Breznjef spreekt voorzichtige taal Griekse protesten tegen onderzoek verworpen Italiaanse ingenieurs in staat van beschuldiging Engeland wil immigratie uit Kenya aan banden 20 CENT VOOR HOFNAR 8ENORITAS SPECIAL U STEEKT DAN IETS FIJNS O] Washington op zoek naar bommengooier Nederlanders, doe iets tegen uw griep 2gezinsflessen89et TREINROOF BIJ GAZA VERIJDELD Na de ramp in Longarone Vliegtuigrover vraagt asiel Barnard heeft grote plannen Dubbele moord in W.-Berlijn AANSLAG OP BOUMEDIENNE VERIJDELD EEN NYLON TAPIJT V.S. willen in Europa hunkers voor vliegtuigen limonade Twee C.A.O.'s akkoord Onrust blijft aan Universiteit van Madrid Bergbeklimmers doodgevroren VRIJDAG 23 FEBRUARI 1968 RODE TOP IN PRAAG LAAT MAO BUITEN SCHOT STRAATSBURG De Europese Commissie voor de rechten van de mens, heeft de argumenten verworpen, die de Griekse regering heeft aange- ADVERT£NTIE KAMERBREED OTECHT P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM WASHINGTON - De politie in Wash ington en agenten van de FBI zijn op zoek naar een man met een bruin suède jekker en een donkere broek. Hij wordt ervan verdacht een bom geplaatst te hebben op het kozijn van de Russische ambassade in Wash ington. De explosie richtte woens dag op de benedenverdieping schade aan. De FBI onderzoekt op het ogenblik of er verband bestaat tussen de aan slag op de ambassade en een diefstal van springstof in de staat Virginia. De ontvreemding van achttien staven dynamiet werd kort na de aanslag in Washington ontdekt. De springstof werd gebruikt door een bouwonder neming in West Springfield, een voor stad van Washington. De Russische regering heeft formeel tegen de aanslag geprotesteerd en de Verenigde Staten ervan beschuldigd geen afdoende bescherming te heb ben geboden. Zowel president John son als Dean Rusk, de minister van Buitenlandse Zaken, heeft zijn spijt betuigd over het incident.Naar ver luidt zal de Amerikaanse regering de schade aan de ambassade vergoe den. Er zijn veel dreigende telefoontjes op de ambassade ontvangén tegen het leven van ambassadeur Dobrynin. GAZA De Israëlische politie in de stad Gaza heeft donderdag bekendge maakt, een misdadigersbende te heb ben opgerold, die een wildwestachtige treinroof had beraamd. De bende, onder aanvoering van een oud-soldaat uit het Egyptische leger, wilde een Israëlische trein met oor logsbuit uit Staal laten ontsporen, de bemanning om het leven brengen en met zoveel mogelijk buit er vandoor gaan. aldus een woordvoerder. Zij hadden het plan een stuk of zes buitgemaakt, Egyptische legertrucks van de trein te roven, deze te laden met andere gestolen goederen en weg te rijden. Zij plaatsten springladingen onder de rails, maar het plan mislukte toen op 15 januari een tankwagon de bommen tot ontploffing bracht, terwijl de boeven op hun trein lagen te wachten. De tankwagon explodeerde en de ma chinist raakte gewond. De uit tien man bestaande bende sloeg op de vlucht, maar de leider werd enkele dagen later gearresteerd en maakte de namen van de anderen bekend, verklaarde de politie. Vijf van hen ziin inmiddels ingerekend. AUG. G. de BIE. Guevara. WASHINGTON Met het oog op de grote verliezen, die Egypte tijdens de jongste Israëlisch-Arabische oorlog aan vliegtuigen heeft geleden, heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie er wederom bij het Congres op aange drongen, speciale bunkers te laten bou wen voor vliegtuigen die op Europese vliegvelden zijn gestationeerd. Harold Brown, minister voor Lucht machtzaken, verklaarde dat de oorlog in het Midden-Oosten „op dramatische wijze heeft aangetoond hoe kwetsbaar vliegtuigen op de grond zijn". „Honder