Het is niet waar - anders gezegd Beurs van Amsterdam Klavecinist Puyama excelleerde Bekend filmproducent overleden Tv-interview met Irene en Carlos Unilever: 16% hogere winst VANAVOND MORGEN GLAASJE OP, LAAT JE RIJDEN RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA^ Internationals verdeeld UIT DE KERKEN PILOOT STORM RECHTER TIE TFKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG L Pagina 2' WOENSDAG 28 FEBRUARI 1968 122 Ons volk komt niet van onder zijn eigenaardigheden uit. De mensen sluiten hun ogen voor het grotere vaderland, dat wij steeds het voorrecht hebben gehad te bezitten". „Ik ken het type, dat je bedoelt", zei ze. „Gusti behoort er ook toe; als men met hen over verheven zaken praat, luisteren zij neerbuigend en ze hebben bijna medelijden, dat ie mand ook zin voor de grootsheid van het leven kan hebben. En daarna worden zij plotseling onrustig, kijken op hun horloge en zeggen: „Is het nog geen tijd voor het eten?" Ama- deus schudde van het lachen. Zij had hem nog nooit zo hartelijk zien lachen. „Ja," vervolgde zij, „kleine gees ten met grote magen". „Nu, ik heb Gusti hoger aangesla gen. Dat hij met jou getrouwd is, be wijst tenslotte, dat hij verstand heeft". „Het zou wat verstand!" viel zij hem in de rede. „Wat is verstand? Het leven zelf is onredelijk". Amadeus schoof zijn donkere bril in de hoogte en keek Pauline ver baasd aan. „Het mooiste in de wereld is het scheppen, geloof ik", ging zij verder, „en de liefde. Ik weet niets van mijn vader, en mijn moeder was een vre selijke vrouw, naar wat ik gehoord heb. Maar ik weet zeker, dat ik door liefde geschapen ben. Gedachteloze liefde misschien, maar ik ben met vreugde ontvangen en welnu, hier ben ik". Zij trok een van haar met bont ge voerde handschoenen uit en blies in haar hand. Er vloog een flauwe glim lach over Amadeus' gezicht. „Waar denk je aan?" vroeg ze. „Een cent voor je gedachten". „Dat zijn ze niet waard", en met een „allo hüpp" sprong hij in de hoogte. „En nu over de gletsjer. Kijk eens naar beneden. Te steil? Als je wilt kunnen we de andere kant uit gaan". Ze wachtte niet op hem, maar maakte een sprong en vertrok voor hem. Hij zag haar met duizelingwek kende vaart de helling afschieten, hij zag haar in wijde slaloms het terrein van de ravijnen doorkruisen. Toen verloor hij haar uit het oog. Hij draai de zich snel om en keek over de rots naar beneden. Daar was zij weer, een nietig figuurtje, dat zich snel be woog tussen de transparante diepten van de gletsjer. Plotseling stopte zj op een kleine berg en wuifde met de armen naar hem. Helder drong haar stem tot hem door. Hij wuifde terug en begon de tocht naar beneden. De helling maakte een hoek van bijna vijftig graden. Pauline had die niet recht genomen, maar had langs tal van omwegen de gletsjer bereikt. Het was een prachtige baan. Hier en daar waren gevaarlijke kuilen, die onheil spellend veel op bedekte kloven le ken, maar door zijn vaart kwam Amadeus er veilig overheen. Toen hij Pauline naderde, hoorde hij haar lachen met de gezegende onschuld van iemand, die geen doodsgevaar kent. De natuur scheen hen goed ge zind op hun terugtocht. Naast elkaar gleden zij naar beneden langs de uit gestrekte helling van de Geiss. Zo nu en dan hielden zij stil om van de om geving te genieten. Het was laat in de middag toen zij het hotel Mauser bereikten. Zij de den de ski's af en gingen in het war me stübli zitten, waar zij als uitge hongerd warme worstjes met brood met water vermengd dronken. Tegen en aardappelsla aten en daarbij wijn met water vermengd dronken. Tegen het vallen van de avond bracht hij haar naar het huis van de Somers en hij ging alleen naar zijn eigen kwar tier terug. HOOFDSTUK XI Toen Gusti ervan doordrongen was, dat zijn huwelijk schipbreuk had ge leden, maakten woede en schaamte zich van hem meester. Gedachten aan wraak riepen wanhopige gevoe lens