Sovjet-Unie wenst partijlijn te bepalen STEUN VOOR STAKENDE VISSERS Bfonchï letten CDU steunt Lübke Zweden breekt met Athene vlees eten is verantwoord eten vinaion VIËT-CONG ZOU TACTIEK GAAN VERANDEREN Beroepsinstantie voor Aziaten C.a.o.'s toch goedgekeurd Britse spionagedienst heeft geldzorgen ZWAARDEMAKER COMMUNISTISCHE „TOP" IN BOEDAPEST SENATOR WIL TROEPEN UIT EUROPA HALEN Nagift verwacht uit Drentse oliebronnen Spaanse studente veroordeeld Conflict om leiderschap 3800 computers in W.-Duitsland Machtsstrijd in Kwangtoeng Johnson bezocht Dallas Melina Mercouri naar Nederland CONCORDE" OP PROEFBANK IN TOULOUSE Enige concessie van Londen MALRAUX IN RUSLAND Nederland gaat goede zaken met Polen doen IJS FRANKRIJK CONTACT TERUGSLAG SEV1LLA ORANGE MARMELADE oogst!; gaat jaren mee Super ZEEM DIEPE STILTE ONVERANTWOORD WOENSDAG 28 FEBRUARI 1968 Kroetsjef riep indertijd de „raadgeven de conferentie" bijeen. PARIJS/BRUSSEL De Franse re gering is de stakende vissers te hulp gekomen. Zij heeft minimumprijzen vastgesteld voor makreel, kool vis, wij ting en kabeljouw, die tot 15 februari 1969 zullen gelden. Blijven de markt prijzen drie dagen achtereen beneden dit minimum dan kan de regering de grens voor invoer sluiten. Voor Nederland zal het Franse be sluit weinig gevolgen hebben, dit in te genstelling tot België. Onze voornaam ste exportprodukten tong en garna len zijn buiten schot gebleven. De wat al te voortvarende Franse douane dacht gistermorgen al direct de grens te kunnen sluiten. Pas later kwam men er achter dat de termijn van drie da gen in acht moest worden genomen en gingen de bomen weer open. Het instellen van de minimumprijzen zal de Franse vissers tevens tot werken nopen: de grens wordt immers pas ge sloten als de marktprijzen te laag zijn en deze laatste kunnen pas ontstaan als er aanvoer is. In de ministerraad van de Europese gemeenschap in Brussel heeft de Fran se minister Fauré aangedrongen op het tot stand komen van 'n gemeenschappe lijk beleid. Ook wilde hij een kortere wachttijd om de grens te kunnen slui ten. Oorzaak voor de netelige situatie van de Franse visserij noemde minis ter Fauré „de grote importen tegen prijzen, die lager zijn dan de Europe se kostprijs". Vice-voorzitter Mansholt van de Eu ropese Commissie en minister Lardi- nois (landbouw) waren het geheel niet eens met de Franse minister. WASHINGTON De Amerikaanse senator Stuart Symington heeft gezegd, dat nieuwe versterkingen voor Viëtnam aan de Amerikaanse troepen in Europa, niet aan de garnizoenen in de VS, moe ten worden onttrokken. „Als mocht worden besloten nog meer troepen naar dat geteisterde kleine Aziatische land te sturen, laten wij dan liever de al geoefende manschappen zenden die wij in Europa hebben, dan haastig opgelei de jongelui in dit land", zei de Demo cratische senator, lid van de commis sie voor buitenlandse betrekkingen en oud-minister van de luchtmacht, in de senaat. Symington sprak met misprijzen over de Westeuropese landen die niet een soldaat beschikbaar hadden gesteld om de VS in Viëtnam te helpen, „ondanks het feit, dat deze zelfde landen steeds welvarender zijn geworden onder onze beschermende paraplu..." LEIDEN Op de olievelden in Schoo- ncbeek en omgeving zal „uitgeputte" oliebronnen nieuw leven worden inge blazen met behulp van een mobiele stoomeenheid. De machine is in op dracht van de Nederlandse Aardolie Maatschappij gebouwd door de Neder landse Electrolasch Maatschappij in Leiden en is gistermiddag naar Drente vertrokken. De eenheid blaast onder geleidelijk oplopende druk stoom in de boorleidin- gen. In Amerika is gebleken, dat de uitgeputte bronnen daardoor nog een nagift kunnen doen van dertig procent van de totale eerste produktie. MADRID Gisteren