Veenendaals dagblad Italië wil gesprek van de „Zes" met Engeland Na granaten thans koffie MEER REKRUTEN IN V.S. OPGEROEPEN Buiten Voor vakantie in Griekenland geen belangstelling Novotny: Wij hebben vele fouten gemaakt... Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Mr. Pieter van Vollenhoven kreeg de „ivings opgespeld Water zakt bij Florence BROWN VOOR PLAN VAN BENELUX FANFANI KOMT MET TUSSENOPLOSSING Mr. Beernink wil voor I mei advies over Kieswet E.E.G.-ministers maandag naar Brussel Chartervluchten reisbureaus afgelasl Grote gasbel bij Hannover Laatste stormloop op Hoeé KOUDE WIND ZWAKKER Sterreschot Visum voor V.S. zal verdwijnen Pli i I i ps-pensioenen acht procent omhoog Norma, 'n Van Aarsenprodukt (sinds 1880), Boxmeer, tel.08855/1401 Mevr. dr. Zelden rust treedt af als voorzitster N.V.S.H. Vliegtuigkaper was ook rover Vlaggen bij geboorte op Het Loo Fannie Hurst overleden Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 24 FEBRUARI 1968 - 42e JAARGANG nb. 47 ADVERTENTIE WASHINGTON/SAIGON" In de Verenigde Staten zullen in de maand april 48.000 rekruten onder dienst worden geroepen, dat is meer dan sedert ander half jaar in één maand het geval is geweest. In kringen die in nauw contact staan met het „Pentagon" werd gezegd, dat pre sident Johnson ook overweegt 50.000 reservisten onder de wapenen te roepen, om de plaats in te nemen van de versterkingen die naar Viëtnam zyn of worden ge zonden. Naar voorts verluidt, overweegt het comité van chefs van staven nog een aantal voorstellen betreffende de militaire sterkte, waarbij een plan om 130.000 reservisten bericht te sturen, dat zijn zich geréed moeten houden om on middellijk op te komen zo dat nodig mocht zijn. De sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Viëtnam zal komende week op 510.000 man komen. Het voor lopige plafond was op 525.000 man ge steld. In maart zullen in plaats van 39.000 man 41.000 rekruten worden opgeroe pen. Het totaal aantal rekruten dat dit jaar wordt opgeroepen, wordt op 302.000 geschat, vergeleken met 383.000 in 1966 en 230.000 in 1967. Vorige maand werden in de Verenig- Jaar en dag geleden braken we ons het hoofd over de herkomst van kleurloze klonten of klodders in het lage weiland, een gelatine-achtige sub stantie, waaraan het bijgelovige bui tenvolk in oude tijden een mysterieuze betekenis hechtte. Men nam veelal aan, dat het vreemde spul uit de lucht was 'zomen vallen en noemde het slijm van heksen, alsook sterreschot, dus: afkomstig van hemellichamen. Als jongens, toen we overal omzwierven, hielden we die gelei-achtige massa's voor dier enb raaks el; ik helde over tot de uitwerp van reigers, Job tot die van bunzings. Allebei kregen we ten slotte gelijk. Later lazen we, dat ge leerde onderzoekers wezen op blauw- wier en slijmzwammen en -mossen, doch toen de luj van het Staatsbos beheer het geheim aan de natuur gingen ontfutselen ze deden er liefst vijf jaar over! bleek, dat het onverteerde eileiders van kikkers waren. Deze ovaria van oude herfst- en winterdieren zwellen, in water gelegd, enorm op en worden door reigers, bunzings en waterratten uit gebraakt, want de magen dezer dieren verteren de eileiders niet. Ze worden nauwelijks gezwollen uitgespuwd, nemen in een vochtige omgeving water op en dijen uit tot gelatine-achtige klonters: het sterreschot. Het wordt 't meest bij dooi- en kwakkelweer aan getroffen. Wie naar de romantiek van het landschap neigt, zal door de nuch tere verklaring misschien gedesillusio neerd zijn, doch de wetenschap laat zich nu eenmaal niet door toverkollen aan de kant schuiven. 