Veenendaals dagblad Kamerfractie zocht oplossing conflict radicalen - christen democraten Gekaapt VS-toestel naar Cuba en weer terug LAATSTE NIEUWS Buiten Scheepsramp bij Walcheren eist minstens 2 doden Mariniers rukken op naar oude citadel, van Hoeé Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ZONDER NIETEN DUS... IEDEREEN! SOEP-IN-BLIK Beernink doet ambtenaren belangrijke toezeggingen MAATKOSTUUM Jan v. Schuppen Man te water omstanders doen niets BLAD „G-3" GEWEERD VAN MILITAIRE LEESTAFEL Overleg geschorst voor onderling beraad van rebellen Vogelkoortje I NIET ACHTERUIT INGENOMEN WAARDERING „DUIDELIJKER" DE DRIE KORPS GELE RIJDERS (175 JAAR) KREEG „VERJAARSCADEAUS" Johnson en Thant niet nader tot elkaar SAIGOJS T ransplantaties in Frankrijk nu toegestaan Slechts weinig verandering i Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prij» 17 cent Kleine 'annonce# „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 22 FEBRUARI I968 - 42e JAARGANG no. 45 BREUK IN K.V.P. NIET GELIJMD MIAMI Een Douglas DC-8-straalvliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmij Delta Airlines, dat gisteren door een van de passagiers was gedwongen naar Cuba te vliegen, is gisteravond laat uit Havana naar Miami teruggekeerd. Het vliegtuig was met 102 passagiers en 7 bemanningsleden op weg van Tampa, naar West Palm Beach (Florida) toen een van de passagiers de piloot met een revolver dwong naar Cuba te vliegen. Op het vliegveld van Havana maakten passagiers en bemanning er het beste van en brachten drie uur aangenaam door met het drinken van sinaasappelsap, voordat het vliegtuig naar de V.S. te rugkeerde. De gezagvoerder deelde mee dat de man, die het toestel had gekaapt, in Cuba was achtergebleven. „Een passagier kwam samen met een stewardess als gijzelaarster naar de cockpit", aldus een woordvoerder op het hoofdkantoor van de luchtvaart maatschappij in Atlanta. „Hij had 'n revolver in de hand en vertelde de bemanning naar Havana te vliegen". De gezagvoerder zond een radiobood schap naar de luchtvaartverkeerscon trole (FAA) waarin hij zei: „Ik heb hier iemand die naar Havana wil vliegen". William Leverett, van de FAA in Mia mi deelde mee, dat de gezagvoerder deze boodschap zond, toen het toestel zich op 40 km ten noordoosten van Pahokee aan het Okeechobee Meer bevond. „Het toestel was begonnen met de lan ding op het vliegveld van West Palm Beach, maar de verkeerstoren gaf 't vliegtuig toestemming weer te stij gen en de reis voort te zetten naar Havana", verklaarde Leverett. Op het vliegveld van Miami sprak een woordvoerder van Delta met familie leden en vrienden die passagiers aan boord van de DC 8 kwamen afhalen. „Wij konden ze alleen maar zeggen wat we zelf hadden gehoord dat ieder een min of meer veilig was en dat het toestel op weg was naar Havana", aldus de zegsman. ADVERTENTIE Grote California wedstrijd ledereen die 10 wikkels van California soep-in-blik opzendt krijgt een leuke California-verrassing Extra! Wie zendt vóór 20 maart de meeste California wikkels aan: CALIFORNIA - HARDERWIJK? Prijzen: f 1000j- ƒ800.-, 600.-, 400.-, 200.