Veenendaals dagblad Nauwe samenwerking bejaardentehuizen sters van de Antillen Coördinatie gewenst in opnemingsbeleid Buiten Roemenen verlaten conferentie Winter m Gelderland was iets te koud RADICALE FRONT IS NOG IN BEWEGING Hanoi: „Amerika wenst geen vredesgesprek" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Voortzetting overleg der „18" onzeker 110 stakende bouwvakkers ontslagen FEDERATIE BEPLEIT IN RAPPORT: Win 25 gulden met Spie Span Eerste positief resultaat in New Delhi DR. LASTPOST MAG ZIJN REFERENDUM" HOUDEN Ziektekosten regeling; van ambtenaren verworpen Scheiding der geesten in diverse bestuurscolleges Fatale afloop van ruzie Verspreide opklaringen San Antonio-formule verworpen „VOOR"-ZORG Lentemaand AUTONOMIE IN BOEDAPEST Schattige VOORJAARSJAPONNETJES vanaf 27.90 VERONTWAARDIGD SOLIDAIR RAKETTEN GEZONKEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telet 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge- richt in 1926. tlltg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG I MAART I968 - 42e JAARGANG no. 52 DEN HAAG Instellingen, die aan de oudere mens hulsvesting, verzorging, verpleging en behandeling bieden, dienen nauw met elkaar samen te werken, opdat de juiste accommodatie wordt bereikt voor elke bejaarde. Deze samen werking zal zich niet mogen beperken tot het verzorgingstehuis en het verpleeg tehuis, maar dient zich ook uit te strekken tot het ziekenhuis en de psychiatri sche kliniek enerzijds en het open bejaardenwerk anderzijds. ^)it wordt opgemerkt in het rapport „opneming in verzorgingstehuizen voor be jaarden, procedure en samenwerking" van de Nederlandse Federatie voor Be jaardenzorg, in samenwerking met de Katholieke Vereniging van Bejaardente huizen. Beide Instanties hebben al eerder over het opnemingsbeleid rapporten sa mengesteld. In het gezamenlijke rap port wordt hierop verder gewerkt. Men gaat er in het rapport van uit, dat de ouder wordende mens zolang mogelijk in het eigen milieu moet kunnen blij ven wonen. Daartoe wordt een toene mend beroep gedaan op personen en Instanties als dc huisarts, gezinszorg, wijkverpleging en maatschappelijk werk. Wanneer de bejaarde echter zijn zelfstandigheid moet opgeven, dient een plaats In een instelling te worden gegarandeerd in overeenstemming met de verzorgings- en verplegingsbehoefte van de bejaarde. Het rapport beklemtoont het zorgvuldig selecteren van kandidaten voor ver zorgingstehuizen. Voor het vaststellen van de noodzaak tot opneming worden criteria beschreven: huishoudelijke, lichamelijke fysische en het crite rium omgevingshulp. Rekening moet worden gehouden met aspecten van het tehuis en zijn bewoners, zoals de verzorgingsgraad, het sociaal milieu, de functionele relaties tussen het te huis en andere instellingen en de personeelsbezetting. In het rapport wordt opgemerkt, dat het tehuis een zekere verantwoorde lijkheid behoudt voor verzorgingsbe hoeften, die niet of pas in de verre toekomst kunnen worden opgenomen. Gepleit wordt voor nauwe samenwer- AD VERTENTJE KIJK VANAVOND OM W'e durven er vandaag nog nauwe- lijks aan te denken, dat over drie weken officieel het voorjaar begint en dat we volle 31 dagen die nog twee uren lengen bovendien van „lente maand" mogen spreken. Natuurlijk zijn we wel een beetje prematuur; de gemelijke knorrepot ziet de activitei ten van plant en dier sikkeneurig met een scheel oog aan en richt zich pes simistisch liever op de nog komende maartse buien. Op zijn manier heeft hij gelijk, doch ik heb liever betrou wen op betere tijden, als er iets on miskenbaar voorjaarsachtigs in de lucht hangt, ondanks het late winterse vermaninkje, dat een pluizig randje sneeuw langs