den toestellen, ongeveer de helft van de Egyptische luchtmacht werden op de grond vernietigd gedurende de eer ste drie uur van de oorlog", aldus Brown. Hij verklaarde een en ander tegen over de Senaatscommissie voor de strijdkrachten. Oosteuropese landen zijn al begonnen met de aanleg van derge lijke bunkers, zo lichtte hij toe. voerd tegen de bevoegdheid van de commissie om een onderzoek in te stel len naar beweerde schendingen van de Europese conventie inzake de rechten van de mens in Griekenland sinds de militaire staatsgreep van vorig jaar april. Ongegrond noemt de commissie het argument, dat een eventueel onderzoek bevooroordeeld plaats zou kunnen heb ben onder invloed van de voor Grieken land ongunstige resoluties van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa. Als irrelevant betitelt de com missie in haar rapport een vergelijking tussen de Griekse coup en een in 1960 in Turkije gepleegde staatsgreep. Zij betoogt dat het bij een onderzoek niet zal gaan om een beoordeling van de „Griekse revolutie" maar om „de vraag of de wetgevende maatregelen en de bestuursuitoefening van de nieuwe Griekse regering verenigbaar zijn met de conventie". De commissie heeft vorige maand de klachten van 'Nederland, Denemarken, Zweden en Noorwegen tegen het be wind in Griekenland ontvankelijk ver klaard en besloten tot instelling van 'n commissie van onderzoek. Zij vormt 'n onderdeel van de Raad van Europa, waarbij achttien landen zijn aangeslo ten. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa dreigde vorige maand in een resolutie met uitstoting of schorsing van Griekenland, als daar in januari van het volgend jaar nog geen democratisch parlementair be stuur tot stand is gebracht. ADVERTENTIE PRAAG De leider van de Sovjet-communistische partij, Leonid Breznjef en de Oosteuropese leiders hebben gepleit voor eenheid in het marxistische kamp, om de ideologische breuken te helen en de rijen te sluiten bij de confron tatie met het Westen. In een rede voor de herdenkingsbijeenkomst ter gelegenheid van de 20ste ver jaardag van het regime in Tsjecho-Slowakije, zei Breznjef, dat de consulta tieve conferentie van communistische partijen die aanstaande maandag in Boe dapest begint „een belangrijke mijlpaal zal zijn in de strijd tot versterking van de eenheid van de communistische wereldbeweging". Breznjef gaf klaarblijkelijk de voorkeur aan een voorzichtige aanpak van het conflict tussen Moskou en Peking het hoofdthema van de conferentie in Boedapest door te zeggen „dat nationalistische tendenzen in de commu nistische beweging op primaire wijze verbonden zijn met de huidige lijn van de Mao Tse-toeng-groep". Zijn rede, waarvan een groot deel ge wijd was aan complimenten aan de Tsjechoslowaakse partij over haar prestaties, viel op door de afwezigheid van aanvallen op de Chinezen, wat dui delijk in overeenstemming is met de strategie die vastgesteld werd voor de consultatieve conferentie. Onder de toehoorders van Breznjef, in de vergaderzaal van het Hradzjin, de oude Boheemse koningsburcht, be vonden zich de leiders van 'zes aan het bewind zijnde communistische partijen, leden van de Tsjechoslowaakse rege ring en afgevaardigden van niet aan het bewind zijnde partijen, die hier afstap ten op weg naar Boedapest. Zijn toespeling op de conferentie van Boedapest versterkt de vermoedens dat de aanwezigheid van hoge partijdelega ties een laatste bijeenkomst betekent, voordat de lager geplaatste autoriteiten van 65 partijen in Boedapest bijeenko men om de aspecten van de communis tische wereldtopconferentie te bespre ken. Breznjef zei: „Onze partijen en lan den