TASS: AUTORITEITEN MEDESCHULDIG Johnson is boos Conservatief Lagerhuislid in arrest gesteld Oostblok-top Praag VERHOUDING MOSKOU-WASHINGTON NOG ZEER MOEILIJK Verkiezing Bonaparte Over de grenzen Bom in Sovjet-ambassade te Washington Verdacht van fraude m Geheugen terug na 47 jaar linia rmr* Moordenaar nam gijzelaars mee ACHTTIEN JAAR VOOR PRESTON COBB Anti-nazi actie herdacht Tonkin-incident zou zijn overdreven Parlement tegen Pearson FRAUDEZAKEN NAUW CONTACT T.V.-reporters beboet voor reportage op verboden terrein 'POTTERS |@§Sg Akkoord De Velasques Keurkorps 7. Een nieuwe sigaar in een nieuwe verpakking. Steek eens op, zo'n Velasques Keurkorps 7! 7 Stuks 2,45 28 Stuks 9,80 De Witte Roos Schipbreuk Vastberaden KEIJZER TAPIJT S.S.T. komt later klaar DONDERDAG 22 FEBRUARI 1968 r 'y v.~w Een politieman neemt de schade op, welke is ontstaan bij een aanslag op de Russische ambassade te Washington. Vermoedelijk is een bom geplaatst op een vensterbank. LONDEN Een conservatief lid van het Lagerhuis, de 54-jarige Richard Reader Harris is gisteren gearresteerd in verband met de vervalsing van de balans van een verkoopbedrijf van wasmachines, The Rolls Razor Co. die in 1964 werd ge liquideerd, na de sensationele onthulling dat er schulden waren van meer dan veertig miljoen gulden. ADVERTENTIE torst opt? ELKE DROGIST HEEFT HET! PRAAG Vrij onverwacht voor po litieke waarnemers zijn woensdag in Praag partijleiders uit diverse Oost- europese landen aangekomen ter bij woning van de feestelijkheden ter gele genheid van de 20ste verjaardag van de communistische staatsgreep inTsje- cho-Slowakije in 1948. Het zijn Breznjef (Sovjet-Unie), Ulbricht (Oost-Duits- land) en Zjifkof (Bulgarije), terwijl de Roemeense staats- en partijleider Ceau- sescu onderweg is. Aangenomen wordt dat de partijlei ders informeel overleg zullen plegen over de maandag in Boedapest begin nende communistische consultatieve conferentie, die gehouden wordt ter voorbereiding van een wereldconferen tie. In Boedapest zullen de partijen niet door hun eerste secretarissen vertegen woordigd worden, maar door de secre tarissen die speciaal belast zijn met de onderlinge betrekkingen. HEERHUGOWAARD In het zie kenhuis in Alkmaar is gisternacht de vijfjarige Sylvia Bakker uit Heerhugo- waard overleden. Zij was dinsdag bij het oversteken door een auto overre den. Ook het vroegere hoofd van dit be drijf, John Bloom (37), is onlangs gear resteerd. Hij is in staat van beschuldi ging gesteld wegens vervalsing van de jaarrekeningen van een dochteronder neming van Rolls Razor. Bloom die van gewone afkomst is werd al op zijn dertigste jaar miljo nair, na enkele jaren van spectaculaire successen in zaken. Hij deed dat voor al door zijn wasmachines direct van de fabriek aan het publiek te verkopen. De onderdelen voor die machines kwa men onder meer uit Nederland. Het gearresteerde parlementslid dat net als Bloom tegen een borgsom op vrije voeten is gesteld, was tot vlak voor de ineenstorting president-com missaris van Rolls Razor. Hij is advo caat. Samen met hem werden gisteren nog twee anderen gearresteerd in ver band met dezelfde zaak; allebei wa ren zij commissaris van het wasma- chinebedrijf. Een van hen is een zwa ger van John Bioom. Tegelijk met Bloom werd enkele weken geleden de vroegere directiesecretaris van Rolls Razor gearresteerd. Al deze arrestaties volgden op uitge breide onderzoekingen in de boeken van Rolls Razor en van de talrijke be drijven die daarmee waren verbon den. Eerst ging het ministerie van han del na de liquidatie aan het werk. Dat droeg de zaak twee jaar geleden over aan de afdeling fraudezaken van Scot land Yard. Toen John Bloom het toppunt van zijn financiële