- W/e zijn nu alweer de tweede helft van de Sprokkelmaand ingegaan waar blijft de tijd! Het gaat echter niet zó vlug, of we merken in 't voor bijgaan 'wel, dat februari op allerlei wijzen in het teken van ontluikend pril leven staat en van duidelijk len gende dagen. Ik vind het een mooie, krachtige maand, vol kloeke vogels en wakkere viervoeters, met onstuimig heid in 't bottende hout en met reeds heel wat flinke planten. Vos en bun zing lopen met huv. lijksplannen, evenals wezel, egel en muizenvolk, hazen vonden reeds hun partner en de harten der rammelaafs kloppen moedig bij het ontmoeten van een ri vaal. Maar méér spreekt ons de prille lente toch aan in het concert van mezen, lijsters en Klein Jantje, de winterkoning. Elders, op het open veld voert de leeuwerik de boventoon en zijn blijde tirades in de waterblauwe voorjaarslucht passèn precies bij dit gebied. In ons lage polderland huizen deze vogels bij de vleet; hun vocale prestaties zijn kwalitatief en kwanti tatief zeer groot en opmerkelijk. Dat ze altoos in de lucht of „at heaven's gate" zouden zingen is een verkeerde mening, die door de schuld van de dichters ingang vond. Want ge kunt onze veldleeuwerik evengoed afluiste ren, als hij op een kluit, baggerhoop of hekpaal zit en dit gebeurt heus vaak genoeg, vooral bij winderig weer. Het mooiste klinkt het getierelier bij mooie warme zonneschijn, want dan rijst hij in grote kringen onder onafgebroken voordracht hoger en hoger in het ma rineblauw, tot hij als een stip achter de stapelwolken schijnt op te lossen. 22-2-1968 A. B. WIGMAN DEN HAAG Minister Beernink en staatssecretaris Van Veen (Binnenland se Zaken) hebben gistermiddag in de Tweede Kamer enkele belangrijke toe zeggingen gedaan aan de ambtenaren. Zodra er meer inzicht bestaat in de gemiddelde loonsverhogingen voor het bedrijfsleven, zal de op 1 januari ingegane salarisverhoging van twee procent voor het overheidspersoneel worden opgetrokken. Deze maatregel kan in mei wellicht reeds eerder worden genomen. De kindertoelagen voor de ambte naren, die nu hogfer zijn dan in het be drijfsleven, zullen geleidelijker worden „bevroren" daf""- >- de bedoe ling was. Globaal gaat geen enkele ambtenaar er op achteruit. Voor de laagstbetaalden met grote gezinnen zit er zelfs nog een voordeeltje in. Er komt een verandering in de spaarregeling voor het overheidsperso neel. In de oorspronkelijke wijziging zou het sparen via spaarkassen of door middel van levensverzekeringen niet meer in aamerking komen voor een premie. Deze vormen van sparen blij ven alsnog gehandhaafd. Bovendien wordt de spaarpremie voor de middel bare ambtenaren verhoogd van vijftien tot 25 procent. Staatssecretaris Van Veen zal, zo mo gelijk op korte termijn, met de Stich ting van de Arbeid praten over de kwestie „centen-procenten" vraag of een salarisverhoging gedeeltelijk in de vorm van een vast bedrag moet. worden gegeven dan wel geheel in een percentage van het inkomen. Deze veranderingen houden in dat het departement van binnenlandse za ken dit jaar geen vijftien, maar acht miljoen gulden zal bezuinigen. De Tweede Kamer was gistermiddag over het algemeen zeer ingenomen met deze mededelingen. „Dit wissel geld van de regering had echter niet hier op tafel moeten worden gelegd, maar in het Georganiseerd Overleg", zei de heer P. Bode (c.h.). „Dat had ik ook gewild", klaagde staatssecretaris Van Veen, maar het Georganiseerd Overleg wilde niet meer praten. De be windslieden weigeren overigens nu nog met de ambtenaren over deze maatre gelen overleggen. Ze weten nu via de debatten in de Kamer tot hoever de regering wil gaan. Dit neemt niet weg dat de bewindslieden graag willen praten over de uitvoeringsbesluiten en dat zij de sfeer in het overleg willen verbeteren. De weinigen die nog zuur keken wa ren de KVP-ers A. C. M. Weijters tevens voorzitter van de Katholieke Ambtenaren Bond (Kabo) en mr. G. A. A. M. Boot, oud-voorzitter