Minister Beernink kondigt in Kamer reeks plannen aan KOOP MANS Geen elf maar zeventien districten rijkspolitie 2gezinsflessen89ct Na Londen ook in Bonn positief gesprek Koop uw nasi en bami met oosterse wijsheid Witteveen wil gemeenten geen af/onderlij ke financiële hulp geven Beter met Boter KOOPMANS PANNEKOEK MEEL speciaal Nu bij over nieuwe bouw-CAO na overeenstemming Luns en De Jong optimistisch gestemd P.v.d.A. spreekt open taal tot jongeren over Vietnam Quick Up... 't is goed. Ko drinkt 't. Ombudsman wordt mogelijk Opkomstplicht vervalt Tien inbraken in één nacht G) INSPRAAK POLITIEBELEID BURGEMEESTERS OMBUDSMAN Jd.... pannekoeken! toed idee! Werkloosheid onder schilders erg hoog CONCESSIES TAXICHAUFFEURS Vragen over Frans optreden tegen Nederlandse visimporten limonade EB Studentenleider Dutschke sprak in Amsterdam Komsomol terreur in Oekraïne Stijging omzet in de horecasector bleef vorig jaar achter UITBREIDING v° Botermals gebraden kip, knus thuis of in beroemde restaurants Dacht u dat iemand het zou wagen daar iets anders dan échte boter voor te gebruiken? Middenstand Zeist laakt plan voor parkeerfonds GEEN ZACHT PITJE Tulpen. Ze zijn er. Volop. Dauwvers geoogst. Tulpen staan zo fijn in huis. Pak mee. 1 bos. Of 2. DONDERDAG 22 FEBRUARI 1968 DEN HAAG Minister mr. H. K. J. Beernink heeft de Tweede Kamer gisteren een reeks van maatregelen en plannen aangekondigd. Met voortva rendheid zal een aantal daarvan bin nen korte tijd tot stand komen. Daar toe behoren het vervallen van de op komstplicht bij verkiezingen. Een nieuwe regeling voor de verho ging van de schadeloosstelling van Tweede-Kamerleden. Een beter svsteem voor de zoge naamde politieke pensioenen van minister, Tweede-Kamerleden e.d. Voorstellen inzake demonstratievrij heid en de verantwoordingsplicht van de burgemeester over zijn politie beleid. De mogelijkheid tot het aanstellen van een ombudsman. Tegen inspraak van de bevolking bij plannen tot samenvoeging van gemeen ten, heeft de minister van Binnenland se Zaken geen enkel bezwaar. Mr. Beer nink zei dat hij zelf wel met actiecomi tés overleg had gepleegd. Nieuwe richt lijnen zijn in bewerking. Zij betekenen een verduidelijking en verfijning van de bestaande regeling. De Provinciale be sturen zullen er hun visie op moeten ge ven, omdat zij er in de praktijk mee moeten werken. Dordrecht ontvangt binnen enkele maanden een advies van een weten- schappelijk instituut over de wenselijk heid van de vorming van één gemeente op het Eiland van Dordt. De voorberei ding van de herindeling van Schoonho ven en omgeving is zover gevorderd, dat ook binnen enkele maanden een voorstel is te verwachten. Met zoveel woorden gaf mr. Beer nink te kennen, dat de afschaffing van de zegenaamde stemdwang vóór 1971 haar beslag zal krijgen. De zaak ligt bij de staatscommissie voor advies. De mi nister beloofde dit te zullen publiceren. De anti-revolutionaire afgevaardigde M. W. Schakel, die had'laten doorscheme ren dat hij met een initiatiefvoorstel zou komen als het kabinet het niet zelf zou aanpakken, was met dit antwoord helemaal tevreden. De liberaal H. Wiegel en mej. mr. A. M. Goudsmit waren dit ook met de aan kondiging van een voorstel over de ver antwoording van de burgemeester te genover de gemeenteraad inzake zijn politiebeleid. Dit komt nog zo tijdig ge reed, dat de Tweede Kamer het nog voor de derde dinsdag in september zal kunnen afwerken. Met minister mr. Po lak (Justitie) pleegt de minister over leg over de demonstratievrijheid. De nieuwe Amsterdamse regeling op dit