Veenendaals dagblad Scheuring dreigt in KVP-Kamer f r actie Buiten Morgen meer licht in chaotische toestand" Mej. Klompéridder van de Zachte G' Zelfkritiekvan Amerikanen Brand in inrichting; 21 patiënten omgekomen Regering Hanoi vraagt om steun 2 broers uit Aalten verongelukt Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Marokkaan te Gouda door landgenoot doodgeschoten BREUK BIJ RADICALEN AL EEN FEIT RUSSEN OP BEZOEK BIJ MAHARISJI Abba Eban naar Nederland Opnieuw eruptie van de Etna V) Remgebreken aan Rolls Rovce Citadel Hoeé heroverd Aanvallen op Haiphong Makarios heeft grote voorsprong bij verkiezingen Weer blijft nog koud Cijns van roeken VERGEEFS Panamakanaal geblokkeerd Shrewsbury Bij een HULP BOMBARDEMENT MEER TROEPEN GRIMMIGER MET MOTOR TEGEN BOMEN GEBOTST GEVLUCHT Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926, Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonce» „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden /•1,50, leder woord meer 15 cent. MAANDAG 26 FEBRUARI 1968 - 42e JAARGANG no. 48 NEW DELHI Het eerste contact tussen Sovjet-burgers en „Beatlemen- tor" Maharisji Mahesj vond gisteren plaats, toen een groep van 25 Rus sische deskundigen van een nabijgele gen fabriek van antibiotica een bezoek bracht aan het in de Himalaja gele gen kluizenaar-kamp. Terwijl de Beatles en andere disci pelen uit het westen druk doende wa ren met hun transcendentale meditatie in een aangrenzende gebedsruimte, legde de Maharisji de Russische gas ten zijn methode uit. Een woordvoer der deelde later mee dat de Russen grote belangstelling toonden. Volgens deze zegsman kan een der gelijke grote groep Russen dit bezoek alleen met medeweten van de Sovjet autoriteiten hebben afgelegd. Wat zij geleerd hebben zal dan ook zeker „de aangewezen, hogere autoriteiten ter ore komen", betoogde hij. De Maharisji hoopt dat zijn leer „wanneer God vindt dat de tijd daar voor gekomen is" ooit nog eens weer klank zal vinden in de communistische wereld. Er werd eegedeeld dat de poorten van de kluizenaarswoning „ook voor burgers uit communistische landen openstaan", wam*eer die een drie maandelijkse cursus wensen te volgen. TEL AVIV De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Ebah, zal een bezoek brengen aan Nederland „en enkele andere Europese landen" voor zijn reis naar Scandinavië in mei. Het dagblad „Maariv" uit Tel Aviv deelde mee. dat Eban volgende maand naar Nederland en Italië zal vertrek ken, in hoofdzaak om te spreken over EEG-affaires. Van officiële zijde kon zijn bezoek aan Rome niet bevestigd worden. Het blad schreef, dat Eban mogelijk EEG-landen zal bezoeken, maar niet West-Duitsland of Frankrijk. Israël heeft het lidmaatschap van de EEG aangevraagd. Minister Eban zal van 5-12 mei een bezoek brengen aan Zweden en Noorwegen. CATANIA De vulkaan Etna is gis teren na een maand opnieuw tot erup tie gekomen. Terwijl uit de krater door hevige ex plosies rotsblokken en gloeiende as worden uitgestoten, bewegen zich twee lavastromen langs de hellingen naar beneden. De uitbarsting is tot op 80 kilometer afstand goed te zien. p het vers met mest bestrooide bouwland zitten 'n dikke honderd roeken, fladderen op en neer, lopen ijverig te pikken en laten hun metal lieke verendos glazen in de morgen zon. Nög hebben de vogels geen zor gen aan de kop, maar weldra betrek ken ze nu toch hun kolonie en tegen eind maart zijn er doorgaans reeds nesten in de drukke dorpen. Ze houden er hardnekkig aan vast en laten zich moeilijk verjagen van het luidruchtige Babel. Ondanks