AMDÜU5 Partij v. d. Arbeid ontstemd over televisie-debat van A.V.R.O. De echtscheiding Beurs van Amsterdam Vs Een miljoen voor tv-uitzending OS Hoofdfondsen hoger «V. Ongepast V VANAVOND MORGEN 8 VANC NOTITIES Winst AMRO weer hoger Verlies Sabena minder Wisselmarkt PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2' WOENSDAG 21 FEBRUARI 1968 Jcpfari Hj-srH'ief h-.\ »N ♦tJWOBSV «te i!W* 7 y'-f i< lW ft 4 *V WftM .J># 117 Zij zag een flauwe glimlach om zijn mondhoeken, maar er was een ver moeide uitdrukking in zijn ogen. Het gezicht, dat haar lief was, zag er moe en afgemat uit. Zou zij de onzichtba re barrière tussen hen ooit kunnen verbreken? Zou hij haar ooit zijn leed la ten delen? Waar was hij nu met zijn gedachten? Een ogenblik dacht zij er over om over het verleden te spreken, maar zij aarzelde en zweeg. Ja, ik ben veranderd, dacht zij, ik ben niet meer zoals vroeger. Hij staarde naar een groot mes, dat tot aan het heft ln een stuk brood was gestoken. Zon der er bij te denken trok hij het er uit en legde het op tafel. „Hij ziet er uit alsof hij verdoofd is", dacht ze. Er waren witte vlekken onder zijn ogen. Hij aarzelde ook. Zou hij haar zeggen, dat er niets in hem veranderd was, dat hij nog dezelfde man was, die zich twaalf jaar geleden van haar losgerukt had, dat dezelfde hinder paal nog altijd tussen 't elven en hem stond! Toen hij met de hand over zijn voorhoofd streek, boog zij zich naar hem toe: „Amadeus, wat is er?" Hij stak zijn handen in zijn zakken. Toen hij antwoordde was zijn stem onzeker: „O er is niets. Ik ben alleen nog niet mezelf. Ik heb de laatste tijd slecht geslapen". „Ik kan het niet verdragen, je te zien lijden". „Het gaat voorbij, alles gaat voor bij." Een kinderachtige toorn vervulde haar met bitterheid. Waarom nam hij haar niet in vertrouwen?" „O, kijk eens, wat ik hier heb", zei hij, terwijl zijn gezicht opklaarde. Hij nam de hand uit zijn zak en hield haar een ring met smaragden voor. „De ring van Tessli. Ik wist al niet meer, waar ik hem gelaten had. Het is net zo als met de oude professor, die naar zijn bril zocht, die hij op zijn neus had. Kijk eens!" Zij boog zich over de tafel, todat haar hoofd het zijne bijna raakte. „Ik heb geen verstand van smaragden", zei ze. „Ik weet alleen, dat ze geluk aan de één en ongeluk aan de ander brengen." „Zij hebben Tessli geen geluk ge bracht. Ik zou deze ring niet aan ie mand willen geven, waar ik van hield. Tessli vertelde me niet, van wie zij de ring gekregen heeft, maar zij droeg hem altijd." Hij borg het sieraad weer in zijn zak en glimlachte. „Ik zal hem toch als herinnering bewaren. Deze ring en de foto op het boekenrek zijn de enige souvenirs, die ik heb." Ze keek hem verwonderd aan. „Ja, Pauline. In 'n opwelling heb ik alle bezittingen van Tessli verbrand; haar dagboeken, haar brieven, haar foto's - alles. Ik dacht werkelijk dat ik vrijer zou zijn als alle sporen van haar bestaan vernietigd waren. Ik hield veel van haar en toch was zij altijd een grote last voor me. Ik dacht dat ik nu eindelijk onbezwaard door het leven kon gaan en dat ik haar mis schien zou kunnen vergeten. Wat een waanzin! Zij leeft nog in mij verder en misschien nog intensiever dan tevo ren." Hij hield een ogenblik met spre ken op. „Er is slechts één mogelijk heid om mij van die last te bevrijden: mezelf in het vuur te werpen en te verbranden!" „Amadeus!" riep zij buiten adem. Plotseling lachte hij, alsof hij aan iets vermakelijks gedacht had, maar zij wist dat die lach geforceerd was. „Grappig, zoals de menselijke natuur zich nooit verloochent. Ik zou deze ring nooit hebben gekregen, als de bankbeambten hem niet uit de inven taris gemist hadden. Tessli was heel zakelijk, weet je. Ze had lijsten opge maakt van alle voorwerpen, die zij be zat, zelfs van haar ondergoed. Zij had de eigenaardigheid om mensen, die uit de