stuk heeft dit beraad gekruist. Mr. Beernink zei, dat deze eerste nieuwe gemeentelijke verordaning hierover ook in de beschouwing zou worden betrok ken. Bij burgemeestersbenoemingen is de inspraak van de gemeenteraad volgens mr. Beernink helemaal geen wassen neus, zoals mej. mr. Goudsmit had ge suggereerd. Mr. Beernink bleef op het standpunt staan, dat met uitzondering van bepaalde gevallen de gemeente raad niet over personen behoort te pra ten. De socialist drs. H. M. Franssen meende echter dat het juist gaat om de man die moet worden benoemd. Hij bleef het standpunt verdedigen, dat de gemeenteraad niet uitsluitend behoort te adviseren over de eisen die aan een nieuwe burgemeester worden gesteld. Mr. Beernink voerde aan, dat het niet steeds mogelijk is met alle wensen re kening te houden, met name niet voor de grotere gemeenten, waarbij de be perkte keuze de zaak nog moeilijker maakt. Overigens zijn volgens mr. Beernink uit Vlissingen, Maastricht en Den Helder verheugende berichten over de samenwerking met de daar nieuw benoemde burgemeester ontvangen. Een nieuwe regeling voor de schade loosstelling van de Tweede-Kamerleden die daarmee wat ruimer in de financi en komen, is zover klaar dat het kabi net er binnenkort over kan beslissen. Daarna is spoedige indiening te ver wachten. De nieuwe regeling voor de politieke pensioenen is aan de Raad van State afgeleverd. Deze komt in de plaats van het wetsontwerp, dat de Eerste Kamer een jaar geleden ver wierp, omdat daarmee tengevolge van opeenhoping van pensioenen onevenre dig hoge bedragen zouden kunnen wor den geïncasseerd. De liberaal mr. J. G. Rietkerk had gevraagd hoe het nu stond met de om budsman. Mr. Beernink antwoordde, dat een nota en een proeve voor een wette lijke regeling gereed liggen om door het kabinet te worden behandeld, maar dit zal pas een standpunt bepalen na over leg met de Kamer. De minister meen de, dat het ook meer een zaak van de Kamer is om te kiezen tussen de Scan dinavische of Angelsaksische ombuds man. Bovendien zou een oplossing ook moeten passen in de plannen tot uit breiding van de bevoegdheden van de Kamercommissie voor de verzoekschrif ten. ADVERTENTIE Maar dan van Door de speciale combinatie van tarwebloem en boekweit bloem maakt u hiermee heer lijke goudgele pannekoeken. Echte smulpannekoeken Koopmans Pannekoekmeel Speciaal speciaal voor Pannekoeken I Ter kennismaking cent DEN HAAG In afwijking van de aanvankelijke bedoeling heeft de minis ter van Justitie beslist, dat het Korps Rijkspolitie niet in elf, maar in zeven tien districten zal worden omgevormd. De gedachte om de politiedistricten te laten samenvallen met de provincies is daarmee losgelaten. Eerder was ge zegd, dat juist een samenvallen van de politiedistricten met de provinciale grenzen de mogelijkheid inhield ook in bestuurlijk opzicht tot een betere sa menwerking te komen. Over de noodzakelijk geachte een wording van Rijks- en gemeentepolitie, geeft de nieuwe opzet geen uitsluitsel. De nadruk wordt gelegd op de techni sche verbeteringen. Vooral ,de recherche zal wat meer armslag krijgen. Het zal grotendeels van de binnenkort te benoemen recher che-officieren afhangen of een nauwe re samenwerking met de recherche van de gemeentelijke korpsen tot stand komt. De vijf territoriale Inspecties worden opgeheven. De staven van' de RIJSWIJK De werkloosheid in het schildersbedrijf is in vijf jaar niet zo hoog geweest als nu. Eind januari wa ren er in deze tak van bedrijf zes duizend mannen werkloos. Dit werd gisteren meegedeeld ni de