Veenendaals dagblad „Geef ambtenaren vier in plaats van twee pet." Kamer kritiseert Beernink's beleid en vraagt hem: Buiten Ans Schut in de bloemen ROEDDHISTENLEIDER IN SAIGON IN ARREST Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ontslag voor pastoor Miedema 55 Sabotagedaden in Israël In Griekenland 19 doden Koninklijke familie naar wintersport Enquête over priesterambt Ook houding ambtenarenbonden door sommigen gelaakt Lester Pearson op de wip Luidsprekeroorlog in Hoeé PLAATSELIJK NEERSLAG Polsmofjes GEMORST HERVATTING Pil-advies gratis voor ziekenfonds verzekerden Ouders hielden uit protest kinderen van school Bezorgdheid over t ranspl an t a ties Gegadigden voor erfenis chauffeur meldden zich Ex-college dient aanklacht in tegen oud-directeur Linnaeushof Verliezer maakte amok Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEi Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'*, opge richt In 1926. Ultg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prlja 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden /•1,50, leder woord meer 15 cent. WOENSDAG 21 FEBRUARI I968 - 42. JAARGANG no. 44 A Minister Beernink achter de regeringstafel, met links van zich prof. Witteveen (Financiën) en rechts staatssecretaris mr. C. van Veen. „HEROPEN SALARISO VERLEG TEL AVIV Arabische saboteurs hebben in Neot Hakiki Hakikar, ten zuiden van de Dode Zee in de Negeb- woestijn, een pompinstallatie opgebla zen, aldus heeft het leger te Tel Aviv bekendgemaakt. Het was de eerste sabotagedaad in het Israëlisch-Jordaanse grensgebied sinds koning Hoessein van Jordanië in de Arabischfe wereld grote opwinding veroorzaakte door de mededeling, dat hij alle El Fatah saboteurs streng zou straffen. De voetsporen van vijf mannen lie pen van Neot Hakikar, naar de nabij- zijnde grens met Jordanië. Verder is een vrouwelijke soldaat ge wond toen saboteurs met bazoekas en machinegeweren schoten op de Israëli sche voorpost Nahal Golan op de bezet te Syrische hoogten. El Fatah heeft bekendgemaakt, dat zij haar operaties ondanks de waar schuwing van koning Hoessein zal voortzetten. 'Tó noemden wij in onze jeugd de katjes van de wilg, zolang die nog met hun zilverige wit het hout in de vroege lente versierden. Maar als ik mij goed bedenk, komt die aardige be naming al in een sprookje van Ander sen voor, en wellicht hadden wij haar daarvan uit ons leesboek onthouden. Vermoedelijk zullen wij te doen heb ben gehad met het tooisel van de w a- terwilg", want hij is een der vroeg ste voorjaarsklanten, die we aantrof fen aan sloot- en waterkant, in vochtige wallen enz., waar natuurlijk ook de elzen met hun paars-rossige katjes niet ontbraken. Later zagen we de gele sijsjes in de „tabakjes" bezig, d.w.z. houtige proppen met de zaadjes. Loopt het tegen maart-april, dan barst het vilt van onze waterwilg uit tot het levende goud van de bloei en er valt nauwelijks een schoner lente-tooi te bedenken dan die van het bloeiende sappesiepe- of wervenhout, omvlogen door zoemende honingbijen en brom merige hommels, doch als er ruw mee wordt omgesprongen, twijgen afge scheurd en takken uitgesneden voor kamerversiering, is de aardigheid van zulke gehavende struiken gauw af. Bloemisten en straatverkopers „dop pen" de katjes en brengen de garne ring van het voorjaar voor goede phijs aan de man. Ongetwijfeld zal het u opvallen zo ge het van de plantkun- deles niet hebt onthouden dat wil gen tweehuizig zijn, d.w.z. dat aan een struik (c.q. boom) mannelijke of vrou welijke bloesems zitten, doch nimmer beide tegelijk. Het stuifmeel wordt door bijen e.a. gewiekte snufferaars naar deze fijne stof en de zoete nektar overgebracht ter plaatse waar het van node is. Er bestaan op de wereld enige honderden soorten van wilgen, maar in sprokkelmaand heb ik genoeg aan de waterwilg. 