Rhenen's raad bijeen Rel over antennesysteem werd in kiem gesmoord Rhevo-heren succesvoller in competitie dan dames Besmettingskans groter door hogere veebezetting „Beperking busdiensten is slechts een eerste fase r Climax organiseert weer „Yolkscross Italië huldigt twee Vara-medewerkers DRIE VIË TNAMEESJES OP SCHIPHOL Betuwelijn ter sprake KRAPPE MEERDERHEID VOOR KREDIETVERLENING B.B. Bekend geluid Tegen Schoonheids commissie MIST N.P.B.-vrouwen Bennekom bijeen Ex-kaptein Ulrici naar Teach-in Automol rielsho w Middendorp Geschenk van bejaarden Lezing over ziekten hij vee Staa tssecreta r is bea nlwoordde vragen over vervoer in Betuwe 99 Causerie over Midden-Oosten Vrouwen komen samen in Lutherse Kerk Onó tu in lou ivl oeh u uw DE VALLEI 10550 11079 HRANDtVODIDElS WOENSDAG 28 FEBRUARI 1968 RHENEN Ondanks een agenda van 26 punten is de gemeenteraadsvergade ring van gisteravond een bijzonder matte aangelegenheid geworden. De ver wachte rel over het centraal-antennesysteem, naar aanleiding van een ingediend protest van de „Zwakstroomtechniek Zwijndrecht", welke firma meende on regelmatigheden te hebben geconstateerd bij de gunning, bleef uit. De heer A. Jansen (VVD) diende weliswaar een motie in om in het vervolg bij aanbe stedingen niet één bepaald systeem voor te schrijven, maar daaraan de clausule te verbinden „of een gelijkwaardige installatie", maar deze motie werd verwor pen met vier tegen elf stemmen. Vóór de niotie stemden de heren Van Dijk en Van de Berg (Vrije Partij) en de heren Jansen en Van de Spoel (VVD). Het protest \an „Zwakstroom" werd daarop voor kennisgeving aangenomen. De heer Griffioen (ARP) stelde nog wel voor een commissie van drie raadsleden te benoemen om deze zaak tot op de bodem uit te zoeken, maar daaraan had de heer Jansen geen behoefte. In feite was deze zaak daarmee al afgedaan. De heer J. v. Donselaar (CHU) toon de zich een fatalist, toen er een krediet werd gevraagd van f 10.000,voor de bow en inrichting van een commando post voor de bescherming bevolking. „Wanneer Amerika en Rusland elkaar met intercontinentale raketten gaan be stoken zullen wij er weinig van mer- J. van Donselaar (CH) fatalist ken", zei de CHU-woordvoerder. „Of er zou er één per ongeluk in ons land te recht moeten komen. En dan is er toch niets meer aan te doen". Ook de heer Jansen wenste niet aan het verstrekken van het gevraagde krediet mee te doen. De burgemeester en wethouder Van Lienden dachten er anders over. „Een mensenleven is met geen f 10.000,te betalen", zeiden zij. „Ik heb in de laat ste oorlog meegemaakt in Duitsland wat er nog gered kan worden aan men senlevens, wanneer er reddingsmidde len aanwezig zijn", zei wethouder Van Lienden. „Wanneer we één mensenle ven kunnen sparen is me dat zelfs meer waard dan f 10.000, Op voorstel van de heer Jansen werd over deze zaak gestemd. Met 6 stem men tegen en 9 stemmen voor werd het krediet verleend. Tegen stemden de heren E. P. v. Dijk en M. v. d. Berg (Vrije Partij), J. v. Donselaar (CHU), A. Jansen en H. v. d. Spoel (VVD) en M. Lodder (Boerenpartij). De heer Van Donselaar (CHU) had drie vragen ingeleverd. Waarom de Achterbergsestraatweg niet tot voor- rangsweg werd verklaard, of er niet op getreden kon worden tegen het stallen van grote vrachtwagens op de Achter bergsestraatweg door een expediteur en of het niet noodzakelijk is een badhuis in te richten voor die inwoners, die niet over een eigen douchegelegenheid be schikken. De burgemeester herinnerde eraan, dat deze vragen al eerder aan de or de waren geweest, wellicht toen de heer Van