelijke Viëtnamese journalist heeft gezegd dat men in Noord-Viëtnam verwacht, dat de Ver enigde Staten de komende zomer hun bombardementen zullen staken. 4. De Noordviëtnamese regering heeft Oe Thant laten weten, dat zij bereid is op de eventuele agenda van vredesbesprekingen als punt op te ne men: geleidelijke verkleining van de schaal van de strijd in Viëtnam. President Johnson heeft in een af scheidswoord tot de bemanning van het USS. Constellation verklaard, dat de vijand in Viëtnam de wil van de Ver enigde Staten zal trachten te breken doch hier niet in zal slagen". „Totdat de vrede is gevestigd in Az^» zolang het grote pacifische gebied geen oord van vrede is, zolang mestsen en ge weren nog worden gebruikt, totdat on ze buurlanden niet meer vrezen, kun nen Amerikanen niet rusten kunnen Amerikanen niet slapen", aldus John son. In een rede tot mariniers in El Toro verklaarde Johnson zaterdagavond, dat de vijand opnieuw is overgegaan tot terreur in Zuid-Viëtnam. „Dit is een be slissende strijd voor Viëtnam", zo merkte hij op. „De ogen van de natie en de wereld de ogen van de ge schiedenis rusten nu op de dappere groep verdedigers die de basis Khe Sanh en het omliggende gebied bewa ken", zo zei hij. „Over het resultaat be staat geen twijfel." In welingelichte Vaticaanse kringen is zondag meegedeeld, dat een afge zant van Paus Paulus de vorige maand in Parijs besprekingen heeft gevoerd met leden van de Noordviëtnamese mis sie in Frankrijk. Die afgezant was mgr. Agostino Ca- saroli, plaatsvervangend Vaticaans staatssecretaris voor buitengewone ker kelijke aangelegenheden. Het resultaat van dit overleg is niet bekendgemaakt. De ambassadeur van Noord-Viëtnam in Moskou, Ngoejen Tho Sjanh, gaat binnenkort naar Stockholm, zo heeft een woordvoerder van het Zweedse mi nisterie van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt. Over het doel van dit be zoek deelde hij niets mee. LONDEN Met de Fokker Friend ship van de Nederlandse regering zijn minister-president P. de Jong en mi nister Luns (Buitenlandse Zaken) gis teravond voor hun officiële bezoek in Londen aangekomen. Dat wordt van daag en morgen gehouden. De Britse minister van buitenlandse zaken Brown was voor de begroeting op het vliegveld. Vanochtend begint het officiële over leg van de Nederlandse ministers met president Wilson, minister Brown en andere leden van de Britse regering. De Europese politiek en speciaal de poging van Engeland om lid te worden van de Europese Economische Gemeen schap zijn uiteraard nummer één bij het overleg. Dit zal met name gaan over het initiatief van Benelux voor het aanknopen van economische en technologische banden tussen Engeland en andere landen die zich willen aan sluiten bij de gemeenschap. Engeland voelt veel voor dit plan, hoewel het blijft volhouden dat het al leen tevreden zal zijn met het volledi ge lidmaatschap van de EEG. Voor associatie of zo iets voelt het niets. Officieel heeft Londen nog niet ge reageerd op het nieuwe plan van Frankrijk en West-Duitsland dat pre sident De Gaulle en Bondskanselier Kiesinger vorige week in Parijs hebben ontworpen. Maar het heeft niet veel hoop dat dit op den duur werkelijk uit zicht biedt op volledig Brite lidmaat schap van de gemeenschap. Minister Luns zal ook een gesprek hebben met sir Lionel Luckhoo, de Guyanese ambassadeur in Nederland met standplaats Londen. Zij zullen van gedachten wisselen over een formule om besprekingen over het grensgeschil tussen Suriname en Guyana op gang te brengen. PARIJS In de kathedraal van No tre Dame is de uitvaartdienst gehoudcfr voor Pierre kardinaal Veuillot, de aarts bisschop van Parijs, die woensdag was overleden. De plechtigheid werd bijgewoond door president De Gaulle en hoogwaardig heidsbekleders van de r.k. kerk alsme de een grote menigte. Een dubbele rij van de republikein se garde met blanke sabels presenteer de de wapens aan beide zijden van het grote schip van de kathedraal. Op verzoek van de overledene ver richtte Joseph kardinaal Lefèbvre aartsbisschop van Bourges, slechts de vereenvoudigde absoute volgens het nieuwe ritueel van de kerk. Het medisch