Waddenzee is kinderkamer' van vele vissen DUITSE LIBERALEN STAAN VOOR GROTE BESLISSING DEN HAAG VECHT VOOR LAATSTE GROEN Pas verschenen boeken Micro-staatjes probleem voor de V.N. Brandweer met rokken 1 Gevaarlijke pillen Nieuwe badmode in Parijs GEVAARLIJKE KLEDING Speurdersroman VOORZICHTIG MET SLUITING MOSSEL RIVIEREN Nare ervaringen met kredietbureaus Sneller dan menselijk oog j MILJOENEN PAPIER GROTE NAMEN Resoluties Prestige Beperkt T> AKKEVEEN Het liflct zeer waarschijnlijk dat bij sluiting van de Wad- denzee een zekere verarming zal optreden van tegenwoordig economisch belangrijke vissoorten in het nabij onze kust gelegen zeegebied. De grootste be tekenis van de Waddenzee is namelijk haar functie van kinderkamer van juist voor de Nederlandse visserij belangrijke vissoorten als tong, haring, garnaal en schol. Voor de garnaal heeft ze ook nog de functie van woongebied voor het volwassen dier. KANARRAVILLE (Utah). De brandweer te Kanarraville (V.S.) draagt rokken en wordt gealarmeerd via een telefoonlijn met meervoudige aansluiting. De hele brandweer bestaat name lijk uit vrouwen 15 moeders en grootmoeders. Kanarraville is een gemeente met 236 inwoners in het zuidwesten van Utah, op ongeveer 20 km afstand van Cedar City, waar de meeste mannen uit Kanarraville werken. 5 „Het werd zo, dater eenvoudig s niet genoeg mannen thuis waren", zegt mevrouw Chester Williams, de 5 5 directrice van het postkantoor, die 5 5 commandante van de brandweer 5 werd, toen deze zeven jaar geleden 5 door de vrouwen werd opgericht. 5 5 „Wij doen het voor de veiligheid 5 5 hier", vervolgde mevrouw Williams, 5 5 die kort geleden het ambt van 5 5 brandweercommandante heeft over- 5 5 gedragen aan haar schoonzuster. Bij brandalarm klimmen de brand- 5 5 weerdames op een rammelende ou- 5 de brandspuit. „Het is echt een la- chertje", zei de commandant van de 5 staatsbrandweer, Robert A. Tanner, 5 „maar de dames vervullen haar I taak doeltreffend". Zij hebben vele gasbranden en 5 zelfs een of twee brandende schuren g geblust. De leden van deze vrijwillige vrou- 5 welijke brandweer variëren in leef- tijd van ruim 20 tot ruim 60 jaar. 5 5 De brandweer van Kanarraville 5 bewaart haar oude brandspuit in een S i 5 loods. ,De wagen heeft geen snelheid, 5 5 maar we komen er toch", zegt me- 5 5 vrouw Williams. 5 Brandalarm wordt doeltreffend ge- 5 geven per telefoon. Acht gezinnen zijn aangesloten op een gemeen- S 5 schappelijke telefoonlijn. „Pak ge- S 5 woon de telefoon. Er is altijd ie- 5 5 mand". Voor alle veiligheid wordt de sire- g 5 ne op de knetterende brandspuit ook 5 in werking gesteld. Mevrouw Williams vertelde, dat 5 g de dames ook branden buiten de ge- g g meente hebben moeten bestrijden, g g maar zij voegde hieraan toe: „Wij g 5 doen ons best, niet verder te gaan g dan nodig is, omdat de wagen zo J oud is". „Als er brand is", vertelde zij, g g „gaat zij, die er het eerst is, achter 5 g het stuur zitten. De rest van ons klimt er gewoon bovenop". "tfet schryven van een detective-roman voor jongeren is geen gemakkelijke zaak. Vaak resulteren de pogingen, door diverse schrijvers aangewend, in een maar matig succes. Kees Leib- brandt echter schjjnt goed aan te voelen wat er door de jeugd gevraagd wordt als het gaat om een spannend, logisch verhaal. Hjj heeft dat althans bewezen ln zijn goed geschreven, boeiende ver telling „Speurder op bed" waarin een jongen, die ziek voor het raam van zijn kamer ligt, door waarnemen, nadenken en organiseren op het spoor komt van een diamantsmokkel. Het boek is geschreven in de ik-vorm hetgeen de leesbaarheid in dit geval zeker ten goede is gekomen. Sommige situaties, zoals de oorzaak van de ziek te van de hoofdfiguur van het verhaal zijn wel wat breed uitgemeten, maar de hoofdzaak komt goed