Eigenlijk doe ik alles wat ik vroeger ook deed eet 'n appel! Prins Clans rookte pijp u wilt kopen Eensgezindheid in Londen over Benelux-voorstel inzake hand niet Britten Bij een grote, vertrouwde bank: Algemene Bank Nederland Drie moties in Kamer Loes (tv-omroepster in Een op twaalfzegt: snoep verstandig: 2 gezinsf lessen 89et Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Roolvink schort haven-CAO op wegens kortere werkweek Drie mille als beloning voor flink optreden'' Eerste Kamer schoorvoetend akkoord met W oonwagenwet "fÜPPERWARE Algemene Bank Nederland „Niets nieuws" HOOFDINSPECTEUR STELDE „ONDERZOEK" IN NAAR EIGEN AANRIJDING Weinig verheffend Utrechtse inspecteur maakt promotie Gehandicapt meisje voelt zich niet „zielig" ZONDER EMOTIE „GEWOON" ZELFSTANDIG STUNT limonade (p! MINISTER POLAK: Auschwitz Comité niet communistisch zegt bestuur- HOGEROP NA BRITS-NEDERLANDS OVERLEG: VERSCHILLEND PICASSO 4°/o - Spaarboekje 4% - Spaarrekening 414% - Spaardeposito 41/a% - Spaardeposito 5% - Spaardeposito 51/a% - Spaardeposito 6% - Spaardeposito U bent welkom bij de KRITIEK DUPE TRENDBELEID Adviesorgaan voor ontwikkelingshulp POLITIECHEF BUITEN FUNCTIE GESTELD WOENSDAG 21 FEBRUARI 1968 ROTTERDAM Het Nederlands Verbond van Vakverenigingen en de Nederlandse Bond van werknemers in de bouwnijverheid zijn verbijsterd over de manier waarop minister Roolvink (Sociale Zaken) de CAO voor de haven voor drie weken heeft opgeschort. De organisaties van werkgevers en werknemers in de haven maken zich echter geen zorg: ,,'t Loopt wel met een sisser af". Minister Roolvink vreest dat de verkorting van de werktijd in de haven (vijf kwartier per week op 1 ok tober) tot al te grote ndvolging zal leiden. Met name de vakbonden in de bouw die vandaag de werkgevers ontmoeten voor hernieuwd overleg over een c.a.o., vragen verkorting van de werktijd met een half uur per dag. De aannemers willen niet verder gaan dan een kwar tier. Meer nog dan het NW heeft de heer A. Buys, voorzitter van de Bond van Bouwvakarbeiders, zich tegen de mi nister gekant: „De manier waarop hij met de vrije loonpolitiek omspringt, is weinig verheffend". De minister had eerst het college van wijze mannen moeten horen, alvorens de partijen die de CAO h'ebben afgesloten, bij zich te roepen. Het NW vindt het feit dat de aange sloten bonden een verkorting vragen, heel normaal. Met de nieuwe c.a.o. voor de haven wordt de werktijd in Ne derland op hetzelfde peil gebracht als in de ons omringende landen. Twee jaar lang mochten de vakbonden deze eis niet stellen. Het is voor het NW begrijpelijk dat zij nu de vrijheid aan grijpen. De vakcentralen verkeren nog steeds in de onzekerheid welke gedragsregels de minister aanlegt bij de beoordeling van c.a.o.'s. Op 5 januari hebben de centrales naar de regels geïnformeerd. ,.Het is onjuist dat de minister nu op eigen houtje handelt, zonder de organi saties van werkgevers en werknemers te kennen in de normen die hij wil han teren". UTRECHT De chef van de recher che van de Utrechtse politie, hoofdin specteur Tj. P. de Vries, is met ingang van 1 april benoemd tot commissaris van de Rijksrecherche in het ressort van de procureur-genera»! in Den Haag. De 38-jarige hoofdinspecteur, die een belangrijk aandeel had in de leiding van het onderzoek tegen de Utrechtse moordenaar Hans van Z., had sinds juli de leiding van de Utrechtse recherche. ADVERTENTIE AMSTERDAM Loes Butzelaar in een fel groene trui en een bruine ribfluwelen broek geeft in de hal haar vriend een afscheidszoentje, zet haar handen op de wielen van haar invalidenwagentje en rijdt haar kamer binnen. Er staan diepe feauteuils. Een kanarie in een kootje zingt en overal fleuren uit papier geknipte bloemen. Zij wuift het blonde haar voor haar ogen weg en zegt: „Ik vond het spannend, zo voor de televisiecamera". Maandagavond maakte Loes zij is 24 jaar en woont bij haar ouders in de Amsterdamse Schubertstraat haar televisiedebuut. Zij was die avond om- roepster van de AVRO, kondigde de programma's aan en