WETHOUDER LANCEERDE APPELPLAN Snoep verstandig Hulp aan fruittelers Traktatie voor 100.000 e bezoeker nieuwe bad Benoeming politie-cdt. Renswoude GESLAAGDE UITVOERING SPORTSTICHTING D.E.O.S. Gezondesamenwerking Veenendaa l-Kesteren VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Regionale collecte van het Leger des Heils Drie wagens beschadigd bij aanrijding LEVERB0T? TIJD VOOR 611 doodt de leverbot Jaarfeest van Herv. jeu£cl Vertoning film bejaardentocht VAN WOUT BLAUWKOUS Zusjes l abel htan hen uit Permanent FORD-show in showroom Muziekcorps Eigen orgaan Jeugddienst Preekstoel Parkeren Loterij Ontslag Notabelen V rouwenwereM- gebedsdag Intrede Wijkindeling Voorzitters Hulp Vier procent Communie Buskes VRIJDAG 23 FEBRUARI 1968 WETH. ANT. DE RUITER gezond In onze preutse samenleving bevinden zich enkele snaken die seks op het doek smijten. Daar kijken we mis schien even geschokt van op. "Maar het is zo. Het heeft zwart op wit in dit dagblad gestaan. En dan nog na geschreven uit de mond van de wet houder voor kunst-zaken en aanver wante problemen. We hebben het dus maar aan te nemen al walgen we misschien bij de ge dachte dat er iemand achter een wei nig uitdagende voorgevel vieze voor- stellinkjes zit te scheppen. Onze eerste vraag is natuurlijk, na het vernemen van dit schokkende nieuws: „Wie zou dat kunnen wezen?" We kennen hier en daar wel een amateur die zich waagt aan een landschapje of een kerkinterieurtje, maar het zou te ver gaan om deze mensen van zo iets te verdenken. Hoewel, wie weet wat ze voor de afwisseling klaarma ken. De mogelijkheid bestaat, dat we er nooit achter komen, want er is alle kans dat de sex-kunst ons niet wordt voor gehouden. Althans niet het ujterste. Het lijkt me een hele opgave voor de samenstelling van amateur-kunste naars, die omstreeks Pasen in het raadhuis wordt gehouden, om tussen de gevoeligheden door te laveren. „Geen mens onnodig voor het hoofd te stoten", is het- uitgangspunt, „een klein beetje voorzichtig maar ook niet te bang". Dat systeem probeer ik nou al zoveel jaren te hanterèn bij m'n vrijdagse beurten, maar het is me nog nie* één week helemaal gelukt. Hoewel ik op een heel andere wijze in de openbaar heid verschijn dan de hobby-schilders op een tentoonstelling kijk ik toch met belangstelling uit naar dit expe riment. Ik hoop er wat van op te steken. Omgekeerd leid ik uit het devies voor de expositie af, dat er' waar nodig voor het hoofd gestoten zal worden. Dat is in het algemeen de taak van iemand die meent, dat hij het volk iets te brengen heeft. Ik zie niet zo dadelijk in, waarom je daarvoor de sex moet aanslepen. Er is minder genoegelijk, maar mis schien meer-schokkend materiaal te bedenken: de oorlog bijvoorbeeld of de armoede. Daar hoef je ook niet zo voorzichtig mee te zijn. En naakter kan het niet. De mens in z'n blote bestaan. Maar ik geef toe: het is niet zulk mooi bloot. Zelfs aangeklede sex gaat er beter in. Dat is bewezen. Nog niet zo lang geleden heeft een zin nenprikkelend zuiltje het gaap- en broodvolk een optater verkocht door een uitgeklede panlat van het meest- aantrekkelijke geslacht in de kast te plaatsen. Daar is wat over te doen geweest. Maar we mogen toch veronderstellen, dat de aanstichters van deze zaak ke ken toen het uitgepelde grietje ach ter het glas werd geprojecteerd. Dat kan natuurlijk toevallig zijn. Alle mensen die zich aan iets onbehoor lijks vergaapt hebben zaten toevallig te kijken. Stom toevallig schakelen ze de buizen in als er een luchtje aan zit. Ik geloof eerder, dat heel veel mensen het ruiken als er iets gaat komen, dat exclusief hun huiskamer binnen- tippelt. Dat is eigenlijk het kwalijke van tele visie. We kunnen er zo stiekumpies binnenskamers