en duidelijk uit de verf. Onderhoudend en vlot ge schreven, voor jongeren boven de tien jaar (en naar wij hebben ondervonden ook zelfs voor ouderen), met veel span ning. Natuurlijk komt er een „happy •nd". De dialogen zijn logisch en lopen goed. Een echt gemoedelijke vertelling die men in een adem uitleest, (uit gever „De Arbeiderspers") WASHINGTON De voedsel en ge neesmiddelen commissie (FDA) heeft meegedeeld dat zij stappen gaat nemen om een einde te maken aan de fabrica ge en verspreiding van thyrid-digitalis- preparaten die gebruikt worden als dieet-pillen. Dr. James L. Goddard van de FDA heeft de Senaat meegedeeld, dat onder zoekingen uitgewezen hebben dat de commissie nu genoeg bewijzen heeft dat deze preparaten een gevaar voor de ge zondheid vormen. Hij zei, dat bij drie fabrikanten voor raden in beslag genomen werden en dat dit ook zal gebeuren bij andere fa brikaten. Goddard legde getuigenis af aan het einde van een hearing van twee weken door de antitrust subcommissie van de senaat over de dieetpillen die een om vang heeft van vele miljoenen dollars. Bij het begin van zijn getuigenis zei Goddard, dat geen enkel geneesmiddel op veilige wijze het vraagstuk van de zwaarlijvigheid kan oplossen. Drs. J. J. Zijlstra, medewerker aan het Rijksinstituut voor Visserij-onder zoek in IJmuiden, vertelde dit op een bijeenkomst van Waddenzeevissers in de Volkshogeschool Allardsoog in Bak- keveen. Sinds kort, zo deelde hij mee, bestudeert een aantal onderzoekers van dit instituut de betekenis van de Wad denzee voor de visserij. De studie is pas in een beginfase. Drs. Zijlstra kon daarom slechts voorlopige conclusies trekken. Speciaal voor een kwantitatie ve benadering achtte hij de beschikba re gegevens nog onvoldoende. De Nederlandse wadden maken veer tien procent uit van het gehele kinder kamerareaal in de Noordzee en dertig procent van hèt gehele tussen Den Hel der en Esbjerg, in Denemarken, gele gen Waddenzeegebied, dat vermoede lijk als kinderkamer een hogere waar de heeft dan de open kustwateren. Er zijn aanwijzingen, aldus drs. Zijlstra, dat de stand van volwassen vis in open zee voor sommige soorten (schol bij voorbeeld) beperkt wordt door de ruim te in de kinderkamers. Een sluiting van de wadden, zou de ruimte in de kinder kamers van de Noordzee met veertien tot dertig procent beperken. Het lijkt voorshands mogelijk, dat dit percenta ge tevens een indruk geeft van de re ductie in de stand van die soorten, voor wie de kustzone en de wadden als kin derkamer van belang zijn, tong, schol, garnaal en haring dus. Bij een sluiting van de Waddenzee zal vooral de visstand in het nabij on ze kusten gelegen zeegebied worden getroffen. Dit doordat de visstanden in de Noordzee in lokale rassen blijken te zijn opgedeeld, waarbij de visstand nabij onze kust vooral de Nederlandse Wadden als kinderkamer zal gebruiken. Het kweken van jonge zeevis, zoals bijvoorbeeld tong en schol, ter vervan ging van verloren gegane jonge vis door sluiting van de Waddenzee, leek de heer Zijlstra gezien de te verwachten hoge kosten economisch onaantrekke lijk. Voor de mosselcultuur zal verdwij ning van de Waddenzee het einde bete kenen, want de gehele levenscyclus van dit dier speelt zich af in de Wadden zee. Voor de garnaal ligt de voor naamste geboortegrond vermoedelijk buiten de Waddenzee, de kinderkamer, en het voornaamste woongebied van het volwassen dier vermoedelijk voorname lijk in de zeegaten, waaronder de Wad denzee. Een afsluiting van alle zeega ten zou welhaast zeker tot een zeer ernstige achteruitgang van de garnaal in onze kustwateren leiden. Er bestaan aanwijzingen dat de Waddenzee en an dere zeegaten de belangrijkste kinder kamer vormen voor de tong, die de laatste jaren veruit de belangrijkste vis soort is voor de