Donselaar nog geen lid van de raad was. Destijds werd het badhuis bij het wijkgebouw gesloopt omdat er geen belangstelling meer voor was. Van ge meentezijde was aan talrijke inwoners aangeboden een douche-installatie te ne men voor f 25,- per jaar, maar men had geen interesse. Het bestemmen tot voorrangsweg van de Achterbergse straatweg had de volle aandacht van B. en W., maar men wilde eerst een verkeerstelling afwachten. Bovendien vond de voorzitter het weer veel geld voor al de benodigde verkeersborden. „In dit opzicht bent u inconsequent", zei de heer Van Donselaar. „Nog geen vijf minuten geleden zei u dat f 10.000,alleszins de moeite waard is al zou er maar één mensenleven mee te redden zijn en nu het om verkeers slachtoffers kan gaan hebt u bezwaar tegen het eventueel uit te trekken kre diet". „Zo moet u het nu ook weer niet zien", zei de burgemeester. „Wanneer inderdaad is aangetoond dat de Achter bergsestraatweg een voorrangsweg moet worden in het belang van de ver keersveiligheid, dat moet daarvoor ze ker een bedrag worden uitgetrokken. Maar we zullen de zaak om advies voorleggen aan de verkeerscommissie". Wat het stallen van vrachtwagens be treft, daaromtrent was de raad al veel eerder benaderd. Men had zelfs een verordening uitgedacht tegen dit hinder lijke parkeren. De Hoge Raad had er een streep doorgehaald. B. en W. heb ben echter een binnenterrein op het oog, maar dan zal de betrokken expe diteur medewerking moeten verlenen. Toen het voorstel van B. en W. aan de orde kwam betreffende het beroep schrift van de fa. K. v. d. Brink tegen het weigeren van een bouwvergunning, waarin werd gesteld dat er achteraf geen verzet door het college zou wor den aangetekend, wanneer de raad als nog de gevraagde bouwvergunning zou verlenen, deelde wethouder Deen mede tegen te zullen stemmen. Deze nieuwe ontwikkeling kwam als een donderslag bij heldere hemel. De heer Van Dijk stelde zich op achter de wethouder. In een gelijksoortig geval, bouwmateria len op agrarisch gebied, had de burge meester het besluit van de raad om tóch bouwvergunning te verlenen met succes voor vernietiging bij de Kroon voorgedragen, zo herinnerde de heer Van Dijk zich. Hij kon nu niet voor stemmen. De heer Jansen was dezelfde mening toegedaan. Toen het op stemming aan kwam waren het dan ook wethouder Deen en de heren Van Dijk en Jansen die tegen stemden. De overige twaalf leden stemden voor, waarmee de firma v. d. Brink alsnog de bouwvergunning kreeg. De heer Van Gesink (PvdA) stelde voor aan Van den Brink te vragen een haag langs zijn opslag aan de Brin- kersteeg te plaatsen, opdat een en an der aan het oog van de voorbijganger A. Jansen (VVD) bedankt M. v. d. Berg (Vr. Partij) tegen wordt onttrokken. Dit verzoek zal wor den overgebracht. De heer Van Donse laarinformeerde of het niet mogelijk was dit laatste aan de bouwvergunning als voorwaarde te verbinden, maar de voorzitter wees dit af als zijnde dé- tournement de pouvoir. De raad voelde er over het alge meen wel voor aansluiting te zoeken bij een gemeenschappelijke regeling voor het welstandstoezicht, maar wilde eerst wel eens weten waar men financieel aan toe zou zijn. Met de stemmen van de heren De Jong, Van Gesink, wethou der Deen, (PvdA) wethouder Van Lien den (CHU), tegen werd besloten eerst naar die kosten te informeren, waarna het voorstel opnieuw in de raad zal worden gebracht. Tot zolang zal de huidige schoonheidscommissie nog moe ten fungeren. Tijdens de behandeling van een dele gatiebesluit inzake grondverkoop op het resterend deel van het uitbreidingsplan „Domineesberg", waarvoor de heer Jansen veel waardering kon opbrengen, deelde deze aan het eind van zijn be toog mede te bedanken als lid van de planologische commissie. De VVD'er wilde zijn terugtrekken uit deze com missie niet motiveren. „Dat doe ik wel na afloop", zei hij. Daarmee bleef deze aftocht in een geheimzinnig waas ge huld. Als laatste punt van de agenda kwam aan de orde het te elfder ure ter tafel gebrachte voorstel om de openbare kleuterschool aan de Lijsterberg tijde lijk uit te breiden met een lokaal en daarvoor een krediet ter beschikking te stellen van f 5610, EDE De Edese Atletiekvereniging „Climax" organiseert op 9 maart a.s. voor de tweede maal een zogenaamde „Volkscross". De belangstelling voor de cross van het afgelopen jaar was zo groot, dat het bestuur van „Climax" meendé opnieuw een dergelijk evene ment te moeten houden. Er zal worden gelopen in drie groepen jongens van 12-15 Jaar 1100 meter, jon gens van 15-18 jaar 1700 meter en per sonen boven 18 jaar 3500 meter. De eer ste groep start om 2 uur. Aan deze cross kunnen alleen personen deelne men, die geen lid van een atletiekvere niging zijn. De start heeft plaats bij het Prote stants Militair Tehuis. HILVERSUM De secretaris van de VARA, de heer J. L. de Troye en een medewerker van deze omroep, de heer H. de Heus zijn benoemd tot ridder in de orde van verdiensten der Italiaanse republiek. Zij kregen de onderscheiding omdat de VARA tweeëneenhalf jaar ge leden begon met het uitzenden van ra dioprogramma's voor buitenlandse ar beiders. ff E. P. van Dijk (Vr. Partij) verleden RHENEN De dames van Rhevo ondervonden in Utrecht bij de dames- ploeg van SSVU 1 wat een harde serve kan betekenen. Eén speelster van die ploeg dwong Rhevo op de knieën door keiharde serves in de laatste drie sets. Rhevo won weliswaar de eerste set, maar moest de volgende prijs geven. (3-1). De heren van Rhevo konden er aanvankelijk niet best inkomen in Montfoort tegen De Valk 1, maar daarna wonnen ze fraai drie sets achtereen en daarmee de wedstrijd. SSVU RHEVO 1 (DAMES). In de eerste set marcheerde alles nog naar wens bij Rhevo. Leuke aan vallen wisselden elkaar in snel tempo af en verdedigend ving men alles wat er te vangen was. SSVU kon maar sporadisch terug komen en bracht er vooral aan het net weinig van terecht. Rhevo was heer en meester en won verdiend met 9-15 (0-1). Maar in de tweede set gebeurde weer eens een van die eigenaardige dingen, de volley ba lsport eigen. Eén der dames van SSVU hamerde telkens als zij op de serveerplaats stond met een ouderwetse maar nog steeds doeltreffende, molenwiek-serve de bal dwars door de defensie, tot grote ergernis van de Hhevo-dames. Zij konden er niets tegenover stellen en SSVU won al serverende deze set met 15-7 (1-1). Wi© gedacht had, dat er in de twee volgende twee sets ver andering kon worden aangebracht, kwam bedrogen uit. Rhevo had geen verweer tegen de harde serves en zo wel de derde als de vierde set werden saaie vertoningen. Rhevo verloor met 15-9 en 15-11. DE VALK 1—RHEVO 1 (HEREN) De heren van Rhevo deden het in Montfoort tegen De Valk 1 beter. In de eerste set konden de Rhenense mannen elkaar nog moeilijk vinden, waardoor diverse aanvalsacties op niets uitliepen en De Valk het initiatief steeds weer kon overnemen. Rhevo verloor daar door de eerste set met 15-11. In de tweede set konden de aanvallen van Rhevo beter worden afgewerkt, het geen al direct resulteerde in een ruime voorsprong: 4-10. Rhevo ging goed door en won met 11-15. (1-1). In de derde set bleef Rhevo in de aanval en ver