Veenendaals dagblad Fractieleiders 3 christelijke partijen blijven eensgezind Segers voor mislukking Minister moest motor proberen RUSSEN LOPEN IN BIJ RAKETWEDLOOP Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Aardbeving in Griekenland Drs Schmelzer nam in Drachten geen woord terug van tv-uitzending Johnson daalde in populariteit Compensatie voor België 70 procent Pools componist veroordeeld Witte Porsches kregen nieuwe basis I Toch f 3000,- j voor weduwe die politie signalement jVan Z. gaf Vrouwen heersen in 21e eeuw Britse vorstin naar theater Rustig weer Naschrift VERFRISSEND CONCREET TEGEN DEN UYL NIET VEROUDERD MIRAGE: Sch adevergoeding Softenon-kinderen I GOUDEN OORBELLEN VOOR PRINSES |GEEN „BELONING" MYSTERIE ONTKEND Y.S.-filosoof VLIEGBREVET VOOR MR. P. VAN VOLLENHOVEN I Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 20 FEBRUARI I968 - 42e JAARGANG no. 43 BRUSSEL De Informateur Paul Wil lem Segers zal waarschijnlijk mor gen koning Boudewijn inlichten, dat het hem niet gelukt is eeh oplossing te vinden voor de regeringscrisis. Gisteravond had hij 'n laatste bespre king met 'n delegatie van het curato rium van de Leuvense universiteit, welke hem volgens welingelichte zegs lieden heeft meegedeeld, dat er nog steeds verdeeldheid bestaat over de toekomst van de universiteit. Een compromis tussen de leden van het curatorium was de laatste hoop ge weest voor een oplossing van de cri sis. Ontbinding van het parlement en nieu we verkiezingen binnen 40 dagen op 31 maart of 7 april zullen waar schijnlijk nog deze of anders volgen de week worden bekendgemaakt. De laatste verkiezingen zijn in 1965 ge houden. NEW YORK Volgens een door het Gallup-instituut verricht opinie-onder zoek is de populariteit van president Johnson ha het uitbreken van het Viët- Cong-offensief tegen de Zuidviëtnamese staden aanzienlijk gedaald. Begin deze maand keurde slechts 41 procent van de ondervraagde personen het rege ringsbeleid inzake Viëtnam goed, ter wijl dit percentage ehkele weken tevo ren nog 48 bedroeg. Deze daling in po pulariteit is volgens het instituut „de scherpste die ooit in een periode van drie tot vier weken is geregistreerd" en maakt een einde aan een stijgende beweging die drie maanden heeft ge duurd. De „Havikkeh" zouden op het ogenblik geneigd zjjn bepaalde oplos singen te accepteren, die door de „dui ven" zijn voorgesteld, zoals voorleg ging van het conflict aan de Verenigde Naties. Intussen hebben ruim 300 plaatselijke leiders van de democratische partij in Californië president Johnson zondag in een telegram gewaarschuwd dat zijn Viëtnamese politiek de positie van zijn partij in die staat in gevaar brengt. Tn de Nederlandse pers ook in de onze konden we vorige week le zen, dat er goede vooruitzichten be staan op de weder-inburgering van de ten onzent reeds ruim 40 jaar uitge storven Raaf. Men hoopt, dat van de in drie vliegkooien VeluweSticht en Drente) verpleegde (uit Sleeswijk-Hol- stein afkomstige) jongen zich thans zes broedparen afzonderden, die wel dra in vrijheid kunnen worden gesteld. Hopelijk blijft er een van in onze bos sen nestelen, daarmee zou ik voorlo pig tevreden zijn. Dit ziet er veelbelo vend uit, maar toch zitten er haken en ogen aan het experiment. Het zal b.v. zeer de vraag wezen, of de vogels in de omgeving van het hun sinds de geboorte bekende milieu zullen blijven, öf zich ergens over de grens gaan vestigen. Zijn ze voorts niet te-veel verknocht geraakt aan de hen plm. twee jaar verzorgende mensen? Zulke dieren worden licht het slachtoffer van hun vertrouwelijkheid, daarvan be staan voorbeelden te over. Ook vrees ik, dat men op dergelijke grote kraai en (buizerdformaat) zal gaan schieten, want achtervolging van deze voor jacht en pluimvee schadelijke an derszins door aas en afval vreten nuttige vogels is geenszins denk beeldig. Niettemin is deze proef de moeite waard; „die niet waagt, die niet wint". De raaf toch is vancuds een Nederlandse broedvogel, die de mens overal in de historie, van de vroegste eeuwen, als een bijzondere figuur op zijn weg vond en er vaak een ge waardeerde huisgenoot in begroette. Hij behoorde min of meer tot onze samenleving, al van Noach en Odin af. Het zou daarcm een grote voldoe ning geven, als wij de raaf weer een bescheiden plaats in de bossen konden inruimen. 