Produktie omstandigheden blijken vaak nog ongunstig Meer samenwerking van organisaties nodig Spannende en goede strijd om damtitels van district West Verzekering opgelicht met in scène gezette auto-ongelukken DAMNIEUWS UIT DE KERKEN Landschapsschoon vergt offers van agrariërs 7% Ede in oefenduel te sterk voor Be Quick Nederlands jeugdteam tegen militairen Zilveren jubileum van ds. J. Drost Voorzitter Geldersche Mij. van Landbouw Geldersche Mij. was zeer actief Dr. Jaszmann houdt causerie Bredero vast Anderhali jaar geëist GLAASJE OP, LAAT JE RIJDEN UIT HET ZAKENLEVEN Nieuw soort behang bij het Verf paleis ZWEDEN GEWAARSCHUWD GEEN VERSCHIL Den Toom acht gesprek over alternatieve dienstplicht zinvol Studen tenprotest Basketball WOENSDAG 21 FEBRUARI 1968 ARNHEM Nu de mechanisatie en de rtion&lisatie in de landbouw vrywel hun toppunt hebben bereigt en er in EEG-verband weinig meer te verwachten is van een verhoging van de produktenpryzen men staat immers naar algemeen wordt aangenomen voor produktlebeperkende maatregelen, vooral in het financiële vlak blijkt thans steeds duidelijker dat verschillende ongunstige produktie-omstan- digheden het knelpunt vormen bij de ontwikkeling van de agrarische sector. Daarop wees met nadruk de voorzitter van de Geldersche Maaschappij van Land bouw, de heer W. J. Lokhorst, in zijn jaarrede tot de algemene ledenvergadering, die dinsdag in Musis Sacrum te Arnhem werd gehouden. Hy wees daarby vooral op de in vele streken nog onvoldoende gebleken waterhuishouding, de veroude ring van de bedryfsgebouwen en de moeiiykheden rond de financiering. Er zal bij een goed landbouwbeleid naar gestreefd moeten worden deze knelpunten zo spoedig mogelijk weg te nemen, aldus de heer Lokhorst die vooral in de ruilverkaveling een mid del zag om vele misstanden op te rui men. In het algemeen kan gesteld wor den dat men in Gelderland wel open staat voor de ruilverkaveling en men van de noodzaak daarvan overtuigd is, al komen in sommige streken nog wel eens strubbelingen voor. Vooral in het rivierengebied heeft men nu al de vruchten van ruilverkaveling en streek- verbetering kunnen plukken en de heer Lokhorst kon zich indenken dat men met name in de Achterhoek staat te Ned. Hervormde Kerk: Beroepen: te Langerak, Nieuw-Lekker- land, Den Bommel, Lopik, Melissant (toez.) en te Zegveld: H. Veldhuizen, kand. te Bilthoven. Beroepen: te Rotterdam-Zuidwijk (vac. W. M. Kalmijn): J. W. Coenraad te Den Haag; te Eemnes-Buiten: H. Veld huizen, kand. te Bilthoven; te Yerse- ke :A. Westra te Rhenen; te 's-Gra- venhage-Loosduinen (vac. W. E. den Hertog) (toez.): W. G. Gijzel te Gro ningen; te Breda (vac. H. .N. Bierman) (Ned. ProL Bond): A. M. v. Peski, re- monstr. pred. te Bergen (N.-H.). Benoemd: tot hulppred. te Schoonebeek: G. Breijer, voorheen hulppred. te Rui- nerwold. Aangenomen: naar Brisbane-Inala (Australië): A. I. de Graaf te Auck land-A vondale, Nieuw-Zeeland. Aangenomen naar Goes: (vac. H. J. Teutscher: H. Kwakkelstein te Hein- kenszand; naar Den Helder (vac. A. E. D. A. Ravesloot): R. G. J. Timmers te Zijpe. Bedankt: voor Waddinxveen (vac. Joh. Verwelius): J. H. Vlijm te Krimpen a.d. IJssel; voor Nieuw-Beijerland: S. W. Verploeg te Leerdam; voor 't Zandt-Godlinze (toez.): H. F. Meijer te Maassluis. Bedankt voor Oud-Beijerland: drs. A. Noordegraaf te Oldebroek. Geref. Kerken: Beroepen: te Z.-Beijerland-Klaaswaal: A. J. G. Dronkert, kand. te Leiden; te Rhenen: J. Goldschmeding te Dussen (N.