onze boordbedden legde. In park en tuin zijn het abrikoos, amandel, forsytia, magnolia, prunus, kruisbes, kornoelje, ahorn e.a., die zich elk naar wezen en aard begroenen met spikkelig, waterig doorschijnend lover vol blijde beloften. De rijke bloei der elzen straalt in bronzen gordijnen en onder de gouden, gloedvolle gobe lins van de hazelaars werkt het kleine bodemgoed stilletjes voort aan het de cor van lentemaand. Ik bedoel de tuin en wilde planten, hoger en hoger pie pend uit bleek gras, strooisellaag en bosturf: sneeuwklokjes en speenkruid, vogelmuur en herderstasje, klein hoef blad en kruiskruid, madelief en bolge wassen, met een citroentje, hommel of honingbij erboven. Ondanks veel gemopper vind ik het een plezierig tijdvakje, vol levendigheid en variatie. Het eerste kievitsei wordt gevonden en op een goede dag keert de tjiftjaf te rug uit het tropische winterkwartier. Roek, reiger, aalscholver, wilde eend en merel bouwen of broeden, op de Veluwe zet het hert het gewei af, in de moestuintjes wordt gewerkt, dat het een lust is en het spechtenvolk roert fluit en castagnetten de winter is voorbij! 1-3-1968 A. B. WIGMAN king met instanties, die buiten de te huizen zorg en hulp kunnen bieden aan bejaarden. Wat betreft het opnemingsbeleid, heeft het bestuur van het verzorgings tehuis, aldus het rapport, tot taak al gemene richtlijnen voor dit beleid op te stellen en aan te geven wie het beleid moet uitvoeren. Het vaststellen van de verzorgingsbehoefte aan de hand van opnemingscriteria zal moeten worden overgelaten aan een commissie, waarin in elk geval zullen zitten: de directeur of directrice van het tehuis, een maat schappelijk werker en de medisch ad viseur van het tehuis. In gemeenten, waar meer verzor gingstehuizen zijn, kan samenwerking tussen de instellingen in het leven wor den geroepen, zo wordt in het rapport geadviseerd. Hierdoor kan men komen tot eenheid in de gehanteerde criteria, tot overleg over plaatsingsmogelijkhe den in de verschillende tehuizen, en tot een gezamenlijk standpunt in het overleg met de overheid. De autonomie van de besturen van de tehuizen hoeft niet in strijd te zijn met deelneming aan een centrale com missie. Deze commissie regjsjtreert al le aanvragen en brengt er advies ever uit aan het tehuis, dat de voorkeur van de aanvrager geniet. De opnemingscommissie kan ook gebruik maken van de mogelijkheden, die het open bejaardenwerk biedt. Een goede samenwerking met dit open be jaardenwerk kan hiertoe leiden. Samenwerking tussen deze instellin gen voorkomt, dat de bejaarde mens te vroeg wordt opgenomen, dat onno dig van kostbare verzorgings- of ver- plegingsaccommodatie gebruik wordt gemaakt en dat voorzieningen elkaar overlappen. BOEDAPEST Roemenië Is gisteren weggelopen uit de internationale communistische conferentie te Boe- pest na een aanval op zijn politiek door de Syrische communistenleider, Khaled Badgas. De Syrische afgevaardigde viel Roe menië aan omdat dit land zich tij dens de Israëlisch-Arabische oorlog vorig jaar niet van ganser harte ach ter de Arabieren had gesteld. Roeme- .nië was het enige Oosteuropese land dat z(jn betrekkingen met Israël niet verbrak. De Roemeense afvaardiging eiste dat de Syriërs hun verontschuldigingen zouden aanbieden. Na schorsing van de vergadering bleek dat de Syriërs niet bereid waren dat te doen. Daar op verlieten de Roemenen de confe rentie, waar, naar zij zeiden, „stali nistische methoden" werden ge bruikt. NEW DELHI De scheepvaart commissie van de wereldhandelsconfe rentie te New Delhi heeft zich gisteren geschaard achter een aanbeveling, de macht te beperken van de scheep vaartmaatschappijen om zonder raad pleging van de gebruikers de vrachtta rieven vast te stellen. De aanbeveling, die is voorgelegd aan de plenaire zitting van de wereldhan delsconferentie. is het eerste positieve resultaat na vier weken confereren. De Amerikaan John Mc Donald ver klaarde in de commissie voor handel tussen Oost en West, dat zijn rege ring van plan is wetsvoorstellen in te dienen voor uitbreiding van de handel met communistische landen. Volgens Mc Donald genieten Polen en Zuid- Slavië al preferenties en wil men deze behandeling ook aan andere Oosteuro pese landen gunnen. 