24 febr. '68 A. B. WIGMAN de Staten bovendien 15.000 reservisten van de luchtmacht en de marine opge roepen in verband met de crisis in Ko rea. Zuidviëtnamese aanvalstroepen heb ben een stormloop uitgevoerd op de laatste verzetshaard van de commu nisten binnen de citadel ih Hoeé. Vijandelijke schutters hebben de Amerikaanse mariniersbasis bij Khe Sanh met 1300 granaten bestookt en Tan Son Nhoet kreeg opnieuw een ra ket- en mortier-aanval te verduren, al dus deelde het Amerikaanse hoofd kwartier vanmorgen mee. Viët-Congraketten hebben vanmor gen voor zonsopgang dood en verderf gezaaid op de Tan Son Nhoet lucht machtbasis van Saigon. Vier Ameri kaanse militairen werden gedood, 21 anderen raakten gewond. Ook in de omliggende woningen van burgers hield de vijand huis. Volgens de eerste rapporten werden elf Viëtnamese burgers gedood en raak ten vier of vijf gewond in het groepje huizen, dat zich ongeveer twee straten vanaf de hoofdingang van de basis be vindt. Een Amerikaanse woordvoerder deelde mee dat verschillende gebou wen op het vliegveld werden geraakt, maar dat geen vliegtuigen werden ge troffen. In enkele toestellen was slechts sprake van lichte schade, waar de luchtdruk van de explosies brandstof- leidingen had doen springen. In Saigon, rond welke stad naar schatting 20.000 Viët-Cong- en Noord- viëtnamese militairen zijn samenge trokken, deden de autoriteiten vrijdag een beroep op de duizendeh vluchtelin gen naar hun woonplaatsen terug te keren. In een communiqué van de po litie werd gezegd dat de stad gezui verd is en dat men zoveel mogelijk naar huis moest terugkeren, mede om dat verlaten huizen een ideaal onderko men zyn voor de Viët-Cong. De nationale politiecommandant bri gade-generaal Ngoejen Ngoc Loan, de man die in het openbaar een Viët-Cong- officier executeerde keerde vandaag uit Hoeé terug met een politie-inspec- teur, die ervan verdacht wordt op 30 januari de guerrilla-troepen de keizer stad te hebben binnengeleid. De druk van de tegenstander rond Saigon hield ook vandaag aan. De Viët- Cong blies een spoorbrug op 2Vt kilo meter van de stad op. Ergens anders buiten de stad vielen Amerikaanse en Zuidviëtnamese vliegtuigen troepen concentraties van de tegenstander aan. De Zuidviëtnamese regering heeft een kadidaat voor de verleden jaar ge houden presidentsverkiezingen, vak bondsleiders en enkele militante boed dhistische monniken laten arresteren. De Israëlische minister van Defensie, Mosje Dajan, geniet van een kopje koffie tijdens een bezoek aan een van de Kibboetzim aan deIsraëlisch- Jordaanse grens, die het afgelopen weekeinde centrum waren van de vuurgevechten tussen Israëlische en Jordaanse strijdkrachten. DEN IIAAG, Minister mr. H. K. J. Beernink (binnenlandse zaken) wil dat de staatscommissie van advies inzake de Grondwet en de Kieswet uiterlyk 1 mei laat weten of zij de Kieswet wil laten herzien. De regering hecht hieraan grote bete kenis, aldus laat minister Beernink weten aan de bijzondere commissie be treffende Grondwet en Kieswet uit de Tweede Kamer. De regering wil niet dat staatscom missie en Kamercommissie rechtstreeks met elkaar overleggen. De Kamercom missie had dit voorgesteld. De regering vindt echter dat een dergelijk overleg in strijd is met de staatsrechtelijke po sitie van de staatscommissie als advies orgaan van de regering. AUSTIN (TEXES). Toeristen uit bepaalde landen, voornamelijk West- Europa zullen zonder visum een bezoek van ten hoogste drie maanden aan de Verenigde Staten mogen brengen, als een plan voor het bevorderen van het buitenlandse toerisme dat vrijdag aan het Amerikaanse Congres is voorgelegd, wordt aanvaard. President Johnson heeft de voorzitters van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat een brief gezonden, waarin hij voorstelt de onnodige en lastige formaliteiten af te schaffen waaraan buitenlandse toeristen en zakenlieden moeten voldoen als zij de Verenigde Staten willen bezoeken. Europese ambtenaren ontevreden De vakbonden der Europese ambte naren hebben op een buitengewone ver gadering in Luxemburg geprotesteerd tegen de voorgenomen rationalisatie maatregelen in de Europese organen. In een resolutie, gericht tot de EEG- ministerraad en de EEG-commissie, wordt de huidige onzekere toestand, waarin