-Br.); te Alphen aan de Rijn: F. de Jong te Maasland; te Uithuizen: A. van der Zwaag te Ten Boer; te Rot- tevalle: A. J. G. Dronkert, kand. te Leiden. Beroepen: te Ouderkerk aan de Am- stel: W. B. Obbink, kand. te Amster dam; te Hoorn: A. van der Zwaag te Ten Boer; te Leeuwarden-Huizum (vac. J. Schelhaas): H. Dijkslag te Spijk (Gr.); te Broeksterwoude, Donkerbroek, Geesteren-Gelselaar, Holwerd, Krab- bendijke, Tholen-Poortvliet en te Zwammerdam: A. J. G. Dronkert, kand. te Leiden; te Oude en Nieuwe Wete ring: J. de Hoop te Zwartebroek. Beroepen: te Molenaarsgraaf-Boven- Hardinxveld A. J. G. Dronkert, kand. te Leiden. Beroepen: te Zwartsluis A. van der Zwaag te Ten Boer. Aangenomen: naar Vinkeveen P. N. B. Pool, kand. te Amsterdam. Aangenomen: naar Monster (vac. J. Ro- waan): P. H. de Kleer te Schevenin- gen; naar Veendam: F. de Jong te Ap- pingendam. Aangenomen: naar Hattem (vac. E. I. F. Nawijn): H. van der Wey te Emmen-West. Benoemd tot vlootpred. in lang ver band (per 1 juni) W. F. Koele te Ens (N.O.P.). Bedankt: voor Huizen (N.-H.): H. J. Ba- vinck te Heemstede. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Deventer H. Biesma te Stadskanaal. Geref. Gem.: Beroepen: te Rotterdam (Zuidwijk, Pen- drecht en Lombardijen): J. C. Westra- te te Meliskerke. Beroepen: te Waardenburg: C. Wisse t« Elspeet. Beroepen: te Vlissingen J. van Haaren te Amersfoort. Beroepen te Nieuw-Beijerland: K. de Gier te 's-Gravenhage-C.; te Oud- Beijerland: A. Hoogerland te Werken dam. Beroepen te Poortugaal: D. Hakkenberg te Dordrecht. Bedankt voor Emmeioord: A. Hooger land te Werkendam; voor Biezelinge: C. Wisse te Elspeet. Bedankt: voor Enschede: P. Honkoop te Kampen; voor Rilland-Bath: G. J. v.d. Noort te Capelle aan de IJssel. Bedankt voor Rotterdam-Zuid: J. C Weststrate te Meliskerke; voor Oost- kapelle: P. Blok te Dirksland; voor Kruiningen: C. Wisse te Elspeet; voor St. Annaland: Chr. van den Poel te Yerseke. Geref. Kerken, Vrygemaakt Beroepen te Zuidwolde (Gr.): T. Dek- ter te Goes. Oud-Geref. Gem. in Ned.: Beroepen: te Capelle a.d. IJssel (Bern- weg 362): J. van den Poel te Ede. Bedankt voor Giessendara: M. A. Mieras te Krimpen aan de IJssel. Baptisten Gemeenten. Beroepen te Veendam: J. van der Geer te Noordbergum. Remonstr. Broederschap: Aangenomen: naar Haarlem (vac. J. W. Wery): G. J. Bierenga te Hengelo (O.). trappelen van ongeduld om belangrij ke werken uitgevoerd te krijgen. Hij begreep ook de teleurstelling van velen over de temporisering van werken, waardoor veel verbeteringen nog niet op korte termijn hun beslag kunnen krijgen. Voor dit jaar is in Gelderland voor ruilverkavelingen een bedrag van ruim f 23.000.000 ter investering beschikbaar en voor uitvoering van waterschaps- werken en wegen rond 14 miljoen. Alles bij elkaar volgens de heer Lokhorst grote bedragen maar gezien tegen de achtergrond van wat er allemaal nog moet worden gedaan beslist nog onvol doende. Het tempo van de ruilverkave lingen dient dan ook beslist te worden ongevoerd volgens de Geldersche Mij. Ook het voor financiering van verbete ring van boerderijen uitgegeven bedrag staat nog in een te bescheiden verhou ding tot hetgeen er dient te worden ge- investeerd om mee te kunnen komen. Met het oog op de concurrentiestrijd in de EEG, die eigenlijk al is begonnen maar zich nog zal uitbreiden, zullen nieuwe injecties vanuit het Ontwikke- lings- en Saneringsfonds voor de Land bouw moeten komen. De heer Lokhorst stelde dat als de landbouw in Neder land niet voldoende mee zou kunnen ko men, dit een afremmen van de wel vaart met zich mee zou brengen. De voorzitter van de Geldersche Maatschappij van Landbouw pleitte voorts nog voor betere fiscale maatre gelen voor de Landbouw zodat er voor de agrarische ondernemer meer ruim te zou komen voor de financiering van hun bedrijven. Ten aanzien van de door de heer Mansholt voorgestelde bedrijfsvergro- ting bleek de heer Lokhorst niet bijster enthousiast. Hij houdt het, althans in de tegenwoordige omstandigheden, nog steeds op het voor Nederland middel grote bedrijf van rond de 20 tot 25 hec tare. Opmerkelijk in de rede van de heer Lokhorst was de passage waarin hij erop wees dat men naar constante prijzen en constante