Kantongerecht Wageningen Automobilist kreeg strenge straf voor het hinderen van voetgangers op zebrapad Chr. school krijgt betere toiletten en berging Patrimoniums Bouwvereniging viert dit jaar twaalfde lustrum Modeshow Schutters van Prins Hendrik voelen zich best thuis clublokaal tn nieuwe Modeshow VAN SCHUPPEN Moderne buksen gaan schietgenot verhogen Subsidie voor Groene Kruis' S NELBROMMER PAAL Predikant ziek, dienst uitgesteld Tekenkamer naar zolder ZEBRA STROPEN MIST u uw Grote figuren uit begintijd naar 't Veen Grondaankopen in Rhenen en Achterberg 1; Gezelligheid Eisen Onteigening in I )oin ineesber o AGENDA dagblad DE VALLEI? 10550 11079 HEIN 41 Pagina 3 ZATERDAG 24 FEBRUARI 1968 WAGENINGEN Samen voor de wagemngse kanton rechter, mr. A. C. van den Brand, stonden vrijdagmorgen de Edenaren Hendrik J. H. van professie poelier en de jeugdige bandenmonteur Mark van W., die elkaar enige tijd geleden al ontmoetten op de Bcnnekomseweg waar ze met elkaar in botsing kwamen. Aan de poelier werd ver weten dat hij geen voorrang had gegeven aan de voor hem van rechts komende Van W.; deze laatste was ten laste gelegd dat hij op de Bennekomseweg de maximum snel heid had overschreden. De oudste van de twee, poelier H., vertelde de kanton rechter geen voorrang gegeven te hebben omdat hij de te genpartij eenvoudigweg niet had zien naderen. „Het ging allemaal zo vlug", herinnerde hij zich, „ook mijn vrouw, die naast me zat, had hem niet zien naderen". Van W. van zijn kant beschreef de seconden voor de bot sing als: „Ik had niet verwacht dat hij zou doorrijden, bo vendien zag ik hem te laat en kon toen niet meer uitwij ken, omdat er rechts naast me een fietser reed". De kantonrechter vulde aan, dat het voor Van W. al de derde maal was, dat hij een proces-verbaal had gekregen wegens het overschrijden van de maximum snelheid. De officier van justitie mr. J. J. van Oostveen, eiste tegen de poelier een geldboete van f 80 of acht dagen en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor drie maanden met twee jaar proeftijd, zoals hij zei „als laatste waarschuwing". Van W. noem de hij, en maakte dit op uit de getui genverklaringen, „een snelheidsduivel" en eiste tegen hem dezelfde onvoor waardelijke ontzegging en een geldboe te van f 60 subsidiair zes dagen. De kantonrechter was hierna van mening dat de schuld toch hoofdzake lijk bij Van W. lag en vonniste hem met een geldboete van f 100 of tien da gen en een ontzegging van drie maan den voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Tegenpartij H. kwam er en kel met een geldboete, ook groot f 100, van af. De nog jonge Edese mevrouw F. C- B. had zich moeilijkheden op de hals gehaald toen ze in haar woonplaats, rijdende op de Nieuwe Kazernelaan, linksaf wilde slaan. Bij het uitvoeren van die manoeuvre kwam ze in botsing met een motorrijder. Mevrouw C. was vrijwel overtuigd van haar onschuld en vertelde tegen de rechter dat ze de juiste voorzorgsmaatregelen genomen had. Zoals de lichten ontsteken en in de spiegel kijken. Op het kruispunt ge komen had ze ook voorgesorteerd en de motorrijder die ze in haar spiegel tje wel gezien had, was op dat mo ment zekér nog op tien meter afstand. De rechter vroeg mevrouw C. of ze niet beter even had kunnen wachten tot die voorbij was geweest. Zij: «Ik dacht het niet; ik was toch voorgesorteerd." Inderdaad, mevrouw C. was voorge sorteerd, maar, vond de officier in zijn requisitoir, dat was niet voldoende ge weest: „Mevrouw is goed begonnen, maar heeft de manoeuvre niet juist voltooid. U had moeten wachten omdat het nooit zeker is of de ander zich wel aan de regels houdt." Eis: f 60 subsidiair