„Relschoppers wegvoeren naar rand van stad mag niet" „DAT ANDERE SCHIP HAD IK AL 20 MINUTEN TEVOREN GEZIEN", ZEGT KAPITEIN dagelijks 'n goede portie vlees DOOD VAN CAFÉHOUDER BLEEF OOK VOOR RECHTBANK ONDUIDELIJKE ZAAK wDampo GRATIS STERC0C0S CATALOGUS Rennies ,We moesten in zee springen: er was geen andere keus" Ambtenaar besmeurde in kerk foto's Quick Up... 't is goed. Ko drinkt 't. DAGRAVIT TOTAAL „Bruikleen" KAMER VINDT 'T JAMMER, MAAR MINISTER ZEGT Uranium project zou door Shell, Werkspoor en Philips worden voorbereid Kerkbestuur en parochieraad afgetreden PIlPirGII wordt u °Ptv- gepresenteerd. UUilU uU Stuur een briefkaart aan: Redactie van NVSH-blad nam ontslag VAN ONZE LEESTAFEL IN STRIJD TERUGSTUREN Stercocos, Postbus 68, Amsterdam. VIJFENTWINTIG BLOEDSPATJES COMPAGNONSCHAP Beleggingsfonds in financiële moeilijkheden Brandend maagzuur, Beernink niet per se tegen verkiezingen in Groot-Groningen INJECTIES DANKBAAR ONOVERZICHTELIJK VRIJDAG 23 FEBRUARI 1968 DEN HAAG Tegen aandrang uit de Tweede Kamer in heeft minister Po lak gisteren de methode-koppejan voor het wegvoeren van arrestanten naar de rand van de stad verworpen. De minister van Justitie noemde het gisteren by een debat over het rapport- Enschede geen aanvaardbaar middel om ordeverstoringen op te lossen. Mejuffrouw mr. Goudsmit (D '66) vond het niet ongrondwettig en altijd nog beter dan geweld. Er zou volgens haar een wettelijke regeling moeten komen voor het optreden van de politie teneinde de twijfel die is gerezen na de Amsterdamse toestanden in 1966, op te heffen. VLISSINGEN Als de zuster Asta Wendel heeft wak ker gemaakt, glimlacht ze. De woorden komen moeilijk over haar gesprongen lippen. Steeds krijgt de pijn de overhand en wendt ze snikkend het hoofd af. Toch pro- S beert ze even later weer in gebroken Engels te vertellen j wat ze zich herinnert van de ramp die haar schip trof. Asta Wendel (40) was stewardess op het Zweedse vracht- schip Magne dat woensdagavond na enkele minuten zonk ADVERTENTIE Geredde bemanningsleden van het Zweedse vrachtschip „Magnet", dat na een aanvaring met een ander Zweeds schip is gezonken, komen gehuld in dekens aan de wal. Ook de KVP-er mr. v. Doorn pleitte voor een wet. De methode-Koppejan is volgens hem een middel dat de politie best onder bepaalde omstandigheden zou kunnen gebruiken. Voor de liberaal mr. Geertsema was het de vraag of het wegvoeren van ordeverstoorders wel kan worden aangemerkt als ongeoor loofde vrijheidsbeneming, zoals minis ter Polak meent. De socialistische afgevaardigde me vrouw mr. Singer- Dekker sloot zich bij het standpunt van de minister aan. Zij vond het wegvoeren van mensen een soort vrijheidsbeneming die in strijd is met het verdrag in zake de rechten van de mens. Mr. Geertsema zei dat men ervoor moest oppassen dit Verdrag van Rome al te formeel toe te passen, omdat 't optreden van de politie ook is bedoeld om de vrijheden van alle burgers, die niets met de ordeverstoringen hebben te maken, te behoeden. De christelijke-historische woordvoer ster, mej. mr. Haers zag in het wegvoe ren een methode van mechanische ver spreiding, waartegen zij geen enkel be zwaar had, daar de politie het recht heeft bij ordeverstoringen mensenmas sa's te verstrooien. De methode-Koppejan is niet doeltref fend, zei minister Polak, die ook waar schuwde tegen een al te formele uitleg van het Verdrag van Rome. Hij was er voorts niet van overtuigd dat mechani sche verspreiding geen vrijheidsbene ming betekent. Met deze methode kan het een heel verkeerde kant uitgaan. „Veronderstel dat we haar toepassen bij een staking", zei de minister. Hij bleef erbij dat het wegvoeren slechts behoort te gebeuren als het is bedoeld om proces-verbaal op te maken ter inleiding van het optreden van de justitie. ROTTERDAM De SheU en Werk spoor hebben zich gisteren onthouden van commentaar op een bericht in de Volkskracht dat zij samen met Phi lips rechtstreeks betrokken zouden zijn bij een streven naar industriële produktie van kernbrandstof in