Noren weten, dat Verkerk staat voor een nieuwe explosie klaar Debutant Arie Eriks heeft weinig last van zenuwen Nederlandse rijders staan midden in belangstelling Reportages van W.K. schaatsen Peter Post, met 41 triomfen, tot zesdaagse-keizer gekroond Internationaal contingent van renners in Olympia's Toer Prognose betaald voetbal Recordstaat van Post Hoekstra kampioen Sport op televisie Sigrid Sundby snel in Taensberg KRUIZE OPVOLGER VAN BROMBERG RANGLIJST Kampioenen kunnen niet tegen hun verlies Activiteit Bij voorbaat Ondergang Zekerheid Hinderlijk Handen wrijvend Achtervolgd Kanshebbers Start waarschijnlijk op Hemelvaartsdag Deelnemers Begroting Complex Geen zorgen Roda versloeg Fortuna VRIJDAG 23 FEBRUARI 1968 GOTEN BURG Kampioenen kunnen niet tegen hun verlies. Ook schaatskampioenen niet. Ondanks de opmer kelijk innige verstandhouding tussen de vedetten in deze tak van sport. De hoffelijke uitspraak van de vriende lijke Noor Fred Anton Maier verleden jaar nadat hij achter Verkerk en Schenk derde was geworden in de strijd om de wereldtitel was dan ook eerder een onschuldige poging tot misleiding dan een uiting van berusting. „Kees Verkerk", zo sprak hij bewonderend. „is een groot kampioen. En hij zal dat voorlopig nog wel blijven ook". Kampioenen kunnen niet tegen hun verlies. In april klom men Maier en zijn ontluisterde landgenoten alweer met opeengeklemde kaken op het smalle zadel van hun race- fietsjes. Jazeker, Kees Verkerk wés een groot kampioen, maar als het aan hun lag zou hij dat niet lang blijven. Uit hun verpletterende nederlagen putten de Noren de be zetenheid waarmee zij op de oerhollandse fiets duizenden kilometers driftig onder zich wegtrapten. De gedachte aan wraak dreef de Noorse schaatsers donkere filmzaal tjes in. waar zij Ingespannen keken naar de vertraagd op het celluloid voortdansende Kees Verkerk, die hun vriend was, maar ook de wereldkam pioen. Trainer Age Johansson liet zijn rijders de schande van toen zo vaak als zij maar wilden opnieuw beleven. Totdat zij de bewegingen van de we reldkampioen nooit meer konden verge ten. Het schonk de Noren, die verslagen waren, steeds weer nieuwe krachten. Veelvuldig werden zij gesignaleerd in de vrije natuur, zonder echter oog te hebben voor de eeuwig zingende bos sen. Nijdig stampend op hun fiets. Steunend onder zware halters. Zwe tend tijdens uitputtende veldlopen. Ze offerden gretig hun zomervakantie op, ze vroegen steeds meer vrije uren aan hun werkgevers. En de Noorse bond liet weinig na om zijn fanatieke strijd krachten te stimuleren en betaalde die uren royaal door. Kampioenen kunnen niet tegen hun verlies. Overal op het internationale schaatsfront heerste koortsachtige ac tiviteit. Zweden contracteerde op drei gend advies van zijn 80-jarige schaats- regent Sven Laftman, de Nederlandse coach Anton Huiskes. Een soms wat eigenzinnige maar hoog begaafde vak man, die Verkerk, Schenk en Nottet in onstuimig tempo naar de top had ge voerd. Boris Stenin, de gesloten coach der Russen, leidde in Alma Ata lange tijd een teruggetrokken bestaan, omdat hij de kracht van zijn ploeg niet wilde prijsgeven. Ver verwijderd van de Scandinavische ijsbanen, waarop de Russen anders in een pril stadium van het schaatsseizoen triomfen pleegden te vieren. Zelfs de Westduitse schaatsbond beu van zijn ondergeschikte rol op interna tionaal niveau, nam drastische maat regelen. Voorzitter Ludwig Schwabl, burgemeester van Inzeil, liet de Noor se trainer Thormod Moum, eens de man achter wereldkampioen Per