Veenendaals dagblad Viët-Congstrijders blijven actief rondom on Buiten Romney ziet af van verkiezingen V.S. staken vluchten met kernwapens Uitgetreden radicalen zien mogelijkheden voor nieuwe partij Vertrouwensvotum voor Canadese regering Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei „PROVO" VOLTROK EERSTE HUWELIJKEN Vorderingen op weg naar meer eenheid HOEE NA 26 DAGEN STRIJD COMMUNISTEN KONDIGEN NIEUWE AANVAL AAN Immigratiewet door Lagerhuis aangenomen Niet voldoende steun Bombardement op Biafra Bedrijf te Zwolle ontslaat 87 man Fout van zuster kostte babv het leven Lübke verweert zich in tv- en radiorede Weinig verandering WOLKENDEK SMOKKELZAAK Maart in zicht II De meest makkelijke verf heet MAATKOSTUUM Jan v. Schuppen SPIJTIG GROEP-BOGAERS-AARDEN SPREEKT NOG DEZE WEEK MET ACHTERBAN CONFERENTIE BOEDAPEST IN „ONWIL" Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallet", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces ..Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 29 FEBRUARI I968 - 42e JAARGANG no. 51 Deze foto geeft een indruk van de enorme verwoesting in de Zuid- viëtnamese stad Hoeé na de strijd die 26 dagen heeft geduurd. Ten oosten van de citadel van Hoeé is een mas sagraf ontdekt met de lijken van on geveer honderd personen, vermoede lijk ontvoerde regeringsfunctionarissen en officieren. SAIGON De Viët-Cong heeft de afgelopen nacht opnieuw doelen rondom Saigon onder vuur genomen, maar voor het eerst sinds meer dan tien da gen werd het vliegveld Tan Son Nhoet gespaard. Bij een beschieting van een Zuidviëtnamees regimentshoofdkwartier bij Bien Hoa leden de regeringstroepen lichte verliezen en werden vijf burgers gewond. De militaire opleidingsschool te Thoe Doec werd voor de tweede nacht ach tereen bestookt, waarbij enige huizen werden vernield en twee militairen ver wondingen opliepen. In Saigon werden gisteravond vlugschriften verspreid, waarin werd aangekon digd, dat de Viët-Cong een nieuwe aanval op de hoofdstad zou ondernemen. In de Mekongdelta zijn de Amerika nen aan een operatie begonnen ter ont zetting van de nationale weg. De Viët- Cong bestookte de stad Can Tho met terugstootloze vuurmonden. Drie bur gers werden daarbij gedood en twee ge wond. In het noorden werd granaatvuur ge richt op de basis Dong Ha, van waar uit de Amerikanen artilleriesteun ver lenen aan de bases Con Thien en Khe Sanh. Er vielen geen slachtoffers en de schade was van geen betekenis. Dichtbij Dong Ha verloren mariniers In een gevecht met rebellen een man. Bij Hoeé kwam het zesmaal tot ge vechten. In het zwaarste daarvan sneu velden vijf Amerikanen en 21 Noord- viëtnamezen. Op de hoogvlakte, 20 km ten noord westen van Dak To, hebben Noordviët- namese eenheden een dinsdag begon nen gevecht met Amerikaanse eenhe den afgebroken met achterlating van 69 lijken op het slagveld. De Amerikanen verloren vier man, terwijl 22 gewond werden. Op 45 km ten zuidwesten van Kan toen, dichtbij de Cambodjaanse grens, liep een Noordviëtnamese eenheid in een Amerikaanse hinderlaag. De Noord viëtnamese verliezen zijn nog niet pre cies bekend. De bombardementen op Noord-Viët- nam worden bemoeilijkt door een laag hangend wolkendek. Naar officiële me dedeling hebben Amerikaanse vliegtui gen een spoorweg 90 km ten noorden van Hanoi, militaire installaties op 11 kin van Haiphong en militaire kon vooien en artilleriestellingen In de om geving van Dong Hoi in het zuiden ge bombardeerd. In het zuiden hebben B-52-bommen- werpers gisteren en vanmorgen vier aanvallen uitgevoerd op Noordviëtna mese stellingen rond Khe Sanh. Volgens Zuidviëtnamese zegslieden bevinden zich op het ogenblik 702.000 Zuidviëtnamezen in vluchtelingenkam pen die sinds het Tet-offensief van hun woningen verdreven zijn. Het aantal doden onder de burgerbevolking tenge volge van het Tet-offensief bedraagt 7.000. Verscheidene Zuidviëtnamese leiders zijn betrokken bij een smokkelzaak om een partij van 220 kilo opium en goud ter waarde van 250.000 dollar, aldus Emest Gruenig, Democratische senator voor Alaska. Gruenig, een tegenstander van het regeringsbeleid inzake Viët- nam. schraagt