Vier wijzen stelden voor KVP-bestuur regels op Camiel Huysmans, man van zeer grote moed Overval in Londen; buit ruim miljoen Als het u om de goede, pure tabak g^at vSnalon Minister Udink naar het Verre Oosten vertrokken Kurkfabriek te Driebergen uitgebrand Raad van elf vil ie een stok kaas nit het vuistje Protestbetoging tegen Britse rem op immigratie kleurlingen GRATIS STERC0C0S CATALOGUS Quick Up't is goed. Ko drinkt 't. Advies op zondagmiddag gepubliceerd VOOR UITWERKING GOEDE POLITICI NODIG In Antwerpen overleden Treinrover moest voor ontsnapping half miljoen gulden betalen Brand in Hunze- centrale te Groningen Demonstratie in Suriname bij bezoek van min. Bakker (Hoe minder gesaust, hoe liever...) Koningin Fabiola geopereerd Februaristaking weer herdacht in Amsterdam Aziatische inwoners van Kenia getroifen Modeshow voor blinde tieners WANTROUWEN VERWARREND LERAAR SAMEN CONFERENTIE FRANSE RELATIE TANKAUTO Zakenleven in V.S. vijandig tegenover Robert Kennedy gaat jaren mee Super ZEEM LUCHTBRUG HARTVERSCHEUREND wordt u op t.v. gepresenteerd. llUllU Du Stuur een briefkaart aan: Stercocos, Postbus 68, Amsterdam. MAANDAG 26 FEBRUARI 1968 (Vervolg van pag. 1) Het advies van de wijze mannen omvat voor de KVP een aantal „spelregels" voor de werkwijze van een bestuur, dat moet optreden als een hecht team, waarin vrije meningsuiting heerst en waarvan ieder lid zich toch verbonden voetl met de partij. „En voor de uitwerking moet je dan goede politici en orga nisatoren hebben", zo voegde mr. Romme daar gistermiddag aan toe. Voorts geeft het rapport een aanbe veling voor de samenstelling van het dagelijks bestuur van de KVP. Onder leiding van mr. A. P. J. M. M. van der Stee die al eerder voor het voorzitterschap was voorgedragen, maar voor de radicalen onaanvaard baar was zouden drie vice-voorzit- ters moeten optreden: het Tweede-Ka merlid mej. G. S. H. M. Kok, drs. P. C. W. Bogaers en drs. H. A. M. Slsen, Voorts werden genoemd de radicalen F G. van der Gun en mr. A. Q. C. van Ruiten en tenslotte A. J. Hermes, Ir. J. L. Siepman en drs. H. H. Verin- ga- In het rapport staat, dat dit advies „een redelijke basis voor het herstel van vertrouwen" kan zijn. De commis sie heeft er zes weken aan gewerkt. Zij wilde met haar advies ook een duurza me oplossing aan de hand doen. Van de kant van de christen-demo craten was er een akkoordverklaring op het voorstel gekomen. De afvaardi ging van de KVP-radicalen, bestaande uit drs. Aarden, mr. Van Doorn en drs. Van Eerd, had aanvankelijk met veel omhaal van woorden een „niet onaan nemelijk" uitgesproken. Van een af wijzing van het advies of van een wei gering door drs. Bogears om de hem toebedachte functie van vice-voorzitter te aanvaarden, was toen in ieder geval nog geen sprake. De achtergrond van de starre hou ding van de groep-Bogaers is haar wan trouwen in het KVP-beleid, dat tot uiting kwam in de aanvallen van drs. Aarden op het „eedgenootschap" van de drie confessionele politieke leiders drs. W. K. N. Schmelzer (KVP), mr. B. W. Biesheuvel (AR) en J. T. Melle- ma (CH). Dezen bevestigden tien dagen gele den in een gesprek voor de televisie hun bedoelingen om te komen tot een samenwerking met 'n gemeenschappe lijk program en een gezamenlijk deel nemen aan een nieuw kabinet dan wel een gezamenlijke afwijzing ervan. Drs. Aarden beschouwde dit als een verloochening van de resoluties van de KVP-partijraad van 9 december vorig jaar in Arnhem over het voorbereiden' van een partijprogram en het bestu deren van de mogelijkheden van sa menwerking met andere partijen, met inbegrip van een stembusakkoord met de Pv.d.A. Daar het ging om uitspra ken van drs. Schmelzer, heeft drs. Aar den de