Ronnie won het Beurs van Amsterdam Shirley Bassey in „Something special Joodse kunst of kunst van Joden Gala du Disque via radio Hilversum I Unilever zeer vast VANAVOND MORGEN Antill. Brouwerij verhoogt dividend I i f 1 f 1 FINANCIËLE NOTITIES Dividenden twee maatschappijen van Zwolsman Zaanlandse Scheepsbouw' geen uitkering Omzet Bayer boven 6 miljard PILOOT STORM RECHTER TIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG TEKKO TAKS Pagina 2' DONDERDAG 29 FEBRUARI 1968 123 Gusti overwoog, dat het ver standig zou zijn, verdere treurige ge dachten opzij te zetten. Daarom trak teerde hij zich op een goed diner met een fles zeer goede wijn in „Front Stübli" en vond daarin een kleine vergoeding, die, zoals hij zelf voelde ruimschoots verdiend was. HOOFDSTUK XII Op een novemberdag bezocht dr. Weckli Gusti's huis. „Het spijt me, mijnheer, dat ik met een aangelegenheid bij u moet ko men, waarover ik u liever niet lastig gevallen had", zei hij. „Uw vrouw heeft me verzocht als haar rechts kundige adviseur te willen optreden en ik heb haar dat, onze jarenlange vriendschap in aanmerking geno men, niet kunnen weigeren". Gusti ging zwaar in een stoel zitten en keek zijn bezoeker vijandig aan. Er bestond voor hem geen vertrou wen meer op de wereld. Haat over heerste al zijn gevoelens, waar het Poulet betrof. Hij ontving dr. Weckli niet graag. Hij had de Weckli's uit zijn leven verbannen, want de klets kous Nora was de eerste geweest, die praatjes in de stad verspreid had. Hét was onverdraaglijk van de men sen te moeten horen: „Hoe maakt uw vrouw het?" en „Wanneer komt zij terug?", terwijl iedereen wist, dat zij van hem weggelopen was. Dr. Weckli was een gezien advo caat en had van zijn vrouw goede manieren geleerd. Van origine stam de hij uit een kleinburgelijk gezin, maar door zijn huwelijk rekende hij zich tot de aristocratische kringen, kringen. Dit toonde hij door goed ge kleed te gaan door een diamanten ring, door een hoge boord en een zijden das .waarin een mooie parel gestoken was En daar de wereld grotendeels naar het uiterlijk oor deelt, had hij daarmede veel succes geoogst. „Ik kan me uw gevoelens zeer goed indenken" zei hij op lichte kwasi onverschillige toon. „Het is een pijn lijke kwestie". Gusti bewoog zenuwachtig zijn handen en aarzelde. „Wat heeft mijn vrouw u opgedra gen?" vroeg hij eindelijk. Zijn stem klonk afwijzend, alsof hij de advo caat graag zou zien vertrekken. „Pauline heeft me gevraagd, haar zaken te behartigen", zei dr. Weckli. „Ik weiger iedere overeenkomst met mijn vrouw!" riep hij uit. „Ik geef toe, dat u reden te over hebt om kwaad te zijn", zei de advo caat. „Ik ben bereid de zaak schrif telijk met u af te handelen, indien u dat verkiest. Alleen dacht ik, dat het beter was alles met elkaar te be spreken, daar we elkaar tenslotte goed kennen. Onder beroepsgeheim natuurlijk. Het schijnt, dat uw vrouw zonder middelen van bestaan „is", ging de advocaat na een kort zwijgen verder. „Zij is de schuldige, niet ik", zei Gusti. „Ik heb haar niet verlaten, maar zij mij". „Dat is zo. Toch verwacht men van u, dat u haar zult onderhouden, tot u besloten hebt welke weg u wilt inslaan". „En ik zeg u", zei Gusti, dat zij doen kan wat zij wil. Zij kan haar weg gaan en ik de mijne. Maar zij krijgt geen centime van me". „Wilt u zich laten scheiden?" „Wat? Scheiden? Om haar de gele genheid te geven met die smeerlap, die zij achterna loopt, te trouwen?" Dr. Weckli haalde de schouders op. „Of u er in toestemt van haar te scheiden of niet, moet u zelf weten. Het is echter beter voor u om reke ning met de wetten te houden. Als u geen echtscheiding wenst betekent het, dat u bereid bent haar terug te nemen". „Terugnemen? Om de bliksem niet!" Gusti sprong op en liep met grote stappen heen en weer. Hij hield de handen op de rug. „Hoeveel vraagt ze?" snauwde hij