Beurs van Amsterdam „Festival 1968" in New York groot 1 van opzet Isabella Aubret naar Songfestival Laurence Stallings overleden UIT DE KERKEN I Volkszangfestival in Heerenveen succes Grote lening van K.L.M. VANAVOND MORGEN Beurs was verrast over 7% obl.lening oenencontract Billiton Mij voor aluinaarde Lagere winst British Enkalon PILOOT STORM RECHTER TIE TKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Deli-Atjeh wenst fusie Pagina 2' VRIJDAG I MAART 1968 124 Hier deed zich een nieuwe factor voor, die angst bij zijn verontwaardi ging voegde. Poulet had hem niet al leen verlaten om van hem te schei den, neen, ze eiste nu ook nog geld op. Ze had hem diep gekwetst en toch bezat hij niet de kracht om zich tegen haar te verweren. Hij voelde een groot medelijden met zichzelf. Dr. Weckli had hij ook al tegen zich. Het was ondraaglijk. Er bleef slechts één ding voor hem over. Hij moest er met zijn moeder over spreken. Mis schien zou zij hem kunnen helpen. Zij was de enige ware vriendin, die hij in de wereld bezat. Hij nam een dikke rode penhouder van het zware inktstel, dat onder het gewicht van al het schrijfmateriaal scheen te be zwijken, krabbelde een briefje aan zijn moeder, en zond het dadelijk per expresse af. Gusti at 's middags zelden thuis. Hij had zijn levenswijze veranderd sinds hij alleen was en viel, zonder zich ervan bewust te zijn, in zijn vrijgezellengewoonten terug, behalve dan, dat hij zich thans meer kon ver oorloven, daar zijn inkomen toegeno men was. Meestal gebruikte hij de lunch bij „Roebuck", een rustig, goed onderhouden en niet te duur restaurant, dat enigszins van het cen trum verwijderd lag. Hij was daar stamgast en had een vaste tafel tus sen andere asocialen, die aan andere eenzame tafels zaten. Op hun gezich ten lag de ernstige uitdrukking van egocentrische naturen, hetgeen hun minderwaardige geest verried. Gusti had zijn moeder in het briefje gevraagd om na de maaltijd bij hem te komen, daar hij aannam, dat zij in haar eigen huis reeds toebereidse len voor het diner gemaakt had. Bo vendien at hij niet graag meer in ge zelschap. Hij had er zelfs een af schuw van, wanneer de mensen hem aankeken, want hij kon het idee niet van zich afzetten, dat zij zich over zijn ongeluk vrolijk maakten. Op de aangegeven tijd kwam zijn moeder bij hem. Zij was een magere, oude vrouw, met een energiefee kin en een gerimpeld gezicht. Haar scherpe on rustige ogen dwaalden voortdurend wantrouwend rond. Zij droeg de hoed der oude dames uit Bern, die op een kleine zwarte mand leek, de bijbeho rende lange zwarte mantel met bont kraag, zwarte glimmende schoenen en zwarte kousen. Haar echtgenoot volgde haar. Hij was eveneens in-het zwart gekleed, waardoor zijn gezicht met de kleine baard en dikke oogle den nog bleker leek. Zijn trekken drukten zoveel smart uit, dat slechts weinig mensen hem konden aankij ken zonder diep medelijden met hem te hebben. Hij stond op de rand van het graf. Na zijn dood zou zijn vrouw een zwart-wit lint om haar mand- li oed bevestigen en zich bij de schare bemiddelde weduwen voegen. De om standigheden, waarin Gusti verkeer de, had de beide oudjes zeer aange grepen. Geen wonder, dat Gusti's moeder elke nieuwe gebeurtenis wil de weten nog voor zij haar hoed af gezet had. Als antwoord overhandig de hij haar de brief van de advocaat. Zij las hem en gaf hem vervolgens aan haar man, die een vreemd vogel geluid, „tz-tz" deed horen, hetgeen de gebruikelijke uiting was van zijn vreugde, ontzetting, verontwaardi ging en andere heftige gevoelens. In tussen lanceerde mevrouw Elfenau de bitterste verwijten, die Gusti ooit van haar gehoord had, tegen haar schoondochter: „Heb ik het je niet al tijd gezegd. Daar heb je het nu. Dat egoïsme. Wat gemeen, Wat denkt zij wel. Dat ik je nog zo