kwaliteit toe zal moeten als men een goede kans op de voedselmarkt wil scheppen. Gedachten die tot voor enige jaren terug in de agrarische wereld nog een beetje „ta boe" waren. LUNTEREN De afdeling Lunte- ren van de Gelderse Maatschappij van Landbouw heeft tijdens de algemene voorjaarsvergadering van deze land bouworganisatie, die dinsdag in Arn hem werd gehouden, van de provinciaal voorzitter de heer W. J. Lokhorst een grote pluim op de hoed gestoken gekre gen in verband met de activiteiten die voor de ledenwerfactie waren ontplooid. De Lunterense afdeling heeft namelijk in het afgelopen jaar 19 leden voor de maatschappij geworven. En dat in een streek waarin vrywel iedere boer ge organiseerd is. De afdeling Lunteren die tot de beste organisaties in het kader van de G.M.V.L. behoort, telt thans rond de honderd leden Sprekende over samenwerking be pleitte de heer Lokhorst een samen gaan van de drie landbouworganisaties op het gebied van de afzet en vooral ook op het terrein van het onderwijs. In dit licht gezien betreurde hij het dat de CBTB zich op dat laatste punt nogal afzijdig houdt. Een goed voor beeld van samenwerking noemde hij de in het saneringsplan voor land bouwscholen voorziene samenwerking tussen de beide landbouwscholen van de Gelderse en de ABTB in Apeldoorn over de uitwerking waarvan volledige overeenstemming is bereikt. Nog een lichtpunt waarop de heer Lokhorst wees: de gunstige gezond heidstoestand van de veestapel in Gel derland. Met genoegen stelde hij vast dat de provincie Gelderland nagenoeg vrij is van de gevreesde en gevaarlijke abortus-Bang besmetting. In 1954 kwam die ziekte nog op 12.000 bedrijven voor. In 1967 werden slechts drie bedrijven besmet bevonden. Ook het gevaar voor mond- en klauwzeer is duchtig afgeno men. Sinds enige weken is het besmet tingsgevaar uit Duitsland geweken. Voor het eerst sinds 1961. De heer Lok horst dankte dat aan de krachtige ve terinaire maatregelen van de provinciale gezondheidsdienst voor dieren en de ac ties die men in Duitsland op dit terrein heeft ondernomen. EDE. Vandaag viert ds. J. Drost, hoofdlegerpredikant, woonachtig te Rijswijk, zijn zilveren ambtsjubileum. Jan Drost werd 4 aug. 1915 te Wilder- van k geboren en studeerde aan de Vrije Universiteit, om 21 febr. 1943 te De Lier in de Geref. Kerk het predik ambt te aanvaarden. In 1947 vertrok hij naar Ede en 1 aug. 1952 werd hij pre dikant van de Evang. Chr. Kerk te Hol- landia wat hij tot 1960 is geweest. 1 aug. werd de jubilaris luchtmachtpre dikant, verbonden aan de kerk van Rijswijk (Z.-H.). 1 mei 1964 volgde zijn benoeming tot luchtmachtpredikant in vaste dienst en 1 jan. 1966 volgde hij ds. B. A. Bos op als hoofdlegerpredi kant met standplaats Den Haag. Vanmiddag heeft de jubilaris in de kapel van het vormingscentrum ,3euk- bergen" te Huis ter Heide (U.) een ge- dachtensrede gehouden waarna hij op het centrum recipieerde. Ter conferen tie van de legerpredikanten, die volgen de week drie dagen in de legerplaats te Nunspeet wordt gehouden, zullen zij hun chef in verband met zijn jubileum huldigen. BENNEKOM Voor het Katholiek Vrouwengilde van Ede en Bennekom zal de vrouwenarts dr. L. Jaszmann, maandagavond 26 februari spreken over „De vrouw van nu en morgen". De bijeenkomst zal gehouden worden in het gebouw „Kerkheem" bij de Oude Hervormde Kerk aan de Dorpsstraat en begint om 8 uur. WAGENINGEN In de vijfde ron de van het persoonlijk damkampioen schap van Distr. West, die te Wage- ningen in het clublokaal van „WSDV" werd gespeeld, is wederom felle strijd geleverd. Er waren vele spannende en goede partijen te bewonderen. Koploper T. v. Beek (BDV-Benne- kom) bleef in de hoofdklasse zonder puntenverlies. De Wageninger B. G. Kleinrensink (WSDV) kreeg geen schijn van kans tegen de Bennekom- mer. De Zettenaar P. C. v. Ooijen (TOG) bleef