Ivar Moe, opdraven ten einde op het razend snelle ijs van Inzeil het talent van de Westduitse rijders bij te laten slijpen. De achtervolging op Nederland was met grimmige vastberadenheid inge zet. En de hoogste beloning stond op het hoofd van Kees Verkerk. Een we reldkampioen „met diepe zit en vrijwel volmaakte glijstijl". In het land van de gemeenschappelijke vijand rook men aanvankelijk geen onraad. De kenners knikten begrijpend toen Kees Verkerk in het voorspel van dit seizoen weiger de zich de longen uit het krachtige lijf te rijden. Toen echter kwam Nederland-Noor- wegen. Een financieel misschien wel aantrekkelijke, maar uit psychologische overwegingen weinig zinvolle interland waarvan de uitslag al bij voorbaat vaststond. De onthullende manier, waarop de Noren op de Deventer kunstijsbaan het ijs aanveegden met Nederland was minder bevorderlijk voor het zelfver trouwen. Ook al kwam die neder laag niet onverwacht. En de alarmerende tijden waarmee de Noorse troepen hun vorm demon streerden bleven het Nederlandse kamp binnenstromen. Met alle schadelijke gevolgen van dien. De onzekerheid nam toe en sloeg zelfs over in verslagenheid toen de griep plotseling de Nederland se kernploeg binnensloop. Terwijl de bacillen het trainingsschema van Ver kerk ruïneerden repte het Nederland se volk dat van minuut tot minuut van het ziektebeeld van zijn wereld kampioen op de hoogte werd gehouden zich naar de reisbureaus om hun boekingen voor Oslo te annuleren. Daar werd de dreigende ondergang van de Nederlandse schaatsoverheer- sing een feit. In de slag om Bislet be zweken de nauwelijks geïnspireerde Nederlandse rijders op 27 en 28 janua ri van dit jaar onder de massale aan val van een door Noorwegen aange voerde coalitie. De onttroonde Europese kampioen Verkerk vond zichzelf na 2 dolle dagen schaatsen terug op een voor zijn doen vernederende achtste plaats. Bols en Schenk respectieve lijk vijfde en zesde redden nog iets van het Nederlandse prestige. Nottet werd veertiende, Jorritsma haalde de laatste zestien niet. De teleurstelling leidde tot nogal on genuanceerde uitspraken. Coach De Graaf werd verweten dat hij zijn pu pillen mentaal onvoldoende had voor bereid. De rijders werden beschuldigd van een schrijnend gebrek aan vecht lust. In al die verklaringen school een kern van waarheid, maar de enige winst van Oslo werd in die eerste emotioneel geladen uren over het hoofd gezien. De winst van de nederlaag. Kampioenen kunnen niet tegen hun verlies. Al in Davos bleek dat het dra ma van Oslo iets in Verkerk had los gewoeld en ongerust registreerden de Noren de verschijnselen die op een wonderbaarlijk herstel duidden. „Ver kerk is weer helemaal de oude", zeiden ze toen ze in Grenoble arriveerden. En ze kregen gelijk. Verkerk pakte het goud op de 1500 meter en het zilver op de 5000 meter. Noorwegen weet echter, dat de reke ning daarmee nog niet is vereffend. Noorwegen weet, dat Kees Verkerk pas in de Zweedse havenstad Göte- borg, waar dit weekeinde in het Ulle- vistadion het laatste bedrijf van een enerverend schaatsseizoen zich zal af spelen, volledige genoegdoening kan eisen. In de strijd om de wereldtitel kan maar één grote winnaar opstaan. Kees Verkerk is een klassementsrijder van formaat. En niemand beseft beter staat om te exploderen, dan de Noren, dat hij na Oslo klaar Want de Noren weten het zelf ook. Uit eigen ervaring. Kampioenen kun nen niet tegen hun verlies. Gotenburg Het zal dit weekein de in de straten van Groenveld (ge meente Sint-Maarten) nog stiller