„Schoonheidscommissie in Rhenen op de helling" Ceiitraal-aiitennesysteem opnieuw in gemeenteraad MAATREGELEN NA BUSDIENSTBEPERKING IN DE BETUWE Kosten ruim f 233.000,- BOUW GYMNASTIEKLOKAAL KESTEREN KAN BEGINNEN Verkavelingsplan voor „Domineesberg" gereed Nasleep van grote V.S.W.-brand T Vinstgevendgokje van bouwbedrijf belandde op de Amsterdamse markt MARKTBERICHTEN DVSA-programma GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING Geen vertraging meer Mj bouwa a n vragen BURGERLIJKE STAND B. en Wwijzen protest af Jeugdcarnaval met optocht van Herdershut MIST AGENDA LECTUUR VOOR HET RODE KRUIS Gemeentebesturen benoemden commissie Binnenkort verkoop percelen Meer huur voor „Rehoboth Bang Uit de oude doos door Rik Valkenburg Lood Koopmanspijt Markt RHENEN u uw DE VALLEI 10550 11079 DONDERDAG 22 FEBRUARI 1968 RHENEN De gemeenteraad van Rhenen behandelt dinsdagavond een voor stel van B. en W. om aansluiting te zoeken by de gemeenschappelijke regeling ten behoeve van het welstandstoezicht in de provincie Utrecht. Gaat de raad daartoe over, dan komt er een einde aan de taak van de gemeentelijke „Schoon heidscommissie", die in 1925 werd ingesteld en 43 jaar alle bouwplannen en re clameborden in Rhenen op welstand heeft getoetst. B. en W. schrijven ter toelichting aan de raad, dat het in het verleden altijd bijzonder moeilijk is geweest een be kwaam persoon te vinden, die een open gevallen plaats in de commissie wilde innemen. „De noodgedwongen vaag heid van de voorschriften omtrent de welstand levert bij de toetsing van bouwplannen aan deze voorschriften bijzondere moeilijkheden op. Bovendien moet in het algemeen niet van bouw technische ambtenaren worden ver wacht, dat zij ook de esthetische zijde van een bouwplan voldoende kunnen be oordelen. In de provincie Utrecht be staat tussen enige gemeenten op dit ge bied een vorm van samenwerking onder de naam Provinciale Utrechtse Wel standscommissie, kortweg aangeduid als PUWC. Deze commissie is tot de conclusie gekomen, dat het mede ge let op de inwerkingtreding van de nieu we woningwet gewenst is, dat voor het welstandstoezicht in de provincie RHENEN Geboren: Jan, z. v. H. Sijbring en F. A. Lesschen; Johan Ma- chiel, z.v. H. W. van Eldik en H. E. Verwoert, Resteren; Pieter Jacob, z.v. P. van der Maas en G. Visser; Hendrik Jan, z.v. J. Meijering en D. Mol. Elders geboren:- te Wageningen: Jo han, z.v. E. G. Opperman en C. E. Mes. Ondertrouwd: C. van der Meijde en E. van der Burg; P. J. de Vries en A. M. Evers; E. A. H. M. Cappetti en W. S. Veenendaal. Gehuwd: W. Kok en F. Vervat. Overleden: Marijke Roseboom, 4 da gen, Veenendaal; Mechteld Jacobsen, 84 j., geh. gew. met G. J. Hilbert, Veenendaal; Feico Stuitje, 82 j., geh. gew. met H. G. Jolink; Cornelis van Tuijl, 91 j„ geh. gew. met A. F. Klop, Eist. Ingekomen personen: J. A. Bermu- dez Garcia, van Veenendaal; C. Gerrit sen g/m Nienhuis, van Veenendaal; W. van der Wolde, van Wageningen; L. J. Th. van Vlodrop, van Eindhoven; J. G. van Schaik, g/m van Homoed, van Dienden; J. C. van Neerbos, g/m van Hal, van Resteren; P. C. van Ingen, g/m Kosters, van Maurik; J. W. Flo rijn, met gezin van Brielle; N. de Jong, van De Bilt; J. W. Gadellaa, van Maarn; A. van Oosterum, van Kerkwijk; J. van Netten, van Winterswijk; J. Gerrit sen, va$ Renkum;,, C. C. van