in hem wakker. Er was hem een belediging aangedaan, die om vergel ding vroeg en hoe meer hij zich van zijn gekwetste trots bewust werd, des te vaster werd zijn besluit zichzelf recht te verschaffen. Hij leed zeer on der dat alles. Hij beschouwde zich als het slachtoffer van de omstandighe den en werd gekweld door eenzaam heid en berouw. Soms gaf hij zich ge heel aan zijn verdriet over, zodat hij zich op kantoor op het toilet terug moest trekken om uit te huilen. Hij kon daar ook zijn gezicht met koud water wassen, zodat niemand iets aan hem kon zien. Zijn kennissen wis ten nog niet, wat hem overkomen was. Hij had Pauline twee brieven geschreven. In de eerste had hij haar bevolen, in de tweede gesmeekt terug te komen, maar hij had geen ant woord ontvangen en wist toen, dat zijn lot bezegeld was. Müller had zich van haar meester gemaakt. Ja, zij behoorde hem toe. Haar zwijgen stond gelijk met een bekentenis. Dit was het einde, hij kon het niet lan ger verdragen. Er moest een vereffe ning plaats vinden. De tijd was geko men om zich te wreken. Hij hoefde niet naar een wapen te zoeken, want in een lade lag de blinkende legerre- volver, een overblijfsel uit zijn solda tentijd. Hij nam het wapen op. Zijn hand beefde en hij scheurde een na gel, toen hij de kruitkamer opende. Hij laadde de revolver, maar tot over maat van ramp had er een hevige explosie plaats, waarop gerinkel van glas volgde. Snel borg hij het vuurwa pen onder in de lade weg en staarde met ontzetting naar het venster, waarin een klein gaatje te zien was. Aan de overkant bemerkte hij de vrouw van professor Meijer, die een raam opende en onderzoekend naar buiten keek. Klaarblijkelijk had zij hem gezien en daar zij een vrouw met een snelle opmerkingsgave was, had zij ook spoedig de aard van het projectiel, dat met zoveel kracht door haar vensterruit binnengedrongen was, ontdekt. Haar gezicht werd vuur rood en zij schudde de vuist tegen haar buurman. Gusti's knieën knik ten, toen hij het raam openmaakte en hij door verontschuldigende geba ren de woedende vrouw trachtte te verzoenen. Tenslotte schreeuwde hij haar toe nog geen maatregelen te wil len nemen, maar zijn bezoek te wil len afwachten. Daarna zette hij zijn hoed op, greep zijn handschoenen en paraplu. Hij liep de hoek om naar de aan grenzende straat en belde bij no. 87. De deur werd bijna onmiddellijk geopend door een dame van middel bare leeftijd met trillende wangen. Het onderhoud duurde bijna een half uur. Na afloop werd Gusti door mevrouw Meijer tot aan de voordeur begeleid. Zij gaven el kaar de hand, hetgeen erop wees, dat de zaak in der minne geschikt was. Zijn aandeel bestond uit de kosten van een nieuwe ruit, het hare uit de belofte met niemand over de gebeur tenis te zullen spreken. Nauwelijks had Gusti zijn huis weer bereikt, of hij realiseerde zich, niet zonder gal gehumor, dat het begin van zijn wraakplannen reeds op een fiasco was uitgelopen. Hij moest niet aan wraak denken, maar aan plicht en waardigheid. Hij was te welopge voed, te geciviliseerd, om iemand van het leven te beroven, laat staan zichzelf. Hij besloot, dat zijn ouders op de hoogte gesteld moesten wor den. Hij had hun medegevoel en hulp nodig. Dit incident gebeurde op een zaterdagavond, terwijl professor Meijer in het Oberland aan het vissen was. (Wordt vervolgd) i 3748. Voor de substantieloze heelalreiziger die David Lodge was geworden, scheen er geen einde te komen aan de opeenvolging van sterrengroepen. Het was als of zich hele galaxies door zijn onzichtbare lichaam be wogen en hij het universum in één hand kon vatten. Maar ook dit complex van sterrengroepen schrompel de ineen tot weinig meer dan een lichtvlek, een doven de kaarsvlam. En zo stormden andere onbekende uni- versa op hem toe, omringden hem en verdwenen weer in het oneindige. Daarna volgde een lange perio de van volslagen duisternis, maar toen gebeurde er iets vreemds... David bemerkte, dat het heel langzaam lichter werd om hem heen en dat er nog steeds mach tige sterrengroepen aan hem voorbijtrokken. Doch het vreemde was, dat deze sterren geen licht uitstraalden; integendeel, zij vormden donkere stippenzwermen te gen een gestadig groeiend waas van licht. 