zes dagen. Het vonnis luidde: f 50 of vijf dagen. Vijfentwintig gulden kostte het de RENSWOUDE Het bestuur van de christelijke school aan de Oude Holle- weg wil de toiletten gaan verbeteren en de fietsenberging eta opslagruimte voor gymnastiekmaterialen gaan vernieu wen. Maandagavond zal de gemeente raad een voorstel in behandeling krij gen om deze verbeteringen aan het schoolgebouw goed te keuren. De school is in 1949 gebouwd als semi permanent gebouw. Hierdoor is er op alle manieren bezuinigd aan materia len, waardoor de bergingsruimte veel te krap werd opgelet. Ook de toiletten voldoen hierdoor niet meer aan de huidige hygiënische eisen. De verbou wing van de toiletten zal zo spoedig mogelijk uitgevoerd worden, terwijl die van de berging wacht op de aan bouw van een zevende leslokaal. Reeds in 1955 verleende gemeente raad van Renswoude medewerking voor de bouw van een zevende lokaal. EDE De bidstond voor het gewas die woensdag 28 februari zou worden gehouden door de Oud Gereformeerde Gemeente te Ede kan niet doorgaan wegens ziekte vah de predikant. Beide kerkdiensten op die dag vervallen. RHENEN In verband met de uit breiding van de werkzaamheden van de technische dienst van gemeentewerken, vooral met het oog op veel extra teken werk ten behoeve van te ontwerpen be stemmingsplannen, stellen B. en W. de raad voor op de zolder van het gemeen tehuis een vertrek in te richten als aan vulling op de al bestaande tekenkamer. Daarvoor wordt aan de raad een kre diet gevraagd van f 2600, De toen afgegeven „urgentieverkla ring" is nog steeds geldig, maar men beschikt nog niet over een Rijksgoed keuring om met de bouw te beginnen. Door het schoolbestuur is de zaak in dertijd afgeremd omdat het leerlingen aantal wat terugliep, waardoor men de bouw niet meer aandrufde. Met de toe komstige vergroting van het aantal bouw van Renswoude verwacht men een voldoende aanbod van leerlingen te hebben om het zevende lokaal tc kun nen bouwen^Voorlopig kan het ook ge bruikt worden als handenarbeidlokaal. Omdat momenteel bouwvergunningen vrij gemakkelijk afgegeven worden is het waarschijnlijk, dat het schoolbe stuur binnenkort tot de bouw van het zevende lokaal kan overgaan. De toe stemming die de raad moet geven voor de verbetering van de berging is een eerste stap in die richting. Wageningse chauffeur Hendrik M. van H. (38) omdat hij op een smalle weg in aanrijding was gekomen met een landbouwtrekker met aanhangwagen. Enthousiast legde de Wageninger de rechter uit dat hij op het moment dat de voertuigen langs elkaar schampten hij onmogelijk nog meer naar rechts had kunnen uitwijken omdat er juist op die plaats een paal in de berm stond. Aan de hand van een schetsje mocht Van H. aanwijzen waar de paal dan wel precies stond, waarna het voor de officier als een paal boven water stond dat de chauffeur wel degelijk schuldig was en dat beide wagens onvoldoende rechts hadden gehouden waarvoor hij een geldboete van f 25 eiste. Een boete van f 150,subsidiair 15 dagen was het vonnis dat de 48-jarige Amersfoortse adviseur Jacobus J. E. over zich hoorde vellen. De Amersfoor- ter had zich in de Veenendaalse Hoofd straat schuldig gemaakt aan een ern stige overtreding door, toen hij een ze bra naderde, was gaan passeren en bovendien geen onbelemmerde door gang had verleend aan de voetgangers die op dat moment overstaken. Eist en 23 jaar oud had in de bebouw de kom van Heteren de snelheid fiks overschreden en had op zijn bromfiets een snelheid weten te bereiken van 65 km per uur. Daarnaast was hem nog ten laste gelegd dat de bromfiets niet van het voorgeschreven type was. Zo ver Hendrikus zich kon herinneren