in het kielzog van Van Beek, dank zij een fraaie zege, die hij behaalde op de Bennekommer J. Weij- man (BDV). De Wageningse student B. Hamersma (WSDV) herstelde zich in deze ronde keurig van zijn de vori ge week geleden nederlaag en bond de Bennekommer P. Achterstraat (BDV), aan zijn zegekar. Hamersma staat nu weer als derde geklasseerd met slechts twee punten achterstand op koploper Van Beek. De Bennekommer W. Bor- gers (BDV) bleef eenzame hekkesluiter, want de Tielenaar R. Willemsen (VTD) hield hem voor de vijfde achtereenvol gende maal aan de verkeerde kant van de score. De Bennekommer A. v. Heus- den (BDV) behaalde een zeer verdien stelijke zege op de Edenaar J. Iedema (DWS). In de le klasse brachten de uitslagen van deze 5e ronde geen verschuivin gen op de ranglijst teweeg. Het was in deze klasse weer de dag der remi ses. De Wageninger A. Janssen van Doorn (WSDV) speelde zeer verdien stelijk remise tegen W. v. Ooijen (Slagv.-Wamel) en M. J. v. d. Peppel (WSDV-Wag.) speelde in zijn partij te gen H. v. d. Hurk (Slagv.-Wamel) voor de vierde maal remise. Ook F. v. El- dik (DJZ-S1. Ewijk) speelde voor de 4e maal gelijk en wel tegen R. Fintelman (Slagv.-Wamel). Alleen koploper A. W. A. Janssen (Slagv.-Wamel) behaalde een overwinning en wel op de Wage ninger G. J. v. Engelenburg (WSDV), die echter taai verzet bood. De beide koplopers in de 2e klasse, t.w. E. Brussen en J. N. Teunissen (beiden WSDV-Wag.) gingen onverdro ten voort met het behalen van over winningen, hun slachtoffers waren dit maal resp. W. de Bruijn en K. Rijn- dertse (beide DJZ-SL Ewyk). De Wa geninger D. Joghems (WSDV) speelde op keurige wijze remise met de Ede- naar C. v. Stuyvenberg (EDV), terwijl de beide runners-up D. v. Aggelen (WSDV) en J. Elings (DJZ-S1. Ewijk) elkaar eveneens in evenwicht hielden. Door een overwinning op H. Hendrik- sen (DW-Voorthuizen) kwam de Betu wenaar R. Derksen (DJZ-S1. Ewijk) op de derde plaats van de ranglijst met slechts één punt achterstand op de bei de koplopers. De volledige uitslagen van deze 5e ronde waren als volgt: Hoofdklasse: C. Stunnenberg—Mej. E. Nieuwenhuizen 1-1; P. Achterstraat B. Hamersma 0-2; T. v. BeekB. G. Kleinrensink 2-0; J. v. Meteren—J. Ja cobs 1-1; R. Willemsen—W. Borgers 2-0; P. C. v. Ooijeiv—J. Weijman 2-0; J. IedemaA. v. Heusden 0-2. le Klasse: A. Janssen van Doorn— W. v. Ooijen 1-1; F. v. Eldik—R. Fin telman 1-1; M. J. v. d. Peppel—H. v. d.Hurk 1-1; G. J. v. Engelenburg—A. W. A. Janssen 0-2. 2e Klasse: J. Elings—D. v. Aggelen 1-1; K. Rijndertse—J. N. Teunissen 0-2; C. v. Stuyvenberg—D. Joghems 1-1; E. Brussen—W. de Bruijn 2-0; H. Hendriksen—R. Derksen 0-2. EDE Voor wie zich in het komen de voorjaar weer voor de doorgaans fikse taak gesteld ziet om één of meer kamers te behangen is er goed nieuws bij Verfpaleis Van Swaay. Deze fir ma heeft dezer dagen de alleenverkoop verkregen van een geheel nieuw soort behang van Rath en Doodeheefver. Het behang wordt onder het motto: weg plaktafel, weg stijfselkwast gepresen teerd en daarmee is geen woord te veel gezegd. Niet alleen, dat het gebruik van de bijkomende attributen een ze kere mate van vaardigheid van de doe- het-zelver vereiste, ook het ruimtepro bleem sprak een woordje mee. Het nieuwe behang, dat in zeer veel kleuren en dessins verkrijgbaar is heeft een gelijmde achterkant. Men kan de rollen, op lengte gesneden, in 'n emmer met water zetten en vijf secon den later op de muur aanbrengen. Ook is bij te leveren een kartonnen bakje ter breedte van een rol behang, dat met water gevuld wordt Een baan behang langs een geleider door dit bak je getrokken is plak-klaar. Eenvoudiger kan het niet. Het te leveren behang is lichtecht en afwasbaar. De heer Van Swaay licht u graag over zijn nieuw produkt in. UTRECHT Commissarissen en di rectie van Bredero Vast Goed N.V. hebben besloten aan aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1967 te bepalen op zeven procent. De houders van de winstdelende 6 procent obligaties 1965 ontvangen dan overeenkomstig de voorwaarden van uitgifte een toeslag van een kwart pro cent op de rente. Het dividend over 1966 was zes pro cent. De jaarvergadering zal worden ge houden op 17 april. ARNHEM —De Nederlandse land bouw heeft in het algemeen wel begrip voor de zorgen, waarvoor de overheid is gesteld ten aanzien van de ruimtelij ke ordening. Ook waar gebleken is dat landbouwgrond een kostbaar goed is dat moeilijk kan worden vervangen. De pijn ligt niet in de noodzaak van erken ning dat voor industrievestiging en wo ningbouw soms land moet worden opge offerd, maar in de wensen ten aanzien van de landbouwschapsopbouw en de natuurbescherming. Dat stelde de heer G. M. Lambers, oud-voorzitter van het Drents Landbouw Genootschap, thans lid van G. S. van Drente en lid van de Centrale Cultuur Technische Commis sie tijdens een rede. gehouden tijdens de algemene vergadering van de Gel dersche Maatschappij van Landbouw. De heer Lambers zag een bedreiging voor de landbouw in de wijze waarop verschillende cultuurtechnische werken worden uitgevoerd. Vaak, zo stelde hij, worden van de zijde van de natuurbe scherming en de landschapsdeskundi gen zwaardere eisen ten aanzien van de landbouwschapsopbouw en verfraai ing gesteld dan strikt noodzakeiyk is, hetgeen tot gevolg heeft dat de ontwik keling van de landbouw nogal eens wordt bemoeilijkt. Landbouwschapsop bouw is zeker noodzakeiyk, aldus de heer Lambers, maar men mag niet vergeten dat veranderingen in vele ge vallen overbodig zyn. Hij wees in dat verband op de fraaie landschappen, die te vinden zyn in Gelderland, Overysel en Drente. De heer Lambers besloot zijn betoog met de wens dat men bij het ontwerpen van plannen tot landschaps verfraaiing in ieder geval de landbouw zelf zou raadplegen en dat de agrari sche ondernemer begrip zou opbrengen voor de „tegenpartij". Het belang van de landbouw als zelfstandige bedrijfs tak werd tijdens de vergadering van de Gelderse Maatschappy voorts nog belicht door de fractie-voorzitter van de C.H.U. in de Tweede Kamer, de heer J. T. Mellema, die stelde dat pas na de oorlog de landbouw als een zelfstandige organisatie in het parlement tegemoet werd getreden. Hij betreurde het dat, waar op nationaal niveau de landbouw een democratisch tegenspel in het par lement heeft ondervonden, in EEG-ver band van die democratie weinig meer te bespeuren valt. Het nationale parle ment is, wat de landbouw betreft, thans in zijn bevoegdheden sterk beperkt. Dat zou kunnen veranderen als we een Europees parlement met grotere be voegdheden en inspraak kregen dan nu het geval is. EDE In de gisterenavond gespeel de lichtwedstrijd heeft Ede tegen Be Quick een overheersende rol gespeeld. De elftalcommissie heeft ook deze ge legenheid weer dankbaar aangegrepen om enkele spelers te proberen. Op de linkervleugel waren Versteeg en Geert Jansen weer opgesteld. Beiden grepen de geboden kans dankbaar aan en zy speelden een uitstekende wedstrijd. Hazellekke, die afgelopen zondag enigszins teleurstelde, maakte dit gis teren dubbel en dwars goed door in totaal drie doelpunten op zijn naam te brengen. Ede kreeg al vrij snel zijin eerste kans. Versteeg was op links doorge broken en kwam oog in oog te staan met de Be Buick-doelman. Zijn schot was echter te onzuiver om een doelpunt op te leveren. Even later hadden de Ede naren me,r succes. Een combinatie Hazellekke Jansen werd uiteindelijk door eerstgenoemde op fraaie wijze af gerond. Roseboom toonde zich in deze fase van de strijd ook een gevaarlijke schutter. Een corner van Janssen vormde de inleiding tot het derde doel punt. Nadat Hogenhout in eerste instan tie de bal op de lat gekopt had, deed Masseur het beter en kopte