plotseling. „Dat kan onderling geregeld wor den, denk ik", antwoordde dr. Weckli rustig. „Wil ze alleen geld hebben?" „Neen, zij wenst een scheiding". Gusti knipperde met de ogen. „Zij wil een scheiding. Met welk recht, als ik vragen mag?" „Met geen enkel recht, maar toch hoopt zij op uw toestemming". „Hm". Gusti dreigde met zijn wijs vinger. „Kijkt u eens hier, dr. Weckr- li, als u werkelijk een vriend van me was, zou u mij een dergelijk voorstel niet doen. U zoudt begrijpen, dat ik in mijn positie uw medegevoel nodig heb. U zoudt Poulet aan het verstand gebracht hebben, dat hetgeen zij mij aangedaan heeft, onvergeeflijk is en 2 dat zij door ieder behoorlijk mens veroordeeld zal worden. Maar natuur lijk verwacht niemand van een advo caat enige zin voor moraal". Hij keerde zich bruusk naar zijn be zoeker om. „Denkt u werkelijk, dat ik mijn vrouw geld zal geven om een los bandig leven te leiden? Neen, dat is te veel geëist. Ik weiger voor eens en altijd. „Maar", hernam de advocaat, „u bent verplicht haar de toelage uit te keren, waarop zij krachtens de wet recht heeft. U zult zeker wel begrij pen, dat zij onder alle omstandighe den haar particulier vermogen be houdt. Als echtgenoot bent u daarvan slechts de beheerder". „Zij heeft altijd beweerd, dat zij geld veracht", zei Gusti' triomfante lijk. „Dit zal een goede les voor haar zijn. Zij krijgt alleen geld van mij, als ik ertoe gedwongen word. En in een scheiding stem ik ook niet toe. U kunt haar die boodschap van mij overbrengen". Dr. Weckli haalde de schouders op. „Komt u vanavond bij ons eten? We kunnen dan rustig over de zaak praten". „Neen, dank u," zei Gusti uit de hoogte. „Ik wens niet met mensen te dineren, die partij voor mijn vrouw trekken". Twee dagen later ontving Gusti een brief van het advocatenkantoor dr. Weckli en dr. Albert, Summerstraat, waarin hem verzocht werd zijn vrouw maandelijks achthonderd franks uit te keren, met de mededeling, dat ten zij hij die eis van cliënte inwilligde, zij door de rechtbank op haar parti culier vermogen beslag zouden leg gen, zolang de zaak hangende was. Het was een slechte dag voor Gus ti. Een gure wind blies de goudbruine herfstbladeren in het rond, zij dans- sten her- en derwaarts, zij hoopten zich in de goten op, totdat een nieuwe windvlaag ze weer op deed dwarre len en ze over de gladde straten voortjoeg, terwijl steeds meer blade ren zich van de takken losmaakten, om aan dat vrolijke spel deel te ne men. Het Bondsgebouw zag er bij zonder grijs uit onder de laaghangen de wolken en op het Bondsplein en langs de Bondsstraat stonden rillende boerinnen in dikke doeken gewikkeld, om haar groenten, fruit en bloemen te verkopen, want het was marktdag. E Gusti baande zich met voorzichtige stappen een weg tussen hen door en liep de grote trap op, die naar zijn af- s deling leidde. Door de glad gewre- ven gangen bereikte hij zijn kantoor. Hier voelde hij zich tenminste veilig. 5 Hier was zijn geestelijk tehuis. Hij s ontdeed zich van hoed en jas, keek s op de thermometer, die de voorge- 2 schreven warmtegraad aangaf, nam jj voor zijn gewichtig uitziend bureau plaats, schoof de krant en een druk- werk terzijde, nam de brief van de 2 advocaat uit zijn zak en herlas deze. 2 fWordt vervolgd) 5 5 I 3749. De tere lichtgloed rondom David werd gelei delijk sterker. De voorbij schietende sterrengroepen hadden plaats gemaakt voor wat wolken stof en gruis leken, die op hun beurt weer verdrongen werden door vage opeenhopingen van onbestemde materie. Zij had den gigantische afmetingen en vulden Davids gezichts veld als ware bergen, doch evenals de galaxies wer den ook zij snel kleiner. Terwijl ze ineenkrompen, voeg den ze zich tezamen en begonnen duidelijker vormen aan te nemen. Tenslotte bevond hij zich temidden van een zwerm geweldige rotsblokken, klaarblijkelijk van puur