Nederlands instrument de ruimte in gaat Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Massale verkrachting van jonge meisjes Eindelijk weer eens jarig IES 3 Rath Doodeheefver Oplichters duo gezocht ANWB vindt sterrensysteem van ANVV zeer verwarrend Nieuw telefoonsvsteem in centrale te Goor Verkouden? 2 gezinsf lessen 89et DEZE WEEK LANCERING IN AMERIKAANSE KUNSTMAAN Altveer zo'n ijzersterk staaltje van Bezwaren van PvdA tegen dure waterkanonnen Ziekenhuis gaat f 6 mlri lenen Man vervalste recepten Franse tekenaar beledigt De Gaulle ARRESTATIES IN DEN HAAG Veertig Groninger artsen gaan retraite houden Morgen grote dag voor 10.000 Nederlanders Prof. Delfgaauw zond minister Polak een brief Gem. Wiltlervank wordt opgedeeld Quick Up...'t is goed. Ko drinkt't. EMPLOYé VAN OUDE NOL VEROORDEELD Cubanen overvaren landgenoten VERZOEK LABORATORIUM De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. UITSTAPJE SCHRIKKELRECHT PAUS NAAR KAMER OPZICHTIG limonade „NO CRICKET" BELANGSTELLING VOORDELEN „TOCH NIET" WOENSDAG 28 FEBRUARI 1968 ADVERTENTIE Uw behangleverantïer heeft ijzersterke staaltjes voor u klaarliggen. Radocota superafwasbaar behang van Rath Doodeheefver. Mooi behang dat tegen een stootje kan. Niet verkleurt. Waarvan u alle vlekken in een wip verwijdert. Ideaal voor èlk Vertrek. Kwaliteitsbehang dat overal fleurig schoon blijft. Jarenlang. Vraag uw vakman. 53 cm Breed; per strekkende meter. ontwerpers en fabrikanten van behang DEN HAAG „De liquide midde len worden er nu wel met heel veel kracht ingespoten", zei gistermiddag de socialist drs. Van Thijn in de Twee de Kamer over het voorstel van minis ter Beernink om vijf waterkanonnen ten behoeve van de grote gemeenten aan te schaffen. Dit kost het rijk ruim een half mil joen gqlden. Behalve bij de socialisten, was er weinig bezwaar tegen. Drs. Van Thijn vond de waterkanon nen zeker niet geweldloos en ook niet erg doelmatig. Minister Beernink zei, dat ze niet waren bedoeld als wapens tegen de vrije meningsuiting of vrij heid van demonstratie, maar dat de politie de waterkanonnen uitsluitend diende te gebruiken bij ordeverstorin gen op grote schaal. Zonder geweld te gebruiken is dat voor de politie een nagenoeg onmoge lijke opgave, dus is het zaak het ge weld zo humaan mogelijk toe te pas sen, zodat andere wapens er niet aan te pas behoeven te komen. In Den Haag zijn er, volgens mr. Beernink, gunstige ervaringen mee opgedaan. Overigens zou hij graag zien, dat de waterkanonnen slechts in zeer zeld zame gevallen zouden worden gebruikt, en dan nog als preventief middel. Het liefst zou minister Beernink zien, dat er betere middelen zullen komen, zodat de waterkanonnen tenslotte ongebruikt in het politiemuseum terecht kunnen komen. Alleen de communisten lieten aante kenen dat zij tegen waren. AMSTERDAM. Donderdag 7 maart zal de inschrijving openstaan op nominaal f 6 min. 7 1/4 pet. 30-ja- rige obligaties in stukken van f 1000 ten laste van de Stichting Maas-Zie kenhuis te Boxmeer. Koers van uitgif te is 99V* pet. De storting moet ge schieden op maandag 1 april. Offici ële beursnotering zal worden aange vraagd. De lening is a pari aflosbaar In 1979 t/m 1998. Vervroegde aflossing is van 1979 af toegestaan en wel in 1979 t/m 1983 tegen 101 pet. en daar na a pari. Aldus wordt meegedeeld in een prospectus van een syndicaat on der leiding van de Nederlandsche Cre- dietbank. Het bestuur van de stichting heeft besloten tot de