vergadering van het bedrijfschap schil dersbedrijf. Toch is de werkloosheid met duizend tot twaalfhonderd mensen be neden de verwachtingen gebleven. Het kan zijn dat door de subsidieregeling voor binnenschilderwerk tijdens de win termaanden, de stijging van de werkloos heid minder is geweest DEN HAAG De nieuwe c.a.o. voor de bouwnijverheid (een kwart miljoen werknemers) is op een oor na gevild. Werkgevers en werknemers zijn het gistermorgen na enkele uren fel onder handelen eens geworden over: een loonsverhoging van 4 tot 4*/s procent, ingaande 1 maart 1968; verkorting van de werktijd met een half uur per dag per 1 november. Eerder was al overeenstemming be reikt over een verhoging van de pen sioenpremie met een procent, twee da gen extra vakantie in de kersttijd en honderd procent doorbetaling bij regen verlet. Het pakket voorstellen is tot stand ge komen door concessies van beide kan ten. De vakbonden moesten genoegen nemen met een iets lagere loonsverho ging, een latere ingangsdatum van de verkorte werktijd (42Vt uur per week) en voor de vierde maal een af wijzing van het sterk bepleite investe- ringsloon. De werkgevers brachten als offer: een iets hogere loonsverhoging dan zij van plan waren en een grotere verkor ting der werktijd. Beide partijen zullen het pakket voor stellen nu Inpraten met de „achterban". Wat de vakbonden betreft zullen daar geen aparte vergaderingen voor wor den uitgeschreven; de zaken worden in tern bekeken. Pas daarna kan het nieu we contract voor de bouw naar de Stichting van de Arbeid. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid kon gisteren nog niet reageren op de nieuwe overeenkomst. Pas als de c.a.o. op tafel ligt krijgt zij de aandacht van minister Roolvink, die als onze economie er door in gevaar komt deze kan ophouden. Volgens de vakbonden is daar echter allerminst kans op. De besprekingen over de nieuwe c.a.o. voor het personeel van de wo ningbouwverenigingen zijn afgebroken. Tussen de vertegenwoordigers van de verenigingen en de vakbonden is een ernstig verschil ontstaan over dringend noodzakelijke veranderingen in de c.a.o. De vakbonden willen naar een betere groepenomschrijving voor het de administratief personeel, maar werkgevers willen er niet aan. Bij de c.a.o. zijn ongeveer 3500 werk nemers betrokken. De vakbonden gaan met de drie vakcentrales praten over de verdere gang van zaken. Het staat nu vast dat er overleg komt over een nieuwe landelijke c.a.o. voor de taxi-chauffeurs. Een van de werkge versorganisaties, de FNOP, heeft aan de Nederlandse Bond van Vervoersper- soneel laten weten, over de c.a.o. te willen spreken. De secretaris vam de NBV, de heer L. W. Jenezon, verwacht dat het over leg binnenkort zal beginnen. Hij rekent er op dat de werkgevers zullen meewer ken aan een constructieve oplossing van de moeilijkheden. LUXEMBURG Het Nederlandse lid van het Europees Parlement Ir. J. Baas (liberaal) heeft de Europese Com missie schriftelijk vragen gesteld over de recente acties die Franse vissers te gen Nederlandse en ook tegen Duitse en Deense vis-importen hebben gevoerd. Ondermeer vraagt hij de executieve al haar invloed aan te wenden om de Franse regering ervan te overtuigen dat met alle haar ten dienste staande maatregelen dergelijke excessen dienen te worden bestreden en dat speciaal ook de personen en goederen van de visim- porteurs moeten worden beschermd. De heer Baas wil verder van de com missie horen of zij niet van oordeel is dat op deze wijze door de betrokken vissers in strijd is gehandeld zowel met de geest