viel niet, zoals de laatste tijd meerma len was gebeurd, in slordig spel. Het groeide boven De Valk uit en won ver diende de derde set met 9-15. In de vierde en laatste set greep Rhevo de volle winst door het goede peil te hand haven, waardoor De Valk naar een ne derlaag werd gespeeld. Rhevo won deze set met ruime cijfers nl. 7-15. Heren 2 verloor met 3-0 van Olym- pia '57 te Bunnik en blijft in de midden moot van de vierde klas rustig mee draaien. dagblad Bel: tot 17.30 uur van 17.30— 19.30 uur Zaterdags 16.30—17.30 BENNEKOM Maandag, 4 maart vindt de eerstvolgende bijeenkomst plaats van de Vrouwengroep van de Nederlandse Protestanten Bond, afde ling Bennekom. EDE Ex-kapitein Ulrici, die des tijds in de landelijke publiciteit kwam door zijn opzienbarende plan een vrij- willigerbatajon tot steun van de Ame rikanen naar Viët nam te zenden, zal medewerking verlenen aan de teach-in over Zuid-Oost Azië, die donderdag in Ons Huis wordt gehouden. Het PSP-ka- merlid B. v.d. Lek en prof. mr. J. M. Polak, voorzitter van het Jongerenparle- ment, hebben zoals wij al schreven, eveneens toegezegd in het forum zitting te zullen nemen. EDE Automobielbedrijf Midden dorp te Ede houdt op 1 en 2 maart in restaurant d' Avqndwake te Wagenin- gen (Prof. van Üvenweg 217) en op 8 en 9 maart in Gebouw Eltheto te Vee- nendaal (Fluitersstraat 2) een grote automobielshow. Allereerst introduceert de heer Mid dendorp daar de BMW 2002 en de Volvo 145 Combi. Maar dok de, andere model len van beide merken zijn er te bewon deren. EDE. De leden van de bejaarden- soos, die elke dinsdag en donderdag bijeen komen, zullen in het nieuwe ge bouw goed kunnen horen wat er zal worden verteld. De leden hebben een „potje" gevormd waaruit een comple te geluidsinstallatie (plm. f 1400,-) is gekocht. Het stichtingsbestuur is zeer blij met dat geschenk. KESTEREN/LIENDEN De heer J. W. F. Verwey van de Gezondheids dienst voor Dieren in Gelderland heeft voor de afdeling Lienden-Ommeren van de Gelderse Maatschappij van Land bouw een lezing gehouden over lever botziekten en wormen bij dieren. „Door de hogere veebezetting komt een grote re besmetting van longworm en lever- bot voor. Alleen jonge dieren (kalve ren) zijn vatbaar voor longworm. De verschijnselen zijn hoesten en 'n slech te groei". Volgens de heer Verwey kan genezing worden bevorderd door opstal len, droog voer en vastzetten. „Men kan de longworm bestrijden, of beter gezegd voorkomen, door de dieren, die niet buiten zijn geweest en minstens zes weken oud zijn, de daar voor bestemde medicijnen te geven. Een en ander dient twee maanden la ter herhaald te worden. De bestrijdings- kosten van longwbrm bedragen onge veer f 20,- per dier", aldus de heer Ver wey. Ten aanzien van de maagdarm worm merkte spreker op, dat de eieren van deze worm voorkomen in maag en darmen. Via de mest worden de eieren larven. De larven worden weer opgeno men en vreten de maagwand van het dier kapot. Men kan de ziekte bestrij den door de kalveren om te weiden op schone gemaaide percelen. „De leverbot leeft in de lever en gal gangen en kan enkele duizenden eieren per dag produceren. Na 10 a 12 dagen zijn de eieren larven, die alleen in wa ter kunnen leven. Als de larven binnen acht uur geen slak hebben gevonden gaan ze dood. Een larve in een slak geeft later ongeveer veertig larven, die zich aan het gras vasthechten. Men kan de leverbot het beste bestrijden veer- KESTEREN -r- Staatssecretaris Keyzer van Verkeer en Waterstaat heeft, naar aanleiding van de ontstane vervoersproblemen in de Betuwe, vragen beantwoord