bouw van een geheel nieuw ziekenhuis in Boxmeer met een capaciteit van 188 bedden. Het te in vesteren bedrag zal ruim f 19 min. groot zijn. Dit komt uit op f 101.000 per bed. In de financiering kan worden voorzien via een door bankiers aan de stichting ter beschikking gesteld bouw- krediet. Het ligt in de bedoeling dit krediet te consolideren door de uitgif te van 30-jarige obligatieleningen en/ of door onderhandse geldleningen op lange termijn. Ter aflossing van reeds opgenomen bouwkredieten komt de eerste lening thans tot uitgifte. ROTTERDAM Zeven maanden, waarvan drie voorwaardelijk, luidde gisteren voor de Rotterdamse recht bank de eis tegen de 35-jarige Leo S. De man had vorig jaar bij verschil lende apotheken in Rotterdam vervals te recepten aangeboden om palfium- tabletten los tekrijgen. Palfium is volgens de Opiumwet een verdovend middel. „Ik had die tabletten nodig tegen de pijn die ik aan een verkeersongeluk had overgehouden", voerde Leo S. gis teren aan. Hij vertelde dat hij vijftien jaar geleden in Amerika aan verdoven de middelen verslaafd was geraakt. Hij moest toen in een ziekenhuis worden opgenomen na een ernstig verkeerson geluk. In Nlftrik bij Wijchen is gistermid dag een landbouwschuur afgebrand. Vijf koeien en dertig varkens kwamen om. Enkele landbouwmachines werden verwoest. De schade wordt geschat op een ton. LEIDEN Wanneer Ed Ziegelhofer deze week op Cape Kennedy op de klas sieke wijze heeft afgeteld van tien tot nul en even daarna een Atlas-Agena de wereldruimte in schiet, zullen weinigen méér in spanning zitten dap de Neder landse hoogleraren Van de Hulst en Wapstra. De twee hoogleraren maken dan spannende momenten door, omdat het van het resultaat van die lancering zal afhangen of er eindelijk, na meer dan tien jaar ruimtevaarttechniek en ruimte-onderzoek, een instrument van Nederlands ont werp in een baan om de aarde zal worden gebracht. Hun aandacht is dan gericht op de lan cering van de vijfde Amerikaanse kunst maan van het type OGO. In die kunst maan, de OGO-5, zal samen met zeer vele andere instrumenten een in de Leidse sterrenwacht uitgedacht en ten dele in Delft voorbereid Nederlands in strument een zeer langgerekte baan om de aarde gaan beschrijven. Het is een instrument, dat de Nederlandse schat kist ongeveer anderhalf miljoen gulden heeft gekost. De mannen van de werkgroep kos mische straling van de Leidse universi teit, wier in de OGO-5 geplaatste instru ment de energieën van kosmische stra ling moet meten zullen zelfs na een goed gelukte lancering van de Atlas-Agena niet voorbarig juichen. Zij zullen dat pas doen wanneer de Agena zich van de uitgebrande Atlas heeft gescheiden en daarna alles heeft gedaan wat de tech nici van hem verwachten. Het vorig jaar klonk nogal wat voor barig gejuich in een van de zalen van het Europese centrum voor ruimtetech niek (Estec) in Noordwij k nadat op de basis Vandenberg in Californië de Euro pese kunstmaan ESRO-2 was gelan ceerd. Dat gejuich was voorbarig om dat de ESRO-2 met de daarin aange brachte Nederlandse instrumenten, toch niet in een baan om de aarde bleek te zijn terechtgekomen. Komt het instrument van de Leidse en Delftse ruimte-onderzoekers in een baan om de aarde dan zal met deze lancering een periode van voorbereiding zijn afgesloten die begon met een ver zoek tot plaatsing van een Nederlands instrument in een Amerikaanse kunst maan van het type OGO dat omstreeks 1964 werd ingediend