zijn dan anders. Want Arie Eriks (twintig jaar), een roodharige dorpsgenoot met veel aanleg voor schaatsen, zal dan in de met sneeuw bedekte havenstad Go tenburg zijn debuut maken in het schaatstoernooi om de wereldtitel. Arie Eriks, de felle knokker van het Westfriese platteland, wiens sluimeren de ambities worden aangewakkerd door een kleine maar selecte groep supporters, wordt morgen en overmor gen dan eindelijk verwacht tussen de groten uit de schaatssport. Het lijkt een drukkende gedachte, maar het brengt de krachtig gebouw de debutant nauwelijks uitzijn even wicht. „Misschien dat 't nog komt", sprak hij gisteren voorzichtig, „maar voorlopig heb ik nog helemaal geen last van zenuwen. Bij het Nederlands kampioenschap was ik doodziek van nervositeit, maar dat kwam alleen maar omdat ik per se bij de eerste zes moest zijn om in de kernploeg te blijven. Nu heb ik weinig te verliezen. Ik zal proberen mezelf bij de laatste zestien te rijden". Waarbij de zeer spraakzame Verkerk aantekende: „Arie moet het nu doen, want wij zijn zo zachtjes aan versle tpen". Op de 1500 en de 5000 m ziet Eriks zijn grootste mogelijkheden. Hij heeft dit seizoen onder leiding van Neder lands schaatscoach Wim de Graaff, langzaam maar zeker vorderingen ge maakt op alle afstanden. Zijn persoon lijk record op de sprint heeft hij van 43,7 teruggebracht tot 42,4 sec. Op de 1500 m is zijn beste tijd op het ogenblik 2.08,9 (aan het begin van dit seizoen 2.11,7), op de 5 km 7.43.3 (7.55,0) en op de 10 km 17.03,0 (17.08.0). Het heeft overigens lang geduurd voordat hij zekerheid had over zijn plaats in de uit vijf man bestaande ploeg. Eriks: „In Davos had De Graaff al tegen me gezegd dat het er dik in zat, maar het is me nooit officieel meegedeeld. Ik had er zelf toch wel op gerekend, hoor. Jorrit Jorritsma had al drie kansen gehad, dus waar om zouden ze het dan niet eens met een ander proberen? Later las ik in de krant dat ik finitief was gekozen". En daarmee heeft Groenveld de- zijn doel bereikt. Nadat Arie Eriks twee jaar had meegedraaid met de Neder landse B-ploeg werd in zijn woonplaats in hoog tempo een supportersvereni ging uit de grond gstampt, die thans ruim tweehonderd leden telt Eén van hun doelstellingen was het verlenen van financiële steun aan hun opmerke lijk snel schaatsende dorpsgenoot, die zijn werk als timmerman deze zomer met grote animo combineerde met een uitputtende conditietraining. Eriks, tevreden: „Ik heb erg veel plezier van die club. De leden passen geld bij wanneer ik met de auto van mijn vader naar Noorwegen wil om te trainen. In Groenveld zijn ze allemaal lid van die vereniging. Met uitzonde ring van één familie. Maar die mensen zijn geloof ik nogal zuinig". Behalve Jan Bols (darmstoornissen) werd gisteren de voltallige Nederland se schaatsploeg op het ijs van het Ulle- vi-stadion gesignaleerd. Jorritsma en Te Winkel waren in Oslo achtergeble ven omdat Jorritsma wegens hoge koorts niet kon rijden. Voorlopige conclusie van de Neder landse schaatsers na een lichte trai ning: „Het ijs is goed, ook al zitten er een paar hobbels in. Maar de wind is nogal hinderlijk". GOTENBURG „Veel succes Arie, we rekenen op je". Een telegram met deze aanmoedigende tekst is nog gisteravond door de supportersvereniging van schaatser Arie Eriks naar Gotenburg verstuurd. Arie, uit het Noordhollandse Groenveld, debuteert in de Nederlandse schaatsploeg die dit weekeinde in de Zweedse havenplaats deelneemt aan het wereldkampioenschap. De voorzitter van de supportersver eniging, de