zaak vorige week in de Tweede- Kamerfractie van de KVP aanhangig gemaakt, dus als politieke kwestie, welke nu echter in samenhang met het advies van de wijze mannen recht streekse gevolgen heeft voor de orga nisatie van de partij. De fractievoorzitter van de CHU, J. T. Mellema, meende dat hij over de ontwikkelingen in de KVP nu geen verantwoord commentaar kon geven. De situatie was hiervoor gisteravond te verwarrend. Over het advies van de „wijze man nen" op zichzelf was hij verheugd. Het was volgens hem samengesteld op ba sis van de tijdens de partijraad in Arn hem aangenomen resoluties, en het zou, als het werd aanvaard, ertoe lei den dat er geen „partij in de partij" zou ontstaan. Dat zou een gunstige in vloed kunnen hebben op de interne si tuatie van de KVP, aldus de heer Mel lema. De liberale fractievoorzitter in de Tweede Kamer, mr. E. H. Toxopeus, vond de situatie na de mededelingen van de heren Bogaers en Aarden „vol maakt chaotisch". „Ik zie aankomen, dat het een uittreden van de radica len wordt", aldus mr. Toxopeus. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BRUSSEL In de nacht van zaterdag op zondag is Camiel Huysmans in z(jn woning te Antwerpen overleden, bijna 97 jaar oud. Oud-premier, oud-Ka mervoorzitter, oud-burgemeester van Antwerpen, oud-secretaris van de tweede socialistische internationale daarmee zqn de gebieden aangegeven waarin de In Bilzen (Limburg) geboren Vlaamse jongen, begiftigd met scherp verstand, temperament, bUtende ironie, doch bovenal met grote morele moed, zich een aware weg door de Europese geschiedenis heeft weten te banen. Huysmans begon zijn carrière als le raar en journalist en de oude Vlaamse literatuur, vooral die om de figuur van Uilenspiegel, is altijd zijn belangstel ling blijven behouden. Nog enkele ja ren geleden verschenen er ook van zijn hand artikelen in de Volksgazette, het Antwerpse socialistische blad, dat hij heeft gesticht en geleid totdat enkele jaren geleden de breuk met zijn partij kwam. Huysmans is altijd een onafhankelij ke geest geweest, doch dat hij zijn laat ste jaren al te duidelijke sympathieën toonde voor uiterst links, kon hem niet worden vergeven. Het was een tragisch conflict in 1965 kwam Huysmans met een eigen lijst bij de verkiezingen uit dat vooral Van Eynde, de ondervoor zitter van de socialistische partij en hoofdredacteur van de Volkgazet, heeft moeten uitvechten. Op voor Huysmans karakteristieke wijze heeft hij vorig jaar de kloof ech ter weten te overbruggen. Hij is toen onverwacht Van Eynde gaan gezoeken, toen die in het ziekenhuis lag en zon dagochtend stonden Van Eynde en bur gemeester Craybeck als eersten aan zijn doodsbed. „Nu Teeft Camiel weer voor ons, als In zijn schoonste jaren", zei de burge meester van Antwerpen. Die schoonste jaren dat zijn voor alle Vlamingen de jaren geweest vóór de vervlaamsing van de universiteit van Gent, vóór de Eerste Wereldoorlog. Het waren voor de Antwerpenaren de jaren waarin de rooms-katholiek Van Cauweleart en de socialist Huysmans samen de stad bestuurden en in het be gin van de jaren twintig tot overeen stemming kwamen over de behartiging van de belangen èn van het katholieke èn van het openbare onderwijs. Zij ga ven toen een voorbeeld, dat eerst 35 jaar later door geheel België zou wor den gevolgd, toen er eindelijk een eind kwan aan de schoolstrijd. De schoonste jaren dat was de pe riode na 1905, toen Huysmans is gaan optreden als secretaris van de Tweede socialistische internationale en nauw contact ging onderhouden met figuren als Troelstra en Kausky, Branting, Jau- rès en Bebel doch ook met Lenin, met wie Huysmans druk en soms kame raadschappelijk correspondeerde. Dat waren de