volgen een gemeenschappelijke po litieke koers in de belangrijkste kwes ties van deze tijd. Zij aan zij met an dere socialistische landen, onze broe ders en bondgenoten, trekken wij teza men op tegen de „imperialistische agressors". Wij strijden tezamen voor vrede en veiligheid van de landen, wij nemen gezamenlijk deel aan de strijd ter versterking van de eenheid van de communistische wereldbeweging, waarvan de consultatieve conferentie een belangrijke mijlpaal zal zijn..." PROGRAMMA De Poolse partijleider, Vladyslaf Go- moelka, ging nog een $tap verder bij het uitzetten van het doel van de Boe- dapester conferentie, met te zeggen dat „een gezamenlijk programma van ac tie in de strijd tegen het imperialisme" besproken zal worden. „Een dergelijk program kan alleen werkelijkheid worden in een openlijke partijbespreking gekenmerkt door we derzijdse achting en door pogingen om de standpunten te verenigen maar BELLUNO (Italië) Negen vooraan staande Italiaanse ingenieurs hebben bevel gekregen voor het gerecht te ver schijnen onder beschuldiging verant woordelijk te zijn voor de ramp met de Vajont-dam waardoor 1994 mensen in de stad L ongarone om het leven geko men zijn. Een politierechter die de zaak onder zocht was het met de officier van jus titie eens, dat de ramp vermeden had kunnen worden. Alle negen worden beschuldigd van medeplichtigheid of achteloosheid, door voorbij te zien aan de gevaren voor de dam en van meervoudige moord. Ver oordeling van de beschuldiging van moord kan 16 jaar gevangenisstraf be tekenen. In een onderzoek door het parlement plus nog twee andere onderzoekcom missies werd niet beslist, dat de ramp niet voorzien had kunnen worden. Deze afwijkende mening van de poli tierechter Mario Fabbri, was vervat in een tenlastelegging van 800 bladzijden. Tegen twee van de negen ingenieurs zijn arrestatiebevelen uitgevaardigd Alberico Nino Biadene en professor Dino Ronini, beiden uit Venetië. Biadene, is voormalig hoofd van de afdeling-constructie van de maatschap pij Sade, die de dam bouwde boven de stad Longarone. Longarone werd in de nacht van 9 ok tober 1963 verwoest toen een enorme aardverschuiving in het reservoir ach ter de dam van 266 meter de hoogste in Europa terecht kwam waardoor 25 miljoen kubieke meter water zich op de stad stortte. Ronini, (62) was een speciale adviseur van de maatschappij Sade. De politie deelt mee, dat zij de beide mannen niet heeft kunnen vinden om de arres tatiebevelen uit te voeren. ADVERTENTIE OLIFANT LID VAN DE VIS CLUB. Jansen is lid. En Hendrikse en nog veel meer en.Olifant! Voor de hartversterking die vele vissers tot zich nemen. Olifant cognac! UTRECHT Over twee c.a.o.'s voor dit jaar is weer overeenstemming be reikt. Het zijn die voor het produktie- personeel in de sigarenindustrie en de c.a.o. voor het grondborings- en bui- zenleggersbedrijf. In beide overeenkomsten is een ver korting van de werktijd vastgelegd. De sigarenindustrie gaat een kwartier per dag korter werken en de buizenleggers korten de werkweek in van 45 uur tot 42 Vz uur. Voor de laatsten wordt het uurloon met 4'/i procent verhoogd. In de sigarenindustrie kan de loons verhoging niet in procenten worden uit gedrukt. Daar krijgt men er vijftien cent per uur bij. ADVERTENTIE gr iepbes trijding is mogelijk. Het lijkt er soms op of Nederlanders weinig actieve mensen zijn. Bij griep gaan ze in bed liggen en zeggen: „Er is toch niets aan te doen.". Maar dat hoeft niet zo te zijn. U kunt actief iets tegen uw griep doen. Neem bij iedere maaltijd twee tabletten Togal. Daarmee bestrijdt u griep en verkoudheid. Togal is een exact uitgewogen combinatie