Radicaliteit in christelijke politiek is onderwerping aan het Woord van God Uitdaging voor dammers BOVO-spelers gaan zelf betalen Ir. Moree voor S.G.P. Veel waardering in Staten over rapport over de vuilverwij dering Vei •nieuwiiio is niet altijd achteruitöano Pottenbaksters ruimer gehuisvest Hoger tarief veer D.S.A. speelde draw tegen ploeg van jeugddorp Burgemeester ten plattelande N.C.V.B. houdt aarvergadering Schietnieuws MARKTEN FRISOMEL EEN FRIESCHE VLAG PRODUCT :>i; DONDERDAG 29 FEBRUARI 196' ARNHEM Provinciale Staten van Gelderland hebben woensdag hun goed keuring gegeven aan verhoging van het tarief van het Opheudense veer. Al leen de heer G. v.d. Heide (PSP) had bezwaren. Hij noemde de particuliere veren „een instituut uit de feodale tijd". Hij hield opnieuw een pleidooi voor vrije veren. Spreker zag de veren als een verlengstuk van de wegen en vond het onbillijk de wegen vrij te laten en de veren te belasten. „Het gehele pro vinciale verenbeleid moet op de hel ling", zo meende de heer v.d. Heide. Uit het antwoord van Gedeputeerde H. M. Oldenhof bleek wel dat daar voorlopig nog geen kans op is. De tariefverhoging van 't Ouheusden- se veer heeft alleen betrekking op rij wielen, bromfietsen, motoren en moto ren met zijspan (allemaal vijf cent ver hoogd) en op personenauto's (10 cent verhoogd). De overige tarieven bleven gelijk. Tevens gingen de Staten met uit sondering van de heer Van der Heide akkoord met verhoging van het tarief van het Tielse veer en het provinciale veer over de rivier De Waal bij Och- ten. RENSWOUDE Dinsdagavond vond In Achterveld een drietal sportwedstrij den plaats tussen de seniorenteams van DSA uit Renswoude en het team van het Jeugddorp „de Rudolphstich- ting". De Achterveldse ploeg die destijds in Renswoude een gevoelige nederlaag moest incasseren was deze avond in de eigen grote sporthal merkbaar be lust op revanche. De aanmerkelijk lichtere tegenstanders van DSA waren vooral in de beginfase tegen de meer geroutineerde jeugddorpploeg in het nadeel. In de laatste wedstrijd wist DSA evenwel in een spannend duel een gelijk spel uit het vuur te slepen. De drie wedstrijden waarin men el kaar bekampte waren baskettbal, vol leybal en trefbal. In de eerste wed strijd baskettbal stonden voor DSA aangetreden Anton, Gert en Jaap Veld huizen, Hans Oosterink, Gert v. Leeu wen, W. Vink met als wisselspelers Jan Rijnders, Jan Pol, Eenk v.d. Meij- •den. De einduitslag werd een 33 ge lijk spel. De volleybalwedstrijd werd een gro te en verdiende zege voor de jeugd dorpploeg. De stand werd hierdoor 12 punten voor het jeugddorp en 8 voor DSA. De laatste wedstrijd met trefbal moest de beslissing brengen. DSA wist het in "deze wedstrijd tot winst te bren gen, waardoor voor beide teams het zelfde puntentotaal op het scorebord kwam. N De heer De Jong dainkte na afloop de DSA ploeg voor de sportieve wijze waarmee gestreden was. De heer Dirksen van DSA wenstte hij met zijn ploeg nog veel succes. De heer Dirksen leider van DSA dankte het Jeugddorp wederkerig voor de goede organisatie en de sportieve strijd. VEENHNDAAL Op de buitengewo ne" ledenvergadering van v.v.DOVO is het voorstel aangenomen, dat geschor ste of gewaarschuwde spelers zelf de hieraan voor de vereniging verbonden kosten moeten gaan betalen. Voordat het bestuur tot dit voorstel overging heeft het eerst contact opge nomen met de KNVB, Ter oriëntatie deelde de KNVB mee: „Vele clubbestu ren hebben dit echter in een bestuurs besluit of in het verenigingsreglement opgenomen, omdat zij zich op het stand punt stellen, dat wanneer'een bepaald lid zich op enigerlei wijze misdraagt, deze óók de consequenties hiervan dient te dragen". Iedere speler van DOVO kan nu we ten dat: bij de eerste schorsing/waar schuwing, de betroken speler niets betaalt; bij de tweede schorsing/waar schuwing, de betrokken speler niets ten betaalt; bij