ongelukkig mee moet maken! Arme Gusti! Deze schande op onze oude dag. Had je maar een behoorlijke vrouw ge trouwd in plaats van dit duivelse schepsel. Ik heb altijd wel gedacht, dat het hierop zou uitdraaien. Het verbaast me helemaal niet. Mijnheer Inwald zal haar zeker onterven, nu ze zich van haar bruidschat meester wil maken. Waar is de rechtvaardig heid? En juist de Weckli's te kiezen. Echt iets voor haar. Gusti, als je je door haar laat beetnemen, zal ieder een je uitlachen. Doe het niet. Geef haar niets. Het is een slechte vrouw. Als ik aan al die lege champagnefles sen en kaviaarblikjes denk, die ze heeft achtergelaten. Het moest zo wel komen. Ze was vreselijk ver kwistend. Zij is geen goede christin. Zij Tieeft niet alleen jouw leven be dorven, maar ook het onze. Het is vreselijk". „Tz, tz", zei de vader, die stijf in een stoel zat. „Nee, zij kan geen Zwitserse zijn", riep de moeder, „ze is in ons goede landje door een of andere vreselijke vreemdeling die even zelfzuchtig en onbeschaamd was als zij, te vonde ling gelegd. Zij is bedorven, geheel bedorven door geld. En de Inwalds horen ook niet bij ons. Zij hebben haar opgevoed tot een ijdel, veelei send, arrogant vrouwspersoon, die niets anders doen kan, dan op de piano tokkelen. Ze kan niet eens een liedje spelen. O, nee ze moet artieste zijn om de aandacht te trekken. Wat ze tegen jou gezegd heeft, Gusti, be wijst wat ze is. Ze veracht ons alle maal en verbeeldt zich, dat ze beter is dan wij. Ze is onvaderlandslievend ook met haar internationale ideeën. Jesses! Eert man achterna te lo pen, waarvan de ouders levenslang hebben gezeten, omdat zij een echtge noot en vader vermoord hadden. Ie dereen praat erover. Ik durf me in de stad niet meer te laten zien. Als vader en ik een wandeling gaan ma ken, kijken onze buren ons vanachter de gordijnen na". Zij haalde diep adem. „Gusti! Onze zoon, dat jou zo iets gebeuren moest. Het is ongeloof lijk. Waarom ben je toch niet met een aardig meisje uit Bern getrouwd, dat onze gewoonten kent en onze tra dities eerbiedigt!" „Dat is allemaal goed en wel", zei Gusti, „maar ik moet nu iets onder nemen. Ik kan en wil haar geen acht honderd franks in de maand betalen. Het is een enorm bedrag". Hij boog zich naar voren en bedekte zijn ge zicht met zijn handen. Een drukkende stilte volgde. „Tz, tz", zei de vader weer, terwijl hij met zijn verweerde, bevende hand over zijn baard streek. „Je moet flink zijn", zei moeder Elfenau, van haar stoel oprijzend. „Je moet haar straffen. Je moet je zelf verdedigen en er voor zorgen, dat zij op de knieën voor je ligt. Laat je niet door haar ruïneren, Gusti. Neem een advocaat. Wees nu niet meer te goedhartig. Zij probeert je te bedrie gen en dat mag haar niet gelukken. Ze heeft je leven bedorven, wreek je daarvoor". Mevrouw Elfenau zag tra nen in de ogen van haar zoon. „Ze heeft me door dr. Weckli laten zeggen, dat ze van me scheiden wil", snikte hij. „Maar je wilt haar toch niet terug hebben!" riep zijn moeder ontzet uit. „Als zij echtscheiding wil, doe het dan. Maar laat haar ervoor betalen". „Erica", klonk plotseling de graf stem van de vader, „laat onze zoon dr. Heldenbrod om raad vragen. Hij is een goed advocaat en hij was een schoolvriend van Gusti". „Dr. Heldenbrod?" „Ik heb hem laatst ontmoet en hij vroeg naar Gusti", vertelde de va der. Gusti stond op en begon langzaam heen en weer te lopen. Hij liep op een strook onbedekte grond, om het kleed te sparen. (Wordt vervolgd) 3750. Davids ganse gezichtsveld was gevuld met botsende, buitelende en langs elkaar knarsende kwarts- brokken, die steeds kleiner van vorm werden, doch steedsgroter in aantal. Weldra zou hij omringd wor den door massa's korrels zoals hij die in een ver ver leden op Aarde gekend had. Met de herkenning groei