onhoud baar in: 2-0. De Wit moest aan de an dere zijde met een snelle actie de bal met zijn voeten uit het doel houden. Toch hadden de Zutphenaren eenmaal succes via hun linksbuiten, die de ach terstand reduceerde tot 2-1. Na de rust ging 't by Ede de eerste tien minuten vrij stroef. Daarna nam het t heft volledig in handen en overspeelde de Zutphenaren. Hogenhout bracht het eerste van vier doelpunten na rust op zijn naam. 3-1. Be Quick had hier nog slechts eenmaal antwoord op. Een ef fectbal van Hazellekke leverde nummer vier op 4-2. Een bijzonder handig pass- je van Hogenhout stelde Hazellekke op nieuw in staat te scoren. De doelman heeft naar alle waarschijnlijkheid de bal niet eens gezien 5-2. Nadat De Wit voor Ede nog enige goede reddingen had verricht maakte Hazellekke aan al le aspiraties van Be Quick een einde door nummer zes op zijn naam te brengen: 6-2. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank kreeg gistermiddag de primeur van een soort oplichtingen, dat in Nederland nog niet eerder in die omvang is voorgekomen: de oplichting van verzekeringsmaatschappyen door het in scène zetten van auto-ongelukken. Een 35-jarige Italiaanse vertegenwoordiger, Nino P., en een tien jaar jongere Franse barkeeper Leo G. C., hadden ze opgezet, maar volgens de officier van justitie maakten zy misschien wel deel uit van een internationale bende. Leo, zoon van een hoge politiefunctio naris in Nice, had dat op een gegeven ogenblik by de politie ook zelf gezegd, maar hij had daarbij als bendeleider 'n Italiaanse naam genoemd, die later iets als Gekke Gerrit bleek te betekenen. Dat er meer in het spel was dan de justitie had kunnen ontrafelen, stond voor de officier vast. Hij grondde dat op de vondst van een papiertje in de zak van Leo dat als een plan de campagne voor verder oplichtingen kon worden gezien. Vier gevallen werden gisteren aan de rechtbank voorgelegd, maar de Belgi sche justitie zoekt hettweetal ook nog voor enkele gevallen. De techniek was in alle gevallen dezelfde geweest. Een van de twee reed in een kostba re auto, die al beschadigd was gekocht dan wel door een echt ongeluk eerder beschadigingen had opgelopen en nooit was gerepareerd. De ander huurde een auto en reed achter op de kostbare auto. In de schaderapporten van beiden werd dan als lezing opgegeven, dat de be stuurder van de huurauto de schuldige was, dat de kostbare auto door de duw van achteren was gaan slingeren en links en rechts van de weg beschadi gingen had opgelopen. Hierbij werd dan een keus gemaakt uit beschadigingen door muren, door rotsen of door bomen. Op die ipanier kon de grote schade aan de dure auto bij een kleine schade aan de huurauto worden verklaard. De aanrijdingen speelden zich altijd in het buitenland af, twee keer in Zwe den, hoewel de verdachten daar nooit waren geweest en men had altijd pas later de schade door een expert laten opnemen. De eigenaar van de zwaar beschadig de auto ging in Nederland met zijn vor dering naar de verzekering van de huurauto, waar inmiddels de bestuurder van de huurauto al het schaderapport met de valse lezing had ingediend. De eigenaar van de kostbare auto deed eerst een been of arm in verband en zei dan op het verzekeringskantoor: „Als u mij nu direct uitbetaalt, zal ik niet praten over de onkosten voor de ver wonding die ik heb opgelopen". Volgens de officier, mr. H. W P. de Vries, trap ten de maatschappijen daar meestal in. Omdat Leo en Nino opletten, dat de huurauto's telkens bij een andere maat schappij waren verzekerd, hadden zij al verscheidene tienduizenden guldens binnen voordat zij tegen de lamp liepen. By General Accident belde op 31 okto ber e enemployé de politie, omdat er juist in een interne circulaire van de Nederlandse autoverzekeraars was ge waarschuwd tegen een complot interna tionale oplichters. In dit geval had de Nederlandse vrouw van een Franse relatie van Nino, Everdina H. G.