macht had bereikt, wa ren zijn ondernemingen goed voor ze ker 135 miljoen gulden. Nadat bekend was geworden dat alles wat hij in en kele jaren had opgebouwd moest wor den geliquideerd, ontstond er een ver- koopgolf op de Londense effectenbeurs zoals men in geen jaren had beleefd. WASHINGTON Een bomaanslag op het gebouw van de Russische am bassade in Washington heeft gisteren Russen en Amerikanen boos gemaakt. President Johnson betuigde zijn spijt over de gebeurtenis aan de Russische ambassadeur Dobryin en noemde de aanslag een „waanzinnige daad". Het Russische persbureau Tass gewaagde van een „misdaad" en een „provoca tie" en was van oordeel dat de aanslag uitgevoerd moest zijn „met medeweten van Amerikaanse functionarissen. De ontploffing heeft grote schade toegebracht aan de voorgevel van het gebouw, terwijl ook enkele, kantoor ruimten schade opliepen. Niemand werd gewond. De politie heeft de dader nog niet te pakken kunnen krijgen. Er is wel een man gearresteerd, maar na enige tijd weer vrijgelaten. Hij kon aantonen dat hij in de buurt van het ambassade gebouw moest zijn. In zijn bericht over de explosie be schuldigde het Russische persbureau Tass de Amerikaanse regering ervan, dat zij „geen afdoende maatregelen" had genomen ter bescherming van de ambassade in weerwil van de „groeien de anti-communistische hysterie, die door sommige kringen in de Verenigde Staten wordt aangewakkerd." George Christian, de perschef van het Witte Huis, deelde gisteravond mee, dat president Johnson de opsporingsdienst heeft verzocht alles in het werk te stel len om de dader van de aanslag te grij pen. Hij voegde er aan toe, dat het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken in nauw contact blijft met de Russische ambassadeur Anatoly Do bryin. Overigens noemde Christian de bewering van Tass dat de aanslag al leen kon zijn gepleegd met medeweten van Amerikaanse functionarissen „vol komen belachelijk". Een brandweercommandant zei, dat Russische functionarissen zijn mensen de toegang tot het gebouw hadden ge weigerd. Er hoefde geen brandweer aan te pas te komen, zeiden ze. De ambassade heeft vier verdiepin gen en ligt een meter of zes van de weg. Er is geen hek, zodat iedereen vrij ge makkelijk bij het gebouw kan komen. BRUSSEL Een reportageploeg van de RTB, de Franstalige Belgische radio- en televisieomroep, is woensdag in Luik veroordeeld tot duizend frank boete (f 72,-) wegens het betreden van de terreinen van een kolenmijn zonder toestemming van de directie. De reportageploeg, bestaande uit een verslaggever, filmer, geluidstechni cus en assistentie ,had in maart 1965 opnamen gemaakt in een Luikse ko lenmijn, die door stakers was bezet. Zij hadden op uitnodiging van de sta kers de terreinen van de maatschap pij betreden om interviews af te ne men, zonder uitdrukkelijke toestem ming van de directie, die verklaarde dat haar terrein strikt verboden was voor alle onbevoegden. De journalisten hebben aangevoerd, dat deze zaak het recht van volledige voorlichting van het publiek en de uit oefening van de taak der journalisten in het geding bracht. HYDESVILLE (Californië) De 65-jarige Charles Howard Randall in de Californische plaats Hydesville, heeft een maand geleden zijn geheu gen teruggevonden, nadat hij 47 jaar aan geheugenverlies had geleden. In de nacht herinnerde hij zich opeens dat hij Lawrence Patrick Brennan heette en Canadees is. Ook wist hij weer, dat hij deel uitmaakte van het Canadese contingent tijdens de eerste wereldoorlog en na vier maanden uit Frankrijk werd terug gestuurd naar Canada, omdat was gebleken dat hij nog geen 14 jaar oud was. In december 1920 kreeg hij een auto-ongeluk, waarna hij zich niets meer kon