34. Het meisje heeft Rechter Tie naar een ruim en weelderig ingericht slaapvertrek gebracht, het slaap vertrek van vrouwe Hortensia. De Rechter kijkt ver baasd naar de kolossale bedstee, die het grootste deel van de achtergrond in beslag neemt en afgesloten is met fraaie brokaten bedgordijnen. Voor de bedstee staat een kleine tabouret, waarop een rood kussentje rust. „Dokter Liang is er, moeder", zegt het meisje zacht. De bedgordijnen ritselen en een gerimpelde maar goedverzorgde, slanke hand vlijt zich neer op het kussen. Een armband van zuiver witte jade, in de vorm van een kronkelende draak, omcirkelt de tenge re pols. Rechter Tie weet niet veel van de genees kunst, maar het is hem bekend dat hij alleen door het voelen van de pols in staat moet zijn een diagno se te stellen. Het is verboden een vrouwelijke patiënt van hoge rang nader te onderzoeken. Dus voelt hij de pols die op het kussen ligt, er blijft hem niets an ders over. Op dit moment hoort hij een fluisterende stem van achter de bedgordijnen, die haastig zegt: „Links van de bedstee is een los paneel dat naar bin nen opengaat. Ga daar doorheen, Tie. Snel! Er is wei nig tijd!". Rechter Tie vermoedt dat hij nu gauw iets naders zal weten. Vrouwe Hortensia kent in elk geval zijn ware naam. 45. Vanaf het schip volgde men met spanning de po gingen van Tekko om de batiscaaf te bereiken. De matroos in het kraanhuisje volgde stipt, doch met een angstig kloppend hart, de aanwijzingen op die Tekko hem gegeven had. Langzaam en voorzichtig liet hij de lange kabel vieren, stukje voor stukje, tot er eindelijk niets meer te vieren viel. De lijn was helemaal afge rold. „Verschrikkelijk! Wat nu?" bromde de grote kerel terwijl hij zich het angstzweet van het gezicht wischte. „De kabel is nu eenmaal niet langer. Ik wist wel dat het mis zou gaan. Hij rukt niet, hij trekt niet, het kan niet anders dan dat hij verdronken is, de dappere vent!" Op de brug waren er ook nog twee die in on- iiiiiiiiiiimimmmmiiiiiiuiiiiMii draaglijke spanning verkeerden. Starreveld en de ka pitein. Om beurten drongen zij elkaar van het plaatsje waarop zij stonden hoewel zij de hele brug tot hun be schikking hadden en ieder ogenblik weer gristen zij el kaar de verrekijker uit de hand zonder er boos om te worden. „Weg! Ik zie 'em niet meer!" fluisterde de kapitein eindelijk schor en hij boog zich zover moge lijk over de leuning om zo goed mogelijk te kunnen zien. „Afgrijselijk!" schreeuwde de professor en hj greep de kapitein bij zijn jas. „Laat mij nog eens kijken!" Maar wie er ook keek, door het kijkglas was niets anders te zien dan de grote stalen bol die eenzaam op de hoge golven deinde. Adolf von Thadden, leider van de Na- tional-Democratische Partei Deutsch- lands, neo-nazi of conservatief natio nalist? Men kan hem noemen zoals men wil, maar deze intelligente mi- ni-Führer - bekogeld met 'n schat van gegevens uit een oude woordenschat - liet zich gisteravond in het NTS- programma „Denk-Beeld" niet van gen. Glad en glibberig omzeilde hij de overigens wel interessante vra gen, die hij badinerend afdeed en daarbij angstvallig waakte te ver vallen in de terminologie van de na oorlogse Duitser die met het verleden niet in het reine kan komen. „Das ist nich wahr" gebruikte von Thad den niet of nauwelijks. Hij zei het ónders spitser dan men van Duit sers gewend is. En dat was de oor zaak dat geen enkele vraag - noch die over de buitenlandse politiek van de NDP, noch die over de nazi-termino logieën of het standpunt ten aanzien van Israël een behoorlijk antwoord kreeg. De