heer G. Sloof, vertelde gis teravond: „Arie is een echte doordou wer. Als hij bij de laatste zestien komt, en daar zijn we allemaal van overtuigd, bereiden we hem een leuke huldiging voor. Vol spanning kleven we zaterdag en zondag aan de televi sie". Handenwrijvend liepen de organisa toren van het wereldkampioenschap gisteren door het Ullevi-stadion. Men verwacht dit weekeinde een record aantal toeschouwers. Hoewel er giste ren pas 55.000 kaarten waren verkocht rekent men toch op een slordige 75.000 bezoekers, onder wie ruim vijfduizend Nederlanders en zevenduizend Noren. In 1966 trok de strijd om de wereldti tel 65.000 mehsen. Eén ding valt op tijdens alle opge wekte gesprekken, die het schaatsen als onderwerp hebben. De naam Jonny Nilsson wordt nog slechts zelden ge hoord. Het blijkt een zware last op de schouders van Zwedens meest gefê teerde rijder. Coach Anton Huiskes: „Het is niet eens zeker of hij wel start. Hij zegt zelf, dat Claesson op het ogen blik beter is. Het valt niet mee wan neer je altijd nummer één bent ge weest en je wordt ineens door twee man tegelijk gepasseerd. Ook wanneer hij nu nog zou meerijden is het toch met hem afgelopen, want na het we reldkampioenschap stopt hij definitief". De Nederlanders, nauwelijks vier uur nadat zij uit Oslo in Göteborg wa ren aangekomen alweer op het ijs, werden gisteren hardnekkig achter volgd door fotografen en handtekenin genjagers. Er worden van hen grote daden verwacht. Titelhouder Kees Ver kerk, in de bekende geinsfeer: „Arie Eriks zal het nu moeten doen, want wij zijn zo zachtjes aan versleten". MURCIA Het Duitae UEFA-jeugd- elftal heeft donderdag in Murcia een gelijk spel behaald tegen de Spaanse jeugd: 1-1. Daar de Duitsers de eerste wedstrijd met 1-0 hadden gewonnen, plaatsten zij zich voor het eindtoernooi, dat in Frankrijk wordt gehouden. HEERENVEEN De 22-jarige Mar ten Hoekstra uit Heerenveen is don derdag op de Heerenveense kunstijs baan Thialf schaatskampioen van Friesland op de korte baan geworden. Hoekstra is ook Fries kampioen op de lange baan. Bij de dames ging de ti tel naar de 20-jarige Rinske Zeinstra uit Warga. Na eliminatieronden werd door de vier overgebleven deelneem sters een halve competitie gehouden. De eindstanden luidden: Dames: 1. Rinske Zeinstra (Warga) 44.500, 2. Boukje Spoor (Garijp) 46.050, 3. Joukje Hof (Wolvega) 46.575, 4. An nie van Dalsum (Harlingen) 48.330 se conden (gevallen in derde rit). Heren: 1. Marten Hoekstra (Heeren veen) 45.000, .2. Pieter de Boer (Jel- lum) 45.030, 3. Tonny Ferwerda (Bols- ward) 45.950, 4. Gerrit de Boer (Gor- redijk) 46.000 sec. HILVERSUM De NTS zendt zaterdag 24 en zondag 25 februari op Nederland I rechtstreekse repor tages uit van de wereldkampioen schappen schaatsen, die in Goten burg worden verreden. De reportage op zaterdag behelst de ritten op de 500 en 5000 meter en wordt van 15.01 tot plm. 18.00 uur uitgezonden. In verband hier mee wordt het „Nieuws in het kort" om 15.00 uur uitgezonden en wordt het om 16.00 uur aangekondigde programma van de VARA verplaatst naar Nederland 2. De reportage van de ritten op de 1500 en 10.000 meter op zondag wordt van 13.01 tot plm. 17.30 uitge zonden. Ten gevolge hiervan komt het programma „Monitor" te ver vallen, wordt het „Nieuws -in het kort" om 13.00 uur uitgezonden, de Wegeninformatie in de pauze om plm. 14.30 uur en de Toto-üitslagen om plm. 16.30 uur. De schaatsreportages worden door Bob Spaak van commentaar voor zien. De NRU zal, grotendeels recht streekse reportages verzorgen