Veenendaals dagblad Buiten Huren 11a vrijlating niet verontrustend verhoogd Papandreoe leidt comité tegen Griekse junta Gezinsvliegreizen naar V.S. veel goedkoper Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Beroering tot in rustigste hoek toe NACHTELIJKE RADICALE SAMENSPRAAK GEWONDE VIËT-CONG IN SCHUILPLAATS Ontbindingsverschijnselen beginnen meer en meer aan de dag te treden Man overleden na klap met fles op hoofd Student redt vrouw uit Leidse Rijn Tankauto ontploft; zes doden Vader schiet zijn gezin dood Koningin bezocht tentoonstelling Neergeslagen vrouw lag in vrieskou op straat Plan van 19 maatschappijen Gesprek in Bonn over rumoer om president Lübke zijn Hengeloër met auto verongelukt Israël akkoord met Jarring als bemiddelaar Westmoreland zou nog 125.000 man nodig hebben DROOG WEER A.R.-RADICALETS Roekengedrag ACHT VOORSTELLEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Ultg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prljs 17 cent Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. DINSDAG 27 FEBRUARI I968 - 42e JAARGANG no. 49 ALOM BERAAD OVER KVP DEN HAAG De eerste ontbindings verschijnselen in de KVP, rechtstreeks gevolg van de spanningen die zijn ont staan tussen de nog altijd overgrote meerderheid van de christen-democra ten en de oppositie van radicalen, zijn gisteren aan het daglicht getreden. Ook zelfs in de rustigste hoek van de KVP, die van het Democratisch Centrum Ne derland onder leiding van dr. S. W. Couwenberg, is beroering ontstaan. Het DCN zal zondagmiddag in Den Haag bijeenkomen, om uit te maken of het nog langer als stroming in de KVP zal blijven. Dit is een spoedberaad naar aanleiding van de houding van de groep-Bogaers, maar ook omdat de wijze mannen deze stroming links heb ben laten liggen. De vergadering van het DCN is ook bedoeld om na een mogelijk besluit tot uittreding zijn standpunt te bepalen ten aanzien van de radicalen en bestaande partijen, zoals D'66. Zoals bekend, streeft het DCN niet-confessionele par tijvorming na. In Amsterdam hebben de KVP-radi- calen besloten niet langer deel te nemen aan het overleg van „de Achttien", het officiële beraad tussen KVP. ARP en CHU over een christendemocratische samenwerking. Mr. E. C. M. Jurgens heeft daarom gisteravond verstek la ten gaan in de vergadering, die de Achttien in het Tweede-Kamergebouw hielden. Ook de jongerenorganisatie van de KVP heeft een vergadering uitgeschre ven, zaterdag 2 maart, naar aanleiding van de jongste en vandaag nog te ver wachten gebeurtenissen. Voorzitter Van Dongen zei gisteren al, dat naar zijn mening „een belangrijk deel" van de leden van de JOKVP wel zal bedanken. Het partijbestuur van de KVP zal zich eveneens zaterdag in Baarn beraden over de situatie in de partij. Tenslotte zal de Americain-groep, die zichzelf Werkgroep van christen-radi calen noemt, zaterdag in Utrecht ver gaderen om na te gaan waar deze sa menwerkende radicalen van KVP, ARP en CHU nu aan toen zijn. De a.r. radicalen zullen vanavond al in eigen kring met fractievoorzitter Biesheuvel de politieke toestand be spreken. Mr. Biesheuvel zei gisteren, dat naar zijn oordeel alsnog moet wor den gezocht naar mogelijkheden om de moeilijkheden in de KVP op te lossen. „Een gebrek aan vertrouwen kan altijd worden hersteld", zei hij. Ongeveer 45 radicalen uit de KVP waren gisteravond in Utrecht bijeen om daar met elkaar de crisis-situatie in de KVP te bepreken. Onder de aan wezigen bevonden zich oud-premier mr. Cals en oud-minister drs. Bogaers. De bijeenkomst duurde tot diep in de nacht. Aan de besprekingen werd ook deel genomen door de a.r.