de derde schorsing/ waarschuwing, de betrokken speler al le kosten voor zijn rekening krijgt. Eén en ander geldt voor de gehele loopbaan bij DOVO en niet voor één competitie. Deze regeling is ingegaan per 27 janua ri 1968. WAGENINGEN Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Land bouw Hogeschool, spelen ir. G. E. van Dijk (WSDV-Wag.) en E. Fluit (DWS- Ede) op maandagavond 4 maart te Wageningen in de studentensociëteit „Eugeia" aan de Gen. Foulkesweg (nr. 74) een damsimultaan voor alle dam liefhebbers (zowel club- als huisdam mers) uit Wageningen en omgeving. Het aanvangsuur is gesteld op half acht. VEENENDAAL „De radicaliteit van de christelijke politiek zit in het on derwerpen aan Cock woord in de politiek", aldus verklaarde de heer ir. F. C. Moree gisteravond voor een vergadering van de kiesvereniging van de Staat kundig Gereformeerde Partij. De heer Moree is voorzitter van de kiesvereni ging van de SGP in Geldernialsen. Hij hield op uitnodiging van de Veenen- daalse kiesvereniging een inleiding over het onderwerp „Christen-radicaal of radicaal-christelijk'. Hij behandelde in zijn rede de vernieuwing in de christe lijke politiek en de visie daarop van de SGP. CHU zag de heer Moree als minder sterk. „De Unie heeft altijd meer ruim te gegeven voor verschillen demeningen binnen haar partij. Het is te verwach ten, dat de radicalen daar ook een ei gen plaats krijgen". Als een van de oorzaken van de ver anderingen in de KVP zag de heer Mo ree 't gebeuren tijdens het Tweede Va ticaanse Concilie. Doordat men niet gebonden is op de KVP te stemmen, zag hij een duidelijk richting naar een volkspartij, die het woord „katholiek" wil schrappen. Als uitgangspunt voor de radicalen somde de heer Moree op: „De groeien de maatschappelijke onvrede en gebrek aan „leefmilieu". Men komt tot een programma met de volgende punten: Het nemen van initiatieven voor ontwa pening om zo tot een wereldvrede te komen. Dit vloeit voort uit een opti mistische wereldbeschouwing, waarbij men aanneemt, dat de mens van nature goed is. Verder verbetering van ontwik kelingshulp; bestrijding van alle discri minatie; verbetering in de inkomens verschillen; offers brengen voor de fi nanciële voorzieningen om Nederland „leefbaar" te houden (denk aan ruim telijke ordening en recreatie) en demo cratisering van de samenleving, onder meer door medezeggenschap in de be drijven", aldus spreker. De SGP kant zich tegen de „decon fessionalisering", zoals die tegenwoor dig volgens haar gepredikt wordt. „Zij die de ontkerstening tegengaan hebben het moeilijk in hun eigen partijen", merkte de heer Moree op. „De SGP staat op het standpunt, dat de politiek gegrondvest moet blijven op het woord van God. Dat is radicaal Christelijk. Men groeit tegenwoordig van Romei nen 13, de christelijke samenleving, naar Openbaringen 13, de anti-christe lijke samenleving. De hedendaagse christelijke politiek gaat uit van „me demenselijkheid" wat een zwakke vorm van liefde tot de naaste is. De grote liefde van God tot de mensen wordt op deze manier verwaarloosd. De samen werking tussen Rome en de protestan ten moeten wij afwijzen, omdat Rome in wezen niet verandert. Integendeel men glijdt af in de richting van de vrijzin nigheid". Hij zag wel enkele fouten van de SGP. „We moeten twee klippen omzei len. Ten >erste moeten we de ontwik keling 't oog houden en aan de vra gen van vandaag aandacht schenken. We kunnen de waarheid niet altijd vin den als we met de rug naar de wereld gaan staan. We moeten niet eenzijdig worden. De problemen in Nederland van 1968 zijn andere dan die in de 16e o O „Op verschillende terreinen, zoals wetenschap, industrie en politiek, is een vernieuwing aan de gang. Op zich zelf behoeft een vernieuwing nog geen achteruitgang te zijn, als het Woord maar richtsnoer mag blijven. Ik dacht ook niet dat het goed was als de SGP