Veenendaals dagblad Saigon bedreigd met omsingeling door Viët-Cong - eenheden inwoners Buiten Bouwvakkers demonsteerden Nederland eind 1967 12.661.449 BRITSE BIJDRAGE N.A.V.O. GROTER Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Jarrings plan kan al- basis dienen Nieuwe strijd in Kanton wolfheze Scheuring in Edese B.P.-fractie Demonstraties in Lissabon Twee bedrijven in Groningen sluiten 270 ontslagen Overwinning voor Tsjechische schrijvers Weer wordt kouder Lurleen Wallace weer geopereerd Door afstoting Verre Oosten RAADSLID B. TOES NAM ONTSLAG Suharto vreest communistische actie Vogelkoortje II SLECHTER RADIO-HANOI RAKET 1 Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent VRIJDAG 23 FEBRUARI I968 - 42e JAARGANG no. 46 NEW YORK Een woordvoerder voor de Israëlische vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties heeft verklaard, dat Israël de resolutie van de Veilig heidsraad heeft geaccepteerd, als ba sis voor onderhandelingen tussen de Arabieren, dè Israëli en de VN-ge- zant, Gunnar Jarring. Dinsdag werd van welingelichte zijcle meegedeeld dat de Israëli dit niet hadiden gedaan en dat dit een van de oorzaken was voor het vastlopen van 'Jarringsmissie. Een Egyptisch diplo maat zei woensdag nog niets van een accepteren van de resolutie door Is raël te weten. De Israëlische zegsman vertelde een verslaggever woensdag echter: „we kunnen definitief meedelen dat we de resolutie aanvaarden als basis voor onderhandelingen". Volgens de woordvoerder had Israël de resolutie al meteen vanaf het begin van Jarrings huidige besprekingen in Jeruzalem, Cairo, Amman en Beiroet die rond kerstmis begonnen, geaccep teerd. In de resolutie wordt aangedrongen op het terugtrekken van Israëlische troe pen uit de bezette Arabische gebieden en het erkennen door de Arabieren van de Israëlische rechten te leven binnen „zekergestelde en erkende" grenzen. ADVERTENTIE JA ZUSTER! B. ZUSTER! I "1 pi Psych. Ziêkanhuit Wolfheze bij Arnhem. Tel. 08308 - 241 EDE In de gemeenteraadsfractie van de Boerenpartij in Ede is een scheuring ontstaan. Raadslid B. Toes heeft gisteren bij burgemeester I'Iat- teel zijn ontslag ingediend, omdat hij het in strijd acht met de beginselen van de Boerenpartij, dat ex-Boeren- wethouder J. van den Dikkenberg f 20.000,- aan wachtgeld wenst te incas seren. De heer Van den Dikkenberg is in september drie weken formeel in func tie geweest en werd door de raad uit zijn functie ontslagen. Hij kan aan spraak maken op een totale wachtgeld uitkering van f 40.000,-. In overleg met de leden van de Edese Boerenpartij heeft hij besloten daarvan de helft te incasseren. Vier van de zes fractieleden delen dit standpunt niet en zijn van mening dat hij wel met f 6000,- genoegen kan ne men. Fractieleider H. Koekoek heeft verklaard wel met het aanvaarden van het geld akkoord te gaan. Raadslid Toes is van mening, dat de ex-wethouder zich bij het standpunt van de fractie had dienen neer te leggen. „Wat hij nu gedaan heeft, kan ik niet meer verdedigen. Ons parool is altijd bezuinigen geweest..." zo gaf hij als commentaar. Hij acht het mogelijk dat andere raadsleden zijn voorbeeld zullen volgen. De heer Van den Dikkenberg, die op de laatste ledenvergadering tot be stuurslid werd gekozen, is er veront waardigd over, dat de fractie aan hem eisen is gaan stellen. „De ledenverga dering heeft beslist", zei hij desge vraagd. „Als ik het geld terug zou ge ven, zou dat op een schenking gaan lij ken..." ADVERTENTIE moJehuij Markt 7 - Tel. 10120 - Veenendaal De vorige maand bekend gemaakte