schietgeweer, ketel muziek en brandspuit komen ze hals starrig terug. Ook in het belang onzer agrarische opbrengsten meent men hun aantal soms te moeten inperken en daartoe liet de directie van de Landbouw hun zomerse leven nagaan. Wel, de jongen, die omtrent midden- april uitkomen blijken te worden ge voerd met graan en insekten, onge veer half om half. Medio mei kunnen ze vliegen en vergezellen ze hun ouders naar de akkers. Aangenomen mag worden, dat roeken voorts de hele winter van november tot februari een tiende deel van hun tijd op de bezaaide landbouwvelden doorbrengen en in maart en april on geveer een derde. Juni brengt hen naar het grasland en september naar de stoppel. Niettemin zijn er veel roeken, die volgens de officiële enquête het ganse jaar graan eten, terwijl anderzijds een belangrijk deel van hun menu bestaat uit de zeer schadelijke emelten, engerlingen, rit- naalden, slakken en kevers. Voorts ontelbare aardwormen, doch die zijn ongemeen nuttig voor de doorluchting van de grond; dit wist Darwin reeds. Wat verder zijn cijns aan de zwart rokken moet betalen, vertel ik u mor gen. 26 febr. '68 A. B. WIGMAN DEN HAAG De Katholieke Volks Partij staat voor êen toestand van vol slagen verwarring en chaos. In de Tweede-Kamerfractie dreigt een scheuring en onder de KVP-radicalen is het al tot een breuk gekomen. Het wachten is op de fractievergadering van morgen. Dan zal, volgens drs. P. C. W. M. Bogaers. een duidelijk antwoord worden gegeven. In politiek Den Haag vertaalt men dit als het uittreden van drs. J. M. Aarden en drie andere fractieleden. Het werk van de vier „wijze mannen", die een op lossing moeten vinden voor de moeilijkheden rondom de verkiezing van het nieuwe dagelijks bestuur van de KVP, is mislukt. Drs. Bogaers wijst de hem toebedachte functie van vice-voorzitter af. Gisteren liet hij weten, dat zelfs een „minimum van vertrouwen en geloof" ontbreekt in het advies, dat de com missie van vier gistermiddag nogal overrompelend heeft bekend gemaakt. Drs. Aarden duidde het aan als een vergeeld document, dat dus al door de feiten was achterhaald. Hij had eerst het advies van de vier „niet onaanne melijk" genoemd. Deze totaal onverwachte ontwikke ling betekent, dat de groep-Bogaers de wijze mannen niet meer erkent, wat vervolgens inhoudt, dat het in het radi cale kamp zelf al tot een scheiding der geesten is gekomen. ~r LONDEN Eigenaars over de gehe le wereld van het type „Silver Sha dow" van Rolls Royce en de Bentley „T" moeten hun auto's laten controle ren op een mogelijke fout in het rem- systeem, die een volslagen falen van de remmen tot gevolg zou kunnen heb ben, zo meldt het Britse blad „Sunday Times". Volgens het blad is het de tweede maal dat er sprr/xe* is vun een remdefect bij deze 85.000 gulden kos tende automobielen. Aan de ene kant staan de K.V.P.-ge- trouwe radicalen mr. J. M. L. Th. Cals en de Tweede-Kamerleden mr. J. A. Mommersteeg, dr. Th. E. E. van Schaik en drs. T. E. Westerterp met hun medestanders; aan de andere kant drs. Bogaers en de Kamerleden drs. Aarden, mr. H. W. van Doorn, drs. P. J. Jansen en mej. A. A. M. Kessel. De wijze mannen blijken er al reke ning mee te hebben gehouden dat een verzoeningspoging vergeefs zou zijn. Onder de druk van de vorige week in de KVP-fractie ontstane ruzie, die morgen tot een ontknoping moet ko men. hebben 'zij op carnavalszondag hun rapport gepubliceerd nadat het al zaterdag aan de fractieleiders drs. W. K. M. Schmelzer en H. M. van Lieshout was uitgebracht. Aan het slot ervan heet