presenteerde sa men met dokter A. C. van Swol de te levisieuitzending „Eén op twaalf', waarin het startsein werd gegeven voor een grote landelijke actie voor geeste lijk en lichamelijk gehandicapten. Loes mocht die avond omroepen als één van de mensen, die zelf gehandi capt zijn. „Natuurlijk was ik zenuw achtig. Ik had van tevoren geoefend om tegelijk te kunnen lachen en praten. Maar als je dan voor de camera zit, praat je en vergeet je te lachen". De blonde Amsterdamse is vrolijk, vlot en nuchter. Zij praat over haar handicap zonder enige emotie. „Ik heb het aanvaard. Ik weet dat ik zo blijf. Dat zijn de feiten en daar heb ik mij bij neergelegd". Loes was vier jaar geleden nog een meisje dat springend en dansend door het leven kon gaan. Zij had haar eind diploma MMS behaald en studeerde Frans in het Zwitserse' Lausanne. Toen zij op vakantie in Nederland was, verongelukte bij het verkeersplein Oudenrijn de auto, waarin zij met nog drie vriendinnen zat. Eén van haar vriendinnen kreeg een hersenschudding. Loes zelf werd het zwaarst gewond. Zij brak haaar ruggewervels. Drie maanden lag zij in het gips en daarna werd zij opgenomen in het revalidatiecentrum de Hoogstraat in Leersum. Na anderhalf jaar was zij gerevalideerd en kwam zij terug bij haar ouders in Amsterdam. Haar studie Frans gaf zij op. Zij be gon met een cursus voor spraaklerares, die zij over een half jaar hoopt te vol tooien. Haar studie wisselt zij af met halve dagen werken als assistente in de Amsterdamse universiteitsbibliotheek. Loes gaat niet gebukt onder haar han dicap. Integendeel. „Ik voel mij ge woon. Eigenlijk doe ik alles wat ik vroe ger ook deed. Ik heb dezelfde vriend jes en vriendinnetjes. Het ligt helemaal aan jezelf hoe je zo'n probleem van ge handicapt zijn benadert. Als de men sen zielig tegen je doen. moet je tonen, dat je helemaal niet zielig bent". Voor de deur van haar ouderlijk huis staat haar auto, een Triumph. „Die heb ik gekregen van mijn vriendjes en vriendinnetjes, toen ik nog in Leersum was. De auto is wat omgebouwd en aangepast. Ik rij er altijd in en kom overal. Ik klap mijn kar in elkaar, zet hem naast mij neer en ik ga overal heen waar ik wil", zegt zij luchtig. De televisiedebutante wil na het beha len van haar diploma logopediste het liefst spraakgebrekkige kinderen gaan helpen. „Wij hebben nu praktijklessen in het Wilhelminagasthuis en daar wer ken wij met kinderen. Heel fijn, vind ik. Misschien kan ik nog wel eens in het Goois kinderziekenhuis of in het Bio-vakantieoord komen. Ik ga in ieder geval het huis uit. Mijn ouders zijn schatten, dat wel, maar op den duur wil je toch wel eens zelfstandigheid". Loes heeft drie duidelijke hobby's: „Ik rij alle antiekwinkels af, ik luister vaak naar muziek en ik maak papieren bloemen. Ik heb ook nog aan tafelten nis gedaan. Dat was altijd zaterdags morgens. Het werd mij gewoon te veel. Ik wou ook wel eens uitslapen". Televisie kijken doet zij vrijwel nooit. „Ik heb er gewoon geen tijd voor. Drie avonden in de week zit ik op school en andere avonden studeer ik. Een heel enkele keer kijk ik televisie en dan naar cowboyfilms". Heeft zij ooit wel eens van een tele visiecarrière gedroomd? „Ik heb er nooit over nagedacht. Tot nu toe lag het eigenlijk helemaal niet in mijn lijn. De organisatoren van de actie hebben mij gevraagd en ik vond het leuk. Het was een stunt. Ik wilde mij voor dat doel wel inzetten". Waarschijnlijk komt Loes vrijdag avond weer op het scherm. Met dokter Van Swol zal zij dan verslag uitbren gen van het verloop van de actie, die maandagevond drommen mensen op straat bracht en waarvoor op gironum mer 3333 in Den Haag nog dagelijks honderden giften binnenkomen. AMSTERDAM Prins Claus heeft gis teren een privé-bezoek gebracht aan het Niemeijer Museum in de hoofdstad, in het kader van het werkbezoek aan Amsterdam en de Bijlmermeer. Natuur lijk moest de prins even een echte „Gouwenaar" proberen. V) DEN HAAG Het is volgens minis ter Polak (justitie) juist, dat aan de Utrechtse mevr. Woortmeijer