herinneren. Sindsdien had hij vergeefs getracht zijn ware iden titeit te achterhalen. ADVERTENTIE Teöcn "oTst'en Keelpijn uitwerking frappa»\ ...en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten SJIZOEOKA, (Midden-Japan) Tij dens een ongebruikelijke televisie-uit zending heeft de hoofdcommissaris van de politie in de Japanse staat Sjizoeoka een beroep gedaan op de misdadiger, die zich sinds dinsdagavond met dertien gijzelaars verschanst houdt in een hotel na twee mannen te hebben neergescho ten. Hoofdcommissaris Keiji Takamat- soe zei de 41-jarige Jasoerhiro Kono zich over te geven „waarna we het een en ander kunnen bespreken". Televisie scheen de enige manier om Kondo te bereiken, die zich dinsdag avond met 16 gijzelaars opsloot in het Foejimi hotel na met een auto te zijn gevlucht van de 4 Okm verderop gele gen nachtclub, waar hij twee gang sters doodschoot. De politie vertelde echter, dat drie personen wisten te ontsnappen en on der geneeskundige behandeling zijn ge steld voor oververmoeidheid. De politie zei meer dan 30 minuten na de televisie-uitzending, nog niets ge hoord te hebben van Kondo, die meer dan een derde deel van zijn leven in de gevangenis heeft doorgebracht. MOSKOU De opvatting dat de Amerikaans-Russische betrekkingen best zou den kunnen worden verbeterd wanneer men, zoals Amerikaanse functionarissen niet zelden opperen, wederzijds de kwestie-Viëtnam buiten beschouwing zou laten, is onlangs duidelijk gelogenstraft. Uit een artikel in het Russische regeringsblad Isvestia, waarin president Johnson openlijk op zijn vingers werd getikt, bleek duidelijk dat het moeilijk zo niet on mogelijk zal zijn zo'n politiek hoogstandje uit te voeren. Zelfs nu Johnson dat wegens de pre sidentsverkiezingen van dit jaar voor zijn binnenlandse politiek zo goed zou kunnen gebruiken, gunde het Moskou- se dagblad hem niet de erkenning dat de Amerikaans-Russische betrekkin gen zouden zijn verbeterd sinds de ont moeting in Wenen tussen de voormali ge staatslieden Kennedy en Kroestsjef sedert de oprichting van de Berlijnse muur en de Cubaanse crisis. Door de oorlog in Viëtnam, zo wees de Izvestia Johnson terecht, zijn de betrekkingen tussen de twee landen verslechterd. Momenteel kan men die betrekkingen alleen maar koel noemen. Bewust zijn in deze Russische beoor deling enkele verschijnselen buiten be schouwing gelaten, die de opvatting van president Johnson zouden kunnen steunen. In elk geval hebben de twee wereldmachten een akkoord bereikt over een vreedzaam gebruik van de ruimte. En in Genève zijn ze het eens ge worden over een gemeenschappelijk ontwerp tot oplossing van het probleem om de verbreiding van atoomwapens tugen te gaan. Ze kwamen bovendien overeen een luchtlijn te openen tussen Moskou en New York, ofschoon de ver- ADVERTENTIB EATON (Georgia) Preston Cobb jr. die ongeveer zeven jaar in de ge vangenis heeft doorgebracht, nadat hij op 15-jarige leeftijd ter dood veroor deeld wegens moord op een blanke boer, is maandag veroordeeld tot acht tien jaar, nadat h(j bekend had schuldig te zjjn aan manslag. Cobb, die nu 22 is, verblijft in de ge vangenis te Monticello in afwachting van zijn overbrenging naar 'n opvoe dingsgesticht. Zijn veroordeling en dood vonnis op 15-jarige leeftijd hebben in de gehele wereld de aandacht getrokken. Bij een tweede proces werd Cobb tot levenslang veroordeeld, maar dit von nis werd in oktober door het Ameri kaanse Hoge Gerechtshof ongedaan ge maakt. In de lange rechtsstrijd is zeven keer beroep aangetekend. Cobb heeft drie en een half jaar op de voltrekking van de doodstraf in de Reidsville gevangenis gewacht. Door gerechtelijk ingrijpen vjerd hij vier maal voor executie behoed. Hij werd veroordeeld wegens 't neer schieten van de 70 jaar oude Coleman Dumas in 1961 bij een ruzie over een vis, welke hij in de vijver van Dumas had gevangen. Cobb leefde met zijn ouders, die pachters waren op de boer derij van Dumas. ADVERTENTIE Natuurgedroogd, verrassend mild en vol karakter. 