-S. (26), de huurauto ge huurd, die in een Brusselse garage ach ter op de Chrysler van Nino werd gere den, waarna aan de kilometerteller werd geknoeid om aannemelijk te ma ken, dat de aanrijding in Zweden was gebeurd. Everdina was hierdoor ook verdach te, maar zij kwam er bij de officier genadig af. Hij dacht dat haar onbe dachtzame „stunt" voldoende werd ge corrigeerd met drie maanden gevange nisstraf voorwaardelijk en duizend gul den boete. Tegen de Italiaan en de Fransman eiste mr. De Vries elk ander half jaar gevangenisstraf met aftrek. Zij voerden zelf aan, dat een deel van de aanrijdingen uit de telastelegging werkelijk waren voorgekomen. Het was de jongste rechter, mr. A. Wendels, ech ter opgevallen: „Het toeval wil dat het bij de echte ongelukken net zo ging als bij de gefingeerde" De verdachten hielden ook vol, dat de twee botsingen, die zij met een half jaar tussentijd op dezelfde weg in Zuid- Engeland zouden hebben gehad, onder ling in zoverre alleen afwijkend, dat de tweede keer de rollen waren omgewis seld .werkelyk waren gebeurd. Dat gaf de president, mr. B. van der Waerden, in de mond: „U kan beter in botsauto- tjes gaan rijden." Bij een 300 mijis-autorace in Daytona Beach vlogen twee deelnemers met hun wagens op elkaar. De chauffeur van een derde wagen kon de botsende auto's nog juist ontwijken en stuurde langs de schroothoop naar de over winning. DEN HAAG Minister Den Toom (defensie) en kardinaal Alfrink als voorzitter van de vredesbeweging Pax Christi menen dat het zin kan hebben een officieel gesprek te beginnen over Pax Christi's idee van een zogenaam de „alternatieve dienstplicht". Dat idee houdt in: Jonge Nederlanders zouden voort aan hun dienstplicht moeten kun nen vervullen door te gaan werken in ontwi kkelingslanden. Dienstplichtigen die beschikbaar worden gesteld aan de Uno voor het vervullen van vredestaken zouden een aparte opleiding moeten krijgen. Zo zou onder meer speciale aandacht moeten worden besteed aan algemene politie ke oriëntering en mentale vorming. Die opleiding zou los moeten wor den gemaakt van de instructie voor taken in Navo-verband. Met andere woorden: Pax Christi zou naast Neder landse Navo-eenheden een aparte en veel grotere Nederlandse bijdrage voor de Uno willen. Het toekomstbeeld wordt dan: Ne derlandse dienstplichtigen met ge wetensbezwaren die niet willen wer ken in Navo-verband, zouden wel poli tietaken voor het vredeskorps van de Uno kunnen verrichten. Pax Christi noemt dit het „witte jeeps-plan". Politiek Den Haag had de indruk ge kregen dat minister Den Toom na een uitvoerige briefwisseling met Pax Chris ti over deze onderwerpen maandag al officieel zou gaan spreken met kardi naal Alfrink. Zover was het echter nog niet De kardinaal en de minister hebben maan dag slechts hun brieven over en weer nog eens toegelicht en kwamen toen wederzijds tot de conclusie dat het van belang is het beraad niet langer voort te zetten op papier, maar in een ge sprek. Voor dit officiële onderhoud i» nog geen datum vastgesteld. UTRECHT De disputoren ra ad van de Utrechtse studentenfaculteiten is een handtekeningenactie begonnen te gen de aanstaande voltrekking van twee doodvonnissen in Amerika. De zeve- tienjarige Gary Lee Miller zal binnen kort in Maryland in de gaskamer worden terechtgesteld wegens moord op een twintigjarig meisje. De zestienjarige Fred Esherick is veroordeeld tot de elektrische stoel om dat hij zijn pleegvader heeft gedood. Over het vonnis van Miller zijn twij- sels gerezen, aldus een mededeling van de disputoren raad. De raad consta teert dat doodvonnissen als deze „al leen maar primitief en wreed" zijn. STANDEN: Hoofdklasse: T. v. Beek (BDV - B'kom) 510 P. C. v. Ooyen (TOG - Zetten) 5—9 B. Hamersma (WSDV - Wag.) 58 G. Stunnenberg (BDV - B'kom) 58 J. v. Meteren (VTD - Tiel) 56 J. Iedema (DWS - Ede) 5—5 P. Achterstraat (BDV - B'kom) 54 Mej. E. Nieuwenhuizen (WSDV) 54 J. Weyman (BDV - B'kom). 