Wijk, g/m van Ginkel, van Wageningen; J. Hemsteede, van Groningen. Vertrokken personen: T. van Doorn, g/m van Essen, naar Veenendaal; J. van den Berg, naar Veenendaal; C. P. C. Aartse, g/m van den Berg, naar Vee nendaal; A. B. T. Metalsi, naar Ech- teld; M. C. Tóuhami, naar Amersfoort; B. A. Schoolderman, met gezin naar Emmeloord; M. R. Eger, met gezin naar Duitsland; R. van den Ooster kamp, g/m van Ingen, naar Ede. Utrecht een gemeenschappelijke rege ling in het leven wordt geroepen, waar bij een gedecentraliseerde beoordeling dèr plannen mogelijk wordt. Eén van de voordelen is, dat de beoordeling van bouwplannen van enige gemeenten kan worden gecoördineerd, waardoor fre quenter kan worden vergaderd. Dit be tekent, dat in de behandeling en afdoe ning van bouwaanvragen geen vertra ging meer behoeft te ontstaan." Het is nog niet bekend welke finan ciële consequenties aan de gemeen schappelijke regeling zijn verbonden. B. en W. merken tenslotte op dat zij altijd respect hebben gehad voor de wijze waarop de leden van de „Schoon heidscommissie" zich van hun taak hebben gekweten en stellen de raad voor bij aanvaarding van het voorstel de leden van de oude commissie op de meest eervolle wyze ontslag te verle nen. RHENEN De protestbrief van de firma „Zwakstroomtechniek" uit Zwyn- drecht tegen de gunning van het cen- traal-antennesysteem komt voor op de agenda van de raadsvergadering, die dinsdagavond in Rhenen wordt gehou den. B. en W. delen de raad naar aan leiding van dit schryven mee er geen behoefte aan te hebben hier diep op in te gaan. „In de vergadering van 31 oktober van vorig jaar hebt u na rijp beraad aan de hand van alle op deze aanbeste ding betrekking hebbende stukken, be sloten het aanbrengen van het centraal antennesysteem in deze gemeente aan te besteden aan „Retam" NV in Den Haag zulks in afwijking van ons voorstel EDE De kinderoptocht die als on derdeel van het jeugdcarnaval door De Herdershut zaterdag wordt georga niseerd gaat om twee uur van start vanaf het gebouw van de Herdershut aan de Veenderweg. Vanaf half twee zal een jury de deelnemers beoordelen en de prijzen toekennen. De route, die de optocht zal gaan, gaat door de volgende straten. Veen derweg, Proosdijerveldweg, Kamper foelielaan, Landbouwlaan, Oortveld- laan, Verlengde Maanderweg tot aan de Meerpaal, waar de stoet wordt ontbon den. dagblad Bel: tot 17.30 uur van 17.30— 19.30 uur uur. Zaterdags 16.30—17.30 om het werk te gunnen aan J. G. van Dodewaard te Wageningen. U hebt voor deze afwijking", taldus het schrijven van B. en W. aan de raad, „bijzondere redenen gehad en wij nemen aan, dat deze redenen gefundeerd waren. In dit licht bezien lijkt het ons onnodig na te gaan of er redenen zouden zijn geweest om het werk niet aan „Retam" NV, doch aan „Zwakstroomtechniek" te gun nen, te minder nu in uw vergadering duidelijk tot uitdrukking is gekomen, dat u ons voorstel om het Siemens-sys- teem tè kiezen op zichzelf juist achtte. Juridisch is het overigens onmogelijk nog op deze zaak terug te komen nu u reeds een ander besluit hebt genomen. De contracten met „Retam" zijn gete kend en het werk is in uitvoering geno men. Wij moeten tenslotte toegeven dat er een schoonheidsfoutje in de afwer king van de zaak is geslopen, doordat de inschrijvers niet onmiddellijk na de gunning hierover een mededeling heb ben ontvangen. Aan de zaak doet dit overigens niet af, „B. en W. stellen de raad voor de protestbrief voor kennis geving aan te nemen. Heden, donderdag Verenigingsgebouw 19.30 uur: Uitvoe ring „DEOS". La Montagne 19.30 uur: Openbare ver gadering BVL. Spreker de heer H. Harmsen. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal 19.30 uur: „Goldfinger". Morgen, vrydag BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal 19.30 uur: „Goldfinger". Pluimveemarkt Barneveld. Aanvoer ca. 10.000 stuks, handel kalm, prijzen in guldens per kg: slachtkippen lichte 1.00-1.15; zware 1.20-1.40; slacht- kuikens 1.50-1.60. EDE. Het bestuur van de afdeling Ede van het Nederlandsche Roode Kruis vestigt gaarne nog eens de aandacht op een speciale activiteit van het Ro de Kruis, de inzameling van lectuur en tijdschriften. Met het materiaal dat door deze actie verzameld wordt kan men tal van chronisch zieken, die vaak financieel niet in staat zijn zelf lectuur aan te schaffen, een genoegen berei den. Het Rode Kruis beschikt, hetgeen wellicht bekend is, over een lectuurde- pot dat de inzameling van lectuur en tijdschriften verzorgt. In tal van plaat sen zijn daarvoor op de openbare weg lectuurbakken, kenbaar aan het Rode Kruis, geplaatst. De verzamelde lec tuur gaat in de vorm van boekenschen- kingen, uitleenbibliotheken en tijd schriftenpakketten naar tal van zieken- inrichtingen, verpleegtehuizen en so ciale instellingen. Daarnaast gaan nog iedere maand zendingen naar Surina me en de Nederlandse Antillen en sinds 1967 ook weer naar Indonesië. In de gemeente Ede heeft deze lec- tuur-actie steeds wel aangeslagen. Zo werd het vorig jaar hier 3828 kg aan tijdschriften en 2026 stuks boeken inge zameld. Deze boeken en tijdschriften kunnen zo nodig thuis worden afge haald als men even een bericht stuurt aan de volgende medewerksters en -werkers van het Rode Kruis: Me vrouw Swagerman, Verlengde Maan derweg 148, tel. 11214; de heer H. E. v. d. Velde, Burg. Prinslaan 29a, tel. 10843 en de heer C. J. v. d. Berg, Blok- kenweg 53, tel. 13459. KESTEREN Het gemeentebestuur van Tiel heeft gisteren een perscom muniqué verstrekt naar aanleiding van het gesprek tussen vertegenwoordigers van 21 Betuwse gemeenten over de beperking van de busdiensten in dit deel van het rivierengebied. Het communiqué volgde vier dagen, nadat de beraad slagingen plaats vonden. De inhoud ervan is als volgt: „Op uitnodiging van het gemeentebestuur van Tiel zijn vertegenwoordigers van een groot aantal gemeentebesturen uit het Gelders Rivierengebied ten stadhuize van Tiel op 19 februari 1968 samengekomen, teneinde van gedachten te wisselen over de door de N.V. Betuwse Streekvervoer Maatschappij gepu bliceerde inkrimping van diensten. Ter vergadering werd een commissie samen gesteld met als taak voorbereiding van terzake eventueel te nemen maatrege len. De commissie is samengesteld uit de burgemeesters van Brakel, Buren, Dodewaard, Tiel, Valburg en Waardenburg. De burgemeester van Tiel zal het voorzitterschap bekleden." KENTEREN Onlangs is men in Kestercn begonnen met de voorberei dende werkzaamheden, van de bouw van het gymnastieklokaal in de Neder- eindsestraat. Het sportgebouw gaat ruim f 233.000,- kosten. Ongeveer vijf tig palen zijn reeds in de drassige