7 voortreffelijke sigaren in handige doos, die gemakkelijk in uw colbertzak past. 28 stuks in fraaie luxe kist. MÜNCHEN Ter herdenking van 't feit dat 25 jaar geleden de 23-jarige student Hans Scholl en zijn 21-jarige zuster Sophie wegens hun verzet tegen het bewind van Hitier werden terecht gesteld, is woensdag in de Münchense wijk Schwabing een gedenksteen ont huld in de gevel van het huis waar de twee studenten hebben gewoond. Onder het teken van de „witte roos" ver spreidden zij vlugschriften en kalkten leuzen op muren in München, totdat zij op 19 februari 1943 werden aangehou den en drie dagen later onthoofd teza men met een hoogleraar en vele andere anti-nazi studenten, na een schijnpro ces. WASHINGTON Senator J. W. Ful- bright heeft de verklaring van minister van Defensie Robert S. McNamara te gengesproken, dat de regering onwrik bare bewijzen heeft van een tweede Noordviëtnamese aanval op Ameri kaanse torpedobootjagers tijdens het Golf van Tonkin-incident in 1964. Fulbright betoogde, dat president, Johnson reeds opdracht had gegeven tot tegenmaatregelen terwijl nog steeds werd onderzocht of een tweede aanval inderdaad plaatsvond. De voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen zei een en ander in een scherpgestelde kritiek op de uitlatingen van McNamara, die zich meer dan zeven uur lang voor de commissie bevond. Fulbright deelde tevens mee. dat de marine-officier, die de commissie had aangeboden inlichtingen te geven over 't incident in de Golf van Tonkin, van zijn zich aan een psychiatrisch onderzoek te onderwerpen. Hij deelde de naam van de officier niet mee. Fulbright verklaarde dat gebleken is, dat de man geestelijk gezond is, maar dat een dergelijk gedrag een bedreiging vormt voor „een ieder die de waarheid wil vertellen over dit of enig ander in cident." McNamara's optreden voor de com missie leidde tot een verhitte discussie over een stafrapport van de commis sie, die vragen deed rijzen over verkla ringen van het ministerie van Defensie inzake het Tonkingelf-incident, dat een uitbreiding op grote schaal van de oor log in Viëtnam tengevolge had. wezenlijking hiervan nog op zich laat wachten. Maar Moskou schuift dit nu eenmaal naar het tweede plan. Men maakt er hoogstens een uitzondering voor het verdrag tot het niet verder versprei den van kernwapens. De oorzaak van deze houding is twee ledig. In toenemende mate verlegt de Sovjet-Unie haar belangstelling voor Europese vraagstukken, die eens zo belangrijk werden geacht, naar Azië. Niettemin hoopt men in Moskou dat men de Amerikaanse invloed in Euro pa zal kunnen beperken. De pogingen om een Europese veiligheidsconferen tie te beleggen zijn bedoeld om de Verenigde Staten te verdrijven van 't oude werelddeel. Ook al vergist de Rus sische regering zich misschien in de praktische mogelijkheden niet in de laatste plaats onder invloed van het emotioneel geladen anti-Amerikanisme van De Gaulle dit blijft toch een voorwaarde voor de Russische politiek inzake Europa. Gelooft men bijgevolg dat men in Europa voordeel kan behalen op Ame rika, dan moet men tegelijkertijd vast stellen dat de Russische politiek in Azië schipbreuk lijdt op de door mili taire macht bepaalde houding van Ame rika. Dit Is des te pijnlijker voor de Rus sische regering omdat de gebeurtenis sen in Azië van de laatste dagen in steeds grotere mate een actieve Rus sische stellingneming vergen. Moskou is in een