de beste taba is NORTON tabak HUISKES: „Het was voor mij 'n onverwacht succes" JONNY HÖGLIN DE GROTE VERRASSING Negen deelnemers, negen medailles echt NORTON NORTON [PHI Hoge onderscheiding voor Avery Brundage •rijp, vitaal, 25/1.50 see 110 Zweden bracht Noorwegen op 10000 meter harde klap toe lllussie vervlogen Beslissende slag Geen bedreiging Nederland succesvol in Grenoble Te hard Toekomst Aan de top Vergeten Drie simpele woorden, een wereld van verandering MAANDAG 19 FEBRUARI I96S NORTON is er! NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak, de tabak voor Norton NORTON- rijpvitaal, echt Koop een pakjé. Probeer er een, juistdat is Norton! United Cigarette Factories Inc. De grote verrassing op de 10.000 meter hardrijden, de Zweed Jonny Höglin, wal trots voor het uitslagen bord. GRENOBLE De gelukkigste Ne derlander op de kunstijsbaan van Gre noble was zaterdag de 39-jarige Anton Huiskes, de oud-coach van de Neder landse kernploeg, die thans de Zweed se schaatsploeg traint. „Het was voor mij een onverwacht succes, waarop ik nooit had durven rekenen. Wel had ik alle drie jongens onder de eerste tien verwacht. Voor Jonny Nilsson had ik zelfs een bronzen medaille in gedach ten. In ieder geval had ik hem de beste plaats toegedacht. MaaT nu alle drie onder de eerste zes, waarbij een gou den en een bronzen medaille Anton Huiskes was blij zonder ech ter uitbundig te zijn. Hij ziet de (schaats) zaken nuchter. „De sprinters zijn mij iets tegengevallen, maar voor het overige hebben de rijders wel aan mijn verwachtingen voldaan. Zij heb ben bijna allen goede plaatsen bereikt en wanneer je dan een sprankeitje hoop hebt op brons en je gaat boven dien nog met een gouden madaille naar huis, dan schenkt dit voldoening. Dat Jonny Nilsson het niet gehaald heeft, komt, omdat hij nog teveel zijn eigen weg gaat. De jongens krijgen van mij trainingsprogramma's op, die GRENOBLE Jonny Höglin, die vrijdag op de 1500 meter Ard Schenk bijna een poets bakte, heeft op de laatste dag van de Olympische schaatswedstrijden voor de grootste verrassing van het toernooi gezorgd. En met hem zijn landgenoot Oerjan Sandler. De twee Zweden, die op de 10.000 meter nimmer tot opzienbarende prestaties wa ren gexomen, baanden zich tegen de harde wind in een weg naar het erepodium en Höglin zelf naar het hoogste platform, waar hij de gouden medaille omgehangen kreeg. De grote favoriet en reeds Olympisch kampioen op de 5.000 meter, de Noorse wereldrecordhouder Fred Anton Maier, reikte ditmaal niet hoger dan zilver, ofschoon hij, gezien de moeilijke omstandigheden er stond een har de, bijna stormachtige ijzige wind, die de toeschouwers tot in de botten verkilde in de eerste rit, waar voor om acht uur in de ochtend reeds het startschot klonk, tot de fantastische tijd kwam van 15.23.9, slechts 3.3 sec van zijn eigen, tijdens het laatste Europese kampioenschap in Oslo gevestigde wereldrecord. Het werd voor schier on mogelijk gehouden dat iemand de letterlijk en figuur lijk grote Maier. de kampioen onder de stayers, nog zou kunnen overtreffen. Een slechts werd daartoe eigen lijk in staat geacht: Kees Verkerk, tweede achter Maier op de Olympische 5.000 m en de man in wie de Noor de laatste jaren reeds verscheidene keren zijn meerdere had moeten erkennen. GRENOBLE Avery Brundage, de tachtigjarige president van het Inter nationale Olympische Comité, heeft zondag in Grenoble bij een ontvangst ter afsluiting van de Olympische Win terspelen uit handen van de Franse eerste minister George Pompidou de onderscheiding „Commandeur in het Franse legioen van Eer" ontvangen. Maar de wereldkampioen, die de avond tevoren met tegenzin naar de re ceptie van het Nederlands Olympisch Comité was gegaan „ik moet de vol gende morgen om vijf uur op, moet vanavond nog worden gemasseerd en wat komt er zo van concentratie op een dergelijke grote, belangrijke wed strijd terecht" kwam minder gela den aan de start dan voor de 1500 m. Ruim tien sec. bleef hij van