zich een deel van het Europees ambtenarenkorps bevindt, betreurd. Deze heeft volgens de bonden geleid tot een vertrouwenscrisis. ROME Italië heeft vrijdag een con ferentie voorgesteld van de zes EEG- landen niet Engeland en andere aspi rant-leden, om te komen tot overeen stemming over een nauwere samen werking voor Europese economische en politieke eenheid. Het voorstel is vervat in een memo randum van minister Fanfani, waarin voorstellen worden gedaan voor eco nomische samenwerking met Enge land, Denemarken, Ierland en Noor wegen, tot het tijdstip waarop zij in staat zijn tot de gemeenschap toe te treden. Italië bood het memorandum vandaag aan zijn EEG-partners en de EEG-commissie in Brussel aan, als ba sis voor discussie in de ministerraad van de EEG, die volgende week don derdag vergadert. Italië, een sterk voorstander van de toetreding van Engeland. brengt hiermee een derde alternatief naar voren om dit land en de andere kan didaten nauwer met de gemeenschap te verbinden, totdat Frankrijk zijn bezwaren tegen hun lidmaatschap zal laten vallen. De raad zal volgende week ook het Be- nelux-voorstel en de Duits-Franse verklaring behandélen. Italië stelt voor: 1) De Europese uitvoerende commis sie, moet zo spoedig mogelijk gaan studeren op de middelen om andere landen tot de Kolen- en Staal-Ge- meenschap en Euratom, alsmede tot de economische gemeenschap, toe te laten. 2) De commissie rvpX-N mogelijkhe den uitwerken o^Fdeecönormsche po litiek Van de zes te coördineren met die van andere landen via de in Pa rijs gevestigde Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwik keling. 3) Er moeten bijeenkomsten worden ge houden tussen de monetaire commis sie van de EEG en de uitvoerende commissie van de Europese monetai re overeenkomst van 1955, teneinde de liberalisatie van de handel en de monetaire samenwerking te bevorde ren. 4) De ministers van Economische Za ken en van Financiën dienen te wor den uitgenodigd op de eerstvolgende vergadering van de Westeuropese Unie over de Europese economische situatie teneinde politieke, economi sche en monetaire coördinatie uit te werken. Van de unie maken de zes EEG-landen en Engeland deel uit. 5) De zes dienen het eens te worden over voortzetting van hun economi sche integratie, zonder iets te doen dat de kloof tussen hen en de andere landen groter zou maken. Zij moeten willen bevestigen, het economisch-in- tegratieproces voort te zetten en zich verplichten de tot economische een heid leidende maatregelen, voort te zetten. De Britse minister van Buitenlandse zaken George Brown, die alles moest doen een rumoerige troep stu denten van de universiteit van Kent te overschreeuwen, heeft verklaard zich geheel geschaard te hebben ach ter eeh Belgisch, Nederlands en Luxemburgs voorstel tot grotere sa menwerking met de leden van de EEG. Over de Benelux-voorstellen voor sa menwerking op het terrein der tech nologie, politiek en het buitenlandse beleid, zei Brown: „Wij scharen ons achter deze voorstellen, ook achter een voorstel tot politiek overleg. Wij hebben veel bij te dragen." Brown wees erop, dat Frankrijk en West-Duitsland ook samenwerking hebben voorgesteld in een soort Euro pese vrijhandelszone, maar betoogde dat dit project geenszins overeenkomt met het voorgestelde van de Benelux. „Ons doel moet volledige integratie zijn. Dat is de weg die we moeten gaan. Wij zullen ons niet van die weg laten afbréngen." EINDHOVEN De pensioenen bij Philips worden met acht procent ver hoogd. De Colleges vari Beheer Pen sioenfondsen vinden dit nodig wegens de gestegen kosten van levensonder houd. De verhoging geldt voor alle lo pende pensioenen. ADVERTENTIE "hippe hoek" met boetieks-bands*discobar» affiches zelf-verf-ekspressie etc. 26 FEBR. t/m 4 MAART Geopend van 10-17 en 19-22 uur Zaterd. en zond. 10-17uur Toegang: f.2?" (Trein-Toegangsbiljet met 3x reduktie) DEN HAAG De reisbureaus Centouri, Hotelplan, Air-Tour