moeilijk parket geraakt. Niet al leen doordat de Noordviëtnamese mi nister van Buitenlandse Zaken ver- kaarde dat Hanoi bereid was te onder handelen wanneer de bombardementen op Noord-Viëtnam en andere oorlogs handelingen zouden worden stopgezet, maar tevens doordat Washington an derzijds hieraan bepaalde voorwaarden verbond. Voorheen kon men Hanoi voorpraten dat het op soepele wijze moest stre ven naar een politieke oplossing van het conflict. Maar dit argument is nu niet meer doorslaggevend. Overigens kan men het offensief van de Viët-Cong tegen een aantal Zuidviëtnamese ste den en Amerikaanse steunpunten be schouwen als een wenk aan Moskou om Noord-Viëtnam toch in elk geval vol doende hulp te bieden, opdat het conflict kan uitmonden in een stategisch nieuwe fase. Daarbij komt nog dat Moskous han den ook ten opzichte van Noord-Korea zijn gebonden door het incident met het Amerikaanse spionageschip de Pueblo. Washington had Moskou geen slechtere dienst kunnen bewijzen dan om bemiddeling te verzoeken. Had Moskou dit gedaan dan was dat pre cies geweest waarvan het door zijn be langrijkste tegenspeler in Azië, China, altijd wordt beschuldigd: samenzwe ring met Amerika. Door zo'n actie dwingt Washington Moskou juist in een anti-Amerikaanse positie. En Moskou haalt zich niet graag nieuwe lasten op de hals nu zijn betrekkingen met> Noord-Viëtnam en Noord-Korea door de tegenstellingen met China toch al zo fragiel zijn. En dit zeker niet tegen de achtergrond van de platonische wensdromen van Wash ington. Dit zou uit Russisch standpunt beke ken temeer kortzichtig zijn geweest nu Moskou juist zeer actief werkt aan zijn positie in Azië. Het belangrijkste Ame rikaanse bolwerk in Azië, Japan, wordt deels gelokt met het suikerbrood van de handel en deels bedreigd met de zweep van de propaganda en de diplo matieke actie. Ten aanzien van Inidia, waar de Russiche premier Kosygin, zojuist op bezoek is geweest is de ver houding minder, gecompliceerd. New Delhi neemt ten opzichte van Viëtnam immers al een sterker anti-Ameri kaans standpunt in. Omdat de zaken in Azië zich voor Moskou dus betrekkelijk gunstig ont wikkelen heeft het Kremlin weinig be langstelling voor een verbetering van de betrekkingen met Washington. Door een vastberaden houding aan te nemen kan Moskou zijn 'positie in Azië nog verbeteren. Het zou geen goede poli tiek zijn om dit vrijwillig op te geven. OTTAWA Het Canadese Huis van Afgevaardigden is woensdagmiddag uiteen gegaan, na te hebben geweigerd in te gaan op een verzoek van de re gering onmiddellijk een debat te ope nen over een motie van vertrouwen in het kabinet van Lesfer Pearson. Alle conservatieve oppositieleiders wezen Pearsons verzoek, ditmaal de gebruikelijke wachttijd van 48 uur, voor een dergelijke motie kan worden behandeld, achterwege te laten, van de hand. ADVERTENTIE een ^nJea/oni. tapijt KAMERBREED P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM J^e hoofdartikelen in de Belgische kranten stonden woensdagochtend reeds geheel in het teken van verkie zingsstrijd. „Dinsdagmiddag is de kiesstrijd in fei te ingezet", zo schrijft De Gazet van Antwerpen, ook al zal het nog wel en kele dagen duren eer het parlement wordt ontbonden. De Gazet meent, dat de leiders van de Vlaamse CVP (die de val van de regering veroor zaakte door vast te houden aan de eis van overplaatsing van Leuven-Frans naar Wallonië) hoegenaamd geen be hoefte hebben om zich rouwmoedig te tonen. Hun strakke houding had nl. belet dat er weer een Vlaams offer werd gebracht, op het altaar van de nationale eenheid. De strijd zal hard zijn, aldus de Gazet, ook voor de Vlaamse CVP. want het Vlaamse eenheidsfront zal nu uiteen vallen in partijgangers