Nederlandse journalist Brugsma en zijn Engelse collega As- nenson interviewden goed en gedocu menteerd, maar zij hebben waar schijnlijk menige kijker teleurgesteld door „tevreden" te zijn met het vraag-en-antwoord-spel. De discussie ontbrak en dat is jammer. I. APELDOORN Rafaël Puyama, de Columbiaanse meester-klavecinist, bleek gisteravond in de kleine zaal van Orpheus een hartstochtelijk pleitbe zorger voor de oude muziek, tot uiting komend in de behandeling van zijn prachtig instrument, waaruit hij een bijna overdadig kleurrijke klanken- weelde tevoorschijn riep. Of hij erin geslaagd is dat pleit te winnen, kan in het midden blijven. Zeker is dat wij geconfronteerd werden met een kla vecimbelvirtuoos, die zich een waar dig discipel toonde van z(jn vereerde lelares Wanda Landoroska. Zowel in de kleine werkjes, zoals de anonieme „The King's Marisco" en „The Scottisch Gigge", als in de wer ken van grotere omvang, „Partita so- pra l'aria di Ruggiero" van Fresco- baldi en de „Partita no. 3 in a" van J. S. Bach verraste hij met een prach tig toucher, parelende techniek en bui tengewoon ontwikkeld gevoel voor rit me, waarvan de uitgevoerde werken en werkjes stuk voor stuk profiteer den. De strenge vorm van de Partita's van Frescobaldi en Bach, de „Sonate in Fis en Fandango van Sorel, de reeds genoemde anonieme, korte, fijn zinnige muziekjes, vooral de geestige, doedelzakimiterende en ook fascine rende „Scottish Gigge", het open baarde alles Puyama's inzicht, stijlge voel en artistiek temperament. Warme bijval van het vrij talrijk op gekomen publiek, noopte de excellente concertgever tot 2 briljant gespeelde toegiften. v. R. LONDEN Earl St. John, de vroet- gere producent van de Rank Motion Pictures is tijdens rijn vakantie in Spanje overleden. Earl St. John is 76 jaar geworden. Hij werd geboren in Baton Rouge, in de Amerikaanse staat Louisiana, maar maakte zijn carrière in Engeland: in 1919 ging hij naar Londen, waar hij in 1926 het Plaza-theater opende. Bekende produkties van St. John zijn A night to remember, A tale of two cities en The purple plain. 1 HILVERSUM I. 18.00 NCRV-Vocaal ensemble met or gel: geestelijke liederen. 18.30 Nws. en weerpr. 18.45 Act. NRU: 19.00 Openb. Kunstbezit. 19.10 Vrijheid en gebonden heid in de internationale betrekkingen, 19.50 Panchgani: Poort naar de wereld, reportage. NRU: 20.00 Stereo: Radio- philharmonisch Orkest: klass. en mod. muziek. 21.30 Wie is mijn naaste: klank beeld over alcoholisten. 21.50 Franse chansons. 22.05 Spiegel van België, een programma in samenwerking met de BRT. NVSH: 22.20 Sextant, radio week blad van de NVSH. NRU: 22.30 Nws. 22.40 X. een sprong in het duister. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitzending van de Anti Revolutionaire Partij. Spr. Mr. W. de Kwaadsteniet, secretaris van de Anti Revolutionaire Partij. 18.30 Stereo: Meisjeskoor: lichte muz. 18.55 Stereo: Dansmuz. 19.30 Nws. 19.35 KI. orgelspel met commentaar. 20.00 Ste reo: Metropoleshow door Metropole or kest met solisten. 20.30 Accent: actuele feiten van nabij bekeken. 20.45 Akkoord een progr. om mee in te stemmen. 21.10 Sores van Dorus: licht progr. 21.35 Akkoord (vervolg). 21.50 Tram melant in Loeren aan de Hor: radio- feuill. 22.15 Country en Western muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Mo derne gr. muz. 23.20 Radio Jazz Maga zine. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I. KRO: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.50 Pipo de Clown. STER: 18.56 Reel. NTS: 19.00 Journ. STER: 19.03 Reel. NTS: 19.06 De drie musketiers, TV-feuill. (dl.7). 19.31 Panoramiek, pa norama van het wereldgebeuren. STER: 1956 Reel. NTS: 20.00 Journ. en weer- overzicht. STER: 20.16 Reel. NTS: 20.20 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. 20.30 Uitzen ding Stichtin Socutera. 20.35 Nationale Finale Eurovisie-Songfestival 1968. 