was het met die snelheid nogal meegeval len en kon het krap aan 35 40 km zijn geweest dat hij gereden had. Op de vraag van de rechter waarom hij zo hard gereden had antwoordde hij: „Ik heb nooit gemerkt dat het ding opgehoord was, ik heb hem tweede hands gekocht." In het proces-veriDaal las de kantonrechter dat Hendrikus aan een politieman verklaard had dat zijn bromfiets „met een flinke wind in de rug" zeker 60 km haalt. Waarom hij zich nu niet aan de snel heid had gehouden kon Hendrikus niet precies uitleggen, waarop de kanton rechter vond: „Het is een gewoonte van de heren om de wet aan de laars te lappen." „Niet allemaal", bracht de verdach te in het midden, direct beantwoord door de rechter met: „Volgens het proces-verbaal hoort u niet bij die wit te raven." In zijn requisitoir eiste de officier een geldboete van totaal f 150 en een voorwaardelijke ontzegging van het be rijden van de bromfiets voor de tijd van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Het vonnis luidde: f 150 of 15 dagen en een onvoorwaardelijke bromfiets rijontzegging van drie maanden. Ook twee Arnhemmers hadden de reis naar Wageningen vrijdagmorgen ondernomen: de gebroeders J., Johan (31) en Christiaan (19), beiden van be roep wever. De broers werd ten laste gelegd dat ze de Jachtwet overtreden hadden. De kantonrechter bracht Johan in herinnering dat hij al eens eerder met de Jachtwet in conflict was gekomen en dat hij zich nu weer zonder jacht akte op een terrein had bevonden, waar hij niet bevoegd was en nog wel met een vuurwapen waar hij evenmin vergunning -voor had. De officier eiste tegen Johan 3 we ken hechtenis, waarvan 2 weken voor waardelijk en een totale geldboete van f 140 met onttrekking van het geweer. Christiaan kreeg een voorwaardelijke hechtenis van 2 weken, proeftijd twee jaar en een totale geldboete van f 65 met onttrekking van een gebruikte lamp. De kantonrechter maakte er voor Johan 2 weken voorwaardelijke hech tenis van, een totale geldboete van f 150,-en voor Christiaan bleef het bij een geldboete van f 150, met de eerder geëiste onttrekkingen en verbeurdver klaringen van de opbrengsten van een gevangen haas. lel: ut 17.30 uur van 17.30— L8.30 uur uur. Zaterdags 16.30—17.30 VEENENDAAL Patrimoniums Bouwvereniging zal dit voorjaar op grootscheepse wijze haar zestigjarig bestaan gaan vieren. Wanneer de fees telijkheden precies zullen plaatsvinden is nog niet bekend, maar hoogstwaar schijnlijk zal dat eind april, begin mei het geval zijn. Hoe het jubileum-pro gramma er zal uitzien weet men ook nog niet. De heer A. Wesselo, adminis trateur van de bouwvereniging verze kerde echter dat men het feit niet on opgemerkt voorbij zal laten gaan. „We willen onze plannen voorlopig nog ge heim houden", zei hij. Binnenkort zal in de bestuursvergadering het program ma worden samengesteld. Eigenlijk bestaat Patrimoniums Bouwvereniging al langer dan zestig jaar en men acht nu de tijd rijp om ADVERTENTIE Het voorjaar is weer in aantocht.' Wij hebben de lente al in huis gehaald. Een gloed nieuwe voorjaarscollectie tonen wij 1) tij dens onze Op donderdag 7 maart in hotel La Montagne, Kerke- wijk 115 Veenendaal. Het belooft heel gezellig te worden. V bent van harte welkom. Aanvang shows 3 en 8 uur. Kaarten f 3,50 inclusief café-complet verkrijgbaar aan de kassa van de dameszaak of telefonisch te reserveren 08385—12721. HOOFDSTRAAT 81 89 VEENENDAAL het jubileum te gaan vieren. Er wordt onder andere aan gedacht om enkele nog in leven zijnde grote figuren uit de beginperiode van Patrimoniums Werk lieden Verbond, waaruit de bouwvereni ging is ontstaan, uit te nodigen naar Veenendaal te