door een groep Delftse onderzoekers onder leiding van prof. Wapstra waarvan ook een Deen, dr. Lund, en een' Japanner, (die inmid dels weer naar zijn land terugkeerde), dr. Tanaka, deel uitmaakte. Op 21 juli 1964 ontving prof. H. C. van de Hulst een brief van Arnold W. Frut- kin van de afdeling internationale pro jecten van de NASA waarin stond dat het verzoek onder voorbehoud was inge willigd. Men hield toen, blijkens de brief en het antwoord van prof. Van de Hulst dat op 25 februari 1965 werd ver zonden aan de heer Frutkin, rekening met lancering van de OGO-5 in 1966. Er is door allerlei vertragingen twee jaar bijgekomen. OGO is de Engelse letterafkorting' voor „banen om de aarde beschrijvend geofysisch laboratorium". In die naam steekt geen overdrijving. De OGO's zijn ware laboratoria. De OGO-5, bijvoor beeld, bevat 24 verschillende groepen instrumenten waarmee de uitstralingen van de zon in de interplanetaire ruimte zullen worden bestudeerd in de periode van verhoogde activiteit van de zon die op komst is. Van alle tot dusverre gelanceerde OGO's is de OGO-5 de zwaarste. Hij weegt 605 kilogram. Evenals twee van zijn voorgangers, OGO-1 en OGO-3, zal deze kunstmaan een zeer sterk ellip tische baan gaan beschrijven. Het hoog ste punt in die baan is ruim 148.000 km van de aarde, het laagste punt maar 278 km. De OGO-5 beschrijft, na een geslaagde lancering, één zo'n baan in 63 uur. De instrumenten voor wetenschappe lijk onderzoek die de OGO-5 meevoert wegen samen ongeveer 152 kilogram. Daaronder zijn instrumenten van zes Amerikaanse universiteiten, vier Euro pese universiteiten, vier speurwerkcen tra van de Amerikaanse overheid en twee van Amerikaanse ondernemingen. PARIJS De Franse tekenaar van spotprenten Pierre Pinatel is gisteren tot een boete van 1.450 gulden veroor deeld, omdat hij asbakken had voor zien van een weinig flatteus portret van president De Gaulle. De rechtbank bevond hem schuldig aan belediging van het staatshoofd. De asbakkenfabrikant kreeg een boete van 1.100 gulden. Pinatel had verklaard, dat er geen geestigheid meer bestaat-in de vijfde republiek. Het was zijn plan geweest in die behoefte te voorzien ADVERTENTIE V/er middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox helpen snel en.., doen wonderen I DEN HAAG De Haagse politie heeft negen mannen aangehouden, die worden verdacht van ernstige zedenmisdrijven. Twee Haagse meisjes van achttien jaar en een Delftse van zestien hadden maan dag aangifte gedaan. Onmiddellijk zette de Haagse zedenpolitie met tien man een grootscheeps onderzoek in. In Verscheidene huizen werden de negen mannen aan gehouden. Het zijn de negentienjarige monteur G. E. B., diens evenoude collega M. A. M., de twintigjarige werkloze R. A. S., zijn achttienjarige broer E. G. S., de 26-jarige monteur G. R. W., de negen- GRONINGEN Veertig van de zc^ ventig huisartsen die zijn aangesloten bij de Huisartsenvereniging Groningen en Omstreken zullen deelnemen aan een soort geestelijke zesdaagse. In twee groepen van twintig zullen zij zich een week terugtrekken op de Bree- denbrug, een landgoed in Warffum. De eerste groep gaat van 4 tot en met 9 maart, de tweede van 6 tot en met 11 mei. De achterblijvende huisartsen zul len in die tijd de praktijk van hun af wezige collega's waarnemen. Het initiatief tot deze opvallende vorm van bijscholing is genomen door de huisarts C. Middelbeek. Hij verwacht van dit systeem meer effect dan van de