team dat prinses Margriet zal bijstaan by de ge boorte van haar baby, is hetzelfde ais dat wat prinses Beatrix bege leidde b(j de geboorte van prins Willem-Alexander. Het team staat onder leiding van prof. dr. W. Plate, hoogleraar in de verlos kunde en in de leer der vrouwen ziekten aan de Ryksuniversiteit in Utrecht. Hy wordt geassisteerd door de kinderarts dr. J. Drukker, de nar- cositeur G. M. M. Nijhuis en de kraamverpleeegster mejuffrouw C. L. van Beuzekom. Prinsees Margriet gaat voor de bevalling naar het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht waar ook prins Willem-Alexander werd geboren. De geboorte van de baby wordt tegen april verwacht. Prof. dr. W. Plate (66) is de leider van het medisch team. Aan de gemeentelijke universiteit in Amsterdam studeerde hy medicijnen. Daar werd hy ook opgeleid tot vrouwenarts. Hy werd er hoofdassitent en later chef de cliniqe. Hy is sinds 1948 hoogleraar. Hy ver zorgde verscheidene publi- katies op gynaecologisch gebied. De kraaniveerpleegster van het medisch team is mejuffrouw C. L. van Beu zekom (48) uit I.opik. Zy is in het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht hoofdverpleegster van de afdeling van prof. Tlate. Zy zit al meer dan \*yf- tien jaar in de kraamver- pleging. I iijÈ».: Dr. J. Drukker (56) ujt Amersfoort is kinderarts. Tijdens de bezetting dook hij onder en trad hy op als huisarts voor evacuees. Na de bevryding werd hy als kinderarts opgenomen in de staf van het ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort waar prinses Margriet haar verpleegstersopleiding heeft gevolgd. De aan het medisch team verbonden narcositeur is de arts G. M. N. Nyhuis (86) w uit Bilthoven die, evenals ÊÊSj prof. Plate is verbonden aan het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht. IP®* Hy is daar sinds 1965 anesthesist. Hy studeerde l i medleynen in Utrecht. BONN Op het nippertje is in West- Berlijn gisteren een bloedige krachtme ting tussen linkse demonstranten en de politie voorkomen. Vrijdag had de stadsregering een aangekondigde Viët- nambetoging verboden. De jeugdige or ganisatoren wilden hun plan tot elke prijs doorzetten, en een grote politie macht stond klaar. Zaterdagavond echter verklaarde een Westberlijnse rechtbank het demonstra tieverbod voor ongeldig. De politie hield zich daarom op de achtergrond bij de betoging van gistermiddag, die zon der ernstige incidenten verliep. De congresdeelnemers, onder wie ook Nederlanders, die met de auto naar West-Berlijn kwafnen, hadden van de Oostduitse grenswacht de gebruikelijke vijf mark „autowegbelasting" niet be hoeven te betalen. Honderden congres sisten bivakkeerden 's nachts met slaapzakken in de gangen van de West berlijnse Technische Universiteit, waar de vergaderingen werden gehouden in de grote gehoorzaal, onder een enorme vlag van de Viët-Cong. Zaterdag arresteerde de politie tijde lijk 47 jongelui, die op straat pamflet ten uitdeelden. Een van hen was Peter Brandt, de negentienjarige zoon van Willy Brandt, de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken. Gistermiddag stroomden achtduizend demonstranten via de Kurfürstendamm naar de Duitse Opera. De betogers lie pen arm in arm, en droegen Viët-Cong- vlaggen en portretten van Ho Tsji- Minh, Che Guevara en Lenin. Spreek koren door elektrische megafoons ver sterkt dreunden „Ho, Ho, Ho Tsji Minh". NIJMEGEN Aan het gedegen speurwerk van de Nijmeegse recherche en aan het feilloze geheugen van een zestienjarige boodschappenjongen is het te danken dat de moord op de 61-jarige winkelierster M. A. F. Muis-van Geel binnen 24 uur is opgelost. AMSTERDAM. De belangstelling voor de Rai voor bedrijfswagens is on verwacht groot geweest. Volgens de or ganisatoren is daaruit een „positieve kentering in het internationale vervoer" af te leiden. De verwachtingen waren zeer laag gespannen, gezien de ontwikkelingen in het internationale vervoer, die ook vo rig jaar de verkopen sterk drukten. Hoe wel de expositie 2 dagen korter duur de dan twee jaar geleden, kwamen er ongeveer evenveel bezoekers (140.000). UTRECHT De economische terug slag waarvan de werkloosheid