het uitge loofde bedrag van 3.000 gulden niet is toegekend. De minister is van mening, dat zij wel het signalement van Hans van Z. heeft verschaft, maar geen aan wijzing heeft gegeven die tot ophelde ring van de moord op de heer Donse uit Utrecht of een ander inmiddels door Van Z. bekend misdrijf heeft geleid. „Het flinke optreden van mevrouw Woortmeijer, dat zulk een uniek gevolg had, verdient echter waardering", ant woordt de minister o pvragen van het socialistische Tweede Kamerlid mej. Ba- rendregt. Daarom heeft de minister be sloten aan mevr. Woortmeijer een gel delijke uitkering te doen tot een bedrag dat gewoonlijk wordt gegeven voor 't verstrekken van dergelijke aanwijzin gen. „Ik ben wel tevreden met dit ant woord. Ik heb er weinig commentaar op", zei mej. Barendregt ons gister avond als commentaar. „Het ging mij meer om overwegingen van billijkheid dan om de juridische kant van de zaak. De minister spreekt over het flinke optreden van mevr. Woortmeijer. Daar zit toch ook een stuk waardering in". DEN HAAG Het Nederlands Auschwitz Comité heeft gisteren in Den Haag ontkend een communisti sche mantelorganisatie te zijn. Het be stuur vertelde bij monde van mejuf frouw E. Tas dat het comité opkomt voor nazislachtoffers die nog in leven zijn en tégen oud en nieuw nazidom en andere fascistische en daaraan verwan te verschijnselen, zoals anti-semitisme en rassendiscriminatie. „Wij zijn een politieke 'groepering zonder partij binding, die werkt met een gratis maandblad om meer be kendheid te geven aan onze activitei ten", zei mejuffrouw Tas. Zij vertelde dat het comité gisteren aan minister Klompé (C.R. en M.) een brief heeft gezonden. Daarin wordt aangedrongen op een pensioen voor na zi-slachtoffers volgens de regeling die de bijzondere pensioenwet kent voor niet wegens verzet gearresteerde oud- gevangenen uit de Duitse vernietigings kampen. Reeds in 1965 heeft het comité een adres aan de Tweede Kamer over dit onderwerp gericht, waarop slachtof fers noch comité antwoord hebben ont vangen. In de brief vraagt het Ausch witz Comité dringend om maatregelen „omdat de vergeten categorie van na zi-slachtoffers in hoge nood verkeert". Thans leven in Nederland nog ten minste vierduizend van deze oud-ge vangenen, die niet voor pensioen in aanmerking komen. Het merendeel van hen is door de tijd, in concentratiekam pen doorgebracht, niet meer in staat te werken. BEEK EN DONK De 47-jarige G. A. Willemsen uit Gemert is gister avond omgekomen toen hij met zijn auto in de rechterberm van de weg raakte en daarna naar links de weg over een weiland in schoot DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft gisteren de nieuwe Woonwagen- wet met 43 tegen twaalf stemmen aan genomen. Bij de voorstemmers waren echter vele senatoren die niet van harte achter het wetsontwerp gingen staan. Mejuffrouw mr. M. Tje^nk Willink (Soc.) zei dat de overgrote meerder heid van haar fractie de risico's die uit de nieuwe wet voortvloeien groot vindt, maar toch minder ernstig dan de on houdbare situatie die zal ontstaan als het wetsontwerp zou zijn verworpen, Sommige socialistische senatoren keer den zich ook tegen een te ver doorge voerde decentralisatie. De KVP'er N. Schuurmans verzeker de minister Klompé (CR en M) dat zijn fractie het wetsontwerp niet met en thousiasme kon belonen. Toch stemde de KVP voor, maar alleen in het ver trouwen dat de hiaten in de wet zou den worden opgevuld. De Christelijk- Historische senator dr. J. W. Beere- kamp deelde nog mee dat een minder heid van de Christelijk-Historische Eer ste Kamerleden afwijzend blijft staan, omdat zij vindt dat de wet te veel in grijpt in de vrijheid een eigen woon vorm te kiezen. Ook worden de ge meentebesturen beknot in hun pogin gen een eigen oplossing voor het vraag stuk te vinden. Tegen stemden tenslotte de socialis ten De Rijk, Troostwijk, Querido en Cammelbeeck, de pacifisten Boetes en Van Pelt, de anti-revolutionairen De Gaay Fortman en Van Eeten, de Chris telijk'-historischen Beerekamp en Knott- nerus