is Maria-Iciar Fururia in Spanje veroordeeld tot 6 maanden en een boete van 10.000 pese ta's nadat zij veroordeeld was wegens illegale propaganda. Maria (23) studente in de rechten in Duesto, Bilbao, werd gearresteerd we gens het verspreiden van enige duizen den strooibiljetten, waarin gepleit werd voor onafhankelijkheid van de drie Baskische provincies. IV/fOSKOU Nu de conferentie van communistische partijen in Boedapest is begonnen, is een jarenlange wens van Moskou in vervulling gegaan. Het lijdt geen twijfel dat het merendeel van de aanwezige partijen zijn instem ming zal betuigen met de politieke lijn van Moskou. Daardoor zou men dan na een onderbreking van acht jaar een gezamenlijke praktische politiek, waar over men het tijdens de laatste twee communistische wereldconferenties in 1957 en 1960 al eens was geworden, nieuw leven kunnen inblazen. Maar het staat nu al vast dat deze politiek alleen zal kunnen worden ver nieuw naar de vorm en dat ook nog maar ten dele en zeker niet voor wat betreft de inhoud. Al tijdens de „raadgevende conferentie" die Kroestsjef indertijd bijeen riep werd duidelijk door welke zakelijk-politieke tegenstellin gen het wereldcommunisme wordt verdeeld. Men kan thans drie stromingen onderscheiden. Moskou is de initiatiefnemer en voorvechter van de conferentie. Zijn bedoelingen in dit opzicht zijn velerlei zoals zijn initiatief ook door zeer uit eenlopende communistische partijen werd gesteund. Moskou hoopt dat de conferentie zijn leidinggevende positie en zijn autoriteit zal versterken. Een tweede groep omvat communis tische partijen die op verschillende gronden tegen de conferentie zijn ge kant. China en zijn vazallen gaan hier voorop. Peking wijst de consolidatie van het Russische leiderschap af om dat het daarop op ideologische gron den zelf aanspraak maakt. Aan de zij de van de tegenstanders staat ook het door Peking fel aangevallen Belgrado dat principieel elke centrale autoriteit afwijst. Tot een derde, uitermate onbelang rijke, groep behoren verscheidene Eu ropese communistische partijen, waaronder de Zweedse. Zij streven er doorgaans om redenen van binnen landse aard naar zoveel mogelijk onaf hankelijkheid te blijven van Moskou. Wat wel Interessant belooft te wor den is het optreden van de afgevaar digden van de Roemeense communis tische partij, die tot op zekere hoogte ook de standpunten van de Noordviët- namese, Noordkoreaanse en Cubaanse communisten vertegenwoordigen. De Roemenen hebben voor het begin van de conferentie grote politieke activiteit ontwikkeld. Ze zochten contact met naèr schatting twintig communisti sche partijen. Het is veelbetekenend dat het daarbij in samenhang met de conferentie te Boedapest allereerst ging om problemen betreffende de vorm en in de tweede plaats om de po litieke inhoud. Het blad van de Roemeense commu nistische partij, Scinteia, schreef sa menvattend: „Het is een souverein en onvervreemdbaar recht van een partij om zelf haar strategie en tactiek als mede de vorm en de methode van haar activiteiten vast te stellen". Dit is duidelijk in strijd met de „al gemene lijn" van Moskou die in de conferenties van 1957 en 1960 werd uit gestippeld en die paal en perk stelt aan de zelfstandigheid van de verschil lende partijen. Met verwijzing naar deze algemene lijn argumenteert Mos kou vaak met de Chinese communis ten. De vraag wie nu eigenlijk het recht heeft de algemene ideologische en politieke inhoud van de conferentie documenten te interpreteren wordt daarbij niet gesteld. ADVERTENTIE Hoestdrank in tobl>tvorm.9Sct FRANKFORT. Het aantal compu ters in West-Duitsland is van 94 in 1959 tot 3.800 in dit jaar gestegen. Ver wacht wordt dat tegen 1975 11.550 computers in de bondsrepubliek werk