methode die tot nu toe meestal wordt gevolgd waarbij de bijscholing tussen het normale praktijkwerk door gebeurt. ADVERTENTIE PURMEREND Morgen is de dag van de circa tienduizend Nederlandse schrik- keljarigen. Ze zjjn morgen voor het eerst sinds vier jaar weer echt jarig. Morgen is de dag van de jongejuffers de huwbaren en de hunkerende oude jongejuffrouwen. Ze kunnen voor het eerst sinds vier jaar de man van hun dro men vragen. Morgen is de dag van Purmerend Purmerend is Nederlands schrikkel- centrum. Sinds 1960. Toen aan het be gin van dat schrikkeljaar de eerste klaroenstoten schalden voor de viering van 550 jaar stad, werd in Purmerend het idee geboren voor een reeks schrik- kelactiviteiten. Ijlings werd een Schrikkeljaarcomi té opgericht dat Nederland opwekte be richt te sturen van elke geboorte op 29 februari. Een oogst van 450 kaartjes was het resultaat. Elk kaartje werd beloond met een theelepeltje. Ruim vijfhonderd geboortekaartjes bereikten het raadhuis in 1964; even veel lepeltjes gingen de deur uit. Voor morgen heeft Purmerend 550 gedateer de lepeltjes ingeslagen ter verbreiding van de glorie van het oude stadje. De drommen jarigen die zich in 1960 en 1964 naar Purmerend spoedden voor de Schrikkelreünie, kunnen dit jaar wel thuis blijven. Het collectieve ver- jaarsfeestje wordt een „jaartje" over geslagen. In 1972 kunnen we weer in Purmerend terecht. Ze kunnen nu een uitstapje wageh naar Haarlem. De organisatoren van de jaarlijkse Haarlemse voorjaarsbeurs die morgen begint, hebben in een gulle bui besloten alle jarigen morgen gratis toe te laten. Bewijsje meebrengen s.v.p. De heren hebben duidelijk de lente in het hoofd, want bovendien krijgen alle baby's, die morgen worden geboren, spaarbankboekje met 25 gulden. Het moet al gek lopen willen er mor gen in ons land niet tussen de zeshon derd en zevenhonderd baby's ter we- reld komen het dagelijkse gemiddel de. Ze worden in de komende weken stuk voor stuk in 'n Purmerends kaart systeem gestopt. Dat is het werk van gemeentesecreta ris A. Th. L. van der Land (54). Zijn systeem bevat al vijfduizend namen en adressen. In vier plakboeken bewaart hij alle ingezonden geboortekaartjes. „De adressen kunnen we nog wel eens nodig hebben" zegt hij. „Tenslotte is Purmerend het Internationale Schrik- keljarigen-centrum." Inderdaad zitten er tussen de geboor tekaartjes twee uit het buitenland: één uit Canada en één uit Londen. „De mensen willen kennelijk ver schrikkelijk graag een lepeltje van ons hebben", vertelt hij. „Er komen ook kaartjes binnen," die de geboorte van kalfjes, lammetjes en poesjes melden. Maar daar geven we geen lepeltje voor. Met Purmerend en Haarlem is Ne derland uitgeschrikkeld. In het buiten land wordt hier en daar nog het schrik- kelrecht gehanteerd. Daar gaat behal ve het jawoord ook het neen van de ten huwelijk gevraagde vrijgezel mor gen geld kosten. Zo wil een oud gebruik in Scandina vië, dat de vrijgezel, die morgen op een huwelijksaanzoek afwijzend be schikt twaalf paar handschoenen moet schenken. In Italië, Schotland en Frankrijk kon den vrouwen zich in vroeger tijden be roepen op een bestaand schrikkelrecht. Het oudste recht schijnen zij te hebben gehad in Schotland. Daar reageerde in de dertiende eeuw een oerlelijke konin gin, die een wet uitvaardigde, waarin elke .vrouw werd toegestaan de man van haar keuze te vragen. Een weigering kwam de uitverkore ne te staan op een boete van maximaal een