Holland en de Nederlandse Reisvereniging hebben hun vakantiereizen per chartervliegtuig naar Griekenland afgelast. Voor deze vluchten, die zouden worden gehouden tussen april en half oktober, bestaat nauwelijks belangstelling. Aangenomen wordt dat de politieke situatie in Griekenland de mensen huiverig heeft gemaakt. HANNOVER Er is een nieuwe gas bel ontdekt enige kilometers ten westen van het grootste Westduitse gasveld, aldus deeit de maatschappij Gewerk- schaft Brigitta mee. Brigitta, voor de helft eigendom van Shell en voor de andere helft van Esso werkte samen met de Mobil Oil Com pany toen de ontdekking nabij Olden burg gedaan werd. Het gas werd aangeboord op een diep te van 3600 meter. De omvang van de gasbel is nog niet bekend en kan pas vastgesteld worden na verdere boringen. DEN HAAG. Mevrouw dr. Mary ZeldenrustNoordanus heeft vanmor gen aan de ledenraad van de N.V.S.H. meegedeeld, dat zy zich op het huishou delijk congres, dat in november wordt gehouden, niet herkiesbaar zal stellen. Zij is dan zes jaar voorzitster geweest. Eén van de zakelijke argumenten voor haar besluit is, dat de N.V.S.H. de laatste tijd sterk geïdentificeerd is met haar voorzitster. Zij acht het nodig dat tegenstanders merken dat de N.V.S.H. ook zonder haar doorgaat. Naast zakelijke overwegingen, /.ei me vrouw Zeldenrust ook persoonlijke mo tieven te hebben voor haar besluit. Mevrouw Zeldenrust zal de N.V.S.H. oök na november 1968 daadwerkelijk blijven steunen. VLIEGBASIS WOENSDRECHT Prins Bernhard, inspecteur-generaal der Nederlandse strijdkrachten, en prinses Margriet hebben gisteren op de vliegbasis Woensdrecht by Breda de plechtige uitfeiking van het klein militair vliegbrevet aan mr. Pieter van Vollenhoven bijgewoond. De plechtigheid trok Veel belangstelling. Kort daarvoor was het groot militair vliegbrevet uitgereikt aan een aan tal Nederlandse en Belgische officie ren die hiermee hun opleiding op de basis Woensdrecht voltooiden. De „Wings" werden opgespeld door de commandant der Nederlandse lucht macht vliegopleiding, commodore Nico Jan Mulder, en kolonel M. de Smet, commandant der Belgische luchtmachtopleidingen. De parades moesten worden afgelast vanwege het slechte weer. Vaandrig mr. P. van Vollenhoven is met ingang van maandag 26 februari geplaatst als operationeel vlieger bij het 298 squadron van de groep lichte vliegtuigen op de vliegbasis Deelen. Dit squadron is uitgerust met Piper Cup - motorvliegtuigen en Alouette- helikopters. Het squadron dient voor luchtverkenning en artilleriewaar neming. MIAMI De man, die woensdag de gezagvoerder van een 'Amerikaans straalpassagiersvliegtuig dwong naar Cuba te vliegen, wordt gezocht in ver band met een roofoverval in Lundale, vorig jaar december. Het vliegtuig land de op Cuba maar mocht korte tijd later met zijn meer dan honderd passagiers vertrekken. De man bleef* achter. Hij vroeg politiek asiel. PRAAG De Tsjechoslowaakse president, Antonin Novotny, die een massaver gadering toesprak ter herdenking van de communistische staatsgreep in 1948, heeft de Amerikaanse agressie in Viëtnam aan de kaak gesteld, maar hQ sprak niet over de onenigheid met communistisch China. In zyn rede, die aangehoord werd door Oosteuropese communistische leiders, met uitzondering van de Sovjet-leider Breznjef, gaf Novotny toe, dat het communis tische regime er niet in is geslaagd alle doelstellingen te verwerkelijken. „Onze oorspronkelijke opvattingen waren in verschillende opzichten optimistischer In sommige opzichten hebben wij het niet zo goed gedaan als wij wel wilden". „Wy hebben ook meer dan een fout gemaakt". Een massale militaire parade waarin tanks, raketwerpers en andere wapens ge toond zouden worden, werd afgelast zonder officiële verklaring en de veilig heidsmaatregelen. waren veel soepeler dan in menig westelijk land. Zelfs weste lijke toeristen liepe* vrijelijk door de Qplitieafzetting om close-ups te nemen van