Maiers tijd verwijderd. De Noren konden de champagne wel gereed zetten om Mal ers tweede Olypische kampioenschap te vierden, mede omdat de wind eer der aanwakkerde dan afnam. Mis schien dat Guttormsen nog...? Maar och, dan kwam de titel toch naar Noor wegen. De Nederlanders hadden hun grote troef zien afvallen. Voor Jonny Nils son, op wie de Zweden hun hoop had den gebouwd, was de illusie vervlogen orh zijn Olympische kampioenschap op de tien km van Innsbruck te prolonge ren. Zijn, in de tweede rit gemaakte 15.39.6 was al geen zilver waard, want Verkerk had hem met 15.33.9. verdron gen. Al direct na de start kwam Jonny achter te liggen op het schema van Maier en Verkerk. Verkerk heeft tot 2400 m. Maiers schema kunnen volgen Kees was vertrokken op 15.32.0 maar zag daar na elke ronde zijn achterstand groter Worden. In de eindfase wist hij zich wel te handhaven en speelde toen quit te met Maier, maar deze had toen al geen gevaar meer te duchten. Strutz, Enock, Günter Traub, zij bleven allen ver verwijderd van het leidende, be faamde driemanschap Maar daarna viel, in de zevende rit, de beslissende slag. Niemand, die dit in het begin eigenlijk wilde geloven. Weliswaar hield Höglin, die de Fin Jouko Launonen als tegenstander had, gelijke tred met Maier en streefde hij de Noor in de vierde ronde zelfs voor bij, evenals in de zevende ronde, maar echt serieus werd deze Zweedse aanval op Maiers leiderspositie niet genomen. Wie was die meneer Höglin, die de brutaliteit had naar de kroon van zij ne majesteit Fred Anton te dingen? De Noren haalden er voorlopig hun schouders over op, tot bleek, dat de voortreffelijk rijdende Jonny Höglin maar bleef doorgaan en eerder winst, hoe gering ook, dan verlies op Maier boekte. De verwachte inzinking kwam niet, noch bij vijfduizend m., noch bij achtduizend meter en toen de laatste ronde inging, wezen de wijzers van de chronometers nog steeds in het voor deel van de donkerblonde Zweed. De spanning rond de baan was te snijden. Zal hij het onmogelijk geachte tot wer kelijkheid maken? In de Zweedse hoek op de ijspiste, waar coach Anton Huis kes de aanval had geleid, uitgaande van een schema van 15.40, gaf men Jonny Höglin de tweede nog een laat ste mentale injectie. De Zweed krom- zijn tanden. Het moet kunnen, het moet kunnen, hamerde het in zijn hoofd en het kon... Met drietiende sec. verbeterde hij de Olympische record tijd van Maier. Dolgelukkig viel hij in de armen van Huiskes, die in zijn eer ste seizoen bij de Zweden reeds het ge luk kende van een Olympisch kam pioenschap. Een succes, waarop nie mand, ook hij niet, had gerekend. Ook voor Nederland had Höglins kracht toer concequenties. Kees Verkerk ver speelde hierdoor de tweede plaats. Slechts het brons zou hem nog deel achtig kunnen worden. Voor de Noren was de klap gelijk een knock out. Ook voor Fred Anton Maier. „Als ik was verslagen door Verkerk, Nottet of Guttormsen dan had ik er vrede mee gehad. Maar door Jon ny Höglin, die nauwelijks onder de zestien minuten is gekomen (zijn beste tijd was 15.58.0), neen, dat is moeilijk te verwerken", aldus een gedesillusio neerde Maier, die door deze nederlaag wel zijn tweede Olympische titel, maar overigens niet zijn reputatie verspeel de. i Peter Nottet vormde ditmaal echter geen enkele bedreiging met zijn 15.54.7. Met Per Willy Guttormsen hoopten de Noren evenwel nog een tweede man op het ere-podium te krijgen. Het gelukte. Met 15.32.6 haalde Guttormsen Verkerk, met wiens tijd hij steeds vrij wel gelijk lag, van het erepodium af. Hoe abrupt werd echter ook Guttorm- sen's ideaal van Olympisch medaille winnaar verstoord. En weer was het een Zweed, die de Noren de das om deed. Oerjan Sandler maakte al in de eerste ronden zijn bedoelingen duide lijk. Steeds bleef hij tienden van secon den onder het schema van Guttorm sen en evenmin als dat bij Höglin het geval was, kwam de verwachte ineen storting. Ook Sandler handhaafde zich en de 8/10e sec. winst, waarmee hij zijn race