de in zijn binnenste onwillekeurig hoop op redding, op verlossing van dit vreselijke Vliegende-Hollander-lot. Voorzichtig stelde hij het universele kracht-mechanis me weer in werking, want hij moest nu trachten zijn oorspronkelijke substantie te herwinnen. Hij had cohe sie, massa nodig, de massa van een biljoen universa, wilde hij deze nieuwe kans op een menselijk bestaan niet missen en als een geest door de materie van een onbekende wereld heen zweven. Verhoudingsgewijs was er niets veranderd, dus even snel als dat op Aar de gebeurd zou zijn, verzamelden de bouwstoffen zich binnen het krachtveld. David wachtte, tot hij meende de juiste proporties bereikt te hebben en schakelde toen het apparaat uit. Een geweldige zandvlakte om ringde hem aan alle kanten... NEW YORK. Het „Festival-1968" in het NewYorkse Lincoln Center zal groter zijn van opzet dan de kunstma nifestatie van vorig jaar waarmee de reeks van jaarlijkse festivals werd ge opend. Aan het tweede festival, dat 21 juni begint en zes weken zal duren, nemen ook Europese artiesten deel. De Opera van Rome brengt drie produkties: „Othello" van Rossini (voor het eerst in Amerika sinds 140 jaar), „Le nozze di figaro" van Mozart en „I due fosca- ri" van Verdi. Uit Engeland komen het Engels kamerorkest onder leiding van Daniël Barenboim en de Royal Phil harmonic met Antal Dorati en Fernan do Previtali. Het toneelgezelschap „Atelje 212" uit Belgrado voert enige avant-garde stukken van hedendaagse Zuidslavische schrijvers op en het „Théatre de la cité" van Roger Plan- chon uit Lyon komt met werk van Du mas en Molière. Van Amerikaanse zijde zullen drie orkesten hun medewerking verlenen: de New York Philharmonic, het Boston Symphony Orchestra en het Pittsburgh Symphony Orchestra. Het New Yorkse orkest zal worden gedirigeerd door Leonard Bernstein, Aaron Copland en Gunther Schuller. Het American Ballet Theater heeft onder meer een nieuwe produktie van „Giselle" op zijn pro gramma. Er zullen ook film- en poëzie-avon- den zijn. Bijzondere aandacht wordt ge schonken aan de mogelijkheden de „Getto-jeugd" getuige te laten zijn van het kunstgebeuren. In 1967 bezochten meer dan 440.000 mensen het festival. Niettemin was er een tekort van 750.000 dollar. PARIJS De zangeres Isabelle Au bret zal Frankrijk vertegenwoordigen op 't Eurovisie Songfestival van dit jaar. Dat is de tweede keer, dat zij in dit festival optreedt. De eerste maal was in 1962, toen zij op slag wereldvermaardheid verwierf met het chanson „Mon premier amour". Maar in april 1963 werd zij zwaar ge wond bij een auto-ongeluk zodat zij ja renlang niet kon optreden. Lange tijd was het zelfs de vraag of zij dat ooit nog zou kunnen doen. Maar zij gaf de moed niet op, onder ging jaarlijks enkele operaties veer tien in totaal en nu is zij zover gene zen, dat zij ook weer in het openbaar in japon of rok kan verschijnen. „Vijf jaar in lange broek is te lang voor een vrouw", verzuchtte zij onlangs. Daar om zal zij haar Eurovisie come-back be ginnen in minijurk. LOS ANGELES De Amerikaanse schrijver van toneelstukken en film scenario's Laurence Stallings is woens dag in Los Angeles overleden. Hij was 73 jaar oud. Hij schreef samen met Maxwell Anderson het befaamde stuk „What pri£é' glory?" over de Eerste Wereldoorlog, waarin hij als marinier aan het westelijk front een been verloor. Van zijn hand verscheen ook een fo toboek over de Eerste wereldoorlog, terwijl hij onder meer het scenario schreef voor de film „he big parade". GEREF KERKEN: Beroepen: te Murmerwoude: J. W. Bats te Marknesse; te Veenwoudster- wal: I. van Til, laatstelijk pred. bij de Geref. Kerken Vrijgemaakt te Hauler- wijk. Aangenomen: naar Hoorn: A. van der Zwaag te Ten Boer; naar Luttelgeest- Kuinre: F. W. Dillingh te Ternaard. Bedankt: voor Oude en Nieuwe Wete ring: J. de Hoop te Zwartebroek. 