55 Een groep van 34 Antilliaanse schoonheden is gistermiddag op Schiphol aangekomen. Twaalf zullen een opleiding krijgen in het verpleeg huis Sonnehoek in Bussum. de overige 22 in het Amsterdamse verpleeghuis Amstelhof. De meisjes worden opge leid tot ziékenverzorgster. De groep, die gisteren aankwam, was de tweede in anderhalf jaar. De eerste groep, 25 meisjes, kwam in september 1966. Aangezien het telkens een cursus van twee jaar betreft, mo gen zij over enkele maanden terug naar de Antillen. De meesten bevalt het echter in Amsterdam zo goed, dat zij wel zullen blijven. Twee vcm de meisjes van de eerste groep zijn in middels in ons land getrouwd. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisterochtend met een overweldi gende meerderheid van stemmen (83 te gen 39) het wetsontwerp ziektekosten ambtenaren verworpen. De meeste fracties stemden ver deeld. Alleen D'66, de SGP, PSP, de heer Jongeling (GVP) en de communis ten waren eensgezind In hun neen. De Tweede Kamer zal dinsdagmiddag staatssecretaris Van Veen (Binnen landse Zaken) interpelleren over de po sitie van de gepensioneerde ambtena ren. Dezen dreigen het kind van de re kening te worden nu de Wet ziektekos tenvoorziening ambtenaren is verwor pen. De interpellatie geschiedt op ini tiatief van de socialist mr. F. H. J. M. Daams. ADVERTENTIE modehuis exclusief in bonneierie Markt 7 - Tel. 10120 - Veenendaal Eind van dit jaar zal er in ons land cep referendum worden gehouden. Door middel van een huis-aan-huis ver spreid blad van de Stichting Neder- land-Vredeland kan het Nederland se volk zich dan uitspreken over het vredesplan, zoals dat vorig jaar door de heer J. J. L. van Zuylen (78) werd ge lanceerd. De heer Van Zuylen, beter bekend als dr. Laspost, is gistermiddag bij minis ter Den Toom van Defensie geweest (zie foto) om zijn vredesstreven uiteen te zetten. Na afloop van het gesprek zei de heer Van Zuylen de minister „een vriendelijke man te vinden met respect voor de ideeën van een ander, een generaal die geen militair is". De militaire leiders, ook in ons land, zijn volgens de heer Van Zuylen poten tiële oorlogsmisdadigers, gemeten naar de maatstaven waarnaar mensen wor den beoordeeld. „Zoals prof. Delf- gaauw tot dit oordeel kwam", aldus dr. Lastpost. De vraag of hij niet vreest dat hij voor die uitspraak vervolgd zal wor den, beantwoorddde hij met: „Ik wou dat ze me ervoor ophingen. Geen offer is me te groot om het doel van de Stich ting Nederland Vredesland te bereiken". Dat doel is de geleidelijke omzetting /an het militaire apparaat in Neder land, en later overal in de wereld, tot een burgerlijke hulpdienst. WASHINGTON George Kistia- kowsky, adviseur van het Amerikaan se ministerie van defensie, heeft de banden met het Pentagon verbroken vanwege zijn ernstige bezorgdheid over de oorlog in Viëtnam, Dit staat te lezen in de Washington Post van giste ren. /~kp een zeker ogenblik in de voorbije meteorologische winter het was in de voornacht van 13 januari daalde de temperatuur tot extreem lage waarden. In de annalen werd vermeld: Dedemsvaart -24 gr. C; Emmen -23 gr. C; Ug- chelen, Winterswijk, Enschede