ultra- centrifuges. Philips deelde mede niets met een dergelijk project te maken te hebben en het ministerie van economische za ken deelde mede dat het project in een zo pril stadium was dat het publi- katies erover prematuur achtte. Het zou gaan om het in bedrijf ne men van een proeffabriek. Dat die proeffabriek in voorbereiding was is bekend in kringen die ondanks de of ficiële geheimhouding opgelegd door de regering op Amerikaans verzoek de vorderingen van het ultracentrifuge - project proberen te volgen. Ook is het bekend dat Werkspoor ai jaren indus trieel bij dat project is betrokken. Voor de hand ligt dus wel dat de medewerking van enkele grote indus trieën zal zijn verzocht. In aanmerking komt dan zeker de Shell, die grote er varing heeft met behandeling van zeer giftige en corrosieve chemicaliën en met automatische besturing van chemi sche processen. Die ervaring is essentieel bij het scheiden van gasvormige uranium- isotopen in ultracentrifuges die in se rie zijn geschakeld. ADVERTENTIE 'Want vlees is rijk aan waardevolle eiwitten.Bovendien,vlees is goed voor de lijrtVandéérvlees uw hoofdschotel,elke dagl ADVERTENTIE V^BI] VERKOUDHEDEN VOOR VADER, MOEDER EN KIND SCHAESBERG De St. Michaël- parochic in het Eikske in Schaesberg zit sinds gisteren niet alleen zonder pas toor maar ook zonder kerkbestuur eu parochieraad. Alle leden Van beide be stuursvormen hebben gisteren him ont slag ingediend. De parochieraad zal zich van morgen af als een nieuw comité inzetten om te beraadslagen welke middelen en wegen er gevonden kunnen worden om het ker kelijke leven in het Eikske samen met pastoor Miedema voort te zetten. Daarvoor heeft de parochieraad al in een brief aan de bisschop van Roer mond gevraagd of het mogelijk is op bepaalde dagen en uren het kerkge bouw juridisch eigendom van het bis dom Roermond te huren om er met pastoor Miedema samen te komen. Voorzitter Weijers vroeg de Eikske- naren ook geld te storten in het pas ge vormde Eikske-fonds. Uit dat fonds zal pastoor Miedema kunnen putten voor levensonderhoud en de nieuw te ont plooien activiteiten. De parochianen van de St. Michaël- parochie zullen ook ieder voor zich te gen het ontslag van pastoor Miedema protesteren door de brief die zij van de bisschop (als een verklaring voor het ontslag van hun pastoor) hebben ont vangen terug te sturen. Voorzitter ir. Weijers van de paro chieraad in het Eikske ontvouwde die plannen gisteravond in een tot in de verste hoeken gevulde St. Michaëlkerk. Zijn toespraak werd tot tien keer door een luid applaus onderbroken. Dat applaus werd een ovatie toen pastoor Miedema zelf zich bereid ver klaarde om zijn schouders te blijven zetten omder elke activiteit in de paro chie als het Eikske dat van hem vraagt. „Ik blijf hier wonen. Ik aanvaard geen ander werk in het bisdom Roer mond. Ik blijf dus voor iedereen be schikbaar. Ik wil u allemaal graag blij ven bezoeken en u kunt ook altijd bij mij terecht. Er zijn nog mogelijkheden om samen te kerken, maar wij zullen ze zelf moeten zoeken", aldus de pastoor. Pastoor Miedema droeg voor de ver gadering in de kerk zijn laatste avond- maalmis op. „Laten wij bidden voor vrede, dat er een eind gemaakt mag worden aan alle ruzies en onenigheden en dat er niet langer mensen mogen worden opgeofferd aan prestigekwes ties" bad de pastoor in die mis. ADVERTENTIE DEN BOSCH Na een dag lang getuigen horen is voor de Bosche rechtbank gisteren nog geenszins klaarheid gekomen in de toedracht van de dood van de Oirschotse caféhouder Jan Schoenmakers (74), die op 9 augustus van het vorige jaar doodgeslagen in zyn afgelegen zaak werd gevonden. Voor de officier van justitie, mr. J. Hulleman, staat het voorlopig vast dat de uit Dordrecht afkom stige Johan V. (47) de minstens tien byislagen moet hebben toegediend die een einde aan het leven van de caféhouder maakten. Mr. Hulleman bleek gisteren over enkele getuigen te beschikken die in derdaad een verdenking tegen Johan niet onredelijk maakten. Maar daarte genover wist