21.15 Les Amants (De gelieven), speelfilm (Rijkskeuring 18 jaar). 22.40 Inburge ren, informatierubr. 23.05-23.10 Journ. NEDERLAND II. NTS: 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Reel. NTS: 19.00 Journ. KRO: 19.03 Festival Flamenco Gitano. 19.53 Bisschoppelijke Vastenactie 1968. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. KRO: 20.20 Kijk op kunst. 21.00 De rol van haar leven (Die Rolle ihres Lebens), gefilmd TV-spel. 21.25 De Pest (The plague), TV-feuill. uit de Amerik, serie The great Adventure. NTS: 22.15-22.20 Journaal. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klassiek en mo dern platenprogramma. (7.30 Nws., 7.32 Actualiteiten; 7.55 Overweging; 8.00 Nws.) 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. (9.35 Waterstanden). 9.58 Marktberichten voor schippers. NRU: HILVERSUM De N.T.S. hoopt dinsdag in het programma Denk-beeld op Nederland 2 een vraaggesprek te kunnen uitzenden met prinses Irene en haar echtgenoot in Madrid. Carel Enkelaar, programmachef van de N.T.S., is vorige week vrijdag met enkele cameralieden naar de Spaanse hoofdstad vertrokken om het televisie interview op te nemen. De groep wordt vandaag in Nederland terugverwacht. Het gesprek met het prinselijk paar wordt geleid door de journalist W. A. L. Brugsma. 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogi sche lezing. 10.20 Muziek uit de Barok (gr). KRO: 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. NCRV: 12.00 Lichte grammo- foonmuziek. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Ac tualiteiten. 12.50 Kerkdienst. 13.10 Va riant: radio-snelbuffet. 13.45 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 14.30 Ste reo: Radio Filharmonisch sextet: klas sieke en moderne muziek. 15.00 Gere formeerd godsdienstige uitzending. NRU: 15.30 Banden met het verleden, klankbeeld. 15.45 Spel: kroniek voor creatieve vrijetijdsbesteding. 16.00 Nws. 16.02 Burengerucht, quizcompe titie tussen Vlaamse en Nederlandse steden. 16.25 Stereo: Lichte grammo foonmuziek. 16.50 Spelen met taal. 17.00 Stereo: Voor kleine bezetting: klassieke en moderne kamermuziek. NCRV: 17.45 Sportactualiteiten. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmu ziek. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Radiojournaal. 8.20 Lich te grammofoonmuziek. (8.30-8.35 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Klassieke en moderne orkest werken (gr.). 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen: populair verzoekplatenprogram- ma. (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursbe richten. 12.00 De Kapel van de Konink lijke Luchtmacht. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Toppers van toen: lichte grammofoonmuziek voor oudere luisteraars. 13.00 Nws. 13.10 Radiojournaal. 13.30 Cor Backers 40 jaar musicus: jubileumconcert met klassieke muziek. 14.30 Schrikkeldag: klankbeeld. 14.40 Twee violen: klassie ke muziek. 1500 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Van vier tot vijf: radiopro gramma in een Notedop. 17.00 Muziek uit Suriname, de Nederlandse Antillen en omringende landen. 17.30 Voor de jeugd. HILVERSUM III. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Voor de zieken 9.30 Lichte instrumentale muziek. 10.00 Nws. 10.02 Muziek bij de koffie. (11.00 Nws.) NRU: 12.00 Nieuws 12.02 Pla- tenkeus: bekende Nederlanders op het gebied van de ernstige muziek kiezen lichte grammofoonplaten. KRO: 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.07 TNT: knalmuziek. 14.00 Nws. 14.02 Netty Ro- senfeld. 15.00 Nws. 15.02 Where the ac tion is. 16.00 Nws. 16.02 lORRRrrrr: platenshow. 17.00 Nws. 17.02 Actuali teiten. 17.07-18.00 Verzoekplatenpro- gramma. WOENSDAG, 28 FEBRUARI 1968. DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. van gisteren). 10.20-12.00 Mord im Studio 9, Zweedse speelfilm. 12.00-13.30 Act. kron. 14.30 Journ.. 