als met de inhoud van het Ver drag van Rome en dat dergelijke moei lijkheden zouden zijn voorkomen wan neer een EEG-visserij-beleid zou zijn gevoerd. ADVERTENTIE districten en de generale staf der Rijks politie zullen belangrijk worden uitge breid. In vijf provincies komen meer dis tricten: in Noord- en Zuid-Holland, Gel derland en Limburg twee, in Noord- Brabant zelfs drie districten. Het stre ven is erop gericht de reorganisatie in 1970 te voltooien. ADVERTENTIE AMSTERDAM Dertienhonderd, merendeels jonge mensen dromden gis teravond samen in de grote zaal van Krasnapolsky in Amsterdam een paar honderd moesten in de regen' op de stoep blijven staan om iiun steun te betuigen aan de, zoals dat werd ge noemd „bevrijdingsstrijd in de derde wereld". De Amerikaanse politiek in Vietnam vormde daarbij een belang rijk onderdeel. Aan de demonstratieve bijeenkomst was een fakkeloptocht voorafgegaan. Daar hadden een kleine driehonderd mensen aan meegedaan. Onder hen be vond zich de Berlijnse studentenleider Rudi Dutschke, de student die enige jaren geleden uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn vluchtte en daar nu een revolutionair voorman is van radicaal linkse jongeren. Dutschke was gisteravond ook een van de sprekers. Gistermiddag was hij op Schiphol aangekomen. De mare chaussee had hem onmiddellijk voor een klein uur terzijde genomen en had hem een verklaring voorgelegd waarin Dutschke moest beloven dat hij zich in zijn uitlatingen op de bijeenkomst 's avonds zou beperken. De student weigerde en wilde ook geen enkele toezegging doen in een daarna gevoerd telefoongesprek met het ministerie van justitie in Den Haag. Zonder dat hem daarna nóg iets in de weg werd gelegd kon Dutschke in de auto stappen, die hem naar Amsterdam zou brengen. Op de bijeenkomst van gisteravond werd onder meer gepleit voor solidari teit met de Amerikaanse neger, voor stopzetting van de „Nato-moord in An gola en Mozambique", voor losmaking van Suriname van Nederland, voor so lidariteit met het Viëtnamese volk, voor terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Viëtnam, voor stopzetting van de „uitbuiting van het Latijns- Amerikaanse volk" en voor het weige ren van elke cent aan het huidige In donesische bewind. Initiatiefnemers tot de demonstratie waren ondermeer: de actiegroep Viët nam, het Angola-comité, de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam, de Socialistische Jeugd, de Rode Jeugd, de PSP en de Werkgroep Informatie Cuba. MOSKOU De communistische jon geren van de technische school in Mar- gan^ts bij Dnepropetrovsk in de Oekra- ine, oefenen een ware terreur uit in die :tad, heeft „Komsomolskaja Pravda", dinsdag geschreven. Groepjes jongeren trekken door de straten en houden voor bijgangers aan, die zich moeten legiti meren, delen vuistslagen uit en pijni gen bewoners van de stad om hen fou ten te laten bekennen, die zij niet be gaan hebben. Een student, die van dief- stad werd verdacht, werd „zo lang en woest" met de vuist bewerkt, dat de jongen door een ruit van de vierde ver dieping sprong. Er worden maatrege len genomen, aldus het blad- DORDRECHT De 32-jarige uit het Franse vreemdelingenlegioen ontslagen legionair Heinz S. uit Landsberg am Lech in Duitsland heeft in de nacht van maandag op dinsdag geprobeerd het re cord snel inbreken op z\jn naam te bren gen. Dit zou hem waarschijnlijk gelukt zijn, als hij niet tijdens zijn tocht in re cordtempo enkele flessen alcoholica had leeggedronken. De legionair die, nadat hij was afge zwaaid in Frankrijk zijn geld had