36. Hij bevindt zich in een klein vertrek, verlicht door een schemerlamp van witte zijde. Onder de lamp, op een ebbehouten bank, zit een jonge vrouw van be toverende schoonheid. Rechter Tie zinkt op zijn knie- en als hij het Keizerlijke gele brokaat van haar ge waad ziet. Het is doodstil in het vertrek, alleen het sandelhout in de antieke bronzen brander op de vloer geeft een zwak knetterend geluid. De blauwe rook die ervan opkringelt vervult de kamer met een aangename geur. De Prinses legt haar boek weg en zegt met hel- dere, welluidende stem: „Sta op, Tie. Er is weinig tijd, dus vergeet alle lege formaliteiten". Haar bleek gezicht is volmaakt ovaal en gekroond met een hoog en elegant kapsel, waarin haarspelden steken met knop pen van transparante groene jade. Ze straalt waardig heid uit, maar tegelijk warmte en intelligentie. Er ligt een bezorgde uitdrukking in haar grote glanzende ogen. „Ik heb je ontboden, Tie," zegt de Prinses langzaam, „omdat ik heb gehoord dat je een groot bestrijder van de misdaad bent, en tevens een trouw onderdaan". 47. Professor Starreveld keek nog eens goed om zich te overtuigen, dat hij niet droomde, knipperde met de ogen om eventuele zinsbegoochelingen te verdrijven, maar het was Taks. Van louter vreugde maakte hij een luchtsprong. „Hier, pak aan! Hij leeft! Kijk zelf maar:" schreeuwde de geleerde en hij duwde de ver baasde kapitein het kijkglas in de vingers. „Hoera! Hij leeft! Hij leeft! Hij is gered!" juichte de knappe man geheel overstuur en in zijn enthousiasme gaf hij bij vergissing de oude zeerob een klappende zoen op het baardige gelaat. „Als-je-menou!" was alles wat de kapitein kon uitbrengen en na eerst de hand over het gezicht gehaald te hebben keek hij zelf ook maar eens om zich te overtuigen of de professor zich niet ver gist had. Maar het was zoals Starreveld had uitgeroe pen. In de verte dobberde Tekko met de reddingsboei nog om ziph heen, boven op de batiscaaf tussen de schuimende golven. Onze vriend had zich namelijk aan de andere kant van de kogel bevonden toen de kapitein en de professor hem niet meer zagen en hem ver loren waanden. Toen Starreveld echter na enige tijd keek en zijn vriend ontdekte was Tekko net door een grote golf boven op de stalen bol geworpen. En daar dreef hij nu totaal uitgeput en niet meer in staat ook maar iets uit te richten. HILVERSUM I NCRV: 18.00 Stereo: Licht instru mentaal ensemble. 18.20 Uitzending van de Katholieke Volkspartij. Kaarten op tafel. Een uitzending over politieke za ken, die de aandacht verdienen 18.29 Nws. en weerpraatje. 18.46 Act. 19.00 Lichte gr.muz. voor de tieners. 19.40 Wereldpanorama. 19.50 Uit: licht gev. muz.progr. 21.00 De tranen van de blin de, hoorspel. 21.45 Stereo: Lichte orkest- muz met klarinet (gr.). TROS: 22.00 Kans op kunst: kritische kanttekenin gen bij het maandelijks kunstgebeuren. 22.30 Nws. 22.40 All In: gev. progr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSU MI 18.00 Nws. 18.15 Berichten. 18.20 Ver eniging De Vrije Gedachte: Commen taar op reacties. 18.30 Hee: een progr. voor on volwassenen. 19.00 Jazz rondo. 19.20 De Nederlander van morgen, le zing. 19.30 Nws. 19.35 Criterium: kunst kroniek. 20.00 Jazz uit B 14 te Rotter dam. VARA: 21.00 Stereo: Radiophil- harmonisch orkest en solist: moderne muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 De vrijdagavond-draai van Aad Bos: licht platenprogr. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltelevisie. NTS: 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. KRO: 19.06 Gedeelte lijk in kleur: Waauwü, gedanste hitpa rade. 19.33 Telixer, een jong tijdschrift. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Jour naal. STER: 20.16 Reclame. KRO: 20.20 Studio Uno: showprogr. uit Rome. 21.10 In kleur: Bonanza, TV-feuilleton. 