21-2-1968 A. B. WIGMAN A Leden van de Tweede Kamer verdron gen zich gistermiddag ow dc tafel van de voorzitter, toen beslist moest wor den of de behandeling van de be groting van Binnenlandse Zaken ge heel volgens de agenda zou worden behandeld, of dat deze voorlopig zou worden uitgesteld. Na een schorsing van iy2 uur werd tenslotte de be handeling hervat. Brief van bisschop: O SCHAESBERG Bisschop P. Moors van Roermond heeft pastoor Miedema gisteren z(jn congé gegeven. Vrydag moet de pastoor het beheer van de Sint Michaëlparochle in de buurtschap Het Eikske in Schaesberg overdragen aan de aalmoezenier van het sociaal werk J. H. Lumeuy in Kerkrade. De aalmoe zenier tijdelijk met de leiding van de parochie belast zal zich niet in Schaesberg vestigen. Mgr. Moors zegt in de ontslagbrief aan de pastoor een ernstig gebrek in de verhouding pastoor-bisschop te hebben geconstateerd en verwijt hem ook het pastoraal beleid niet te hebben geplaatst binnen het kader van de bisschoppelijke pastorale beleidslijnen De parochieraad van Het Eikske ver gaderde tot gisteravond laat over het ontslag van zijn pastoor. Pastoor Mie dema woonde die vergadering bij. De pastoor zal het ontslag naast zich neer leggen als de parochieraad hem ver zoekt aan te blijven. De pastoor meent niet in dienst van de bisschop maar van de parochie te zijn. Mgr. Moors heeft pastoor Miedema geen ander werk in het vooruitzicht ge steld. Tot hij ergens anders aan de slag kan krijgt hij een uitkering van het bisdom. De bisschop wil hem helpen bij het zoeken naar een nieuwe woning. Mgr. Moors zal zo spoedig mogelijk de parochianen, de parochieraad en het kerkbestuur inlichten over de genomen maatregel. ATHENE Een hevige aardschok heeft dinsdagochtend in Griekenland negentien doden geëist. Zeker veertig personen werden gewond. Alle slachtof fers vielen op het in de Aegeïsche Zee gelegen rotseiland Aghios Efstratios. Hier en op het nabijgelegen eiland Lemnos veranderden ongeveer vierhon derd huizen in ee)* puinhoop. Het epi centrum van de aardbeving, die in ge heel Griekenland was te voelen lag dichtbij deze eilanden. Op talrijke plaatsen in Griekenland raakte de bevolking in paniek. Later op de dag deed zich weer een schok voor, doch deze was minder hevig en veroor zaakte geen schade. Een vliegtuig van de Griekse lucht macht heeft dinsdag voedselpakketten laten vallen boven Aghios Efstratios, tot 1960 een gevangenisoord voor com munisten. Een bevoorradingsschip van het leger heeft medicamenten en ten ten naar de getroffen eilanden ge bracht. DEN HAAG De koninklijke fami lie zal van 1 tot 19 maart met winter sportvakantie gaan. Op de eerste maart zal het konink lijk gezelschap, bestaande uit koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Bea trix en prins Claus met hun kind prins Willem-Alexander, prinses Margriet, en haar echtgenoot, mr Van Vollenho ven en prinses Christina, per trein naar Lech in Oostenrijk reizen. UTRECHT Aan alle Nederlandse priesters, diakens en subdiakens zal een vragenlijst worden toegezonden om informatie te verkrijgen over hun houdingen en opvattingen met betrekking tot een aantal aspecten van de ambtsvervulling en met name de levensstaat van de priester. Het onderzoek gesclriedt in opdracht van het Nederlandse episcopaat, dat hiertoe het pastoraal instituut van de Nederlandse kerkprovincie te Rotter dam heeft gedelegeerd. De uitvoering van het onderzoek is opgedragen aan het Instituut voor Toegepaste Socio logie in Nijmegen. De resultaten van het onderzoek, dat reeds werd aan gekondigd na de bisschoppenverga dering van 20 januari en waarover ook gesproken werd in de „Pastorale beleidslijnen voor de ambtsvervulling van de priester in Nederland", zullen te zijner tijd openbaar worden ge maakt. Na uitvoerige voorbereiding en ge sprekken met verschillende priesters in Nederland is een vragenlijst opge steld die betrekking heeft op de hou dingen en opvattingen ten aanzien van een aantal aspecten van de werk situatie, de woonsituatie, de ambts vervulling, de levensstaat en de ge loofsleer. In het onderzoek wordt veel aandacht geschonken aan de houdin gen en opvattingen met betrekking tot de ongehuwde levensstaat van de priesters, maar deze wordt niet ge- isoleerd doch in samenhang met an dere aspecten benaderd. De bisschoppen verwachten, dat de re sultaten van dit onderzoek hen in staat zullen stellen om, mede op basis van het hierdoor verkregen inzicht in de feitelijke situatie: Gunstige condities te scheppen voor een goede en volwaardige beleving van het ongehuwd zijn omwille van het rijk Gods. Een zo adequaat mogelijk ant woord te Minden op de inzake het celibaat bestaande nood. De behoefte aan en de mogelijk heid tot een grotere differentia tie binnen het ene ambt meer nauwkeurig te kunnen bepalen. Het ligt in de bedoeling om de resul taten van dit onderzoek mede te belichten vanuit pastoraal en theolo gisch perspectief en voor een nadere interpretatie van bepaalde aspecten verdergaand onderzoek vast te stel len. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft er gisteren bij minister Beernink op aangedrongen het overleg over de ambtenarensalarissen te heropenen. De Kamer legde de minister van Binnenlandse Zaken nog een andere wens voor: Optrekking van de op twee procent vastgestelde salarisverhoging tot drie of vier procent. Tijdens de debatten over de rechtspositie van de ambtenaar werden drie moties ingediend, twee door de P.S.P. en een door de K.V.P. Ze komen vandaag in stemming na het antwoord van minister mr. Beernink en staatssecretaris mr. Van Veen. Hoewel de regering de nodige kritiek moest incasseren, werd van verscheidene kanten ook de houding van de ambtenarenbonden gelaakt. „De regering is in eerste instantie met haar ambtenarenbeleid niet geluk kig geweest, maar de bonden kan dit laatste h" eveneens worden verwe ten". Op deze manier typeerde de liberaal mr. J. G. Rietkerk gisteravond de ge voelens van de meeste Kamerleden over het ambtenarenbeleid van minis ter Beernink en staatssecretaris Van Veen. Het debat over dit hete hangijzer in de begroting van Binnenlandse Zaken is over het algemeen rustig verlopen. De KVP-er A. G. M. Weijters te vens voorzitter van de Rooms-Katholie ken Bond van Ambtertóriur-tKabo) - was nog het felst. „Het overleg tussen re gering en overheid kon niet slechter zijn geweest. Er is met de pap ge morst en de vlekken zijn niet gemak kelijk te verwijderen". Mr. G. A. A. M. Boot, oud-voorzitter van de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenarenvereniging (Arka), voegde hier nog aan toe: „Het gaat keer op keer mis met het overleg". De wensen van de Tweede Kamer kwamen in het algemeen op het volgen de neer: Hervatting van de besprekingen met het georganiseerd overleg over de bevriezing van de kindertoelagen, de beperking van de premiespaarregeling, de inkrimping van de vergoeding voor reiskosten en het schrappen van de bepaling dat de overdrachtskosten bij aankoop van een huis door de schatkist worden betaald. Optrekking van de op 1 januari in gegane salarisverhoging van twee tot drie .of vier procent. Zie verder elders in dit blad. UTRECHT De huisartsen mogen voor hun adviezen aan ziekenfondsver zekerden over het gebruik van de anti conceptiepil geen honorarium in reke ning brengen. Deze pil-adviezen beho ren tot het met de ziekenfondsen over eengekomen abonnementshonorarium. Dit heeft de Ziekenfondsraad beslist naar aanleiding van verschillen van mening onder de huisartsen over de medische begeleiding. De ziekenfondsen trokken één lijn: zij rekenden de pil-ad viezen tot het normale abormementsho- norarium, maar er waren vele artsen met name in Amsterdam die voor hun adviezen een honorarium in reke ning brachten aan de ziekenfondsver zekerden. Het besluit van de Zieken fondsraad is bindend, althans voor dit jaar, want de overeenkomst tussen huisartsen en ziekenfondsen loopt eind 1968 af. Het wordt niet uitgesloten ge acht dat de huisartsen bij de nieuwe ho norariumbesprekingen een verhoging zullen bedingen onder meer op grond van de medische begeleiding bij het gebruik van de pil. OTTAWA De liberale regering van de Canadese premier Lester Pearson zal heden in het Lagerhuis de vertrou wenskwestie stellen, zo is na een ver gadering van het kabinet bekendge maakt. Maandag leed de regering een nederlaag in het Lagerhuis. Pearson zei in een op de band opge nomen persverklaring dat wanneer de motie wordt verworpen „de regering vanzelfsprekend zal aftreden". Hij voegde hieraan toe te geloven, dat de motie zal worden gesteund en dat de regering haar wetgevende en her vormende taak zal kunnen voortzetten. „Er zijn heel wat dingen te beden ken die het land momenteel beter