zaam zullen zijn, aldus het metaalsyn dicaat I. G. Metall, dat een onderzoek in deze branche heeft laten instellen. Van de 11.273 computers die in 1967 in West-Europa in gebruik waren, stonden er 7.291 in de EEG-landen. In de Verenigde Staten waren in 1967 40.000 computers in gebruik. Maar in Boedapest zowel als elders is men eensgezind van mening dat on dertekende besluiten verschillend kun nen worden uitgelegd. Niet alleen Oost. en West kennen aan dezelfde woorden een verschillende inhoud toe, ook in de communistische wereld denkt iedereen er thans verschillend over. Wanneer Moskou en Boekarest bijgevolg besluiten tot democratise ring van de conferentie, tot bewerking van de besluiten en zich bovendien uit spreken voor zelfstandigheid van de communistische partijen, betekent dat niet noodzakelijkerwijs dat zij het vol komen eens zijn. Onlangs nog schreef de Pravda dat het voor de zelfstandige partijen zeer belangrijk is van elkaar te leren. En juist een wereldconferentie is bij uit stek geschikt om ervaringen uit te wisselen. Maar niemand heeft ooit ge hoord dat de Russische communisti sche partij bereid was iets te leren van een andere communistische par tij. De eenzijdigheid van de uitwisseling van ervaringen heeft dus haar terug slag op de partijen die thans eigen baas zijn. Met verwijzing naar een al- mene lijn zouden zij hun nationale be langen ongeschikt moeten maken aan die van de Sovjet-Unie. Hier ligt in feite de oorzaak van het conflict om de conferentie. Of men in Boedapest de tegenstellingen zal kun nen verminderen blijft gezien de belan gen die ermëe zijn gemoeid zeer de vraag. ADVERTENTIE *'.\£T «V -7 V-. i- 4.«$4 Ja U r 1 .lig BONN. De Westdultse Christen- Democratische Unie van bondskanse lier Kiesinger en de met haar verbon den Beierse Christen-Sociale Unie heb ben het gisteren voor de omstreden president Lübke opgenomen. De jong ste actie van de hoofdredacteur van het geïllustreerde weekblad „Der Stern", Henri Nannen, tegen het staatshoofd noemen de twee partijen een „smerige aanval". Naar alle waarschijnlijkheid zal het kabinet, waarin behalve de CDU en de CSU ook de sociaal-democratische partij SPD is vertegenwoordigd, zich in de loop van vandaag over de kwes tie uitspreken. President Lübke zou zelf, naar verluidt, vrijdag reageren op de beschuldiging dat hij in de twee de wereldoorlog betrokken zou zijn ge weest bij de bouw van onderkomens voor concentratiekamp-gevangenen. In de verklaring van de CDU en CSU wordt er aan herinnerd, dat Nan nen lid van de liberale FDP is, die in de oppositie is. „Men weet dat er in de FDP sterke krachten zijn die nu het liefst met de SPD een nieuwe bonds president zouden kiezen en zo de gro te coalitie (van CDU-CSU en SPD) on dermijnen om tot een andere coalitie te komen". De FDP reageerde hierop met een verklaring, dat dit een wilde beschuldiging was en dat Nannen geen lid van de FDP meer is. STOCKHOLM De Zweedse rege ring zal een eventuele Griekse verzets beweging economisch steunen. De di plomatieke betrekkingen tussen Zweden en Griekenland, die sinds de Griekse staatsgreep van 21 april vorig jaar zijn afgebroken zullen niet worden hervat. Dit hebben de Zweedse minister-presi- dent Erlander en zijn minister van buitenlandse zaken Nilsson, gisteren verklaard. De leider van de Zweedse minister raad voert gesprekken met de Griekse oud-politicus Andreas Papandreoe, die al enige tijd in Scandinavië is. Papan dreoe heeft zich bereid verklaard zich in Scandinavië te vestigen en de leiding van een Griekse verzetsbeweging bin nen en bulten Griekenland op zich te nemen. Papandreoe de 48-jarige zoon van de Griekse oud-premier George Papandreoe, kwam uit Kopenhagen, waar hij een lezing voor studenten had