Woordenstrijd om miljarden Wat ziet de TV-cameraman indezoeker? evoluon vsnaion Wheeler gelooft niet in aanval op Khe Sanh Russische delegatie in Boedapest Vredespoging Thant weer mislukking Rennies Over de Prestige Edelmoedige oplichter in gevangenis Italiaanse vervoerders in staking Japan bouwt een vloot voor de Sovjet-Unie Een moeder geeft Davitamon 10. Elke dag. Quick Up't is goed. Ko drinkt't. DISCUSSIE IN NEW DELHI OVER INTERPRETATIE NATIONAAL INKOMEN MAKARIOS HERKOZEN Half jaar cel voor verkoop slechte auto Tijd niet rijp belasting voor arme landen k Bromfietsdief kreeg na drie jaar berouw Oorlog in Viëtnam r WÊÈ Voorselectie van inzendingen voor stadhuisprijsvraag Griekenland wil geen VN-onderzoek „BESCHEIDEN MAN IN DE KRANT POMPEN GROOT VERSCHIL HALF MILJOEN SLUITPOST PROGRESSIE eindhoven gaat jaren mee Super ZEEM Censuur Brandend maagzuur, INGETROKKEN TOUWTREKKEN KWALIJKE ZAAK DINSDAG 27 FEBRUARI 1968 NICOSIA (AP) De president van Cyprus, aartsbisschop Makarios, is met overweldigende meerderheid herkozen voor een nieuwe ambtstermijn van vijf jaar. De verkiezingen, die zondag wer den gehouden, brachten ruim 95 pro cent van het aantal stemmen op naam van de 54-jarige president. De opkomst bij de verkiezingen was erg groot ruim 93 procent van de stemgerechtigden. De enige tegenstander van Makarios, dr. Takis Evdomas, kreeg slechts 8577 stemmen, tegen Makarios 220.911. Dr. Takis Evdomas beschouwt aansluiting van het eiland bij Griekenland als enige oplossing voor het vraagstuk Cyprus. O Van onze correspondent PARIJS In de gevangenis van Lyon vraagt Michel Due (25) zich op fiet ogenblik af, of het niet beter is aan een moedige daad stilzwijgend voorbij te gaan dan ervoor beloond te worden. Hij zit namelijk in de gevan genis als gevolg van het feit, dat hij een man eo een kind van de verdrin kingsdood heeft gered. Op 20 februari stond hij aan de oever van de Saóne in Lyon te schil deren, toen hij zag hoe een jongetje, dat met zijn vader een auto stond te wassen in het water viel. De vader sprong zijn zoontje achterna, maar verlamd door de schrik, het koude water en zijn dikke kleding dreigde hij met zijn zoontje te verdrinken. Michel Due aarzelde geen ogenblik, sprong de rivier in en haalde beiden op de kant. Toen de politie arriveerde zaten de drenkelingen nog op de zelf de plaats, maar de redder was verdwe nen. „Een bescheiden man", zeiden de geredden prijzend. Toen men hem na enkele dagen zoeken toch weer vond, was hij ver wonderd over zoveel publiciteit. „Toen ik in Le Havre woonde, heb ik wel tien keer iemand uit het water ge haald". Dit stond te lezen in het plaat selijke dagblad van Lyon, dat echter bepaalde banden heeft met een pro vinciale krant in Bretagne. Het verhaal kwam dus ook in Le Havre in de krant. Helaas bevonden zich daar politiemannen, die Michel Due reeds lang zochten, niet om hem geluk te wensen, maar om hem te ar resteren voor een aclhtal oplichterijen. Ze herkenden hem prompt van de foto in de krant. in PARIJS Een garagehouder te Fres- nes, een zuidelijke voorstad van Parijs, is door een gerechtshof in Parijs veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf en een geldboete van vijfduizend francs (3650 gulden) omdat hij een ondeugde lijke auto had verkocht. De garagehouder had een veertien jaar oude Studebaker verkocht aan een Algerijn, een zekere Badaoui. Twee van de banden van deze wagen waren voor 95 procent versleten, maar de garage houder beloofde hem binnen korte tijd nieuwe te zullen leveren. Bij een proefrit bleek, dat men het rempedaal geheel kon indrukken zonder dat er iets gebeurde. „Dat geeft niet", stelde de garagehouder de koper gerust, „een paar maal flink pompen met het rempedaal en dan doet hij het wel". Badoui ging met de wagen op stap en een uur later pompte hij te laat met zijn