komen. Dit is ook ge beurd bij de viering van het veertig jarig bestaan van de vereniging. In ieder geval zal het jubileum in 't groot gevierd worden. In 1876 werd in Amsterdam Patrimo niums Werklieden Verbond opgericht. De eerste voorzitter was de metselaar Klaas Kater. De eerste voorzitter van het werkliedenverbond in Veenendaal was ds. Jongebreur. Andere pioniers waren Van Otterlo en De Gooyer. Pa trimoniums Werklieden Verbond stelde zich tot doel om de vreselijk slechte sociale toestanden waarmee de werk nemers in die tijd te maken hadden te gaan verbeteren. Hun tweede, niet min der belangrijke doel was de abominabe le woontoestanden van de arbeiders verbeteren. Omstreeks 1918 kwamen echter ook in Veenendaal de gespecifi ceerde vakbonden, die het eerste doel van het Patrimoniums Werklieden Ver bond eigenlijk overbodig maakten. Tal- ma sprak in die tijd zijn beroemde woorden: „Als Patrimonium zal ster ven voor de Christelijke Vakbewegin gen zal het een ere-dood sterven". Patrimonium bleef echter in leven, maar ging zich helemaal toeleggen op de woningen. Omstreeks 1920 werden de eerste huizen gezet aan de Patrimo niumlaan, de Talmastraat, de Dr. Kui perstraat en de Keucheniusstraat. In de crisisjaren en tijdens de oorlog ont plooide de bouwvereniging geen activi teiten. Direct na de tweede wereldoor log begon men weer te bouwen. Zo ont stonden omstreeks 1950 o.a. de Klaas Katerstraat, de W. C. Beeremansstraat en later de Rembrandtlaan. Op 7 janua ri 1952 werd de Talmaschool gesticht, de oude lagere technische school. De Patrimoniumschool was al voor de oor log gebouwd. Momenteel bezit de Pa trimonium Bouwvereniging ongeveer 2000 woningen. Het enige dat overgebleven is uit de tijd van het werknemers verbond is de Kerstfeestviering met de leden, al ko men er nu lang niet zoveel mensen meer als vroeger. Patrimonium heeft nu nog slechts ongeveer zestig leden. RHENEN In de gemeenteraads vergadering van dinsdagavond komt een voorstel van B. en W. aan de or de om 205 m2 grond met opstallen aan te kopen, eigendom van de heer C. A. J. Hoksbergen, gelegen langs de Nieu we Veenendaalseweg, nodig voor de uitvoering van een saneringsplan. Er is een koopprijs bedongen van f 19.000, In de stukken aan de raad wordt me degedeeld, dat dit bedrag afwijkt van de taxatieprijs, maar dat deze afwij king verantwoord wordt geacht nu de verkoper enige malen in de gelegen heid is geweest het pand als winkel ruimte tegen een aanzienlijk hogere prijs te verkopen. In het kader van de ontwikkeling van de buurtschap Achterberg zijn onder handelingen over grondtrapsacties ge opend met een drietal ingezetenen daar. In één geval heeft dit tot resul taat geleid. De heer W. C. van Enge lenburg is bereid met de gemeente een ruil aan te gaan, waarbij hij aan de gemeente een perceeltje grond ter grootte van 35 m2 verkoopt, dat nodig is voor de reconstructie van de Ach- terbergsestraatweg. De gemeente verkoopt aan de heer Van Engelenburg een stukje grond ter grootte van 10 m2. Laatstgenoemd per ceelsgedeelte komt beschikbaar tenge volge van de reconstructie van de aan sluiting van de Cuneraweg aan de Ach- terbergsestraatweg. De transactie houdt voor de gemeente een toebeta ling in van een bedrag van f 400,—. Zelfwerkzaamheid is geen vreemd woord voor de leden van de schietvereniging. De ko gelvangers van vijf millimeter staalplaat werden door eigen mensen vervaardigd en voldoen aan de eisen die door het minis terie van defensie aan rfeze ap paratuur worden gesteld. VEENENDAAL Iedere week weer beleven bestuur en leden van de schietvereniging Prins Hendrik" een intens plezier aan hun sport nu zij sinds enkele