een van de gvolgen is, komt ons land te staan op een produktieverlies van ongeveer honderdduizend manjaren, ofwel ruim een miljard gulden. De heer F. J. Wil- lems, secretaris van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, heeft dat rekensommetje gemaakt op een bijeenkomst van bestuurders van het NW. Een andere rekensom leert dat er vorig jaar en ook dit jaar vijftigduizend mensen zich niet voor werk hebben ge meld. Oorzaak zou zijn de afnemende vraag naar personeel, waardoor gehuw de vrouwen, mensen die moeilijk aan de slag komen, ouderen en liefhebbers voor een gedeeltelijke dagtaak zich bij voorbaat maar niet hebben gemeld. Verkorting van de arbeidstijd als mid del ter bestrijding van de werkloosheid nu is in strijd met de verlangens van de vakbeweging. Het bedrijfsleven zou met name in de Randstad meer werknemers moeten aantrekken. WASHINGTON. Drie dagen vóór hy in 1963 werd vermoord, besliste pre sident Kennedy dat hij de verkiezin gen van 1964 niet zou ingaan met Lyndon Johnson als kandidaat voor het vice-presidentschap. Dit schrijft mevrouw Evelyn Lincoln, de parti culiere secretaresse van president Kennedy in haar boek „Kennedv en Johnson", dat op 4 maart zal ver schijnen. Volgens mevrouw Lincoln had Kenne dy in 1960 niet verwacht dat John son zijn verzoek om zich kandidaat te stellen voor het vice-presidentschap zou aannemen. „Toen ik hem op 19 november 1963 vroeg wie hij zou kiezen als kandi daat voor het vice-presidentschap bij de komende verkiezingen zei hij zon der aarzelen: Op het ogenblik denk ik aan gouverneur Terry Sanford van Noord-Carolina. Het zal in geen geval Lyndon Johnson worden", zo schrijft ze. Op 22 november volgde Lyndon John son president Kennedy automatisch op, toen Kennedy in Dallas door een sluipschutter werd vermoord. TILBURG Drie arbiters zullen op korte termijn een beslissing moeten ne men in het reeds jaren slepende bouw- conflict tussen de gemeente Tilburg en de Maatschappij voor Stadsontwikke ling, dochteronderneming van de Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen, waarvan de heer R. Zwolsman president commissaris is. De bouwmaatschappij van de EMS sloot in 1961 een overeenkomst met de gemeente voor de bouw van vijftien honderd huizen in het uitbreidingsplan De Reit. In tegenstelling tot wat in het contract stond gelijktijdige bouw van eengezinswoningen en vier flats begon de bouwer aan de laagbouw, om dat dit lucratiever was. In 1965 achtte de bouwer de voórwaarden voor huur en verkoop van de flats onaanvaardbaar en werd het werk gestaakt. UTRECHT De Utrechtse politie heeft de twintigjarige opperman B. ge arresteerd. De jongeman was betrapt op het mishandelen en aanranden van de 27-jarige studente J. H. F. F. B. uit Utrecht. De studente die in een laboratorium had gewerkt, was op weg naar haar pension. Ze werd door de opperman van haar fiets getrokken en in de strui ken gesleurd. Toen ze zich verzette, sloeg de man haar in het gezicht en kneep haar keel dicht zodat ze bewus teloos raakte. Voorbijgangers waar schuwden de politie. De opperman is opgesloten. ADVERTENTIE De alleenwonende weduwe werd vrij dagmorgen tegen tien uur dood in haar slijterij aangetroffen. Haar schedel was op verschillende plaatsen met colafles sen ingeslagen. Zij was gewurgd en, naar later bleek, ook met negentien messteken vermoord. Zaterdagmorgen in alle vroegte ar resteerden Duitse rechercheurs in het plaatsje Kevelaar de dader: de dertig jarige gehuwde vertegenwoordiger P. J. J. H. De Duitser bekende onmiddel lijk. Hij is in Kevelaar opgesloten in afwachting van zijn berechting die in Duitsland zal plaatshebben. De Duitse en Nederlandse politie be kijken inmiddels of de man nog meer op zijn kerfstok heeft. Bij de politie in Kevelaar was hij niet bekend. In zijn huis is een alarmpistool gevonden. De Nijmeegse recherche was op het spoor van de Duitse vertegenwoordiger gekomen dank zij de vlijmscherpe op merkingsgave van een zestienjarige Nijmeegse jongen die 's avonds nogal eens boodschappen voor mevrouw Muis-van Geel deed. Toen rechercheurs hem vroegen of hij mogelijk aanwijzingen kon geven, vertelde