kan gebruiken dan een verkiezing", aldus de premier. Ans Schut, Olympisch kampioene op de 3000 meter schaatsen is gisteren in haar woonplaats ontvangen en gehul digd. Met een zakenvliegtuig werd zij van Schiphol gehaald en naar het vlieg tuig Teuge gebracht, waar enkele hon derden mensen haar toejuichten. Apeldoorn bleef tot laat in de avond juichen. Ans Schut werd overstelpt met geschenken en vriendelijke woorden. SAIGON De politie heeft de militante boedhistische monnik Thich Tri Quang vanmorgen in Saigon op straat aangehouden. Zjjn arrestatie volgde op de aan houding van twee andere prominente anti-regerings-figuren. Tri Quang, wiens militante boedhistische volgelingen de laatste jaren herhaalde malen anti-regerings-protestacties hebben ontketend, werd door de politie uit zijn auto gehaald, toen hij om 10 uur bij een boedhistisch jeugdcentrum wilde wegrijden. HOLTEN Twintig ouders in de buurtschappen Look en Lichtenberg bij Holten hebben gisteren uit protest hun kinderen niet naar school gestuurd. Zij willen dat de weg Holten-Rijssen veili ger wordt gemaakt voor fietsers. Zij vragen om een snelheidsbeperking en een inhaalverbod in afwachting van de aanleg van fietspaden. De laatste jaren zijn op deze weg verscheidene dodelijke ongelukken ge beurd. De ouders zonden een telegram naar minister Bakker (verkeer en waterstaat), nadat eergisteren een zes tienjarig meisje op de fiets was aange reden door een auto. WASHINGTON Dr. Louis N. Katz, directeur-emeritus van het cardio-vas- culaire instituut van het medische cen trum „Michael Reese" te Chicago, heeft op een congres van hartspecialisten verklaard, zich zoirgen te maken over de mogelijkheid da± harttransplantaties op mensen soortgelijke aspecten hebben als de beruchte nazi-experimenten met mensen. „Wanneer wij experimenten op men selijke wezens uitvoeren, moeten wij niet als de nazi's zijn". Hij zei even wel niet van mening te zijn, dat de harttransplantaties, die tot dusverre in Zuid-Afrika, dè Verenigde Staten en India zijn uitgevoerd, tot deze catego rie behoren. Hij zei, dat elke operatie van dit soort onder meer voorafgegaan moet worden door genoegzame experimenten op dieren. En zijns inziens heeft alleen dr. Shumway van de: Stanford univer siteit voor harttransplantaties een ge noegzame hoeveelheid werk op dieren verricht. AMSTERDAM Drie mensen hebben de notaris laten weten dat zij mis schien rechten kunnen doen gelden op de ruim honderdduizend gulden die zijn nagelaten door de vorig jaar in Amsterdam overleden chauffeur A. J. J. Spoormans. De chauffeur was op 76-jarige leeftijd, vereenzaamd, in zijn woning aan de Kuipersstraat overleden. Het duurde zelfs een paar dagen voordat zijn dood werd opgemerkt Broers of zus ters had hij nooit gehad; getrouwd was hij nooit geweest. Hij bleek een vermogen te hebben na gelaten van meer dan honderdduizend gulden, maar er waren geen erfgeha- men te vinden. Na publikaties in kranten hebben zich nu drie mensen gemeld, die in familieverband wei een hebben horen praten over een Spoormans, die misschien dezelfde zou kunnen zijn als de vorig jaar overleden chauffeur. HAARLEM De heer P. Grijpstra uit Aalsmeer, oud«-bedrijfsleider en toe komstig eigenaar van het failliete re creatiepark Linnaeushof in Bennebroek, heeft bij de officier van justitie in Haarlem een klacht ingediend tegen Henry W. Roozen, ex-directeur van de hof. De heer Grijpstra beschuldigt zijn voormalige directeur van flessentrek kerij, bedrieglijke bankbreuk, laster en het niet voldoen aan de verplichting in een faillissement de boeken en beschei den in ongeschonden staat te overleg gen ASSENDELFT De 2-jarige Martin Waerts uit Assendelft is gistermiddag, terwijl zijn moeder het wasgoed op hing, door een opening in een schutting geklommen en in de achter de woning lopende sloot gevallen. Toen men het kind vond waren de levensgeesten reeds geweken. Dinsdagavond haalde de politie twee anti-regeringspolitici uit hun huizen voor een „bewaring uit veiligheidsover wegingen" in het hoofdbureau van de nationale politie. Truong Dinh Dzu, die bij de presi dentsverkiezingen in september 1966 na president Ngoejen Van Thieu op de tweede