van het wereldkampioenschap schaat senrijden voor heren in Gotenburg. Vandaag (21.00-21.10 uur, Hilversum II) is er een verslag van de loting. Morgen zal het programma via Hilversum II (VARA) tussen 15.00 en 16.30 uur en tussen 16.30 en 19.00 uur worden onderbroken voor repor tages van de belangrijkste ritten op de 500 en 5000 meter. Op zondag 25 februari wordt het programma via Hilversum II (AVRO) onderbroken voor reporta ges. Overige reportages en nabe schouwingen in het programma „Langs de Lijn". Verslaggevers: Dick van Rijn en Theo K oom en. HILVERSUM De NTS zal op woensdag 6 maart op Nederland I van 20.25 tot 22.15 uur, een rechtstreekse reportage verzorgen van de eerste wedstrijd in de serie kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tussen Real Ma drid en Spartak Praag. De wedstrijd wordt in het Bernabeu-stadion in Ma drid gespeeld. Van de wereldkampioenschappen kunstrijden, die de volgende week in Geneve worden gehouden, zendt de NTS drie reportages uit. Donderdag 29 februari op Nederland II van 18.30 tot 18.50 uur: paarrijden. Vrijdag 1 maart op Nederland I van 22.50 tot 23.15 uur: kunstrijden heren. Zaterdag 2 maart op Nederland I van 22.50 tot 23.15 uur: kuhstrijdens dames. AMSTERDAM/MILAAN Tussen de Peter Post, die wegens een blaasontsteking op die droeve decembernacht van vorig jaar van de piste in de Amsterdamse RAI moest worden gehaald, en de Peter Post die gisteren vanuit Mi laan op Schiphol arriveerde, was een hemelsbreed ver- In de vroege uren van donderdag ochtend onttroonde de lange Amster dammer de Belgische wielrenner Rik van Steenbergen definitief door met z'n koppelgenoot, de Italiaan Gianni Motta in het Milanese sportpaleis voor en thousiast brullende Italiaanse „tifosi" als zegevierend duo te finishen. Het be tekende de 41ste zesdaagse-overwin- ning van de Nederlander; een presta tie, die door geep enkele renner ter we reld tot nog toe werd geleverd. Eindelijk bereikte Peter Post zijn doel, dat hij eigenlijk in de Amster damse zesdaagse al had willen verwe zenlijken. Jarenlang had hij erop ge aasd hij wilde per se de grote, bij zijn leven al legendarisch geworden Van Steenbergen inhalen als recordhouder. schil. Indertijd een man, die uk louter teleurstelling zijn tranen de vrije loop liet; nu een man, die na zijn triomf in de zesdaagse van Milaan tot zesdaagse-keizer was ge kroond en breed lachend de vliegtuigtrap afdaalde. De finale in Milaan was er een ge weest, die de toeschouwers niet licht zullen vergeten. Tot vlak voor het ein de lagen er nog negen koppels „in de slag". De Denen Palle Lykke en Fred dy Eugen (het meest succesvolle duo van dit seizoen), het Westduits-Zwitser se tweetal Kjaus Bugdahl/Fritz Pfen- ninger, het Italiaans-Westduitse favo- rietenpaar Felice Gimondi - Rudi Al- tig en het koppel Peter Post/Gianni Motta, dat de twee voorgaande Mila nese zesdaagsen had gewonnen, waren de grootste kanshebbers. In de helse strijd, die zich in het laatste uur had afgespeeld, waren al leen de twee laatstgenoemde koppels overeind gebleven en even had het er op geleken, dat Altig ook Post nog op een ronde zou zetten. De Nederlander echter, had zich de zege niet laten ont glippen en toen de zesdaagse van Mi laan was afgeschoten, was Nederlands meest succesvolle baanrenner juichend over de streep geflitst. Gisteren dan, stond er een stralende Post op Schiphol. Sponsor Wim Breu- kink (Gazelle) had op de weg naar de Amsterdamse vlieghaven in allerijl bij een verhuurinrichting een fraaie met fonkelende „edelstenen" bezette to- neelkroon gehuurd en die zette hij de wielrenner op het hoofd. „Staat ie me goed?" informeerde Post. De Nederlander zei verder: „Natuur lijk ben ik blij want eerlijk gezegd had ik na die ziekte in de Amsterdamse zesdaagse helemaal niet gedacht, dat ik dit seizoen nog in het voorste plan zou AMSTERDAM Wanneer de immer onvermoeibare mannen van Olympia hun zin krijgen, begint Olympia's toer 1968 op Hemelvaartsdag (23 mei) met tijdritten in het Amsterdamse Bos. Wanneer de gemeentelijke overheden van Amsterdam en Nieuweramstel hun medewerking verlenen en deze starts mogelijk maken, is Olympia enigszins schadeloos gesteld voor het moeten af staan van de 30ste mei als aankomst dag in de hoofdstad. Die dag immers wordt in 't Olympisch stadion de in terland Nederland-Schotland gespeeld, een surprise van de KNVB voor het 70- jarige Olympia, dat nu moest afzien van het oorspronkelijk vastgestelde schema en een dag korter zou moeten rijden. Vandaar de hoop van de Olym- pianen op Hemelvaartsdag. Die tijdritten (een individuele en een voor ploegen) zullen dan het totale aan tal kilometers van Olympia's toer '68 net boven de duizend tillen. Een hele kluif voor het sterk internationale ren- nersveld, dat uit maximaal 120 man (ploegen van zes renners) zal bestaan. In het routeschema is weer in afwijking tot de laatste jaren weer een „bergrit" door de Zuidlimburgse heuvels opgeno men op zondag 26 mei, waarbij route verkenner Bram Koopmans binnen een afstand van 127 km tussen Heerlen en Geleen zoveel mogelijk heuvels heeft samengesperst. Het internationale contingent in Olym pia's toer zal bestaan uit Fransen (een Gitane-ploeg of een formatie van een Parijse vereniging), Polen, Denen, Bel gen (waarschijnlijk een nationale ploeg) Zwitsers en mogelijk Russen, Tsjechen (Joop Middelink heeft de mondelinge toezeggingen van achter Het Gordijn al gekregen) en Italianen. Of er in deze toer, die door vele lan den wordt gezien als een betere voorbe reiding voor de Olympische Spelen in Mexico dan de zeer zware etappekoers HeerenveenCambuur 2 Veendam—GVAV 2 FC TwenteHeracles 1 De Graafschap—SC Drente 2 Zwolse Boys—Go Ahead 2 AGOW—PEC 3 0 WageningenVitesse 2 NEC—HVC 1 Elinkwijk—DOS 3 VeloxHilversum 1 9 DWSVolendam 1 ZFC—AZ '67 2 De VolewijckersBlauw Wit 3 SC GooilandAjax 2 EDO—Telstar 2 RCH—Haarlem 2 ADOHolland Sport 1 Xerxes/DHCFortuna VI 1 FeyenoordExcelsior 1 RBCDFC 2 Hermes DVS—SVV 3 FC Den BoschSparta 2 NOADNAC 3 BaronieWillem II 2 EindhovenPSV 2 FC VW—Helmond Sport 2 Fortuna '54Roda JC 1 LimburgiaSittardia 3 De wedstrijden met ervoor gelden voor de toto van deze week; die met zijn reserve-ontmoetingen. Warschau-Berlijn-Praag, evenals het vorige jaar controle op verboden sti mulerende middelen zal worden ge houden, is een zaak van de KNWU. Maar de organisatie zou een dergelijk onderzoek wel op prijs stellen. „Waar bij we dan hopen tenslotte van een „schone" toer te kunnen spreken", al dus organisatievoorzifter Fred Har- ting. Grotere zorg op dit moment baart nog de begroting. Die bedraagt rond 100.000 gulden .waarvan nog pas de helft is gedekt. Het probleem van de interne communicatie in de koers daar entegen schijnt inmiddels opgelost te zijn. De KNWU heeft n.l. een zend- en ontvanginstallatie aangeschaft (kosten f 15.000;) die ook gebruikt zal kunnen worden bij klassiekers. Het routeschema voor Olympia's Toer 1968 ziet er tenslotte als volgt uit: 24 mei: Amsterdamse Bos: indivi duele tijdrit en ploegentijdrit elk over 5100 meter; 24 mei: Amsterdam-Waal wijk 