22.00 Brandpunt. NTS: 22.45 Journaal. 22.50- 23.15 Reportage wereldkampioenschap pen kunstrijden te Genève. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. 19.03 Week journaal, met titels voor ge hoorgestoorden. 19.25 Open oog; tips voor het vrije weekend. 20.00 Journaal en weeroverzicht. STER: 20.16 Reclame. VPRO: 20.20 Ja - Nee - Geen mening. 21.00 Sumber Asih, liefdadigheidsprogr. 21.05 Bassey en Basie: zang en muz. 21.40 Cinema, progr. over films- en filmmakers. NTS: 22.25-22.30 Journaal. HILVERSUM I. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klassieke gr. muz. 7.30 HEERENVEEN. Dat de landelij ke première van de Nederlandse Ver eniging voor Volkszang juist te Hee renveen is gehouden, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de directrice, de so praan Marie-Cecile Moerdijk pit Zeist, vele contacten in het Friese Haagje heeft (o.a. met het Heerenveens Vocaal ensemble). Wethouder H. Hofstra sprak de wens uit dat men niet weer vier jaar behoeft te wachten op een herhaling van dit schrikkelvolkszangfestival, die hij een positieve en hartverwarmende manifes tatie van de vokszang noemde. Onder leiding van Ph. Jongerius uit Voorburg werden een aantal Friese en Holland se volksliedjes gezongen, afgewisseld met enige shownummers. Ook kon men de stem beluisteren van Marie-Cecile Moerdijk in Finse. Russische en Spaan se volksliedjes. Medewerking aan deze avond verleenden Pro Rege, de Chris telijke Brassband van Heerenveen, de zangverenigingen Waldsang en Woud klank onder leiding van mej. Iet de Jong uit Luinjeberd, de pianist Kees Bijlstra uit Joure en het Heerenveens vocaal ensemble o.l.v. Cor Nijdam. Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Klassieke kamermuz. (gr). 7.59 Nws. 8.11 Muziek van Het Leger des Heils. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.15 Mozaiek: licht gev. muziekpr. en kunstkroniek. (9.35 Waterst.). 11.00 Nws. 11.20 Leren leven met de oecumene, lezing. 11.17 Solistenkamer: muz. vraaggespr. KRO: 12.00 Stereo: Country and Western Ex press (gr). 12.14 Marktberichten. 12.16 Overheidsvoorl.: Werk en Welzijn. Een uitz. v. h. ministerie van Soc. Zaken en Volksgezondheid. 12.26 Med. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Actuali teiten. 12.50 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. NRU: 13.00 Vliegende schijven: verzoekpl. voor de militairen. KRO: 14.00 P.M.: 'n week blad met veel plaatjes. (16.00 - 16.02 Nws). NRU: 16.30 Franse les. HIRO: 17.00 Geestelijk reveil 1968: klankbeeld. KRO: 17.30 Voor de tieners. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gr. muz. VPRO: Deze dag. VARA: Nws. 8.11 Van de voorpagina: persoverzicht. 8.15 Z.O. 135: gev. pr. 10.30 Werk-ge- ven en nemen: gesprekken. 10.50 Weg wijs: tips voor trips en vakanties. 11.00 Nws. 11.02 Stereo: Licht instrumentaal ensemble. 11.25 Afrikaanse kron. 11.45 Stereo: Salonorkest en zangsolist. 12.10 Een nieuw geluid: progr. met jonge ar tiesten. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Sportnws. 13.00 Nws. 13.11 VARA-Varia. 13.15 Tijd voor teenagers. 14.00 Uitlaat: pr. voor twintigers. 14.40 Radio Jazz Magazine. NRU: 15.00 Wat biedt de Mammoetwet Uw kind, lez. 15.10 De tijd waarin wij leven!, lezing. 15.30 Volksmuziek uit Nederland. 16.00 Nws. 16.02 Zestig jaar jzz. VARA: 16.30 Operamuz. (gr). 17.10 Elektro nisch orgelspel. 17.30 Radioweekjourn. HILVERSUM III KRO: 9.00 Nws. 9.02 Djinn: gev. pr. (10.00 en 11.00 Nws). NRU: 12.00 Nws. 12.03 Klein chanson. NCRV: 13.00 Nws. 13.02 Miller-sextet met solisten. 13.30 Zuidzee-Serenade. 14.00 Nws. 14.03 T(w)- ienerama: progr. voor tieners en twens. 15.00 Nws. 15.03 Halte: pr. voor twinti gers. 15.30 Strictly Country Style: coun try and western muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Act. 16.07 Licht platenpr. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Hier en nu: wekelijkse sportshow met lichte gr. muziek. VRIJDAG 1 MAART 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. van gisteravond). 10.20 Araya, filmrep. 11.40 Sagt die Fotografie die Wahrheit. 12.00- 13.30 Act.kroniek. 16.10 Journaal. 16.15 Duitse ski-kampioenschappen. 16.45 Wat wil je worden, progr. over beroepskeu ze. 17.20 Todesschlangen, progr. over reptielen. 17.30 Hank, studentenklucht. 17.55 Progr.-overzicht. 18.00. 18.05 Jour naal (Regionaal progr. NDR: 18.05 Act. 18.19 Journaal. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 18.26 Graf Yoster gibt sich die Ehre, TV-serie. 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.05 Das Kurzportrat. 18.10 Wh im ScHeinwerfer, intermezzo-jeugdclub. 18.25 Goedenavond. 18.30 Hier und Heu- te. 19.10 Das Paradies der Diebe. 19.40 Muzikaal Zelfportret). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Commentaar bij het nws. 21.00 Der perfekte Butler, TV- film. 21.50 Journaal, weerbericht en wintersportberichten. 22.05 Rep. uit Bonn. 22.20 Herr Puntils und sein Knecht Matti, toneelstuk. 0.15 Journaal. DUITSLAND II 17.40 Wintersport weerbericht. 17.45 Nws. en weerbericht. 17.50 Die Dreh- scheibe: act. en muz. 18.15 Sportprogr. (18.50 Kleur: Hauptstrasse Glück, to neelstuk. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en act. 20.00 Spionage: het werk van de Geheime Dienst: Aktie Zero. Aanslui tend Nws. 21.00 Die Blumenkinder, rep. 21.30 Jux und Rhythmus, amusements- progr. 22.00 Nws., weerbericht, act. en wintersportweerbericht. 22.30 Wereld kampioenschappen kunstrijden en ijs- dansen (Eurovisie). (Koersen van hedenmorgen le periode) Fonds Vorig. 1st. koers not. Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staffell. 1966-1 7 104 104 1966 61 99 99% 1968 6i 98% 98% 1967 61 9813 99A 1967 6 1965-1 51 1964-1 51 1964 5 1958 4è 1964 41 1959 41 1963-1 41 1961 4 1953 31 1947 31 lllllllllllllll Nederland 1951 31 Nederland 1953 1-2 31 Nederland 1950 1-2 31 Nederland 1954 1-2 31 Ned. grootb. obL 1946 3 Ned. dollarlng. 1947 3 Bank v. N.G. wnbJ. *57 6 id. 30-jar 1958/*59 41 H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. f. eert. Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem. bezit. v. a. Unilever c.v.a. Kon. Zout-Organon Dordtsche Petr. a. Kon. Pe;r. f. a. H.A.L. a. Java-China p n.r.c.v.a. K.L.M a. Rotterd Lloyd a. Scheepvaartunie a. Bk v. Ned. Gem. 1967-1-2 61 Bk v. Ned. Gem. '67-1-2-3 61 Bk v. tfed. Gem. 1965-1 6 Bk v. Ned. Gem. '58-1-2-3 41 Nat bk v. mid. kred. '66 7 Nat. Investeringsb. 1965 51 Fr.-Gron. Hyp.b dw Alb. Heyn wdlobl. '55 British Petrol. 1966 Bijenkorf Co-op Ned. r.spaarbr. Ned. Gasunie 1966 Ned. Gasunie Philips dir. 250-100 '51 Pegeir 1-2 1957 Pgem 1957 Rott Rijn Pijpl.mij. K.L.M. 15-jarig 96% 931» 90% 89% 88% 9513 87 A 831» 84% 80% 71% 91% 83% 73% 76 83 A 83 A 97% 85Vt 116% 71.6 83.3 120 121.2 113.8 157.4 707 157.3 75% 167'/. 190 146 128% 101 99 A 95% 87 101% 94A 6 93% 4 131»/. li 103A 6 98 145V. 6i 99% 5» 94% 4 79»/t 6 96 y4 6 96% 5» 94% 5 94 V» 96 A 931» 90% 891/* 88% 96% 87% 83% 84% 80'/» 7118 91A 83% 74 76 83 A 86% 97% 85% 116% 71.8 82.2 119 122.6 112.8 157.7 706 157.2 75% 166% 185 146'/» 128'/a 101 99 A 95% 86% 101% 94% 92% 103 98 99% 941» 79% 96% 97 94% 94 V« Ned. Spoorw. 57 1-2 41 90% 90 A Berghuizer Pap.fabr. 4i 94% 9411 Gelder Zonen v. 41 88 88% Grasso's Kon. Machi. 53 91% 91 Hoogovens 53 115% 114% Meteoor beton 53 85% 85% Stokvis en Zonen 43 89% 89% Thomassen/Dr.-Verbl. 4è Alg. Bank Ned. a. Amrobank f 20,-— a. Nationale Ned. cert. Ned. Credietb. aand. b. Ned. Middenstandsbank a. Slavenburg's Bank a. Albert Heyn a. Amstel Br. nj.c.v.a. Bergh en Jurg. f 250-1000 a. Blijdenst.