kwarts! De eenzame man voelde geen verras sing, doch slechts een grote ontroering, want hij be sefte, dat hij met succes naar een hoger plan was ge stegen langs de gigantische kosmetische ladder en dat hij zich... op een andere wereld bevond!! In die mach tige kristalrotsen om hem heen herkende hij de minus cule korrels kwartszand, zoals hij die vroeger onder de microscoop bestudeerd had. Hij zag hoe ook deze indrukwekkende brokken snel ineenkrompen en in groeiend aantal op hem toedrongen... Ronnie Tober gaat ons land verte genwoordigen in de finale van het Eu rovisie-songfestival, dat op 6 april in Londen zal worden gehouden. Met het liedje „Morgen" van Joop Stokker- mans en Theo Strengers verwierf hij gisteravond tijdens de nationale finale in Utrecht het hoogste aantal punten. Sinds de gloriedagen van Corry Brok ken en Teddy Scholten zijn wij, Neder landers, uit ervaring wel wat voorzich tiger geworden in het doen van voor spellingen op songfestivalgebied, maar Ronnie Tober lijkt mij in Londen toch niet helemaal kansloos. Waarschijnlijk mede dank zij zijn Amerikaanse erva ring is hij, ondanks zijn jeugdige leef tijd, een uitgesproken showpersonality (in de goede zin van dat woord!), die bovendien als voordeel naar Engeland meeneemt, dat zijn stem en ook de ma nier waarop hij zijn publiek bespeelt sterk doen denken aan Donald Peers, die in Engeland een jaar of twintig ge leden net zo populair was als Frank Sinatra in Amerika. Al schuilt er in „Morgen" een gevaar van Udu Jürgens- pathetiek, er zitten in de melodie ook enkele typisch-Engelse elementen, die evengoed op het lijf van bijvoorbeeld een Shirley Bassey of een Mat Monroe geschreven zouden kunnen zijn. „Mor gen" is heel gewoon een goede song. Al moet ik daar onmiddellijk aan toe voegen, dat ik van de tekst vrijwel niets heb kunnen verstaan, door de loodzware en volkomen overheersende orkestbegeleiding, die ook voor de an dere liedjes gold, maar in dit geval nog storender werkte door de wat gewilde „beat" (een soort would-beat dus). De stem van René Frank kwam in het Shaffy-achtig liedje „Annemarie" ook bijna niet boven de instrumenten uit. De begeleiding van Gonnie Baars in „Ik wil van alles" was niet zo zwaar, maar in dat geval ging de aardige tekst vergezeld door een melodietje, dat veel te mager gemoduleerd was om als een geslaagde bossa-nova te kunnen mee dingen. Persoonlijk had ik liefst het schalkse Amersfoortse zangeresje Conny Vink naar Londen zien gaan, ook al omdat „Hé, moet je bij mij zijn?" bestond uit een guitige, niet onintelligent geschre ven tekst en een fijn beat-wijsje, dat evengoed door Serge Gainsbourg ge schreven had kunnen zijn (of was het van Dick Schallies?). En toch, vrienden... Nadat Dolf van der Linden en voordat een notaris El- les Berger had moeten verzekeren, dat het Songfestival helemaal zonder narig heden was (toen de notaris over 's mid dags gerezen geruchten begon, vond Elles dat er veel te lang over was ge praat) voor en na die verklaringen dus, speelde 't orkest het Zuidameri- kaanse carnavalssucces „A banda". Een eenvoudig en toch origineel marslied je, waarvan je meteen zegt: „Ja, dat IS het!". En tijdens deze nationale song festivalfinale: „Hadden wij ook maar zo'n wijsje voor Londen!" J. v. d. K. Uit de serie „Something special" koos de VPRO voor zijn programma van vrijdag a.s. de aflevering rond zange res Shirley Bassey. Als gast ontvangt zij Count Bassie die samen met zijn orkest o.a. „April in Paris" speelt. Be halve haar grootste succes van de laat- 'stè^tijd, de titelsong uit de film „Gold- fmger", zingt Shirley Bassey in dit programma o.m.: I, who have nothing en You can have him. Muzikale lei ding: Kenny Clayton, (vrijdag 21.05 21.40 uur, nederland 2). Op de vraag of er „Joodse Kunst" bestaat wordt in het Joodse program ma van de NRU op maandag 4 maart (20.05 20.30 uur) een antwoord gege ven door de dichteres Hanny Michaelis, de dichter Saul van Messel, de beeld houwer Wessel Couzijn en de compo nist Jac. B. Cats. Samenstelling: Lea Dasberg en Eddy Keizer. ir HILVERSUM I. 