en Almen -21 gr. C; Wageningen -19 gr. C; Le lystad -17 gr. C; Urk -16 gr. C; Ermelo -15 gr. C; Apeldoorn (binnenst.) -13 gr C Deze (bijna record-)kou lijkt achteraf een vergissing van de natuur te zijn geweest. Van 'n ouderwetse strenge winter was natuurlijk volstrekt geen spra ke, veel meer van een wat de temperatuur betreft min of meer normaal seizoen met één koud en gestoord tijdvak in de eerste helft van Januari, onder invloed van arctische luchtstromingen uit noordwest tot noord. Het ontbreken van een hecht Scandinavisch hogedrukgebied weerspiegelt zich dan ook duidelijk in de temperatuurcijfers van de winter als geheel: De Bilt berekende over december, januari en februari een gemiddelde etmaal- temperatuur van 2.4 gr. C. Deze waarde ligt 0.2 gr. C boven „normaal". In de noordoostelijke helft van het land versterkte een sneeuwdek de nach telijke uitstraling zo zeer, dat hier de winterse temperatuurgemiddelden nega tieve afwijkingen te zien geven, tussen -0.3 en -0.5 gr. C. De Bilt had ondanks zijn positieve afwijking toch de koudste winter sinds 1964-'65, toen ér ook 2.4 gr. C was waargenomen. Het aantal vorstdagen (min. temp. onder nul) was er 45 (normaal 41), de winterneerslag 242 mm (normaal 183), duidelijk een teveel, maar toch minder dan in beide voorafgaande winters, toen er, teruggaande, resp. 281 en 356 mm viel. De zon scheen er ca. 147 uur: twintig uur minder dan normaal. Het was nu al de vierde winter in successie met te weinig zonneschijn. Er z(jn tekenen, dat na deze te koude, te sombere en te natte winter, maart (althans in de eerste helft) het te koude weertype gaat prolongeren. Dit houdt in, dat dan waarschijnlijk ook de neerslag wel onder normaal zal blijven. DEN HAAG Het radicale front in Nederland is nog volop in beweging: Een aantal radicalen in de ARP ziet wenig heil meer in voortzetting van het gesprek in de Groep van Achttien, nu vier radicale Kamerleden voor de KVP hun partij de rug hebben toegekeerd. De voorzitter van de KVP-fractie in de Rotterdamse raad heeft mr. dr. S. Couwenberg (voorman van het Democratisch Centrum Nederland, die overweegt de KVP te verlaten) voorlopig uitgesloten van het overleg bin nen de fractie. £1 Vijf leden van de KVP-fractie in de Provinciale Staten van Limburg zijn uit de fractie getreden en zullen een afzonderlijke groep vorifcn. Zij heb ben bedankt als lid van de KVP. De meerderheid (vijf leden) van het KVP-bestuur in Amsterdam is afgetre den. De vijf zullen bedanken als lid van de KVP. Voorts heeft het KVP-be stuur van Voorburg, drs. J. M. Aarden gevraagd zijn zetel in de Tweede Ka mer ter beschikking te stellen, zodat die weer ter beschikking komt van de KVP. De heer Aarden woont in Voor burg. De radicalen, die bezwaar hebben te gen voortzetting van het overleg in de Groep van Achttien, hebben dat laten weten aan de A.R.-fractieleider in de Tweede Kamer, mr. B. W. Biesheuvel. Zij hebben hem geen eisen gesteld, maar wel een aantal ideeën aan de hand gedaan, zoals de AR-radicaal drs. D. Kuipers gisteravond zei. Het gesprek tussen de heer Biesheu vel en de radicalen in zijn partij zal worden voortgezet, maar een datum is daarvoor nog niet vastgesteld. Voorals nog ziet het er niet naar uit dat de ARP zeer binnenkort een aderlating zal on dergaan. In de raadsvergadering in Rotterdam deed de voorzitter van de KVP-fractie, mr. L. A. Struik,* een poging mr. dr. S. Couwenberg te dwingen tot een uit spraak of hij de KVP nu zou verlaten of niet. De heer Couwenberg antwoord de uit fatsoensoverwegingen geen standpunt bekend te kunnen maken voor zijn partners in het Democratisch Centrum Nederland zondag een beslis sing hebben genomen. De *ijf