de jongeman dat hij geruime tijd geleden 's avonds in de winkel van mevrouw Muis-van Geel een man had ontmoet die daar etaleerde. Toen de jongen tegen mevrouw Muis-van Geel had gezegd: „Wat een rare is dat", had de vrouw gezegd: „Ja, dat vind ik ook. Eerlijk gezegd ben ik wel een beetje bang van hem". Omdat de vertegenwoordiger, die de slijterij van drank voorzag, in zijn vrije tijd zo aardig de etalage verzorgde, bleef hij echter om de paar weken ko men. Dat is de dood van de weduwe geworden. Ook tegen haar werkster had me vrouw Muis-van Geel al eens gezegd dat er iemand in haar winkel hielp met etaleren. Veel verder kwam de po litie vrijdagmorgen niet. Het enige aanknopingspunt bestond toen nog uit vier (niet afgevuurde) patroontjes voor een alarmpistool die op de grond in de winkel waren gevonden. Naar aanleiding van de verklaring van de boodschappenjongen begon nog in de namiddag een uitgebreid onder zoek onder alle Nijmeegse slijters. Te gen de avond had men succes. E«a van de slijters zei inderdaad een Duitse vertegenwoordiger te kennen die in zijn vrije tijd etaleerde. Van deze winkelier kwam de politie te weten: het merk drank waarin de man handelde; het feit dat hij in een lichtgekleurde Volkswagen reed; dat uit de wagen de achterbank was verwij derd; dat er veel reclamemateriaal in lag en dat de wagen de letters G.E.L. op de nummerplaat voerde. Nog geen kwartier later dachten Nij meegse rechercheurs de man al te heb ben. Op de Waalkade hield de politie een lichtgekleurde Duitse VW aan, waaruit de achterbank was verwijderd. In de auto lag een grote hoeveelheid reclamemateriaal voor gedistilleerd. De vertegenwoordiger werd aange houden, maar op het Nijmeegse politie bureau bleek na anderhalf uur dat de man onschuldig was. Hij kon aantonen maar eenmaal per jaar in de Gelderse stad te komen; zijn alibi was water dicht. Via de politie van Kleef en Gelderen belandde de Nijmeegse recherche ten slotte in Kevelaar. Duitse rechercheur! lichtten daar in de vroegte van zater dagmorgen de dertigjarige P. J. J. H. van zijn bed. Volgens het verhaal van de man is hij direct nadat mevrouw Muis-van Geel haar winkel om negen uur had geopend, naar binnen gegaan met het doel geld uit de kassa te halen. Toen hij de geldla opentrok, verscheen me vrouw Muis achter hem. Zij greep een fles om er de Duitser mee te lijf te gaan. De man heeft toen een volle co lafles gepakt en er de vrouw mee op het voorhoofd geslagen. Toen zijn slachtoffer zich omdraaide heeft hij haar met een tweede en derde fles van achteren neergeslagen. In de gang, waar de hevig bloedende weduwe tenslotte ineenzeeg, heeft hij haar vervolgens nog gewurgd. Daarna pakte hij een mes en stak de vrouw, die toen al dood geweest moet zijn, ne gentien maal in haar lichaam. In het achter de winkel gelegen keu kentje heeft de man zich tenslotte nog gewassen en zijn kleding van bloed ge reinigd. Hij sloot vervolgens de winkel deur aan de binnenzijde af en verdween via de deur van het woonhuis. Het mes zegt hij op zijn vlucht naar Duitsland weggegooid te hebben. Geld heeft hij niet meegenomen, omdat hij in paniek was geraakt. De vier gevon den patroontjes waren tijdens de wor steling uit zijn zak gevallen. WASHINGTON De Amerikaanse regering gelooft dat de „verontschul digingen" die de commandant en de bemahning van de Pueblo onlangs voor de radio en ook schriftelijk aan Noord- Korea hebben aangeboden, zijn opge steld door de Noordkoreaanse regering. De Pueblo werd in januari door Noordkoreaanse zeestrijdkrachten op gebracht, omdat het schip inlichtingen zou hebben verzameld binnen de Noord koreaanse territoriale wateren. De regering van de Verenigde Staten heeft Noord-Korea voorts doen weten dat de spanning aanzienlijk zou stijgen wanneer Noord-Korea zou proberen de bemanning van de Pueblo te laten te rechtstaan wegens oorlogsmisdaden. De Russische premier Kosygin heeft zaterdag in een rede die niet in de Mos- kouse kranten verscheen, gezegd, dat de Sovjet-Unie maatregelen had geno men om een nieuwe Koreaanse oorlog te voorkomen. Hij ging daar niet ver der op in.

De Vallei | 1968 | | pagina 5