Nederlandse zeevisse rij. Daarnaast spelen kustzone en zee gaten mogelijk nog een belangrijke rol als geboortegrond voor de tong. Ook voor de schol, die tot twee-jarige leef tijd in de kustzone verblijft, lijkt de Waddenzee een naar verhouding grote betekenis te hebben als kinderkamer. De jonge haring verblijft gedurende on geveer een half Jaar in kustzone en zee gaten. Door de achteruitgang in de haringstand in de zuidelijke Noordzee heeft onze kustzone, waaronder de Wad denzee, in recente jaren in betekenis ingeboet. Kabeljauw, wijting, schelvis en makreel zijn niet direct afhankelijk van het kustwater of de zeegaten. Drs. Zijlstra legde uit, dat de wad den hun rijkdom aan voedingszouten en de daarmee samenhangende hoge pro- duktie van voedsel voor jonge vis voor een belangrijk deel danken aan de grote rivieren van West-Europa. Is het zeer rijke water daarvan In zee gekomen, dan blijft het door een noord-oostelijke stroom in de kustzone. Voor onze kust en voor de Nederlandse wadden is voor al de Rijn van belang, in mindere mate ook de Schelde en de Maas. De Wad denzee is vergeleken met het normale kustwater tussen Hoek van Holland en Den Helder nog eens extra rijk, door dat ze slib en organische stoffen verza melt. Bodemfauna en plankten z(Jn in de Waddenzee zeer overvloedig vergele ken met die in de open zee, en ook rij ker dan in de open kustzone. De Nederlandse Waddenzee vormt in oppervlakte slechts ongeveer een pro cent van het door onze vissers beviste Noordzeegebied. De vangst is in ge wicht ongeveer vijftien procent van de totale Nederlandse zeevisvangst, in waarde ongeveer vijf procent. Van de totale vangst van alle in de Noordzee vissende landen, is de Waddenzee vangst slechts twee procent in hoeveel heid, in waarde minder, dan een procent De vangst bestaat in waarde gerekend voor tweederde uit garnalen, voor een derde uit mosselen. Naar aanleiding van onaangename er varingen van leden, probeerden twee medewerkers van de Consumenten bond eens hoe he hen zou vergaan, als zij privé op de advertentie van 'n kredietbureau schreven. Hun ervarin gen waren eveneens ongunstig. Niet alleen werd hun verzoek om een per soonlijke lening zonder duidelijke op gave van reden geweigerd, maar bo vendien werden de informatiekosten van respectievelijk f 20,- en f 25,- niet terugbetaald. n De Consumentenbond raadt daarom ieder die geld wil lenen aan, zich di rect tot een handelsbank, landbouw- bank, gemeentelijke kredietinstelling of erkende geldschietbank te wenden. BONN Een aarzelend applaus weerklonk in de congreszaal. In het licht der schijnwerpers druk te de scheidende partijvoorzitter Erich Mende zijn opvolger Walter Scheel krachtig en langdurig de hand. Dit verplichte vertoon van hartelijkheid, in Freiburg, zette voor de Westduitse liberale partij defini tief een punt achter het tijdperk van na-oorlogse glorie. In de komende jaren zal de FDP moeten vechten voor het naakte voortbestaan, en voor Erich Mende, jarénlang de ster van de liberalen, is het voetlicht uitgegaan. De gla mour boy van de Westduitse poli tiek, die van parlementslid opklom tot minister en vice-kanselier, tui melde eind 1966 met één klap neer tot ambteloos burger en is nu door zijn partij aan de kant gezet. Als gedecoreerd reserve-majoor was Mende geboren in het Poolse Silezië in 1945 teruggekeerd uit de oorlog. In Bonn kreeg de eer zuchtige en ijdele politicus al gauw de bijnaam van „Mooie Erich". Na zijn promotie tot doctor in de rech ten bouwde hij ijverig aan zijn loop baan in de partij. Het verhaal gaat dat zijn vrouw Margot hem 's och tends wekte met het parool „Op staan, Erich! Carrière maken!" Tn 1960 werd hij voorzitter van de kleine partij die onevenredig veel invloed bezat door haar positie op de wip tussen de beide grote