zijn beschuldiging op verklaringen van een Amerikaanse offi cier die- regeringsadviseur in Viëtnam is. In een senaatsdebat over de Ameri- 1Z leine voorvallen kunnen soms lang in de herinnering blijven hangen; dat zien we vooral in Heuvels' boeren boek op vele tientallen bladzijden. Ook wij leefden toenmaals binnen beperkt bestek voort, maar tot op de huidige dag zie ik, hoe begin maart het fak- totum Hannes onze grote schoolmees- terstuin kwam klaar maken en hoe dit tevens de onvermijdelijke ouver ture was van de man, die we al in het dorp hadden zien lopen en die zaden en peulvruchten kwam verkopen uit een geheimzinnige blauw-linnen zak met een weegschaaltje erin. Daar kon vader dan lange tijd wikkend en we gend mee bezig zijn en onderwijl wer den de nieuwtjes van nabije dorpen en buurtschappen gezellig bij de koffie uitgewisseld Tegenwoordig krijg je een mooie catalogus thuis, de ene nog luxueuzer en kleuriger dan de andere, met de nodige aanwijzingen voor de behandeling en dan komt er een week of wat later een nuchter pakket met de bestelling. Och, het is alles heel praktisch en gemakkelijk, maar poëzie blijft er vreemd aan. Wanneer ik tegenwoordig het eerste voorjaarswerk zie gebeuren, moet ik vaak over de bescheiden vreugden der jeugdperiode nadenken, doch ik weet wel, dat ik hen nu met andere ogen bekijk, dan toen, want ik heb met het verglijden der jaren afstand kunnen nemen en bezit helaas niet meer het argeloze oog en de ongekunstelde aan vaarding uit de kindertijd. Een meer reëel, zij het kort, overzicht der teke nen en symptomen van maart ver schijnt na deze nutteloze omhaal morgen, de eerste dag van lente maand. 29 februari '68 A. B. WIGMAN kaanse hulp aan het buitenland zei Gruenig dat volgens zijn inlichtingen een Laotiaans vliegtuig op 1 septem ber vorig jaar een smokkelpartij goud van 114 kilo naar Saigon had overge bracht, dank zij de medeplichtigheid van een stewardess, een nicht van de Zuidviëtnamese directeur-generaal der douane^Ngoeyen van Loc. Deze laatste zou de smokkel voor enige Zuidviëtna mese leiders hebben georganiseerd. In december vorig jaar kwam op gelijke wijze een partij van 200 kilo opium in de Zuidviëtnamese hoofdstad aan, al dus de senator. President Thieu van Zuid-Viëtnam heeft aangekondigd dat binnenkort alle bars en dansgelegenheden in hét land gesloten zullen worden. LONDEN Het Britse Lagerhuis, heeft vanochtend de wet die de immi gratie van mensen uit de landen van het gemenebest aan banden legt, met 145 tegen 31 stemmen aangenomen. Men heeft de gehele nacht vergaderd. Minister van Binnenlandse Zaken, James Callaghan heeft verklaard, dat houders van Britse paspoorten die in Kenia brodeloos worden of worden uit gewezen, toch in Engeland zullen wor den toegelaten. Het ontwerp moet nu nog door het Hogerhuis worden behan deld. Het is niet waarschijnlijk, dat het vandaag nog van kracht kan worden. 43 Hogerhuisleden hebben al aangekon digd, dat zij het woord willen voeren. ADVERTENTIE KESSEL In Kessel is vannacht even na twaalf uur de 25-jiarige L. A. Hartog uit Venlo met zijn auto in de berm geraakt, waarna hij er uit ge slingerd werd en onder de auto terecht kwam. Hij is later in de nacht in een ziekenhuis te Venlo overleden. WASHINGTON - Gouverneur Romney van Michigan heeft zich giste ren teruggetrokken als gegadigde voor de republikeinse kandidatuur voor het presidentschap. Als reden gaf hij o.a. op, dat hij van zijn partijge noten niet die steun had gekregen waarop hij had gehoopt. WASHINGTON Als gevolg van 't ongeluk eind januari met een Ameri kaanse bommenwerper, die met vier kernbommen bij Thule op Groenland neerstortte, zijn de permanente waak- vluchten met dergelijke wapens ge staakt, zo is van welingelichte zijde in Washington vernomen. Het aantal toe stellen dat aan dit onderdeel van de Amerikaanse defensie deelnam, was de laatste jaren al sterk verminderd. Toen men in januari 1960 met deze missies begon uit vrees voor de Russi sche lange-afstandsraketten, waren er steeds 75 bommenwerpers van het ty pe B-52 met kernwapens aan boord in de lucht. Zeshonderd andere toestellen van