van enke le belangrijke bestanddelen. Deze ver sterken eikaars werking. Ook hoofdpijn, reumatische pijnen, migraine en spit bestrijdtTogaL Snel en langdurig. Haal een flacon in huis vóórdat de griep u aan bed kluistert TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. BREZNJEF kalm aan niet door omstreden kwesties te ont wijken", aldus Gomoelka. „Het meningsverschil tussen indivi duele partijen", aldus Gomoelka, „moet dat wat het belangrijkste is niet ver zwakken, dat wli zeggen him interna tionale eenheid. Een feitelijke wijziging van meningen kan het beste leiden tot het overwinnen van geschillen en de formulering van een gezamenlijk pro gramma." De Poolse leider zei, dat eenheid daarom zo belangrijk is omdat de Ame rikaanse agressie in Viëtnam en op Ko rea en „de oude, soépeler politiek van West-Duitsland jegens de socialisti sche landen" een. gevaar voor de we reldvrede betekenen. De Bulgaarse partijleider, Todor Zjif- kof zei, dat de tijd „rijp" is voor een internationale conferentie „om collec tief de huidige toestand te ontleden en een programma van gezamenlijke actie op te stellen." EENHEID De oproep om eenheid werd ook ge daan door Janos Kadar van Hongarije die zei „dat nog sterkere eenwording" nodig is om het imperialisme te bestrij den. De Oostduitse partijleider, Walter Ul- bricht, concentreerde zich op de Duitse kwestie en waarschuwde tegen wat hij noemde de „psychologische infiltratie" door de regering in Bonn van de Oost europese landen door haar pogingen de betrekkingen te normaliseren. „Toen de regering in Bonn er niet in slaagde de broederlijke socialistische landen tegen elkaar op te zetten of te isoleren van Oost-Duitsland, begon zij pogingen te doen haar invloed in het oosten uit te breiden." BLOKKEN Later heeft de onafhankelijk gezinde Roemeense partijleider, Nicolae Ceaoe- sescoe de liquidatie aanbevolen van militaire blokken, waarbij hij zowel de NAVO als het Warschau-Pact noemde en de terugtrekking van alle buiten landse troepen uit Europa „binnen hun eigen grenzen." ONRECHT „Wij moeten doelbewust en zonder uitzondering alle door staat en partij begaan onrecht goedmaken. Wij moeten alles wegdoen wat de creativiteit op cultureel en wetenschappelijk gebied belemmert, wat tot spanningen tussen partij en een groot deel van de intelli gentsia leidt spanningen die onver enigbaar zijn met de beginselen van een moderne socialistische maatschappij." Dit heeft de Tsjechoslowaakse partij leider Alexander Dubeck gezegd op de vergadering. Dubcek zei dat de jeugd geen clichés nodig heeft, maar ruimte voor eigen initiatief. De in 1950 opgehe ven autonome organen van Slowakije zullen worden hersteld. HAVANA Een man die Douglas DC 8 van de Delta Air Lines met 109 mensen aan boord dwong te lahden in Cuba, is geïdentificeerd als Lawrence Rhodes, 29, uit St. Petersburg, (Flori da). De Cubaanse regering deelde mee, dat hij om politiek asiel in Cuba ver zocht heeft én dat zijn verzoek bestu deerd wordt. De Cubaanse radiostations en de twee ochtendbladen van Havana maak ten melding van het incident van giste ren, waarbij de man met de revolver in de hand de piloot van het straalpas- sagiersvliegtuig dwong koers te wijzi gen. Het was op reis van Tampa naar Miami. Afgelopen zaterdag had een man, Thomas Boyton, 31, uit Kalamazoo de piloot van het tweemotorig privé toestel gedwongen hem van Marathon, Florida, naar Havana over te brengen. De piloot mocht naar Florida terugke ren en het verzoek van Boynton om asiel wordt bestudeerd. Zo ziet de toekomstige luchtbus A300, die wordt gebouw bij Sud-Aviation, er als plattegrond uit. Men tekende de omtrekken