schouderophalend aan de vernieuwin gen in de politiek voorbijgaat". De heer Moree zag een versnelling in de politieke ontwikkeling, die vol gens hem is begonnen in de „nacht van Schmelzer". Tijdens de daaropvol gende verkiezingen kwam volgens de spreker, de gewenste duidelijkheid niet. De KVP en de PvdA kregen klappen, terwijl D'66 een opmerkelijk succes be haalde. „Het is duidelijk gebleken, dat de grote partijen zich moeten bezinnen om zich voor jongeren aantrekkelijk te maken". Een deel van de „radicaliteit" zag de heer Moree als het loslaten van ou de waarden. „De ontwikkelingen in de ARP lopen parallel met die in de gere formeerde kerk. De kerk maakte zich los van de besluiten van Assen '26, ter wijl in de politiek de voormannen uit die tijd min of meer bespottelijk ge maakt worden. Denk maar aan het boek „Parade der mannenbroeders". Ook de ondertitel van de ARP bij de laatste verkiezingen „Evangelische volkspartij" is een aanwijzing, dat men een wat ik zou willen noemen „po litieke midden-orthodoxie" wil voeren", ren". Het christelijk-radicalisme in de RENSWOUDE Woensdagavond hield de NCVB afdeling Renswoude haar maandelijkse vergadering in Re- hoboth. Als spreker was aanwezig bur gemeester J. A. Hosang, die het onder werp ..Burgemeesters ten plattelande" besprak. De burgemeester riep eerst in herin nering de ontwikkeling van het burge meesterschap en de daaraan verbon den facetten van deze taak. Hij be schreef de opkomst van het gemeente bestuur in de 12de en 13de eeuw. In die tijd sprak men van schout en schepe nen. Utrecht had plm. 1196 een schout en Dordrecht bv. in 1230. Deze leiding gevende figuur had o.a. tot taak uitoe fening voogdijschap,4 toezicht openbare zaken. Het graven van grachten e.a. Spreker zag een duidelijke overeen komst met 't burgervader zijn van de ze tijd. Hij behandelde verder de solli citatieprocedure die via de commissa rissen der Koningin en de minister van Binnenlandse Zaken loopt. De heer Ho sang zag de bifrgemeester van het dorp als een burgervader (een vader van een groot gezin waarbij men om raad ^n daad trecht kan). Hij moet het vertrou wen hebben van de burgerij. Een dorp heeft zo zijn eigen leven en karakter. Ook op kerkelijk terrein wordt de bur gemeester overal nauw bij betrokken. 'en 17e eeuw. We moeten ons plaatsen' op Gods Woord en niet blijven staan op wat we als „beginsel" zien. Aan de an dere kant moeten we ook niet zo op gaan in de vragen van deze tijd, dat we de binding aan Gods Woord kwijt raken. Vijftig jaar geleden hebben de oprichters van de SGP zich onder Gods Woord geplaatst en dat moeten wij ook nu nog doen. De oprichters van de SGP waren bezield van het geloof dat men var Nederland een christelijke na tie kan ..laken. Dat geloof moeten wij ook nu nog hebben". De heer Moree besloot te zeggen: „Alleen vernieuwing prediken geeft verwarring, maar verstarring is eigen lijk even gevaarlijk. We moeten aan dacht hebben voor de problemen van deze tijd en openstaan voor gelijkge- richten, als in het GPV en verontrusten in CHU en ARP. Deze laatsten, die misschien binnenkort geen politiek on derdak meer hebben, zouden we moe ten binden. Daarom zullen we ons op allerlei terrein moeten inzetten om de indruk die men van nns heeft te wijzi gen. Ons drukwerk bij verkiezingen, bijvoorbeeld, zal aan de moderne recla me-inzichten moeten worden aange past", aldus de heer Moree. Hedenavond houdt de Ned. Chr. Vrou wenbond, afd. Scherpenzeel zijn jaar vergadering in gebouw Philalethes ach ter de Ned. Herv. Kerk. Na de op een jaarvergadering ge bruikelijke agendapunten behandeld te hebben zal mevr. J. Wesseling-Leng- keek voordragen „Sil de strandjutter". Ook de echtgenoten van de dames-leden worden uitgenodigd. Tevens kunnen de dames hun lidmaatschapscontributie voor 1968 betalen. SCHERPENZEEL De schietuitsla- gen van de schietvereniging Scherpen zeel