en de boeren Snoek en De Groo- te. De nieuwe Woonwagenwet is bedoeld om de woonwagenbewoners in vrijheid de kans te bieden het reizend leven op te geven. Met name de jonge generatie zou de gelegenheid moeten krijgen maatschappelijk hogerop te komen. ADVERTENTIE schrijf of bel Firma Meurer, Binnenweg 13, Ellecom (Gem. Rheden), tel. 08330 - 5500 dan krijgt u alle gewenste inlichtingen LONDEN We moeten doorgaan met het voorstel van Benelux voor nauwere banden met Engeland en an dere landen die voorlopig geen lid kun nen worden van de EEG, onverschillig wat er vorige week is besloten door president De Gaulle en bondskanselier Kiesinger. Dat is de slotsom waartoe minister president De Jong en minister Luns samen met de Britse regering zijn ge komen, tijdens hun tweedaagse offi ciële bezoek aan Londen dat gister avond werd besloten. Premier De Jong maakte dit giste ren bekend terwijl premier Wilson zich in het Lagerhuis nog wat positiever uitliet: „Wij beschouwen het voorstel van Benelux als een levende zaak, als een noodzakelijke stap voorwaarts". Beide regeringsleiders legden er de nadruk op dat er nog heel wat moet worden opgehelderd inzake het Frans- Westduitse voorstel voor nauwere han delsbanden met Engeland. Premier De Jong en minister Luns legden er op een persconferentie in Londen keer op keer de nadruk op dat de kwestie van de Britse aanvraag voor het lidmaatschap van de EEG een zaak, die in Brussel nog altijd op tafel ligt, en waarover op 29 februari weer door de raad van ministers, wordt gesproken en de voorstellen van Be nelux verschillende dingen zijn. De laatste bestrijken immers een veel wijder gebied dan dat van de ge meenschappelijke markt zoals die nu werkt: technologische samenwerking, politieke samenwerking enz. Vooral daarom ook moet het plan van Benelux zonder uitstel verder worden besproken. Mogelijk op een conferentie, maar nog niet in de komende weken. Minister-president De Jong begreep best dat het de journalisten die in gro ten getale naar hem luisterden, zo langzamerhand duizelde. „Ik vraag me af", zei hij, „of het wel helemaal dui delijk iS, want het is verwarrend". Waarop minister Luns, nogal vrij moedig, lachend tussenbeide kwam: „Het is niet duidelijk aan U, meneer. Legt U Uw versie dan eens uit". Suc ces verzekerd, de stampvolle en broei- hete zaal brulde van het lachen. Maar onze premier mag dan klein van stuk zijn, zeker naast minister Luns die net als hij jacquet droeg vanwege de audiëntie bij koningin Eli zabeth hij liet zich niet uit het veld slaan. „Kijk", legde hij een vragen steller uit, „U heeft misschien als jon gen weieens gepuzzeld, allemaal kleine stukjes in elkaar passen". Opnieuw viel minister Luns hem in de rede: „En uiteindelijk komt er een Picasso te voorschijn". De heer Luns merkte ook nog sne dig op dat het plan van Benelux for meel is aanvaard door Engeland, West-Duitsland, Italië en de Scandina vische landen. Dit in verband met de manier waarop de Bondsrepubliek ken nelijk aan het terugkrabbelen is onder druk van Parijs: „De Duitsers hebben het plan aan vaard en ze hebben er in een nota aan toegevoegd dat het een uitsteken de grondslag vormt voor verdere be sprekingen". Zal Nederland de Britten aanraden om een soort associatie te aanvaarden als tussenstadium voor het volledig lidmaatschap? Premier De Jong liet zich niet uit de tent lokken („Het is niet aan ons om de Britse regering te ADVERTENTIE Direct beschikbaar 2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Direct beschikbaar 2.000,— per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Drie maanden opzegging Zes maanden opzegging Eén jaar opzegging Achttien maanden vast Twee jaren vaat zei: het dit adviseren"), maar minister Luns „Wij zijn het volledig eens met Britse standpunt tot nu toe en op ogenblik". DEN HAAG Er kwamen gisteren in de Tweede Kamer drie moties op tafel. De pacifist drs. H. Wiebenga vroeg de salarissen te verhogen met vier procent. Een deel van deze verho ging zou moeten bestaan uit een voor iedere