-Will. f 1000 nreva Lucas Bols a. Bredero vast goed a. Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.-r. c.v.a. Calvé nr. c.v.a. Calvé com.pref.wd.nr. eert Drentsch-overijs. houth. a. DJLU. a. Edy emaille a. Elsevier uitgeversmij. a. Erdal mij. voor wasverw. a. Excelsior metaalbuizen a. Fokker a. Gazelle rijwielfabriek a. Gelder (van) papier a. Gist-Brocades a. Grasso's kon. mach. fabr. a. Heineken's Bierbr. aand. Holec aand. 150 Interratio aand. 303 Kon. Ned. Papierfabr. a. Kon. Ned. Textielunie eert. Krasnapolsky La. K.V.T (kon ver tap.) aand. Leidsche Wolspinnerij a. 263 Lips en Gispen eert 122 Meteoor Beton a. Misset, Uitgeversmij. a. Naarden Chem. fabr. a. Naeff gebr. a. Nedap ned. appjfabr. aand. Ned. Kabelfabrieken aand Nelle, wed. J. van aand. Nyma n.r.c.v.a. NUverdal-ten Cate a. Overz. Gas, nat bez. v.aJ. Pakhoed a. 110% 109% 229 229% 48.2 620 618 173 172 90.7 91 175% 175 1288 1293 416 416 209% 209% 69 70 185 184 138% 138 359 362 462 467 658% 650 802 785 760 116 116 326 323 70% 75 318 314.2 545 544 62 62% 432 420 160 148 110% 110% 722 726 138% 136 622 619% 145 296 137% 50 57.8 208% 263% 121% 109% 240 518 171% 143 260 368% 25 84 92.2 97.8 136 50 58.7 207 109 240 516 172% 145 260 369% 23% 82 90.2 97.8 60% 60% 170% 165 165 Pal the au ^Pont Houthanoel a. Reesink en Co. a. Scheveningen Expl.miji. a Schokbeton aand. b. Scholten Carton en Pap. a. Schuppen Sajetfabriek a. Simon de Wit aand. b. Spaarne ver. bez. 500-100 a. Technische Unie a. Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. Twentsche Kabelfabrlek a. Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert. 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's kon. fabr. a. Wilton-Fyeno. Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij a. H.BJ3. bel. depot 1-2 pb t Interbonds 1 pb t Vastgoedbei .fonds part f. Interunie f50 a. Robeco f50 a. Rolinco t Unitas f 50 a. Ver. Bezit v. 1894 f50 a. Canadian Pac. Railw. eert Int Nickel Cy. Can. cert Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. 15-10a33-l/3d. cert Anaconda cert Bethlehem Steel cert Chesapeake and Ohio cert Cities Serv. 10 a 10 dlr cert Douglas Aircraft cert Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert General Electric cert. General Motors cert. Kennecott Copper cert. Phillips Petroleum cert R.C.A. cert Republic Steel cert Shell Oil cert Standard Brands 10 a cert U.S. Steel (10) cert Woolworth cert. VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 157.00; Unilever 111.90; Phi lips 121.50; A.K.U. 71.10; K.L.M. 184.00. 25.5 178 233 77 435 69 256 104 347 33% 107% 175 158 130% 157 63 89.2 155% 802% 57% 732 636 635 183 226.9 182.9 409.5 102 51% 111% 28% 52% 40% 29 fi 63% 49% 84% 157 89 76 38 56% 48% 40% 61% 36% 39% 23% 25.2 175 221 77 432 257 104.5 32 108 170 156% 130% 158 63 157% 57% 730 636 635 183% 226.6 183 409.5 102 51% 112% 28% 52% 42% 293% 49% 84% 157 88 76% 38% 56A 48% 40% 61% 35% 38% 23% AMSTERDAM, 29 febr. Even na de aanvangstijd van de beurs verraste de KLM, Beursplein 5, met een bericht dat deze maatschappij binnenkort over gaat tot de uitgifte van een 7 pet. obli gatie-lening groot f 100 min. tegen 100 pet. Meer gegevens over deze lening werden door de KLM nog niet ver strekt. Volgens insiders ter beurze heeft deze obligatie-lening vrijwel niets te maken met de koers van het aan deel KLM, doch deze insiders beschou wen de mededeling toch niet als een hausse-motief voor de aandelen van deze maatschappij. Tevens vraagt men zich af of de Staat der Nederlanden de obligatielening zal garanderen. De stemming voor de aandelen markt was verdeeld. De tegenstelling was, dat Philips gevraagd in de markt lag, doch dat Unilever een kleine stap je moest terugdoen na de vaste tenden tie eerder deze week. Er hadden in Unilever wat