„Wat Aarden deed golft na in andere partijen" vinalon „Oudejaar" voor vissers dagelijks 'n goede portie vlees Block geeft afspraak tot geheimhouding toe De Sinaplm „Twente moet al zijn krachten bundelen" Kabinet en Kamer willen geen vervroegde verkiezingen Van Z. naar Amsterdam gebracht Anti-Johnson actie van Utrechtse studenten Quick Up't is goed. Ko drinkt MR. BIESHEUVEL (A.R.) MEENT DAT SCHEURING IN K.V.P. CONSEQUENTIES KAN HEBBEN: VIERDE MAAL KIND UIT ZELFDE GEZIN DOOR HOND GEBETEN Produktie van verrijkt uranium Economisch rapport: U Verkeersregeling per computer Gestolen palladium teruggevonden MEEST NABIJ VERJAARDAG NIEUWE OPDRACHT „GEEN BIJWAGEN" gaat jaren mee Super ZEEM UITVOERIG SCHOIING BEZORGDHEID BELANGRIJK „Des lands" VRIJDAG I MAART 1968 ADVERTENTIE DEN HAAG „Natuurlijk is er iets veranderd. Wat drs. Aarden heeft ge daan, golft na in andere partijen", zei de anti-revolutionaire fractieleider, mr. B. W. Biesheuvel, gisteren in de Tweede Kamer. Het blijft stellig niet allemaal bij het oude, zo voegde hij er aan toe. De ver houding tussen de partijen is in het geding. Het laat ook de anti-revolutionairen niet onverschillig. Minister Biesheuvel haalde de groep van achttien er bij en meende, dat er eerst in de drie confessionele partijen, KVP, ARP en CHU, in tern nog maar eens moest worden gepraat over het werkschema en het overleg, om tot een gemeenschappelijk christen-democratisch programma te komen. Uit deze verklaring van mr. Biesheu vel tijdens het Tweede-Kamerdebat, na de regeringsverklaring van premier De Jong over de afsplitsing van de groep- Aarden, bleek gisteren al duidelijk, dat deze scheuring van invloed kan zijn op de houding van de christenradicalen in de anti-revolutionaire party. Hoewel mr. Biesheuvel het een slech te dag noemde voor de christelijke partijformatie en hij de afsplitsing zelf als onjuist betreurde, wilde hij voor zichtig zijn met commentaar. De beide andere confessionele politie ke leiders, drs. W. K. N. Schmelzer (KVP) en J. T. Mellema (CH), hadden gezwegen over een mogelijk verder gaande invloed van de scheuring. Drs. J. M. Aarden kon aldus vaststellen, dat ENSCHEDE Overdekt met venijni ge hondebeten, ligt de zesjarige Wil- fried Reimerink in het r.-k. ziekenhuis te Enschede. Wilfy-ied is het vierde slachtoffer uit 't zeven kinderen tellende gezin Reime rink, dat door dezelfde hond is aange vallen en daarbij ernstig werd gewónd. Die hond is de tweejarige chow-chow Chubby van de heer G. Aaltink, die enkele huizen verderop woont in de St. Janstraat in Enschede. „Chubby heeft eenmaal de lucht van deze kinderen", zegt de heer Aaltink. „Het is gek ,maar hij valt steeds kinde ren aan". Wilfried is er ernstig aan toe; hij is op tientallen plaatsen gebeten. Verscheidene van deze wonden moesten worden gehecht. De eerste maal, dat de roodbruine chow chow („hij is van Engelse adel", zegt de heer Aaltink) een kind uit het gezin Reimerink aanviel was op 16 ju ni. De grootvader uit het gezin Aal tink liep toen met Chubby aan de lijn langs het huis van d>3 familie Reime rink. De hond trok de bejaarde man plotseling omver en viel de twaalfjari ge Han Reimerink aan. Het jongetje heeft er een achttien centimeter lang litteken van overgehouden op zijn zit vlak. De overige wonden zijn inmiddels geheeld. Drie weken later, op 3 juli, vloog Chubby op de veertienjarige André Reimerink af, die door de straat fiet ste. De hond kwam het achterpoortje uit gestoven en bleef met zijn tanden aan het kuitbeen van André hangen. Hij moest, evenals Han, in het ziekenhuis worden opgenomen. De derde uit het gezin