ambtenaar geldend vast bedrag. In een tweede motie vroeg hij hervat ting van de besprekingen in het geor ganiseerd overleg, waarbij de regering niet meer zou uitgaan van haar stand punt dat uit overwegingen van bezuini ging bepaalde maatregelen moeten worden genomen. De heer Weijters vroeg de regering in een motie haar plannen voor de bij komende arbeidsvoorwaarden te laten vallen. Dan kan er weer worden ge praat. De socialist C. Laban was het in grote lijnen met drs. Wiebenga eens. Hij vond het onbegrijpelijk, dat de regering de ambtenarenbonden in een hoek heeft gedreven. „Minister Beernink is een goed scha ker, maar zijn zetten hadden in dit ge val beter moeten zijn. Laat hij probe ren in het kabinet nog tot remise te komen". Minister en staatssecretaris kregen ook van hun partijgenoot P. Bode (CH) enige kritiek. Hij begreep evenals o.a. drs. E. Ny- pels (D'66) en de KVP-er F. A. A. M. Fiévez, het standpunt van de ambtena renbonden wel, hoewel hij duidelijk stel de dat de Kamer tenslotte de instantie is die het budget van een departement vaststelt. In het dekkingsplan voor 1968, dat door het overgrote deel van de Kamer is aanvaard, zitten bezuinigingen in de bijkomende arbeidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel. „De ambtena ren mogen echter", zo zei de heer Bo de, „geen sluitpost op de begroting worden". Hij vond ook de salarisverho ging van 2 pet. aan de lage kant. Evenals drs. Wiebenga en de heer Laban meende hij dat de laagstbetaal den de dupe worden van deze geringe loonsverhoging. Hun kosten van levens onderhoud stegen sterker dan hun sa laris. „Waarom heeft de regering", zo vroeg hij, „het percentage op twee ge steld? Is het mogelijk om, nu er al iets meer vaststaat over de loonont wikkelingen in het bedrijfsleven, een extra uitkering te geven?" Mr. Rietkerk vond het daarentegen verstandig dat het kabinet destijds niet verder dan twee procent wilde gaan. De salarisverhoging voor ambtenaren mocht geen trekpleister worden voor de vrije loonpolitiek. Bovendien krijgt het overheidspersoneel straks met terug werkende kracht evenveel als in het bedrijfsleven wordt betaald. Drs. Ny- pels zou de ambtenaren nu graag een procent meer geven. De heer Fiévez en de anti-revolutio nair G. A. Kieft klaagden ook over de manier waarop het kabinet zijn voor nemens heeft gepresenteerd. „Men zou bijna gaan denken aan de sluitpostpo- litiek van voor 1939", vond de heer Fiévez. „De regering heeft de nodige zorgvuldigheid niet in acht genomen voegde de heer Kieft hier later aan toe. Uit de debatten bleek wel dat de Kamer nog steeds instemt met het trendbeleid de aanpassing van de salarisverhoging voor de ambtenaren aan die van het bedrijfsleven. Met na me de geleidelijke afbraak van de kin dertoelagen voor het overheidspersoneel moet voorzichtig worden aangepakt. Er was bezwaar* tegen het voornemen bepaalde vormen van sparen bij voorbeeld bij spaarkassen of via levens verzekeringen niet meer onder de ambtelijke spaarregeling *te laten val len. Er zijn ambtenaren die op grond van de oude regels verplichtingen zijn aangegaan en die deze nu niet kunnen volhouden. De regering antwoordt vandaag. W/at hebben de fractievoorzitters van de drie christelijke partijen met hun verklaringen in de geruchtmaken de KVP-televisie-uitzending precies be doeld? Maandagavond probeerden zij dat op een vergadering in Drachten be ter duidelijk te maken, schrijft „De Volkskrant" (r.k.). Volgens de fractievoorzitter van de KVP zou er met de uitspraken over een zo nauw mogelijke samenwerking van KVP, AR en CHU in feite weinig nieuws zijn gezegd. Toch werd rond en in deze uitzending wel degelijk de indruk gewekt, dat het om belangrij ke verklaringen ging en dan moet men er zich niet naderhand over ver bazen, dat er zoveel deining is ont staan. Het voornaamste is nu evenwel, dat drs. Schmelzer er in Drachten van uitging, dat de verklaringen van de drie fractievoorzitters niet strijdig zijn met de op de KVP-partijraads- vergadering in Arnhem genomen be sluiten. Ze