luidden.deze week: M. Berendse 95, J. Davelaar 94, J. Koudijs 91; A. Valkenburg Tzn 90, C. Valkenburg 89, A. V. van Dusschotep 88. G. Geskus, v.d. Werk, J. Koot, v. Eist 88, T. Rustenhoven 87, J. ten Broek 87, A. ter Burg 86, P. v. Engelenburg 85, B. Geefshuysen 85, A. Wittenberg 84, M. v. Eem 84. H. Methorst sr. 83, H. Pater 80. W. Klumpenaar 80, H. Minne 79, C. Bakker 79, J. v. Engelenhoven 78, J. La Batide 77, J. v. Eist 77. J. Vogelaar 74, R. Branderhorst 72, A. Blanken 70, H. v. Ginkel 69, J. Woltering 67, A. v. Garde ren 64. LEERSUM De afdeling pottenbakken van de Sport vereniging Larsheim is lange tijd gehuisvest geweest in een lokaal van de kleuterschool. Op zich zelf was het hier erg gezellig, maar de beschikbare ruimte was onvoldoende. Reeds geruime tijd heeft het actieve bestuur omgekeken naar een betere accommodatie, maar er was in Leersum geen kans. Onverwacht is er echter een oplossing gekomen. De ge meente heeft de woonkamers van boerderij „De Hof" verbouwd en de creatieve Leersumse dames kunnen nu UTRECHT. 29 febr. 1968 Veemarkt. Totale aanvoer 4472; runderen 1090; vet te kalveren 148; graskalveren 40; nuch tere kalveren 1633; schapen 176; lam meren 4; varkens boven 100 kg 411; var kens beneden 100 kg 45; biggen 903; bok ken en geiten 22. Prijzen (in guldens): Melk- en kalfkoeien, per stuk 1100 1490; kalfvaarzen, per stuk 800—1000; vare koeien, per stuk 825990; pinken, per stuk 590—770; stieren, per stuk 780— 1020; graskalveren, per stuk 380575; nuchtere kalveren, per stuk 3550; fok- kalveren, per stuk 100175; schapen, per stuk 120—180; lammeren, per stuk 130—190; drachtige varkens, per stuk 350475; lopers, per stuk 85110; big gen, per stuk 63—72; bokken en geiten, per stuk 2058. Vette koeien, le kwal., per kg gesl. gew. 4.304.65; vette koeien, 2e kwal., per kg gesl. gew. 4,154,25; vette koei en, 3e kwal., per kg gesl. gew. 3,754,15; vette kalveren, le kwal. per kg lev. gew. 3,853,95; vette kalveren, 2e kwal., per kg lev. gew. 3,603,80; vette kal veren, 3e kwal., per kg lev. gew. 3,10 3,50; nuchtere kalveren, per kg lev. gew. 1 301,60; zware vette varkens, per kg lev. gew. 2,10—2.15; zouters, per kg lev. gew. 2,252,30; slachtzeugen, per kg lev. gew. 1,63—1,70; jonge slachtzeugen, per kg lev. gew. 1,70—1,80. Overticht( resp. handel en prijzen): Melk- en kalfkoeien: rustig, even ho ger; vette koeien: trager, als vorige week; vare koeien: redelijk, prijshou dend; vette kalveren: vlot, als vorige week; graskalveren: rustig, even hoger; nuchtere kalveren: kalm, niet prijshou dend; fokkalveren: kalm, niet prijshou dend; schapen: kalm. ruim prijshou dend; lammeren: kalm, prijshoudend; varkens: rustig, als vorige week; biggen, rustig, als vorige week. ARNHEM Provinciale Staten van Gelderland hebben zich woensdag in overwegend waarderende zin uitgespro ken over het rapport „Vuilverwijdering in Gelderland", dat vorig jaar door een speciaal daartoe ingestelde commis sie „afvoer en verwerking van vuilnis in Gelderland" onder voorzitterschap van drs. H. F. Louwe Kooymans uit Arnhem is opgesteld. Vier Statenleden, de heren H. Alberts (CHU), F. J. Hermsen (KVP). dr. ir. C. T. de Wit (PvdA) en G. v.d. Heide (PSP) stelden over het rapport enkele vragen, die tot tevredenheid door Gedeputeerde drs. A. R. Vermeer (PvdA) werden be antwoord. De heer H. Alberts, sprekend namens de fracties van ARP en CHU, zei ge schrokken te zijn van de mededeling in het rapport dat in 1966 87 van de 135 stortplaatsen in Gelderland niet aan vaardbaar moesten worden genoemd. Ook de hoge kosten die in de toekomst nodig zijn voor de vuilverwerking vond de heer Alberts een moeilijke zaak. Namens zijn fracties drong hij er bij het Gedeputeerd College op aan in sa menwerking met de gemeente-besturen aan verantwoorde vuilverwerking in de regio de voorkeur te geven. Deze oplos sing is verreweg de goedkoopste en biedt