bezuinigingsmaatregelen zullen niet on middellijk tot verlaging van het defen siebudget leiden. Voor 1968/'69 is 2.271 miljoen Pond uitgetrokken, vergeleken met 2.205 miljoeft pond in het pas ge- eindigde begroéngsjaar. De Defensie zal echter slecht* procent vergen van het bruto f nationaal produkt in plaats van 6,5 procent vorig jaar. De Britse regering zegt met haar mo derne strijdkrachten in staat te zijn „tot de veiligheid van de NAVO-landen bij te dragen op een schaal die over eenstemt met onze pogingen om tot nauwere politieke en economische ban den met Europa te komen". Ze. ver strekt bijzonderheden over de nieuwe uitrusting voor haar troepen en zegt o.a. dat de eerste Britse Polaris-kern- duikboot dit jaar volledig operationeel wordt en dan ter beschikking komt van de NAVO. Een maand geleden maakte de Brit se regering haar defensiebesnoeiingen bekend als onderdeel van een „bezuini gingspakket", bedoeld om van de deva luatie van het pond sterling ten volle te kunnen profiteren. Zij deelde toen mee dat de militaire terugtrekking uit Sin gapore, Maleisië en de Perzische Golf die oorspronkelijk was vastgesteld voor het midden van de jaren zeventig versneld zou worden en al in 1971 voltooid zou zijn. Het witboek zegt daarover, dat er nog maar weinig be sluiten zijn gevallen over de uitvoering van die maatregel daar er nog bespre kingen gaande zijn met de betrokken bondgenoten. Wel was al een begin ge maakt met de inkrimping van de Goer- ka-brigade tot 6.000 man, en de sterkte van het Britse leger als geheel zou begin 1970 met zeventien belangrijke eenhe den zijn verminderd. Buiten Europa zal, wanneer de terug trekking uit het gebied ten oosten van Suez voltooid is, geen speciale interven tiestrijdmacht worden gehandhaafd. Wel houdt Engeland in Europa een troepenmacht op de been „die elders kan worden ingeschakeld, als de om standigheden dat naar het oordeel van de regering vereisen, en die eventueel in dienst kan worden gesteld van de Ver. Naties". De stabiliteit in het Verre en Mid den-Oosten zal Engeland ter harte blij ven gaan. 't Blijft lid van de Zuidoost- aziatische verdragsorganisatie (ZOAVO) en de centrale Verdragsorganisatie (CENVO). De kosten van de Britse strategische kernstrijdmacht worden voor 1968/'69 geraamd op 95 miljoen pond, waarvan 70 miljoen wordt opgeslokt door de atoomduikboten met hun Polaris-raket- tén. In het witboek wordt de hoop geuit, da't de in Engeland geplaatste militaire bestellingen dit jaar in de buurt van de 150 miljoen pond zullen liggen. De Ver. Staten hebben orders voor 68 miljoen gehandhaafd, ondanks de annulering door Engeland van de bestelling van 50 jachtbommenwerpers van het type F-lll. Wat de burgerbescherming betreft zal het komend jaar 13 miljoen pond worden bespaard. LISSABON —Portugal heeft zijn gevoeligheid voor het onderwerp „oor log" en de mogelijkheid dat het zal komen tot uitgebreide tegen de rege ring gerichte studentenacties getoond, door met de sterke arm, wapens, knuppels en politiehonden op te treden tegen demonstrerende studenten. Eenheden van de politie, met gewe ren gewapend en met de helm op het hoofd voerden woensdag charges uit op een menigte van ongeveer 300 studen ten die een protestbetoging hield tegen de Amerikaanse aanwezigheid in Viët- nam. GRONINGEN De strokartonfabrie ken Reiderland in Winschoten en de Toekomst in Scheemda gaan eind vol gende maand dicht. Daardoor komen 270 mensen zonder werk. De directie van beide fabrieken, die vorig jaar een fu sie aangingen, pleegt met de vakbon den overleg over een afvloeiingsrege