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: koorzang en moderne orkestmu ziek. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.45 Actualiteiten. 19.00 Muziek van Het leger des Heils. 19.15 Spektrum: Nws. uit de protestants christelijke organisa ties. 19.30 Kerkorgelconcert: klassieke en semi-klassieke muziek. 20.00 Wijd als de wereld: wekelijkse internationa le oriëntatie in kerk, zending en oecu mene. 20.10 Stereo: Pianorecital: klas sieke muziek. 20.30 Stekker: Steravond programma. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: Salontrio: moderne ka mermuziek. 23.00 Studio 2300: geva rieerd programma. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 18.00 Nws. 18.15 Radiojournaal. 18.20 Uitzending van de Christelijk Histori sche Unie. 18.30 De tafel van (half) ze ven: gevarieerd programma. 19.30 Nws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dicht bij: kerkelijke rubriek. 19.40 Avondge bed. AVRO: 20.05 Kunstkroniek. 20.030 Radiophilharmonisch orkest: moderne en klassieke muziek. In de pauze: plm. 21.15-21.40 Zelfportret, geschetst door een kastelein. 22.30 Nws. 22.40 Radio journaal. 22.55 Venster op de heden daagse muziek: muzikale lezing. 23.55- Cello-recital: klassieke muziek. 23.55- 24.00 Nws. NEDERLAND I. NTS: 18.30 Reportage wereldkam pioenschappen kunstrijden te Genève. 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Re clame. NTS: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. AVRO: 19.06 In kleur: De vliegende non, TV-feuilleton. 19.31 In kleur: filmreportage over Bali. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Jour naal. STER: 20.16 Reclame. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. 20.45 Een scène in de nacht, TV-spel. 22.01 Muz.- mozaïek: filmmuz. NTS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. 19.03 Van gewest tot gewest. 19.25 In ternationaal agrarisch nws. 20.00 Jour naal. STER: 20.16 Reclame. TROS: 20.20 En de vrouw die kiest een heer...: een amus. schrikkelprogr. 21.10 Voyage to the bottom of the sea, TV-feuilleton. KRO/RKK: 22.00 Bisschop Zoa uit Ka meroen vertelt. NTS: 22.30-22.35 Journ. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klassiek en mo dern platenprogr (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7.50 Overweging; 8.00 Nws.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan- De NRU zal het Grand Gale du Disque Populaire op vrijdag 8 maart rechtstreeks in zijn geheel uitzenden via Hilversum 1. De beide uitzendingen van de Radionieuwsdienst zijn gewij zigd: er is een nieuwsuitzending van 22.0022.15 uur en een op het tijdstip (even na 24.00 uur) waarop het Gala is afgelopen (het begint om 20.15 uur). Van 22.15 22.30 uur is Henk van Stipriaan aan het woord over en met enkele sterren van dit platenfestijn. Vóór de pauze treden op: Roy Black, Buffy St. Maria, Eugen Cicaro, Ram ses Shaffy, Barbara, Manitas de Plata, Vikkie Carr, Boudewijn de Groot en The Four Tops; erna: Cuby and the Bliz zards, Sandy Posey, Udo Jürgens, Dus ty Springfield, Esther en Abi Ofarim, Nancy Wilson en Gilbert Bécaud. den. 9.40 Schoolradio. 10.00 tModerne gr. muz. 11.00 Nws. 11.02 Voorde zie ken. 12.00 Van twaalf tot twee: gev. progr. (plm. 12.22 Wij van het land; 12.26 Med. voor land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Act.). 14 05 Schoolra dio. 14.30 Stereo: Musiesta: licht gev. muz.progr. (opn.). TROS: 15.00 Klas sieke en semi-klassieke gr.muz. 15.30 Uit de $chool geklapt: gesprekken met jongeren. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.07 Stereo: Filmmuz. 16.30 Boem!!: progr. voor de jeugd. 17.15 Stereo: Lichte gr. muz. 17.30 Sportkompas. 