jaren van strijd van het internationale socialisme tegen de dreiging van een wereldoorlog, die niet temin kwam en die Huysmans daarna, naar Nederland uitgeweken heeft willen bekorten. Want het was aan zijn initia tief te danken, dat in 1917 de zogenaam de Conferentie van Stockholm de so cialistische leiders van oorlogvoerende en neutrale landen verenigde. Dat ini- CAM1EL HUYSMANS tiatief is hem in België, ook door zijn politieke vrienden zeer kwalijk geno men. De grootheid van zijn karakter kan blijken uit het feit dat Huysmans eerst vele jaren later, na de Tweede Wereld oorlog, heeft onthuld dat hij voor zijn initiatief tot het bijeenroepen van de Conferentie van Stockholm werd ge dekt door koning Albert. Na de Eerste Wereldoorlog is Huys mans minister van Onderwijs geweest en hij mag doorgaan voor scholenbou wer bij uitnemendheid, die bovendien een fijn en origineel gevoel had voor de bevordering van het artistieke leven. Daar sloot de periode van het burge meesterschap van Antwerpen op aan, onderbroken door de Tweede Wereld oorlog, die Huysmans in vrij gebied doorbracht. Na 1945 werd hij eerste minister en daarna nog eens minister van Onder wijs. Huysmans was geen fanaticus ten zij tegen onrecht. Hij verfoeide de dom heid, hij was een wereldburger, zoals er op het ogenblik niet teveel zijn. In België niet, helaas ook niet daarbuiten. O HAARLEM De 58-jarige Haarlemse rechter mr. H. G. R., die vorige week een dodelijk ongeluk veroorzaakte, zal ge durende het onderzoek in deze zaak z(jn ambt als rechter niet uitoefenen. Bij het ongeluk, dat vorige week woensdag op de Zuiderhoutlaan in Haarlem gebeurde, kwam een achttienjarige stoffeerder om het leven. Hij wilde wel eens weten, waarom de radicalen eerst de oplossing van de „wijze mannen" niet onaannemelijk vonden, en nu ineens wèl. Hij vond het merkwaardig, dat de radicalen eerst als eis hadden gesteld, dat drs. Bo gaers vice-voorzitter van zijn partij zou worden. Nu stellen ze hun eisen blijkbaar hoger. „Zijn ze bang, dat ze worden ingepakt?", vroeg mr. Toxo peus zich af. Drs. J. M. den Uyl, de fractievoor zitter van de socialistische oppositie in de Tweede Kamer, zei gisteravond nog steeds op het standpunt te staan, dat de KVP zelf orde op zaken moet stel len. Voor een buitenstaander is de si tuatie in deze partij nu echter wel zeer onoverzichtelijk geworden, aldus de heer Den Uyl. Hij vond het merkwaardig, dat het advies van de vier „wijze mannen" op een zondagmiddag werd gepubliceerd. „Dat duidt op een crisissituatie". Het advies, was, volgens hem, overigens in de lucht komen te hangen na het geza menlijk optreden voor de televisie van de heren Schmelzer, Biesheuvel en Mellema. (Van onze correspondent) LONDEN Het zondagsblad News of the World is gisteren begonnen met het publiceren van het verhaal van de treinrover Charles Wilson die vorige maand in Canada is gearresteerd, drieëneenhalf jaar nadat hij uit de ge vangenis van Birmingham in Engeland was bevrijd. Dit is het verhaal zoals dat is ver teld door zijn vrouw Patrica, die nog steeds met haar dochtertjes in Canada woont. Zij heeft er naar verluidt veer tigduizend pond van het zondagsblad voor gekregen. Haar man zit een straf uit van dertig jaar in een Britse gevan genis. Volgens zijn vrouw heeft hij vijftig duizend pond moeten betalen voor zijn bevrijding uit de gevangenis; dat was destijds meer dan een half miljoen gul den. De buit die Wilson en zijn hand langers in 1963 in handen kregen, was ruim 26 miljoen gulden aan bankbiljet ten, geroofd uit een posttrein. Volgens mevrouw Wilson was haar man leider van de bende treinrovers en het plan voor zijn bevrijding door zes man uit de gevangenis ontstond