pond, tenzij hij kon bewijzen, dat hij al verloofd of gehuwd was. In Ier land leeft het gebruik nog voort, al is de boete daar inmiddels opgelopen tot een cadeau ter waarde van ongeveer vijftig gulden. Waaraan heeft de man nu die prijs op zijn hoofd, of liever: hand te dan ken? Daarvoor moeten we even terug naar het jaar 46. Voor dat jaar hanteerden de Romeinen de tijdsindeling van Romulus wiens jaar 355 dagen telde. In 46 stapte men over op de telling van Numa Pom- pilius, die een jaar creëerde van twaalf maanden, van 29 of 32 dagen. Februari kreeg als laatste maand van het Ro meinse jaar 28 dagen. Echter even even getal gold in die da gen als ongelukbrengend. Het bleef dus stuntelen in de ogen van de Romeinen en tenslotte greep Julius Caesar in. H(j stelde het jaar vast op 365 dagen en zes uur. Dat was 11 minuten en 14 se conden teveel. Deze misrekening telde in de loop der jaren lekker aan en in 1582 nam paus Gregorius XIII een dras tisch besluit: Hij stapte zohder meer van 4 oktober over op 15 oktober. Zijn voorbeeld werd in later tijden zoetjesaan door de hele Westerse we reld overgenomen. Het laatst in 1908 in de Sovjet-Unie. De pauselijke ingreep werd gemodelleerd tot het in voegen van een dag in februari, één keer per vier jaar, en eeneeuyvschrik- keldag, één maal in de vier eeuwen. De volgenden wordt ingeschoven in 2000. Dan wordt het dus dubbel feest. Ten minste, voor de jongejuffers en voor Purmerend. Wie op die eeuwschrikkel dag wordt geboren is natuurlijk voor eerst nog niet jarig. tienjarige werkloze L. B., de 23-jarige kantoorbediende H. M. B„ de 31-jarige werkloze L. F., allen afkomstig uit de Nederlandse Antillen of Suriname, en de 23-jarige bedrijfsleider J. K. uit Leidschendam. De Haagse politie verwacht dat nog enkele aanhoudingen zullen volgen, hoewel de drie zedenmisdrijven op zichzelf staan. Ook heeft de politie negen andere Surinamers verhoord, die in een pen sion op het Haags Oranjeplein wonen. De meisjes zijn onder doktersbehande ling. Vorige week woensdagavond had een zestienjarig meisje uit Delft in een Haags café een man ontmoet, die haar later op de avond aanbood haar metz'n auto thuis te brengen. Onderweg ver telde hij eerst nog een boodschap te moeten doen, waarop het meisje mee naar een kamer ging in de Haagse binnenstad. Daar werd zij geslagen, geschopt en werd zij onder bedreiging van geweld acht a negen maal mis bruikt. Hierbij waren vijf mannen be trokken. Afgelopen zaterdag kwam een acht tienjarig meisje in contact met een jongeman, met wie zij naar de bio scoop ging. Laat in de avond bezocht zij met hem een bar en kreeg de jonge man de sléutel van de kamer van een vriend. Juist toen beiden ontkleed waren, kwamen vier mannen binnen. Zij mis bruikten om beurten het meisje, terwijl haar oorspronkelijke vriendje het huis verliet. Deze zou geld hebben ontvan gen voor het toelaten van de mannen. Twee van de vier hadden hetzelfde ge daan met het meisje uit Delft. Dezelfde avond boden drie mannen drie meisjes een lift aan naar Rijs wijk. Halverwege de rit werden twee meisjes uit de auto gezet en gingen de mannen met het overgebleven meis je naar een Haags park. Ook daar ging men over tot ontuchtige handelingen. Deze drie mannen zijn bij de politie bekend. Een van hen, de bedrijfsleider uit Leidschendam, is aangehouden. GRONINGEN. Prof. dr. B. Delf- gaauw, hooglgrar in de wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit in Groningen, heeft