par tijen. Drie jaar later werd Mende vice-kanselier en minister van alge meen-Duitse zaken. Zijn verdienste was dat hij toen al pleitte voor ëen soepele toenadering tot Oost-puitsland. Christen-demo cratisch verzet verhinderde toen een dergelijke politiek totdat later de christen-democratische kanselier Kiesinger met deze eer ging strij ken. Meegesleept door de crisis in het kabinet-Erhard stapten de liberalen In een zwembad te Parijs heeft het modehuis Bilytis dezer dagen de nieuwe badmode getoond. Als tweede van links ziet u de Franse waterski kampioene Sylvie Maurial, die 'n pak je laat zien, dat speciaal geschikt is voor waterskisters FRANKFORT Deze 50 mm Zeiss-Planar is de enige camera lens ter wereld met een opening van l 0,7. Zij is ontwikkeld voor fotogra fie in het heelal, doch kan ook wor den aangewend voor normaal gebruik. Als de lens op de markt komt, zal het mogelijk worden om, in combinatie met een zeer snelle film, opnamen te maken bij een hogere 'lichtgevoelig heid dan het menselijk oog. DEN HAAG Er gaat een stroom van geruchten en angstige vermoedens door Den Haag. Er hangt vooral grote onrust in de buurt van de Nieuwe Sche- veningse Bosjes, die geen lang leven beschoren zouden zijn. Nog wandelen er op een late Januari- middag mensen meestal met hohd en spelen op het te natte gras uitgela ten kinderen in de schaarse zon. Maar binnenkort, zo vrezen de omwo nenden en ook vele andere Hagenaars, de natuur toegedaan, zullen een Euro mast (naar Rotterdams voorbeeld), een dolfinarium (zoals in Harderwijk) en kiosken met patates frites of daarom trent het groen hebben verjaagd. De leefbaarheid wordt geliquideerd, vrezen de verontrusten. Met miljoenen guldens tegelijk wordt er geld in polders gestopt om bossen en parken aan te leggen voor de naar re creatie hunkerende randstedelingen. Maar de achttien en een "halve hectare verrukkelijk groen, met romantische slingerpaadjes (vier en een halve kilo meter lang), met vele broedplaatsen voor vogels en een aantrekkelijk duim- terrein zal moeten worden herschapen in een pretpark. Dat is niet juist, verbetert de gemeen te. De eventuele nieuwe plannen vallen onder de naam „Park/2000" en van de Nieuwe Scheveningse Bosjes weten wij nog niets. Het is bekend dat mr. A. J. Dankel- man, de wethouder van openbare wer ken en verkeer, Scheveningen en Den Haag aan „slecht-weer-accommodatie" wil helpen. De verfraaiing van de bou levard in Scheveningen met de nodige schuilplaatsen en de aanleg van prome nades in de stad zijn daar een voor beeld van. Het is niet onmogelijk, dat de wethouder met plannen voor de Nieuwe Scheveningse Bosjes speelt, maar op papier staat er nog niets. Intussen zijn de bewoners van de aan grenzende wijk, het Belgische Park, dat omstreeks de eeuwwisseling werd aangelegd en veel lieftallige Jugendstil geveltjes telt, daar niet zo gerust op. Zij hebben een actiecomité gesticht compleet met een commissie van aan beveling en een voor het werk. Het zijn geen mis te verstane namen, die zich voor de zaak hebben ingezet. Onder de ijveraars voor het behoud van het groen bevinden zich een advocaat, een lid van de Raad van State en een adviseur bij het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Tot nu toe zijn er bijna 2400 handte keningen verzameld, die binnenkort aan de gemeente zullen worden overhan digd. „Het aantal overtreft onze ver wachtingen", aldus de secretaris van het werkcomité, mr. J. Kramer. Er zijn mensen, die lange brieven schrijven of opbellen om hun verontwaardiging kwijt te kunnen. Na de overhandiging van het pakket ongerustheid stapt het comité naar de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland en naar het mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en naar alle an dere instanties, waar ook maar