20-2-1968 A. B. WIGMAN DRACHTEN De fractievoorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer, drs. W. K. N. Schmelzer, heeft gis teravond geweigerd ook maar één woord terug te nemen van zijn veelbe sproken televisieuitzending van afgelo pen woensdag. Wel kon hij zich voorstellen dat een bepaald aantal mensen zich overrom peld had gevoeld. Drs. Schmelzer sprak in een stamp volle schouwburg De Lawei in Drach ten. Hij verzekerde dat hij heel tevre den reacties had ontvangen op zijn stel ling dat de drie grote christelijke par tijen in de toekomst samen deel moe ten uitmaken van de regering of sa men in de oppositie moeten gaan. „Men kan niet in gemoede menen dat er tegenspraak zou zitten in de re soluties van de partijraad van de KVP en de uitspraken in het tv-programma" zo zei hij. „Instemmers met ons spraken over een doorbreken van de hokjesgeest en van het uitdragen van verfrissende ge dachten. Ik heb ernaar gestreefd om aan de uitvoering van de opdracht van de Partijraad naar beste weten mee te werken. De uitzending was mede be doeld om te tonen dat we ook op het parlementaire vlak elkaar kunnen vin den." De drie Christelijke partijen moeten proberen zo goed mogelijk samen op weg te blijven. „Laten we ons best doen. Misschien begint he'c wel in Drachten" zei de heer Schmelzer. „Ik hoor u liever 's avonds in Drach ten dan 's nachts in Den Haag",-grap te de anti-revolutionaire mr. B. W. W. Biesheuvel. Hij was met de heren Biesheuvel. Hij was met de heren Schmelzer en Mellema (ch) naar Drach ten gekomen om daar te spreken over de samenwerking tussen de drie par tijen en over de economische situatie in het noorden van het land. De heer Biesheuvel ging zeer concreet op de KVP-uitzending in: „Al in 1960 heb ik gepleit voor een verdergaande samenwerking tussen de KVP, ARP en de CHU. Ook nu meen ik dat christe lijke partij forma tie in de toekomst ge handhaafd moet blijven. Het werd hoog tijd dat wij dat gezamenlijk heel duide lijk en wat opvallend lieten weten." „Daarmee keer ik mij niet tegen de a.r.-radicalen en tegen Bogaers. Ook zij huldigen dergelijke opvattingen. Ik keer mij in dezen wel tegen Den Uyl en Van Mierlo. Christelijke politiek is een politiek van vooruitstrevenheid, niet de politiek van een dik log blok. Een christelijke partij is per definitie een voorhoede partij." De ch-fractievoorzitter Mellema zei over de kritiek van de heer Den Uyl van de Partij van de Arbeid op de tele visieuitspraken: „Nu Den Uyl zich ge ïsoleerd gaat voelen, gaat hij schreeu wen om de hulp van de christen-radica len." De heer Mellema hoopte dat de uit spraak: Samen uit, samen thuis, be waarheid zou worden. Hij was het met de heer Biesheuvel eens dat het hoog tijd werd dat de fractieleiders in prak tische taal vertaalden hoe de fracties erover denken. Die fracties weten zich dan weer gebonden door de uitspraken van hun partijvergaderingen. De heer Schmelzer die iets over zijn eigen spreektijd heenging („Soms heb ik mezelf niet in de hand") ontkende dat de christelijke inspiratie in de politiek verouderd zou zijn. Wij streven naar 'n algemene christelijke volkspartij in con sequent vooruitstrevende zin die open staat voor allen die ons program zullen onderschrijven. Aan het gemeenschap pelijk program wordt in de commissie van achttien hard gewerkt. In het najaar zal de partijraad van de KVP zich beraden over de vraag hoe het streven naar samenwerking of een federatie moet worden voortgezet. Drs. Schmelzer erkende dat de radicalen 'n belangrijke inbreng hebben. Zij mogen echter geen monopoliepositie gaan inne men. Dat hij een standpunt zou hebben in genomen in het bestuursconflict binnen de KVP wees de heer Biesheuvel van de hand. „Je moet geen