14.40 Eurovisie: voetbal wedstrijd. 16.45 Skizzen und Notizen, gevarieerd progr. voor jonge mensen. 17.30 Jugend in der Emilia, film. 18.00- 18.05 Journ. (Region, progr. NDR: 18.05 Act. 18.19 Journaal. 19.53 Zandman netje. 19.00 Act. 19.26 Kleur: Der Poli- zeifunk ruft..., TV-serie. 19.59 Progr. overzicht. WDR: 18 05 Kleur: Etruski- schè schetsen: T8Ï28 TfcfetierföVMfcF. 18.30 Hiér und Heute. 19.10 Kleur: Valerie und das Abenteuer, T.V.-serie. 19.40 Kleur: Von der Eifel bis zum Weser- bergland, TV-serie). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Voetbalwedstrijd. 20.35 lm Schatten der Computer, reportage. 21.20 Kleur: Expeditionen ins Tier- reich, 21.50 Musikaleum. 22.50 Journ., commentaar en weerber. DUITSLAND II. 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Die Drehscheibe: act. en muz. 18.15 Lassie, TV-serie. 18.50 Dezernat M, TV-serie. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Kleur: Zirkusdirektor Johnny Slate. 20.45 Kleur: Der Sultan von Fumban, reportage, aansl.: nws. 21.15 Wereld kampioenschappen kunstrijden en ijs- dansen (Eurovisie). 23.00 Nws. en weer bericht. Fonds Vorig# late koers not. Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staffell. 1966-1 7 1966 6i 1968 6è 1967 6i 1967 6 1965-1 53 1964-1 51 1964 5 1958 4è 1964 4i 1959 41 1963-1 41 1961 4 1953 33 1947 34 Nederland 1951 34 Nederland 1953 1-2 34 Nederland 1950 1-2 31 Nederland 1954 1-2 31 Ned. grootb. obl. 1946 3 Ned. dollarlng. 1947 3 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 ld. 30-jar. l958/'59 44 H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. f. eert. Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem. bezit v a. Unilever c.v.a. Kon. Zout-Organon Dordtsche Petr. a. Kon. Pe:x. f. a. H.A.L. a. Java-China p n.r.c.v.a. K.L.M a. Rotterd Lloyd a. Scheepvaartunie a. Bk v. Ned. Gem. 1967-1-2 63 Bk v. Ned. Gem. '67-1-2-3 61 Bk v. Ned. Gem. 1965-1 6 Bk v. Ned. Gem. '58-1-2-3 43 Nat. bk v. mid. kred. '66 7 Nat. Investeringsb. 1965 53 Fr.-Gron Hyp.b dw 6 Alb. Heyn wdlobl '55 4 British Petrol. 1966 74 Bijenkorf 6 Co-op Ned. r^paarbr Ned Gasunie 1966 64 Ned. Gasunie 53 Philips dir. 250-100 '51 4 PegeiT 1-2 1957 6 Pgem 1957 6 Rott. Rijn Pijpljnij. 51 K.L.M. 15-jarig 6 104A 99(8 98 99 A 96% 9311 90 A 89% 8813 9513 87% 83% 84% 80% 7113 91% 83% 73% 75% 83 86% 97% 85% 116 70.7 82.7 121.3 118.6 109.5 157.5 699 155.3 75 168% 194.5 144Vt 128% 101% 99 A 95% 87V* 101% 94 A 92% 131 Vt 103% 103 A 98% 98 145V. 99% 99% 94% 94% 79% 79 V* 96% 96% 96 96% 94% 94% 104 99(3 98% 98(3 96% 93(3 90% 89% 88% 95(3 87 A 83(1 84% 80% 71% 91% 83% 73% 76 83 A 86% 97% 85% 116 70.6 82.6 119.5 118.9 110.2 157.9 704 156.2 75 167% 193 145 127% 101 99 A 95% 87 101% 92% 207% 70 185 139% 364 94% 94 V» Pakhoed (Slotkoersen van gisteren) Ned. Spoorw. 57 1-2 43 90% 90% Berghuizer Pap.fabr. 44 94% 94% Gelder Zonen v. 43 88% 88 Grasso's Kon. Mach.f. 53 91 91% Hoogovens 53 116% 115% Meteoor beton 53 85% 85% Stokvis en Zonen 43 90% 90% Thomassen/Dr.-Verbl. 44 111 110% Alg. Bank Ned. a. 225% 226 Amrobank f20,— a. 47.6 47.3 Nationale Ned. cert 639 635 Ned. Credietb. aand. b. 173 172% Ned. Middenstandsbank a. 92.4 91 Slavenburg's Bank a. 177 175% Albert Heyn a. 1305 1282 Amstel Br. n.r.c.v.a. 415 416 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 207 Blijdenst.-Will. f 1000 nreva 72 Lucas Bols a. 185 Bredero vast goed a. 138 Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. 