5—4 R. Willemsen (VTD - Tiel) 5—4 A. v. Heusden (BDV - B'kom) 5—3 B. G. Kleinrensink (WSDV - Wag.) 5—3 J. Jacobs (WSDV - Wag.) 5—2 W. Borgers (BDV - B'kom) 5—0 lste klasse: A. W. A. Janssen (Slagvaardig - Wamel) 58 F. v. Eldik (DJZ - Slyk Ewyk) 5—6 R. Fintelman (Slagv. - Wamel) 5—6 M. J. v. d. Peppel (WSDV - Wag.) 5—6 G. J. v. Engelenburg (WSDV - Wag.) 5—4 W. v. Ooyen (Slagv. - Wamel) 5—4 H. v. d. Hurk (Slagv. - Wamel) 5—3 A. Janssen van Doorn (WSDV - Wag.) 5—8 2de klasse: E. Brussen (WSDV - Wag.) 5—8 J. N. Teunissen (WSDV - Wag.) 5—8 R. Derksen (DJZ - SI. Ewyk) 5—7 D. v. Aggelen (WSDV - Wag.) 5—6 J. Elings (DJZ - SI. Ewijk) 5—6 C. v. Stuyvenberg (EDV - Ede) 55 H. Hendriksen (DW - Voorth.) 54 D. Joghems (WSDV - Wag.) 5—3 K. Ryndertse (DJZ - SI. Ewyk) 5—2 W. de Bruyn (DJZ - Si. Ewyk) 5—1 A.s. zaterdagmiddag 24 februari (aan vang twee uur) wordt te Wageningen in het clublokaal van „WSDV" de 6de ronde van dit Districtskampioenschap gespeeld en dan staan de volgende par tyen op het programma: Hoofdklasse: Mej. E. NieuwenhuizenA. v. Heusden J. WeymanJ. Iedema W. BorgersP. C. v. Ooyen J. JacobsR. Willemsen B. G. KleinrensinkJ. v. Meteren B. HamersmaT. v. Beek G. Stunnenberg—P. Achterstraat lste klasse: W. v. OoyenH. v. d. Hurk A. W. A. JanssenM. J. v. d. Peppel R. FintelmanG. J. v. Engelenburg A. Janssen van DoornF. v. Eldik 2de klasse: D. v. Aggelen—R. Derksen W. de Bruyn—H. Hendriksen D. JoghemsE. Brussen J. N. Teunissen—C. v. Stuyvenberg J. Elings—K. Ryndertse UITSLAGEN STANDEN DAMCOMP Uitslagen lste klasse: RDV 1—EDV 1 10—10 Eindstand lste klasse DWS 1 (Ede) 9 EDV 1 (Ede) 9 VTD 1 (Tiel) 9 Slagv. 1 (Wamel) 9 DW 1 (Voorth.) 9 DES 1 (Lunt.) 9 DEZ 1 (Ochten) 9 RDV 1 (Rhenen) 9 SDV 1 (Scherp.z.) 9 DWS 2 (Ede) 9 9 0 0 128-52 18 6 2 1 106-74 14 6 1 2 94-86 13 6 0 3 99-81 12 4 1 4 90-90 9 4 0 5 82-98 8 3 1 5 82-98 7 2 1 6 77-103 5 2 0 6 77-103 4 0 0 9 6&-118 0 DWS 1 (Me) kampioen en promoveert automatisch naar de prov. hoofd klasse. DWS 2 (Ede) degradeert naar de 2de klasse. Uitslagen 2de klasse: VRD 1—EDV 2 15—5 DLC 1—BDV 2 11—9 DES 2—BDV 2 8—12 Stand 2de klasse: VRD 1 (Renkum) 7 6 1 0 92-48 13 DLC 1 (Druten) 8 5 1 2 89-71 11 WSDV 2 (Wagen.) 8 5 1 2 84-76 11 DES 2 (Lunteren) 7 3 2 2 73-67 8 BDV 2 (Bennek.) 8 3 2 3 79-81 8 BDSV 1 (Barnev.) 8 3 1 4 72-88 7 EDV 2 (Ede) 7 2 0 5 61-79 4 DEZ 2 (Ochten) 7 0 3 4 63-77 3 WSPV 3 (Wagen.) 8 0 3 5 66-94 3 VRD 1 (Renkum) kampioen en promo veert automatisch naar de lste klasse. Uitslagen 3de klasse A: DES 3—BDSV 2 10—10 DW 2—BDSV 2 12—8 Stand 3de klasse A: DW 2 (Voorth.) 8 6 1 1 96-67 13 Ons Genoegen 1 (Harskamp) 8 6 0 2 86-74 12 BDSV 2 (Barnev.) 10 5 2 3 101-99 12 DCE 1 (Ederveen) 9 4 1 4 97-83 9 DES 3 (Lunt) 7 0 2 5 59-81 2 VRD 2 (Renkum) 8 0 2 6 62-98 2 Uitslagen 3de klasse B: OODBC 2—DJZ 2 10—10 Stand 3de klasse B: DJZ 1 (Sl.-Ewyk) 10 8 1 1 127-73 17 TOG 1 (Zetten) 10 8 0 2 114-86 16 VTD 2 (Tiel) 10 6 2 2 106-94 14 OODBC 2 (Dodew.) 9 2 2 5 81-99 6 Leones 1 (Ben. Leeuwen) 9 2 0 7 75-105 4 DJZ 2 (Sl.-Ewyk) 10 0 1 9 77-123 1 DJZ 1 (Sl.-Ewyk) kampioen en speelt met de 3de klasse B-kampioen een wedstryd om het algeheel kampioen schap der 3de klasse. EDE Aanstaande maandagavond om 9 uur is er in de Edese sporthal een interessante basketball-wedstrijd te zien. Deze gaat tussen het Neder lands jeugdteam en het militaire team. De herenformatie van Real, welke vereniging bovengenoemd duel heeft georganiseerd, speelt 'n voorwedstrijd tegen Paloeloe uit Wageningen. Voor degenen, die wat nader met deze sport willen kennis maken, is er aanstaande zaterdag de gelegenheid voor. Dan zal Real enkele demonstraties geven. Deze beginnen om 5 uur.

De Vallei | 1968 | | pagina 9