gevangenis kwamen, als dienst boden aan te nemen. Uit pure mens lievendheid, maar ook om een scherpe lijn te trekken tussen de rechtschapen burgerij en zichzelf. Ik geloof niet, dat gewone dienstboden bij haar ge bleven zouden zijn, als zij alles van Tessli geweten hadden. Toch had zij hen goed onder de duim. In haar tes tament heeft zij allen bedacht en zij was erg gul. Ik heb nooit kunnen ver moeden, dat zij zich, als dank, met verschillende voorwerpen uit de voe ten zouden maken. En toch hebben zij dat gedaan. Onder andere was deze ring verdwenen. Ik heb natuurlijk geen werk gemaakt van verdwenen zijden kousen en ondergoed, maar ik wilde de ring terug hebben. Het lag niet in Tessli's lijn om de politie er in te mengen en daarom riep ik het dienstpersoneel bij elkaar en vertelde hun het geval. Zij haalden de schou ders op en keken elkaar aan, alsof ze vreemden voor elkaar waren en daar- na bezwoeren zij in koor hun on- 5 schuld. Kom nu, zei ik, wie heeft de ring 3 gegapt, spreek op. Lina en Jeanne 5 zeiden dat zij de rngi op 'n blad in Tessli's slaapkamer hadden gezien. 3 De keukenmeid zwoer dat zij hele- z maal niet boven was geweest. En z Louis, de chauffeur maakt zich erg druk en zei, dat hijtien jaar in me- g vrouws dienst was gewest en dat nie- z mand 't wagen zou hem van zoiets te 3 verdenekn. Goed, zei ik, het zou verkeerd zijn, als ik één van jullie verdacht, g Mijn moeder heeft jullie goed bedacht - in haar testament. Ter wille van haar e nagedachtenis ben ik bereid aan te f nemen, dat jullie allen onschuldig 3 bent. Maar dat betekent gelijktijdig, 3 dat jullie allen onder verdenking staan, want de ring is niet het raam uitgevloegen. Toen zei Louis, laten wij alle maal naar de ring zoeken. Ik kan de gedachte niet verdragen, dat ik van diefstal word verdacht. God weet, dat, ik nooit zoiets zou doen. Hij klapte hard in de handen. Vooruit, schreeuw-1 de hij tegen de vrouwen, ga jullie nu 5 zoeken en kijk jullie in iedere hoek van het huis. De ring moet gevonden worden. Toen gingen zij en je kunt me geloven of niet, maar Louis kwam g met de ring terug, die hij tussen de kussens van een stoel in Tessli's slaap- 2 kamer had gevonden. De schooier!" Amadeus nam de ring weer uit zijn g zak en liet hem nog eens aan Pauline zien. Snel bukte zij zich en voor hij de ring weg kon steken, had zij hem impulsief gekust. Hij fronste de wenk- g brauwen. „Dat kan je ongeluk aanbrengen." i „Niets van je moeder kan mij on- 3 geluk brengen, zelfs jij niet." Zijn arm hing slap over de leuning 3 van de stoel en zijn blik rustte zwaar op haar. „De meesten van ons zijn in werke- 3 lijkheid ongelovig en sceptisch. Ik heb echter in Afrika en speciaal in India g geleerd om geheime krachten te eer- 5 biedigen. Wij, westerse mensen gaan g onbewust van deze krachten door het I leven. We vinden wetenschappelijke g verklaringen voor alle mysteriën, die S de wetenschap in werkelijkheid nooit 5 ontsluierde. Wij begrijpen niet eens 3 't ontstaan van het leven en de krach- 5 ten van dit leven." Zij spreidde haar handen op de ta- 3 fel uit en slaakte een lange, trillende 3 zucht. Hij zag, dat zij geen trouwring 3 meer droeg. Plotseling stond hij 5 bruusk op. Een onwrikbare uitdruk- a king verhardde de trekken zijn zijn gezicht. „Ik moet nu gaan", zei hij. Hij wierp 5 zijn jekker over de schouders en a maakte de deur open. „Ik vertrouw g 't weer niet", zei hij naar buiten kij- 3 kend, „het is te lang mooi geweest, g We krijgen nu een koude tijd. Ik ver- 3 gis me daarin zelden"- (Wordt vervolgd) 3 AMSTERDAM Het bestuur van de P.v.d.A. heeft in een brief aan de AVRO/RTN zijn ontstemming uitgesproken over het politieke debat, dat on der leiding van drs. F. A. Hoogendijk en onder de titel „Duidelijkheid s.v.p." op maandag 5 februari door de AVRO/RTN voor de televisie werd uitge zonden. „In de toekomst