maanden de beschikking hebben over een accommodatie, die niet alleen tot de beste uit de omgeving behoort maar bovendien aan alle (strenge) eisen voldoet. De schutters hebben jarenlang gezworven van de ene lokaliteit naar de andere en 't laatste onderkomen was de gemeentelijke eierhal waar het niet alleen puur ongezellig was, maar waar bovendien de kans niet denkbeeldig was dat een kogel op straat terecht kwam. In de kan tine van het transportbedrijf van de Firma Van Schoonhoven aan de Indus trielaan klinken bestuur en leden de knallen van de zes millimeter vuur- buksen als muziek in de oren en als het aan hen ligt wordt het een cycli sche symfonie. De schietvereniging „Prins Hen drik", met haar 67 jaar een van de oudste zo niet de alleroudste sport vereniging van Veenendaal, is geen vereniging die veel aan de weg tim mert. De noodzaak hiertoe werd on langs nog in overweging gegeven, door een lid van de Veenendaalse gemeenteraad, toen het college van B. en W. aan de raad een voorspel in behandeling gaf om de schutters financieel tegemoet te komen in de aanschaf van een drietal nieuwe-buk sen. Het voorstel werd zonder veel tegenwerpingen aangenomen en dat betekent dat de nieuwe buksen nu ieder ogenblik in Veenendaal kunnen worden afgeleverd. De thans in ge bruik zijnde exemplaren zijn verou derd en bovendien *te zwaar om te voldoen aan de uniforme richtlijnen die voor de schietsport op Europees niveau worden gehanteerd. Als de nieuwe buksen zijn afgele verd zijn alle verlangens van de Veenendaalse sportschutters wel vervuld. Ze beschikken dan over het allerbeste materiaal wat men zich denken kan, dat bovendien kan worden gehanteerd in een ruimte, waar men zich prima thuis voelt. „Misschien zijn er schutters uit andere plaatsen, die bij ons wat ge zelligheid missen maar wij gaan van het standpunt uit, dat een schiet vereniging in de eerste plaats een sportvereniging en geen gezellig heidsvereniging of iets van dien aard is", aldus de voorzitter van „Prins Hendrik" de heer C. den Braber. „We komen wel eens bij een schietvereniging waar je eerst een stel kaartende schutters aantreft, dan een stel dat aan het biljarten is en dan in een volgende lokaliteit nog enkelen die aan schieten doen. Dat is er bij ons niet bij", aldus de voorzitter. „Wij komen om te schieten en niet om te kaarten of te biljarten", zegt de man die een aan tal jaren geleden moeite had om het zwarte van de schietschijf te ra ken, maar nu al een goede partij meeblaast in het schutterskoor. De heer Den Braber vertelt ver der, dat „Prins Hebdrik" momen teel veertig leden telt, waaronder vijf jeugdleden. „Bij het aantrek ken van nieuwe leden passen we wel een ballotage toe". Dat dit nodig is blijkt wel uit het verhaal dat hij doet over een ex-lid, dat een aan tal jaren geleden de schietoefenin gen bij „Prins Hendrik" gebruik'e als oefening om 's nachts in het veld met meer succes op hazen en konijnen te kunnen jagen. „De le den die we nu hebben zijn gelukkig van een ander slag", zegt de heer Den Braber. Geruime tijd geleden voor het aanvangsuur rijn iedere woensdag- vond een aantal leden druk in de weer de kantine om te vormen tot een echt schietlokaal. De banen moeten worden uitgezet, nu nog drie maar binnenkort waarschijn lijk vijf en er moeten wekelijks zes zware platen met een totaal ge wicht van 880 kg. aan het plafond worden opgehangen om te voorko men, dat de schutter door zijn eigen terugketsende kogel wordt geraakt. Aan de veiligheid worden name lijk ook van overheidswege bijzon der strenge eisen gesteld. Waar no dig beveiligen vijf millimeter dikke stalen platen de schutter voor het geweld dat een vijf