van het Tweede-Kamerlid drs. E. Berg (PvdA). De vragen van het Kamerlid hadden betrekking op het verzoek van de Betuwse Streekvervoer Maatschappij (N.V.) aan de rijks-hoofdinspecteur van het verkeer in het district Gelderland om goedkeuring van een dienstregeling, waarbij de frequentie, van een aantal autobusdiensten met een zeer slechte bezettingsgraad, wordt verminderd. tien dagen voor de uitscharing van het vee", aldus de heer Verwey. „De leverbotslak komt alleen voor ©p vette gronden", merkte spreker op. „Bovendien treft men hem aan op slecht ontwaterde percelen en in natte zomers. Men doet er als veehouder ver standig aan in het voorjaar de droogste en hoogste percelen het eerst af te wei den". BENNEKOMfDe verhouding tus sen Israël en de Arabische landen vormt het onderwerp van de gedachtenwisse- ling, welke donderdagavond, 29 februari in het N.P.B.-kerkgebouw aan het Alge- meer wordt gehouden. Het ligt in de bedoeling van de in leider, ds. H. J. Mulder uit Doorn, op deze avond tot een meer genuanceerde wijze van denken en oordelen over de ze problemen, die Europa zo direct ra ken, te komen. De volgens de predikant zo eenzijdige zwart-wit gegeven voor stelling van zaken door de meeste poli tici in Nederland - in de eerste dagen na de voor Israëli's zo succesvol verlopen veldtoch tegen de Egyptenaren, Syriërs en Jordaniërs in juni van het vorig jaar heeft deze vrijzinnig hervormde predikant verbaasd, zoals de door de Christelijke kerken gevoerde financiële actie „Hulp aan Israël" hem al even zeer heeft bevreemd. Dat er daarentegen (vooral de laat ste tijd) ook andere meningen omtrent het Zionistisch streven heersen, is hem echter ook bekend. Een boek van de Frans-Joodse schrij ver George Friedmann is zijn uitgangs punt voor de donderdag te houden dis cussie, welke dan ook zeer interessant belooft te gaan worden en die om 20.00 uur begint. EDE De wereld vrouwen gebeds dag wordt 1 maart ook in Ede gehouden. In de Lutherse kerk aan de Maander- weg vindt op de genoemde dag een dienst plaats, die om 20.00 uur begint. De staatssecretaris deelt mee, dat 't verzoek zijn oorzaak vindt in de verlies gevende exploitatie van de betrokken onderneming. Met de nieuWe dienstrege ling wordt beoogd de bedrijfseconomi sche positie te verbeteren. Het is de be windsman bekend, dat de directeur van de BSM van mening is, dat de thans voorgestelde dienstregeling geen defini tieve oplossing betekent, doch als een tussenfase moet worden gezien. Overi gens is( door de directeur geen termijn genoemd. „Gelet op de zeer geringe be langstelling voor de ritten, die komen te vervallen, kan van een ernstig tekort schieten van de openbare vervoervoor- ziening in het Gelders Rivierengebied bezwaarlijk worden gesproken", aldus de staatssecretaris. Omtrent de staking van het reizigers- vervoer op het spoorweg-traject Gelder- malsen - Nijmegen (Betuwespoorlijn) is volgens de heer Keyzer nog geen be slissing genomen. „Er zal worden onder zocht of deze spoorlijn in aanmerking kan komen voor de methode van ver eenvoudigde exploitatie, zoals deze thans bij wijze van proef, wordt toegepast op de lijn Sauwerd - Roodeschool. Daarna zal worden nagegaan hoe op de meest geschikte wijze in de behoefte aan openbaar vervoer in het onderha vige gebied zal kunnen worden voor zien. Er zal naar gestreefd worden om op zo kort mogelijke termijn tot klaar heid te komen, teneinde het gevoel van onzekerheid inzake de totale vervoer- voorziening in»het Gelders Rivierenge bied weg te nemen", aldus de staats secretaris in zijn antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid drs'. Berg. Zoals reeds eerder werd bericht, be staat sinds enige weken bij tal van ge meentebesturen in de Betuwe grote on gerustheid over het aangekondigde plan van de BSM om met ingang van 17 maart de dienstregeling aanzienlijk in te krimpen. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat in Tiel vertegenwoordigers van 29 gemeentebesturen uit het rivierengebied bijeen zijn gekomen. Er werd een com missie gevormd, waarin de burgemees ters van de gemeenten Brakel, Buren, Dodewaard, Valburg, Tiel en Waarden burg zitting hebben. De burgemeester van Tiel, mr. dr. A. H. Stolk werd ver docht het voorzitterschap op zich te ne men. De commissie zal de eventueel te nemen maatregelen voorbereiden. Laat ik mijn „praatje" aanvangen met. de volgende tips: het Vlijtig Lies je, Oleander, Ficus en Iresine kunnen nu gestekt, worden. Deze wortelen gemak kelijk in een fles met water. Ongetwij feld hebben vele lezeressen een uitge bloeide kleinbloemige Begonia. Deze kan men nu inkorten tot op 3 a. Jf cm boven de grond en geef haar daarna een maand lang weinig water en geen bemesting. Na een maand rust wordt weer meer water gegeven en geregeld bemesting. De plant maakt dan veel nieuwe scheuten en zal weer overvloe dig bloeien. Overgehouden Geraniums en Fuch sia's kunnen nu wel ingesnoeid worden. Te lange kale takken snijdt men in tot op een lager gelegen zijtakje vlak bo ven'een naar buiten gericht zijtakje of oog. Steeds insnijden boven een buiten oog, om het hart van de plant luchtig te houden. De krachtige toppen kan men stekken in bladaarde met scherp zand. De stekken der toppen ter lengte van ongeveer 8 cm innemen. Om rotting te voorkomen laat men de Geranium- stekken enige uren indrogen. De stek ken worden op een warme, lichte plaats aan de groei gebracht. Geef eerst zeer matig water en hou de stekken buiten de zon. De oude gesnoeide Geranium en Fuchsia's ga (ft men meteen verpot ten in bloemistenaar de. Deze oude plan ten wordt een plaats gegeven voor een zonnig raam. SCHIPHOL Drie in plaats van de vier verwachte Viëtnameesjes kwamen gistermorgen op Schiphol aan. Eén van hen had nog even in Zwitserland moe ten achterblijven, omdat zij waterpok ken had gekregen. De drie anderen werden op Schiphol ontvangen met 't welhaast traditioneel geworden ceremonieel: bestuursleden van de organisatie Terre des Hom mes het bijna genezen Viëtnamese jongetje Jan. dat in de zomer van 1966 bij de eerste groep hoorde en nog voor nazorg in Nederland is, wat hem niet verhindert in Den Haag met veel succes een middelbare schooi te volgen ca deautjes en vriendelijke woorden plus snelle auto's die hen naar de buitenkli niek van prof. dr. Van Crefeld in Huizen tfrachten. Twee van de nieuw aangekomen kin deren hebben zware brandwonden: de dertienjarige jongen Do van Quien en het elfjarige meisje Ha Thi Bich Hong. Het derde kind, de elfjarige jongen Le Van Los is verlamd door een mijnont- plof(ing. Zij zullen in de buitenkliniek blijven tot bepaald is*in welk ziekenhuis zij zullen worden geopereerd. In de buitenkliniek verblijven nog twee Viëtnameesjes van het vorige transport. Do Van Quien ontmoette er Le Van Tho, een jongetje, dat hij kende uit een Viëtnamees ziekenhuis. Er zijn nu nog twaalf Viëtnamese kinderen on der de hoede van Terre des Hommes in Nederland. Terre des Hommes heeft toestem ming van de regering om nog twee oor logsslachtoffertjes naar Nederland te halen. Inmiddels heeft het comité op nieuw een verzoek gericht tot de rege ring om meer gewonde kinderen te laten