Reimerink, die het slachtoffer van Chubby werd, was de achtjarige Irene. Zij zat in het huis van de familie Aaltink met een van de dochtertjes te spelen. „Chubby kwam langs gelopen", vertelt Irene, „en ik wilde hem over zijn kop aaien. Toen vloog hij mij aan". Woensdag werd Wilfried het slachtof fer. Hij reed in de St. Janstraat met zijn gloednieuwe skelter, die hij een dag eerder op zijn zesde verjaardag had gekregen. Chubby dook uit het niets op en wierp zich met zoveel woe de op de jongen, dat hij hem de kle ren van het lijf rukte. Wilfried viel op de grond en werd op allerlei plaatsen door de hond gebeten. Enkele vriend jes, die hem te hulp kwamen, konden de hond niet van hem afkrijgen. „Sinds de eerste keer ben ik al be zig om die hond hier weg te krijgen", zegt de vader van het getroffen gezin. „Het vervelende is, dat wij heel goed met de familie Aaltink kunnen opschie ten, maar dit kan toch niemand toela ten. Ik heb een advocaat in de arm geno men", zegt de heer Reimerink, die we ver is. „Wij zijn ons leven niet meer zeker", vult zijn vrouw aan. „Morgen gaat de hond naar Amster dam", verzekerde ons de heer Aaltink. „Via de Chow chow club, waarbij Chubby al eens de eerste prijs heeft gewonnen, heb ik verscheidene adres sen gekregen waar.hij heen kan. Hij geeft toe, dat hij sinds het derde kind, dat door Chubby was aangeval len, van de politie bericht had gekre gen, dat de hond alleen nog maar met een muilkorf voor en aan de lijn bui ten mocht komen. „Het is al die tijd goed gegaan", zegt hij, „maar woensdag is hij opeens door de achterdeur ontsnapt en de straat op gerend. Ik ben direct op het lawaai af gegaan en ik heb de hond zelf van Wil fried afgetrokken. Ik heb hem flink af gestraft, Het is jammer, maar de hond mr. Biesheuvel hem het meest nabij was gekomen. Voor hem behoorde echter de aandui ding christelijk als politieke onder scheiding tussen partijen en fracties tot het verleden. Die onderscheiding hebben wij achter de rug, zei hij, daarmee in feite de christelijke par tijvorming afwijzend. Hij noemde het kwestsend om het woord christelijk te pas en te onpas bij zaken van praktische politiek te gebrui ken. Als wij daarmee ophielden, zouden wij Christus en de Nederlandse politiek dienen, aldus drs. Aarden, voor wie overigens de christelijke inspiratie wel bepalend is. Hij wilde daarmee echter niets af doen aan de standpunten en beweegre denen van anderen. Het ging hem slechts om de politieke gelijkgezindheid tussen bepaalde groepen. Over die politieke gelijkgezindheid, die drs. Aarden ziet tussen PvdA, De mocraten '66 en zijn eigen groep en welke moet leiden tot een vooruitstre vende concentratie, zei de socialistische fractievoorzitter, drs. J. M. Den Uyl, dat er thans behoefte bestaat aan struc turele omvorming, partijvernieuwing en het geven van een andere inhoud aan de politiek. Drs. Den Uyl eiste daarom dat de re gering alsnog aan de staatscommissie opdracht zou geven om bij haar studie over herziening van Grondwet en Kies wet ook de directe inspraak van de kie zer op regeringsbeleid en samenstelling van het kabinet te betrekken. Verder moest het kabinet-De Jong er zich over beraden of er niet eerder dan in 1971 verkiezingen dienden te komen. Hij zag daarbij als keuze voor de kie zers een liberaal-christen-democratische coalitie of een progressieve concentra tie. Drs. Den Uyl meende, dat door de afsplitsing van de radicalen de verhoudingen zo wezenlijk waren ver anderd, dat het regeringsbeleid daaruit de consequenties behoorde te trekken. De fractievoorzitter van D'66, mr. H. van Mierlo, was het daarmee eens, maar