van de Algemene Rooms-Katholieke Bond van Ambtenaren (Arka). De heer Weijters bracht het in tweede instantie niet ver der dan dat hij „met enige waardering had kennis genomen van de verzachtin gen in de verslechteringen voor het overheidspersoneel". Zij waren ook de enige KVP-ers die voor de overigens kansloze moties stemden waarin werd gevraagd er alsnog wat meer voor de ambtenaren uit te slepen. Minister Beernink had tevoren ge zegd dat het kabinet niet uitsluitend uit oogpunt van bezüiniging wilde knib belen aan de verworven rechten van de ambtenaren. Het kabinet had het hele uitgavenbeleid kritisch bekeken en Jiet wilde alleen die regelingen aan tasten die niet meer in deze tijd pasten. Zie elders in dit blad: „Minister Beernink kondigt in Ka mer reeks plannen aan". ADVERTENTIE Voor een prima naar Hoofdstraat 90, Veenendaal telef. 12163 Op aanvraag tonen wij u stalen en coupons aan huis. DEN HAAG Na een dag van voortdurend overleg is gisteren tot Iaat in de avond de Tweede-Kamerfractie van de KVP bijeen geweest om te trachten een oplossing te vinden voor het conflict tussen christen-democraten en radi calen in de KVP. Om kwart voor twaalf deelde fractievoorzitter drs. Schmelzer mee dat de be sprekingen „na uitvoerig en diepgaand beraad" waren geschorst om nader be raad van drie fractieleden met het fractiebestuur mogelijk te maken. Volgens de heer Schmelzer gaat het om drs. Aarden, mr. Van Doorn en drs. P. Jans sen. Het zich extra toespitsen van de moeilijkheden binnen de KVP is het gevolg van de tv-uitzending waarin drs. Schmelzer zich met de fractievoor zitters van ARP en CHU heeft uitge sproken voor een confessioneel stem busakkoord. Het nader beraad van de drie KVP-fractieleden zal op vrij korte termijn plaatshebben. Een datum is niet afgesproken. Die zal in onderling overleg worden vastgesteld. Het ligt in de bedoeling om na dat beraad de KVP-fractie opnieuw plenair bijeen te roepen voor een bespreking van de resultaten van het overleg. De ze fractie-vergadering zal, zo deelde drs. Schmelzer mee, niet deze week gehouden worden en zeker niet voor dinsdag 27 februari. Drs. J..M. Aarden, lid van de KVP-fractie en één der KVP-radicalen merkte op, te wensen dat het overleg tussen de drie fractie leden met het fractiebestuur zo spoedig mogelijk zal plaats vinden. Drs. Schmelzer wilde niet ingaan op de vraag of de meningsverschillen tij dens het gisteravond gehouden overleg kleiner dan wel groter zijn geworden. „Wat moet ik daarop zeggen", zo vroeg hjj zich af. Wel wees hjj er op, dat de verschillen in opvatting duidelijker naar voren zijn gekomen en „in alle openheid" zijn doorgepraat. Drs. Aarden wees er, desgevraagd, op daf de verschillen vah inzicht niet slechts één enkel punt betroffen. Hij merkte op, dat de meningsverschillen op bepaalde punten kleiner en op an dere punten groter zijn geworden. Een vraag, waarom het overleg bin nen de fractie na een beraad van on geveer drie en een half uur nog niet ver kwam zei drs. Schmelzer - niet te kunnen beantwoorden. Sprekend over zijn eigen positie bij dit overleg merkte hij op, dat deze „geenszins in het geding" is geweest. Hij zei geen enkele aanleiding te heb ben om de fractie-voorzitters van de ARP en CHU uit de Tweede Kamer bij de bespreking van dit probleem in de fractie te betrekken. „Er is geen enkele aanleiding om hen mét de haren er bij te slepen", aldus drs. Schmelzer. Hij wees er op, dat tijdens het frac- tieberaad enerzijds ter sprake waren geweest, de problematiek