-radicaal drs. D. Kuiper en de c.h.-radicaal drs. H. J. Viersen. De groep van Achttien, heeft op zijn Tfngelsen, die, waar het nut of schd van een bepaalde vogelsoort be treft, niet over één nacht ijs gaan, zijn de roek gaan wantrouwen, toen ze zijn gangen nagingen op een soort jacht-proefveld (Burgate Manor), waar op wetenschappelijke basis allerlei on derzoekingen worden verricht om trent haar- en vederwild. Daarbij komen soms onverwachte dingen aan het licht. Zijn er veel roeken (zomer en wintervogels), dan wordt de spoe ling dun en bleken ze de smaak beet te krijgen van nieuwe gerechten, zoals kuikens en eieren, die ten tijde van hun eigen broedsel verschijnen. Zelfs leveren zij op Burgate met de bos- kraaien het hoogste percentage onder de nestrovers. In weerwil van scherpe bestrijding gelukte het de slimme be lagers, tal van patrijzennesten uit te halen en slechts bij zeer vroegtijdige hoge dekking zagen ze geen kans meer. Ook interesseerden de slimme vogels zich in 't bijzonder voor de grazige „eilandjes" met patrijzenleg- sels, die bij 't maaien blijven staan. Ze bleken hoenders, die zich naar hun home begaven, steelsgewijs te volgen. Deponeerden de onderzoekers stenen eieren in het veld, dan vond men deze later overal verstrooid terug en ook las men hen bij honderden onder de bomen der nabije roekenkolonie. De rovers hadden zich in hun buit ver keken, maar haalden hun schade op een naburige fazanterie dubbel en dwars in. Men kon alles met alles be rekenen, dat roeken de derde plaats onder de notoire nestberovers in namen. Het is duidelijk, dat behalve het veerwild ook alle overige bodem- broeders hun cijns aan deze veld- schuimers moeten betalen en deze lig gen mij even na aan het hart als de vertroetelde patrijzen en fazanten. 27 febr. '68 A. B. WIGMAN Enkele tientallen radicalen uit de K.V.P. waren te Utrecht tot diep in de nacht bijeen om samen de crisis binnen de partij te bespreken. Om streeks één uur werd deze foto ge maakt van drs. Bogaers en mr. Cals, die even een onderonsje hadden tij dens een korte onderbreking van de vergadering. vergadering van gisteravond besloten, voorlopig althans, een einde te maken aan het overleg. De tot nu toe in dit overleg bereikte resultaten zullen worden aangeboden aan de partijbesturen, di"rich ovfer de ze resultaten en over het werkprogram van de groep van Achttien zullen moe ten beraden. Eerst wanneer de partij besturen daarover een standpunt heb ben bepaald, kan een hervatting van het overleg in de groep van Achttien wor den tegemoet gezien. Na afloop van de vergadering, werd in een officiële verklaring meegedeeld, dat zoals begrijpelijk in de bijeenkomst uitvoerig is gesproken over de ontwikke lingen, die zich in de drie partijen se dert de vorige bijeenkomst (gehouden op 2 februari) hebben voorgedaan. Men heeft elkaar vertrouwelijk en zeer openhartig geïnformeerd. De Acht tien gaan er van uit, dat de diverse partijorganen de competente organen zijn om een beslissing te nemen over een program en omtrent de samenwer king van deze drie partijen. De Acht tien zijn van mening, dat thans de par tijbesturen gelegenheid moeten hebben voor beraad over de ontstane situatie en over de resultaten en het werkpro gram van de Achttien. Drs. A. D. W. Tilanus (CHU), die ook deze tiende vergadering van de Acht tien leidde, noemde het bijeenbrengen van de .ontstane situatie' en de resulta ten en het werkprogram in het commu niqué een „toevallige coïncidentie". Hij wees er op, dat in het overlegorgaan bepaald geen splitsingsgevaar dreigt. Voor meer nieuws over de