rempedaal. Hij reed een trottoir op en doodde daar een moeder van twee kinderen. De rechtbank meende dat de verkoper van de wagen een even grote fout had gemaakt als de automobilist. Omdat de koper bovendien nog een verkeersover treding had begaan, kreeg hij een ge vangenisstraf van een jaar en duizend francs (730 gulden) boete. (Van een bijzondere medewerker) "ÏVTEW DELHI Tijdens de Wereldhandelsconferentie in de Indische hoofd- stad New Delhi worden niet alleen politieke demonstraties gehouden te gen de aanwezigheid van landen als Zuid-Afrika. In een aantal commissies wordt het werkelijke werk gedaan, al gaat dat soms schuil achter spitsvondige interpretaties van woorden. Wanneer men evenwel bedenkt dat het soms gaat om twee of drie miljard dollar méér voor ontwikkelingshulp, wordt de sub tiele woordenstrijd wat begrijpelijker. Het spel met woorden voltrok zich de derde commissie van de We reldhandelsconferentie. Onder voor zitterschap in de Nederlander mr. J. Everts werden pogingen gedaan vast te stellen wat nu eigenlijk een hulp aan ontwikkelingslanden ter grootte van één procent van het nationaal inko men is. Al eerder was afgesproken dat in 1970 alle ontwikkelde landen één pro cent aan de arme landen zouden ge ven. Vraag is nu geweest: Gaat het om één procent van het bruto natio naal inkomen, dus v ór overheid en be drijfsleven op machines en gebouwen hebben afgeschreven, of om het netto nationaal inkomen, dus na afschrij vingen. Voor de arme landen betekent dat een verschil van drie miljard dollar. Op een totaal bedrag van tien miljard aan overheidshulp en particuliere in vesteringen samen, een niet te ver waarlozen feit. Voor Nederland zou dat betekenen dat de hulp niet op 750 miljoen gulden maar op 821 miljoen zou moeten worden gebracht. Overigens koestert niemand de illu sie dat een uitspraak over deze vraag direct tot verhoging van de ontwikke lingshulp zou leiden. Het debat is al- een een duidelijk symptoom van de ontmoediging over de stagnatie in de groei van de ontwikkelingshulp. Particuliere investeringen in ont wikkelingslanden vergen veel minder offers dan giften of renteloze leningen. De particuliere kapitaalstroom ver dient de naam „hulp" daarom nauwe lijks. Het is evenzeer duidelijk dat voed selhulp niet door politieke overwegin gen moet zijn ingegeven maar door menselijke. Dat neemt echter niet weg dat niemand is gebaat bij eindeloze debatten over vrijblijvende cijfers tij dens een conferentie die per dag al leen al een half miljoen dollars kost. Niemand heeft de één procent al gehaald met uitzondering van Frank rijk, dat er dan ook behoorlijke poli tieke munt uit slaat. Canada, Neder land, Japan. Zweden en Denemarken hebben beloofd binnen drie of vier jaar die één procent te bereiken. De omvang van de aflossingen en rentebetalingen van de arme landen aan de rijkere is al zo groot, dat de ontwikkelingshulp amper voldoende is om aan deze verplichtingen te kunnen voldoen. Sommige Zuidamerikaanse landen zijn al zover dat zij nieuwe le ningen geheel moeten besteden aan de aflossing van anderen. Als deze ont wikkeling doorgaat, kunnen de rijke landen in 1970 „hulp" verlenen zonder dat het ze ook maar een dollar kost. Men ontvangt dan evenveel uit de ar me landen terug als er heen gaat. Natuurlijk heeft een aantal landen la^t met hun betalingsbalans. Het aan passingsvermogen van de economie in Amerika, Engeland of Duitsland zou die men meent datr de hulpprogram ma's om economische redenen moes ten worden ingekrompen. Het is een politieke beslissing de hulpverlening tot sluitpost van de begroting te ma ken. De rijke landen hebben in New Delhi kritiek uitgeoefend op hen, die de een procent tot doel willen verhef fen. De indruk is evenwel sterk dat het hun er slechts om gaat hun gerin ge activiteiten te versluieren. Er kunnen echter ook