die is ont staan met betrekking tot de televisie uitzending en anderzijds de wat hij noemde clubspelregels, betreffende het naar buiten brengen van afwijkende standpunten. Drs. Schmelzer merkte voorts o.m. nog op dat hij het zou hebben betreurd als de drie betrokeh fractie-leden (de heren Aarden, Van Doorn en drs. P. Janssen) niet bereid zouden zijn ge bleken tot nader beraad met het frac tiebestuur. De drie betrokkenen uit de KVP- fractie, die nader overleg zullen heb ben met het fractiebestuur zijn in alfa- bethische volgorde de heren: Drs. J. M. Aarden, lid van de Kamer van 12 juli 1962 t/m 4 juni 1963 en se dert 31 juli 1963. Hij is directeur-secre taris van het Centrum voor Staatkundi ge Vorming in Den Haag. Mr. H. W. van Doorn is lid van de KVP-fractie sedert 3 juli 1956. Hij was voorzitter van de KVP en is thans voorzitter van de KRO. Drs. P. J. Janssen is lid van de Tweede Kamer sedert 23 februari 1967. Hij is economisch adviseur bij de Ned. Katholieke Bond van Werknemers in de Bouwnijverheid. Als monsterachtige paddestoelen han gen parachutes metvoedsel, munitie en medische uitrustingen boven een Amerikaanse voorpost bij Khe San, waar de ,X-eernekken" (mariniers) een aanval van de Viët-Cong verwachten. UTRECHT In Utrecht is gistermid dag de 71-jarige heer A. R. Schoon hoven uit Bilthoven in de Catharijne- singel gevallen nadat hij aan de wa terkant duizelig was geworden. Voor bijgangers zagen het ongeluk gebeu ren, maar ze sprongen hem niet na. Eén van hen kwam gelukkig op het idee, een agent te waarschuwen die op het kruispunt bij de Willemsburg het verkeer stond te regelen. Hij sprong direct de singel in en bracht de bejaarde man op het droge. De agent, de 24-jarige M. C. Roelofsen, is thuis droge kleren gaan aantrek ken. Hij heeft geen nadelige gevol gen ondervonden van het koude bad. De heer Schoonhoven is naar het be ademingscentrum van het Acade misch Ziekenhuis gebracht. 9 In de tuin van het Gemeente museum te Arnhem, waar woens dag een tentoonstelling werd ge opend, bereidden Gele Rijders in voor-oorlogs tenue ervïtensoep op oude veldkeukens. Deze vond gretig aftrek bij de genodigden. A De hilariteit was groot, toen een schimmel de hal binnenstapte. Het paard werd door de heer Ganze boom aangeboden aan luit.-kolonel Greter. ARNHEM Een schimmel, aangebo den aan de commandant van de tweede afdeling rijdende artillerie, luitenent-kolonel N. J. J. Greter, door de heer A. J. Ganzeboom, burgemees ter van Raalte en regionaal voorzit ter van de warmbloedpaardehstam- boekvereniging, vormde gisteren één van de geschenken aan het 175-jarige korps Gele Rijders in Nederland. De hilariteit was groot toen het briesen de paard uit de veewagen het Arn hemse Gemeentemuseum binnenstap te, waar vele burgelijke eii militaire autoriteiten bijeen waren en een ten toonstelling onder de titel „Het korps rijdende artillerie indl- kunst" is in gericht. Luitenant-kolonel Greter opende de ex positie, bestaande uit schilderijen, aquarelle)» en pentekeningen, alle "het onderwerp de Gele Rijders en hun paarden bevattend, officieel. (De ten toonstelling duurt tot 1 april). Hieraan vooraf had een défilé plaats, waaraan eenheden van de rijdende ar tillerieafdeling van de tweede afde ling Gele Rijders van Schaarsbergeh in ceremonieel tenue gestoken deel- namen. WASHINGTON President John son heeft gisteren een uur lang gespro ken met Oe Thant, de secretaris-gene raal van de VN, over Viëtnam. Oe Thant is enkele dagen geleden te ruggekeerd van een wereldreis