van het toestel op een stuk startbaan en plaatste stoeltjes volgens de indeling en het aantal, dat straks ook werkelijkheid zal zijn. Het toestel is bedoeld voor korte en mid delgrote afstanden. SAN JUAN (Porto Rico) De Zuid- afrikaanse arts dr. Chris Barnard heeft in een gesprek met Reuter gezegd, dat hij een gelijktijdige transplantatie van hart en longen zal proberen. Dat zal zeer waardevol zijn, zei hij, aangezien vele hartaandoeningen gepaard ga^n met een ernstige achteruitgang van de longen. Ook sluit hij de mogelijkheid niet uit van gelijktijdige transplantatie van hbrt en lever. Daarvoor is het echter nodig dat men meer afweet van het afsto tingsmechanisme van het lichaam. De Zuidafrikaanse specialist zei, dat iemand met een orgaan van een ander nooit geheel vrij is van de mogelijkheid van afstoting van het vreemde orgaan. Dr. Blaiberg is naar zijn oordeel dan ook nog steeds in gevaar. BERLIJN Een nog onbekende man heeft gisternacht in een Westber- lijns kindertehuis een 5-jarige jongen en een 51-jarige kinderverzorgster ver moord en twee 15-jarige meisjes met een mes verwondingen toegebracht. Volgens een van de gewonde meisjes is de ongeveer 20-jarige man woens dagnacht haar kamer binnengekomen. Toen zij om hulp begon te roepen, had hij haar met een mes gestoken. Hij zou toen naar een aangrenzende kinderkamer zijn gegaan en daar een 5-jarige jongen hebben doodgestoken. In een andere kamer had het gewon de meisje dat hulp was gaan halen, een 51-jarige kinderverpleegster dood in bed aangetroffen. De moordenaar zou een raam hebben stukgeslagen om het huis te kunnen binnenkomen. MADRID De Spaanse politie heeft bij latere overvallen op de gebouwen van de juridische faculteit van de un- versiteit van Madrid donderdag nog eens 16 studenten gearresteerd. De politie is ook het gebouw van de natuurkundefaculteit binnengedrongen. Daar hadden zich enkele honderden stu denten in de hal voor een sit-down ver zameld. Ook hier zijn volgens studenten bronnen, verschillende arrestaties ver richt. De studenten protesteerden donder dag tegen de aanwezigheid van de zo genaamde „universiteits-politie" pas op gerichte politie-eenheden die belast zijn met het handhaven van rust en orde aan de universiteiten in de college zalen. De studenten in het gebouw van de juridische faculteit waren van plan ge weest een sit-in tot 's avonds laat te houden. Ook de studen van de politiek-sociale faculteit en de economische faculteit zijn een sit-in begonnen. Deze moet tot negen uu» donderdagavond duren. De deken van de faculteit zou echter op het punt staan'de politie te hulp te roe pen, om hen uiteen te jagen. LONDEN De Britse regering heeft een nieuwe dam opgeworpen tegen de nog altyd wassende immigratiestroom uit landen van het Gemenebest, speciaal van niet-blanken. Daarover is de laatste weken veel ongerustheid ontstaan, vooral in die delen van het land waar getto's van kleurlingen zijn. De spanningen die daardoor ontstaan leiden dikwijls tot moeilijkheden. De regeringsmaatregelen die gisteren in het Lagerhuis werden aangekondigd door de minister van Binnenlandse Za ken Callaghan, richtten zich in de eer ste plaats tegen de ware vloedgolf van Aziaten die Engeland op het ogenblik binnenkomt uit Kenya. Daar zijn allerlei beperkende maat regelen genomen tegen de Indische en Pakistaanse bevolkingsgroep. Deze men sen krijgen er nu veel moeilijker een werkvergunning dan vroeger. Doordat zij recht hebben op een Brits paspoort het gaat om ongeveer twee honderdduizend mensen is er een ware exodus ontstaan naar Engeland. De afgelopen drie maanden zijn ruim zevenduizend van deze