de verdediger, mr. L. V. A. M. Pessers, een getuige te stellen, die weer een heel andere mogelijkheid opende. Mr. Pessërs had nog een ge tuige décharge, maar die kon door een maagbloeding niet verschijnen. Daarom besloot de rechtbank aan het eind van de dag de zaak aan te hou den voor een nader onderzoek door de rechter-commissaris. Deze zou moeten nagaan of de zieke getuige, een Oir schotse magazijnbediende, spoedig be ter kan zijn en als dat niet waarschijn lijk lijkt, hem op zijn ziekbed een ver klaring onder ede moeten afnemen. De verdediging vond ook steun bij een psychiatrisch deskundige, de arts mevr. A. Fischer-Van Rossem, de vrouwelijke geneesheer-directeur van het psychopatenasiel de Kruisberg in Doetinchem. Zij kende Johan heel goed. Want de ze vrijheidslievende vrijgezel heeft niet alleen door de voor ieder toegankelijke delen van ons land gezworven, maar ook door talrijke justitiële inrichtin gen. Afkomstig uit een groot gezin, waarmeé hij sinds jaren geen enkele binding meer heeft, kwam hij na vijf jaar buitengewoon lager onderwijs in een rijksopvoedingsgesticht terecht. Johan liep 25 keer een vonnis op, maar altijd voor diefstal of verduiste ring, nooit voor een geweldsmisdrijf. Twee keer werd hij ter beschikking van de regering gesteld en de jaren lange ervaring die dr. Fischer daar door met hem opdeed, gaf haar giste ren de conclusie in de mond: „Het is hoogst onwaarschijnlijk, dat hij heeft gedaan wat hem hier wordt verweten. Hij is te zwak begaafd maar kan aar dig met mensen opschieten. Hij is nooit achterbaks of agressief, wel goedhartig, openhartig en kinderUjk". De verklaring van mevrouw Fischer die bij haar vertrek met een handdruk („Het beste, Johan") afscheid van de verdachte nam, was voor de rechtbank blijkbaar nog niet voldoende want bij de terugwijzing werd ook een nader psychiatrisch onderzoek van Johan ge last. Voor de officier waren de stille ge tuigen het sprekendst: op Johans pak waren bloedspatjes gevonden. Leek Johan daar nog een verklaring voor te kunnen geven door te wijzen op een vechtpartij waarin hij in Dordrecht be trokken was geweest, die verklaring ging niet op voor de spatjes op zijn overhemd. Want dat overhemd had hij pas gekocht na zijn vertrek uit Dor drecht op 21 juni, het begin van enke le weken zwerven door Noord-Brabant. De bloedgroep van de spatjes <vas de zelfde weinig voorkomende bloedgroep geweest als die het slachtoffer had ge had maar het toeval wilde dat dat ook Johans eigen bloedgroep was. Een punt voor de officier was ook dat Johan bij zijn arrestatie nog 240 gulden op zak had, maar dat hij vier weken lang niet had gewerkt maar wel tussen de hooibergen door in een hotel letje had geslapen, nu en dan een uit smijter of Chinese maaltijd had genut tigd en zich tot twee keer toe een twee dehandsbrommers had aangeschaft. Johan had weliswaar in 'Klundert een roeiboot gestolen een diefstal, die gisteren onder de moord op de tenlas telegging voorkwam die hij later had verkocht voor 450 gulden, maar hij vertelde ook na een dagje-uit in Eind hoven zeshonderd gulden te hebben ge mist. Hij had met een twee weken du rend compagnonschap in lompen en metalen in Dordrecht achthonderd gul den verdiend, zei hij, maar zijn com pagnon vertelde als getuige, dat er maar driehonderd waren geweest en dat daar ongetwijfeld een groot deel van in drank was omgezet. Achteraf was ook opgevaUen dat Jo han de dag na de dood van Jan in Breda ergens honderd gulden kleingeld had ingewisseld tegen bankpapier, waarvoor hij vervolgens nieuwe kleren had gekocht Als belastend werd zelfs nog naar voren gebracht dat hij die dag in Roosendaal op een vertering van f 3,05 liefst 1,95 fooi had gegeven. Johan ontkent niet op de avond van de dood van de heer Schoenmakers in het café te zijn geweest. Andere café bezoekers hebben hem daar ook gezien. Volgens Johan waren er alleen twee jongemannen in het café toen hij na een paar uur op "de fatale avond was vertrokken. Niemand anders heeft die jongemannen gezien'. Maar