al drie weken nadat hij er werd opgesloten. Een bevriende Franse relatie uit de on derwereld was leider van dat complot. Samen hadden zij, aldus mevrouw Wil son, verscheidene grote roofovervallen uitgevoerd in de jaren zestig. De hele zaak werd grondig voorbe reid en geoefend in de ruïne van een klooster in Frankrijk. Via een muur om de gevangenis klauterden de be vrijders naar binnen. Een van hen was een ervaren smid, een specialist op het gebied van sloten. Nadat de bewaker was neergeslagen en gebonden, kwam men in de cel van Wilson. Met hem klommen ze over de muur terug, naar een grote benzineauto, die speciaal was verbouwd voor het ver voer van Wilson en twee van zijn be vrijders. Ergens in de buurt van Bri- mingham stond een klein vliegtuigje te wachten. Daarmee vlogen ze naar Noord-Frankri j k. GRONINGEN In de eerste eenheid van de Hunze centrale van het Elektri citeitsbedrijf Groningen Drente (E.G.D.) te Groningen heeft zich gisteravond om streeks half acht een felle binnenbrand voorgedaan die zich aanvankelijk vrij ernstig liet aanzien, maar die. dank z(j snel ingrijpen van de Groninger brand weer binnen een kwartier bedwongen was. Het vuur woedde bij ketel I en ont stond doordat een zogenaamd kijkluikje niet goed gesloten was. Toen er overdruk ontstond in de ketel, kwam vuur uit de ketel naar buiten. Het vuur verspreidde zich daarna snel doordat lekkende olie van een olieleiding in brand raakte. De Groninger brandweer pakte het vuur aan met twee hoge drukstralen. De ketel werd door brand beschadigd, de stroomvoorziening werd niet gestoord. LONDEN Vijf gemaskerde man nen hebben ruim 130.000 pond sterling (ruim een miljoen gulden) buitgemaakt bij een roofoverval op een postkantoor in Londen. Vandaag moet blijken of dit bedrag misschien nog aanzienlijk groter is ge weest. In het weekende was niet duide lijk of ook de overschrijvingen van an dere postkantoren inbegrepen waren. Hetzelfde postkantoor, in de Londen- se wijk Paddington, is in 1952 ook al eens overvallen. Toen was 250.000 pond sterling (ruim tweeëneenhalf miljoen gulden) buitgemaakt. De 5 rovers drongen zaterdagavond omstreeks kwart voor acht de op dat ogenblik slecht bezette sorteerruimte binnen. De zes aanwezige personeelsle den werden met ploertendoders neerge slagen, gekneveld en in een kluis ge stopt. De bende verdween met enkele postzakken met bankbiljetten. Het personeel, dat wonden aan het hoofd en schouders had, wist zich later te bevrijden en sloeg alarm. Een van de aanwijzingen die de politie kreeg was dat een van de rovers een baard had en dat een andere een pet van de posterijen droeg. PARAMARIBO De Bond van oud- strijders in Suriname zal één dag na de aankomst van vice-president drs. J. A. Bakker in Paramaribo een demonstra tie houden. In een communiqué van de Bond wordt gezegd, dat „de. betoging geens zins is bedoeld om tegen de Nederland se regering of tegen minister Bakker te protesteren" en dat zij „hoegenaamd geen politiek karakter" heeft. Drs. Bak ker vertrekt morgen naar Suriname. De oud-strijders hadden aanvankelijk bij zijn aankomst een demonstratie wil len houden als protest Vegen, de houding van de Nederlandse regering in het grensgeschil met Guyana, tegen uitla tingen van enkele Nederlandse parle mentariërs en tegen het „geschrijf" over de grenskwestie door enkele Ne derlandse kranten. Toen de oud-strij ders dit plan bekend maakten, ver bood de Surinaamse regering een der gelijke betoging. ADVERTENTIE BRUSSEL Koningin Fabiola van België is gisterochtend geopereerd. De ingreep, die werd verricht in een zie kenhuis in Brussel, had tot doel belem meringen voor een eventuele zwanger schap weg te nemen. Daarmee zouden