ling voor het personeel. In de hele strokartonindustrie is de produktie groter dan de afzet, zei gis teravond directeur ir.J. Prummel in Scheemda. Vorig jaar al deden zich moeilijkheden voor. De fusie die toen werd'aangegaan tussen beide fabrieken heeft echter'niet het resultaat gehad waarop gehoopt werd. De kansen op nieuw werk zijn niet groot voor de mensen die ontslagen worden. In het gebied waar de fabrie ken rtaan is de werkloosheid gestegen tot boven de twaalf procent. De Chris telijke Bedrijfsgroepencentrale is zeer verontrust door de sluiting van de fa brieken. PRAAG De bond van Tsjechoslo- waakse schrijvers heeft toestemming gekregen zijn tijdschrift opnieuw te laten verschijnen, nadat dit maan denlang verboden was geweest. De schrijvers hebben echter een con cessie moeten doen, het tijdschrift heet niet langer „Literarny Noviny" maar verschijnt nu onder de naam „Literarny Listy". Het conflict dateerde van vorig jaar augustus. Drie schrijvers werden uit de partij gestoten, een vierde werd geschrapt van de kandidatenlijst voor het centrale comité. Na de vervanging van partijsecretaris Novotny door Dubcek blijkt het poli tieke klimaat ook voor de schrijvers veranderd te zijn. (Van onze weerkundige medewerker) yyfij zullen het komende weekeind dieper in onze winterjas moeten wegduiken. De temperatuur vertoont namelijk de neiging wat verder te dalen met de mogelijkheid van minima tussen -2 en -6 graden C. in Gelder land. Deze weerstoestand doet zich voor tussen hoge druk boven Scandinavië en de Noordzee en lage druk boven Frankrijk. Van het noorden uit zijn er opklarin gen gekomen, terwijl de wind gaande weg wat zwakker zal worden. In Noord-Zweden werd door enkele stations vanmorgen een temperatuur tussen -35 en -40 graden C. opgegeven. Voor zondag is er geen nieuwe depres sie-aanval te vrezen, waardoor de kans op sneeuw aanvankelijk gering zal zijn. Gevecht in stadion HONGKONG Woensdag is in de Zuidchinese stad Kanton een bloedige strijd uitgebroken toen pro-Maoïsten een revolutionair comité probeerden te installeren voor het besturen van de belangrijke provincie Kwantoeng en zijn 40 miljoen inwoners. Volgens berichten uit Kanton, die door grensgangers meegenomen zijn naar Hongkong, zijn tientallen men sen gedood of gewond. Een Chinese reiziger verklaarde per soonlijk gezien te hebben, hoe een hon derdtal lijken werd weggedragen uit het stadion, waar de volgelingen van Mao Tse-toeng het revolutionaire comi té hadden geïnstalleerd. Bevestiging van de berichten was -in Hongkong niet te krijgen. Radio-Kan ton en de andere radiostations in de provincie Kwangtoeng hebben geen melding gemaakt van <de plechtige in stallatie van het revolutionaire comité. De strijd ontstond volgens de grens gangers toen elkaar hatende groepen van de Rode Garde begonnen te vech ten om de beste plaatsen bij de instal latie. De strijd breidde zich uit en het Rode Leger werd ontboden om er een einde aan te maken. In Sjen Jang, hoofdstad van de Chi nese provincie Liao Ning, zijn op 11 fe bruari zeven „contra-revolutionaire moordenaars en vijanden van de ar beidersklasse" ter dood veroordeeld. Vijf van hen werden direct na de uit spraak in het openbaar terechtgesteld. De anderen, jzagen het vonnis gewijzigd in gevangenisstraf, zo is donderdag in Peking bekend gemaakt. DJAKARTA De plaatsvervangen de president van Indonesië generaal Suharto, heeft gewaarschuwd, dat de ondergrondse communisten de handen ineenslaan ter omverwerping van de regering. Suharto zei dit toen hij de nieuwe Indonesische opperrechter Jahaice