wel heeft een gisteren gehoor de getuige a décharge, een Eindhoven- se taxichauffeur die tegen tienen langs het café reed met zijn vrouw, daar een lichtgekleurde personenauto zien staan waar verder niemand iets van weet. Uit de gisteren gestelde vragen kwam de mogelijkheid naar voren dat de auto iets te maken had met de gelegenheid tot rendez-vous die Oude Jan volgens geruchten wel eens in zijn café bood. Maar dat punt bleef in de mist han gen. Mistig bleef ook nog de sorteerproef met behulp van een politiehond die na ruiken aan de bijl waarmee Jan was gedood en die zijn eigendom was Johan zou hebben aangewezen als de man wiens lucht aan de stoel zat. De eerste keer had de hond iemand anders aangewezen, maar volgens de wachtmeester-speurhondgeleider, die dat zenuwachtig trekkend met zijn schouders een schoonheidsfoutje noemde, had de hond daarna herhaal de malen Johan aangewezen. Johan kwam fel op tegen die verkla ring. De hond wilde helemaal niemand aanwijzen. Toekijkende politiemannen hadden ook gezegd: „Hij doet het niet, hij doet het niet. De wachtmeester liet de hond daarop nog eens ruiken en wees de hond precies aan wat hij moest doen voordat het gebeurde zoals hij zegt". Het was typerend voor de sfeer van onduidelijkheid die over de zaak bleef hangen. De officier van justitie zal bij de voortzetting van de zaak over enke le maanden die sfeer duchtig moeten bestrijden wil hij met voldoende grond een veroordeling kunnen vorderen. AMSTERDAM Het enkele Jaren ge leden opgerichte Coöp. Beleggings fonds voor de Binnenscheepvaart is in moeiiykheden geraakt. Daardoor zyn de goedgelovigen die hier zün inge- gestapt, een ervaring rijker geworden. De moeilijkheden zijn ontstaan door dat enkele schippers, aan wie hypothe caire leningen waren verstrekt, niet kredietwaardig bleken te zijn; de on derpanden boden niet voldoende dek king. In mei 1965 gaf het fonds nog obliga ties uit met een rente van zes procent, die later nog tot zeven procent werd verhoogd. De instantie, die optrad voor de be langen van de obligatiehouderse de U- trechtse Bank NV, had al voordat de moeilijkheden aan het licht kwamen, haar functie opgezegd. De belangen worden nu behartigd door mr. Nije in Utrecht, die aandringt op de vorming van een stichting ter behartiging van de belangen van obligatiehouders. Op 5 maart komen obligatiehouders hiervoor bijeen. De te vormen stichting moet dan worden opgedragen de zaak te liquideren en een eventueel overschot uit te keren. De beleggingen van het fonds worden al te gelde gemaakt. Naar mr. Nije meedeelt zal waar schijnlijk een aanzienlijk deel van het f 150.000 grote kapitaal kunnen worden gered, al zal met de uitbetaling wel een vijf jaar zijn gemoeid. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! 5 AMSTERDAM De redactie van het maandblad Sextant (voorheen Verstandig Ouderschap) van de NVSH, heeft haar ontslag ingediend. Dit is een gevolg van het besluit van het hoofd bestuur van de NVSH de huidige eind redacteur drs. R. F. Roegholt niet op nieuw te benoemen. Herbenoeming werd noodzakelijk door een statutenwijziging betreffende de redactie. De redacteuren Gerard Schwenke, Nico van Hees en Dick van Reeuwijk, die op voordracht van Roefholt werden benoemd, hebben als consequentie hun functies ter beschikking gesteld. Als reden voor het besluit wordt genoemd incompatibilité d'humeur tussen hoofd bestuur en eindredacteur. SITTARD Koster Fr. Bronneberg van de Grote Kerk in Sittard heeft gis teren rond twaalf uur de 36-jarige amb tenaar van Rykswaterstaat J. B. uit Katwyk betrapt, toen hy met een stompje kaars een aantal foto's van missionarissen achter in de kerk be»- kladde. De koster heeft de man aan de politie overgeleverd. In de loop van de dag is na over leg met mr. Th. van Osta, korpschef van de gemeentepolitie in Weert en coordinator van de al twee jaar duren de jacht op een grafschenner komen vast te staan, dat de man niet de lang gezochte, sinistere grafschenner is. De man uit Katwijk verklaarde iets te heb ben tegen het verouderde instituut van missie. Hij is gisteren weer op vrije voeten gesteld. DEN HAAG. Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) heeft zich nooit tegen het houden van tussentijdse ver kiezingen in Groot-Groningen verzet en hij zal zich ook nu niet verzetten. Dat blijkt uit de memorie van ant woord van de minister aan de Eerste Kamer. Wel zegt mr. Beernink erbij, dat met het oog op de bestaande ge dragslijn bij dergelijke verkiezingen en de aanvaarding van het wetsontwerp in de Tweede Kamer bij hem geen be hoefte bestond aan een novelle. Tot het houden van tussentijdse ver kiezingen zou kunnen worden besloten als de aantallen kiezers zich in een ge meente door grenswijziging zo zullen wijzigen, dat het politieke beeld geheel anders wordt. Dat geldt zowel bij stij ging als bij daling van het inwonertal. Van een veranderd beeld zal bij Groot- Groningen door de toevoeging van Hoogkerk en Noorddijk geen sprake zijn, zo licht mr. Beernink toe. Op dit standpunt staat ook de kiesraad. Vrijwel de hele vaste commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Eerste Ka mer had onlangs gepleit voor tussen tijdse verkiezingen in Groot-Groningen. ADVERTENTIE na 'n aanvaring met een ander Zweeds schip tien kilometer uit de kust van Vlissingen. Van de 21 opvarenden wer den er 14 (onder wie de Nederlandse loods K. Derks) uit ze egered. „Ja, ik was in mijn hut toen het ge beurde", fluistert ze. „Ik deelde die met Astrud Mangussen, de kokkin. Ik heb haar niet meer gezien. Hoe ik naar buiten ben gekomen, weet ik niet". Het is een raad hoe de ernstig ge wonde stewardess zich een kwartier tot twintig minuten in het koude water van de Noordzee drijvende heeft weten te houden. Zelf heeft zij er geen idee van hoe zij dit heeft klaar gespeeld. Bij de hevige schok van de aanvaring is haar linkerdijbeen door het bekken geschoten In de veilige beslotenheid van het St. Jozelfziekenhuis in Vlissingen, waar zij enkele uren na de ramp aankwam, blij ven haar gedachten in de schaarse ogen blikken dat zij bij kennis is uitgaan naar Astrld Magnussen. Ze heeft injecties gehad om de felle pijn in haar heup zoveel mogelijk te verminderen. Nog één keer probeert ze haar gedachten te ordenen en daarvan uiting te geven in een voor haar vreemde taal. Maar het worden enkele korte onsamenhangende zinnen en Asta Wendel zinkt wég in 'n diepe slaap. Gistermiddag ontving ze bezoek van kapitein Arne Persson, die evenals zij door een vlet van de loodsboot Antares was gered. „Het "feeen vijf minuten meer moeten duren", verzucht de 51-jarige gezagvoerder van de Magne. „Dan had ik het niet gehaald". Hij schat dat hij ongeveer een kwar tier in het water heeft gelegen. Kapi tein Persson had geen tijd gehad zijn zwemvest dicht te knopen. „Het bleef om mijn hals hangen en daar had ik hinder van". „De mensen van het loodswezen ben ik erg dankbaar voor hun snelle komst" zegt hij met trillende stem. „Het is bij na onvoorstelbaar zo snel als zij er met hun vlet bij waren. Dat heeft velen van ons het leven gered. De meesten raak ten toen al door de kou bevangen. We hadden het onmogelijk veel langer kun nen volhouden". Zwaar getekend door de verschrikkin gen van de nacht vertelt kapitein Pers son in een Vlissings hotel wat hij kwijt wil. Hij heeft er moeite mee zich te concentreren. Want hoewel hij een aan tal slaaptabletten heeft ingenomen, is 't hem nog niet gelukt een oog dicht te doen. „Bij de boei van de Midden Steen- bank hadden we juist de loods aan boord genomen toen het gebeurde. We waren bezig op koers te komen nadat we voor de loodsboot hadden gestopt. Ik stond op de brug. De lichten van het andere schip had ik twintig minuten te voren al gezien". Meer details noemt hij niet. „Onbe grijpelijk", is het entge dat hij over de aanvaring zelf wil zeggen. De situatie onmiddellijk na de aanva ring schetst de kapitein als „onover zichtelijk". In het stuurhuis van de Magne werd een ontstellende ravage aangericht. „Over de boordradio riep ik alle bemanningsleden