crisis bin nen de KVP zie men ook alders in dit nummer: „Drs. Aarden verzweeg wat Bogaers er van dacht". DE RIJP De 29-jarige bouwvak ker S. S. uit De Rijp is op verdenking van mishandeling, de dood ten gevolge hebben, gearresteerd. Zaterdagavond ontstond tijdens een familiefeest ten huize van de 46-jarige R. Brandt in De Rijp een hevige ruzie tussen Brandt en zün pleegzoon S. De ruzi e liep zo hoog, dat S. zijn stiefvader een klap met een bierfles op zijn hoofd gaf. Na de ruzie verlieten de andere gas ten de woning. Ook de vrouw, met wie Brandt samenleefde, vertrok met haar negenjarig dochtertje, naar familie in Landsmeer. Toen zij zondagmiddag in de woning terugkeerde, trof zij Brandt in bed aan waar hij klaagde over hoofdpijn. Een geconsulteerde arts achtte overbren ging naar het ziekenhuis in Purmer- end raadzaam. De heer Brandt is daar in de loop van maandag overleden. S. zal vrijdag voor de officier van Justi tie te Alkmaar worden geleid. UTRECHT In het Academisch Zie kenhuis in Utrecht is maandagnacht de 31-jarige mej. C. J. K. uit Amsterdam opgenomen, nadat zij met haar auto in de Leidse Rijn te De Meern was gere den. De vrouw werd gered door de 21- jarige student C. W. Peek. Mej. K. werd uit de wagen geslin gerd toen deze te water raakte. De vrouw reed vermoedelijk onder invloed van sterke drank. Een tweede voorbij ganger, de monteur J. van Oosteren, is in het water gedoken om te zien of zich in de auto nog andere passagiers bevonden. Dit bleek niet het geval. DEN HAAG In de 345 gemeenten in het noorden en zuiden van het land, waar de huren sinds 1 oktober zjjn vrijgelaten, hebben zich geen verontrustende ont wikkelingen voorgedaan. Dat heeft minister Schut (Volkshuisvesting) gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek kan nog geen conclusies in ge tallen geven. Maar een eerste steek proef wekt de indruk, dat niet op grote schaal is overgegaan tot huurverhogin gen. De verhogingen zijn in het alge meen redelijk gebleven. Het C.B.S. zet zijn onderzoek nog voort. In het tijdvak oktober tot en met januari in vier maanden tijds dus hebben de huuradviescommissies 297 schriftelijke aanvragen om raad ontvangen van huurders of verhuur ders. In Groningen werd 43 keer ad vies gevraagd, in Drente twee, in Zeeland 161, in Noord-Brabant 85 en in Limburg zes keer. Kantonrechters hebben 55 aanvragen om advies ingediend, te weten twaalf in Groningen, acht in Drente, twintig in Zeeland, negen in Noord-Brabant en zes in Limburg. Het aantal inlichtin gen, dat mondeling werd verstrekt, be droeg per huuradviescommissie niet meer dan enkele tientallen per maand, zo laat minister Schut weten. De kantonrechters kregen 269 verzoe ken van huurders om de wettelijke ont- ruimiingstermijn te verlengen. Ver deeld over de provincies waren dit er 57 in Groningen, dertien in Friesland, 27 in Drente, 71 in Zeeland, 44 in N. Brabant en 57 in Limburg. Op 31 januari waren 120 verzoeken afgehandeld. De ontruiming werd drie maanden tot eer. jaar opgeschort. Slechts hoogst zelden is een verzoek om uitstel van de ontruiming afgewe zen, aldus minister Schut in een brief aan de Tweede Kamer. Op 1 mei worden de huren vrijgelaten In nog eens 31 gemeenten in Noord- Brabant en 53 gemeenten in Limburg. De huren zijn in die provincies dan alleen nog gebonden in: Den Bosch, Breda, Helmond, Tilburg. Vught, Eind hoven, Best, Geldrop, Heeze, Nuenen, Oirschot, Son en Breugel, Valkens- waard, Veldhoven, Waalre, Maastricht, Brunssum, Eijchelshoven, Heerlen, Hoensbroek, Kerkrade, Nieuwenhagen, Schaesberg en Ubach over Worms. In deze gemeenten worden