hij waarschuwde de groep-Aar- den er voor een bijwagen van de PvdA te worden. De groep radicalen, die een wezenlijke politieke vernieuwing voorstaan, mogen niet ruiken naar een of ander oud huis. Zij moeten zich voor de kiezers duidelijk als iets nieuws to nen en een eigen authenticiteit aanne men. Dit is niet de tijd van omhelzin gen, maar van waar maken, aldus mr. Van Mierlo. Premier De Jong wees zowel een aan vullend advies van de staatscommissie als vervroegde verkiezingen af. Het ka binet heeft wat zijn positie betreft uit sluitend te maken met wat er in de Ka mer gebeurt. De politieke ontwikkeling kan belangwekkend zijn en soms ook erg belangrijk, maar daarover wilde de minister-president geen oordeel uitspre ken. De wensen van drs. Den Uyl wees hij af: het hele probleem van de inspraak van de kiezers vormt een wezenlijk on derdeel van het onderzoek van de staatscommissie. De voorzitter zou ver baasd zijn als ik daarmee bij hem zou aankomen, zei premier-De Jong. In zijn korte regeringsverklaring, die de premier gisterochtend aflegde en die wij in een deel van "onze oplaag reeds hebben gepubliceerd, had hij er al op gewezen dat de afsplitsing geen wezen lijke verandering in de positie van het kabinet had gebracht. Voor het kabinet is het van belang op welke steun het verder mag rekenen. De minister-presi dent had van de voorzitters van de vier regeringsfracties de toezegging gekre gen, dat het kabinet kon rekenen op hun onverminderde steun. De pacifist H. J. Lankhorst vond de afsplitsing blijkbaar voorbarig: voor ieder zaad is een zaaitijd, ook voor het paniek zaaien tussen de regeringsfrac ties. Drs. W. K. N. Schmelzer zei, dat de KVP zichzelf bleef. De ch-fractie- voorzitter, J. T. Mellema, vond het de bat een overtrokken zaak. Filosoferen over partijvernieuwing be hoort volgens de liberale fractieleiders, mr. E. H. Toxopeus, niet thuis in de Staten-Generaal. Natuurlijk moeten wij praten over de verhouding tussen frac ties, partijen en regering, maar het is hier geen debatingclub. De communist Bakker vroeg zich af of de afsplitsing van de groep-Aarden een geboorte of een abortus provocatus was geweest. De overgrote meerderheid van de Ka mer keerde zich tegen de wensen van drs. Den Uyl, die er tenslotte ook geen voorstel van maakte. ROTTERDAM. Hans van 7... de 25-jarige Utrechter die heeft bekend drie moorden te hebben gepleegd, is gisteren van het Rotterdamse hoofdbu reau van politie naar Amsterdam ge bracht. Hij zal door de Amsterdamse politie worden ondervraagd over zijn eventuele aandeel in de nog onopgelos te moorden op de Britse filmregisseur Claude Berkeley (1965) en op de kan toorbediende Souman (1967). Zoals bekend, maakt Hans van Z. op het ogenblik een „tournee" langs ver schillende oolitiekorpsen in het land, waar men nog met onopgeloste moord zaken zit. De eerste „halteplaats" op deze reis was het hoofdbureau van po litie in Rotterdam, waar Van Z. ander halve week lang aan de tand werd ge voeld over een mogelijk aandeel in de nog steeds niet opgeloste moord op El- ly Hagers in de IJsclubdwarsstraat. Gisteren maakte de Rotterdamse po litie bekend, dat het verhoor géén nieu we gezichtspunten in deze moordzaak heeft opgeleverd. „Het onderzoek wordt echter voortgezet en wij blijven belang stelling hebben voor de achtergronden van Van Z.", aldus de politie. Gistermiddag werd Van Z. door enke le Rijkspolitiemannen naar Amsterdam gebracht. Hij zal daar maximaal twee weken mogen blijven. Daarna wordt hij naar Eist gebracht, waar de moord op landbouwer Van Piggelen nog een raadsel is en vervolgens naar Olst, waar