winstnemingen plaats, waardoor de koers inzakte van 113.40 tot 112.70 tegen gisteren als slotprijs 113.90. De handel in Unilever was zeer kalm en het leek meer op een adem pauze na de drukte van dinsdag en woensdag. Voor Philips bestond goede lokale vraag op 122.70 (121.30). Dit fonds vond goede steun in Wall Street alwaar de koers gisteren bijna een dol lar hoger sloot. AKU kon zich goed handhaven op 71.80. Kon. Olie zakte in van 157.40 tot 157 (157.40). Hoogovens werd onveranderd op 120 geadviseerd. Van Wall Street ging in Amsterdam geen enkele stimulans uit omdat de New-Yorkse beurs woensdag lagere slotkoersen te zien gaf. Kon. Olie bleef er onveranderd, Unilever plus 3/8 dol lar terwijl KLM wederom terrein moest prijsgeven. De scheepvaartsector had weinig te betekenen. Van Nievelt was aan de zwakke kant op 119 1/2, terwijl de ove rige aandelen in deze afdeling weinig veranderden. De cultures waren iets gemakkelijker terwijl de staatsfondsen- markt praktisch geen verschillen te zien gaf vergeleken bij de koersen van woensdag. De f 150 min. obligatie-lening Bank van Ned. Gemeenten waarop gisteren met een rente van 6% pet. tegen 98 3/4 pet. werd ingeschreven is zeer ge slaagd. Op de toewijzingen moet een belangrijke reductie worden toegepast. Tevens heeft deze bank vandaag 2 nieu we rente-spaarbriefleningen aangekon digd waarvan de verkoon op 12 maart begint. SCHIPHOL De KLM zal op korte termijn een 7 procent obligatielening uitgeven van f 100 miljoen. De koers van uitgifte zal 100 procent zijn. De zer dagen zullen nadere bijzonderhe den over de Itxiing en de verdere voor waarden volgen, alsmede de publikatie van het emissieprospectus. Gezien de nu bekende voorwaarden zal de lening ongetwijfeld een goed onthaal vinden. Het is nog niet bekend of de overheid rente en hoofdsom ga randeert. Mocht dat wel zo zijn, dan is de lening gelijk te stellen aan een staatslening. Maar zelfs wanneer de staat niet garant is, lijkt het succes van de lening wel verzekerd. DEN HAAG De Billiton Maatschap pij heeft met drie afnemers, de Ame rikaanse Phelps Dodge Corporation, de Zwitserse Alusiusse en Aliuminium Delfzijl, waaraan de Billiton Maatschap pij samen met Alusuisse en de Hoog ovens deelneemt, een contract gesloten voor de afneming van driehonderddui zend ton aluinaarde. Dit betekent een omzet in waarde uitgedrukt van vele tientallen miljoenen guldens per jaar. Daarmee is de afneming verzekerd van 430.000 ton aluinaarde, aangezien de maatschappij al twee contracten had lopen voor een totaal van 130.000 ton. Aluinaarde is de grondstof van alu minium. Zij wordt geproduceerd uit bauxiet, waarbij twee ton bauxiet één ton aluinaarde oplevert, waaruit op haar beurt gemiddeld een halve ton aluminium kan worden geproduceerd. ARNHEM British Enkalon, die ge lieerd is met de AKU, zal over 1967 een onveranderd dividend uitkeren van 7 procent. De netto-winst voor belas tingen is gedaald van 503.728 Pond tot 460.915 Pond. De ontwikkeling dit jaar toont ten opzichte van 1967 een ver betering, aldus deelt het bestuur mee. AMSTERDAM De Handelmij. De li-Atjeh is rijp voor een fusie. „Wij werken hier naar toe. Er is misschien al een bepaalde voorzichtige belang stelling voor het bedrijf, maar het is nog te vaag om er iets naders over le kunnen zeggen. Er is nog geen sp.alre van onderhandelingen", zei het bestuur in een buitegewone vergadering van aandeelhouders. Het bedrijf heeft over 1965 een fiscaal compensabel ver'ies van een ton en over 1966 hetzelfde be drag. De vergadering was belegd met het oog op de voorgenomen liquidatie van het grossiersbedrijf Maessen en Rijn- tjes. „Met die aankoop drie jaar ge'e- den hebben wij een ongelukkige zet gedaan. Dit is een misrekening ge weest", aldus de directie. 4

De Vallei | 1968 | | pagina 2