op gemaakt, was platzak in Dordrecht aan gekomen. Hij wist in één nacht tien in braken te plegen. De buit was echter niet groot. Op het laatste adres, de kan tine van de voetbalvereniging DVC, dronk hij ruim driekwart fles whisky leeg en daarna nog wat jenever. Toen hij hier wegging nam hij een plastic emmer vol sigaretten mee. De politie hield hem op straat aan. DEN HAAG Dc omzetstijging in de horeca-sector bleef in geld vorig jaar achter bij die in 1966. Dit consta teerde de voorzitter van het bedrijf schap horeca, de heer F. W. v. d. Wolk, in de openingsrede voor de vergade ring van het bestuur van dit schap, die gisteren In Den Haag is gehouden. Bedroeg de omzetstijging in 1966 nog 9 procent, voor vorig jaar is zij becij ferd op 6,5 procent. Gezien de diverse kostenstijgingen en prijsaanpassingen concludeerde de heer Van der Wolk, dat in hoeveelheden de omzetstijgingen ge ring zijn geweest, te gering zo vreest hij, om de grote stijging van de sociale lasten met 19 procent en die van de lo nen en salarissen met vijf procent goed te maken. Deze grote stijgingen mogen niet wor den doorberekend in de prijzen. De voorzitter van het bedrijfschap wees er op, dat voor de horeca als dienstverle nende sector onmogelijk op langere ter mijn van het starre beginsel kan wor den uitgegaan, dat in de prijsgedrags- regels van de regering is vervat. Een stringente bewaking van de prijzen door de overheid is in onze sector niet nodig, meende heer Van der Wolk. Het ongenuanceerd toepassen van dff prljs- gedragsregels acht hij zelfs onjuist en veelal funest. Een op deze bedrijfstak soepeler toe gepast prijsbeleid leidt volgens hem niet tot onevenwichtige opwaartse prijsbe wegingen, maar tot een meer elastische en beter aan de realiteit aangepaste prijspolitiek. Hij wees nog op de nood zaak te komen tot vergroting van de omzet als het doeltreffendste wapen ter bestrijding van de voortdurend stijgen de kosten. YPENBURG Opgelucht is minis ter Luns (Buitenlandse Zaken) gister avond op vliegveld Ypenburg aange komen. De opluchting werd niet zo zeer ingegeven door de geslaagde lan ding in de dichte sneeuw, als wel door de „verhelderende" toelichting die zijn Westduitse collega Brandt heeft gege ven op het Frans-Duitse overleg van vorige week. Minister-president De Jong en minister van Buitenlandse Zaken Luns zijn gisteren uit Engeland op het vliegveld Ypenburg in Nederland teruggekeerd. Een vrolijk moment tijdens de korte persconferentie, die beide bewindslieden op Ypenburg hielden, voordat mr. Luns doorreisde naar Bonn voor besprekin gen met zijn Duitse collega WiUy Brandt. ADVERTENTIE Neem Iglo. Dan proeft u lekker vlees. Lekkere krulden. Goede groenten. Oosterse ingrediënten. En niets meer. Dus geen bijsmaak. Dat hoort niet Doe zoals het wel hoort: neem Iglo nasi en bami. Dat is wijs. NASI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 BAMI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 DEN HAAG Minister Witteveen (Financiën) heeft gisteren in de Tweede Ka mer geweigerd om aan bepaalde gemeenten afzonderlijke financiële steun te ver lenen. De minister keert zich hiermee tegen het voorstel van de socialist drs. A. M. Franssen om het R(jk vijftig miljoen gulden beschikbaar te laten stellen voor het opvangen van de tekorten van de drie grote gemeenten. Van Amsterdam zei de minister van Financiën dat de hoofdstad meer aandacht zal moeten gaan besteden aan de doelmatigheid van z(jn financiën en eventueel minder dringende taken zal moeten afstoten. Drs. Franssen vroeg dr. Witteveen twee