het „dat zich ontwikkelingen zouden kunnen voor doen, die de verwezenlijking van hun voorstel alsnog zouden kunnen door kruisen". Desondanks hield de commis sie (behalve mr. Cals bestaande uit: J. H. J. Maenen. mr. C. P. M. Romme en mr. K. T. M. van Rijckevorsel) haar oplossing voor de juiste. Men zie ook elders in dit nummer: „Vier wijzen stelden voor KVP-be- stuur regels op". Tijdens een carnavalsavond van de Arnhemse bejaarden in „Musis Sa crum", onder auspiciën van de carna valsvereniging „De On-Ganse", is aan minister Klompé de onderscheiding van de „Orde van de Zachte G" Uit gereikt. Grootvorst Nardus I overhan digt de bewindsvrouwe hier een boeket bloemen, nadat hij haar de versierse len van de orde had opgespeld. SAIGON (Reuter, AFP) De ge vechten in Hué zijn geëindigd. Op de citadel in de oude keizerstad wapperde zaterdag wteer de Zuicviëtnamese vlag. Na 25 dagen trokken de Noord-viëtna- mese troepen, die zich hardnekkig hadden verdedigd, terug. De strijd werd tenslotte beslecht door 450 man Zuidviëtnamc. t,r y.litairen, de zogenaamde Zwarte die de verdedigers tijdens een 'stormloop op de vlucht joegen. j Meer dan twintig in Nederland wo nende Amerikanen hebben zater dagmiddag in Amsterdam, onder het motto „Amerikanen in Nederland te gen de oorlog in Viëtnam", een de monstratie gehouden, die begon op de Westermarkt en tenslotte eindigde voor het Amerikaanse consulaat op het Museumplein. Daar deponeerden zij een schrijven in de brievenbus, waarin onder meer gezegd werd, dat „Amerika in de naam van de vrijheid fijn grote militaire kracht op een klein land heeft uitge stort, waarbij de bevolking zwaar te lijden heeft. In de naam van de vrij heid creëren wij daar een woestijn. Wij verkrachten duidelijk de wetten en de principes, die vastgelegd zijn in de Amerikaanse grondwet en in het char ter van de Verenigde Naties". Voor de demonstratieve optocht was door burgemeester Samkalden toe stemming verleend. Een klein groepje Amsterdamse jongelui tooride bij het consulaat belangstelling. PANAMA Sinds gisteren zijn bijna 60 schepen opgesloten in het Panama kanaal door het vastlopen van de Ja panse ertstanker „Sjozan Maroe". Het met 50.000 ton erts geladen schip is in een smal deel van het ka naal op een zandbank gelopen. die in de afgelopen nacht in de brand in vrouwen afdeling van een psychiatri sche inrichting in de Engelse stad Shrewsbury heeft gewoed zijn 21 vrou welijke patiënten om het leven geko men. Veertien anderen moesten met min of meer ernstige verwondingen in ziekenhuizen worden opgenomen. Vol gens mededeling van de politie waren alle slachtoffers op één na 60 jaar of ouder. De brand ontstond, door nog onbe kende oorzaak, kort na middernacht in een dagverblijf op de eerste verdie ping van de vrouwenafdeling. De Shel- ton-psychiatrische inrichting herbergt 800 patiënten. Sommige gebouwen van het complex zijn meer dan 100 jaar oud. Onmiddellijk na 't brandalarm rukte de brandweer van Shrewsbury uit en ook uit de onmiddellijke omgeving werden brandweerlieden opgeroepen, terwijl in het grootste ziekenhuis van Shrewsbury alles in gereedheid werd gebracht om een groot aantal patiënten op te nemen. Met hulp van extra verpleegsters konden de meeste patiënten het bran dende gebouw uit worden geleid. Alle gewonde patiënten kregen in het zieken huis kalmerende middelen toegediend. De toestand van twee vrouwen geeft volgens artsen reden tot zorg. De brandweer had de brand binnen twee uur onder controle. „Wij weten niet hoe de brand kon uitbreken en hoe hij zich zo