gegronde be zwaren tegen die één-procentsbepaling worden aangevoerd. Enerzijds wordt er geen rekening gehouden met de draagkracht van de verschillende lan den. Anderzijds is er geen houvast over een juiste verdeling van de gel den. Een internationaal belastingstelsel zou die bezwaren kunnen ondervan gen. Welvarende landen zouden kun nen worden aangeslagen (progressief zoals in ons eigen belastingstelsel) overeenkomstig het inkomen per hoofd van de bevolking. De mate van armoe van een land zou dan maatstaf voor de verdeling moeten zijn. Voor een dergelijk systeem is de tijd ech^r nog niet rijp. Het ziet er ook niet naar uit dat het tweede ontwikke- lingsdecennium (19701980) begint met het algemeen aanvaarde idee dat ontwikkelingshulp een plicht is voor de rijke landen en het ontvangen van die hulp een recht van de arme landen. ADVERTENTIE Zie het zeifin het Evoluon. Stel zelf de beeldgrootte in en bekijk het resultaat op de monitor; in kleur of in zwart/wit, zoals u wilt Veel van zulke interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon tot een belevenis. Voor iedereen! Toegang f 1.- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur ltuim parkeerterrein Gerieflijk restaurant In 1966 gesticht door Philips. DELFT De 32-jarige voorwerker J. V. uit Delft is gisternacht gewond ge raakt, toen een roerketel van de Gist en Spiritusfabriek in Delft ontplofte. Hij liep brandwonden op aan gezicht en handen. De brand, die door de explosie ont stond, is door het personeel geblust. Er was weinig schade. ADVERTENTIE DE IN DE GELE PLASTIC KOKER OAIGON (Reuter) Generaal Wheeler, voorzitter van de Ameri kaanse chefs van staven, gelooft niet dat Noord-Viëtnam de mariniersbasis Khe Sanh nog zal aanvallen. „De prijs (voor Noord-Viëtnam) zou te hoog zijn", zei hij. Wheeler keerde gisteren naar de Ver enigde Staten terug van een bezoek aan Viëtnam. Bij een tussenlanding in Bangkok noemde hij het communisti sche offensief in Viëtnam een „cynische schending van het nieuwjaarsbestand". Volgens de laatste tellingen zouden veertigduizend communisten zijn ge sneuveld, aldus Wheeler. Zijn verklaring over Khe Sanh was overigens in strijd met een uitspraak die generaal William Westmoreland een dag eerder in Saigon had gedaan. Westmo reland, de Amerikaanse opperbevelheb ber in Zuid-Viëtnam had, naar hij zei, geen enkele reden om te veronderstel len dat de Noordviëtnamezen hun plan om Khe Sanh te veroveren hadden op gegeven. In de basis Khe Sanh, in het noorden van Zuid-Viëtnam, wachten vijfduizend Amerikaanse mariniers al weken op een grootscheepse Noordviëtnamese aanval. In de heuvels rondom de basis zou Noord-Viëtnam tenminste twintigdui zend man strijdkrachten hebben samen getrokken. De Verenigde Staten stelden gisteren een censuur in op hun eigen berichtge ving over aanvallen van de Viët-Cong en Noordviëtnamese eenheden. Bijzon derheden over slachtoffers en aange richte schade zullen worden achterge houden om de tegenstander geen ongewenste inlichtingen in handen te spelen. De Zuidviëtnamese regering vaardigde gisteren nieuwe veiligheidsmaatregelen uit om infiltraties van de Viët-Cong in Saigon tegen te gaan. Als gevolg van de nieuwe maatregelen mogen wagens die levensmiddelen aanvoeren, de stad niet meer in. Ze moeten buiten de stad wor den gelost. Het is herhaaldelijk gebeurd dat Viët-Cong guerrilla's verborgen on der de lading van zulke wagens onge hinderd Saigon binnenreden. Zowel het Amerikaanse militaire op perbevel als de Zuidviëtnamese regering kwam bij het jongste offensief van de Viët-Cong geschokt tot de ontdekking dat de guerrilla's een reusachtige voor raad wapens de Zuidviëtnamese hoofd stad hadden binnengesmokkeld. AMERSFOORT Een nog onbeken de man kreeg zondag zoveel spijt van een drie jaar geleden in Socsterberg gepleegde bromfietsdiefstal, dat