de moord op molenaar Boks nog steeds niet is opgelost. Na zijn tournee zal Van Z. worden teruggebracht naar het hoofdbureau van politie in Utrecht, waar hij voor zijn rondreis maandenlang werd onder vraagd. IN DE GELE PLASTIC KOKER ROTTERDAM „Uit rancune" heeft de negentienjarige garageknecht A. C. de R. in de brouwerij van Heineken in Rotterdam brand gesticht, twee ver trekken onder water gezet en alle tele foondraden doorgesneden. C. had enkele jaren bij Heineken ge werkt, maar was een paar maanden geleden ontslagen. De „oudejaarsdag van de vissers" het einde van het seizoen '67- '68 is door de „Club van 100" don derdag bij Kortenhoef op passende wijze gevierd: met een feestelijke vis wedstrijd. Zelfs de traditionele olie bollen ontbraken op deze dag niet. ADVERTENTIE Want vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Bovendien, vlees is goed voor de lijn.Vandaórvlees uw hoofdschotel, elke dag! *SS«t DEN HAAG Minister De Block (Economische Zaken) heeft toegegeven, dat er tussen Nederland en Amerika een geheime afspraak bestaat over het niet publi ceren van gegevens over de produktie van verrykt uranium, volgens de ultracen- trifugemethode. Dat blijkt uit het gisteren verschenen verslag van de vergadering op 18 januari van de vaste commissie voor kernenergie uit de Tweede Kamer. De onderhandelingen over dit ver drag, die in 1960 begonnen, werden af gerond in 1961 met een afspraak tussen Amerika, Engeland, West-Duitsland en Nederland. Deze afspraak, zo geeft de minister in het verslag toe, werd urgent toen de Nederlandse Industriële raad voor de kernenergie op 30 mei aan de Nederland-e regering adviseerde de Nederlandse proefnemingen om ver rijkt uranium via het ultracentri- fugeproces te winnen, voort te zetten omdat dit project industrieel toepas- ADVERTENT1E Umijnhardt HENGELO Om de kansen, die in de toekomst verborgen liggen voor ver dere ontwikkeling weg te kunnen pluk ken, moet Twente zijn krachten bun delen. En wel door: 1. Het vormen van een openbaar be stuursorgaan Twente (eventueel met Oost-Gelderland) boven de gemeenten uit, dat zelfstandig moet kunnen op treden. 2. Intensieve samenwerking van de bedrijven, waardoor de ondernemers minder alleen naar hun bedrijven kij ken, maar meer naar de algemene sociaal-economische mogelijkheden van de streek. Tot deze conclusie komt het rap port: „De functie van Twente in de Ne derlandse economie". De inhoud er-, van is het resultaat van een onderzoek dat in opdracht van de Twentse indu strie werd ingesteld door een studie groep van het Nederlandsch Econo misch Instituut onder leiding van prof. dr. L. H. Klaassen. Het rapport dat uitvoerig ingaat op de ontwikkeling van Twente en ook inhaakt op Oost-Gelderland en West- Münsterland, dat aan Twente grenst ontleedt tevens de moeilijkheden, die er in de laatste jaren optraden. Om de groei van de werkgelegenheid te bevorderen is verdere industrialisa tie nodig. Chemische-, metaal-, machi ne-, leder- en rubberindustrie zijn het meest geëigend, om het werk in Twente te verruimen. Het aantrekken van zulke bedrijven moet nu weg. Zo gaat het niet langer zal het meeste succes hebben, als er meer". flinke regionale industrieterreinen ko men op centrale plaatsen. De aanleg daarvan zou een taak moeten zijn van het openbaar bestuursorgaan Twente. Dat zou zich verder bezig moeten hou den met de ruimtelijke ordening en economisch en sociografisch onder zoek. Aan het orgaan moet ook een statistisch bureau worden verbonden. In het rapport worden vele voorde len opgesomd die aan de instelling van een bestuursorgaan vastzitten. Deze