leden, die uit de KVP-fractie in de Limburgse Staten zijn getreden, zijn drs. Cremers uit Sittard, P. Meys uit Kerkrade, J. J. G. Tonnaer uit Hoensbroek (burgemeestèr van Schin- veld) en drs. Wyers uit Brunssum. De KVP bezet na de scheuring nog veertig van 59 zetels in de Limburgse Staten. De heer Meys is ook uit de raadsfractie van de KVP in Kerkrade getreden. Burgemeester drs. F. Gijzeis van Heerlen, voorzitter van de KVP-fractie in de Limburgse Staten was licht ver ontwaardigd over het uittreden van het vijftal. Hij vreesde, dat de radicaleh het ondernemersklimaat in Limburg zullen bederven met hun streven naar vergaande democratisering van het be drijfsleven. „Juist nu heeft Limburg een wat liberaal gerichte politiek nodig om bedrijven te bewegen zich in Lim burg te vestigen", aldus burgemeester Gijzels. De vijf afgetreden bestuursleden van de KVP afdeling Amsterdam zijn: mr. E. Jürgens (voorzitter), dr. Th. van Kleef (secretaris), mr. J. Rottinghuis (penningmeester), mej. Smits (tweede penningmeester) en P. Stolwijk (jonge- renvertegenwoordiger). De voorzitter van de KVP-fractie in de Amsterdamse raad, mr. Th. Rossen, verwacht overi gens, dat uit zijn fractie zich geen ra dicalen zullen terugtrekken. Dit weekeinde zal er een zijn van koortsachtige politieke activiteit. Van avond vergadert de Groep Bogaers Aarden. Vóór die tijd zullen mr. Cas en andere niet uit de KVP getreden ra dicalen in een verklaring meedelen, waarom zij hun partij trouw zijn ge bleven. Zaterdagmiddag komt de werkgroep van de christen-radicalen uit KVP, ARP en CHU (de Americain-groep) in Utrecht bijeen. In Baarn komt die dag het partijbestuur van de KVP bijeen. Het Democratisch Centrum Nederland zal zich zondag over zijn houding bera den. De Brabantse KVP-radicalen verga deren vanavond in Den Bosch. De Utrechtse katholieke radicalen zien el kaar maandagavond. AMSTERDAM Honderdtien bouw vakkers. die bijna drie weken geleden op een werk in Amsterdam-Noord ln staking gingen, zijn ontslagen. Ruim dertig hebben inmiddels elders werk gevonden. De bouwvakkers stonden in dienst van de aannemingscombinatie Banero. Aanvankelijk legden ongeveer honderd vijftig man het werk neer uit protest te gen het lichtere loonzakje, dat ze ont vingen. Door hogere sociale premies werd hun netto-loon iets lager. Zij eis ten van hun werkgever onmiddellijk compensatie, hetgeen de patroon wei gerde. Een aantal bouwvakkers koos eieren voor zijn geld, toen de directie van de combinatie een brief rondstuurde, waarin zij met ontslag dreigde. Hon derdtien stakers volhardden en werden op straat gezet. De Banero heeft al weer enig ander personeel aangetrok ken. De combinatie zal ook in de werk- loosheidsgebieden van Nederland perso neel gaan werven. TER APEL Een voorbijganger ont dekte gistermorgen in alle vroegte ln de Hoofdstraat van Ter Apel een man, die op straat lag. Een dokter consta teerde dat de man, de 33-jarige J. Blokker uit het Westfriese Schagen, dood was. Met drie collega's was hij in Ter Apel voor schilderwerk aan een fabriek. Het viertal was woensdagavond met de auto uitgegaan. Op de terugweg naar Ter Apel kregen de mannen ru zie. De heer Blokker vroeg de chadf- feur te stoppen en de zaak op straat uit te vechten. Aan dat verzoek werd volddan, maar toen Blokker op straat stond, gaf de chauffeur vol gas. Vermoedelijk heeft de achterblij ver de auto vastgegrepen. Hij is daar bij gevallen en zo ernstig gewond ge raakt, dat hij op straat is overleden. Doven West-Rusland, Scandinavië en de Britse eilanden bevindt zich 'n gebied met hoge barometerstanden. Ten westen van Portugal en in de omgeving van Italië en Griekenland daarentegen is de luchtdruk