plaats eindigde, werd aangehou den in zijn woning. Deze felle anti-rege ringspoliticus had al maandenlang huisarrest. Tegen hem lopen een aan tal rechtsgedingen. Verder is in zijn huis aangehouden de vroegere minister van Economische Zaken, Au Truong Thanh, die verleden jaar eveneens een mislukte poging deed president van Zuid-Viëtnam te worden. Volgens onbevestigde berichten zou de politie tevens een klein aantal intel lectuelen hebben aangehouden. Waarom de arrestaties zijn verricht is niet bekend, maar het wordt moge lijk geacht, dat een Viët-Congpoging wordt gevreesd, om de anti-regerings- politici te overreden een coalitierege ring te vormen, nu het militaire en po litieke offensief tegen het bewind te Saigon steeds scherper vormen begint aan te nemen. Luidsprekers De Amerikaanse mariniers bestoken de communisten in de oude citadel van Hoeé op het ogenblik met luidspreker- propaganda. Zij waarschuwen de Viët- Cong zich over te geven of te sterven. Kort na deze luidspreker-actie opende de mariniers een grootscheepse aanval op de communistische bolwerken in de citadel met een donderende artilleriebe schieting en met traangas. De propagandaboodschap werd uit gesproken door een ex-soldaat van de Viët-Cong. De luidsprekers stonden aan de overzijde van de Parfum-rivier. Amerik. infanteristen betrapten giste ren 'n groep guerrilla's, die de noordoos telijke buitenwijken van Saigon onvei lig maakten en wisten tijdens een hevig gevecht dat vier uur duurde 123 van hen te doden. Raketten Saigon's Than Son Nhut-vliegveld werd dinsdagavond door twee 122 mm raketten getroffen. Een kwam neer op de startbaan, maar veroorzaakte geen schade. Een derde raket was gericht ■legen de poort van het hoofdkwartier van een Viëtnamese divisie. Ook deze raket veroorzaakte geen schade. De strijd in de buitenwijken van Sai gon laaide op aangezien Viëtnamese en Amerikaanse troepen guerrilla-eenhe den trachtten te vernietigen, die ofwel de hoofdstad probeerden te verlaten ofwel zich verzamelden voor een nieu we aanval. De Amerikaanse troepen hebben een buitenste veiligheidsgordel om de stad gelegd, terwijl de regeringstroepen een binnenste gordel bij de stadsrand heb ben gevormd. Beide strijdmachten be haalden dinsdag successen. De Amerikanen verloren 15 doden en elf gewonden. Het Zuidviëtnamese commando heeft dinsdag gemeld, dat lucht verkenners gezien hebben hoe guerrilla's op slechts 5 km van Than Son Nuth luchtdoelgeschut in stelling hebben gebracht. Zowel burgerlijke als militaire vliegtuigen maken van Than Son Nhut gebruik. BOGOTA (Columbia) Een boer in een plaatsje 400 km ten zuiden van Bogota, die in woede was ontstoken nadat hij wat geld verloren had, heeft met een hakmes zeven mensen om het leven gebracht en vier verwond, aldus in Bogota ontvangen berichten. De po litie schoot hem dood, toen hij zwaai end met zijn hakmes tot de aanval op politiemannen overging. rVi.s land bevindt zich samen met België, Duitsiland, Engeland en Noord-Frankrijk in een breed over gangsgebied tussen arctische lucht die boven Noord-Europa wordt aangetrof fen en vochtige, zachte lucht die over de Golf van Biscaje naar Zuidwest- Frankrijk is doorgedrongen. Een front dat samenhangt met de voorste begrenzing van de koude lucht verplaatste zich over de Noordzee langzaam zuidwaarts en drong tot over de noordelijke provincies van ons land door, waar het wat lichte sneeuw veroorzaakte. Langs de voorste begrenzing van de zachtere lucht boven Frankrijk ont wikkelde zich een storing die ver gezeld van veel bewolking en een in omvang toenemend regengebied naar Duitsland trok. Het laat zich aanzien dat de laatst genoemde grenslijn het komende etmaal vlak ten zuiden van ons land zal blijven. Samenhangend hiermede wordt er veel bewolking verwacht en plaatselijk ook regen of natte sneeuw. De kans hierop is in de zuidelijke pro vincies groter dan elders in het land UTRECHT De Utrechtse rechtbank heeft de 31-jarige los-werkman M v.d. P. uit Utrecht veroordeeld tot jaar met aftrek en terbeschikkings ling van de regering. De man har' augustus vorig jaar geprobeerd zijn gen jarig dochtertje Hanneke te de

De Vallei | 1968 | | pagina 1