klei geheid om als fundament te dienen voor het lokaal. Bij de opzet van de bouw plannen is rekening gehouden met de toekomstige aanbouw van het overdek te instructicbad. Het gymnastieklokaal maakt deel uit van een serie, waarvan er reeds 140 gereed zijn en waarvan de 200ste in aanbouw is. De architect, de heer S. de Jong, noemde de bouwmethode voor het gym nastieklokaal spectaculair. De uitvoe ring vindt plaats onder directie van het architectenbureau van de Nederlandse Heide Maatschappij. Het gymnastieklo kaal wordt 10 meter breed en 20 meter lang. De hoogte van de zaal zal onge veer vijfeneenhalve meter bedragen. Het gebouw wordt uitgerust met de no dige toilet- en wasaccommodatie. De inventaris is oorspronkelijk bestemd voor schoolgebruik, doch zal worden aangevuld met toestellen voor vereni- gingsgebruik. De standaard-bouwsom van het gym nastieklokaal bedraagt f 160.000. De plaatselijke omstandigheden in Reste ren eisen echter een extra verhoging van de bouwkosten met f 20 000,-. De IJIBPIIL verwarmingsinstallatie, die in de toe komst ook dienst gaat doen voor het dorpshuis en het overdekte instructie- bad, kost f 22.000,-. De kosten van de speciale vloer, die in het gymnastieklo kaal wordt gelegd, bedragen f 6000,-, terwijl voor de inventaris f 25.000,- is geraamd. AMERONGEN Het eerste team van de zondagafdeling van DVSA heeft dit weekend vrij gekregen van de KNVB, terwijl de tweede uitgave in Werkhoven uitkomt tegen Aurora 2. DVSA 3 komt om 12 uur' op De Burg wal in actie tegen Candia 5. Het eerste zaterdagelftal speelt in Langbroek een competitiewedstrijd te gen de gelijknamige club. Na de mon steroverwinning van enkele weken ge leden moeten de Ameron^ers ook hier een goed resultaat kunnen behalen. DVSA 2 komt op De Burgwal uit te gen de tweede editie van Renswoude en het derde team heeft een vrije dag. 4 DVSA A speelt zaterdag om 14.30 uur tegen de B-juni oren van Veenendaal, terwijl Candia A als gastheer optreedt van de a-ploeg. De pupillen van de Amerongse ver eniging moeten bij RK Unitas op be zoek. RHENEN Burgemeester en wet houders van de gemeente Rhenen heb ben een verkavelingsplan opgesteld voor de verkoop van bouwterreinen van het uitbreidingsplan „Domineesberg". In middels is met de aanleg van wegen en riolering begonnen en over de ver loop van de percelen zal over enkele maanden kunnen worden gedacht. Het verkavelingsplan voorziet in do bouw van 10 bungalows, 152 eengezinswonin gen en 243 flatwoningen in de woning wetsector, waarvan een gedeelte reeds geheel of gedeeltelijk is gerealiseerd. Tevens is de mogelijkheid opengelaten voor de bouw van 38 vrijstaande gara ges. Er wordt voldoende parkeerruimte in de vorm van parkeerhavens en -stroken geschapen. De kavelprijzen lopen uit een van ongeveer vijfduizend gulden tot twaalfduizend gulden, terwijl er enkele duurdere kavels zijn van vierentwintig tot zevenentwintigduizend gulden. Ten aanzien van de kosten van het bouwrijp maken merken B. en W. op, dat uiter lijk 1971 al 't afvalwater dat op de Rijn wordt geloosd volledig gezuiverd moet zijn. Daartoe zal rioolwaterzuiverings installatie moeten worden gebouwd. Om een. gedeelte van de waarschijn lijk niet geringe kosten op te vangen moet op voorschrift van Gedeputeerde Staten een bedrag van f 200,- per te bouwen woning worden gestort in een voor dat doel te vormen reservefonds. Bij het aanbieden van de grond zullen de inwoners van Rhenen voorrang heb ben. Tenslotte ligt het in het voornemen bij de eerstkomende herziening van de kostprijsberekening van de gronden een omslag voor stadsuitbreiding van f 4,- per m2 in rekening te brengen. Men wil uit die opbrengsten onder meer de bouw van een sporthal financieren. 