mee handelen. Daarom is zo'n tentoonstelling wat er dan ook komt te hangen eerlij ker. Als je je gewaarschuwd voelt blijf je weg. Ga je wel, omdat je al dan niet ontploft van de nieuwsgie righeid dan loop je het gevaar dat je gezien wordt. Intussen heeft het plaatselijke artisten- dom al een knap stuk reklame te pak ken... Wout Blaukous. VEENENDAAL De heer E. J. B. uit Veenendaal ramde gisteren met zijn bestelwagen twee andere auto's. Alle drie de wagens werden beschadigd. De heer B. passeerde, rijdend in de richting van de Markt, op de Kerkewijk een aantal geparkeerde auto's. Plotse ling ging voor hem een personenauto rijden, bestuurd door de heer H. v.d. S. uit Rhenen. De auto van de heer Van de S. versperde B. de weg. Op hetzelf de moment naderde vanuit de andere richting een combi-personenwagen, be stuurd door mevr. B. uit Veenendaal. De heer B. reed op beide auto's in. VEENENDAAL Bij een kolossaal bezoek hoort een kolossale traktatie. Die gedachte moet geleefd hebben bij de Veenendaalse Sportstichting toen zij deze week besloot om ter gelegen heid van de honderdduizendste bezoe ker van het nieuwe instructiebad de gehele Veenendaalse jeugd in deze feestvreugde te laten delen. Men Het woensdag 2700 kilo onvervalst Betuws fruit, Goudreinetten en Jonathans, van de veiling in Kesteren naar Veenen daal vervoeren en donderdagmorgen waren alle lagere scholen en kleuter scholen voldoende bevoorraad om ieder kind op vijf appels te kunnen tracteren. Geestelijke vader van dit appelfeest is de wethouder van onderwijs, de heer Ant. de Ruiter, die donderdagmiddag de eerste appels uitdeelde aan de leer lingen van de Christelijke Nationale School II aan het Slot. de Bruïneplein. Het appelplan rijpte bij de wethouder toen hij 's avonds in een dagblad las, dat het momenteel in de Nederlandse fruitteelt lang niet wat je noemt „boter tje tot de boom" is. De koelhuizen in Nederland liggen overvol en het ge beurt niet zelden, dat het kostelijke fruit op de veilingen de vereiste prijs niet haalt en wordt doorgedraaid. „Ik dacht toen bij mezelf waarom slaan we geen drie vliegen in een klap", zo vertelde de wethouder donderdagmid dag tijdens een persconferentie „Als de sportstichting de aankoop van het fruit kan bekostigen, vestigen we nog eens de aandacht op het instructiebad en de bouw van een groot bad, we helpen de fruittelers een handje en passen de slogan „Snoep verstandig, eet een ap pel" in de praktijk toe". Woensdagmorgen werd burgemeester D. J. Pott te Kesteren over het plan ge polst en toen deze zich ook enthousiast toonde, was de volgende stap een be zoek aan de veiling te Kesteren. Ook daar zegde men zijn volle medewer king toe en was men in staat de Veenen- dalers op de kortst mogelijke termijn tegen een schappelijk prijsje aan 2500 kg appels te helpen. ..We hopen dat on ze actie een voorbeeld zal zijn dat in heel Nederland navolging vindt om ge zamenlijk de Nederlandse fruitteelt van de grote voorraden af te helpen. We vinden de bloesemende boomgaar den in het voorjaar toch zo mooi en wat hieruit voortkomt, vinden we toch zo lekker? Zijn we dan ook niet een beetje verplicht dit te consumeren, al dus wethouder De Ruiter. Nadat alle Veenendaalse schoolhoof den zich enthousiast achter het plan van de wethouder hadden geschaard rolden woensdag de 2500 kilo wegende vitami- nerijke „snoepjes" per trailer Veenen daal binnen. Toen het met hulp van de dienst gemeentewerken op distribueren aan kwam, bleek dat men nog 200 kilo te kort kwam om alle 5000 Veenendaalse jongens en meisjes van vijf appels te kunnen voorzien. Een telefoontje naar Kesteren was voldoende om binnen het half uur de aanvulling in Veenendaal te krijgen. Donderdagmiddag werd een begin ge maakt