kritiek hebben op conflicten in een partij waarmee je misschien morgen zelf komt te zitten. Ik ga er bovendien van uit dat de commissie van wijze mannen met een oplossing zal komen." OSLO In het westen van Noorwe gen, aan de kust, ten noorden van Ber gen, heeft een lawine een groot ongeluk veroorzaakt, waarbij vijf mensen het leven lieten. Van een 1300 m hoge berg in de pro vincie Sunmöre in de nabijheid van de stad Aalesund stortte een grote massa sneeuw neer, die vier boerderijen en een groot stuk land bedolf. WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie, Robert S. McNamara, heeft het Congres verteld, dat de Sovjet-Unie midden 1969 misschien over even veel op land gestationeerde ballistische projectielen zal beschikken, als de V.S„ zo heeft het Pentagon meegedeeld. Voor zover bekend, is dit de eerste maal dat een Amerikaanse bewindsman een datum genoemd heeft, waarop Rusland z(jn achterstand op de V.S. op dit gebied zal inhalen. A Minister Polak moest gistermiddag zelf eens ervaren hoe het zat op zo'n nieuwe politie-motor. BRUSSEL De Franse economische compensaties voor de bestelling van Mirage-straalvliegtuigen, waartoe de Belgische regering vorige week heeft besloten, zullen vijf miljard Belgische frank (360 miljoen gld.) belopen, zo heeft het ministerie van Economische Zaken in Brussel bekendgemaakt. Dit bedrag vertegenwoordigt 70 procent van de totale waarde van de Belgische be stelling. De compensatie zal goeddeels be staan uit levering van onderdelen als motoren, elektronische apparatuur en optische instrumenten door fabrieken in Henegouwen, Brabant en Luik. Bovendien zal het mogelijk zijn ver dere integratie van de Belgische en Franse vliegtuigindustrie te bereiken, aldus het ministerie, alsmede in een later stadium samenwerking met de Britse industrie, zodat op militair en burgerlijk gebied een werkelijk Euro pese vliegtuigindustrie kan worden ont wikkeld. WARSCHAU Janusz Szpotanski, een 34 jaar oude literaire recensent, is tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld, wegens het schrijven van een komische opera, waarin de draak ge stoken wordt met vooraanstaande Pool se politici en geestelijken. Hij werd schuldig bevonden de opera beschreven en verspreid te hebben en daardoor de belangen van de staat be nadeeld te hebben. Het proces is op 5 februari met een openbare zitting begonnen. De volgen de zes zittingen werden achter geslo ten deuren gehouden en thans volgde op een openbare zitting het vonnis. De motivering werd echter gegeven, nadat de toeschouwers van de publieke tribu ne waren verwijderd. Szpotanski werd 13 maanden geleden gearresteerd nadat banden van zijn opera reeds enige jaren de ronde deden op besloten bijeenkomsten. In augus tus 1966 werd een band van de opera door de politie gevonden in het appar tement van Nina Karsow, een jonge schrijfster, die het vorig jaar een soortgelijke veroordeling kreeg, we gens een manuscript dat nadelig voor de belangen van de staat zou zijn. DRIEBERGEN De minister van justitie, mr. C. H. F. Polak, heeft gis termiddag in Driebergen de nieuwe vestiging Sectie bijzondere verkeersta- ken van de rijkspolitie algemeen be kend als de groep witte Porsches officieel geopend. Behalve de witte Porsches hebben ook de radarwagens, die op de grote wegen waar maxima gelden, de snel heid controleren, in Driebergen hun ba sis gekregen. Hoewel deze wagens min der bekend zijn dan de witte Porsches is hun activitetit niet nVbd^r groot. Zij maken tien processertverbaal per uur, alleen op de autosnelwegen. Dat waren vorig jaar bijna 26.000 bekeurin gen. Er zijn extra krachten aangesteld om de processenverbaal uit te werken. LONDEN. De Britse farmaceuti sche fabriek die indertijd het kalme ringsmiddel Softenon op de markt heeft gebracht, heeft zich bereid verklaard een aanzienlijijke schadevergoeding te betalen aan de ouders van 62 kinderen die door dit middel mismaakt ter wereld zijn gekomen. aan de ouders van 62 kinderen die door dit middel mismaakt ter wereld zijn ge