Su- bekit de ambtseed afnam. Hij zei, dat de volgelingen van de af gezette president Soekarno eveneens doende waren het stabilisatieprogram ma van de regering te ondermijnen. Militaire topfunctionarissen zeggen, dat de communisten wellicht moeilijk-' heden willen veroorzaken tijdens het komende congres, wanneer Suharto vermoedelijk zal pogen voor vijf jaar tot president der republiek te worden benoemd. /~kp mijn kalenderblaadje van giste- ren verzuimde ik te noteren, dat de blijde onbekommerde veldleeuwerik niet hoger in de lentehemel stijgt dan plm. 300 m en dat de hele vertoning misschien 6 a 7 minuten duurt; we verkijken ons daar gemakkelijk in. Ook van de verwante boomleeuwerik boven heide en kaalslag bekoren luchtdans en vocale delicatessen on gemeen, middenin de winter wellicht nog meer dan nu. Dit is de heileeuwe rik uit het gedicht van Frederik v. Eeden. Koerende bosduiven en spech- telach ondersteunen het aangroeiende ensemble van februari, de bosuil joelt bij donker fijn bloedrode gekraai door het hoge hout, waar de kauwtjes ka kelend om de oude nesthclen fladde ren en wie ertoe in de gelegenheid is, merkt stellig op, dat de wilde eenden op plas en parkvijver in bruiloftstenue pronken, terwijl blauwe reigers en roeken zich roerig en bezig op de oude nederzetting concentreren. Roodborst en heggemus laten zich niet onbetuigd in de boerenhof, waar achteraf, in een hoge populier, het eksterpaar 't nest van 1967 aan 't repareren is of mis schien zelfs al betrokken heeft. Een echte lentebode van het platteland, volgend de ploegende akkerman is de witte kwikstaart, sierlijk en charmant over de zwart-glimmende scheivoor trippelen. De drukste zangers van het hele koor had ik bijna over het hoofd gezien; dit zijn uiteraard de vitale spreeuwen, die leutige vuurwerkjes af steken van hoge fluittonen en klap pend geprevel, begeleid door geest driftig vlerk-geklepper. De vogels glanzen als edelmetaal in de zon en omdat ze hoog in kale bomen zitten, wordt er een spinneweb van blijde muziek over het dorp geweven. 23-2-1968 A. B. WIGMAN SAIGON De Zuid Vietnamese hoofdstad Saigon is sedert donderdag omsin geld dooT ongeveer 20.000 man Viët-Cong- en Noord Vietnamese troepen. Dit is van goedingelichte Amerikaanse zijde vernomen na een Viët-Cong-actie aan de zuidkant van de stad. Al eerder waren aanvallen uitgevoerd vanuit de drie andere windrichtingen. Genoemde kringen zeiden ook nog dat de zevende en negende gecombineerde Noordviëtnamese/Viët-Cong-divisies het gebied van de hoofdstad dicht zijn ge naderd. Verscheidene bataljons zouden zich op nog slechts een nachtmars af stand bevinden, terwijl een nog grotere eenheid op nog twee nachtmarsen af stand is. Het Amerikaanse militaire opperbevel verwacht niet, dat de tegen stander erin zal slagen in de stad te infiltreren. Van geallieerde zijde is men dan ook niet overgegaan tot zogenaamde opsporings- en vernietigingsacties, maar men heeft een verdedigingsgordel om de stad gelegd. De gezamenlijke V.S.-stafchefs heb ben voorlopig voorgesteld ongeveer 50.000 man van de Nationale Garde eh het marinierskorps in werkelijke dienst te roepen ter versterking van de strijd krachten in de Verenigde Staten, die door de eisen van de Vietnamese oor log niet meer op volle sterkte zijn. Volgens zegslieden willeh de staf chefs tevens nog 130.000 reservisten voor een latere oproep alarmeren in dien de omstandigheden zulks wense lijk maken. De verse mariniers-eenheden die woensdag in Hoeé zijn ingezet, slaag den er donderdag in een toren op de zuidoostelijke hoek