dit type werden op de grond paraat gehouden om bij alarm binnen een kwartier te kunnen opstijgen. Ex-minis ter van Defensie, McNamara, liet gelei delijk het aantal toestellen verminderen, maar hij slaagde er in mei 1966 niet in de vluchten geheel te doen staken. Op aandrang van de luchtmachtstaf werd toen besloten ongeveer tien ma chines in de lucht te houden voor de oefening van het gespecialiseerde per soneel. LAGOS Bij bombardementen van de Nigeriaanse federale luchtmacht op het dorp Oroko in de afgescheiden oost provincie Biafra zijn 30 burgers ge dood en 60 gewond, van wie 25 ern stig, zo heeft het radiostation van Bi afra gisteren verklaard. De bommen waren afgeworpen op het marktplein van Oroko. De opspo- rings- en reddingsacties in de vernielde huizen zijn nog niet geëindigd. Radio-Biafra meldde voorts dat de federale strijdkrachten in het afgelopen weekeinde zonder succes getracht heb ben over de rivier de Niger op te ruk ken. Vijf boten werden met hun opva renden tot zinken gebracht. PROVO-AMSTERDAM is definitief van de baan. Zelfs een wit (huwe- lijksfplan kwam er gisteren niet aan te pas, toen in het Amsterdamse stad huis Luud Schimmelpenninck de laatste (nou ja) provo in de Amster damse raad als ambtenaar van de burgerlijke stadn zij neerste twee huwelijken sloot. Want de bruiden droegen witte satijn noejtule Ambtenaar Schimmelpenninck ver bond Christine Brinkgreve (achttien en studente in de sociologie) met de dertigjarige architect Wiek Röling in de echt (zie foto). In een moeite door deed hij dat even later ook met een jongere broer van de architect, de ge schiedenisstudent Hugo Röling en de studente Eva van Kempen. ADVERTENTIE Voor een prima naar Hoofdstraat 90, Veenendaal telef. 12163 Op aanvraag tonen wij u stalen en coupons aan huis. De 60-jarige gouverneur, die al een begin had gemaakt met de campagne voor de Republikeinse voorverkiezin gen die op 12 maart in New Hampshire worden gehouden, meende verder dat hij zijn land beter in een andere posi tie dan die van presidentskandidaat kon dienen. Hij had juist nu zijn be sluit genomen om de Republikeinse gouverneurs, die op het ogenblik in Washington vergaderen, nog in de ge legenheid te stellen zich over de kandi datuurkwestie te beraden. Hun volgen de bijeenkomst zou pas in juni worden gehouden. Hij bracht gouverneur Rockefeller van New York dank voor diens steun. De gouverneur van Michigan merkte op, dat hij volledige steun zal verlenen aan de kandidaat die de favoriet is van de Republikeinse gouverneurs. Hoewel Romney zei met spijt zijn campagne te hebben afgesloten. was dit nauwelijks van zijn gezicht af te le zen. Hij gaf de verzamelde verslagge vers nog geen gelegenheid vragen te stellen. Dat Romney nog voor het houden van de „primaries'" (voorverkiezin gen) in New Hampshire de strijd heeft opgegeven is een grote verrassing voor waarnemers. Hoewel zijn kansen te gen Nixon in New Hampshire als een tegen drie waren afgeslagen, werd algemeen verwacht aat hij de uitslag van de op 12 maart te houden voorver kiezingen zou afwachten alvorens zijn plannen over wel of niet voortzetting van de campagne bekend zou maken. Waarnemers menen dat door het uit treden van Romney de druk op diens politieke vriend, gouverneur Rockefel ler van New York, zich kandidaat te stellen, groter zal worden. Rockefeller heeft zich tot dusver strikt afzijdig gehouden, maar vorige week verklaarde hij de Republikeinse presidentskandidatuur te zullen aan vaar den als dat de wil is van de partij conventie, die in augustus bijeenkomt. DEN HAAG Nog deze week zal de Groep-Bogaers-Aarden met haar ach terban gaan praten over de koers, die de uit de KVP gestapte radicalen ver der moeten volgen. Duidelijk is, dat sterk wordt gedacht aan de vorming van een radicaal-vooruitstrevende par tij, hoewel de groep zegt ook nog an dere mogelijkheden te zien. Over de aard van die mogelijkheden wordt evenwel geen woord gezegd. De uitge treden radicalen zouden het onjuist vinden op het beraad met de aanhan gers vooruit te lopen. De Groep-Aarden heeft zich tijdens de eerste de beste stemming gekeerd tegen de