met het uitdelen van de tractatie. Het lot had de CNS II aangewezen als de school waar de wethouder de eerste appels persoonlijk kwam uitdelen. Hij werd hierbij vergezeld door enige leden van de sportstichting, de directeur van de veiling te Kesteren. de heer H. ADVERTENTIE In herfst, winter en voorjaar'66/'67 werden 250.000 runderen met G11 tabletten behandeld. In het seizoen '67/'68 zullen dat er meer dan een miljoen zijn. Horen Uw dieren daar ook bij, of behoort U tot de achterblijvers? Uitsluitend verkrijgbaar bij Uw dierenarts. Gil VARKENSMARKT BARNEVELD Aanvoer: 78 Stuks; handel matig. Prijzen in guldens per stuk: biggen 62-71. van Tongeren en door een aantal ver tegenwoordigers van publiciteitsmedia. Onder het toeziend oog van de uiter aard een appel etende wethouder De Ruiter was iedere leerling al spoedig aan het kauwen op een sappige Jona than, die tevens een welkom intermezzo was van de taalles. Een aantal school hoofden deelde de appeltractatie, vijf op de lagere school en vier voor iedere kleuter, in een keen uit, anderen ver delen het appelmenu over een aantal dagen. De heer Th. Diepeveen kwam namens de sportstichting nog even terug op de 100.000e bezoeker van het instructiebad, waarin hij een aanwijzing zag, dat het bad in een grote behoefte voorziet. In juli is het grote bad klaar, zo deelde de heer Diepeveen nog terloops mee, die In de verschillende klassen ontstond een gezellige drukte toen de appels werden uitgedeeld. Onder het toeziend oog van wethouder Ant. de Ruiter begon tenslotte de gezonde smul partij, die hopelijk navolging zal hebben. de tractatie verder nog een goede ge legenheid noemde om de snoepgewoon- te op een hoger plan te brengen. De heer Van Tongeren kon ter gerust stelling van hen, die met het lot van de Nederlandse fruittelers begaan zijn, mededelen, dat de crisistoestand in middels weer is opgeheven door het aantrekken van de appelprijzen. Ook hij zou niettemin bijzonder blij zijn als het initiatief van Veenendaal elders in het land navolging'zou vinden om het even wicht tussen vraag en. aanbod op de Ne derlandse fruitmarkt te hérstéllen. Eindcommentaar van wethouder Ant. de Ruiter: „Ik kan nu even geen appel meer zien, want zo'n idee is gauw ge noeg geboren maar de uitwerking vergt nog een massa werk". Een aantal meisjes poetsten de appels eerst tot hoogglans, alvorens er in te hijten. „Ze smaken dan veel lekker der", vonden zij. Wie van de drie RENSWOUDE In de loop van de volgende maand, wordt in Renswoude de benoeming verwacht van de nieuwe postcommandant van de Rijkspolitie. Burgemeester J. A. Hosang heeft dins dagmiddag drie gegadigden voor deze functie ontvangen. De hoogste politie autoriteiten in Den Haag moeten thans beslissen, wie van de drie gegadigden in Renswoude benoemd zal worden. RENSWOUDE Zaterdag 24 februar ri houdt de Hervormde Jeugdvereniging in gebouw „Rehoboth" haar jaarfeest. Het programma vermeldt o.a. een Bijbelinleiding door G. Vlastuin. Na de pauze wordt door de leden der jeugdvereniging een toneelstuk getiteld „Achter de wolken schijnt nog de zon" opgevoerd. Na de sluiting wordt er nog een ver loting gehouden waarvan de baten zijn bestemd voor de jeugdvereniging en 't Orgelfonds. VEENENDAAL. In het Vereni gingsgebouw aan de Eikenlaan heeft de christelijke sportstichting „DEOS" gisteravond haar jaarlijkse gvmnas- tiekuitvoering gegeven. De vrijwel vol le zaal heeft kunnen genieten van een wervelende turtishow waarin over het geheel genomen goede oefeningen ten beste werden gegeven en ook het ingre diënt humor niet ontbrak. Voor enkele doldwaze situaties zorg de de kleutergroep, die voor de pauze het publiek kostelijke vermaakte. Op deze zeer geslaagde avond vielen overigens de