millimeter vuur- buks ontketent. De in gebruik zijn de vuurbuksen hebben een draag wijdte van twee kilometer en hun vuurkracht wordt bij ..Prins Hen drik" ingedamd op een afstand van 12 meter. „De schietsport is een sport waar bij men veel moet oefenen, wil er iets in bereikt worden", aldus de heer Den Braber, die verder de op vatting bestrijdt als zou het lid maatschap van een schietvereniging een prijzige aangelegenheid zijn. Het lidmaatschap bij „Prins Hendrik" bij voorbeeld bedraagt 30 cent per week, waaraan nog een bedrag moet worden toegevoegd* al naar gelang men kogels verbruikt tijden een oe fenavond. Evenals alle schietverenigingen in deze omtrek is ook de Veenendaal se schietvereniging aangesloten bij de Schietkring Gelderse Vallei, waarvan burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg uit Scherpenzeel de voorzittershamer hanteert. In het winterseizoen organiseert men in S.K.G.V.-verband waarbij niet minder dan duizend sportschut ters zijn aangesloten de zoge naamde postwedstrijden terwijl men daarnaast nog de eigen onderlinge competitie kent tussen A., B. en C- schutters. De leden van schietvereni ging „Prins Hendrik" rijn vast van plan het verloren gegane terrein in regionaal verband, dat werd veroor zaakt door gebrekkige accommoda tie in het verleden, zo snel mogelijk te herwinnen. Voorzitter Den Braber heeft ook hierin het volste vertrouwen. „De schietsport is een eerlijke sport", zegt hij „en nu we het mede dank zij de hulp en de steun van ons lid de heer J. van Schoonhoven zo prima voor elkaar hebben zullen de successen zeker niet uitblijven. Het sjouwen van zware platen, nemen we dan graag op de koop toe. Voetballers, tennissers, volleyballers en noem maar op moeten toch ook eerst hun speelveld in orde maken..." I I I I I I I i In volle concentratie richten drie schutters het vizier op de roos. V.l.n.r. de heren F. HeykampC. den Braber (voorzitter) en G. van Beek. RHENEN Aangezien de onderhan delingen met de heer H. Huydink over de aankoop van een tweetal percelen grond, gelegen in het bestemmingsplan „Domineesberg" ten oosten van de Nieuwe Veenendaalseweg, geen resulta ten hebben opgeleverd, zijn burgemees ter en wethouders de mening toegedaan dat het voorlopig door de raad goedge keurde onteigeningsplan, genomen in oktober van vorig jaar, thans moet worden doorgezet. In verband met de vergevorderde plannen tot realisering van dit gedeelte van het bestemmings plan menen burgemeester en wethou ders, dat de onteigeningsprocedure niet langer behoeft te worden uitgesteld. Heden, zaterdag RHENEN Stichtse Oever 20.00—02.00 uur: Carna valsvereniging „De Grapjassen" uit Den Bosch. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal 19.30 uur: „Goldfinger". Morgen, zondag VEENENDAAL Legerzaal Leger des Heils 19.30 uur: Op treden muziekkorps uit Almelo o.l.v. majoor Kopmels. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal 15.00 en 19.30 uur: „Goldfinger", RENSWOUDE Het „Groene Kruis" krijgt ook dit jaar weer een ge meentelijke subsidie, indien de raad daar mee akkoord gaat. De subsidie norm is vrijwel gelijk aan vorig jaar, waardoor het totaalbedrag uitkomt op f 9.405,—. Het totale subsidiebedrag is samenge steld uit verschillende delen. Het con sultatiebureau-werk krijgt een subsidie van f 1486,Voor het gewone werk ontvangt het „Groene Kruis" een subsi die, dat gelijk is aan de helft van de contributie, die vorig jaar ontvangen is. in totaal f 2627,38. Tenslotte vergoedt men een bedrag van het salaris voor de wijkverpleegster, gelijk aan 60 pet. van het door het Rijk vergoede bedrag, wat neerkomt op f 5291,62.

De Vallei | 1968 | | pagina 3