hij het voertuig in de nacht van zondag op maandag bij de Amersfoortse politie terugbezorgde, vergezeld van een brief waarin hij zijn spijt betuigde. De politie trof de brommer, die niet was voorzien van een verzekerings plaatje, aan tegen de gevel van het bu reau. Enkele uren later belde de man op om mee te delen, dat hij de brom fiets in 1965 in Soesterberg had ont vreemd en berouw had gekregen. Op de trap van het bureau kon de politie een brief met nadere mededelingen vin den. Daarin schreef de man ondermeer dat hij de bromfiets niet had durven verzekeren. Door bemiddeling van een kruidenier in Zeist zou de bromfiets aan de rechtmatige eigenaar kunnen worden terugbezorgd. De man schreef ook via de krant te willen vernemen, wie de eigenaar is geweest, opdat hij hem kan bedanken. Tot dusver heeft >men de eigenaar echter nog niet kun nen achterhalen. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! fvV v (Van een onzer redacteuren) HET is niet de eerste maal dat Oe Thant (59), de secretaris-generaal van de VN, probeert de Viëtnamese kwestie uit de hopeloos lijkende impasse te halen. Het zal ook niet de eerste keer zijn als zijn pogingen vruchteloos blij ven. In weerwil van de bemoedigende aandrang die Oe Thant dit weekeinde op de Amerikaanse regering uitoefende als de bombardementen op Noord- Viëtnam worden gestaakt zullen besprekingen wellicht binnen enkele dagen kunnen beginnen zijn er geen aanwijzigingen dat president Johnson de raad van de secretaris-generaal zal opvolgen. Integendeel, het bezoek van generaal Wheeler, voorzitter van de Amerikaan se chefs van staven, en de loyaliteits verklaring aan het adres van generaal Westmoreland, die Wheeler namens de Amerikaanse regering aflegde, duiden erop dat de Amerikaanse regering ge neigd is de militaire raadgevingen op te volgen. De Viëtnamese kwestie heeft Oe Thant al eerder grote teleurstellingen bezorgd. Dat leidde er zelfs toe dat hij zich in september 1966 niet langer kandidaat wenste te stellen voor een volgende ambtstermijn als secretaris generaal. Geschokt door de Amerikaan se bombardementen op Noord-Viëtnam en teleurgesteld door de Russische wei gering om mee te werken aan het bij eenroepen van een nieuwe conferentie van Genève, trok Oe Thant zijn kandi datuur voor een volgende ambtsperio de in. In zijn brief aan de Algemene Ver gadering, waarin hij dat bekendmaak te, schreef hij: „De gebeurtenissen (in Viëtnam) leiden meedogenloos in de richting van een groter conflict, terwijl de bemoeiingen om deze ontwikkelin gen een halt toe te roepen, hopeloos in de achterhoede zijn geraakt." Onder aandrang van alle grote mo gendheden de Veiligheidsraad wens te eenstemmig het aanblijven van Oe Thant bleef de secretaris-generaal op zijn post, Een oplossing voor het Viëtnamese probleem is sindsdien geen stap nader bij gekomen. Het uitblijven daarvan is overigens niet te wijten aan een gebrek aan diplomatieke bekwaamheden van Oe Thant. De kleine Birmaan is bij uit stek in staat het schier onverzoenlijke te verzoenen. Hij heeft zich in de ruim zeven jaar als secretaris-generaal doen kennen als een man die grote tactische gaven bezit naast een volstrekte on kreukbaarheid. Vooral deze laatste eigenschap heeft hem het vertrouwen geschonken van de grote, thans 122 le den tellende, gemeenschap van de vol kerenorganisatie. Ook als secretaris-generaal van de Uno hield Oe Thant het principe hóóg dat hij altijd had beleden: onpartijdig, maar niet neutraal. Toen hij nog lid was van de Birmaanse delegatie bij de Uno was hij, ondanks Arabisch misnoe gen, een vriend van Israël. Hij veroor deelde het Russische optreden in Hon garije in 1956 en de Chinese beschie tingen van Quemoy. Bij alle kritiek op de Chinese buiten landse politiek heeft Oe Thant niette min altijd gepleit voor toelating van