KVP. Het gebeurde gister middag in de Tweede Kamer tijdens een stemming over het amendement, waarover de Tweede Kamer gisteren en dinsdag, een robbertje met staatsse cretaris Van Veen (Binnenlandse Zaken) heeft gevochten. De zaak was in feite vrij onbelang rijk. Er lag een wetsontwerp om de pensioenen vast te leggen voor de vroegere leden van het bij stands korps dat op Nieuw-Guinea werkte. De staats secretaris wilde de regeling volgen, die ook voor de pensioenen van de oud- Indisch-ambtenaren geldt. De KVP-er mr. G. A. A. M. Boot diende een uit voerig amendement in, waarin aanpas sing werd gevraagd aan de pensioenre gelingen voor de Nederlandse ambte naren. „Als dit amendement wordt aan genomen, trek ik het wetsontwerp in", reageerde mr. Van Veen. Dit was voor mr. Boot aanleiding om zijn amendement térug te nemen. Het werd echter onmiddellijk overgenomen door de socialist C. Laban. maar uit eindelijk met 41 tegen 58 stemmen verworpen. Behalve de Groep-Aarden stemden de socialisten, D'66, de SGP het GPV de communisten en toch ook nog mr. Boot voor het amendement. Het wets ontwerp zelf werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. C; BOEDAPEST Waarnemers menen, dat er op de communistische conferen tie in Boedapest, waarop 65 partijen vertegenwoordigd zijn, duidelijke vor deringen zijn gemaakt op de weg naar de eenheid. Men wees er in de eerste plaats op, dat vrijwel alle afgevaardig den die het woord hebben gevoerd zich hebben uitgesproken voor een „topcon- fenrentie" van alle communistische par tijen op de wereld, tussen november 1968 en februari 1969 te houden in Mos kou. Het definitieve besluit zal echter pas genomen worden aan het einde van de conferentie. In de oprichting van een permanente commissie ter voorberei ding van de topconferentie zien sommi gen een aanzet tot de vorming van een permanente organisatie in de commu nistische wereld, die niet meer bestaan heeft sinds de ontbinding der Komin- form, nu twaalf jaar geleden. Bij mon de van Honecker deden de Oostduitse communisten gisteren een indirecte aanval op Roemenië. De Roemenen, die menen de woordvoerders van mil joenen communisten te zijn, zijn in fei te gesoleerd in Boedapest. Zij willen een nieuwe conferentie ter voorberei ding van de topbijeenkomst en verdedi gen de volledige onafhankelijkheid en soevereiniteit van elke partij. De groep van Mao Tse-toeng heeft weer eens getoond dat zij niet wil sa- te geïsoleerd in Boedapest. Zij willen partijen, zo zei de Russische partij-theo reticus Soeslov in een toespraak tot de conferentie. Hij doelde hiermee op het feit, dat Mao en de zijnen niet gerea geerd hebben op de uitnodiging van de Hongaarse partij tot bijwoning van de conferentie. Soeslov zei, dat de houding van de Chinezen geen voorwendsel kan zijn voor een uitstel van de topconferen tie. Deze conferentie was noodzakelijk ter versterking van de banden in de communistische beweging. Het was vol gens hem een publiek geheim, dat er ernstige meningsverschillen bestonden over de grote vraagstukken van de re volutie. Soeslov verklaarde dat de strijd van de volkeren, die het koloniale juk hadden afgeworpen, een nieuwe fase is ingegaan. ZWOLLE Bij de Zwolse dochter onderneming van het Amerikaanse be drijf Fansteel Metallurgical Corpora tion worden 87 werknemers ontslagen. De produktie-afdeling van de Vr Wesson Europa NV, zoals de dochter onderneming heet. wordt gesloten. De directie meent dat het bedrijf onmoge lijk winstgevend kan werken. De negentig werknemers van de scheepswerf F. G. de Vries Lentfich jr. in Amsterdam verkeren al weken in onzekerheid over hun toekomst. De di rectie heeft verkorting van de werktijd aangevraagd, omdat de werf een ge brek aan orders en financiële middelen zou hebben. Zonder de vakbonden er in te kennen, heeft de directie ook de overeengeko men loonsverhoging van 3,4 procent op geschort. Dit houdt in dat in geval van ontslag de werkloosheidsuitkering op een te laag bedrag wordt gebaseerd, r.o menen de bonden die nu inzage in de boeken eisen. J EINDHOVEN Een fout in de sa menstelling van de kunstmatige voe ding heeft een vier weken