geconcentreerde eta tech nisch knappe oefeningen van José en Wilma Faber sterk op. Juffrouw Mallema kreeg met haar kleutergroep al direct een ovationeel applaus. Trots kwamen de kleuters uit op het onderdeel kastspringen en een goed sprongetje werd meestal afgeslo ten met een stiekem knipoogje naar de ouders. Na de jongens, die een brug oefening demonstreerden, kwamen de kleuters opnieuw op het toneel om een gekostu meerde kringdans op te voeren. Het kastspringen van de jongens werd gevolgd door een leuke klapoefe ning van de meisjes 2 en daarna ga ven de meisjes 1 een demonstratie op de evenwichtsbalk. Hun prestaties op dit moeilijke toestel werden met een daverend applaus beloond. Het solistische optreden van José Faber was een verrassing. Feilloos ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 werkte zij een korte, doch prachtige grondoefening af. Ook het turnen van Wilma Faber, na de pauze was van hoge kwaliteit. In het tweede gedeelte kwamen de adspirant-dames, de jongens en meis jes 1 en 3 aan bod. De vrije oefeningen van jongens en meisjes waren perfect en ook de knotsoefening van de adspi rant-dames, die de *avond besloot, oogstte veel bijval. De voorzitter van DEOS, de heer Voskuilen, was zeer verheugd over de opkomst en had in zijn openingswoord reeds medegedeeld, dat de vereniging nog steeds groeit. Hoewel DEOS nog steeds de grootste wandelvereniging is in Veenendaal zou het aldus de voorzitter toch te wensen zijn, dat er weer eens nieuwe leden zouden bijkomen. In de gymnastiekafdeling, waarin juffrouw Mallema en de heren Roest en en Van Wely lesgeven, worden voort durend nieuw leden ingeschreven en op wedstrijden zijn vooral de meisjes 1 de laatste maanden succesvol ge weest. De wandelafdeling van DEOS viert volgend jaar haar tweede lustrum. Zo-r als bekend, werd enkele jaren geleden de vereniging pas uitgebreid met een volleybal- en gymnastiekafdeling. ELST De commissie „Uitgaans dag Ouden van Dagen" in Eist vertoont op 27 en 29 februari in de zaal van café „Sportlust" de film, die is opge nomen tijdens de autotocht voor bejaar den van Eist in 1967. De commissie hoopt, dat de opbrengst van beide filmavonden de reiskas weer behoor lijk zal spekken, zodat ook dit jaar de tocht weer kan plaatsvinden. e0LMMM000000000000 0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001000000001, Het Leger des Heils gaat weer de jaarlijkse grote collecte houden. Deze col lecte is noodzakelijk om de vele taken die het Leger in de loop van de jaren op zich heeft genomen, door te laten gaan. Het korps Veenendaal zal ook enkele omliggende plaatsen bewerken, zoals de gemeentes Renswoude. Wou denberg en Scherpenzeel. Het Veenendaalse Korps heeft een collecteschema opgesteld, waarin Renswoude voorkomt op maandag 4 maart en zaterdag 9 maart, Scher penzeel tussen 4 en 16 maart en Woudenberg op donderdag 7 en vrij dag 8 maart. Veenendaal zal gedu rende twee weken bewerkt worden. In de week van 4 tot en met 9 maart gedurende de avonduren en van 11 tot en met 15 maart ook overdag. De plaatselijke bevelvoerend offi cier, kapitein B. Outhuijze, zal sa men met een voor de collecte aan hem toegevoegde kadet. de heer W. Gerstel, de collecte leiden. De op brengst van de collecte is bestemd voor vele plaatselijke en landelijke taken, waaronder sociaal werk, ar menzorg, evangeliespreiding, drank bestrijding, zending, tehuizen voor daklozen, werk onder prostituées en nog veel andere. „Veenendaal heeft altijd met gul le hand gegeven aan onze collectes en ik vertrouw dat dat ook dit jaar weer het geval zal zijn. Ook voor ons werk stijgen de kosten -regelma tig zodat, indien we ook nog nieu we taken ter hand willen nemen, de opbrengsten van onze acties steeds hoger moeten