snel kon verspreiden", zo zei een woordvoerder voor de inrichting. „Uit een eerste onderzoek van de slachtoffers zou blijken dat zij door verstikking en niet doör verbranding om het leven gekomen zijn. Het was niet moeilijk de overige pa tiënten te redden". E ender slachtoffers was een vijfen twintigjarige vrouw, die pas zondag naar de afdeling was overgebracht. HANOI De Noordviëtnamese regering heeft alle communistische en an dere landen die de vrede en het recht toegedaan zijn opgeroepen „op elk terrein meer steun te verlenen aan het Viëtnamese volk tot de totale overwin ning is behaald". De oproep is vervat in een gisteren gepubliceerde verklaring over de oorlog in Vitënam, waarin de Amerikanen en Zuidviëtnamezen beschulding worden van misdaden. Ook worden de regeringen van alle goedwillende landen, vredesorganisa ties en „alle gewetensvolle mensen ter wereld" opgeroepen „de Amerikaanse agressors, de kliek van Thieu en Ky en hun bloedige daden jegens de bevolking en de steden van Zuid-Viëtnam te ver oordelen". De Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren voor de eerste maal sinds januari weer aahvallen uitgevoerd op de Noordviëtnamese havenstad Hai phong. Doel van het bombardement was het dichtbij de haven gelegen goe derenstation. Door de ongunstige weers omstandigheden kon de aangerichte schade niet worden opgenomen. De vliegtuigen die de operatie uit voerden, vielen ook het vliegveld van Bai Thuong aan. In het zuiden van Noord-Viëtnam werden olie-opslagplaatsen bij de Mu Gia-pas, artilleriestellingen in de gede militariseerde zone en verder veerboten en wegtransporten gebombardeerd. President Johnson heeft premier Alexei Kosygin van de Sovjet-Unie ver zekerd, dat Amerika in Viëtnam geen tactische kernwapens zal gebruiken, zo heeft het Amerikaanse weekblad „Newsweek" van Russische diploma ten vernomen. De Viët-Cong heeft de afgelopen nacht opnieuw de omgeving van Saigon en verscheidene militaire bases in het land met mortieren en raketten bestookt. In de Mekongdelta werd onder ande re het vliegveld Tra Noc onder vuur ge nomen, waarbij vijf gewonden vielen. Een rekruteringscentrum van de re gering te Can Tho werd met terugstoot- loze vuurmonden bestookt. Een rekruut werd gedood en 25 werden gewond. In de kustprovincie Binh Dinh, dicht bij de stad Qui Nonh, lieten de rebel len een munitieopslagplaats springen. Rond de stad Quang Gnai heeft de Viët-Cong de vernielingsoperaties ver hevigd. In de afgelopen nacht werd een belangrijke brug opgeblazen. Hanoi heeft de deur opengezet voor onderhandelingen. Zodra Amerika zijn bombardementen op Noord-Viëtnam stopzet kunnen besprekingen be- ginneh. Misschien zelfs binnen enkele dagen. Dat verklaarde Oe Thant, de secretaris-generaal van de Uno, zater dag in New York. Hij bracht er in de Uno rapport uit van zijn vredesmissie langs verscheidene grote steden. Tegenover zijn optimistische visie stond die van generaal Earl Wheeler, de voorzitter van het Amerikaanse co mité van chefs van staven. Hij zei: „Wij moeten ons voorbereiden op zeer harde gevechten. Ik zie geen spoedig einde van de oorlog." Wheeler legde zijn verklaring af na een vierdaags bezoek aan de Zuidviët- namese hoofdstad, Saigon. Hij zou naar de Verenigde Staten zijn teruggekeerd met het vaste voornemen te vragen om een extra-contingent van honderddui zend militiaren voor Viëtnam. In de loop van dit jaar zullen al 525.000 Ame rikanen in Viëtnam vechten. Oe Thant sprak vorige week in New Delhi, India en Parijs met de officiële vertegenwoordigers daar