laten die besluiten vol strekt onverlet, zei de fractievoorzit ter van de KVP. Een volgende partij raadsvergadering is, conform de af spraak. volkomen vrij om te beoorde len of op de ingeslagen weg moet wor den voortgegaan. Blijft het belangrijk dat ook drs. Schmelzer dus van mening is, dat geen afspraken mogen worden ge maakt en dat dus geen bindingen mo gen worden aangegaan zonder dat daarover door de bevoegde partij-in stanties is beslist geheel bevredi gend is het toch allemaal niet. De leden van de christelijke partij en weten enkel, dat het overleg in de groep van achttien voortduurt. Zij hebben inmiddels ook iets gehoord van de tot nu toe bereikte resultaten. "Maar toch nog veel en veel te weinig om de hoop, ja bijna de zekerheid van de drie fractievoorzitters te kun nen delen, dat men straks gezamen lijk zal kunnen optrekken. Er zal voor de christelijke kiezers, die een voor uitstrevend beleid wensen, eerst hou vast zijn als zij alle resultaten van het overleg tussen de drie christelij ke partijen concreet voor zich heb ben. Mr. Biesheuvel verklaarde zich nauw verwant met de opvattingen van de radicalen, 'wij hebben met in stemming zijn uitspraak gehoord, dat een christelijke partij een „voorhoe de-partij" zal moeten zijn. Zolang echter niet meer bekend is over de koers die de christelijke partijen wil len volgen, zolang er geen uitspraak is met welke andere partijen men een vooruitstrevAid beleid wil pogen waar te maken, blijft het toch alle maal nog erg vaag. Onder die omstandigheden hadden de drie fractievoorzitters beter ge daan met zich vooralsnog in hun uit spraken te matigen. Ook en vooral om op die manier aansluiting te hou den bij al degenen in de drie christe lijke partijen, die voorlopig kritisch willen afwachten in welke richting hét zal gaan. Tot zolang is er zeker nog geen sprake van wezenlijke ver nieuwing, van echt iets nieuws". ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op d,e weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. DEN HAAG Zes werkgroepen aan Nederlandse universiteiten en hoge scholen hebben zich verenigd om men sen die in de ontwikkelingslanden wer ken, adviezen te geven. Een delegati# van de werkgroepen is gistermiddag door minister drs. B. J. Udink (ont wikkelingshulp) ontvangen. Tot dusverre kregen de werkgroe pen afzonderlijk vragen voorgelegd op wetenschappelijk gebied uit de ontwik kelingslanden. Deze vragen, die voor al praktische toepassing van de weten schappelijke problemen betreffen, komen nu op een centraal punt binnen en wor den dan doorgestuurd naar de deskun digen. UTRECHT In afwachting van een gerechtelijk vooronderzoek, is de Utrechtse hoofdinspecteur van politie C. H. S. buiten functie gesteld. Vorig jaar mei had hoofdinspecteur S. met zijn privé-auto een aanrijding met een andere automobilist. Hij was in uniform. In plaats van onmiddellijk de ongevallendienst van de Utrechtse politie te laten komen, die alle onge vallen moet behandelen, werkte S. zelf het ongeval politieel af. Hij stelde zogenaamd een onderzoek in, waarbij hij zelf nauw betrokken was. Intern ontstond daarover ernstige ontstemming. De Utrechtse hoofdcom missaris vroeg via de procureur-gene raal om een onderzoek van de Rijksre cherche. Dat heeft nu geleid tot het buiten functie stellen van de hoofdinspecteur. Het gerechtelijk vooronderzoek zal ant woord moeten geven op de vraag in hoe verre hoofdinspecteur S. behalve een disciplinaire overtreding, ook een strafbaar feit heeft gepleegd. De mogllijkheid is niet uitgesloten, dat de andere automobilist daardoor in justitieel opzicht in een nadelige posi tie is gekomen. Ook zal het vooronder zoek uitsluitsel moeten geven over de vraag of hoofdinspecteur S. door zijn optreden zijn eigen schade beter heeft kunnen afwikkelen. De mogelijkheid wordt niet uitgeslo ten, dat hij zijn eigen belang heeft ge diend door de eisen van een behoorlijk opsporingsonderzoek naar de wettelijke schuldvraag en aansprakelijkheid te ne geren.

De Vallei | 1968 | | pagina 7