hulp te verwachten valt. MENDE Erich, carrière afgelopen in de herfst van 1966 uit de rege ring. Vice-kanselier Mende was op eens net op zijn 50e verjaardag gedegradeerd tot een soort werk loze van goeden huize. Met het machtige blok van Chris ten-democraten en sociaal-democra ten aan het regeringsroer, werd de kleine liberale partij veroordeeld tot 'n machteloze oppositie. Erger nog: de partij schijnt ten dode opgeschre ven door de aangekondigde hervor ming van het kiessysteem waardoor de Bondsrepubliek in feite een twee partijenstelsel zal krijgen. Tot overmaat van ramp ontvlam de binnen de partij een strijd tussen de linker- en rechtervleugel over de vraag wat nu de reddende koers moet zijp. /")p het liberale congres van vorig jaar in Hannover werd Mende uitgejoeld door de jongere genera tie. Toch droomde hij van een nieu we ambtsperiode als partijvoorzit ter, maar deze kans vergooide hij definitief toen hij plotseling een vet te baan aanvaardde als directeur voor Duitsland van de Investors Overseas Services (IOS), een inter nationale beleggings-adviesmaat- schappij met omstreden methoden van zaken doen. Mende hield de eer aan zich door zich niet herkiesbaar te stellen als voorzitter en troostte zich met zijn nieuwe inkomen bij IOS, dat tegen de twee ton moet lig gen. Op het congres in Freiburg, dat woensdag werd afgesloten, zijn de interne geschillen voor de zoveelste maal opgeschort. Ook de keuze van Walter Scheel tot nieuwe voor zitter betekent een voorlopig com promis tussen links en rechts. De charmante Scheel (48), een fascine rend prater en redenaar, is politiek een man van het midden. Om zijn vaardigheid in het overleven van partijcrise8 wordt hij wel de „Miko- jan van de liberalen" genoemd. 'J'alenten heeft hij genoeg. Scheel, zoon van een wagenmaker uit Solingen, was op zijn 41e jaar al mi nister. Hij werd opgeleid voor het bankwezen, was in de oorlog een ge ducht nachtjager-piloot, trouwde de dochter van een fabrikant en be reidde zichzelf in Düsseldorf een terdege belegde boterham als direc teur van twee maatschappijen voor bedrijfseconomische adviezen. Vijf jaar lang (1961 tot 1966) was hij een succesvol minister van ont wikkelingshulp. Reeds toen stond hij op het standpunt dat hulp aan ontwikkelingslanden geen liefdadig heid mag zijn, maar moet berusten op wederzijds economisch profijt. Deze culturele fijnproever gelooft in politiek teamwork en hij zal niet proberen zijn partij autocratisch te leiden. Men vraagt zich af of hij niet al te beminnelijk is voor de harde strijd die hem wacht. Tn de twee grote regeringspartijen zijn intussen stromingen aan het ontstaan die terugdeinzen voor de kieshervorming, die de liberalen voorgoed zou uitschakelen. Uiter aard doet Scheel zijn best om deze gevoelens discreet aan te wakkeren. Het grote doel waarop hij mikt is om na de verkiezingen van septem ber volgend jaar weer te gaan deel nemen aan de regering, als coalitie partner van de sociaal-democraten. De nabije verkiezingen in de deel staat Baden-Württemberg (28 april a.s.) betekenen een politiek weerbe richt waarop men met spanning wacht Diverse uitgevers zonden ons nieuw# uitgaven. Wij vermelden: „Computers zoeken werk" door Rolf Lohberg en Theo Lutz een half jour nalistieke, half wiskundige uiteenzet ting hoe computers werken in de mo derne economie, wetenschap en tech niek, met vele afbeeldingen en enkel# pagina's, foto's IE. E. Kluwer's Tech nische boeken te Deventer, f 14,50). „Fototribune Foto- en Filmhand boek", een overzichtelijke handleiding voor foto- en filmamateurs, met regis ter en woordenlijsten (uitgave Maand blad Fototribune, f 4,95). „De grote treinroof door Henry Ko- larz 'n boeiend geschreven en met fo to's geïllustreerd boek over een van de meest opzienbarende misdrijven