Oosteuropese leiders. Het reisbureau Sunliner Holland N.V. in Haarlem, groot geworden door zijr charters op Griekenland en sinds kort eigendom van de Verenigde Neder landse Uitgeversbedrijven, blijft we! vliegen op het Griekse eiland Korfoc („al is de belangstelling matig"), maar niet op Rhodos. De geannuleerde vluchten naar dil eiland zouden worden gemaakt met chartervliegtuigen van Hotelplan en Centouri. Sunliner Holland zal mensen die dat vragen, tóch naar Rhodos vlie gen. „Waarschijnlijk gedeeltelijk met een lynvliegtuig." Het reisbureau Fit in Eindhoven, dat vliegtuigen van Martin's Air Charter huurt, gaat.vandaag in een stafvergade ring besluiten of het wel of niet stopt met zijn vluchten op Griekenland. „Het belang van de consument weegt zwaar, maar de belangstelling is dit jaar heel wat minder dan in 1967", aldus de ver koopleider L. van Thiel. Bij de annulering van Centouri, Ho telplan, de Nederlandse Reisvereniging en Air-Tour Holland gaat het om Elec- tra's van de KLM, die met vereende krachten door deze reisbureaus zouden worden gevuld. Daaruit blijkt al dat de verwachtingen dit jaar voor Grieken land niet hoog gespannen zijn. Op lan den als Spanje of Zuidslavië vliegen de gróte reisbureaus doorgaans met eigen charters. Drs. P. P. Kohnstamm, adjunct-direc teur van het reisbureau Centouri in Haarlem dat kortgeleden werd opge kocht door Vroom en Dreesmann, wijt de misère volledig aan de politieke si tuatie in Griekenland. „Als de koning nu maar terug was gegaan naar Athene Hij gelooft niet en dat zelfde ge luid kregen wij bij andere (grote) reis bureaus te horen dat nu extra reizen naar andere landen zullen worden inge legd. Daarvoor is het in de meeste ge vallen te laat. Hij neemt aan, dat de kleine groep van gedupeerden wel een andere bestemming zal kiezen: Tunesië bijvoorbeeld." DEN HAAG In verband met de a.s. blijde gebeurtenis op Het Loo is aan de beheerders van de rijksgebouwen op dracht gegeven om terstond na de offi ciële bekendmaking van de geboorte van alle' rijksgebouwen de Nederlandse vlag met oranjewimpel te doen uitste ken. Mocht de geboorte na 4 uur n.m. be kend worden gemaakt, dan zal de vol gende dag worden gevlagd. In het geval één dezer data op zondag, op Goede Vrijdag, Tweede Paasdag of 4 mei valt, wordt op de dag daarna gevlagd. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. H. K. J. Beernink, heeft dit de com missarissen der koningin meegdeeld en hun verzocht te bevorderen, dat ten aanzien van de provinciale gebouwen eenzelfde gedragslijn wordt gevolgd en hun tevens verzocht de gemeentebestu ren van deze regeling in kennis te stel len. NEW YORK De Amerikaanse ro manschrijver Fannie Hurst is vrijdag op 78-jarige leeftijd in New York ge storven. Haar bekendste werk is „Back Street", dat ook is verfilmd, evenals „Imitation of Life". FLORENCE Het overstromingsge vaar in Toscane, waar donderdag alarm werd gegeven wegens de was van de Arno en de Ombrone, is wat vermin derd. Uit veiligheidsoverwegingen is de weg van Florence naar Pisa, die langs de Arno loopt, echter nog afgesloten. Ook iri een aantal dorpen bij Pisa blijft de alarmtoestand gehandhaafd. In San ta Croce aan de Arno zijn de beneden huizen ontruimd. Een groot aantal winkeliers in Flo rence begon donderdagavond hun win kels leeg te halen en de goederen naar hoger gelegen stadswijken over te bren gen. Vrijdagmorgen zijn zij hier echter mee opgehouden. (Van onze weerkundige medewerker) T~ke winterjas kan dit weekeinde niet worden gemist. Een over Enge land en de Noordzee naderend hoge- drukgebied zal de vorst doen toene men. In de nacht van zaterdag op zondag wordt niet meer dan wat lichte vorst verwacht, terwijl een nieuwe storing uit Frankrijk zondag overdag de kans op nieuwe neerslag doet toenemen. De maximumtemperatuur Hij ft om het vriespunt. Door het geleidelijk afne men van de noordooster wordt de kou wat draaglijker.

De Vallei | 1968 | | pagina 1