komen. Deze maand zou er over deze kwestie een proces beginnen. De schadevergoe ding waarmee de ouders en het Hoog gerechtshof akkoord zijn gegaan, be draagt 40 procent van hetgeen de ou ders zouden hebben gekregen als hun vorderingen volledig zouden zijn toege wezen. De ouders hebben de klacht, dat de fa briek onachtzaam zou zijn geweest, la ten vallen. Om welke bedragen het gaat bij de schadevergoeding is niet bekend gemaakt. ADVERTENTIE fmmm UTRECHT Mevrouw W. Woort- meUen-Nlckel, de vrouw die het sig>- nalement van de drievoudige Utrechtse moordenaar Van Z. aan de politie heeft opgegeven, heeft toch drieduizend gulden gekregen. Het geld werd haar gisteren in de werkkamer van de Utrechtse hoofd commissaris van politie, overhan digd door mr. ir. W. H. Folmer, hoofd van de afdeling criminele za ken van het minsterie van justitie. Daarbij werd duidelijk gezegd dat het niet „de" drieduizend guldens waren, die indertijd waren uitge loofd als beloning voor degene die zodanige aanwijzingen kon geven dat de moordenaar van de Utrecht- j se winkelier J. J. Donse kon worden j opgespoord. Waarom mevrouw Woortmeijer dit geld wel kreeg, bleef een myste- rie, dat ook de woordvoerders van het ministerie van justitie niet kon- den ophelderen. De minister van justitie had be- j slist dat mevrouw Woortmeijer de uitgeloofde drieduizend gulden niet toekwam, ondanks het feit dat op het door haar opgegeven signale- ment van de man die haar had overvallen Hans van Z. als moorde- j naar van de heer Donse kon worden opgespoord. Dat was volgens de mi- nister een toevallige en gelukkige nasleep van haar aangifte. Het socialistische Tweede-Kamer- lid mejuffrouw Nel Barendregt heeft daar de minister vorige week j vragen over gesteld. Het Kamerlid gaf de minister in overweging de uitgeloofde beloning j toch aan mevrouw Woortmeijer te geven. „Op deze vragen moet de minister nog antwoorden. Daarom kan over deze zaak nu nog niets worden ge zegd", aldus de woordvoerder van het ministerie van justitie. Hij on derstreepte dat het geld niet de uit geloofde beloning was. „Wat het wel is, kan niet worden gezegd: het is min of meer een kwestie tussen de minister en een privé persoon". Onze vraag of het misschien een privéschenking van de minister was, werd eveneens ontkennend beant woord. Mevrouw Woortmeijer die gister middag door een Utrechtse recher cheur per auto van huis werd afge haald voor de overhandiging in het hoofdbureau van politie en daarna weer per auto naar huis werd ge bracht zei: „Het geld staat al op de bank". Zij kon of wilde niet zeggen waar voor zij het geld had gekregen. „Vraag het maar aan de recher che", zei ze. „Die zal het toch wel weten. Ik snap er niets van". De Utrechtse politie zegt met dit voorval niets te maken te hebben. „Het is een zaak van het ministe rie, dat voor een kort ogenblik gast vrijheid heeft genoten in de kamer van de hoofdcommissaris". Het departement van Defensie wees er echter op, dat de invoering van meervoudige atoomkoppen op bestaan de Amerikaanse projectielen, opnieuw de V.S. de komende zes of acht jaar een voorsprong van drie op een of vier op een zal geven. Volgens het zwaar gecensureerde militaire jaaroverzicht, dat McNama ra eind januari het Congres gaf, had de Sovjet-Unie op 1 oktober 720 op land gestationeerde intercontinentale raket ten tegen de V.S. 1054. Volgens de New York Times, zijn de Russen bezig om in de komende 18 maanden voldoende lanceerinstallaties voor 1000 intercontinentale raketten aan te leggen. Nadat het verhaal in de Times was verschenen, heeft het Pentagon er op gewezen, dat het aantal Sovjet-onder zeeërs geschikt voor het lanceren van intercontinentale raketten, klein zal blijven vergeleken bij het Amerikaan se aantal. Volgens McNamara beschikt Rusland op het ogenblik over 30 onder zeeërs die met raketten de V.S. kun nen aanvallen. Daarentegen beschikken de V.S. over de mogelijkheid 656 raket ten van onderzeeërs te lanceren. Als men de nucleaire bommen die door strategische bommenwerpers