op aan dek te ko men". Hij weet niet of het bevel door allen in de verblijven is ontvangen. Voordat men op de Magne ook maar iets had kunnen organiseren, raakte het schip los van de Kirribilli. De Magne begon direct slagzij te maken. Binnen enkele minuten was de vrachtvaarder gekapseisd en onder de oppervlakte verdwenen. „We hadden geen schijn van kans om een sloep te strijken", zegt kapitein Persson. „Er was geen keus. We moes ten in zee springen". Toen gistermorgen tien uur na de aanvaring het zoeken naar mogelijke overlevenden werd gestaakt, kon de trieste balans van de ramp worden op gemaakt: twee doden en vijf vermisten, die zonder twijfel ook op de verlieslijst moeten worden bijgeschreven. Aan het zoeken naar drenkelingen is ook deelgenomen door de Kirribilli. On middellijk na de aanvaring liet kapitein John Nielssen twee sloepen strijken. Daarmee werden een overlevende en 'n dode gevonden. WEER STAND Griep en verkoudheid liggen op de loer. Zorg er voor dat ze niet bij binnenkomen. Wapen uw gezin met Dagravit Totaal. Elke dag 1 dragee is genoeg. Daar zitten alle brood nodige vitaminen en mineralen int Vandaar de naam: T\e ambtenaren zullen zeker niet ge heel voldaan zijn over de afloop van het Tweede-Kamerdebat, meent „De Volkskrant" (r.k.). „Bij hun verzet tegen de door de regering beoogde verslechteringen ging het niet enkel om de knikkers, maar ook en vooral om het spel. De ambtenaren stelden zich terecht op het standpunt dat het hek van de dam is als de overheid aan re gelingen voor haar personeel gaat knabbelen met het argument, dat er bezuinigd moet worden. Minister Beernink mag dat argument nu, bij het debat wat hebben afgezwakt, vallen liet hij het niet. Daarmee is het gevaar opgeroepen, dat de regering opnieuw in de verleiding kan komen om naar het snoeimes te grijpen. Maar het felle verzet van de ambtenaren-organisaties zal haar toch minstens wel hebben ge leerd, dat dit een grote hoop na righeid geeft. Hebben de ambtenaren het spel niet gewonnen, wat de knikkers be treft was de uitkomst beter. De be windslieden van Binnenlandse Za ken hadden wisselgeld bij zich ge stoken. De beoogde verslechterin gen, zo kondigden zij aan. zullen alsnog wat worden gematigd en verzacht. Is dat gelukkig, de na smaak van deze hele zaak blijft hoogst onplezierig. Over de wense lijkheid van een wijziging van be paalde regelingen had op zich rus tig kunnen worden gepraat, wan neer minister Beernink niet van meet af met het snoeimes was bin nengekomen. Dat snoeimes heeft dan nu toch nog enkele miljoenen opgeleverd, maar die zijn met een verslechterde verhouding tussen overheid en ambtenaren voorlopig wel duur gekocht". TTe Nederlandse schaatsenrydsters, die bij de Olympische Winterspe len zulke enorme successen hebben be haald, zijn bij hun terugkomst in Ne derland terecht op grootse wijze gehul digd. Bij die huldiging hebben zij vele geschenken gekregen. Die hebben zij verdiend, vindt „De Telegraaf" (rechts radicaal). „Het doet echter enigszins belache lijk aan, dat een schaatsenrijdster een auto aangeboden krijgt, waarbij uitdrukkelijk gezegd wordt, dat hij drukkelijk gezegd wordt, dat hij „in bruikleen" gegeven wordt Dat is de grootste onzin, maar dit wordt gezegd omdat de schaatsen rijdster anders in conflict zou ko men met de strikte amateurbepa lingen, die voor de Olympische Spelen gelden. Aan die verouderde bepalingen houdt niemand zich meer. En men komt daar nu, zoals blijkt vrij openlijk voor uit. Want die bruik leen-camouflage is te doorzichtig om ook maar een ogenblik door iemand serieus genomen te wor den. Toch wordt het nu dringend tijd, dat deze bepalingen zo spoedig mogelijk veranderd worden. Want nog altijd wordt bij het begin van de spelen een massale eed afge legd, dat men zich strikt zal hou den aan deze amateurbepalingen. En een massale ontduiking van de consequenties van deze eed blijft, wanneer men althans aan een eed nog waarde wil hechten, een nare zaak". ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 6