55 RENSWOUDE De kerkcraad der Ned. Hervormde Gemeente heeft het gemeentebestuur van Renswoude laten weten dat de huurprijs van gebouw „Rehoboth" met f 500,- moet worden verhoogd. De gemeente betaalde tot dusver f 1500,- voor twee lokalen die in gebruik zijn bij de kleuterschool. Het bedrag werd voor de laatste maal herzien per 1 januari 1962. De exploitatiekosten zijn sinds die da tum door stijgingen van het loon- en prijspeil sterk verhoogd, zo voert de kerkeraad aan en men vraagt de ge meente de huurprijs vast te stellen op f 2000,-. Au&teriï&iy De weverij-brand bij de VSW, in de dertiger jaren, had nog een enigszins humoristische nasleep. De toenmalige directeur van bouwbedrijf Boers weet er nog het volgende verhaal over te vertellen. „Al heel gauw na de brand werd ik uitgenodigd voor een bespreking met de VSW-directie, over de sloop en de opbouw van de spinnerij. Het moest zo spoedig mogelijk gebeuren, want er zou een ruwer'af deling voor in de plaats komen. Na ampele be spreking, werden enkele schriftelijke afspraken gemaakt, waarbij de fi- nancieën zodanig geregeld werden, dat alles wat in en onder het puin zou gevonden worden, eigendom werd van het bouwbedrijf" De heer B. dacht even na, toen dit voorstel te berde kwam en uiteraard een tegenprestatie vergde. Jets der gelijks kon erg mee of erg tegenval len, wist hij uit ervaring. Hij dacht: ..Wie waagt, die wint" en ging op het voorstel in. De zaak werd gelijk fors aange pakt. „Er moesten meer arbeiders zijn", aldus de heer B., „dan waar over ik beschikte. Nu waren er in die tijd al heel wat werklozen. Dus stapte ik naar de heer Jarings en vroeg hem een stelletje mannen om te helpen. Jarings beloofde mij een aantal flinke kerels te zullen sturen. Hij hield woord. Nu was er één muur overeind ge- bleven, die steen voor steen afgebro ken moest worden, omdat de muur verschrikkelijk wankel stond. Aangezien er aan de andere kant van de muur veel glasxoerk jaanwe- zig was, dat niet beschadigd mocht worden, moesten we er dus voor zor gen, dat de muur niet omvielNiet één van de mannen die Jarings me mee gaf, durfde op de muur. Ze von den dat hij te erg zwiepte en dat was ook zo. Toen gingen mijn zoon en een opperman er op, en hebben de muur, ondanks het gevaar, steen voor steen afgebroken..." Tijdens de sloop kwam er uiter aard heel wat lood te voorschijn. Dat werd allemaal op een grote hoop ge gooid. Elke dag kwam er veel bij, maar de hoop werd niet groter. De heer B. vond dit een eigenaardig verschijnsel en dacht er het zijne van. Hij ging eens op onderzoek uit. „Het was precies zoals ik dacht. Toen ik in de garderobekwam, waar de jassen hingen van de arbei ders, vond ik dat deze jassen er maar vreemd gevormd uitzagen. Overal staken knobbels uit. Het zat niet snor. De spinnerij-weverij kreeg na de opbouw niet meer haar oude hoog te. Enkele jaren later werd ook de trappentoren gerestaureerd, zo als