van deze eeuw: de overval in augustus 1963 op de posttrein van Glasgow naar Lon den, waarbij 26 miljoen gulden werd buitgemaakt. De schrijver heeft dit wa re verhaal opgetekend uit de mond van twee niet met name genoemde „gentlemen-dieven", die bij de geld- roof betrokken waren. Hij heeft deze spectaculaire gebeurtenissen, alsmede de jacht op en de aanhouding van de meeste dieven spannend beschreven. Naar dit boek werd de gelijknamige film vervaardigd, die dezer dagen in ons land is geïntroduceerd (Uitgave J. H. Gottmer, Haarlem - f 5,90). „Metro/Schipper mag ik overva ren?", door de Rotterdamse journa list Aad Wagenaar géschreven ter ge legenheid van de ingebruikneming van de metro in de Maasstad. Het eerste zicht van de geschiedenis van de oever- ning van de metro wordt behandeld, verbindingen in Rotterdam, verlucht met 60 historische prenten, foto's en kaarten uit het gemeentearchief, waar na in het tweede deel de totstandko ming van de metro wordt behendeld, en alle technische gegevens over dit paradepaardje van de RET haarfijn uit de doeken worden gedaan. Ook dit deel is met tientallen fraaie foto's ge ïllustreerd. („De Arbeiderspers", f 7,90) „Bommel, een heel bijzondere poes" door Marike Schreuder, een aardig boek om kinderen uit voor te lezen of voor 7- tot 12-jarigen omzelf te lezen. („De Arbeiderspers" - f 5,90). „Avonturen op Berestein" door d# jonge schrijfster Loeka Wolf Catz, dochter van de romancière Helma Wolf Catz. Dit is het vrolijke verhaal van een avontuurlijke vakantie, die ze ven nichtjes en neefjes doorbrengen op het buiten van hun grootvader. Gezel lige lectuur voor kinderen van een jaar of twaalf. (Uitgave Callenbach, Nij- kerk). BOURNEMOUTH Vele vrouwen achter het stuur dragen kledingstukken die verkeersongelukken in de hand werken. Tot deze conclusie is een vei- lig-verkeersdeskundige in de Zuid gelse badplaats Bournemouth geko men, na veelvuldig op straathoeken het verkeer te hebben gadegeslagen. De expert, majoor Frederick Cook, ziet vooral gevaar in knellende kle dingstukken, zoals te strakke korsetten e.d. De dames kunnen niet goed adem halen, krijgen het benauwd en probe ren al rijdende de knelling wat te ver minderen. Of zij worden cholerisch en zijn geneigd het gaspedaal wat dieper in te trappen. In beide gevallen is de kans op ongelukken groot, zo meent de majoor. Ook heeft hij het niet be grepen op jurken met wijde mouwen, schoenen met hoge hakken en gladde handschoenen. NEW YORK Het sultanaat van de Maladiven in de Indische Oceaan is het kleinste lid van de VN. Toch legt zijn stem hetzelfde gewicht in de schaal als de stemmen van de Verenigde Staten of de Sovjet-Unie, of schoon het sultanaat maar 97.000 in woners telt. Nauroe, een eilandje in de Stille Oceaan is onafhankelijk gewor den en zal in aanmerking komen voor het lidmaatschap van de Volkerenor ganisatie. Nauroe telt nog geen vier duizend inwoners Het lidmaatschap van dergelijke mi cro-staatjes wordt een steeds groter probleem voor de VN. Het oorspronke lijke aantal van 51 leden bij de oprich ting van de Volkerenorganisatie in 1945 was in 1955 pas tot zestig gestegen. Sindsdien is het omhoog geschoten tot 122 en het einde is niet in zicht. te zwaar zijn voor de micro-staten en dat het ook kan leiden tot verzwakking van de VN. Hij wees in het bijzonder op Nauroe een gebied van 20,5 vierkante kilometer met ruim driedui zend inwoners, dat op het ogenblik een beheerschapsgebied is onder bestuur van Australië. Hij maakte ook gewag van het eiland Pitcairn, een stip in de Stille Oceaan met een oppervlakte van nog geen zes vierkante kilometer waar de na de muiterij op de Bounty gevluchte ma trozen in 1790 een toevlucht hebben ge zocht. Vele van de ongeveer honderd eilandbewoners zijn afstammelingen van de