zal het voor het be stuur een punt van nadere overweging zijn of opnieuw medewerking kan wor- verleend aan politieke discussie-uitzen dingen, als zij door drs. Hoogendijk wor den geleid", aldus de brief. Velgens het bestuur van de P. v. d. A. is bij de produktie van deze uitzending een methode gevolgd, die niet door de beugel kon. „Op grond van een verzoek om medewerking zijn enige namen ge noemd. Daarop werden deze personen benaderd, als ware hun medewerking reeds een voldongen feit. Op die manier werd in het openbaar de medeverant woordelijkheid voor het tot stand komen van zijn uitzending door drs. Hoogendijk gelegd op de schouders van de genodig den, hetgeen voor ons een onaanvaard bare procedure is", schrijft het bestuur. In de brief staat verder dat drs. Hoo gendijk als motief voor het niet deel nemen van socialistische Kamerleden een afscheidsfeestje van de fractie had opgegeven, terwijl het hem bekend was, dat de fractie een vergadering hield ter voorbereiding van het Kamerdebat over de begroting van Buitenlandse zaken. Denigrerend en ongepast vindt het be stuur van de P v d A het, dat de so cialistische deelnemers aan het debat, drs. C. de Galan en dr. Th. van Veen, als minder ingevoerd in de dagelijkse politiek en mensen met een mogelijk frissere kijk werden aangekondigd. 3742. Aldus neerziend op het krimpende landschap beneden hem, bemerkte David opeens de enorme af drukken die zijn voeten op de grond achterlieten en het drong tot hem door, dat hij met zijn toenemende grootte en vooral gewicht, onherstelbare schade dreig de aan te richten. Er stond hem slechts één ding te doen. Haastig stelde hij het apparaat zo in, dat de ab sorptie van pure energie, die ervoor zorgde dat de oorspronkelijke verhoudingen binnen het krachtveld gehandhaafd bleven, nu abrupt wegviel. Hij wist niet precies wat er ging gebeuren... Mogelijk zou hij ster- ven, maar het was beter te sterven, dan dat de hele wereld werd vernield... Hij werd weer duizelig en moest de zuurstofregeling herzien. Beneden hem lag de aarde, gedeeltelijk bedekt door wolkenvolden, die het felle zonlicht weerkaatsten. De hemel boven hem was volkomen zwart geworden en bespikkeld met mil joenen sterren, waarin de zon als een verblindende blauw-witte bal stond, waaruit veelkleurige vuurslier- ten naar alle kanten de ruimte in sprongen en weer terug vielen m 28. De eunuch wenkt de Rechter met een aller vriendelijkst gezicht naar een sombere gang, maar er ligt iets geniepigs in zijn uitnodigende glimlach. Het meisje komt haastig naar voren en zegt: „Het spijt mij, maar de dokter heeft echt geen tijd voor een beleefdheidsbezoek. Mijn moeder is ernstig ziek en heeft zijn hulp onmiddellijk nodig". „Er is niets aan te doen, juffrouw", zegt de eunuch flemend. „De be velen van Zijne Excellentie zijn uitdrukkelijk. Wilt u zo goed zijn om hier te wachten? Uw aanwezigheid bij het onderhoud is niet vereist". „Maar het gaat om de gezondheid van mijn moeder, Vrouwe Hortensia!" probeert het meisje nog. „Juist daarom wil Zijne Ex- V l" '4 v cellentie geen enkel risico nemen en persoonlijk de betrouwbaarheid van de dokter op de proef stellen", zegt de eunuch, wiens kleine oogjes een harde uitdruk king krijgen. Er is blijkbaar niets aan te doen en de Rechter volgt de zwaarlijvige eunuch met bange voor gevoelens door een lange, sombere gang die met muur toortsen wordt verlicht. Rechter Tie bedenkt dat hij zal moeten liegen tegenover een der hoogste functio narissen van het land, wat tegen al zijn principes in gaat. Hij kan ook zijn ware identiteit onthullen maar dat zou duidelijk in strijd zijn met de wensen van wie hem ontboden heeft. En in geen van beide geval len kan hij de gevolgen overzien. „Ons enige doel is: het onvermijde lijke zo goed en zo soepel mogelijk te doen verlopen". Aldus Herman Wigbold gisteravond aan het einde