tevens de gevolgen van een vroegere operatie ongedaan zijn gemaakt. De koninging had op me disch advies al eerder besloten de in greep te ondergaan. Zij zal ongeveer twee weken in het ziekenhuis moeten blijven. NEW YORK De meeste Ameri kaanse zakenlieden koesteren een on verzoenlijke vijandschap jegens sena tor Robert Kennedy. Mocht Kennedy president worden dan zou zijn regering wel eens ernstig kun nen lijden onder deze vijandschap, al dus het Amerikaanse tijdschrift „For tune". Uit een door het tijdschrift ingesteld onderzoek naar de politieke gezindheid van vooraanstaande zakenlieden in het hele land bleek, dat „de naam Bobby Kennedy een bijna unanieme kreet van afkeuring teweegbracht". O DEN HAAG De datum, waarop de zomeruitverkoop begint, is thans defi nitief vastgesteld op 18 juli. De Raad voor het grootwinkelbedrijf die het Hoofdbedrijfschap Detailhandel verzocht de uitverkoop eerder te laten beginnen, heeft dit verzoek ingetrokken. AMSTERDAM Burgemeester dr. I. Samkalden en zijn vrouw openden gis termiddag in Amsterdam een lange stoet van Nederlanders, die bij het standbeeld de Dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein de februari-staking van 1941 herdachten. Een vracht bloemen, kransen en bloemstukken bedekte de grond voor het standbeeld, toen de bijna vijfdui zend mensen een stille tocht langs het monument hadden gemaakt. De staking van februari 1941 brak uit na een reeks van andere kleinere ac ties. Zij was gericht tegen de wegvoe ring van Joden uit Amsterdam, door de Duitse bezetter. ADVERTENTIE IN DE GELE PLASTIC KOKER SCHIPHOL Voor een bezoek van 3'/i week aan Thailand. Indonesië. Ma leisië en New Delhi in India is minister B. J. Udink van Ontwikkelingshulp za terdagmiddag van Schiphol naar Bang kok vertrokken. Daar zal hij o.a. met de minister van Verbindingen over de hulp spreken, die Nederland wil bieden in de regionale samenwerking van de landen in Zuidoost-Azië. Dinsdag reist de minister door naar Djakarta, waar hij twaalf dagen als gast van de Indonesische regering van gedachten zal wisselen over de Neder landse hulp. „Na Suriname en de Antillen, neemt Indonesië thans in het Nederlandse ont wikkelingsbeleid de grootste plaats in. Het zal dit jaar 17 tot 20 procent van onze totale hulpverleningsgelden ont vangen", aldus de minister bij zijn vertrek van Schiphol. De besprekingen zullen deels gevoerd worden ter voorbereiding van de door minister Udink als voorzitter te leiden intergouvernementale conferentie, die in april in Rotterdam wordt gehouden door de groep van vijftien donorlanden. De vorige conferentie van die groep, gehouden in november j.l. te Amster- dam, kwam tot het voornemen Indone sië in 1968 in totaal 325 miljoen dollar aan krediet te verlenen. Op 10 maart vertrekt de bewindsman naar Koeala Loempoer in Maleisië. „We zijn daar bezig met een reek» technische projecten", aldus de be windsman. Hij was van mening, dat naast Indonesië juist Thailand en Ma leisië belangrijke mogelijkheden kun nen gaan bieden voor investeringen van het Nederlandse bedrijfsleven. Jot slot zal hij in New Delhi een week de leiding op zich nemen van de Nederlandse delegatie op de Unctad- conferentie, die daar omstreeks 25 maart eindigt. Enkele dagen voor dat tijdstip, op 21 maart, wordt hij ech ter weer op Schiphol verwacht. ADVERTENTIE De brandweerkorpsen van Drieber gen en Zeist zijn zaterdag de gehe le dag in touw geweest om een brand bij de Nederlandse Kurkplatenfabriek in Driebergen in bedwang te krijgen. De brand, waarschijnlijk het gevolg van broei, was 's morgens om half zeven ontstaan in een partij geperste kurk, die buiten lag opgeslagen. Door de felle oostenwind sloeg het vuur al