laag. Deze systemen houden een oostelijke stro ming in stand, waarin veel bewolking voorkwam. Als gevolg daarvan waren de verschillen tussen dag- en nacht- temperaturen niet groot en schommel den deze om het vriespunt. Boven de opklaringsgebieden, o:a: boven Frank rijk, kwamen de middagtemperaturen tot ruim 10 graden. In de oostelijke stroming, die ook zaterdag zal aanhouden, komt iets drogere lucht in onze richting. Er kun nen daarom enkele verspreide opkla ringen worden verwacht. In het tem- peratuurverloop komt niet veel ver andering. TTONGKONG Noord-Viëtnam heeft gisteren z(jn standpunt inzake vredes- onderhandelingen om een eind te maken aan de oorlog in Viëtnam her haald en gezegd, dat het duidelijk is, dat de Ver. Staten deze niet wensen. „Zo er al onderhandeld zal worden, moeten de Ver. Staten om te beginnen onvoor waardelijk de bombardementen en alle andere oorlogsdaden tegen Noord-Viët nam staken", aldus een verklaring van Radio-Hanoi. De onderhandelingen zouden be ginnen zodra deze onvoorwaardelijke stopzetting vaststond; voorts zouden beide partijen kwesties moeten bespre ken met betrekking tot een regeling op basis van de Geneefse overeenkomsten van 1954 en andere zaken, die door par tijen te berde zouden kunnen worden gebracht, aldus Radio-Hanoi. President Johnsohs „Formule van San Antonio" noemt de Noord Vietna mese radio-omroep een onbeschaamde voorwaarde (in zijn bewuste rede te San Antonio in Texas zei president Johnson, dat de V.S. bereid waren de bombardementen op Noord-Viëtnam te staken wanneer dit prompt zou leiden tot produktieve besprekingen en als Hanoi geen militair voordeel zou beha len). Volgens Ra^io-Hanoi is het feit, dat de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Brown, de formule heeft onder schreven, een bewijs, dat Engeland zich solidair verklaard had met „de Amerikaanse agressor" en afstand ge daan had van de hoedanigheid van me de-voorzitter van de Geneefse confe rentie. Amerikaanse vliegtuigen hebben gis teren Hanoi en omgeving met raketten bestookt, zo meldt het Noordviëtnamese persbureau. Er waren volgens het pers bureau woonwijken getroffen, maar er wordt niet bij vermeld of er slachtoffers zijn gevallen. Een Amerikaans vlieg tuig was neergeschoten, wat het totale aantal tot dusver boven Noord-Viëtnam neergehaalde koestellen volgens Noord viëtnamese telling op 2.772 bracht. De Viët Cong heeft vannacht het vliegveld en de basis Tan Son Nhoet bij Saigon met raketten en mortieren beschoten. Volgens een Amerikaanse woordvoer der zijn lichte verliezen geleden en is de aangerichte schade van geen betekenis. Gisteren zijn in een gevecht op de hoogvlakte tussen Kontoem en Dak To 22 Noordviëtnamezen gedood en vijf ge vangen genomen. De Zuidviëtnamese president en vice- president hebben gezegd niet te ver wachten dat de communisten een aanval zullen doen op de Amerikaanse mari niersbasis Khe Sanh. Zij gaan ervan uit dat Saigon en andere Zuidviëtname se steden veel meer gevaar lopen het doel te worden van een „Tweede Golf" van aanvallen door de Viët Cong en de Noordviëtnamese troepen. Zuidviëtnamese en Amerikaanse schepen hebben vanmorgen drie met munitie geladen trawlers van de Viët Cong tot zinken gebracht, aldus een Amerikaanse woordvoerder. Gisteravond was een vloot van vier trawlers buiten de territoriale wateren van Zuid-Viëtnam waargenomen. Kort na middernacht begaven de schepen, die geen identificatie of licht voerden, zich in de 12-mijlszone. Toen zij door Amerikaanse en Zuidviëtnamese sche pen werden aangeroepen, gaven zij geen gehoor. Drie schepen snelden naar de kust en openden het vuur; de vierde begaf zich naar open zee.

De Vallei | 1968 | | pagina 1