van Noord- Viëtnam. In Moskou, Londen en Wash ington besprak hij de kwestie-Viëtnam vervolgens met de leider van de grote mogendheden. Uit de besprekingen had hij de con clusie getrokken dat de partijen in Viëtnam spoedig tot onderhandelingen zouden kunnen komen. De Verenigde Staten, zei hij zaterdag, moeten hier voor wel de ..onontbeerlijk^ stap" zet ten. Dat betekent s&oparttifig van de bombardementen op Noord-Viëtnam en staken van de beschietingen van zee uit. Oe Thants geestdrift vond inmiddels weinig weerklank in Washington. Vori ge woensdag al lieten president Johnson en Dean Rusk, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, zich in een onderhoud met Oe Thant sceptisch uit over diens gevolgtrekkingen. Volgens waarnemers in Washington verkeert Johnson thans niet in een stemming voor een compromis. Lie ver dan enig risico te nemen schijnt hij een nog grimmiger voortzetting van de oorlog te overwegen. Naar men aan neemt staat de president dan ook niet onwillig tegenover eventuele verzoeken van militaire zijde om de Amerikaanse troepenmacht in Viëtnam sterk op te voeren. Het verlies van een omgekomen moe der wordt in Zuid-Viëtnam gecompen seerd met vierduizend piasters, onge veer 125 gulden. Voor een omgekomen zoon of dochter onder de achttien jaar wordt de helft uitgekeerd. Deze bedragen zal de Zuidviëtname- se regering betalen aan de nabestaan den van burgers die familieleden heb ben verloren *ls gevolg van de oorlog. Voor huizen die voor minder dan de helft zijn verwoest krijgt de bewoner ongeveer vijftig gulden. Het bedrag wordt verdubbeld wanneer het huis voor meer dan vijftig procent onbe woonbaar is geworden. GOUDA Een vechtpartij tussen zes dronken Marokkanen. zaterdag nacht in Gouda, heeft een dramatische afloop gekregen door de dood van een van hen. De 25-jarige Benaisa Ben Amar Mohammed werd door een land genoot met een revolver neergescho ten. De kogel raakte hem in de borst boven het hart. Na aankomst in het ziekenhuis overleed de man. De Marokkanen waren kortgeleden naar Gouda gekomen, nadat zij in Venlo werkloos waren geworden. Het slachtoffer had werk gevonden bij het zuivelbedrijf Nieuw-Holland in Woer den. Het zestal had vrijdagavond een ste vig glas bier gedronken en na sluitings tijd van de cafés kregen de Marokka nen op de Kleiweg een dronkemansru zie, waarbij een van hen door de ruit van een winkel werd geduwd. De vecht partij werd verbetener en het schot viel. Het slachtoffer bleef bloedend lig gen. Voorbijgangers verleenden eerste hulp, terwijl de vijf zich verspreidden in het centrum. Zij werden snel opge pikt door de politie. Op één van hen, de 31-jarige B. M. vond de politie de revolver, waarmee was geschoten. Hij bekende. De dader zegt de revolver al een he le tijd in zijn bezit te hebben. Hij kocht het wapen in Antwerpen om te kunnen dreigen als hij bang was. AALTEN Twee broers uit Aalten zijn bij een verkeersongeluk op de Aal- tenseweg te B reeden broek, in de nacht van vrijdag op zaterdag, om het leven gekomen. De 18-jarige Tony en de 22- jarige Hans van Extel verongelukten, toen zij met hun motor van de weg af raakten en tegen enkele bomen bots ten. De broers hadden omstreeks elf uur de ouderlijke woning verlaten om naar Silvolde te rijden, waar een van hen in pension was. In een bocht van de weg raakte de bestuurder waar schijnlijk de jongste van de broers door onbekende oorzaak de macht over het voertuig kwijt. Via het linker weggedeelte kwam de motor in de berm terecht en botste daarna met hoge snelheid tegen twee