17.50 Act. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8 00 Nws. 8.11 Radiojour naal. 8.20 Lichte gr.muz. (8.30-8.35 De groenteman.). 8.50 Woordelijkvan daag de dag NRU: 9.00 Operafragmen ten (gr.) AVRO: 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvit.: populair verzoek - platenprogr. (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursberichten. NRU: 12.00 Blik op de wereld: informatief progr. 12.26 Med. t.b.v land- en tuinbouw. 12.30 Over heidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Joegoslavische volks- muz. (gr.). 12.49 Recht en slecht, le zing. 13.00 Nws. 13.11 Act, waarin opge nomen: Hoor die krant: bespreking van kranten- en tijdschriftenartikelen VA RA: 13.30 Voor de middenstand. 13.35 Klassieke gewijde muz. (gr.). 14.20 Wikken en wegen: consumentenrubr. NRU: 14.30 Documentaire over Halle, een plaatsje in België. 15.00 Vonken on der as: progr. over Nederlandse volks verhalen en volksgebruiken. 15.30 Lichte gr.muz. VPRO: 16.00 Nws. 16.02 Thuis: progr. voor thuiszittenden. 16.30 Voor de kinderen. 16.45 Berliner Festwochen 1967: moderne kamermuz. 17.40 Infor matie: achtergronden en commentaar. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws.) NRU: 11.00 Nws. 11.03 Licht gev. platenprogr. VPRO: 12.00 Nws. 12.02 Agent 000. 13.00 Nws. 13.20 Progr. met Hans Kemna. 13.30 Help: gev. platenprogr. TROS: 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.05 Nwe grammofoon platen. AVRO: 15.00 Nws. 15.03 Muziek kantjes: lichte muz. 16.00 Nws. 16.03 Operttte-Varia. 17.00 Nws. 17.02 Sport journaal. 17.05-18.00 Gev. platenprogr. voor automobilisten. DONDERDAG 29 FEBRUARI 1968. DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herhaling van gisteravond). 10.20 Sportspiegel. 10.50 Menschen und Machte, TV-serie. 11.35 Die Drehscheibe, actualiteiten en muz. 12.00-13.30 Actualiteitenkroniek. 16.40 Journaal. 16.45 Das lustige Ka- russell, Tsjechische poppenfilm, voor kinderen. 17.00 Voor de kinderen: Das Geheimnis auf der Vogelinsel, TV- film. 18.00-18.05 Journaal (Regionaal progr. NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Journaal. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Die Traumhochzeit, spel. 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.05 Belle und Sebastien, TV-serie. 18.25 Goedenavond. 18.30 Hier und Heute. 19.10 Dass (k)einer des anderen Spra- che verstehe, TV-film, herhaling. 19.40 Klein Noordwesteuropees feuilleton). 20.00 Journaal en weerbericht. ...2,0-15 Was man so die Liebe nennt. TV-spel. 21.20 Das grüne Regiment, schutters feest. 22.05 Journaal. commentaar, weerbericht. 22.25 Portret van een hu morist (herhaling). DUITSLAND II. 17.40 Wintersportweerbericht. 17.45 Nws. en weerbericht. 17.50 Die Dreh scheibe, actualiteiten en muz. 18.15 Ma- lican und Sohn. Detective. 18.50 Gift für die Rosen. TV-spel. 19.27 Weerbe richt. 19.30 Nws. en actualiteiten. 20.00 Kleur: Die Mühle von Sanssouci, zang spel. Aansluitend: nws. 21.35 Das lieb- ste Kind des Generals, kritische be schouwingen over de atoombom in Frankrijk. 22.20 Nws., weerbericht en actualiteiten, aansluitend: Wintersport- weerbericht. 35. Rechter Tie is verbijsterd door het onverwachte bevel dat weerklonk vanachter het gordijn. Een ge heim deurpaneel! \Vaar zal dat hem brengen? Het is dus niet Vrouwe Hortensia zelf die hem ontboden heeft maar iemand die hoger geplaatst is dan zij! Een vrouw waarschijnlijk, want mannen mogen dit paleis- deel alleen bij hoge uitzondering betreden. En een vrouw die niet weten wil dat ze hem ontbiedt. Van daar al die geheimzinnigheid, de vermomming als dok ter en het geheime deurpaneel... Rechter Tie loopt de bedstee om, bekijkt de drie panelen van de hou ten betimmering en drukt tegen het paneel naast het bed. Het geeft mee. Daarachter bevindt zich blijkbaar een geheim vertrek, dat misschien aan vrijwel nie mand in het paleis bekend is! Hij schrikt van een plotselinge gedachte. Wie weet wat, hem wacht in dat verborgen vertrek? Hij heeft vijanden in de hoofdstad. Kan dit een poging zijn om hem in de val te lokken en uit de weg te ruimen? Hoe weet hij of de vrouw in de bedstee werkelijk Vrouwe Hortensia is? Maar dan vermant de Rechter zich. Hij is tot hier gegaan, hij zal nu ook verder moeten. Kome wat komt! Ge ruisloos drukt hij het deurpaneel open en stapt naar binnen. Rechter Tie blijft verbijsterd staan. 