de huren waar schijnlijk 1 januari volgend jaar vrijge laten. MEXICO In Mexico-City zijn gis teravond zes personen verbrand en zestig min of meer ernstig gewond doordat een tankauto met benzine ont plofte. De wagen reed te snel door een bocht, ramde een geparkeerde auto en sloeg over de kop. De benzine stroomde over de straat en vloog in brand. De drie inzittenden konden zich in veilig heid stellen. Kort daarop explodeerde de tankauto. Zes gebouwen raakten in brand. De slachtoffers hadden zich te dicht bij de plaats van het ongeluk ge waagd. CHARLESTON (Zuid-Carolina) Gisteren is in een huis in West Ashley bij Charleston een gezin van vijf per sonen levenloos aangetroffen. De politie neemt aan dat de vader, de 33-jarige Edward Williams, eerst zijn vrouw en drie kinderen heeft doodgeschoten en daarna de hand aan zichzelf heeft ge slagen. Er is een onderzoek ingesteld. STOCKHOLM De Griekse oud minister Andreas Papandreoe heeft gisteren in Stockholm de vorming bekendgemaakt van een Grieks be vrijdingscomité, „PAK" geheten, waarvan hijzelf de leiding heeft. Het comité, dat de activiteiten moet coördineren van organisaties die te gen het militaire bewind in Athene zijn gekant, heeft naar zijn zeggen al van duizenden Grieken in binnen- en buitenland adhesiebetuigingen ontvangen. Papandreoe wilde zich niet uitlaten over de tactiek die zijn comité zal gaan volgen. Hij deed op een pers conferentie een beroep op de Weste lijke landen, een toeristische boycot van Griekenland te beginnen, en ver klaarde dat de junta in Athene tot dusver de macht had kunnen behou den dank zij een wijdvertakt net van geheime agenten, die overal infil treerden. In een buitenwijk van Athe ne is naar zijn zeggen een „hypermo dern" martelcentrum ingericht, waar een zekere kapitein Zoerelis de scepter zwaait. Andreas Papandreoe brengt een vier daags bezoek aan Zweden als gast van 't Zweedse comité voor demo cratie in Griekenland en van de so ciaal-democratische partij. Een Stockholmse krant kreeg een ano niem telefoontje met de mededeling dat Papandreoe, die in ballingschap leeft, bij zijn aankomst vermoord zou worden. De politie stuurde men sen naar het vliegveld, maar er de den zich geen incidenten voor. Ook functionarissen van het comité, dat Papandreoe had uitgenodigd, zijn bedreigd. Papandreoe zei gisteren nog dat hij van plan is zich na zijn informatie reis door de wereld, d.w.z. eind april, voorlopig in een Scandinavisch land te vestigen. UTRECHT Koningin Juliana heeft maandagmiddag in gezelschap van jkvr. Röeii. de tentoonstelling van gebrandschilderde ramen vaéi Joep Ni colaas in het Centraal Museum in Utrecht bezocht. Zij werd ontvangen door de directrice van het museum, mej. dr. M. E. Houtzager en door de kunstenaar Joep Nicolaas zelf. De Koningin toonde zeer grote be langstelling voor het oeuvre en voor de opbouw van de tentoonstelling. Na een kijkje achter de schermen van het mu seum, bekeek ze de veertig tentoonge stelde glasramen stuk voor stuk. Na afloop van de bezichtiging werd de thee gebruikt in een van de stijlka mers van het Centraal Museum. Het privébezoek van de Koningin duurde bijna twee uur. Vannacht om kwart over drie heeft een onbekende de 63-jarige weduwe A. M. de Rooy-Mommersteeg op de Bes- terdring in Tilburg van achteren aan gevallen en haar met een hard voorwerp op de schedel geslagen, waardoor zjj dusdanig letsel opliep, dat z(j moest worden opgenomen in een ziekenhuis. De dader was het om de tas van de vrouw te doen, want daarmee ver dween hij, zich niet bekommerend om de vrouw, die daarna nog onopgemerkt een half uur