van zulke taken te noemen waar op de liberaal H. Wiegel riep: „Het ge meentelijk wasserijbedrijf". Drs. Franssen: „De heer Wiegel weet niet eens of dat voor- of nadeel ople vert." Minister Witteveen kondigde nog aan dat binnen enkele weken 'n voorstel tot uitbreiding van het gemeentelijk be lastinggebied zal worden ingediend, zo dat de gemeenten daarmee reeds in '69 aan het werk kunnen gaan. De motie-Franssen werd verworpen. Alleen de PvdA, D'66, PSP en CPN wa ren voor. Onze Amsterdamse redactie tekent hierbij aan: Amsterdams burgemeester dr. I. Samkalden en de wethouder voor Fi nanciën, de heer W. Polak hebben di- ret gereageerd op de opmerkingen van minister Witteveen in de Kamer. „Er bestaat geen meningsverschil tussen Amsterdam en de minister. Wij zijn altijd van oordeel geweest dat voortdurend moet worden bekeken of de gemeentebedrijven wel efficiënt ge noeg werken. Dat is volstrekt logisch. Het gaat om de afweging van belangen en een zo groot mogelijk doelmatigheid bij de beste dingen", aldus dr. Samkal den. Wethouder Polak wees erop dat het onderzoek door een werkgroep naar de doelmatigheid in de gemeentebedrij ven niet op last van het Rijk geschiedt, maar op verzoek van de drie grote ge- ADVERTENTIE t meenten. Het onderzoek wordt onder gemeenschappelijke verantwoordelijk heid uitgevoerd. „Wij waren aanvankelijk teleurge steld over het tempo van dat onder zoek. Daar is nu gang in gekomen en daarover zijn we verheugd". Intussen hebben B. en W. besloten medio volgend jaar de gemeentelijke centrale keuken op te heffen. Er waren zoveel vernieuwingen en moderniserin gen nodig en dat dreigde zo duur te worden dat het nut van de keuken in discussie kwam. Dat nut bleek dubieus te zijn temeer omdat andere keukens in geval van nood per dag 21000 maaltijden kunnen verzorgen. In de centrale keuken worden per dag vijf tienduizend maaltijden verzorgd. ZEIST De Zeister middenstand is boos over het voornemen van B. en W. opnieuw geld te heffen voor het par-» keerfonds. In een adres aan dit college en de gemeenteraad hebben de midden standers laten weten dat zij een derge lijke heffing een vorm van discrimina tie vinden, omdat niet alleen de ge bruikers van de panden van de par keergelegenheid profiteren, maar ook weggebruikers, consumenten en ande ren. Zeer ernstig vinden de middenstan ders het dat de richtlijnen van B. en W. tot stand zijn gekomen zonder voor kennis van de gemeenteraad. Ongeveer een jaar geleden wilde Zeist een parkeerfonds stichten, waar in iedereen die wilde bouwen of verbou wen en-niet in staat was zelf voor par keergelegenheid te zorgen, een bijdra ge moest storten in een fonds ten be hoeve van door de gemeente elders aan te leggen parkeerruimten. Deze bijdrage was bepaald op 3.250 gulden per parkeerplaats. Door het college van B. en W. vast gestelde normen bepaalden dat kanto ren een parkeerplaats per vijftig vier kante meter moeten betalen, winkels en warenhuizen één per 25 vierkante meter en cafés, cafetaria's en restau rants één per twintig vierkante meter. B. en W. schortten de toepassing een jaar geleden op toen bleek dat eenzelf de plan in Rheden door de ministers van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening, en "van binnenlandse zaken was geschorst Tot 15 februari, meenden B. en W. „Neen", zegt men op het ministerie van volkshuisvesting, „de schorsings datum is 23 februari. Maar er mag niet worden verwacht dat de Kroon voor 23 februari zal beslissen. Bovendien is een hernieuwde schorsing altijd nog mogelijk". Met enkele middenstanders