46. „Hmm"! probeerde de kapitein 't brok dat hij in de keel voelde weg te kuchen. „Meneer Starreveld, hmm! Tot mijn leedwezen hemm! Ik ben Verplicht hmm! Die meneer Taks is eh... uche, hmm!" „Nee zeg dat niet!" kreet de arme professor ontzet, die voelde waai de oude zeerot heen wilde. „Dat mag niet! Wij moeten hem zien te redden! Laat onmiddellijk bij draaien smeek ik u! Vaar mijnentwege de batiscaaf aan stukken maar stuur direct in de richting waar wij Taks het laatste gezien hebben!" „Onmogelijk me neer!" huilde de kapitein die niet wist wat hij begin nen moest. „Het schip luistert niet meer naar het roer. Vis zijn met zo'n storm een speelbal van de woeden- „Nee! Het kan niet! Ik wil hét niet geloven! Geef hier!" schreeuwde dt professor buiten zichzelve en hij rukte de kapitein de kijker uit de handen. Trillend en bevend bracht de goede Starreveld het kijkglas voor het -rog en zocht gespannen de bruisende golven massa af in de hoop nog iets van zijn vriend te zullen ontdekken. Na enige mislukte pogingen kreeg de geleerde einde lijk de stalen bol weer in het vizier. En juist toen hij mismoedig de kijker wilde laten zakken omdat hij de dingen in de duisternis niet scherp zien kon, brak aan de horizon 't eerste morgenlicht door en zag hij opeens duidelijk zijn vriend Taks in de verte boven op de ba tiscaaf liggen. de elementen. Het spijt me: *t is droevig maar... TiiiiMMitoiiiHiiiiiiiiiimtMiiiiiimiiMiiiiiMiiiiiiiiiiiiiinu Fonds Vorige koers Late not Nederland 1966-1 7 104 104A Nederland 1966 63 993» 993» Nederland 1968 63 99% 98% Nederland 1967 63 9833 99 Nederland 1967 6 96% 96 A JVederland 1965-1 53 933» 9333 Nederland 1964-1 53 90% 90% Nederland 1964 5 89% 89V» Nederland 1958 43 88% 88% Nederland 1964 43 953» 96 Nederland 1959 43 87 A 87 A Nederland 1963-1 43 8333 83% Nederland 1961 4 84% 84% Nederland 1953 33 80% 80% Ned. staffell. 1947 3) 71% 71% Nederland 1951 39 91% 91A Nederland 1953 1-2 3) 83% 83% Nederland 1950 1-2 33 73% 73% Nederland 1954 1-2 33 76 76 Ned. grootb. obl. 1946 3 83 A 83 A Ned. dollarlng. 1947 3 86% 86% Bank v N.G wnb.l *57 6 97% 97% id. 30-jar i958/*59 43 85% 85% H.V.A.-mijen ver. a. 116% 116% A.K.U. a. 70.9 71.7 Delimij. f. eert. 82.6 82.6 Hoogovens n.r.c.v.a 119.9 120 Philips gem. bezit v. a. 119.1 121.2 Unilever c.v.a 110.3 113.9 Kon. Zout-Organon 157.9 157.5 Pordtsche Petr a. 707 710 Kon Per. t a. 156.9 158 H.AL a. 75% 75% Java-China p n.r.c.v.a 167% 167 K.L.M a. 192 190 Rotterd Lloyd a. 145 146 Scheepvaartunie a. 128% 128% Bk v. Ned. Gem. 1967-1-2 63 101 101 Bk v. Ned. Gem. '67-1-2-3 63 99 A 99A Bk v. Ned. Gem. 1965-1 6 95% 95% Bk v. Ned. Gem. '58-1-2-3 43 87 86% Nat. bk v. mid. kred. '66 7 101% 101% Nat. Investeringsb. 1965 53 94 A 94% Fr.-Gron Hyp.b dw 6 92% 93% Alb. Heyn wdlobl '55 4 131% British Petrol. 1966 73 103A 103 Bijenkorf 6 98 98% Co-op Ned. r^paarbr. 145% Ned Gasunie 1966 6i 99 A 99 A Ned. Gasunie 5! 94% 9433 Philips dlr 250 -100 '51 4 79% 79% Pegenr 1-2 1957 6 96% 96% Pgem 1957 6 96% 97 Rott Rijn Pijpljnij. 53 94% 94% KX.M. 15-jarig 5 94% 94% 90% 94% 88% 91% 115% 85% 89% 110% 229 (Slotkoersen van gisteren) Ned. Spoorw. 57 1-2 4t 90% Berghuizer Pap.fabr. 4è 94% Gelder Zonen v. 41 88 Grasso's Kon. Mach.f. 51 91% Hoogovens 53 115% Meteoor beton 5! 85% Stokvis en Zonen 43 89% Thomassen/Dr-Verbl. 