overkomen. Siernetels (Coleus) worden in de meeste gevallen in de wintermaanden kaal. Ongetwijfeld hebben verschillende lezeressen nu zo'n kaal exemplaar over gehouden. De toppen neemt u er af en zet deze op een potje of flesje met wa ter. Zet ze voor een zonnig raam en ze zullen spoedig wortels vormen. Na wor telvorming oppotten en u zult er weer een mooie Coleusplant van kunnen op kweken. Ik zal u te zijner tijd wél vertellen hoe u verder moet hande len om een fraaie Sierbladplant te ver krijgen, een plant met vel evertakkin- gen. Is uw oude overwinterde Passiflora Passiebloemte hoog of te wild gewor den, dan kunt u deze flink terugsnoei en. Zij maakt ivèer volop nieuwe scheu ten die rijkelijk bloeien. Indien nodig kan de plant verpot worden in goede potaarde, doch vergeet niet om pot scherven op de bodem van de pot te leggen boven het afvoer gaatje. Zet het geval op een warme, zonnige plaats en als de hergroei begint meer water en om de lit dagen kamerplantenmest of sterk verdunde koegier. Wordt de Pas siflora onvoldoende bemest dan bloeit zij minder goed of bloeit helemaal niet. Geef uw bloeiende Azalea eens per week een bad met lauw water, tot even boven de potrand. Uitgebloeide bloemen moeten direct met het vruchtbeginsel weggenomen worden. Is zij uitgebloeid, dan de plant koeler plaatsen, in het licht en minder water geven. Denk er wel om, dat de kluit niet uitdroogt. Geef dan ook geen bemesting. Kom hierop ter zijner tijd wel terug. De Beloperone Garnalenplantkan ook ingesneden worden en het is goed nieuwe grond te geven (bladgrond, mestgrond en scherp zand). Koopt men bloemenaarde kant en klaar in plastic zakje (die prima is), meng er dan nog wat scherp zand doorheen. Ik wil de echte liefhebster thans op merkzaam maken op een zeer fraaie plant die tot een fraai bloeiende en bij zonder welriekende plant kan opge kweekt worden. Ik bedoel de Tuberoos, voluit geheten Polianthus tuberose ple na. Zij geeft vele dubbele witte bloe men. Zij is ook geschikt voor de tuin, de bollen worden in april 8 cm diep op goede grond en een zeer zonnige plaats uitgeplant. Ze bloeien dan in septem- ber-oktober. Voor potcultuur moet u niet te grote potten nemen. Zet de pot ten voor een zonnig raam en geef in het begin niet te veel water, aangezien Tuberozen langzaam wortelen. Zijn ze aan de groei, dan vanzelfsprekend meer water geven. De in pot gekweekte Tuberozen mis lukken wel een, doch dat wordt veroor zaakt, doordat men de potten te vroeg in de warmte zet, voordat de wortels goed ontwikkeld zijn. Uit het boven staande kunt u nu weten hoe de fraaie Tuberozen als potplant in uw kamer kun nen bloeien. Dat ons artikel met belangstelling ge lezen wordt, blijkt wel uit de brieven die ivij ontvangen waarin vragen ge steld worden. Fijn is het om met elkaar van elkaar te leren. Abonnee H. C. T. v. d. F heeft een Ruellia op de markt gekocht, het was toen erg koud weer. De stengels zijn nu kaal en er ver schijnt wel nieuw blad, dat echter som ber naar beneden hangt. Mevrouw, het is een exotische plant, afkomstig wif Brazilië, en zij zal dus te veel geleden hebben van de kou. In ieder geval raad ik u af om tijdens erg koud weer, of bij een tikkeltje vorst kamerplanten op de markt te kopen. Zo van de koude markt in de warme kamer is haar lij densweg geworden. U moet maar hopen dat de plant in leven blijft. Dan zal zij zich ook wel langzaam aan herstellen, Als antwoord op uw verder schrijven kan ik alleen zeggen: „dankbaarheid is een bloem die in weinig tuinen bloeit". K. Jx Grijsem - Rhenen.

De Vallei | 1968 | | pagina 5