in de vrieskou op straat is blijven liggen De tas bevatte overi gens niets wat van waarde kan zijn ge weest voor de dader. De toestand van de vrouw is redelijk In de citadel van Hoeé, die na een strijd van meer dan een maand in handen van de Zuidviëtnamese en Amerikaanse strijd krachten is gevallen, gaat het zoeken naar Viët-cong-soldaten nog steeds voort Op de linker foto ontdekt een Amerikaan een gewonde vijand, die hij (rechts) uit zijn schuilplaats trekt SCHIPHOL Reizen op een retourtje tegen enkele-redstarief. Dit is het voor stel van negentien luchtvaartmaatschappijen met diensten over de Noordatlan- tische Oceaan aan de IATA, de internationale organisatie van deze bedrijven. Het is de bedoeling de meereizende gezinsleden van een gezinshoofd te laten profiteren van deze reductie van bijna vijftig procent. Het gezinshoofd moet het volle tarief betalen. HEIN RICH LÜBKE onderzoek BONN De Wcstduitse bondskanse lier Kiesinger, heeft gisteren zijn „car navalsvakantie" onderbroken om met president Lübke overleg te plegen over wat er moet gebeuren, nu de aanval len op het verleden van het staats- hoefd steeds feller worden. Doftie^vste ontwikkeling vormt d<- oj,fi,e^ var „Der Stern het grootste Wv^tHuitse geïllustreerde weekblad. tot Lübke om onverwijld af te treden. „U hebt een kans om uw land een werkelijke dienst te bewijzen. Het zou de eerste stap zijn naar het herstel van de ge zondheid van dat land". Zoals bekend wordt de 73-jarige pre sident Lübke, wiens tweede ambtster mijn volgend jaar juli afloopt, er van beschuldigd in de oorlog betrokken te zijn geweest bij de bouw van onderko mens voor concentratiekampgevange nen die voor de nazi's dwangarbeid moesten verrichten. Het staatshoofd heeft de beschuldigingen tegengespro ken. In een open brief aan zijn lezers wees hoofdredacteur Nannen van „Der Stern" er op, dat de president hem niet wegens smaad voor het gerecht heeft gedaagd. Volgens officiële krin gen zou Lübke de kwestie wel voor de rechter willen brengen. Zijn raadge vers zouden dit echter beneden zijn waardigheid achten en van oordeel zijn, dat de regering en het parlement het staatshoofd moeten verdedigen. KEYENBORG Afgelopen nacht is op de Keijenborgseweg te Keijenborg de 22-jarige Hengeloër A. F. M. Wae- nink met zijn auto verongelukt. Het on geluk gebeurde omstreeks half vier. Waenink is in de bocht even voorbij café Eikenboom de macht over 't stuur kwtft geraakt en tegen een boom ge botst. Voorbijgangers vonden de totaal ver nielde auto, maar het slachtoffer was toen al overleden Het stoffelijk over schot is overgebracht naar het St Jo zefziekenhuis te Doetinchem Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend JERUZALEM „Wij beschouwen de weigering vai. de Arabische staten om met ons aan dezelfde tafel te gaan zitten als een weigering om vrede te sluiten", zo heeft de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken, Eban, gis teren in het parlement verklaard. Bij het indienen van de begroting van zijn ministerie zei de minister, dat Israël zijn standpunt ten aanzien van rechtstreeks overleg enigszins heeft ge wijzigd. Nu is het bereid deel te ne men aan een conferentie, als deze wordt georganiseerd door de Zweedse diplomaat Gunnar Jarring, die als speciale vertegenwoordiger van de VN-secretaris-generaal Oe Thant de mogelijkheden van een vrede iin het Midden-Oosten onderzoekt. Vroeger wilde Israël van geen enkele bemidde ling weten. Minister Eban verklaarde voorts, dat Israël ook buiten Jarring om con tacten heeft met de Arabische staten, waarbij gesproken wordt over proble men