van de spe ciale „Achter het nieuws'-aflevering „Wat God gebonden heeft, dat zal de mens niet scheiden gewijd aan het vraagstuk van de echtscheiding. Blijkens de in het begin van de uitzen ding getoonde cijfers kwantitatief be zien niet zo'n heel groot vraagstuk, maar kwalitatief toch een probleem, dat diepe sporen kan achterlaten in het leven van de betrokken echtelieden en vooral van hun kinderen. KAN achter laten, want het hoeft niet per se. In dit opzicht leek de houding van de ge scheiden ouders van een student, die in deze documentaire aan het woord kwam, min of meer model te kunnen staan. Evenals een destijds door vele moeilijkheden geplaagde, thans 22-ja rige jonge vrouw bleek hij positief te genover het huwelijk te staan, al wil len beiden (gezien de ervaringen van hun ouders) wel graag hun hersens ge bruiken, alvorehs de grote stap te wa gen. De stap „heen" is gemakkelijker dan de stap „terug". Dat kwam in deze uit zending duidelijk tot uiting. Er werd dan ook royaal aandacht besteed aan de wenselijkheid van uitbreiding van de gronden waarop de echtscheiding in ons land wettelijk tot stand kan worden ge bracht. Al dacht mevr. Rood er wel wat gemakkelijker over dan mr. Keulen: zowel de juridische en de medische medewerkenden als de historicus, die de in de titel van de documentaire vervatte morele aspecten moest be lichten, waren voor een soepeler rege ling. De redactie van „Achter het nieuws" verdient voor de nuchtere en toch men selijke, televisioneel bezien tevens dui delijke wijze waarop zij ook dit maat schappelijke vraagstuk heeft behan deld, een compliment. J. v. d. K. Drs. Hoogendijk zei als commentaar op de brief: „Wij zijn er bij de Avro van uitgegaan, dat als de P. v. d. A. namen opgeeft, de betrokken mensen ook door het partijbestuur zijn benaderd. Toen dit niet waar bleek, waren de heren boos en bedankt enze voor de uitzending. Door bemiddeling van de heer Den Uyl, die niet kon komen vanwege het af scheid van Peschar, heb ik tenslotte de heren Galan en Van Veen bereid gevon den mee te doen. Het heeft me wel ver baasd, dat de heer Van Veen als afge treden hoofdredacteur van het Vrije Volk de P. v. d. A. in deze uitzending moest vertegenwoordigen". De brief van het partijbestuur zal vanavond in een vergadering vun het dagelijks bestuur van de Avro/RTN wor den besproken. NEW YORK General Telephone and Electronics Int. heeft een opdracht van 9 miljoen dollar ontvangen voor microgolf A systeem ten behoeve van de t.v.-reportages van de Olympische Spelen in Mexico. HILVERSUM I 18.00 Alles wat adem heeft: veel gevr. gew. muz. (gr). 18.30 Nws. en weerpr. 18.45 Act. NRU: 19.00 Openb. Kunstbez. 19.10 Gezag en gezagsuitoefening, gast- coll. 19.50 Omroepork. (opn): mod. en semi-klass. muz. 21.30 Wie is mijn naaste: klankb. over zwervers. 21.50. Franse chansons. 22.05 Spiegel van België: 'n pr. in samenw. van de BRT. NVSH: 22.20 Sextant, radioweekbl. van de NVSH. NRU: 22.30 Nws. 22.40 X, 'n sprong in het duister. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act 18.20 Uitzending van de VVD. 18.30 Stereo: Licht en semble met zangsolist. 18.55 Stereo: Tango rumba orkest met zangsolisten. 19.30 Nws. 19.35 Stereo: Instr. ensem ble: oude muz. 20.00 En dan heb je 'n chanson: liedjespr. 20.30 Vragenvuur: een bekende Nederlander beantwoordt vragen van jonge mensen. 20.50 Akk: een pr. om mee in te stemmen. 21.50 Trammelant in Loeren aan de Hor, ra diofeuilleton. 22.15 Country en Western muziek. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Con trasten: mod. en oude muz. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I NCRV: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.50 Pipo de Clown. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journ. STER: 19.03 Reclame. NTS: 19.06 De Drie Musketiers, tv-feuilleton (dl. 6). 19.31 Panomariek, panorama van het wereld gebeuren. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. STER: 20.16 Reclame. NTS: 20.20 Uitzending van de ARP. 20.30 Vervolg „Panoramiek" 20.45 „Inburgeren". 21.10 Hoofdfilm: „Rondo". 22.40 Socutera. 22.55 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de Clown. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. NCRV: 19.03 Attentie voor Sport. 19.35 Vidocq, politie-feuilleton. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reclame. NCRV: 20.20 Act.-rubriek. 20.45 De Parallelle wereld: dl. 11: Een zwakke schakel, spionage-film. 21.40 Jazz-progr. 22.05 Pasfoto. NTS: 22.15-22.20 Journaal. HILVERSUM I 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: Fanfare-orkest. 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.45 Actualiteiten. 19.00 Muziek van Het Leger des Heils (gr). 19.15 Spektrum: nieuws uit de protes tants christelijke organisaties. 19.30 Kerkorgelconcert: moderne en klassieke muziek. 20.00 Wijd als de wereld: we kelijks internationale oriëntatie in kerk, zending en oecumene. 20.10 Semi-klas- sieke kamermuziek (gr). 20.30 Stekker: steravondprogramma. 22.25 Boekbe spreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondover denking. 22.50 Stereo: Koorzang: spiri tuals. 23.00 Studio 2300: gevarieerd pro gramma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Nieuws. 18.15 Radiojournaal. 18.20 Uitzending van de Partij van de Arbeid: Socialistisch bekeken. 18.30 De tafel van (half) zeven: gevarieerd pro gramma. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Mens en Bijbel: radiocatechese. AVRO: 20.05 Land der Muzen: kunstkroniek. 20.30 Stereo: Brabants orkest: moderne mu ziek. 21.25 Meneer Janus, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. 22.55 Stereo: Brabants orkest met solist; se mi klassieke muziek. 23.35 Stereo:, Gi taarrecital (gr.) moderne muziek 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Voor de zie ken. 9.30 Lichte instrumentale muziek. 10.00 Nieuws. 10.02 Muziek bij de koffie (11.00 Nieuws) NRU: 12.00 Nieuws. 12.02 Platenkeus: bekende Nederlanders op het gebied van ernstige muziek kie zen lichte grammofoonplaten. KRO: 13.00 Nieuws. 13.02 Actualiteiten. 13.07 TNT: knalmuziek. 14.00 Nieuws. 14.02 Netty Rosenfeld. 15.00 Nieuws. 15.02 Where the action is. 16.00 Nieuws. 16.02 lORRRrrrr: platenshow. 17.00 Nieuws. Actualiteiten. 17.07-18.00 Verzoekplaten- programma. WOENSDAG 21 FEBRUARI 1968 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal (herhaling van gisteravond). 10.20 Sportspiegel. 10.50 Amusementsprogramma. 12.00- 13.30 Actuele kroniek. 16.40 Nieuws. 16.45 Kleur: Filmreportage. 18.00-18.05 Nieuws. (Regionaal programma: NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Journaal. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Kleur: Der Polizeifunk ruft, TV-film. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 18.05 Belle und Sebastian, TV-serie. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journaal.19.10 Land arzt Dr. Broek, TV-serie. 19.40 Zukunft im Revier, TV-film.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Filmreportage. 21.00 Grosser Mann - was nun TV-spel. 22.00 Lichte koorzang. 22.30 Journaal, commentaar en weerbericht. 22.30 film rubriek. 23.35 Journaal. DUITSLAND II 17.45 Nieuws en weerbericht. 17.50 Ac tualiteiten en muziek. 18.20 Lassie, TV- serie. 18.55 Deze mat M, TV-serie. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nieuws en actualitei ten. 20.00 Carnavalsprogramma. 20.45. Kleur: Documentaire. Aansluitend: Nws 21.15 Wie doch die Tage vegehen, Fran se TV-film. 22.45 Nieuws, weerbericht en actualiteiten. 