van de citadel op de Noordviëtnamezen te veroveren. De rood-blauwe vlag van het „nationale bevrijdingsfront" die daar 23 dagen ge wapperd heeft, werd neergehaald en de „stars and stripes" werd gehesen. Gedurende korte tijd verstomde in de oude keizerstad het oorlogsgeweld donderdag. De Amerikanen en Noord viëtnamezen staakten het vuren om burgers met witte vlaggen in de gele genheid te stellen veiliger oorden op te zoeken. Zij werden met Amerikaanse landingsboten over de parfumrivier gebracht naar het zuidelijke deel van de stad waarna de gevechten meteen weer werden hervat. De Amerikanen hebben opdracht van generaal West moreland de stad „kc^te wa' het kost" op de tegenstander te heroveren. Drie Amerikaanse torpedobóotjagers en 'n zware kruiser bombarderen al twee da gen onafgebroken de stellingen van de tegenstander. Er is, volgens de corres pondent van het Franse persbureau „AFP", geen sprake meer van het ontzien van monumenten. Als dat no dig is zullen de muren van de citadel stelselmatig worden vernietigd. In Saigon meent men dat de ver slechtering van de toestand in de noor delijke provincies Quang Tri en Thoea Thien er de oorzaak van is, dat de Amerikanen ten koste van alles Hoeé willen heroveren. Sommige Amerikaan se militaire deskundigen menen, dat deze provincies, met uitzondering van versterkte plaatsen als Gio Linh, Dong Ha, Camp Carroll, de stad Quang Tri, Quam Loi en Khe Sanh, nagenoeg in handen van de Noord-Viëtnamezen zijn die daar hun sterkte de afgelopen drie weken van 40.000 op 50.000 man zou den hebben gebracht. Als men Hoeé eenmaal vast in han den heeft kan van daaruit de wegver binding Da Nang-Dong Ha worden her steld en de omsingeling van Quang Tri worden doorbroken. Men gist in Saigon voorts naar de plannen van de Noordviëtnamese mi nister van Defensie generaal Giap. De Viët-Cong en de Noordviëtnamezen oefenen druk uit op vier plaatsen en men verwacht bij een van deze plaat sen dan ook een slag. Het zijn Saigon, Khe Sanh, de kustvlakten van de noor delijke provincies Quang Tri en Thoea O A Een gepantserd manschappenvoertuig van het Zuidviëtnamese leger krijgt een voltreffer van een Viët-Cong pro jectiel en explodeert, tijdens een ge vecht in de omgeving van de renbaan van Saigon. De vier bemanningsleden van het voertuig vonden de dood. Thien en Dak To, waar vorig jaar een hevige slag woedde. De Amerikaanse luchtmacht bombar deerde woensdagavond voor de eerste maal het radio-station van de Noord viëtnamese hoofdstad, vijf kilometer buiten het centrum gelegen. Men wist niet of de toestellen treffers hadden geplaatst maar donderdag was de zachte stem van „Hanoi Hanna", spe ciaal voor de Amerikaanse troepen in Zuid-Viëtnam bestemd, nog duidelijk te horen. De afgelopen twee dagen zijn in Sai gon nog meer vooraanstaande figuren „onder bescherming" van de politie geplaatst, nadat dit al eerder was ge beurd met de boeddhistenleider Thitsj Tri Quang en de burgerkarididaat bij de presidentsverkiezingen van vorig jaar Troeong Dinh Nzoe. Tot degenen die nu ook zijn aangehouden behoort Ho Thong Minh, minister van Defensie tij dens het bewind-Diëm. Bij dc strijd in het gebied van Sai gon blijkt de Viët-Cong eeh nieuw ty pe raket te gebruiken. Het is een wa pen van Chinese makelij van 107 mm, met een reikwijdte van negen km. De raket is lichter dan de Russische ra ketten van 122 mm en 140 mm die de Viët-Cong tot dusver gebruikte. In de Delta van de Mekong zijn vol gens het Zuid-Viëtnamese persbureau onlangs twee generaals van de Viët- Cong gesneuveld, Tran Dan Tien en Tran Van