communistisch China tot de volkeren organisatie. Vele malen heeft hij er zijn teleurstelling over uitgesproken dat zijn bemiddeling in de Viëtnamese kwestie werd bemoeilijkt omdat noch China, noch Noord-Viëtnam deel uit maakten van de Verenigde Naties. Oe Thant heeft overigens heel wat moeilijkheden moeten overwinnen voor hij het vertrouwen van de grote mo gendheden genoot. Na de dood van zijn voorganger, Dag Hammerskjöld, die 18 september 1961 bij een vliegongeluk in Rhodesië om het leven kwam, is er een langdurig touwtrekken geweest tus sen de Amerikaanse en de Russische delegaties bij de Uno over de opvolging van Hammerskjöld. De Russen stelden een driehoofdige leiding voor, maar de Amerikanen wil den daar niets van weten. Tenslotte koos de Algemene Vergadering op 4 no vember 1961 de permanente afgevaar digde van Birma bij de Uno, Sithu Oe Thant, tot interim-secretaris-generaal. Oe Thant werd op 22 januari 1909 geboren in de Birmaanse plaats Pan- tanaf. Zijn vader was een grootgrond bezitter en eigenaar van rijstmolens. Aanvankelijk koos Oe Thant na beëin diging van zijn universitaire studie aan de universiteit van Rangoon voor het leraarschap. Hij is enige jaren rector geweest van het gymnasium in zijn woonplaats. Kort na de Tweede Wereldoorlog kwam hij in de actieve politiek terecht. Hij maakte een snelle carrière: in 1947 perschef van de regering, in 1948 di recteur van de (staats)radio en van 1949-1957 privé-secretaris van de mi- OE THANT volhouden nister van voorlichting. In augustus 1957 kwam Oe Thant naar New York als permanent afgevaardigde bij de Birmaanse delegatie bij de Uno. Sedert zijn benoeming tot secretaris generaal van de volkerenorganisatie heeft Oe Thant belangrijke successen kunnen boeken: hij voorkwam een fi nancieel bankroet van de Uno, hij had in 1962 een belangrijk aandeel in de gunstige afloop van de crisis om Cuba hij vloog naar Havana voor overleg met Castro en zijn bureau in New York was een van de weinige plaatsen waar de tegenstanders het contact met el kaar konden herstellen en hij zorgde in 1964 voor rust op Cyprus door de oprichting van een strijdmacht van de Uno. Toch zal Oe Thant pas werkelijk als een briljant bemiddelaar de geschiede nis in kunnen gaan als hij erin slaagt de partijen in de Viëtnamese oorlog tot elkaar te brengen. Daar ziet het op dit ogenblik nog niet naar uit. ADVERTENTIE De Russische partij-ideoloog en lid van het Politbureau, Soestof (links), en het lid van het secretariaat van de commu nistische partij in de Sovjet-Unie, Ponomaryof, in Boedapest gefotografeerd tijdens het raadgevende communistische congres, dat zij als delegatieleden bijwonen. Het congres is gisteren geopend. DEN HAAG De vervoer- en expe ditiebedrijven in Italië zijn gisteren in staking gegaan. De Italiaanse vervoerders willen met de staking protesteren tegen het uitblij ven van maatregelen betreffende het verruimen van de gewichten en afme tingen van vrachtwagens op de wegen in Italië. Al ruim anderhalf jaar gele den werd daarvoor een wetsontwerp in gediend in het parlement, maar het is nog altijd niet aanvaard. Voor de Nederlandse vervoerders die op Italië rijden, is de staking een kwa lijke zaak. De Nederlandse vervoerders maken per dag ongeveer dertig heen- en terugritten op Italië. Zij vervoeren veel chemische produkten en levens middelen, waarbij ook nogal wat arti kelen zitten die aan bederf onderhevig zijn. Op de terugrit nemen de vervoer ders fabrieksartikelen uit Italië mee. AMSTERDAM De internationale jury van de Amsterdamse stadhuis prijsvraag heeft uit de 803 inzendingen uit alle delen van de wereld zeven ont werpen gekozen, die nader zullen wor den uitgewerkt. In een besloten prijs vraag zal hieruit het winnende ont werp wórden gekozen. De jury heeft voorts tien inzendingen beloond met een premie. Eén ontwerp