betreffende de grenzen en de vre de. De regeling is bestemd voor vliegrei zen van Europa en het Midden-Oosten naar de Verenigde Staten en Canada Zij geldt, behalve voor de normale vliegreizen, ook voor de individuele Ité- reizen In de praktijk van het luchtverkeer blijkt dat een gezin van man, vrouw en een kind (tussen twaalf en 22 jaar) de meest voorkomende combinatie i« Dit drietal moet nu voor een jaarretour van Amsterdam naar New York in de economyklasse in totaal 4830 gulden betalen Dit bedrag zou bij aanvaarding van het voorstel worden teruggebracht tot 3304 gulden wat een reductie van 1526 gulden betekent Zo is de situatie in het zogenaamde laagseizoen In het hoogseizoen (zes tot zeven we ken in de maanden juli en augustus) liggen de bedragen hoger Nu voor het gezin van drie personen 5769 gulden, wordt 3947 wegens een reductie van 1822 gulden De overeenkomstige bedragen bij ge bruik van een 21-daagse retour zijn: nu 3727 gulden, wordt 2903 gulden dus een reductie van 824 gulden Dit voorstel van de negentien maat schappijen is in een tussentijdse verga dering van de I.A.T.A. in New York uit de bus gekomen, nadat acht verschillen de voorstellen op tafel waren gebracht door verschillende bedrijven. Het voorstel vond genade, mede om dat het weinig papieren rompslomp met zich mee brengt Het is ook gedaan van wege de korte tijd die nog rest tot de datum van inwerkingtreding, namelijk 1 april Bovendien moeten de reisbu reaus en verkopers van Ité-reizen zich op korte termijn aanpassen Zij hebben al een intensieve voorbereiding op het komende seizoen achter de rug Het enige onzekere punt in deze op zienbarende ontwikkeling is, dat de eveneens bij de IATA aangesloten luchtvaartmaatschappijen, die zelf niet over de oceaan vliegen, maar er zijde ling met doorverbindingen bij batrok ken 'zijn hun reacties moeten kenbaar maken. Het gaat om veertig bedrijven die uit genodigd zijn schriftelijk antwoord te geven Men verwacht dat het wel enkele weken zal aanlopen voordat alle post hierover binnen is. Tenslotte zullen de regeringen van de betrokken landen er hun fiat aan moeten geven ADVERTENTIE "hipp8 hoek" met boetieks - bands discobar» affiches zelf-verf-ekspressie etc. 26 FEBR. t/m 4 MAART Geopend van 10-17 en 19-22 uur Zaterd. en zond. 10-17 uur Toegang: f.2!° (ïreln-Toegangsbiljet met 3x reduktie WASHINGTON De democratische senator Stephen Young, een lid van de militaire commissie van de senaat, heeft bij een bezoek dat hij onlangs aan Viëtnam heeft gebracht van de Amerikaanse opperbevelhebber West- moreland vernomen dat hij nog 125.000 Amerikaanse militairen in Viëtnam wil hebben. Doven de Britse eilanden en de Noordzee handhaafde zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk. Langs de westflank van dit druksys- teem trokken frontale storingen in noordelijke richting over de oceaan naar IJsland en zetten van daaruit koers naar Noord-Europa. Omstreeks middernacht bereikte een dergelijke storing het uiterste noorden van ons land. Zij veroorzaakte daar wolkenvelden, die de nachtelijke af koeling temperden. Er werden daar minimumtemperaturen van ongeveer -3 graden bereikt. Neerslag van be tekenis is er echter niet gevallen. In het midden en zuiden van het land, waar het onbewolkt bleef, vroor het vannacht plaatselijk weer 6 tot 7 gra den. In de huidige weerssituatie komt niet veel verandering. De wolkenvel den, die boven noord-Nederland aan wezig zijn, zullen zich iets verder naar het zuiden uitbreiden. In de komende nacht wordt opnieuw lichte en op en kele plaatsen matige vorst verwacht.

De Vallei | 1968 | | pagina 1