bomen. De beide broers werden van de motor ge slingerd. Toen het ongeluk gebeurde, was nie mand er getuige van. Een passerende landbouwer vond omstreeks midder nacht de lichamen van de beide jon gens. Hij waarschuwde de politie en een arts. Kort daarop werden de slacht offers van het ongeluk naarhet zieken huis te Lichtenvoorde vervoerd, maar bij aankomst aldaar bleken ze rpedf te zijn overleden. Men constateerde, dat beiden een schedelbasisfractuur hadden opgelopen. APELDOORN In de nacht van za terdag op zondag is de 35-jarige A. H. Nieuwland uit Brummen om het leven gekomen bij een auto-ongeluk, dat plaats had op de Arnhemseweg tussen Apeldoorn en Beekbergen. Zijn auto kwam in botsing met een tegenligger, bestuurd door de 39-jarige R. J. M. W. B. uit Apeldoorn, die bij een poging een voor hem rijdende auto in te halen op de linker weghelft kwam. De echtgenote van de heer Nieuw land en de heer B. liepen vrij ernstige verwondingen op en werden overge bracht naar het St. Liduina-ziekenhuis in Apeldoorn. LUIK In alle vroegte is zaterdag op een weg tussen Loirs en Loncin in België de auto van de 28-jarige P. B. uit Maastricht geslipt en naast de weg terecht gekomen. De 24-jarige J. Ghijs- sen uit Maastricht werd daarbij op slag gedood. Een andere inzittende, ook een Maastrichtenaar, werd levens gevaarlijk gewond. Direct na het ongeluk liet B. zijn passagiers in de steek en keerde per taxi naar Maastricht terug. Hij wordt door de Belgische politie gezocht en moet in België nog een gevangenisstraf uitzitten. JOURE Op de weg Sint-Nicolaas- ga-Langweer is zaterdagmorgen een auto tegen een boom gevlogen. De 68- jarige W. Pijlman uit Drachten kwam om het leven. Drie andere inzittenden werden zwaar gewond. HEERENVEEN De 77-jarige me juffrouw L. B. uit Heerenveen die met behulp van twee stokken liep i» gisteravond op rijksweg 32 door een auto tegen de weg gesmakt en daar op door drie auto's overreden. De vrouw was op slag dood. NICOSIA —Aartsbisschop Makarios heeft al na de eerste uitslagen in de Cyprische presidentsverkiezingen een zeer grote voorsprong genomen op de enige tegenkandidaat, dr. Takis Evdo- kas. Na de telling der stemmen in vijf dor pen rondom Nicosia had de huidige president 1.434. en dr. Evdokas 45 stem men. Dr. Evdokas, een 40-jarige psy chiater met een praktijk in Nicosia, had reeds tijdens de campagne toegegeven geen schijn van kans te hebben. Hij had slechts meegedaan „om een einde te maken aan het eenpartijstelsel en om een krachtige oppositie te grondvesten". Het was zondag de eerste maal sinds de onafhankelijkheidsverklaring in I960 dat presidentsverkiezingen werden ge houden. Aartsbisschop Makarios werd nog voor de onafhankelijkheid, in 1959, tot staatshoofd gekozen. "Ten krachtig hogedrukgebied van de Britse eilanden tot Rusland heeft het koude weertype tijdens het week eind doen voortduren en daarbij een sneeuwdepressie in het Alpengebied op veilige afstand gehouden. De laagste temperatuur werd vanmorgen gemeld door Soesterberg (-9 graden C.). Apel doorn kwam tot -8l/2 (een etmaal eer der -5), Zutphen, Doetinchem en En schede -7 graden. De hoogste temperatuur van zondag middag was circa 1 graad C. In de luchtdrukverdeling verandert maar weinig, op grond waarvan mag worden aangenomen, dat het koude weer, met in de komende nacht op nieuw vier tot acht graden vorst, zal aanhouden. De kans op sneeuw blijft vooreerst klein. De Engelse weerkundigen verwach ten op z'n minst tot medio maart over wegend weer aan de koude kant.

De Vallei | 1968 | | pagina 1