39. Het waren niet zo zeer de verontrustende woorden van de kapitein, dan wel de aanblik die de arme Star- reveld bood, die Tekko deden opspringen. Al zijn na righeid van zeewater, en doorweekt beddegoed, bete kende immers niets in vergelijking met al de ellende die zijn vriend nu bedreigde, dat begreep Tekko best. Voor de beide anderen uit holde onze vriend naar de voorplecht op de voet gevolgd door de verslagen pro fessor die hulpeloos met de armen liep te zwaaien en onmachtig was één woord uit te brengen. De kapitein stormde de brug weer op om het roer in eigen handen te nemen en het schip in een betere positie te brengen. imimiiiiiitiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Tekko en Starreveld probeerde tevergeefs de losge slagen bol tegen te houden, die over het gladde dek van het slingerende vaartuig heen en weer gleed. Ge lukkig kregen zij hulp van een matroos, maar nog voordat deze iets had kunnen uitrichten helde de boot alweer naar de andere over met het gevolg, dat de bol plotseling terug gleed en Tekko voorover op het dek viel. Hij was juist door zijn vriend weer op de been geholpen toen de schuit het weer eens op de andere zij scheen te willen proberen. En toen was het dat de oude professor een hartverscheurende gil slaakte. Fonds Vorige koers Late not. Nederland 1966-1 7 103% 103% Nederland 1966 61 98 98V» Nederland 1967 61 98% 98% Nederland 1967 6 95% 95% Nederland 1965-1 51 93% 93% Nederland 1964-1 51 90% 90 A Nederland 1964 5 89 A 89 A Nederland 1958 4» 88% 88 n Nederland 1964 41 9511 95% Nederland 1959 41 87 87% Nederland 1963-1 41 83% 83% Nederland 1961 4 84% 84A Nederland 1953 31 80% 80% Ned. staffell. 1947 31 71% 7111 Nederland 1951 31 91% 91% Nederland 1953 1-2 3i 83% 83% Nederland 1950 1-2 31 73% 73% Nederland 1954 1-2 31 76% 76% Ned. grootb. obl. 1946 3 82% 82% Ned. dollarlng. 1947 3 86% 86% Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 97 97 id. 30-Jar. 1958/*59 41 85% 85 A H.V.A.-mijen ver. a. 117% 117% AJC.U. a. 69.3 70.2 Delimij. f. eert 84.5 83.2 Hoogovens nj.c.v.a. 115.5 117 Philips gem. bezit v. a. 118.9 119.1 Unilever c.v.a. 105 105.8 Kon. Zout-Organon 156.7 157.4 Dordtsche Petr. a. 695 701% Kon. Pe'T. f. a. 154.1 155.9 H.A1. a. 76 76% Java-China p n.r.c.v.a. 166% 168 KX.M a. 187.5 190 Rotterd Lloyd a. 144 143 Scheepvaartunie a. 128 127% Bk. v. Ned. Gem '65-1 51 94% 95 Bank v. N.G '58 1-2-3 4! 86% 86% Nat Bk. v Midd.Kr '66 7 102% 101% Nat. Investeringsb. '65 51 94% 94% Fr.-Groa Hyp.b dw 6 92% 92% Alb. Heyn wdlobl '55 4 131% British Petrol. 1966 71 102'/t 103% Bijenkorf 6 98% 98% Co-op Ned. r^paarbr. 145% Ned Gasunie 1966 61 99% 99% Ned. Gasunie 51 94% 94H Philips dir. 250-100 '51 4 80 Pegen 1-2 1957 6 96 96 Pgem 1957 6 96 95% Rott Rijn Pijpljnij. 51 94% K.L.M. 15-Jarig 5 94% 94'/» Ned. Spoorw. 57 1-2 41 90 A 90% (Slotkoersen van gisteren) Berghuizer Pap.fabr. 41 94% 94% Gelder Zonen v. 48 88% 88 Grasso's Kon. Mach.f. 53 90 Va 90% Hoogovens 5! 111% 113 Meteoor beton 53 85% 85% Stokvis en Zonen 43 89 89 Thomassen/Dr.-Verbl. 4è 110 Alg. Bank Ned. a. 228 227 Amrobank f20,— a. 47 46.9 Nationale Ned. cert 610% 618 Ned. Credietb. aand. b. 174 173 Ned. Middenstandsbank a. 91.5 91.5 Slavenburg's Bank a. 178 177 Albert Heyn a. 1304 1299 Amstel Br. n.r.c.v.a. 404 409 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 206% 206% Blijdenst.-Will. f 1000 nreva 68 67 Lucas Bols a. 187.1 186.5 Bredero vast goed a. 141% 141 Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. 365 364% Buhrmann-Tetterode a. 463 466 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 643% 641 Calvé n.r. c.v.a. 725% 726 Calvé com.pref.wd.nr. eert. 138% Drentsch-overijs. houth. a. 116 116 D.R.U. a. 329 326% Edy emaille a. 75% 75% Elsevier uitgeversmij. a. 318 316 Erdal mij. voor wasverw. a. 511 520 Excelsior metaalbuizen a. 61% 62% Fokker a. 429 423 Gazelle rijwielfabriek a. 164% 164% Gelder (van) papier a. 113 113% Gist-Brocades a. 720 Grasso's kon. mach. fabr. a. 137% Heineken's Bierbr. aand. 624 Holec aand. 153% Interratio aand. 305 Kon. Ned. Papierfabr. a. 