van de ene of de andere politieke formatie. De groepen die het tegen de CVP zullen opnemen, zullen vergeten, dat zij in de afgelopen dagen op de CVP een beroep hebben gedaan om stand te houden. Het Laatste Nieuws voorspelt reeds, dat de verdeelde CVP gehavend uit de kiesstrijd zal komen. Het zou vol gens dit blad goed zijn als de partij en zich in hun kiespropaganda niet uitsluitend zouden toeleggen op het vraagstuk-Leuven, dat slechts een onderdeel is van de vraagstukken, die de twee taalgemeenschappen beroe ren. De verkiezingen mogen niet de vorm aannemen van een volksraadpleging over eenheid of federalisme, zo waar schuwt deze krant. Velen vrezen, dat de kiesstrijd in een gespannen sfeer m P. W. SEGERS lukt niet zal verlopen, doch volgens Het Laat ste Nieuws hangt dit van de partijen zelf af. Nieuwe Gids voorspelt een felle anti-Vlaamse campagne in Brussel, die de Franstalige extremisten in de hoofdstad een overwinning zou kun nen bezorgen, waardoor de ware pro blemen tussen Vlamingen en Walen mogelijk voor lange tijd onoplosbaar zouden worden. Daarom zouden de Vlaamse partijleiders en kandidaten geen beeld van onderlinge verdeeld heid mogen scheppen. Over alle par tijen heen, zou men tot een Vlaamse entente moeten komen om de anti- Vlaamse vloed die uit Brussel ver wacht kon worden in te dijken. Ook Het Belang van Limburg verwacht een zeer hardnekkige verkiezings strijd, met name in Brussel. Voor de Nederlandstaligen acht het blad het ogenblik gekomen, om eendrachtig de gelederen te sluiten (met name rond om de CVP) en de opgang van het Nederlandstalige volksdeel niet te verknoeien door snipperbewegingen, dwaze uitlatingen en andere uitin gen van onmacht. De dialoog met de Franstaligen, die na de verkiezingen aan de orde zal ko men. zou immers ingezet worden in termen van politieke machtsverhou dingen. Tn de Volksgazet verklaart de voor- zitter van de Belgische socialistische partij, Collard, dat de CVP kramp achtig zoekt naar een akkoord tussen haar Vlaamse en Waalse vleugels, en dat de houding van de liberale par tij alleen op verkiezingsbelang is af gestemd. Collard kondigt aan dat zijn partij de verkiezingen niet vreest. Zij zal alle middelen aanwenden om te beletten dat problemen op de achtergrond wor den gelaten, die heel wat belangrij ker waren dan de vraag wanneer hoe en waar het probleem van de katholieke universiteit zal worden op gelost. La Libre Belgique spreekt van een sprong in het duister en een verschrik kelijke verantwoordelijkheid voor de Vlaamse CVP-leiders. Voor dit blad komt het ef vooral op aan, dat Begië na de verkiezingen re- geerbaar zal zijn: dat de middelpunt zoekende krachten het zullen winnen van de middelpuntvliedende. Vlaanderen, dat numeriek in de meer derheid is, zou moeten tonen dat het in staat is de wereld te verbazen door gematigdheid. Dat is de meest elementaire plicht van elke meerder heid in een democratie, aldus La Li bre Belgique, dat overigens ook op de Brusselaars een beroep doet om zich niet aan extremistische krachten over te geven. WASHINGTON - 't Amerikaanse super- sone straalpassagiersvliegtuig SST ,dat gaat concurreren met de Frans-Engel se Concorde, zal pas in 1972 zijn eer ste proefvlucht maken, heeft een rege ringsfunctionaris in Washington mee gedeeld. Het werk is een jaar op het schema achter wegens technische moeilijkheden, zei hij. Verscheidene Congresleden zijn het niet eens met de bouw van het vlieg tuig, zij vimden het een luxe, die de VS in deze tijd zich niet kan veroorlo ven. Het vliegtuig had in 1974 of 1975 in bedrijf moeten worden genomen. De Concorde maakt dit jaar zijn eerste proefvlucht en komt tegen 1970 in be drijf.

De Vallei | 1968 | | pagina 9