is Zeist inmiddels tot overeenstemming geko men. Een Zeister garagehouder kreeg zijn bouwvergunning onder voorwaar de dat hij een bankgarantie gaf die ge lijk moest zijn aan de bijdrage die hij eventueel ln het parkeerfonds moet storten. ASSEN De 68-jarige T. Boers uit Assen is gisteren in zijn woonplaats verongelukt, toen hij bij het opstappen op zijn fiets het evenwicht verloor. Het slachtoffer kwam onder een vrachtwa gen terecht en overleed ter plaatse. De minister was amper in Nederland teruggekeerd van de reis naar Londen samen met premier De Jong of hij snelde naar Bonn. Twee uur praten ln Bonn bracht de minister tot de volgen de slotsom: 1. De Duitse regering wil haar voor stellen voor economische samenwer king met de kandidaten voor de EEQ (Engeland, Ierland, Noorwegen en De nemarken) ter sprake brengen ln de ministerraad van de Europese gemeen schappen, die volgende week donder dag wordt gehouden. Bonn zal in geen geval alleen Frankrijk en Engeland over dit onderwerp benaderen. Brandt heeft gezegd niet te zoeken naar een surrogaat voor een volledig Brits lid maatschap. 2. De regering in Bonn is het met de regering in Den Haag eens dat de Duitse voorstellen en het plan van Be nelux voor toenadering tot Engeland twee verschillende zaken zijn. Bonn staat nog steeds positief tegenover het plan van Benelux. Minister Luns wilde elke indruk weg nemen alsof het Duitse voorstel het plan van Benelux op een zacht pitje zou zetten. Zijn bezoek aan Engeland had hem in die mening gesterkt. België, Luxemburg en Nederland zoe ken onder andere toenadering met En geland op gebieden, die niet door de Europese verdragen uitdrukkelijk wor den genoemd (technologie, ontwikke lingshulp, de aanschaf van militair materiaal). De Duitsers streven na hun overleg met Frankrijk naar economi sche toenadering binnen het kader van de verdragen. Volgens de heer Luns zijn de voor stellen van Benelux goed ontvangen door Engeland, Ierland, Scandinavië, Duitsland en Italië. Het is de bedoe ling een conferentie te beleggen, eerst van deskundigen en later van minis ters. Minister Luns had niet de indruk gekregen, dat Duitsland zich buiten de conferenties zou houden. Maandag ver trekt mr. Luns ^aar Italië waar hij in Milaan over zijn Europese politiek besprekingen zal voeren met zijn Ita liaanse collega. Donderdag is de minis ter in Brussel. Op 12 maart reist hij naar Belgrado voor een officieel be zoek aan Zuidslavië. ADVERTENTIE Voor vazen vol gezelligheid. 806 AMSTERDAM „Het verloop van de strijd in Viëtnam gedurende de laatste weken heeft nog eens aange toond, dat het aspect van een burger oorlog door Amerika is ontkend. Het wordt steeds duidelijker dat het regime in Saigon er geen aanspraak op kan maken de bevolking te vertegenwoor digen en zich slechts staande kan hou den door middel van buitenlandse mi litaire hulp. Daarmee vervalt de moti vering van Amerika voor de steun aan dit regime". Dat schrijft het partijbestuur van de PvdA in een brief aan de Federatie van Jongerengroepen uit die partij. Het partijbestuur stelt zich in de brief achter de rede die het socialistische Tweede-Kamerlid mr. M. van der Stoel heeft uitgesproken tijdens het de bat over Viëtnam in de tweede Ka mer, twee weken geleden. Het bestuur van de Federatie van Jongerengroepen had te kennen gege ven dat de PvdA „zich openlijk dient uit te spreken over de aanmatiging van Amerika om eenzijdig, zonder be hoorlijke tussenkomst van de Veilig heidsraad, als politie-agent in de we reld op te treden".

De Vallei | 1968 | | pagina 7