beperken zich niet alleen tot het ge bied. Het lijkt waarschijnlijk dat de centrale overheid in Den Haag meer begrip zal hebben voor de plannen die van dit orgaan komen dan voor die welke van gemeenten stuk voor stuk afkomstig zijn. Van intensieve samenwerking van het bedrijfsleven is ook veel te ver wachten. De ondernemers met elkaar zouden zaken kunnen aanpakken, die zowel voor de bedrijven als de werk nemers van belang zijn. Zoals de kwestie van scholing en herscholing en, in samenwerking met het orgaan, de aanleg van een centraal industrie terrein. Door dit alles kan er bij de bevolking een sterker verantwoorde lijkheidsgevoel komen voor alles wat er in de eigen streek gebeurt. Verdere hulp van de overheid om de situatie in de textielindustrie ge zond te maken, vinden de rapporteurs ook noodzakelijk. Althans wanneer die wordt gegeven in overleg met de andere landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap ten einde on verantwoorde vergroting van de capa citeit te vodorkomen. baar was gebleken. De minister verklaart voorts min of meer waarom hij 8 december 1967, tij dens de ministersconferentie in Brussel, het Nederlandse project niet ter sprake heeft gebracht: hij voelde zich gebon den door consequenties van het overleg over het nog niet afgesloten non proliferatieverdrag, dat spreiding van het bezit van kernwapens moet tegen gaan. Een van die consequenties was de geheimhoudingsafspraak. Tevens geeft de minister toe dat men bij het maken van die afspraken in 1961 te weinig heeft gerealiseerd, dat het Nederlandse project ooit industrieel toepasbaar zou worden. De minister somt in het verslag de voordelen van het Nederlandse project op. Een daarvan: het verrijkte urani um kan in kleinere fabrieken, die ge makkelijk uitgebreid kunnen worden, met minder energie worden gewonnen dan volgens de Amerikaanse produktie- methode. De bewindsman belooft de Nederlandse industrie te zullen inscha kelen als tot produktie wordt besloten. Volgens het verslag hebben commis sieleden hun grote bezorgdheid ken baar gemaakt dat grote Nederlandse belangen aan het Amerikaanse streven naar een monopoliepositie op de ura- niummarkt zullen worden opgeofferd. Zij vinden dat het parlement geen ge noegen kan nemen met een openbaar heid in deze zaak, die geringer is dan strikt noodzakelijk. Minister De Block is het daar kenne lijk ten dele mee eens, want in het ver slag verklaart hij dat in deze tijd de geheime afspraken tussen regeringen dienen te worden aangepast aan de be staande toestand. Een voorstel aan de heer A. de Goe de (D'66) om over deze zaak een hear ing te houden, waardoor de Kamerle den aan deskundigen die bij het pro ject zijn betrokken, vragen zouden kun nen stellen, werd afgewezen: de Ka merleden moeten zich op eigen gelegen heid van deze zaak op de hoogte stel len, aldus het verslag. Inmiddels is in de fractie van de PvdA grote waardering gegroeid voor het feit, dat de heer De Goede deze zaak in de openbaarheid heeft ge bracht. Het rumoer, dat in het parlement op stak, toen de heer De Goede 22 decem ber de minister van Economische Za ken vragen stelde over het Nederland se project ter bereiding van verrijkt uranium, heeft niet alleen in Nederland maar ook in Amerika indruk gemaakt. Gisteren werd bekend, dat de Vere nigde Staten hebben beloofd tegen 1975 verrijkt uranium te zullen leveren te gen een prijs, die een kwart lager ligt dan de prijs, die Amerika nu vraagt. De Verenigde Staten pogen op deze ma nier kennelijk het Nederlandse project dat verrijkt uranium tegen lagere prijs dan de huidige zal kunnen opleve ren de wind