146% Kon. Ned. Textielunie eert. 47% Krasnapolsky La. 59 K.V.T (kon. ver. tap.) aand. 210 Lips en Gispen eert 125% Meteoor Beton a. 113% Misset, Uitgeversmij. a. 237 238 Naarden Chem. fabr. a. 530 532 Naeff gebr. a. 165 168 Nedap ned app.fabr. aand. 145 Ned Ka bel fa brieken aand 270% 268 Nelle, wed. J. van aand. 369 369 Nyma n.r.c.v.a. 22% 22 Niiverdal-ten Cate a. 80% 80 üverz Gas, nat bez. v.a.f. 91.5 92.8 Pakhoed a. 97 97.5 Pal the a. 60% 60% 720 138 625 153% 306 145% 48 58 209 126 113 Pont Houthanoel a. 170% Reesink en Co. a. 163% Scheveningen Exphmiji. a. 28 Schokbeton aand. b. 184 Scholten Carton en Pap. a. 230 Schuppen Sajetfabriek a. 75 Simon de Wit aand. b. 429 Spaarne ver. bez. 500-100 a. 69 Technische Unie a. 261 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 105.5 Twentsche Kqbelfabriek a. 346 Ubbink-Davo a. 35 Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 107% Veenendaalsche stoomsp. a. 180 Ver. Machinefabrieken a. 155 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 136 Vredestein Rubb.br. c.v.a. 154 Vulcaansoort a. 63 Wessanen's Kon. Fabr. a. 89.1 Wilton-Fijen.-Bronsw. a. 158% Billiton le rubriek a. 815 Geldersche Tramw.mij a. 59 H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. 730 Interbonds l pb f. 635 Vastgoedbeifonds part. f. 640 Interunie f 50 a. 183 Robeco f50 a. 224.8 Rolinco f. 182 Unitas f50 a. 402 Ver. Bezit v. 1894 f50 a. 101.3 Canadian Pac. Railw. eert. 50% Int. Nickel Cy. Can. cert. 109% Shell Can. (10 a.) cert. 28% A.T.T 15-10a33-l/3d cert. 52 Anaconda cert. 42 Bethlehem Steel cert. 30 A Chesapeake and Ohio cert. 62% Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. 49% Douglas Aircraft cert. 85 Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. 155% General Electric cert. 88% General Motors cert. 76% Kennecot* Copper cert. 39% Phillips Petroleum cert. 57% R.C.A. cert. 49% Republic Steel cert. 41% Shell Oil cert. 63 Standard Brands 10 a cert U.S Steel (10) cert. Woolworth cert. 170% 163% 28 183 234 78 260 105.5 346% 35 106% 157 135 153 63 89.2 160 837% 730 635 639.5 183.4 225.4 182 403 101.5 50% 108 28% 52% 43 A 29% 62% 49% 87 159 88% 76% 38% 56% 49% 41% 62% 39tt 23 34% 39% 22% VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 156.00; Unilever 105.40; Philips 118.90; KLM 193.00. FH I itJLjJulZi AMSTERDAM, 20 februari Op de Amsterdamse effectenbeurs hebben de internationale aandelen enige winst ge boekt. De grootste vooruitgang behaal de Kon. Olie. Als gevolg van de koers- verbetering op de Amerikaanse markt voor dit fonds en vraag voor lokale re kening is de notering naar boven ge gaan. Bij de hervatting van de officië»- le handel verwisselden de aandelen Kon. Olie van eigenaar tegen f 156,70, hetgeen ten opzichte van maandagmid dag een stijging betekende van ruim f 2,50. Van de andere internationale aandelen ging Unilever zeventig cent vooruit tot f 105,70, terwijl Philips en AKU enkele dubbeltjes aan de oude koers konden toevoegen op respectieve lijk f 119.20 en f 69.60. Hoogovens werd wat hoger geadviseerd op f 116. Op de scheepvaartmarkt heerste een licht verdeelde stemming. De eerste noteringen gaven koersverschillen te zien die uiteen liepen tot een half punt. Ook de cultuurmarkt was licht ver deeld. Op de staatsfondsenmarkt heb ben enkele soorten een deel van het verlies, dat maandag werd geleden als gevolg van de even voor de beurs aan gekondigde lening van de Bank voor Ned. gemeenten, ingelopen. Tijdens de beurs was de meeste be langstelling weggelegd voor Kon. Olie en Unilever. Aanbod van de arbitrage had voor Kon. Olie tot gevolg, dat de openingskoers niet gehandhaafd kon worden. Geleidelijk brokkelde de koers af en bij het sluiten van de beurs werd gehandeld op f 155,60. waarmee de winst werd gereduceerd tot circa f 1,50. Unilever daarentegen is gedurende de beurs nog iets gestegen, maar viel tegen