uit deze amateur-foto blijkt. Toen ik de knobbels betastte, waren ze hard en buigzaam. Lood! We haalden al het lood uit de zak ken en gooiden het op de hoop. We zeiden verder niets. We begrepen dat er op deze manier al heel wat lo<M om zeep was gebracht. Het lood was kostbaar en de arbeiders konden best een centje extra gebruiken. Maar tenslotte is het geen „lood om oud ijzer" hoe je aan die centjes komt, dus pikten wij het ons rechtmatig toekomend spul weer in. Dit ging dagenlang zo door. Wij zeiden niets, en de arbeiders zeiden niets. We begrepen elkaar en speel den met fantasie deze „schaakpar tij". Soms glipten zij tussen de ma zen door, meestal redden ze dat niet. Verwijten deden we elkaar niet..." Op laconieke wijze vertelt de heer B. deze laconieke situatie, terwijl hij breeduit glimlacht. „Man, het was me toen een tijd!"... Wat er onder het puin vandaan kwam, overtrof ieders verwachting. Een enorme hoeveelheid rollen lint en elastiek kwamen ongeschonden te voorschijn. Voor het bouwbedrijf beslist een buitenkansje. De heer B. behoefde er geen spijt van te heb ben gewaagd te hebben. Het bracht aardig voordeel. „Eens kwam de heer B., directeur van de V.S.W., het zaakje bekijken. Ik was juist ook op het werk. De patroon kwam naar me toe en zei met een tikkeltje spijt in z'n stem: Wij hebben ons lelijk vergist. Ik kon niet anders dan het beamen en antwoordde dat hij al die textiel van mij wel kon terug ko pen, uiteraard met een lekker winst je voor ons. De directeur grinnikte en nam de zaak van de humoristi sche kant op. Hij vond dat wij maar aardig gemazzeld hadden. Niette min zat ik er wel mee hoe ik het spul het beste kwijt kon. Maar een kennis van me wist raad. Hij ken de een koopman in Amsterdam die alles opkocht. Aan hem zou ik het wel kunnen verkopen. We gingen er op af en raakten inderdaad de hele zwik voor een leuk bedragje kwijt. Ziezo, daar waren we vanaf..." Een maandje later gaat de baas van het bouwbedrijf zo maar eens naar Amsterdam. Hij moet daar even zijn voor zaken en gaat dan, uit liefhebberij, een paar markten langs. Zo komt hij ook op de zgn. „Jodenmarkt". Het is daar altijd een drukte van belang. Een echte, gezéllige marktsfeer. Elke koopman staat zich uit te sloven om zijn wa ren aan de man te brengen. De heer B. geniet van dit schouwspel. Opeens wordt zijn aandacht getrokken door...een schreeuwende koopman, die vol vuur lint en elastiek staat te verkopen en uit te meten. „Vergiste ik me, of was het werke lijkheidIk liep er naar toe en ont dekte enorme oppers lint en elastiek, allemaal afkomstig van...de V.S.W.! Het was het bewuste goed dat ik aan Amsterdam verkocht had. Ik vond het machtig leuk dat het hier nu voor m'n eigen ogen, op deze wijze aan de consument gebracht werd. Ik ben er een heel poosje bij blij ven staan kijken. Ik overdacht dat een stui vertje raar rollen kan en dat ook een fik, frappan te gevolgen kan héb ben..." Toch was de nieuwe ruwer afdeling nog niet één, twee, drie weer op gebouwd. Er kwamen nog zo veel onderhande lingen over de nieuwe afdeling, dat het wel volgend jaar werd, eer de zaak weer was opge bouwd, waarbij het ge bouw %oel letterlijk en kele kopjes kleiner bleek te zijn geworden. Niette min, het is weer verre zen en werd voor grote branden bespaard.

De Vallei | 1968 | | pagina 5