uit de zeilen te nemen. De heer De Goede toonde zich gister middag zichtbaar tevreden over de re sultaten van zijn optreden. Vooral het feit dat de PvdA zijn handelwijze, waardoor de kwestie in de openbaar heid was gekomen, prees, stemde hem tot voldoening. De heer De Goede is 39 jaar. Voordat hij namens D'66 Kamerlid werd, was hij elf jaar hoofd van het bureau boek houden en begrotingszaken van het Re actor Centrum Nederland. Toen de heer De Goede op 22 de cember minister De Block verweet dat deze in Brussel op 8 december tijdens de ministersconferentie het Ne derlandse uraniumproject niet ter sprake had gebracht, verweet minister De Block hem dat hij uit geheime bronnen had geput. Heeft de heer De Goede gebruik gemaakt van geheime gegevens, toen hij de minister in de Kamer aanviel? De heer De Goede: „Het is maar wat je onder geheim verstaat. Ik ont ken pertinent, dat ik uit mijn vroegere relatie met het Reactor-Centrum Neder land over geheime gegevens zou heb ben beschikt". In feite heeft de minister mij zoiets ook niet verweten. Hij stelde dat het zijn zaak was te beoordelen of deze zaak al dan niet geheim was. Ik meen echter dat het parlement een even grote verantwoordelijkheid heeft als de minister. Het parlement kan het beleid van de minister niet beoordelen als ge gevens worden achtergehouden, voor al in een zo belangrijke zaak als deze" Hoe belangrijk is deze zaak? „In feite gaat het hierom: hoeveel zal Nederland en Europa in de toekomst voor kernenergie moeten be talen. Bovendien wie komt er het eerst met verrijkt uranium op de wereld markt dat in prijs kan concurreren met het Amerikaanse produkt. Als het Nederlandse project zijn kans krijgt, kan Nederland de eerste zijn. Hoe groot zijn de gevaren voor spreiding van kernwapens als steeds meer landen verrekt uranium gaan produceren. „Dat heeft in feite niets met deze zaak te maken. Zowel met plutonium als met verrijkt uranium kan men kernbommen maken, Ieder land dat éen kernenergiecentrale heeft en die worden over de hele wereld bij tientallen gebouwd krijgt als bij- produkt plutonium, waarmee in princi pe kernbommen zijn te maken. Maar: wie autobanden heeft kan nog geen auto's fabriceren". Heeft de minister in Brussel ge zwegen vanwege het non-proliferatie verdrag? „Naar mijn idee was de minister in Brussel nog helemaal niet tot het in zicht gekomen dat het Nederlandse project zo belangrijk was. Dat is het grote gebrek aan bestuursvaardigheid van de tegenwoordige ministeriële in deling. Onze toekomst is afhankelijk van technologie en kernenergie. De kern energie is hier in Nederland over wel acht ministeries verspreid. Wat wij hier dringend nodig hebben en waar D'66 al vanaf het begin een lans voor heeft gebroken is een apart minis terie voor technologie, waarin alle we tenschappelijke problemen in de be- leidssfeer kunnen worden afgehan deld." UTRECHT Veertig rechercheurs van de Utrechtse politie probeerden gistermiddag, op last van de officier van justitie, mr. W. H. Overbeek, een einde te maken aan een anti-Johnson- actie van ongeveer honderdvijftig be woners van studentenflats aan de Utrechtse Ina Boudier-Bakkerlaan. De meeste studenten hadden voor de ra men affiches gehangen met de tekst „Johnson oorlogsmisdadiger volgens de rechtsnormen van Tokio en Neu renberg". HONDERDEN joelende en screeu- wende studenten waren getuige van het beheerste optreden van de politieman nen, die probeerden de studentenka mers binnen te komen, om de affiches in beslag te nemen. Een groot aantal studenten gaf echter „niet thuis", zo dat de rechercheurs zich in veel geval len moesten