Tra. Verscheidene grote Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen hebben in totaal 56 straalvliegtuigen uit de lijn dienst gehaald om tijdelijk te helpen bij het overbrengen van troepenver sterkingen naar Viëtnam, hebben functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Defensie verklaard. De vliegtuigen zijn ter beschikking ge steld van „MAC", het militaire lucht brug-commando, en hebben de afgelo pen tien dagen 10.500 extra troepen overgevlogen. Radio Hanoi heeft de Amerikanen die in Hoeé gevangen genomen zijn ge waarschuwd, dat zij geëxecuteerd zul len worden als de Zuid-Viëtnamezen daar hun communistische gevangenen in het ORenbaar executeren. MONTGOMERY (Alabama) Bij mevrouw Lurleen Wallace, gouverneur van Alabama, is opnieuw een kwaad aardig gezwel weggenomen. Eveneens is een stuk van haar darm verwijderd. Volgens de behandelende geneesheren is haar toestand zeer goed. De spoedeisende operatie werd ver richt nadat de gouverneur, die reeds tweemaal in verband met een kanker gezwel was geopereerd, met veel pijn naar het St. Margaret's ziekenhuis was overgebracht. Een klein'kwaadaardig gezwel, zo is bij de operatie gebleken, had zich vastgezet op de darm. Beide zijn weg genomen. DEN HAAG Het inwonertal van Ne derland is vorig jaar vermeerderd met ruim 126.000 tot 12.661.449. In 1966 was de toeneming 158.000. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze geringe toeneming was geheel het gevolg van de ontwikkeling van de buitenlandse emigratie. Het geboorte overschot (geboorte minus sterfte) bedroeg nl. in 1967, evenals in 1966, 139.000. Daartegenover veroorzaakte de buiten landse emigratie in het afgelopen jaar een bevolkingsdaling van 11.500 personen, terwijl in 1966 nog van een vestigingsoverschot van bijna 20.000 personen sprake was. Deze omslag dient, in vergelijking met 1966, voornamelijk te worden toege schreven aan een aanmerkelijk ge ringere vestiging en een groter ver trek van vreemdelingen, overwegend buitenlandse arbeidskrachten, uit respectievelijk naar enige Zuideuro- pese en Noordafrikaanse landen en Turkije. AMSTERDAM In Amsterdam-Oost hebben gistermiddag rond 1200 bouwvak arbeiders een demonstratieve optocht gehouden om zoals een voorman van het or ganiserende bouwvakactiecomité het noemde „de nodige druk uit te oefenen op de instanties die ons levenspeil in handen hebben". De arbeiders voerden spandoe ken mee met opsehriften als „hogere lonen", „werktijdverkorting", „drie we ken vakantie" en „compensatie van de inhoudingen". In een toespraak van de secretaris van het comité, de heer B. van der Kuil, moest vooral minister Rool- vink van Sociale Zaken het ontgelden. Volgens de heer Van der Kuil zijn de bouwvakkers Roolvink meer dan beu. Wat de compensatie van de verhoogde loonbelasting en sociale premies betrof kondigde hij aan, dat de strijd hiervoor zou worden voortgezet. In verband hier mee wordt op het ogenblik op drie bouwwerken in Amsterdam gestaakt, nl. op een project van de bouwfirma Erven Jansen, bij de bouwcombinatie Bancro en de verbouwing van het Wilhelmina Gasthuis. Ook de heer K. Staphorst (foto) sprak de bouwvakarbeiders toe. LONDEN Engeland heeft donderdag in zijn jaarlijkse witboek over de De fensie meegedeeld, dat zijn nieuwe, hoofdzakelijk Europese, defensierol de kracht van het Noordatlantische bondgenootschap belangrijk ten goed zal komen. Door de reeds aangekondigde drastische beperking van zijn verplichtingen elders In in de wereld, komen veel middelen vrij voor de Europese defensie.

De Vallei | 1968 | | pagina 1