43 110"% Alg. Bank Ned. a. 227 Amrobank f20,— a. 47.6 48 Nationale Ned. cert. 625 622 Ned. Credietb. aand. b. 172% 173 Ned. Middenstandsbank a. 91 90.8 Slavenburg's Bank a. 175 173 Albert Heyn a. 1281 1288 Amstel Br nj.c.v.a. 416 416 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 207% 209 Blijdenst.-Will. f 1000 nrcva 70 69 Lucas Bols a. 185 184.8 Bredero vast goed a. 139 138 Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. 363 361 Buhrmann-Tetterode a. 465 461 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 651 651 Calvé n.r. c.v.a. 763 Calvé com.pref.wd.nr. eert 760 Drentsch-overijs. houth. a. 117 117 D.RU. a. 326% 324 Edy emaille a. 73 73 Elsevier uitgeversmij. a. 318 315.2 Erdal mij. voor wasverw. a. 547 Excelsior metaalbuizen a. 60% 61 Fokker a. 431 434 Gazelle rijwielfabriek a. 160 155 Gelder (van) papier a. 110% 110% Gist-Brocades a. 725 723 Grasso's kon. mach. fabr. a. 139% 139 Heineken's Bierbr. aand 622% 621 Holec aand 149 146 Intenatio aand 303 300 Kon Ned Papierfabr. a l$6 135 Kon Ned Textielunie eert. 49% 49% Krasnapolsky La. 58.5 57.8 K VT (kon ver tap.) aand 205 207 Leidsche Wolspinnerij a. 258% 262 Lips en Gispen eert. 122 123 Meteoor Beton a. 110 109% Misset, Uitgeversmij. a. 244 Naarden Chem fabr. a. 524 Naeff gebr. a. 171 Nedap ned app.fabr. aand 145% Ned Kabeifabrieken aand 265 Nelle, wed J van aand 370 Nyma n.r.c.v.a 21% Niiverdal-ten Cate a. 82 Overz Gas, nat bez. v.a.f. 90.2 Pakhoed a. 97.8 240 518 172% 261 369% 23% 80% 92 98 Pal the a. Pont Houthanoel a. Rees ink en Co. a. Scheveningen ExpUnljJC. a. Schok beton aand. b. Schol ten Carton en Pap a. Schuppen Sajetfabriek a. Simon de Wit aand. b. Spaarne ver. bez. 500-100 a. Technische Unie a. Thomassen/Dr.-Verbl. La. Twentsche Kabelfabriek a. Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen'8 kon. fabr. a. Wilton-Fyeno. Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramwjnij a. H.B.B bel depot 1-2 pb f. lnterbonds 1 pb t Vastgoedbei .fonds part f. Interunie f 50 a. Robeco f50 a. Rolinco f. IJnitas f 50 a. Ver Bezit v. 1894 f50 a Canadian Pac. Railw eert. Int Nickel Cy Can cert Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T l5-10a33-l/3d cert Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert. Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors cert Kennecot* Copper cert. Phillips Petroleum cert. RCA cert. Republic Steel cert. Shell Oil cert Standard Brands 10 a cert US Steel (10) cert. Wool worth cert. 60% 170% 165 25.5 179 233 77 430% 69 255% 104.9 346% 33 107 175 156% 130 157 63 89.2 155% 802% 57% 732 636 635 182.5 226.3 182.5 409.5 101.8 50% 111% 28% 52% 40% 30 63% 50% 84% 157 87% 76 38% 56% 48 40% 61% 36% 39A 23 60% 165 25 176 220 76 435 256 104.1 347 33 107% 158% 130 155 62 89 155% 732 636 633 182.7 227 183 409 102 51% 113% 28% 52% 43 29fi 62% 86 156 89% 75% 38 40% 61% 36 39% 23% VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 157.40; Unilever 113.70; Phi lips 122.30; A.K.U. 71.90. AMSTERDAM (28 febr.) Beurs plein 5 heeft verrast met een zeer aan gename stemming voor de internatio nale waardeh. Deze stemming was vast tot zeer vast. Dit laatste gold Unilever. Dinsdag direct nabeurs ver drongen de vele beursbezoekers zich bij het mededelingenbord, waarop de fci.jfers van het Unilever-concern over 1967 waren aangebracht. Hieruit bleek dat de gunstige verwachtingen voor deze cijfers van het vierde kwartaal nog werdeh overtroffen. Ook viel di rect in de eerste regels van de zeer uitgebreide mededelingen op, dat er geen bonus of iets van dien aard door Unilever voor aandeelhouders uit de bus kwam. Dit had toch geen terugslag op de koers van het aandeel want deze daal de niet vergeleken met de officiële slot- prijs van die dag van 110.90. De han del in Unilever werd begrijpelijkerwij ze zeer levendig door winstnemingen, alsmede