van 25.006 kilometer waarop hij de vredes- kansen heeft besproken met Noordvit- namese politici, met de Indische rege ring, de Russische en de Britse. Zijn gesprek met president Johnson heeft weinig nieuws opgeleverd. Oe Thant herhaalde dat hij er zeker van is dat de vredesonderhandelingen kunnen beginnen zodra de Verenigde Staten hun bombardementen op Noord-Viët nam staken. Johnson zei dat hij aan zijn bekende standpunt vasthoudt. HOEÉ Amerikaanse mariniers, die de citadel van Hoeé proberen te verove ren, zjjn vanmorgen opgerukt en maken thans vorderingen langs de zuidelijke muur van de citadel, een communistisch bolwerk, daar vijandelijke troepen al 23 dagen stand houden. Enkele officieren van het marinierskorps zijn dermate optimistisch, dat zij de verovering van hun sector voor het vallen van de avond durven voorspellen. De Amerikaanse mariniers zijn van de noordoostelijke muur opgerukt naar de zui delijke muur, terwijl Zuidviëtnamese mariniers van de andere zijde, de noprd- westelijke muur, naderen. Het ziet er echter naar uit, dat de mariniers nog een lange weg voor zich hebben. Indien zij de muur nemen, moe ten zij de 12 meter brede top daarvan overtrekken en vervolgens door een 180 meter lang net van straten en straat jes gaan, om de oever van de Parfum rivier te bereiken. Lt.-generaal Hoang Xuan Lam, com mandant van het eerste korps van het Zuidviëtnamese leger heeft bevel gege ven militaire tribunalen in te richten in Hoeé. De rechtbanken moeten binnen 48 uur beginnen met de berechting van communisten en collaborateurs die in de afgelopen weken zijn gevangen ge nomen. In Hoeé worden momenteel ongeveer 200 personen gevangen gehouden. De meesten van hen worden nog slechts „verdacht" maar er zouden zich een 30-tal vooraanstaande communisten on der hen bevinden. Khoa heeft woensdag verklaard, dat er geen executies zullen plaatshebben in de stad zonder voorafgaande berech ting door militaire rechtbanken. Dins dag had Khoa verklaard, dat openbare terechtstellingen nodig zouden zijn om de rust in de stad te herstellen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een bericht te gengesproken, volgens hetwelk verant woordelijke Amerikaanse functionaris sen in Zuid-Viëtnam plannen voor te rechtstellingen zouden hebben goedge keurd van Viët-Cong-agenten die in Hoeé zijn gearresteerd. Volgens geallieerde bekendmakingen hebben de Noordviëtnamezen bij de slag om Hoeé tot nog toe 3100 man aan doden verloren. De Zuidviëtnamese re geringstroepen Lebben 320 doden en bij na 1250 gewonden, terwijl 106 Ameri kaanse mariniers sneuvelden en 650 ge wond raakten. Woensdag laaiden ten zuiden, ten wes ten en ten noordwesten van Saigon ge vechten op tussen Amerikaanse strijd krachten en guerrilla's waarvan men aanneemt dat zij zich verzamelden voor een nieuwe bloedige aanval op de Zuid viëtnamese hoofdstad. Bij het zwaarste gevecht stormden gepantserde cavalarie-eenheden van de 25ste Amerikaanse infanteriedivisie elf km ten westen van de stad door de rijstvelden en doodden 128 guerrilla's in een vier uur durend gevecht. Drie Ame rikanen werden gedood en 21 raakten gewond. DEN HAAG Omstreeks tien uur woensdagavond is het ruim 1400 bit. metende Zweedse vrachtschip „Mag ne" voor de kust van Westkapelle ge zonken na een aanvaring met het 7567 brt nietende Zweedse schip „Kirribil- K". Om twee uur vannacht waren twaalf overlevenden, onder wie een gewonde vrouw, uit zee opge pikt door de loodsboot „Antaris". Twee doden, waarbij ook de eerste stuurman, zijn