worden. Hoe wel het Leger de Heils ook taken heeft die min of meer op het ter rein van de ontwikkelingshulp lig gen, wij nemen ook deel in de actie „Kom over de brug", vergeet men tegenwoordig wel eens dat er ook in eigen land nog veel noden zijn. Laat men daar vooral aan denken als er een collectant aan de deur komt om een gift voor ons werk te vragen", aldus kapitein Outhuijse. Zondagavond zal in de Legerzaal middellijk ontslag heeft gevraagd als organist van de Sint Laurens- kerk te Rotterdam. De aanleiding hiertoe was de samenstelling van het programma voor het orgelcon cert, dat de evenzeer bekende jazz musicus Louis van Dijk, die van ori gine kerkorganist is, zou uitvoeren. De heer Stam had ernstige bezwa ren tegen enige bewerkingen, die op het programma voorkwamen, o.a. tegen een bewerking van psalm 150 in moderne stijl. De commissie die de organisten voor de veertiendaag se concerten uitnodigt, had het pro gramma goedgekeurd. r De raad van de gereformeerde kerk te Rhenen treft voorbereidin gen om te komen tot een eigen con tactorgaan. Men wil het maande lijks laten verschijnen. Op het ogen blik publiceert men op een inleg - blad van het landelijk Centraal Weekblad. Een keer per kwartaal zal in de gereformeerde kerk te Rhenen een jeugddienst worden gehouden. De dienst begint 's avonds om zeven uur en wordt direct gevolgd door een preekbespreking met de predikant. De preekstoel in de nieuwe her vormde Sionkerk te Veenendaal was voor veel predikanten maar een angstig geval. De voorganger stond vrij hoog en slechts beschermd door een smalle koperen plaat in de vorm van een opengeslagen boek. Het bezwaar van de predikanten was voor de kerkvoogdij aanleiding om van het oorspronkelijke ont werp af te stappen en de preekstoel aan de voorkant dicht te bouwen. Het spreekgestoelte heeft hierdoor meer ouderwetse vormen gekreeen. gen. *00000000000000000000000000000000000000**000000000000000000*00000000 van het Leger des Heils aan de Fluitersstraat een der beste muziek korpsen van het Leger in Nederland optreden. Het is het muziekkorps uit Almelo dat onder leiding staat van majoor Kopmels, de vroegere be velvoerend officier uit Veenendaal Behalve het muziekkorps zal ook een mannenkoor uit Almelo aan de ze bijzondere samenkomst mede werking verlenen. Het optreden van het Almelose muziekkorps begint om 19.30 uur. De toegang is voor iedereen vrij. Tijdens de samenkomst zal majoor Kopmels de bijbellezing en overden king verzorgen. De oproep van het kerkbestuur van de hervormde gemeente „Sola Fide" om meer orde te brengen in het parkeren van auto's heeft wei nig succes gehad. Daarom heeft de kerkvoogdij nu op het kerkplein een aantal vakken laten aanbrengen waar uitsluitend auto's mogen wor den gestald van degenen,, die ouden van dagen hebben vervoerd. Ten bate van het te bouwen her vormde jeugdcentrum in Ameron- gen worden een loterij gehouden. In „Kerknieuws" lezen we, dat de bekende musicus George Stam on- Tot leden van het college van no tabelen der hervormde gemeente te Eist zijn gekozen de heren "W. de Greef en M. van Maurik. Op 1 maart 's avonds om half acht wordt in het Verenigingsge bouw aan de Eikenlaan de jaarlijk se vrouwenwereldgebedsdag gehou den, waarbij alle dames die 4zich deze avond kunnen vrijmaken wor den verwacht. Het plaatselijke co mité hoopt dat alle kerken aan deze gebedsavond zullen meedoen. „De nood der wereld, politieke en maat schappelijke moeilijkheden in alle verhoudingen de verkondiging van het Evangelie dringen de vrouwen om al deze problemen in gebed op te dragen aan God. die het gehele wereldgebeuren in Zijn handen heeft dus allen regeert, aldus het comité in zijn oproep aan alle Vee nendaalse dames. De nood der we reld