het slot van de beurs weer terug. De andere soorten gaven weinig variaties te zien. Hoogovens werd na afloop van de eerste periode verhandeld tegen f 117, een winst van f 1,70. AMSTERDAM De bedrijfsresulta ten van de Amsterdam - Rotterdam Bank nv hebben in 1967, blijkens het jaarverslag, ten opzichte van 1966 we derom een verbetering te zien gegeven. Deze was overigens geringer in omvang dan in 1966 en was bovendien overwe gend toe te schrijven aan de ontwikke ling in het eerste halfjaar. De baten stegen in totaal met f25,3 min of 8,0 pet. tot f 343,4 min. De kosten, inclu sief afschrijving op basis van v*>>an- gingswaarde, namen toe met f 18,1 min. of 8,5 pet. tot f 230,4 min. De bruto winst d.w.z. vóór dotatie aan de ex tra reserve en reservering voor belas tingen nam toe van f 105,7 min. tot f 113,0 min. dit is met 6,9 pet. De net to winst d.w.z. na dotatie aan de ex tra Reserve en reservering voor belas tingen steeg van f48,8 min. in 1966 tot f 52,0 min. in 1967, dit is een toene ming met 6,6 pet. Zoals gemeld, wordt voorgesteld over het door emissie verhoogde kapitaal 'n onveranderd dividend van f 2,80 per ge woon aandeel van f20 ofwell4 pet. Bij deze ontwikkeling moet in aan merking worden genomen, dat de kos- tentoeneming mede werd veroorzaakt door een extra storting in het pensioen fonds ad. f6 min. Laat men deze stor ting buiten beschouwing, dan zou de kostenstijging 5,7 pet. hebben belopen dus ook relatief minder dan de aan was van de baten de stijging van de bruto winst 12,5 pet. en die van de net towinst 13,1 pet. De algemene kosten stegen met f5,8 min. tot f48,0 min. De toeneming van porti en telefoonkosten speelde hierbij een belangrijke rol. Voor afschrijving gebouwen en inventarissen werd f 17,0 min. ten laste van de resultatenreke ning gebracht tegen f 14,0 min. in 1966. Dit op zich aanzienlijke afschrijvingsbe drag blijft wederom in belangrijke ma te achter bij de hoge investeringsuitga ven welke in 1967 met inbegrip van de aanschaffingen van machines en meu bilair f40,3 min. hebben bedragen. De aanschaffingswaarde van het gezamen lijke bezit aan onroerende goederen be draagt circa f210 min. Aan de extra reserve werd als voor ziening tegen algemene bedrijfsrisico's ten laste van de resultatenrekening f 15,0 min genoteerd tegen f 12,9 min. in 1966. Voor belastingen werd uitge trokken f46,0 min. tegen f44,0 min. in 1966. BRUSSEL De Belgische luchtvaart maatschappij Sabena is er vorig jaar in geslaagd haar tekorten aanzienlijk te rug te brengen, te weten tot 193 miljoen franc (dat is 13,8 miljoen gulden) het geen ongeveer een derde is van het te kort dat in 1966 werd geboekt. Dq di recteur-generaal van de maatschappij, W. Deswarte verklaarde op een pers conferentie, dat de verbeterde resulta ten het gevolg zijn van een aanzienlij ke stijging van het luchtverkeer (18 pet.) en een aantal interne maatregelen zoals drastische bezuinigingen, verbete ring van de inspanning voor produktie en verkoop, stopzetting van personeels- werving. Een aantal ongunstige factoren heeft overigens vorig jaar de saneringsin spanningen van de maatschappij ge dwarsboomd: zoals het conflict in het Midden-Oosten, de gebeurtenissen in Griekenland en Nigeria, en de moeilijk heden in Kongo. Zonder deze tegensla gen zou de maatschappij het tekort voor 1967 beslist tot minder dan 100 mil joen franc (7,2 miljoen gulden) hebben kunnen beperken en misschien zelfs dit boekjaar met een evenwichtige balans hebben kunnen sluiten, zo verklaarde Deswarte. AMSTERDAM, 20 febr. Londen 8.70%—8.70%,New York 3.60%—3.61, Montreal 3.31%—3.32, Parijs 73.28%— 73.33% 9Q21"! Zürich 82.99—83.04, Milaan 57.72%— 57.77%, Kopenhagen 48.39%—48.44%; Oslo 50.53%—50.58%, Wenen 13.95%— 13.96%, Lissabon 12.61%—12.62%. 3%, Brussel 7.27—7.27%, Frankfort L%—90.26%, Stockholm 69.80—69.85;

De Vallei | 1968 | | pagina 2