een brief geschreven aan de mi nister van Justitie. De brief is mede ondertekend door vyf collega's, allen docent in ethische vakken. Het zijn prof. dr. H. de Vos, prof. dr. P. J. Roscam Abbing. prof. dr. R. Bakker, dr. H. G. llubbeling en dr. L. W. Nau- ta. Over de inhoud van de brief wilde prof. Delfgaauw niets meedelen zo lang minister Polak zelf de brief nog niet onder ogen heeft gehad. Vast staat wel dat de brief gaat over het feit, dat de Groningse filosoof presi dent Johnson enkele malen nadrukke lijk een oorlogsmisdadiger heeft ge noemd, een kwalificatie die hij ba seert op de normen van de tribunalen van Neurenberg en Tokio. Een aantal jongeren in Groningen, Amsterdam en Nijmegen is het afge lopen weekeinde bekeurd, omdat ze op borden dezelfde woorden hadden ge bruikt als prof. Delfgaauw, die daar voor nooit is vervolgd. DEN HAAG De Haagse recherche speurt op verzoek van de Westduitse jus titie naar het Duitse oplichterspaar Wilhelm Friedrich Ermisch (43) en Bri- gitta Glinka-Szypa (25). De Duitse koop man uit Essen en zijn vriendin, een kapster uit Gelsenkirchen, zouden in Ne derland zijn. De man heeft het Westduitse minis terie van Financiën voor vijftien mil joen Mark benadeeld, door nooit betaal de omzetbelasting te declareren. Hij vulde formulieren is, waaruit zou moe ten blijken, dat hij voor zeer grote be dragen naar landen binnen de EEG had geëxporteerd. De exportfirma's be stonden echter helemaal niet. Vorig jaar bezochten Brigitta en haar koopman vaak een tante van het meis je in de Haagse Wapenveldsestraat. Buren weten daarvan mee te praten, want het paar verscheen altijd in een opzichtig glanzende witte Jaguar. Vermoedelijk zal het paar, dat al twee maanden zoek is en van wie de vrouw al acht maanden in verwachting is, weer contact zoeken met de tante, Hannie K. De Westduitse justitie heeft een belo ning van tienduizend Mark uitgeloofd voor tips, die tot de opsporing van het tweetal leiden. Ermisch is intussen in alle uithoeken van de wereld geweest. Hij stuurt ten minste overal vandaan kaartjes met zijn hartelijke groeten naar het Duitse ministerie van Finan ciën. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Uetfroaes o/> m Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPR0'. 'ASPR0' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. DEN HAAG Gisteren is in de Twee de Kamer het besluit gevallen tot de opheffing van de gemeente Wildervank, waarvan het gebied wordt verdeeld tus sen Veendam en Onstwedde. Bovendien zal Onstwedde, naar een voorstel van de a.r.-afgevaardigdc M. W. Schakel, een andere naam krijgen. Het zal in de toekomst Stadskanaal heten, naar de grootste plaats binnen deze verruimde gemeentegrenzen. Er was uit het noorden, vooral uit Onstwedde en Wildervank, grote be langstelling voor de behandeling van dit voorstel. Beide tribunes van de Tweede Kamer waren tot de laatste plaats be zet bij de aanvang van de vergadering. BRAND Dat Wildervank was uitgelopen naar Den Haag bleek gistermorgen toen er in het vlakbij gelegen Wildervankster- dallen een felle brand uitbrak. Een ca fé met woonhuis van de familie H. Fek- ken werd in de as gelegd. De Wilder- vankse brandweer zat op twee mensen na op de tribune in de Tweede Kamer, zodat het vuur niet op een vakkundige manier kon worden bestreden. Mensen die nog nooit ëen brandspuit hadden ge hanteerd, probeerden de brand te blus sen. Zij deden hun werk overigens goed. DEN HAAG „Gewoon niet fatsoenlek meer". Dat is de reactie van de heer A. Blankert, hoofddirecteur van de ANWB, op het besluit van de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, om zonder verder overleg een classificatie voor hotels en andere horecabedrijven in te stellen. „Ik begrijp er werkelijk niets van. Hoe kand oeANVVditnu n ?Zij d e „Ik begrijp er werkelijk niets van. Hoe kan de ANVV dit nu doen? Zij zat nota bene samen met ons en met de heer De Roo van het ministerie van Economische Zaken in een com missie die vorig jaar (april) is begon nen met de voorbereiding van zo'n classificatie. Het werk was nagenoeg klaar. Op 19 januari kreeg ik op ons verzoek van het ministerie van Econo mische Zaken een brief, waarin stond, dat het onderzoek van de Nederlandse Stichting voor Statistiek over deze kwestie eind februari rond zou zijn. Daarna zouden we spijkers met kop pen kunnen gaan slaan, maar nu enkele dagen eerder vertelt de ANVV, „dat zij niet langer kan wach ten". Nu vraag ik je." „Overigens, ik moet nog zien dat de ANVV haar gang kan gaan. Ze is daarvoor financieel veel te afhanke lijk van Economische Zaken. Zou het haar wél lukken, dan gaan wij (en de rest van de commissie) ook door en heb je binnenkort de zotte en verwar de situatie dat de hotels in ons land niet één classificatie krijgen, maar ten minste drie. De KLM heeft immers ook al een sterren-systeem voor de Randstad ingesteld." De heer Blankert vindt dat de ANVV zich niet aan de spelregels heeft gehouden. „Als je samen in een com missie zit, stap je daar niet zomaar uit, zonder dat eerst even aan de ove rige partners mee te delen. Dat is „no cricket", zouden de Engelsen zeg gen. Bovendien: het idee van zo'n classificatie en de uitwerking ervan komen uit onze koker." Hij vraagt zich verder af hoe de ANW, in zes maanden een classifica tie van niet alleen hotels, maar ook bungalows, restaurants en kampeer terreinen uit de grond wil stampen. Wij bereiden zo'n indeling in klassen (ook met vijf groepen) al sinds 1954 voor. Daar is één inspecteur vanaf 1960 dag in dag uit mee bezig ge weest. De ANVV zal tientallen inspec- ADVERTENTIE JVILVERSUM Sins gisteren kent Nederland een nieuw telefoonsys teem. Het Overijselse Goor kreeg de primeur, toen daar de nieuwe telefoon centrale werd geopend. Zij is uitgerust met het zogenaamde UV-systeem, dat Philips in zeven jaar tijds heeft ontwikkeld in de laboratoria van haar Telecommunicatie Industrie in Hilversum. Daarvoor was het proto type twee jaar lang beproefd in Lely stad. De PTT heeft Philips inmiddels voor enkele tientallen miljoenen guldens aan opdrachten verstrekt. De grootste is ongetwijfeld die voor de inrichting van de tweede districtscentrale in Am- sterdam-Buitenveldert. Over bijna drie duizend inkomende en evenveel uit gaande lijnen kunnen te zijner tijd per jaar ongeveer honderd miljoen interlo kale gesprekken worden verwerkt. Ook de districtscentrales in Utrecht, Maastricht en Leeuwarden zullen met de apparatuur worden uitgerust. Het zelfde zal het geval zijn met de knoop puntencentrales in Weesp, Assen en Heerlen. Ook Zaandam en Wolvega staan op het programma. Een en an der wil niet zeggen, dat Nederland voortaan uitsluitend centrales zal krij gen met het systeem van Philips. De PTT heeft voor dit doel meer leveran ciers, zoals Siemens en Ericsson. De centrale Goor is geopend op de dag waarop de Nederlandsche Seintoe- stellen Fabriek de latere Philips Te