tegelijkertijd mogelijkheden tot zandwinning. De heer Alberts vroeg bij zondere aandacht voor het probleem van de autowrakken. De heer Hermsen had veel waarde ring voor het rapport. De provincie Gelderland is de eerste en tot nu toe de enige provincie in ons land die het pro bleem van de vuilverwerking in haar al gemeenheid aanpakt. Zeer ontstemd was de heer Hermsen over een artikel in het „Technisch Gemeenteblad" van 18 januari waarin felle kritiek op het werk van de commisie wordt geleyerd. De kostengrafiek in het rapport wordt in het artikel totaal onjuist genoemd en tevens wordt in het artikel gesteld dat in het rapport een duidelijk pleidooi wordt gehouden voor de Vuilafvoer Maatschappij (VAM). De heer Hermsen verwacht van het provinciaal bestuur een duidelijke reactie op dit artikel. De KVP-woordvoerder pleitte voor een krachtig beleid ten aanzien van de aanleg en het onderhoud van vuilstort plaatsen. „Wij kunnen niet op dezelfde wijze voortgaan na dit rapport", aldus de heer Hermsen, die voorts de ver wachting uitsprak dat dit rapport geen opschortende werking zal hebben op de aan de gang zijnde vuilafvoer van landbouwbedrijven. De heer G. v. d. Heide had nogal wat moeite met de in het rapport voorge stelde regio-indeling. Hij vond het b.v. vreemd, dat de gemeente Epe in twee regiones is ondergebracht, nl. Apeldoorn en Hattem. Gedeputeerde Vermeer zei, dat zijn beantwoording slechts voorlopig kon zijn, omdat in de beleidsnota voor 1969 uitvoeriger zal worden geschreven over de vuilverwerking, omdat dan ook de resultaten bekend zijn van de bespre kingen met gemeentebsturen. De heer Vermeer gaf de heer Hermsen de ver zekering dat het toezicht op de naleving van de voorschriften op het gebied van de vuilverwijdering strenger zal wor den. Het probleem van de autowrakken zal nader worden bekeken, en hierover zal een aparte nota verschijnen. Spre kend over de kritiek in vakkringen op het rapport deelde de heer Vermeer mee, dat de commissie zich reeds tot de redactie van het Technisch Gemeen teblad heeft gewend. Spreker achtte het niet juist, dat het Gedeputeerde Col lege zelf officieel reageert. Wel wilde hij meedelen dat de in het artikel ge uite kritiek volstrekt onjuist is. Aantwoord gevend op de opmerkingen van de heer Van de Heide zei de heer Vermeer, dat de in het rapport voor gestelde regio-indeling geen heilige zaak is. Het zijn slechts suggesties. De betrokken gemeentebesturen zullen zelf moeten uitmaken op welke wijze en met wie zij tot een verantwoorde op lossing van het probleem an de vuil verwerking zullen komen. De heer Ver meer zei verheugd te zijn dat bij de tot nu toe gevoerde besprekingen met ge meentebesturen duidelijk gebleken is, dat men het rapport gaarne aanvaardt als uitgangspunt voor een te nemen be slissing. Wat de gemeente Epe betreft, zei de heer Vermeer, dat het gemeente bestuur daar zowel de mogelijkheden binne de regio Apeldoorn bestudeerd, als binnen de regio Hattem. Men zal dan t.z.t. beslissen bij welke regio men zich zal aansluiten. Na de behandeling van het rapport „vuilverwerking" hielden de Staten zich geruime tijd bezig met de vaststelling van het streekplan Rijk van Nijmegen. nieuws voor slankelijnersen iedereen, die een luchtig,pittig kopje koffie wil, want nu is er frisomel met minder dan ruimer adem halen. Onder leiding van mevrouw Houkes wordt er enthousiast gewerkt. Zo enthousiast, dat de eerste groep geen leden meer kan toelaten. Ook hiervoor heeft het bestuur van Larsheim een oplos sing gevonden. De bedoeling is om met een tweede groep te starten. Een mooi plan is ook om binnenkort te gaan starten met een jeugdgroep. Alle lessen zullen worden ge geven door de ervaren Leersumse pottenbakster, mevrouw Houkes. 076 V 129 ct ies (538 gr.T 7t ct. ■v - -i :-rv-irtiiiik-fr&i héAiü&Srii -ti,i Ioiri r •jftTiiit'.-i jr'-i.

De Vallei | 1968 | | pagina 3