muiters. Pitcairn is een Britse bezitting, die op de lijst van de com missie inzake het kolonialisme voor komt als een van de gebieden die in aanmerking komen voor onafhankelijk heid Oe Thants verwijzing naar de lasten van het* lidmaatschap van de VN wordt gesteund door tal van bewijzen. Het sultanaat van de Maladiven, dat sinds 1965 lid is, heeft geen permanen te delegatie in New York. In het adres boek van de VN wordt als adres van de Maladiven in New York het Mala- divaanse filatelistische agentschap ge geven, een particulier orgaan dat post zegels van de eilanden verkoopt aan verzamelaars. Gambia, dat lid is sinds 1965, heeft evenmin een permanente delegatie. Dit Westafrikaanse land betaalde het vori ge jaar de minimum contributie van 41.996 dollar (ruim 150.000 gulden). De grotere landen, die het meest be talen, verzetten zich tegen verdere verzwakking van hun stem in de Alge mene Vergadering door kleine landen, die slechts een fractie van de kosten van de Uno dragen. Het machtsevenwicht in de Algemene Vergadering is drastisch verschoven naar de kleine landen. Resoluties over belangrijke aangele genheden vereisen tweederde van de Onder druk van de speciale commis sie inzake kolonialisme, krijgen steeds meer koloniale gebieden de status van onafhankelijkheid. Sommige zijn zo klein en onderontwikkeld dat zij nau welijks beantwoorden aan het begrip natie. Niettemin is vrijwel de eerste re geringsdaad van de nieuwe staatjes het aanvragen van het lidmaatschao van de VN daarbij vooral geleid door prestige overwegingen. „Het vestigt de aan dacht op een land", zei een inwoner van de Maladiven. Moeten de VN nu maar al die klei ne staatjes toelaten? Oe Thant, de se cretaris-generaal van de VN, heeft het vraagstuk in zijn jaarverslag op tafel gelegd. „Het lijkt wenselijk", aldus Oe Thant, „onderscheid te maken tussen het recht op onafhankelijkheid en het vraagstuk van het volledige lidmaat schap van de VN". Thant betoogde dat het lidmaat schap verplichtingen kan opleggen, die stemmen om door de Algemene Ver gadering te worden aangenomen. Dit betekent dat, als alle landen alleen maar „ja" of „neen" zouden stemmen een belangrijke*beslissing met 41 stem men kan worden geblokkeerd. Alleen de Afrikaanse groep heeft al 38 stem men. Bij resoluties, waarover de me ningen sterk uiteen lopen, onthouden vele landen zich van stemming, waar door nog minder stemmen nodig zijn om een voorstel onder tafel te werken. Voor de kleine landen wordt het steeds gemakkelijker een meerderheid van tweederde tot stand te brengen en resoluties door te drijven die in hun belang zijn. Er zijn verscheidene oplossingen naar voren gebracht om de toenemende macht van kleine landen te beteuge len en ze in een meer evenredige ver houding in de structuur van de VN in te voegen. Een ervan behelsde het in voeren van een stelsel, waarbij de in vloed van de stem van een land ver band zou houden met zijn inwonertal of bruto nationaal produkt of een ande re ter zake dienende norm, maar deze ideeën hebben tot dusver weinig steun gevonden. Het is niet waarschijnlijk dat de kleine leden hun macht vrijwil lig zullen verminderen. Oe Thant merkte in zijn rappe j, dat kleine staatjes zich zouden in beperken tot het lidmaatsci /an gespecialiseerde organen, zodat van het systeem zouden kunnen pionteren zonder het risico te lopen bank zoet te gaan door mee te dingen naar een vol ledig lidmaatschap. De moeilijkheid is dat in het Handvest een dergelijke vorm van aansluiting niet is vastge legd. Het hele probleem houdt de leiders van de wereld geruime tijd bezig, maar het heeft hun nooit zo zwaar op de maag gelegen als tegenwoordig. Men twijfelt er echter aan of dit jaar de op lossing gevonden zal worden waarnaar men al zo lang uitziet

De Vallei | 1968 | | pagina 7