oude baby in het Binnenziekenhuis te Eindhoven het leven gekost. Het was het kindje van het echtpaar Van Cranebroek uit Bu- del-Schoot dat een maagoperatie moest ondergaan. De baby, die in het Binnenziekenhuis was geboren. leed aan een voedings storing. Vrijdag werd het kind weer in het ziekenhuis opgenomen. In verband met de maagoperatie kreeg het kind maandagmorgen kunst matige voeding. Aan de hand van een doktersrecept over de samenstelling van dit voedsel moest een gediplomeer de verpleegster onder andere vijfhon derd milligram kalium-chloride door de infuusstof mengen. De kalium-chlo ride kwam uit een fles van honderd kubieke centimeter. Bij het omrekenen van kubieke cen timeters in miligramm en heeft de verpleegster een fout gemaakt, zo is achteraf gebleken. Het kindje is tijdens de toediening van de infuus overleden. In het gerechtelijk laboratorium in Den Haag wordt thans een onderzoek ingesteld naar de samenstelling van de infuusstof terwijl ook door het ver richten van sectie naar de iuiste doods oorzaak wordt gezocht. De verpleegster heeft tegenover de politie in Eindhoven bij een herbereke ning zelf vastgesteld, dat zij een fout heeft gemaakt. Van onze correspondent BOMN Morgen zal de Westduitse president, dr. Heinrich Lübke, voor ra dio en televisie een verklaring uitspre ken over zijn bezigheden in de Hitler- tijd. Lübke wordt ervan beschuldigd aandeel te hebben gehad in de bouw van concentratiekampen. De reeds vier jaar oude verwijten zijn weer actueel geworden door artikelen in Westduitse bladen en door een verzoek van twintig Bonner professoren om opheldering. Lübke, die in 1959 president werd, is al lang het doelwit van veel kritiek om zijn houterige optreden en stunteli ge redenaarschap. Ettelijke kranten hebben aangedrongen op zijn aftreden. In 1964 begon de Oostduitse campag ne over Lübkes verleden als „concen tratiekampbouwer". In de oorlogsjaren was Lübke inderdaad waarnemend di recteur van een architectenbureau, de zogenaamde Bouwgroep Schlempp, die voor de overheid werkte in het kader van de toenmalige burger-dienstplicht. De Bouwgroep Schlempp ontwierp o.m. vliegtuigfabrieken, montagehal len voor de experimentele raketbasis Peenemünde en arbeidersbarakken. (Zie ook elders in dit blad). OTTAWA De liberale Canadese minderheidsregering van premier Lester Pearson heeft gisteren van het parlement het vertrouwensvotum gekregen, waarom zij had gevraagd ha haar nederlaag in een belangrijke belasting kwestie op 19 februari. Een desbetreffende motie werd aanvaard met 138 te gen 119 stemmen. Pearson kreeg de volle steun van zijn partijfractie plus de verwachte steun van acht afgevaardigden van de „Kredietpartij". Twee oppositieleden onthielden zich van stemmen. De regering had de vertrouwens kwestie gesteld, nadat een wetsont werp inzake verhoging van de inkom stenbelasting met vijf procent, met 84 tegen 82 stemmen was verworpen. Pearson, die 70 jaar is, heeft de wens te kennen gegeven tot aftreden. Een partijconventie moet in april een op volger aanwijzen. Als opvolger worden o.a. genoemd de minister van Buitenlandse Zaken, Paul Martin, de minister van Finan ciën, Mitchell Sharp, de minister van verkeer, Paul Hellyer en de minister van Volksgezondheid, Allen Aceachen. Fen hogedrukgebied, waarvan de kern boven de Wadden is gelegen, neemt in betekenis af. Dit hogedruk gebied bepaalde in een groot deel van West-Europa het weer. In de onderste lagen is de lucht zeer vochtig, zodat boven Nederland, België en Noord- Duitsland veel bewolking en uitge strekte mistvelden voorkwamen. Daar in vroor het de afgelopen nacht in het algemeen licht. Zuidelijker, in de op- klaringsgebieden o.a. boven Frankrijk en Zuid-Duitsland, vroor het matig, in Zuid-Zweden zelfs streng. Intussen breidt een ander gebied van hoge luchtdruk boven Zuid-Scandina- vië zijn invloed gaandeweg naar onze omgeving uit. In het huidige weerbeeld komt derhalve nog maar weinig ver andering. Het blijft overwegend zwaar bewolkt, met plaatselijk mist, terwijl in het temperatuurverloop geen be langrijke wijzigingen te verwachten zijn.

De Vallei | 1968 | | pagina 1