158 km; 25 mei. Waalwijk-Heer len 184 km; 26 mei: Heerlen-Geleen 127 km; 27 mei: Geleen-Oploo 164 km; 28 mei: Oploo-Nijverdal 175 km en 29 mei: Nijverdal-Amsterdam 187 km. TOENSBERG De Noorse schaat- senrijdster Sigrid Sundby verbeterde donderdag in Toensberg het record van haar land op de 1000 meter tijdens de ontmoeting tussen een noordelijke ploeg en de Russische dames. Zij legde de afstand af in 1.35.6. Irina Jegorova werd tweede in 1.36.3. De Finse Kaja Mustonen won de langste afstand, de drieduizend meter. Haar tijd was 5.12.1. Opnieuw verbe terde Sigrid Sundby een nationaal re cord. Met 5.18.2 bleef zij 3.1 sec. on der het oude record, dat al op haar naam stond. De Russische Anna Sablina werd 2e en haar landgenote Lidia Skoblikova derde. De landenontmoeting leverde 'n zege op voor Rusland: 231 punten te gen 189 punten. In het eindklassement over vier afstanden eingdigde Sigrid Sundby bovenaan. Zij verzamelde een totaal van 196.133 punt. Uitslag 1000 meter: 1. Sigrid Sundby (Noorw.) 1.35.6; 2. Irina Egorova (Rusl.) 1.36.3; 3. Tatjana Sidorova (Rusl.) 1.36.5; 4. Lasma Kaoeniste (Rusl.) 1.36.7; 5. Kaja Mustonen (Fin land) 1.37.3; 6. Anna Sablina (Rusl.) en Christina Lindblom (Zwe.), beiden 1.37.4; 8. Kaja Lisa Keskivitikka (Fin land) 1.38.3. 3000 meter: 1. Kaja Mustonen 5.12.1; 2. Anna Sablina 5.16.0; 3. Lidia Skobli kova 5.16.9; 4. Sigrid Sundby 5.18.2; 5. Galina Nefedova (Rusl.) 5.19.1; 6. Iri na Egorova 5.19.8; 7. Christina Lind blom (Zwe.) 5.21.3; 8. Kaja Lisa Kes kivitikka 5.21.7. Eindklassement: 1. Sigrid Sundby 196.133 pnt.; 2. Kaja Mustonen 197.334; 3. Irina Egorova 198.183 4. Lidia Sko blikova 198.284. meedraaien. Misschien heb ik me ook wel een beetje geforceerd toen ik het Europese kampioenschap achter Der- nies reed. Na die wedstrijd in Antwer pen moesten ze me gewoon van de fiets tillen. Maar in Milaan heb ik er profijt van gehad, vooral omdat ze daar de eerste dagen met korte wed strijdjes beginnen, zo van twintig tot dertig kilometer. De tweede dag won ik zelfs een wedstrijd achter scooters en alle grote mannen waren er toch bij." Vandaag begint de Antwerpse zes daagse en ook daaraan zal de Amster dammer meedoen. „Daarna rijd ik nog twee kleine wedstrijdjes en dan ga ik toch maar een paar weken met vakan tie naar Spanje. Dat vindt de dokter toch beter." Over de Milanese zesdaagse raakte Post nauwelijks uitgesproken. „Het is niet te geloven wat zich daar allemaal heeft afgespeeld tussen Motta en Gi mondi. Die mannen hebben gewoon 'n complex van elkaar. Het was zo sterk dat Motta al de eerste dag tegen me zei, dat ik desnoods van Altig mocht verliezen in de sprintjes maar zeker niet van Gimondi. Die twee betekenden alles voor het publiek, wij reden maar voor de figu ratie mee. De mensen vonden het nog het mooiste wanneer Motta en Gimon di langzaam onder in de baan fietsten en handtekeningen uitdeelden. Ze zijn daar helemaal gek." Peter Post had ook nog een nieuw tje: Pfenninger, zijn vaste ploegmaat in zovele zesdaagsen, schijnt zijn ac tieve wielerbaan te willen opgeven. „Pfenninger is aangetrokken door het Zwitserse extra-sportieve merk Zimba om zijn landgenoot Ferdi Kübler als ploegleider op te volgen. In Milaan al zat hij hele dagen met de ploegleider van Willem II-Gazelle, Ton Vissers, over wedstrijden te praten. Ik geloof, dat hij in Parijs - Nice als ploegleider begint. Hij heeft gezegd, dat hij tegen de winter weer wil proberen een profli centie te krijgen maar of hem dat lukt?" Over het feit, dat Post eventueel naar een