afsloot, was voldoende voor een bronzen medaille. Zweden had hard toegeslagen en tot tweemaal toe op deze laatste dag van de Olympische schaatswedstrijden de Noren op de knieën gekregen. Het was een hard gelag voor Maier en voor Guttorm sen, maar het meest gedeukt was het Noorse prestige. En dat juist erfvijand Zweden dit op zijn geweten had... Nederlands laatste hoop op nog een vijfde medaille bij de heren was Jan Bols. De hoop bleek ij del. De interna tionaal nog te onervaren Hoogevener kon in de strijd op het allerhoogste ni veau niet meekomen. Zelfs op een bronzen medaille kon hij bij lange na geen aanspraken maken. Steeds die per zakte hij weg en tenslotte kwam hij uit op 16.09.5, wat de 13e plaats in hield. Met de rit Bols-Hietala was voor de schaatsenrijders het Olympisch fes tijn gesloten. Met drie gouden, drie zil- veren, drie bronzen....... met een gemiddelde van één medaille per deelnemer was Nederland ongetwijfeld het meest succesvolle land bij de 10e Olympische Winterspelen in Grenoble. Het hardrijden op de schaats was het enige front, waarop de Nederlanders opereerden. De „operarie-Grenoble" slaagde in alle opzichten. Kees Verkerk, Carry Geyssen en Ans Schut werden uitgeroepen tot Olympisch kampioen en driemaal klonk in het machtige ijspaleis het Wilhelmus. Kees en Carry veroverden bovendien nog een zilveren medaille, evenals Ard Schenk. De „troostprijs" was een bronzen medaille en dat gold vooral voor wereldkam pioene Stien Kaiser, die als grote favoriete voor enkele titels gestart er waren er zelfs, die in haar een tweede Skoblikova zagen met twee derde plaatsen wel het erepodium bereikte, maar zichzelf een hoger platform had toebedacht. Een wens, die in heel Nederland leefde. Voor Peter Nottet was daarentegen de bronzen medaille de tbekroning van een onversaagd doorgaan in een lange reeks van schaatsjaren. In Grenoble kreeg Nottet de erkenning, waarvoor hij zo lang heeft gestreden. Acht dagen lang zijn de schijnwer pers van het vaderlandse sportleven gericht geweest op het ijsovaal in het Pare Paul Mistral. Nederland heeft ge jubeld, eerst voor de dames, daarna voor de heren. Loedmilla Titova en Ka- ja Mustonen eisten in de goldrush bij de dames ook hun aandeel op, maar met vijf medailles stélde Nederland zich aan de top en nam de macht over van de Sowjet-Unie, de alleenheerser bij het dameshardrijden tijdens de winterspelen van 1964 te Innsbrück. Bij de heren vier Olympische kam pioenen met vier verschillende nationa liteiten: de Westduitser Erhard Keiler, Kees. Verkerk, de Noor Fred Anton Maier en de Zweed Jonny Höglin, de grootste verrassing van het Olympi sche schaatsfestijn. Met een gouden en een zilveren medaille waren Verkerk en Maier de hoogst onderscheiden schaatsenrijders. sportsfeer. Door de grote afstanden naar de skigebieden ontbrak bovendien voor velen de gelegenheid het beetje winterse sfeer, dat ze nog hadden kun nen opsnuiven, te proeven. Veel kritiek is er vooraf reeds geweest bij de keu ze van Grenoble als plaats voor de Olympische Winterspelen. Die kritiek is gerechtvaardigd gebleken, hoe de zij stipt afwerken, Jonny evenwel niet. Het zal echter wel zijn laatste seizoen zijn. Ik weet zelfs niet of hij nog wel op het wereldkampioenschap in Göte- borg zal uitkomen". De Nederlanders „Ze zijn volgens mij te hard weggegaan. Je kan ze be ter op een gemakkelijker schema la ten vertrekken. Zo ging Höglin weg op 15.40.-, tegen de Nederlanders 15.32.