gehouden. HONGKONG Reizigers uit com munistisch China hebben meegedeeld, dat China het militaire garnizoen aan de grens met Hongkong deze week heeft versterkt om de enorme vluchte lingenstroom naar de Britse kolonie te gen te gaan, die het gevolg is van de hevige politieke ongeregeldheden in de Chinese provincie Kwangtoeng. De reizigers, die vertelden dat aan hangers van Mao Tse-Toeng en diens tegenstanders nog steeds zware strijd leveren om de politieke macht in deze zuidelijke provincies, zeggen op spoor wegstations en bij grensovergangen le- gerconcentraties te hebben waargeno men. Zij verklaarden dat de politieke situa tie in Kwangtoeng en in de provincie hoofdstad Kanton nog is verhevigd door gevechten tussen concurrerende rode Gardisten om de macht in het pro-Mao- istische revolutionaire comité in Kwang toeng, dat vorige week werd opgericht. Rode gardisten uit de verschillende districten binnen Kwangtoeng hebben geprotesteerd en gedemonstreerd tegen onrechtvaardige behandeling die zij on dervinden in Kanton, aldus reizigers uit Rood-China. In de stad Toisjan verwacht men dat op korte termijn een grote strijd zal losbranden omdat daar een Maoïstische „rode vlag leider" kort na de oprich ting van het revolutionare comité werd gekruisigd. „Maoïsten hebben openlijk gedreigd met een tegenaanval omdat hun man werd doodgespijkerd", verklaarde een van de aangekomenen. ADVERTENTIE Want vlees houdt fit De eiwitten in vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditie. Conclusie? Vlees uw hoofdschotel, elke dag! DALLAS President Johnson heeft gisteren voor het eerst sinds de moord op president Kennedy weer een bezoek gebracht aan Dallas in de staat Texas. Hij had op 22 november 1963 de voor malige Amerikaanse president verge zeld, toen deze daar tijdens een auto rit werd doodgeschoten. Johnson woonde in Dallas een verga dering bij. Zijn komst was pas een half uur tevoren aangekondigd uit veilig heidsoverwegingen. Tijdens de autorit, die hij maakte van het vliegveld Love Field, waren de straten langs de route afgezet door politiekordons. (Van onze correspondent) PARIJS. De Griekse actrice Me lina Mercouri die geweigerd heeft naar haar land terug te keren zo lang de militairen daar aan de macht zijn, gaat een serie lezingen geven „tegen de Griekse kolonels" in enkele Europe se landen, waaronder Nederland. Dit heeft haar echtgenoot, de ci neast Jules Dassin, bekend gemaakt. Melina Mercouri begint haar serie le zingen in Zweden, gaat vervolgens naar Duitsland, naar Nederland en dan naar Frankrijk. Het ligt in haar bedoeling tijdens deze lezingen inza melingen te houden voor haar landge noten, die in ballingschap leven. ADVERTENTIE IN DE GELE PLASTIC KOKER ^AIGON (Reuter) De communisten in Viëtnam maken steeds meer ge bruik van pantservoertuigen en gemo toriseerd transport. Dat sch(jnt er op te wyzen dat ze bezig zijn snel over te schakelen van guerrillatactiek op con ventionele strijdmethoden. De verhevigde Amerikaanse bombar dementen op de communistische aan voerlijnen uit het noorden ten spijt krij gen de guerrilla's de uitrusting die ze nodig hebben voor de omschakeling, Zo signaleerden Amerikaanse troepen gisteren drie pantservoertuigen in de nabijheid van de Cambodjaanse grens. Zo ver naar het zuiden had men tot dus ver geen vijandelijke pantserwagens ge zien. Bij een Amerikaanse aanval op het konvooi zouden twee voertuigen buiten werking zijn. gesteld, terwijl dertig Viët- congstrijders om het leven kwamen. Een aantal eenheden van de Viët- Cong is sinds kort uitgerust met een standaardwapen dat ook bij de geregel de communistische troepen wordt ge bruikt. Het is een Chinees model van een Russisch automatisch geweer, de AK-47, dat niet onderdoet voor de M-16 die