beperken tot het noteren van namen en adressen. In tientallen andere gevallen werden de affiches in beslag genomen. Alle studenten zullen worden bekeurd. Een aantal andere bewoners van de flats, dat het niet eens was met de an- De actie van gisteren werd georga- vellen papier gehangen waarop leuzen stonden als „Geen hetze tegen Johnson" en „Leve Johnson". Zij tipten gister ochtend de politie over de actie van hun collega's. Deze studenten werden door de re chercheurs met rust gelaten, „omdat", volgens hoofdcommissaris H. W. Offers die zijn mannen tijdens deze actie ver gezelde, „zij zich niet schuldig maak ten aan het beledigen van een bevriend staatshoofd". De plotselinge actie van de Utrechtse studenten werd georganiseerd, nadat vorige week enkele studenten elders in de stad waren bekeurd, omdat zij ook biljetten met de tekst „Johnson oor logsmisdadiger" voor hun ramen had den gehangen. De actie van gisteren werd ;eorga- niseerd met medewerking van de Utrechtse anarchistische werkgroep Volte, die voor aanstaande zaterdag een grote demonstratie op touw heeft ge zet, waarbij de Utrechtse hoogleraar in de ethiek, prof. dr. J. de Graaf, na een optocht door de stad in de Utrecht se Buurkerk de demonstrerende studen ten zal toespreken. „Het gaat ons om de discrepantie.Er wordt in de Nederlandse rechtspraak met twee maten gemeten. Prof. Delf- gaayw heeft enige tijd geleden aange toond, dat wanneer Johnson zou worden berecht volgens de normen, die tijdens de processen in Neurenberg en Tokio zijn gebruikt, hij als oorlogsmisdadiger zou worden veroordeeld. Delfgaauw heeft dat ook in 't openbaar gezegd. De minister van Justitie weigerde hem te laten vervolgen. Waarom mogen wij niet zeggen, wat prof. Delfgaauw wel mag?" zegt een van de gisteren be keurde studenten. In Amsterdam heeft de politie gister middag in het kantoor van de Algeme ne Studentenvereniging enkele honder den pamfletten met de tekst „Johnson Oorlogsmisdadiger volgende rechtsnor men van Neurenberg en Tokio" in be slag genomen. it de „Handels en Transport Cou rant" knipten wij het volgende cursiefje: „Er zijn bepaalde problemen ln het noorden des lands. Dat kunnen we althans opmaken uit het bestaan van een stuk of wat studiecommis sies, die zich met die problemen be zig houden. Er zijn commissies en stichtingen en de werkgroepen waarin juist niet-autochtonen zich met die vraagstukken bezig houden. Die lui buigen zich over de vraagstukken, zoals dat heet. Als ze tenminste tot buigen in staat zijn. Wat aan gerechte twijfel onderhe vig lijkt. Dat zit hem in dat „des lands". Het zijn de problemen van het Noorden des lands. Wel te on derscheiden van het Noorden van het land. Elders zijn ook wel pro blemen; in het zuiden bijvoorbeeld. Die zijn ook „des lands". Tot voor kort was er zelfs een bekende gloeilampenfabriek in het Zuiden des lands, maar daar wil ik het nu niet over hebben, daar hebben we trouwens kort geleden nog op deze plaats met elkaar over van gedach ten gewisseld. Je kunt natuurlijk naar Gronin gen gaan of naar Maastricht. Dat is niets bijzonders. Dan zeg je ook dat je naar Groningen gaat of naar Maastricht of eventueel Limburg. Of misschien dat je naar het noor den gaat of naar het Zuiden. Zonder verdere aanduiding. Maar nu komen de problemen. Bij voorkeur structuurproblemen. Dan wordt het ineens het Noor den des lands en het Zuiden des lands. En je ziet het voor je. Het is of er met een lange naald gepriemd wordt, die de ruggen recht trekt. De gelaten verstrakken. De wenk brauwen gaan omhoog, de mond hoeken omlaag. Er zijn slechts twee categorieën mensen, die