geborgen. Vermoedelijk worden er nog vijf a zes mensen ver mist. Ook de loods, die tien minuten voor de botsing aan boord van de „Magne" was gekomen, is uit zee opgepikt. De bemanning bestaat uit Spanjaar den, Zweden, een Duitser en een Griek. De reddingboten „Javazee" uit Bres- kens en de „president Jan Leis" uit Burgsluis, alsmede de sleepboten „Zeeleeuw", „Jean Marie Gerling" en „Themis 3" zijn met de loodsboot „An- taris" op de plaats van het ongeluk naar overlevenden aan het zoeken. Met een loodsafhaalvaartuig zijn twee art sen aan boord van de „Antaris" ge bracht omdat enkele geredden ver wondingen hebben opgelopen. Tot onge veer twee uur 's nachts heeft het Zweedse schip „Kirribilli" aan het zoe ken naar drenkelingen deelgenomen. Daarna heeft het zijn reis naar Rotter - dan voortgezet. De „Magne", eigendom van Stock- holms Rederi a/b SVA, was van Rotter dam onderweg naar Antwerpen. Enke le minuten na de aanvaring verdween de „Magne" in de golven. De „Kirribilli", die eigendom is van Rederi a/b Transatlantic te Gothen burg, was op weg van Antwerpen naar Rotterdam. Het schip was ingericht voor vervoer van plantaardige olie. De oorzaak van de botsing is nog niet bekend. DEN HAAG De hoofdlegeraal moezenier P. Schoonebeek heeft de le geraalmoezeniers door middel van te legrammen laten weten, dat zij „tot nader order" 't tijdschrift G-3 niet op de leestafels van de kazernes mogen leg gen. De hoofdlegeraalmoezenier meende te moeten ingrijpen, omdat in het fe bruarinummer van G-3 een gedicht van een zekere Elna B. staat met een laatste regel, die voor de Koninklijke Militaire Academie in Breda minder vriendelijk is. Die laatste regel luidt: „Ik wil maar zeggen, zowaar ik woon in Breda, nooit zo'n griezel van de KMA". De auteur richt zich in het ge dicht vooral tegen het strakke denken van sommige kadetten in Breda over oorlog en vrede. De hoofdlegeraalmoezenier zal bin nenkort een gesprek hebben met de re dactie van G-3. PARIJS Parijse hartchirurgen mo gen voortaan in ziekenhuizen hari- transplantaties toepassen. Dat komt, omdat de sociale dienst van de stad Parijs, waaronder de gemeentelijke gezondheidszorg valt, de reglemen ten voor de ziekenhuizen in de Fran se hoofdstad heeft aangepast aan de onmiskenbare vooruitgang van de techniek op dit gebied. Tot voor gisteren was het verboden om in de Parijse ziekenhuizen operaties uit te voeren op overledenen. Slechts een lijkschouwing in de daartoe be stemde ruimte was toegestaan. /"Vis land bevindt zich in een over gangsgebied van koude lucht boven Noord-Europa en zachtere lucht boven Frankrijk, het Alpengebied en Zuid-Duitsland. In de koudere lucht vriest het 's nachts in Scandinavië 10 tot 25 graden, terwijl in de zachtere lucht de temperatuur overdag oploopt tot 10 a 13 graden. Deze weerstoestand wordt enerzijds in stand gehouden door een gebied van hoge barometerstanden, dat zich uitstrekt van Groenland naar Schot land en anderzijds door een omvang rijk lagedruk gebied ten westen van de Golf van Biscaje, dat een uitloper heeft tot over onze omgeving en Noord-Duitsland. In deze algemene luchtdrukverdeling, waarbij frontale storingen boven ons land blijven liggen, komt in het komende etmaal maar weinig veran dering. De fronten zullen veel bewol king veroorzaken, waaruit plaatselijk wat neerslag in de vorm van regen of sneeuw zal vallen, 's Nachts zullen de temperaturen om het vriespunt schom melen, terwijl ze overdag tot een paar graden boven nul oplopen.

De Vallei | 1968 | | pagina 1