de Amerikanen gebruiken. Gisteren gebruikte de Viët-Cong een ander modern wapen een granaat die 'door een raket wordt aangedreven om een Amerikaans landingsvaartuig met munitie op de Parfumrivier bij Hoeé tot zinken te brengen. Bij de ont ploffing werden veertig opvarenden ge wond. De Zuidviëtnamese regering heeft gisteren verscheidene generaals vervan gen. De maatregel zou een onderdeel zijn van een drastische reorganisatie van het leger. In hoeverre deze reorga nisatie een reactie was op het jongste massale offensief van de Viët-Cong was niet bekend. Volgens Saigon zaten de veranderingen in de militaire leiding al geruime tijd in de pen. (Van onze correspondent) LONDEN Terwijl er gisteravond laat in Londen nog drie vliegtuigen vol Aziaten uit Kenya aankwamen, werd in het Lagerhuis het debat afge sloten over de maatregelen om de immigratie van deze mensen na donderdag streng te beperk en.. Gerekend kan worden op een aanzienlijk aantal tegen stemmers van alle partijen, onder meer 46 socialisten. Zeker zevenhonderd Indische en Pa kistaanse immigranten uit Kenya zijn gisteren in Engeland aangekomen, ter wijl er op zijn minst nog tweeduizend onderweg waren in twaalf gecharterde vliegtuigen. De enige concessie waartoe minister Callaghan (binnenlandse za ken) bereid was, is het instellen van een beroepsinstantie voor houders van Britse paspoorten «-wie de toegang tot Engeland na donderdag wordt gewei gerd. ADVERTENTIE TOULOUSE, (Frankrijk) Het Frans-Britse vliegtuig „Concorde" heeft dezer dagen op een speciale proef- bank bij het vliegveld van Toulouse proefgedraaid. Hier de Concorde voor de van speciale geluiddempers voorziene apparatuur. ROTTERDAM Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft besloten om de c.a.o. voor de ha vens niet af te keuren, zo is gisteren officieus bekend geworden bij de partij en, die over het contract voor de ha vens hebben onderhandeld. Ditzelfde geldt ook voor de contrac ten voor de glazenwassers, de schoon maakbedrijven, de lederwarenindustrie, het grondpersoneel van de KLM en nog enkele andere kleine bedrijfstakken. In totaal gaat het om c.a.o.'s voor onge veer 45.000 mensen. De minister heeft er aanvankelijk wel over gedacht om zijn fiat niet te geven. Het ging hem hierbij niet zozeer om de directe loonsverhogingen voor 1968, maar om de verkorting van de werk tijd. Deze zou aan het einde van dit jaar moeten ingaan, en hierdoor beslag leg gen op de ruimte voor loonstijgingen in 1969. Minister Roolvink heeft enige we ken geleden tegen de Stichting van de Arbeid gezegd, dat dit „voorschot" op wat het volgend jaar beschikbaar zal zijn voor loonsverhogingen hem veront rust. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse spionage- en contraspionagediensten hebben geld zorgen. Niet alleen door de onbarmhartige bezuinigingen van de regering- Wilson, maar ook als gevolg van de devaluatie. Het minder waard maken van het pond sterling betekent dat er meer moet worden betaald aan de geheime agenten in het buitenland. Alleen de James Bonds die in gebieden opereren die ook hebben gedevalueerd zijn niet duurder geworden. Vorig jaar stond Harer Britse Ma- jesteits geheime Dienst voor elf mil joen pond op de begroting. Dit belas tingjaar dat in april begint zal ze met zëker een half miljoen pond miZn- der moeten zien rond te komen. Hoe kunnen we op deze manier nog een goed werkende organisatie in stand houden, vragen de opperspionnen zich bezorgd af. Doorgaans noemt men de eigenlijke inlichtingen- of spionagedienst M.I. 6. Hoofd daarvan is Sir Dick White. Zijn tegenvoeter van de contraspionage-or- ganisatie, M.I. 5, is Sir Martin Furni- vall-Jones, Dat weten we dank zij een onthulling in een Amerikaans tijdschrift. Behalve door