365 Buhrmann-Tetterode a. 465% 465 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 657% 650% Calvé n.r. c.v.a. 762 763 Calvé com.pref.wd.nr. eert. 760 Drentsch-overijs. houth. a. 117 117 D.R.U. a. 329% 326 Edy emaille a. 73 73 Elsevier uitgeversmij. a. 316.5 318 Erdal mij. voor wasverw. a. 543 545 Excelsior metaalbuizen a. 60% 60% Fokker a. 431 431 Gazelle rijwielfabriek a. 160 160 Gelder (van) papier a. 111% 110% Gist-Brocades a. 721 725 Grasso's kon. mach. fabr. a. 140 139% Heineken'8 Bierbr. aand. 626 622% Holec aand 152 150 Interratio aand 310 303 Kon. Ned. Papierfabr. a. 137 136 Kon. Ned. Textielunie eert. 49% 50 Krasnapolsky ^a. 58.2 58.7 K V T (kon ver tap.) aand 209 205 Leidsche Wolspinnerij a. 255 258 Lips en Gispen eert 122 122 Meteoor Beton a. 110% 109 Misset, Uitgeversmij. a. 244 244 Naarden Chem. fabr. a. 520 Naeff gebr. a. 170% 171 Nedap ned app.fabr. aand. 143% 145 Ned. Kabel fa brieken aand 266% 265 Nelle, wed. J. van aand 370 369% Nyma nj.c.va. 21% 21% Nü verdal-ten Ca te a. 82 82 Üverz Gas, nat bez. vmJ. 90.5 90.2 a. 97 97.8 60% 60% 170% 164 165 26 25.6 178 178 233 77 77 437% 430% 69 255% 255% 104.7 104.9 347 346% 32 33 108 107 180 175 157 157 131 130 157 157 63 63 Pal the a. Pont Houthanoel a. Reesink en Co. a. Scheveningen ExpLmiJi. a. Schokbeton aand. b. Schol ten Carton en Pap. a. Schuppen Sajetfabriek a. Simon de Wit aand. b. Spaarne ver. bez. 500-100 a. Technische Unie a. Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. Twentsche Kabelfabriek a. Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert. 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's kon. fabr. a. 89.2 Wilton-Fyeno. Bronsw. a. 156% 155% Billiton le rubriek a. 827% 802% Geldersche Tramw.mij a. 57 57% H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. 730 732 Interbonds 1 pb f. 636 636 Vastgoedbeifonds part. f. 635 Interunie f50 a. 183 182.5 Robeco f50 a. 226.5 226.4 Rolinco f. 182.5 182.5 UnJtas f 50 a. 410 409.5 Ver. Bezit v. 1894 f50 p- 101.8 101.8 Canadian Pac. Railw. eert. 50% Int. Nickel Cy. Can. cert 112% 111% Shell Can. (10 a.) cert. 29 28% A.T.T 15-10a33-l/3d cert. 52% 52% Anaconda cert. 41% 40% Bethlehem Steel cert 29% 30 Chesapeake and Ohio cert. 63% 63% Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. 50 50% Douglas Aircraft cert. 87 84% Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. 161 157 General Electric cert. 68% 67% General Motors cert. 77% 76 Kennecot* Copper cert. 39% 38% Phillips Petroleum cert 56% R.C-A. cert. 48% 47% Republic Steel cert. 41% 40% Shell Oil cert 62% 61% Standard Brands 10 a cert 36% 36% U.S Steel (10) cert. 39A 39A Woolworth cert. 23% 23 VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 158.10; Uhilever 113.80; Phi lips 120.00; A.K.U. 71.50; K.L.M. 190.00. Amsterdam, 27 febr. In tegenstel ling tot maandag, toen Unilever met een vaste stemming de toon voor de in ternationale waarden aangaf, is er van daag op Beursplein 5 niet veel te bele ven geweest. Maandagavond namen de koersen van de meeste hoofdfondsen reeds een licht dalende richting aan door de zwak ke stemming in Wall Street. Vandaag voorbeurs vielen de koersen niet tegen met als hoofdprijs Unilever op 110.30. De officiële beurs viel eerlijk gezegd voor Unilever wel wat tegen, met 'n eer ste verhandeling op 109.50, tegen giste ren als slotprjjs 109,80. Er hadden in de ze hoek geringe winstnemingen plaats van het publiek. Gevraagd naar de mening van vele beursbezoekers over de verwachtingen van de Unilever-cijfers was het com mentaar: „We zijn niet pessimistisch, maar weten er verder totaal niets van." Zoals gisteren reeds door ons werd aangehaald, zijn er ook enkelen op de beurs die nog in een stockdividend van Unilever geloven. Vanmiddag zullen we daaromtrent de waarheid weten. Het was zeer kalm in de Unilever- hoek. Dit gold trouwens ook voor de overige internationale waarden. Dit me de door het feit van de carnaval viering, waardoor vrijwel alle kantoren in het zuiden des lands gesloten blij ven. Kon. Olie, evenals Unilever, gis teren in Wall Street 3/8 dollar hoger, kwam vandaag goed voor de dag met een prijs van 156.20 tegen een voor gaande slotprijs op 153.30. Het vaststel len in de olie-hoek van de eerste note ring, had heel wat voeten in de aarde, omdat de partijen moeilijk tot over eenstemming konden komen. AKU