wil men in deze interkerkelijke en internationale gebedsure aan God opdragen onder het thema „Ver draagt elkanders moeilijkheden. De liturgie die dit jaar is samengesteld door een Aziatische vrouw wordt bij de ingang van het gebouw uitge reikt. Kom over de brug De organisatoren van de actie „Kom over de brug" in Veenendaal doen het wat anders dan elders in het land. Overal worden alleen le den van in de actie samenwerkende kerken bezocht, maar in Veenen daal wil men er een huis-aan-huis- actie van maken. De actie „Kom over de brug" Is een interkerkelijke actie voor het werelddiaconaat. Er wordt van de leden van de deelne mende kerken 1 pet. van het jaarin komen gevraagd voor een groot aan tal projecten, die in de sfeer van de ontwikkelingshulp liggen. „Wie nog niet interkerkelijk denkt of buitenkerkelijk wil heten kan toch 1 pet. van zijn jaarsalaris ge ven, want je zou het doel van de actie ook ontwikkelingshulp kunnen noemen, (al is het eigenlijk meer)" aldus het plaatselijk comité. „Wie spuugt van kerk, zending en chris tendom moet zich niet beledigd voe len als ook hem om een bijdrage wordt gevraagd, dat is een gevolg van de huis-aan-huis-actie." Om echter geheel Veenendaal te bewerken heeft het comité nog een groot aantal medewerkers nodig in de leeftijd van 18 jaar en ouder. Deze mensen moeten op 18 maart vanaf 7 uur in de avond ongeveer 25 adressen bezoeken en daar een enveloppe afgeven. Op 22 maart moeten deze enveloppen weer opge haald worden. Iedereen die mee wil doen kan zich opgeven, indien mogelijk voor 5 maart aanstaande, op: Kerkewijk 47b, tel. 10131; Buurtlaan West 79; tel. 10310; Julianastraat 76, tel. 10234; Rembrandtlaan 9, tel. 10793; Gov. Flinckstraat 4, tel. 10991. De nieuwe predikant van de her vormde gemeente te Eist, ds. J. van Malenstein van Kampen, zal zondag zijn intree doen na bevesti ging door ds. A. H. Sonnenberg te Kampen. In verband met de komst van twee nieuwe predikanten heeft de kerkeraad van de gereformeerde kerk te Veenendaal de drie wijken opnieuw ingedeeld. Elke wijk gaat nu ruim 800 zielen tellen. De grens van wijk B (Veenendaal ten zuiden van de spoorlijn) is ongewijzigd. De begrenzing van de wijken A en C komt te liggen over Kerkewijk, Hoofdstraat en Nieuweweg. Tot praeses van wijkraad A. van de gereformeerde kerk te Veenen daal is gekozen de heer P, Kartsen. De heer S. Kroesbergen werd geko zen als praeses van wijkraad C. Tot de komst van een tweede pre dikant zal ds. D. van Enk, op ver zoek van de raad van de gerefor meerde kerk te Veenendaal, na zijn emeritaat in maart a.s. bejaarden en zieken blijvebezoeken, begrafe nissen leiden en huwelijke?» beves tigen. In april zal de commissie van be heer van de gereformeerde kerk te Veenendaal zich tot de gemeentele den wenden met het verzoek om de vrijwillige bijdragen met vier pro cent te verhogen. Een dergelijke jaarlijkse verhoging is nodig om de restauratie van de oude kerk te kun nen bekostigen. Pastoor J. H. A. van Kooten te Rhenen heeft zijn parochianen uit genodigd op een praatavond over de eerste communie. In de meeste parochies is, zo schrijft de pastoor, de communie verschoven van het eerste naar het tweede schooljaar. Voor dit laatste voelt ook de pastoor het meest. Hij wil echter graag ook de ouders over dit onderwerp polsen. Voorlopig zal het in Rhenen nog in het eerste schooljaar gebeu ren, maar staan de ouders erop dan mag het ook in het tweede. Dr. Koets, wethouder van Amster dam, zei onlangs op een receptie te gen dr. (Assen) J. J. Buskes: „Fijn Buskes, dat je weer in een gerefor meerde kerk mag preken. Het wordt nog zo, dat ze straks allemaal her vormd zijn en jij alleen nog gere formeerd". C. W. 000000000000m I

De Vallei | 1968 | | pagina 3