lecommunicatie Industrie vijftig jaar geleden werd opgericht. Philips heeft in zijn centrale grote voordelen weten te bereiken door toe passing op grote schaal van elektroni ca en van platen met gedrukte bedra ding. De voordelen zijn: grote bedrijfs zekerheid en snelle opbouw van de verbindingen; gering en vereenvoudigd onderhoud; veel ruimtebesparing door een compacte bouwwijze. Het interlo kale verkeer kan gemakkelijk via ver schillende routes worden geleid. Het vlugger tot stand komen van de ver bindingen kan in de toekomst het voor deel van de snelle druktoestellen vol ledig tot zijn recht laten komen. teurs moeten aanstellen." Hij vreest dat de verwarring in de toekomst ten top zal stijgen. Het gaat niet alleen om de hotels, waarvoor wij een classificatiesysteem klaar heb ben (we kunnen er desnoods vandaag nog mee beginnen) maar ook om de bungalows en kampeerterreinen, die de ANW eveneens in haar beoorde ling wil betrekken. Hoe moet dat? Wij hebben al sinds jaar en dag een clas sificatie (van D tot A) voor de cam ping en ook de klasse-indeling voor bungalows is inmiddels in werking." De heer J. A. Risseeuw, directeur van de ANVV gelooft niet dat er een verwarde situatie zal ontstaan. „Inte gendeel. Wij hebben juist duidelijkheid willen brengen, omdat het gevaar be stond dat teveel ondernemingen zich zouden gaan bezig houden met de clas sificatie, die ook in andere landen in handen is van het vreemdelingenver keer. De commissie waarover de heer Blankert spreekt, houdt zich overigens in de eerste plaats bezig met bet in ventariseren en een algemene beoor deling van de hotels en'ook met een mogelijke wettelijke bescherming van het begrip hotel. Het instellen van een classificatie, zoals wij die gaan door voeren. stond niet op haar program ma. Overigens, voor samenwerking zijn wij altijd te vinden." Het Ministerie van Economische Za ken had weinig commentaar. Er wordt verwezen naar een memorie van toe lichting in de begroting 1968, waarin onder meer staat te lezen dat de Ne derlandse Stichting voor Statistiek een gesubsidieerd onderzoek instelt „naar de inrichting en uitrusting zowel in kwalitatief als kwantitatief opzicht van de hotellerie". Dit is het onderzoek waarnaar de heer Blankert verwijst. UTRECHT De Utrechtse rechtbank heeft de 35-jarige J. J. B. uit Utrecht een „employé" van Oude Nol ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. Hij had onder druk van Oude Nol een serie inbraken en diefstallen gepleegd. De 35-jarige UtrecMer volgens het reclasseringsrapport „een chaotische, machteloze man" is van zijn zeven de jaar af opgegroeid in gestichten en gevangenissen. Er was twee jaar en voorwaardelijke terbeschikkingstelling tegen hem geëist. PORTSMOUTH Een Cubaans schip heeft gisteren voor de'kust van Virgi nia, Verenigde Staten, drie bemannings leden in een sloep overboord gezet en de sloep daarna overvaren en bescho ten. De drie zeelieden wilden politiek asiel vragen in de Verenigde Staten. Ze wer den neergelaten in een sloep, waarna het Cubaanse schip dit vaartuigje over voer. De sloep werd volledig vernield. De mannen kwamen in het water te recht. Een van hen klampte zich vast aan de wrakstukken van de sloep, waar op men van het Cubaanse schip af het vuur opende op alle drie. Het voorval werd gadegeslagen door de bemanning van een kotter van de Amerikaanse kustwacht. Over het lot van de drie Cubanen is nog niets be kend.

De Vallei | 1968 | | pagina 8