nieuwe partner moet uitkij ken wilde de Amsterdammer zich nog geen zorgen maken. „Laten we eerst maar eens Antwerpen doen. Het is overigens nog niet zeker, dat Pfennin ger komt want hij had in Italië last van een blessure aan de achillespees." Nadat de Nederlander van de orga nisator van de Amsterdamse zesdaag se, Kurt Vyth, als nieuwe recordhou- een gouden wiel met briljant had ont vangen en Van Steenbergen, voorzitter van de sportcommissie van de Konink lijke Nederlandse Wielrenunie, hem of ficieel had toegesproken, kon Post naar zijn woning in Amstelveen ver trekken om er uit te rusten en krachs- ten op te doen voor de Antwerpse zes daagse. DEN HAAG De coach van het Nederlandse hockey-elftal Piet Brom berg zal in september 1969 zijn functie neerleggen. Aan de algemene leden vergadering van de Hockeybond zal als zijn opvolger worden voorgedragen de oud-speler van het Nederlandse team Roepie Kruize. De beslissing omtrent de opvolging is reeds genomen om de toekomstige coach in de gelegenheid te stellen het Olympische hockeytoernooi in Mexico bij te wonen- Peter Post is woensdag teruggekeerd uit Milaan, waar hij met zijn 41 a zesdaagse-overwinning „Keizer der Zesdaagsen" werd. Zijn sponsor bood hem een keizerskroon aan en later ontving hij van de voorzitter van „Olympia" nog een zelfde kleinood. Na de zesdaagse van Milaan ziet de „eeuwige ranglijst" van zesdaagse winnaars er als volgt uit: 1. Peter Post (Ned.) 41 overwinnin gen; 2. Rik van Steenbergen (Belg.) 40; 3. William Peden (Canada) 37; 4. Gustav Kilian (Did.) 34; 5. Heinz Vopel (Did.) en Piet van Kempen (Ned.) 32; 7. Fritz Pfenninger (Zwit.) 29; 8. Miel Severejjns (Belg.) 24; 9. Fernandi Terruzzi (It.) 23; 10. Klaus Bugdahi (Did.) 22. 1957: Zesdaagse van Chicago met Harm Smits. 1959: Zesdaagse van Antwerpen met Gerrit Schulte en Klaus Bugdahi; Brussel met Gerrit Schulte; Münster met Lucien Gillen. 1960: Antwerpen met Gerrit Schulte en Jan Plantaz; Berlijn met Rik van Looy; Gent met Rik van Looy. 1961: Keulen met Rik van Looy; Ant werpen met Rik van Looy en Willy Vannitsen; Brussel met Rik van Looy; Gent met Rik van Looy. 1962: Berlijn met Rik van Looy; Ant werpen met Rik van Looy en Oscar Plattner; Dortmund met Rik van Looy. 1963: Keulen met Fritz Pfenninger; Mi laan met Fernando Terruzzi; Brussel met Pfenninger; Zürich met Pfennin ger. 1964: Keulen met Hans Junkermann; Antwerpen met Pfenninger en Noel Foré; Berlijn met Pfenninger; Brus sel met Pfenninger en Zürich met Pfenninger. 1965: Essen met Rik van Steenbergen; Antwerpen met Jan Janssen en Klaus Bugdahi; Dortmund met Pfenninger; Brussel met Tom Simpson; Berlijn met Pfenninger; Zürich met Pfennin ger. 1966: Milaan met Gianni Motta; Essen met Pfenninger; Antwerpen met Jan Janssen en Pfenninger; Gent met Pfenninger; Amsterdam met Pfennin ger. 1967: Bremen met Pfenninger; Essen met Pfenninger; Antwerpen met Jan Janssen en Pfenninger; Milaan met Gianni Motta; Berlijn met Klaus Bugdahi; Frankfurt met Pfenninger. 1968: Milaan met Gianni Motta. GELEEN De tweede divisieclub Roda JC heeft gisteravond in Geleen voor honderd toeschouwers de beker wedstrijd tegen Fortuna '54 met 32 gewonnen. De ruststand van deze, in sneeuwbuien gespeelde wedstrijd was 10 voor Roda. Munsters schoot in de 38e minuut in eigen doel. In de twee de helft bracht Golsteyn de stand in evenwicht, maar Roda liep door twee doelpunten van Blotenberg tot 13 uit. Gubbels scoorde voor Fortuna nog 23, maar verder kwam de Geleense eredivisieclub niet.

De Vallei | 1968 | | pagina 11