spoedig over naar de eigenlijke fa brieksgebouwen. Na enkele uren wa ren drie hallen Van het complex uit gebrand. De schade kan machines en materiaal beloopt zeker enkele tonnen. LONDEN Terwijl er ih allerijl wordt gewerkt aan 't tot stand bren gen van een luchtbrug om Aziatische in woners van Kenia voor donderdag nog naar Engeland te brengen, groeit daar de tegenstand tegen het wetsontwerp dat bedoeld is om deze ongelukkige mensen de pas af te snijden. Gisteren zijn er in Londen twee pro testdemonstraties gehouden tegen het wetsontwerp, waaraan ook enige duizen- deto blanken deelnamen. In de rege ringswijk Whitehall braken vechtpar tijen uit toen een andere menigte blan ken begon te roepen: „Stuur ze terug" en „Houdt Engeland blank!" Het wetsontwerp dat de regering-Wil- son vooral onder druk van een deel der oppositie door het parlement jaagt, kan donderdag al wet zijn. Die wet maakt het een ieder die een Brits paspoort heeft, maar nooit in En geland heeft gewoond en er geen noe menswaardige familiebetrekkingen heeft onmogelijk om het land zo maar bin nen te komen om er zich te vestigen. Getroffen worden vooral de vele tien duizenden Indiërs en Pakistanen die in Kenia wonen maar daar niet langer een werkvergunning kunnen krijgen. Deze mensen hebben Britse paspoorten. Zaterdag arriveerden er weer drie honderd Aziaten uit Kenia per vlieg tuig in Londen. Tussen vandaag en don derdag kunnen er nog wel twee- tot drie duizend komen. Wanneer het plan voor een luchtbrug wordt verwezenlijkt dat aan twee In dische miljonairs in Kenia is voorge legd, zal men er voor zorgen dat er zo veel mogelijk van de twintig- tot der tigduizend gezinshoofden van Aziaten voor donderdag in Engeland aankomen. Vier luchtvaartmaatschappijen heb ben extra vliegtuigen ingelegd tussen Nairobi, de hoofdstad van Kenia, en Londen; van andere wordt elk beschik baar toestel gecharterd om voor don derdag zoveel mogelijk Britse Aziaten uit Kenia weg te halen. In Nairobi spelen zich hartverscheu rende tonelen af op het vliegveld. Er worden kapitalen geboden voor een plaats in de schaarse vliegtuigen naar Londen. Engeland komt na donderdag voor een verschrikkelijk moeilijke kwestie te staan: wat moet er dan gebeuren met houders van Britse paspoorten die niet in Engeland mogen worden toege laten? Er geldt dan een quotum van 1500 van deze gevallen per jaar. BERGEN OP ZOOM Bij Korteven, op de weg van Bergen op Zoom naar Goes, is zaterdagnacht de twintigjarige P. van de Vrie uit Kapelle-Biezelinge met zijn bestelauto uit Kapelle-Biezelin ge met zijn bestelauto uit de bocht ge vlogen. Op weg naar het ziekenhuis is hij overleden. Een mede-inzittende werd ernstig gewond. WORMER In het Koninklijke Blin deninstituut in Bussum wordt binnen kort, waarschijnlijk op 14 maart, een modeshow gehouden voor blinde tie ners. Met de v«K»rbereiding voor deze show houdt de 22-jarige Louise Boot uit Wormer, sinds 1965 type-lerares aan dit instituut zich bezig. Het initiatief is ook van haar afkomstig. Het publiek, waarvoor do kleding be stemd is, „zal met de vingers moeten zien". Louise Boot kwam op het idee, nadat ze zelf in een show had meegelo pen en in de wachtkamer bij een arts in een tijdschrift iets had gelezen over een modeshow voor blinden in Düssel- dorf. Ze zegt: „Ik vind het oneerlijk, dat zij geen juiste voorlichting krijgen. Daar heeft overigens niemand schuld aan. Ouders hebben meestal geen idee van hippe kleren en de leilding van het instituut kan moeilijk zeggen: dit moet je dragen of dat... Het overgrote deel van de blinde tieners is slecht gekleed, met als gevolg dat hun handicap eer der opvalt". ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 5