door nieuwe kopers. Er werd een hoogste koers bereikt van 112.30. Dit mede door het feit, dat het totale dividend over 1967 van dit wereldcon cern werd verhoogd tot f 4,67 per aan deel van f 20 nominaal, tegen f 4,21 over 1966. Op zich zelf bracht dit voor de beurs niet de verrassing. Wel was dit het ge val met de gemelde 4e kwartaalcijfers. Gedurende de voorbeurs werd van daag als hoogste prijs 114 voor Unile ver betaald. De officiële beurs opende op 113.80 met levendige handel, die la ter wat afnam. In Wall Street werden dinsdag de cijfers van Unilever gehono reerd met een vaste stemming voor dit fonds, hetgeen in Amsterdam een goe de ruggesteun betekende. Ook Kon. Olie lag gevraagd in de markt op 158 (157). Philips wilde hier bij niet achterblijven op 120.40 (119.30) waarna de koers nog verder uitliep tot 121.10. AKU verbeterde 70 cent tot 71.70. Hoogovens werd goed prijshoudend ge adviseerd op 120. De scheepsvaartsector zette kalm in op een iets lager niveau t.o.v. gisteren. Later trokken de koersen wat aan, waardoor de stemming merendeels goed prijshoudend werd. De handel in deze hoek was echter kalm. De cultures wa ren licht verdeeld. De staatsfondsen- markt was merendeels goed gedispo neerd. Voor de inschrijving op de f. 150 mil joen 6% pet. obligaties Bank voor Ned. Gemeenten, tegen 98 3/4 procent be stond goede belangstelling, waardoor deze lening zeker zal slagen. DEN HAAG Twee maatschappijen van de heer Zwolsmèn, de Veretrigde llandersonderneining Scheveningen V.H.S. en Van Wijk én Heringa heb ben eerst thans verslag uitgebracht over 1966. Hieruit blijkt dat de V.H.S. een winst heeft geboekt van f. 286.402,- tegen f. 277.575,waaruit een onver anderd dividend wordt voorgesteld van 6 procent. Van Wijk en Heringa boek te een winst van f. 190.642 tegen f. 1.02 miljoen over 1965, waaruit een dividend 3 procent (1965) 8) wordt voorgesteld. In het verslag van de V.H.S. wordt met geen woord gerept over de ver koop van het landgoed Delhuizen. Wel blijkt dat dit landgoed ten name van de E.M.S. werd geschreven wegens een opgenomen krediet van f. 3,4 miljoen. De sigarenbelangen van de heer Zwols man, die in de V.H.S. zijn onderge bracht, behaalden een beter resultaat dan in 1965. Over 1967 wordt weer een lager resultaat verwacht. Van Wijk en Heringa had eind 1966 aan onroerend goed voor een taxatie waarde van f. 20,39 miljoen bij een boekwaarde vn f. 16,07 miljoen. In de loop van 1967 werd onroerend goed ver bonden voor f. 4,13 miljoen hypotheek die aan de E.M.S. is verleend. AMSTERDAM De Antilliaanse Brouwerij die is geassocieerd met de Amstel Brouwerij, zal over het boekjaar 1966-'67 een dividend voorstellen van 15 (v.j. 12Vt) procent. De bieromzet steeg van 28.900- tot 36.800 hectoliter. Het bruto exploitatieresultaat klom van 313.000 tot 487.000 Antilliaanse guldens, terwijl de nettowinst steeg van f. 136.000 tot f. 166.000. De ontwikkeling van de afzet maakt vergroting van de capaciteit noodzake lijk. Dit jaar zullen de bedrijfsgebou wen worden uitgebreid en zullen aan vullende installaties worden geplaatst ZAANDAM De Zaanlandse Scheep» bouw Mij. zal ook over 1967 geen divi dend uitkeren. Voor 't laatst gedurende dat over 1965 8 procent. De werf is flink van werk voorzien, zo werd in een buitengewone vergadering van aandeel houders meegedeeld. Daarin werd de heer A. J. van Abbeelen benoemd tot directeur. LEVERKUSSEN Bayer, het groot ste Duitse chemische concern, heeft over 1967 een omzetstijging geboekt van 7,2 procent tot 6,34 miljard mark (f. 5,7 miljard). De winst voor aftrek van belastingen vertoont echter een teruggang van 12.5 miljoen mark tot 523 miljoen mark. Door belastingvoordelen evenwel laat de nettowinst een stijging zien van 9,5 miljoen tot 265 miljoen mark. De investeringen hebben 500 miljoen mark bedragen.

De Vallei | 1968 | | pagina 2