duurdere geheime agenten wordt M.I. 6 getroffen door het extra nadeel van het verlies van belangrijke militaire inlichtingenbron nen, doordat de Britse strijdkrachten zich terugtrekken uit het gehele ge bied ten oosten van .Suez met uitzonde ring van Hongkong. Verder is het natuurlijk geboden om er voor te zorgen dat de burgerspion nen die voor Engeland werken en die voor het merendeel een gewoon on schuldig beroep uitoefenen in het land waar ze wonen, niet worden getroffen. Dat zou hun positie in gevaar kunnen brengen. Een andere handicap voor Engeland is een volkomen gebrek aan eigen spio- nagekunstmanen zoals Amerika en de Sovjet-Unie die hebben. Van de Ameri kanen krijgen de Britse spionagedien sten lang niet zoveel inlichtingen als ze wel zouden willen. Het gevaar bestaat zelfs dat dit' nog minder wordt naarma te de functie van Engeland op defensie gebied in de wereld kleiner wordt. MOSKOU. De Franse minister van Cultuur, André Malraux, is giste ren in Moskou aangekomen voor een officieel bezoek van tien dagen aan de Sovjet-Unie. Hij zal o.m. Leningrad, Wolgograd en Bakoe bezoeken. De sfeer in het Lagerhuis was uiterst somber toen minister Callaghan het de bat opende over het betrokken wets ontwerp. Men luisterde over het alge meen in diepe stilte toe, zich bewust van de draagwijdte van de maatrege len die op het punt staan om van kracht te worden. De aartsbisschop van Canterbury noemde die maatregelen gisteravond woordbreuk ten opzichte van de be trokken Aziaten. Callaghan sprak van een der belang rijkste kwesties van onze tijd „die ons uiteen kan scheuren of verenigen". Hij wees er met nadruk op dat men de maatregelen niet moet zien als rassen discriminatie, zeker niet nu er binnen kort een wetsontwerp wordt ingediend dat er juist op is gericht om dit ver schijnsel op alle mogelijke gebieden be ter te kunnen bestrijden. De minister wees erop dat niet al leen de 200.000 Aziaten in Oost-Afrika Britse paspoorten hebben, maar zeker nog een miljoen andere mensen in al lerlei landen van het Gemenebest. Zou den die allemaal besluiten om naar En geland te komen dan zou een ramp het gevolg zijn. Het zou dus onverantwoor delijk zijn om geen maatregelen te ne men. Voorlopig gaan er twee Britse rech ters naar Nairobi om daar als beroeps instantie te fungeren voor die Aziaten uit dat land wie de toegang tot Engeland wordt geweigerd, zo kondigde Callaghan aan. Daardoor nam hij een van de groot ste grieven weg van zijn tegenstanders. De socialisten die gisteravond tegen stemden worden niet met straffen be dreigd. Dit was geen stemming waarbij de partijleiding door dik en dun moest worden gevolgd zoals die van de nacht ervoor, toen dertig socialisten tegen en kele bezuinigingsmaatregelen van de regering stemden. SCHIPHOL De handel met Polen zal binnen drie jaar belangrijk wor den uitgebreid. Dit voorspelde de heer S. J. van den Bergh, voorzitter van de Centrale Kamer van handelsbevorde ring, na terugkeer met zijn economi sche missie uit Polen. De delegatie heeft goede zaken ge daan. De scheepsbouw noteerde enkele bestellingen voor baggermolens en an dere speciale schepen. Ook werden or ders geboekt in de agrarische sector, voor de chemische industrie, koelindus- trie, bierbrouwerijen en de textiel. Nederland heeft belangstelling ge toond voor zwavel uit Polen. Met minister De Block (economische zaken) aan het hoofd vertrekt in mei een nieuwe economische missie naar Tsjechoslowakije. In Bangkok heeft minister Udink (ont wikkelingshulp), die op rondreis is in Thailand, dit land steun ter waarde van 2,7 miljoen gulden toegezegd bij de voorbereiding van een tweede zeehaven. De Nederlandse ingenieurscombinatie Nedeco voert het onderzoek uit.

De Vallei | 1968 | | pagina 7