en Philips gaven op resp. 70.80 en 118.80 bij de opening weinig veran dering te zien. Later zakte de koers van Unilever in tot 108.80, die van AKU tot 70.60, terwijl Philips uitliep tot 119.20. Dit alles met weinig zaken. Hoogovens zetten de vaste tendentie van de laatste beursdagen verder voort met een be scheiden winst van 20 cent op 121.50 als advieskoers. Alles bij elkaar viel de stemming voor de internationale waar den niet eens tegen. Wall Street kampt met vele moeilijk heden door de situatie in Viëtnam en sloot gisteren flauw. Het Dow-Jones-ge- middelde voor industrie-aandelen daal de er 8 punten tot 841.77. Alleen de goudaandelen konden zich in New York verbeteren. Ook in de scheepvaartsector bleef het, evenals maandag, zeer kalm met ge ringen koersverschillen naar beide rich tingen. De staatsfondsenmarkt was ge makkelijker met weinig zaken. Ook de cultures gaven geen veranderingen van betekenis te zien. ROTTERDAM"— fioor een geweldige winststijging van 45,9 procent in het vierde kwartaal heeft Unilever ge zorgd voor een krachtige toeneming van de winst over het gehele jaar 1967. De stijging bedroeg 16,2 procent of f. 97 miljoen. Zou het pond sterling niet zijn gedevalueerd, dan zou de stijging 21 procent hebben bedragen of f. 128 mil joen. De belangrijkste cijfers over 1967 lui den: Omzet 1967: f. 19.706 miljoen tegen f 19.189 over 1966 stijging 2,7 procent. Winst 1967: f. 712 miljoen tegen f. 627 miljoen over 1966 stijging 16,2 procent. Dividend 1967: f. 4,67 per aandeel van f. 20 nominaal tegen f. 4,21 over 1966. Het nog uit te keren slotdividend bedraagt f. 2,17 tegen f. 1,68 over 1966. De devaluatie van het pond sterling heeft Unilever miljoenen guldens ge kost. De verkopen aan derden zijn met 2,7 procent gestegen, waardoor zij nog een f. 300 miljoen beneden de f. 20 mil jard zijn gebleven. Zou het pond ster ling niet zijn gedevalueerd, dan zou de omzetstijging 4 procent hebben bedra gen, waardoor de verkopen dan nog juist even beneden de f. 20 miljard zou den zijn gebleven. De winst over 1967 is door de deva luatie van het pond met f. 31 miljoen nadelig beïnvloed, en wel voornamelijk door de herleiding tot guldens van de resultaten van de Britse tak van het concern, Unilever Limited, over het ge hele jaar tegen de thans geldende offi ciële pariteit. Ondanks deze tegenslag kan Unilever bogen op een uitstekend jaar. Het be stuur deelt daarbij mee dat de belang rijkste artikelgroepen alle tot de ver betering van de resultaten hebben bij gedragen. Zoals gebruikelijk zijn de slotdividen- den van N.V. en Limited volgens de thans geldende koers van het pond ster ling in geldswaarde aan elkaar gelijk. De interimdividenden van de beide on derdelen van het concern zijn op 7 no vember vastgesteld, derhalve voor de devaluatie. Deze bedroegen resp. f. 2,50 en 9 pence per aandeel. Het slotdivi dend beloopt nu resp. f. 2,17 en 9 pence. De aandelen van Limited zijn vijf shil ling nominaal. Deze dividenden zullen aan de op 13 mei te houden algemene vergaderingen van aandeelhouders worden voorgesteld. De dividenden zullen na goedkeuring door aandeelhouders van 22 mei af be taalbaar zijn, met uitzondering van de in New York uitgegeven stukken. De jaarverslagen zullen op 19 april ver schijnen. NED HERV. KERK: Beroepen: te Bleskensgraaf: H. Veld huizen, kand. te Bilthoven; te Ede (var. J. van der Heuvel): drs. A. Noordegraaf te Oldebroek; te Brakel (toez.): W. van Hennekeler te Zwartebroek. Aangenomen: naar Huizen (N.H.) (vac. wijlen H. A. van Bemmel): J. L. W. Koppenhol te Haaf ten. GEREF. KERKEN: Beroepen: te Sellingen: A. J. G. Dron- kert, kand. te Leiden; te Maassluis (vac. K. W. Dercksen): J. Goldschme- ding te Dussen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Veen: G. Schipaanboord te Apeldoorn. Bedankt: voor Oud-Beijerland: A Hoogerland te Werkendam.

De Vallei | 1968 | | pagina 2