-. Wat de Zweedse jongens vooral vol doening geeft is, dat ze thans een vast programma hebben. In april van het vorige jaar ben ik daarmee begonnen en om de zes weken ging ik enkele da gen naar Zweden. Van 1 november af heb ik ze helemaal onder mijn hoede gehad op het ijs. De jongens moeten ook leren met schema's te kunnen wer ken. Ze houden een dubbele boekhou ding bij: één voor henzelf en één voor de coach. Ik ben in Zweden nu weer met mijn neus gedrukt op Amerikaan se trainingsmethoden. En zo moet je bij blijven. In Nederland is men op hetzelfde peil gebleven. Ik verwacht in de naaste toekomst dat er op de 1500 m onder de twee en op de 10.000 m onder de vijftien minuten wordt ge reden. De ontwikkeling gaat snel en daarin mag je niet achter raken". Of Anton Huiskes in Zweden blijft? „In maart ga ik met mijn werkgevers in Zweden en Nederland praten. Ik heb een vrouw en drie kinderen en moet met de toekomst rekening houden. In dien de Zweedse schaatsenrijdersbond mij goede voorstellen doet, en juist ten aanzien van die toekomst, dan ga ik mij met mijn gezin in Zweden vestigen. In maart zal ik meer weten". Naar Nederland als coach terug? „Dan zou er in het bestuur van de KNSB heel wat moeten gebeuren en in de eerste plaats zullen er een aantal mensen uit moeten verdwenen, en dat zie ik niet gebeuren". Voorlopig denkt Huiskes aan het wereldkampioenschap, het aanstaande weekeinde in Göten- burg. „Kees Verkerk is voor m\j weer de grote favoriet". Fransen zich ook hebben ingespannen om het feest van de tiende Olympische Winterspelen te doen slagen. Organisa torisch is het geslaagd, ongetwijfeld, maar dat is niet alleen de waarborg voor het succes. Dat is de intimiteit, die juist een wintersportevenement in zich moet bergen. En die ontbrak ge heel. Tot zelfs in de hoogste kringen van het Internationale Olympische Co mité is men daarvan overtuigd. Laat dit tot lering strekken voor de toe komst. Wim de Graaff: best tevreden veren en drie bronzen medailles was Nederland hierin de grote triomfator geworden. Uitslag 10.000 m: 1. Jonny Höglin (Zweden) 15.23.6, (Olympisch record); 2. Fred Anton Maier (Noor) 15.23.9; 3. Oerjan Sandler (Zwe.) 15.31.8; 4. Per Willy Guttormsen (Noor.) 15.32.6; 5. Kees Verkerk 15.33.9; 6. Jonny Nils son (Zwe.) 15.39.6; 7. Magne Thomas sen (Noor.) 15.44.9; 8. Peter Nottet 15.54.7; 9. Valeri Lavroesjkin (Rusl.) 15.54.8; 10. Stanislav Seljanin (Rusl.) 15.56.4; 11. Günter Traub (W.-Dld.) 16.01.3; 12. Jouko Launonen (Finl.), 16.02.1; 13. Jan Bols 16.09.5; 14. Timo Koskinen (Finland) 16.15.2; 15. Paul Enock (Canada) 16.21.2; 16. Anatoli Op een bankje naast de baan moest Jan Bols even de teleurstelling ver werken over zijn falen op de 10.000 meter. Machov (Rusland) 16.22.1; 17. Herman Strutz (Oost.) 16.24.9; 18. Jörgen Traub (W.-Dld.) 16.33.8; 19. Renato de Riva« (It.) 16.39.5; 20. Raimo Hiatala (Finl.) 16.45.9; 21. William Lanigan (VS) 16.50.-; 22. Yoshiaki Dmachi (Japan) 16.54.6; 23. Robert Hodges (Canada) 17.01.9; 24. Giancarlo Gloder (Italië) 17.03.2; 25. William Cox (VS) 17.08.2; 26. Frangois Perrenoud (Fr.) 17.10.2; 27. George Ivankai (Hongarije) 17.36.2; 28. Hirofumi Otsuka (Jap.) 17.38.8. Zweden mengde zich onverwacht de laatste dag nog in het grote duel Ne derland - Noorwegen. Het was, behal ve op de sprint, de enige inmenging, die de schaatsgrootmachten moesten toestaan. De Sowjet-Unie speelde bij de heren in het geheel niet meer. Er was voor de Russen geen enkele me daille weggelegd. Hun hoogstgeplaats- te rijder was veteraan Evgeni Grisjin, de fameuze sprinter en reeds Olym pisch kampioen op de 500 meter in 1956 te Misolina, die op slechts 0,1 se conde na het erepodium miste. Hij was de enige Rus, die met opgeheven hoofd het strijdtoneel kon verlaten. De overi gen gingen allen af door de achter deur. De winterspelen van 1968 zijn afge sloten. De internationale sportwereld richt nu het oog op Mexico City, waar in oktober de zomerspelen zullen wor den gehouden. Grenoble zal dan verge ten zijn. De successen zullen Nederland blij ven herinneren aan de kunstijsbaan in het Pare Paul Mistral. Grenoble zal in de vergetelheid raken als wintersport plaats om de doodeenvoudige reden, dat het dat niet is. Grenoble is een stad, zonder meer, gelegen in het dal van de Isère, met als decor de berg- bruggen, zo deze niet schuil gaan ach ter grijze, nevelachtige gordijnen. Maar zelfs in de zonneschijn, met het decor in zijn volle pracht, bleef Grenoble verstoken van elke winter-

De Vallei | 1968 | | pagina 9