is niet in aanmerking gekomen omdat het te laat werd inge zonden. Als de uitslag bekend is, wor den alle inzendingen geëxposeerd. J-|et wordt weer een onplezierige week voor de regering-Wilson met volop gelegenheid tot bittere kritiek van te genstanders in andere partijen, maar ook in eigen kring. Bovenal is er de toenemende afkeer van de wettelijke maatregelen die deze week van kracht worden tegen de immigratiestroom van Aziaten uit Kenia. Gisteren zijn er weer 635 van deze mensen, in En geland aangekomen, elf vliegtuigen met ruim zeshonderd Indiërs en Pa- kistanen vertrokken maandag uit Nai robi naar Engeland. De eerste golf van kritiek in eigen hui» brak gisteravond los in het Lagerhuis, toen daar werd gedebatteerd over het besluit van de regering om straks geen gratis melk meer te verstrekken op de middelbare staatsscholen. Ook waren velen woedend over de verho ging van de verplichte bijdrage van iedereen aan de sociale verzekeringen. Dit alles kon uitlopen op een massale revolte. Qisteren besprak premier Wilson al de ze moeilijkheden, die het prestige der regering schaden, met de voorzit ter van de socialistische Lagerhuis fractie en met de Chief Whip, de mi nister die de discipline in de Labour- fractie moet handhaven. Deze week wacht de socialistische frac tie ook r og een vergadering om nieu we gedragsregels vast te stellen jegens rebellen. Onlangs werd er al een grote groep Lagerhuisleden voor een maand verboden om fractieverga deringen bij te wonen. Deze hadden WILSON bittere kritiek zich bij een belangrijke stemming ont houden. Het ziet er naar uit dat een aantal var. deze rebellen zich opnieuw van stem ming zal onthouden wanneer woens dag de behandeling van het wetsont werp inzake de nieuwe beperkingen van de immigratie in het Lagerhui» wordt afgesloten. Een van hen, de vroegere socialistische onderminister van Justitie, heeft ,al gezegd dat hij tegen zal stemmen. TJoewel de conservatieve oppositie maatregelen toejuicht om de immi gratiestroom in te dammen, is er ook in die kringen groeiende weerstand, zelfs in de leiding van de conservatie ve fractie. De liberalen zijn vierkant tegen net wetsontwerp. Zij noemen het rassen discriminatie. Zoals bekend gaat het vooral om de In dische en Pakistaanse gemeenschap in Kenia. Deze mensen werden des tijds Britse paspoorten beloofd voor het geval ze ooit in de knel zouden komen te zitten. Dat is nu het geval als gevolg van de discriminerende maatregelen van de regering van Ke nia. NEW YORK Griekenland weigert medewerking te verlenen aan een on derzoek van een VN-subcommissJp naar vermeende schending van de mensen rechten door het nieuwe Griekse be wind. De Griekse VN-vertegenwoordiger, George Zotiades, verklaarde tijdens een zitting van de VN-commissie voor de mensenrechten, dat de gewraakte subcommissie een „vooringenomen, partijdige en subjectieve" houding te genover zijn land had aangenomen. Volgens hem was er geen sprake van schending der mensenrechten in Grie kenland, maar waren alleen enige ver plichtingen tijdelijk opgeheven. ADVERTENTIE TOKIO (AP) De Sovjet-Unie wil bij de Japanse scheepsbouwlndustrie een order voor 92 schepen plaatsen. Met deze opdracht zou een bedrag van ongeveer een miljard gulden zijn ge moeid, zo heeft een woordvoerder van de organisatie van scheepsbouwers in Japan meegedeeld. De Russen zijn al eerder van plan geweest een complete vloot van schepen in Japan te bestellen. Het contract werd toen niet getekend omdat geen overeen stemming kon worden bereikt over de kredietvoorwaarden. Enkele maanden geleden wedden de moeilijkheden uit de weg geruimd. Onder de nieuwe voorwaarden hoeven de Russen slechts dertig procent contant te be talen. De resterende zeventig procent moet in zeven jaar worden voldaan tegen een rente van procent..

De Vallei | 1968 | | pagina 6