mensen in En geland gearriveerd. Met hun Britse paspoorten vallen zij niet onder de bestaande immigratiebe perkingen. Gisteren nog kwamen er in Londen twee vliegtuigen aan uit Ken ya. In de 24 uur ervoor arriveerden meer dan vijfhonderd Indiërs en Paki stani's uit Kenya. Uniek Het is een voor Engeland unieke maatregel om de binnenkomst van deze houders van Britse paspoorten aan ban den te leggen, een breuk met een lange en altjjd geëerbiedigde traditie. Bespre kingen met de regering van Kenya heb ben geen resultaat opgeleverd. De nieuwe maatregelen die in enkele dagen via een spoed-wetsontwerp door het parlement worden gejaagd, richten zich in de eerste plaats tegen houders van Britse paspoorten die geen noe menswaardige binding hebben met En geland door geboorte enz. Hieronder vallen dus ook mensen in andere lan den dan Kenya die in gelijke omstan digheden verkeren en een Brits pas poort bezitten. Vergunningen Om de Aziaten uit Kenya tegemoet te komen worden er voortaan per jaar 1500 werkvergunningen extra uitgege ten aan immigranten uit het Gemene best. Ook kondigde Callaghan strengere maatregelen aan tegen illegale immigra tie. Ook die is de laatste tijd toegeno men. Dit alles betekende een toene mende druk op de sociale diensten in Engeland, vooral op de huisvesting en werkgelegenheid. Moeilijk De Aziaten in Kenya komen nu in een uiterst moeilijke positie. Ze worden in hun bestaan bedreigd; de meesten zijn middènstanders, winkeliers en handela ren, maar ze mogen lang niet meer al lemaal naar Engeland. Hun moederland, India en Pakistan, hebben de meesten LIANBERIS, (Wales) Een 19-ja- rig meisje en haar vriend, beiden berg beklimmers, werden vanmorgen in alle vroegte op een hoogte van duizend me ter op de helling van de berg Snowdon aangetroffen. Zij waren beiden doodge vroren. Margaret Davis en Jeffry Polain, eveneens 19 jaar oud, waren studenten aan de universiteit van Bangor. van hen nog nooit gezien. Ze zijn over het algemeen in Kenya geboren. Om hen te beschermen tegen discriminatie beloofde Engeland deze bevolkingsgroep toen Kenya onafhankelijk werd, het Britse staatsburgerschap. BOUMEDIENNE ALGIERS De Algerijnse regering heeft de arrestatie bekend gemaakt van 17 mannen die betrokken waren bij een komplot „om de leiders van het land te vermoorden". Het officiële Algerijnse persbureau Algerie Presse Service zei, dat 4 man nen bekend hebben, te hebben deelge nomen aan de samenzwering die in eer ste instantie tot doel had de aan het be wind z(jnde Boumedienne te vermoor den. De andere leden van het komplot worden nog ondervraagd, aldus 't pers agentschap. Zij werden allen gearres teerd op 24 januari. Het agentschap beschuldigde de voor malige held van de revolutie, Belkacem Krim, die hu in ballingschap in Frank rijk vertoeft, ervan, de leiding te heb ben van het komplot. Deze ontkent ech ter. Het agentschap deelde mee, dat de vier mannen bekend hebben deel te heb ben uitgemaakt van „een groep avon turiers", die door buitenlanders be taald werden, en te handelen op aan sporing van de voormalige minister Bel kacem Krim, die nu in Frankrijk is". Krim, een van de voormalige leiders van de onafhankelijkheidsoorlog tegen Frankrijk, heeft verleden jaar oktober in Parijs verklaard dat hij een bewe ging op touw gezet had om de macht in Algerije over te nemen van president Houari Boumedienne. Hij zei, dat hij 'n democratische beweging voor Algerijn se hernieuwing had gesticht en beschul digde Boumedienne van het brengen „van anarchie en chaos, honger en werkloosheid, onwetendheid en dicta tuur" in Algerije. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 7