dan nog tot buigen in staat zijn. En buigen is nodig, daar zijn die problemen voor. De ene groep wordt gevormd door de plechtstatigen met relaties. De andere door de jonge hemelbe stormers. Plus nog een of twee ge- exalteerde vrouwen vanwege de hu- man touch. Gezamenlijk buigen die zich over de vraagstukken van het Noorden, het Zuiden en vul-maar-een-wind- streek-in des lands. We doen het nu nog in grote lijnen, later komt de verfijning wel. Want je maakt mij niet wijs dat er niet een paar heel specifieke problemen zijn in het Zuidwest-ten-Zuiden des lands. En daar moet ook iets aan gedaan worden. Daar zijn problemen voor. Problemen zijn er voor om je over te buigen en om iets aan te doen. Dat begint dan met een eerste samenkomst. Dan is er een minis ter of een staatssecretaris of als het autochtoon wordt gehouden een commissaris van de Koningin die installeert en een voorzitter die daarvoor bedankt. Die voorzitter splitst het gezelschap vervolgens op in werkgroepen en dan begint het buigen in klein verband. Eén zo'n werkgroepje gaat de problemen inventariseren dat moet vooral nooit worden vergeten - een ander werkgroepje gaat een paar punten opstellen van wat men zelf kan doen en gaat daarbij met een constateren dat dat maar wei nig is en de zeven of acht overige groepen gaan uitdokteren wat an dere, in het bijzonder de Rijksover heid, allemaal beslist moet doen. Bovendien is er een groepje dat gaat vaststellen dat daarbij het na tionale belang in het geding is. Kijk, en dat is nou een zwak punt. Dan heeft men het plotseling over het nationale belang. Fout, helemaal fout. Een kwestie van ni- veauverlies. Dat moet het belang des lands worden. Want zo'n rap port over het Noorden en over het Noordoosten-ten-Noorden des lands komt eenmaal in handen van au tochtonen met schaalvergroting, die het over héél Nederland hebben. Die lieden moeten óók dat rechte ruggenachtige hebben. Daarom moet men het in zo'n rapport over de problemen van het Noord - Zuid - ten - Westen - en dan - nog - een - beetje - naar - links niet hebben over het nationale belang, maar over de belangen des lands. Dan krijg je stellig véél meer gedaan". UTRECHT De eerste verkeers- computer in ons land is gisterochtend door burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz van Utrecht in het hoofdbureau van politie in gebruik gesteld. Geleide lijk zullen de 39 met verkeerslichten beveiligde kruispunten in Utrecht op de ze computer worden aangesloten. De computer maakt het mogeljk, dat afhankelijk van de verkeersintensi teit op een bepaald kruispunt auto matisch van het ene signaalschema naar het andere wordt overgeschakeld. Daarvoor zijn in het wegdek elektroni sche detectoren aangebracht. Ook kan de computer worden gebruikt voor ver keerstellingen. AMSTERDAM In een gestolen vrachtauto in de buurt van New York is de party paladium teruggevonden, die dinsdag was gestolen uit het kan toor van het vrachtbedrijf van de KLM op de New Yorkse luchthaven Kenne dy Airport. De KLM had gisteren nog geen be vestiging van dit bericht ontvangen. De partij palladium, een kostbaar paltina-achtig edelmetaal, zat verpakt in elf kistjes en had een waarde van bijna twee miljoen gulden. Ze was uit Nederland verzonden naar een bedrij' in de Verenigde Staten. Dinsdag meldden zich aan het kan toor van het vrachtbedrijf twee man nen die zich uitgaven voor ve: 'syun- woordigers van de expeditie onc'jrne- ming die voor het verdere tra r port zou zorgen. Zij kregen het pallndum mee op vertoon van documenten van later bleek dat ze vals -are? advep:

De Vallei | 1968 | | pagina 7