ver voerd kunnen worden, meerekent, heb ben de V.S. nu 4200 nucleaire wapens tegen afzonderlijke Sovjet-doelen, ter wijl dit aantal voor de Sovjet-Unie iets minder dan duizend is, aldus het Pen tagon. ROTTERDAM De Koninklijke Maatschappij De Schelde, lid van de Rijn-Schelde Machinefabrieken en Scheepswerven heeft van Foster-Whee- ler in Londen opdracht gekregen voor de levering van twee ketels voor de nieuwe raffinaderij van Esso-Nederland in Rotterdam. Met de order is ongeveer f 3 miljoen gemoeid. SOESTDIJK Ter gelegenheid van haar verjaardag heeft prinses Christina gister middag op paleis Soestdijk nog enige geschenken in ontvangst mogen nemen. Van de Federatie Goud en Zilver kreeg zij een paar fraaie gouden oorbellen, die zij meteen aandeed, daarbij geassisteerd door de ontwerpster, mevrouw Schat. 's-GRAVENHAGE De „Nederland se vereniging tot bescherming van die ren" heeft een telegrafisch verzoek aan de regering van Zweden gezonden naar aanleiding van het feit dat daar thans op in het veld gejaagde varkens wordt geschoten om de militaire chi rurgen ervaring te laten opdoen met de behandeling van in de oorlog opgelo pen verwondingen. Het telegram luidt aldus: ATHENE In Athene, SalonikI en andere Griekse steden is vanochtend- vroeg een krachtige aardbeving ge voeld. In Athene renden mensen in pa niek de straat op. Volgens de eerste berichten zijn er geen slachtoffers. Ook is nog geen melding van schade ge maakt. Op het eiland Lemnos is belangrijke schade aangericht, van slachtoffers is geen melding gemaakt. Het epicentrum van de beving ligt tussen Saloniki en Kreta. De sterkte was omstreeks 7 op de Richter-schaal. In heel Griekenland werden de aardschokken gevoeld, ook in Turkije, in Istanboel, Izmir en Ada- pazari werd de aardbeving geregis treerd. NEW YORK Volgens de Ameri kaanse filosoof Buckminister Fuller, zullen de vrouwen de onbetwiste heerseressen van de 21ste eeuw zijn. De mannen zullen zich slechts met wetenschappelijk en literair onder zoek bezighouden, waarvan de resul taten door de vrouwen in de produk- tie zullen worden verwerkt. In een artikel in het tijdschrift „Mc- Call's" schrijft Fuller voorts, dat de vrouwen zich steeds minder met kleren zullen bezig houden. i i LONDEN Charmant glimlachend arri veert koningin Elizabeth van Engeland met de hertog van Edinburgh (l.) en hun oudste zoon, de prins van Wales, prins Charles (2e van r.) aan het Saville Theater, waar zij een speciale opvoering bijwoonden van de „Mikado" ten bate van de Royal General Theatri cal Fund Association. DEN HAAG Vaandrig mr. Pieter van Vollenhoven krijgt vrijdag zijn klein militair vliegbrevet. Het wordt hem uitgereikt op de vliegbasis Woens- drecht door commodore J. N. Mulder, de commandant van het Commando Luchtmachtopleidingen. Vijftien ande re Nederlandse en Belgische lucht machtvliegers krijgen dan hun groot militair brevet. De heer Van Vollenho ven heeft al het brevet sportvlieger. Prins Bernhard en prinses Margriet zullen de plechtigheid bijwonen. P*en kleine depressie is over Frank rijk naar het oostnoordoosten ge trokken. Een bijbehorend gebied met bewolking en regen strekte zich zo ver naar het noorden uit, dat het ook in Brabant en Limburg tijdelijk regen en plaatselijk ook natte sneeuw bracht. In de ochtend trok de depres sie met zijn neerslaggebied naar Duitsland weg. Boven Groenland is de luchtdruk hoog. Boven Noord-Scandinavië be vindt zich de kern van een geheel met koude lucht gevulde depressie. Als gevolg van deze luchtdrukverdeling wordt boven de Noorse Zee een noor- j delijke stroming aangetroffen, die zich uitwaaierend voortzet over de Noord- i zee. De voorste begrenzing van de uit de Poolstreken aangevoerde lucht kwam vlak voor de Waddeneilanden tijdelijk tot stilstand. Hij veroorzaakte wolkenvelden in de noordelijke pro vincies. Het komende etmaal zal deze grens lijn langzaam zuidwaarts over ons land trekken. Neerslag wordt hierbij niet verwacht, maar er dringen wel wolkenvelden binnen.

De Vallei | 1968 | | pagina 1