Frans-Duits voorstel gaf geen oplossing in Brussel !OLT RL HOGERHUIS ACHTER IMMIG R ATIE WET VRIJHEIDSMEDAILLE VOOR MCNAMARA Frankrijk gaat inven ta riser en Bonn: een schrale balans Sovjet-Unie beschuldigt Washington GEEN NAUWE BANDEN MET ENGELAND MOGELIJK HOOGLERAAR WEGGEVOERD Fngelsen zijn flinke snoepers India uit dreigementen Verpleegsters in Finland staken V lieg redacties in Ver. Staten Uitvoering van doodvonnissen in Rhodesië Frankrijk neemt van Amerika materieel over Ceremonie met hindernissen Fransen pakken hippies hard aan „Soldaten" van Hochhuth werd bejubeld Belgen ontvingen eerste Leopard Volkstelling begonnen BESCHOUWD Griekse aanval op Zweden Proces tegen Rademacher Zelfverbranding in Saigon Camiel Huysmans ter aarde besteld VERLAGING ALLEEN HANDEL INKRIMPING Paus waarschuwt voor verkeerde zedenleer EXPLOSIES BIJ AMBASSADE AMENDEMENTEN VIA IERLAND Mr. Meynen voorzitter van AMRO-bank D' IN COMPUTER VOLLEDIG MET DE HAND ZEVEN JAAR DEPORTATIE JODEN VRIJDAG I MAART 1968 (Van onze redactie economie) "DRUSSEL Het Frans-Duitse akkoord over een voorlopige regeling tus- sen de Europese Economische Gemeenschap en Engeland ontstaan tij dens het bezoek van Bondskanselier Kiesinger aan Parijs is na een kor' stondig bestaan in Europese rook opgegaan. De ministerraad van de gemee' schappen is gisteren in Brussel blijven steken in levensgrote tegenstelling' tussen Frankrijk enerzijds en Duitsland, Italië en de Benelux anderzijds. Doel van de vijf partners van Frank rijk is een nauwe economische en zelfs politieke band te scheppen met Enge land, Ierland, Noorwegen en Dene marken. Deze landen hebben het lid maatschap van de gemeenschappen aangevraagd. Er lagen op tafel plan nen van Duitsland, van Italië en de Benelux. De Westduitse minister Brandt gaf uitvoerig aan hoe hij een regeling zag: Hij wilde de invoerrechten verla gen in het handelsverkeer tussen de gemeenschap en de vier kandidaat- landen, hetgeen op een douane-unie of een vrijhandelszone zou neerkomen. Duidelijk stond bij minister Brandt voorop dat het een overgang moest zijn. Maar Frankrijk wilde zelfs niet spreken met deze landen als een groep. Het idee van de Benelux om verder te gaan dan louter economische sa menwerking, viel' daarom helemaal niet in goede, Franse aarde. Zeker niet, toen de Belg Harmei als voorbeelden van samenwerking met de Engelsen noemde: computers, vliegtuigindustrie, ruimtevaart en kerncentrales. De Franse minister Couve de Mur- ville reageerde: De EEG vraagt niets. Wij willen wel de vier landen helpen, zij het slechts op het gebied van de handel. Een uiterst emotionele Italiaanse minister Fanfani: Wij kunnen ze toch niet ten eeuwigen dage in de wachtka mer laten zitten. Bovendien moet men niet denken dat Italië zal instemmen met associaties van landen aan de Middellandse zee (onder andere Is raël), als er ten noorden van de ge meenschap geen uitbreidingen zullen plaats hebben. De Nederlandse minister Luns merk te op: Het Italiaanse idee om een gro te conferentie van ministers van de EEG met die van Noorwegen, Enge land, Denemarken en Ierland te houden is uitstekend. Laten we nu echter al vast de Europese Commissie vragen voor de volgende ministerraad van de gemeenschap een document voor te be reiden, op basis waarvan wij een goed gesprek kunnen hebben. Fanfani voegde daaraan toe: Maar dan moeten we wel tot conclusies ko men. Jean Rey, voorzitter van de Europe se Commissie, zei toen: Het komt me voor dat u beter direct ons advies van oktober had kunnen volgen. Dan waren we nu niet zo lang bezig. Maar goed. de Europese Commissie wil best een nieuw rapport opstellen. Couve bitste: Er is u nog niets gevraagd. Nu zal de Duitser Brandt een nieuw voorstel maken. Couve zei echter bij voorbaat al, dat het helemaal niet ze ker is of hij het hiermee eens zal zijn. Wat gemakkelijker gingen de ge sprekken over de reorganisatie van de Europese administratie. Het ambtena renapparaat wordt met 252 posten ingekrompen. Maar in feite zullen er slechts enkele tientallen mensen moe ten vertrekken met als compensatie negen maanden vol salaris en gedu rende enige tijd een aflopende wacht geldregeling, te beginnen met zes maanden 85 procent van het salaris. De begroting van 7,8 miljard gulden, waarvan 7,4 miljard voor de landbouw werd toen goedgekeurd. Voor het we tenschappelijk onderzoek van Euratom kwam 166 miljoen gulden beschikbaar. ADVERTENTIE ...en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten VATICAANSTAD Paus Paulus heeft in een toespraak in de kerk van de Heilige Sabina op de Aventijn in Ro me stelling genomen tegen hen, die menen een zedenleer te kunnen ont werpen, „waarin voor de zonde geen plaats is." Hij herinnerde in dit ver band aan een uitspraak van Paus Pius XII: „De ergste zonde van onze tijd is dat men het besef van de zonde ver loren heeft" en verklaarde dat de zon de in feite het misbruiken van onze vrije verantwoordelijkheid is. Paus Paulus be treurde het dat het zondebesef zo ver zwakt is, „zelfs bij de christenen". Van onze correspondent LONDEN Dat de Britten flinke snoepers zijn, is gisteren nog eens ge bleken uit gegevens, die werden gepu bliceerd: De Engelse winkels hebben vorig jaar jaar elkaar 614.000 ton cho cola en suikerwerk omgezet, dat is acht duizend ton meer dan het jaar er voor. Per hoofd der bevolking is er in 1967 per week ongeveer 215 gram gesnoept, tegen 213 in 1966. Wat er in 1967 is versnoept, kostte 335 miljoen pond sterling; de lekkernij en in 1966 vergden 340 miljoen pond. Brood wordt steeds minder populair in Engeland, vooral wit brood. Maar gebak, cake en chocoladebiscuitjes gaan er steeds beter in. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren bekendgemaakt, dat er zich woensdagavond op en bij het terrein van de Sovjet-ambassade in Washing ton vijf ontploffingen hebben voorge daan. Na de vijfde knal vonden ambas sadefunctionarissen op ongeveer ander halve meter van de muur van het ge bouw de resten van een brandbom. In een bericht van de Tass-correspon- dent in de Amerikaanse hoofdstad werd gezegd, dat er „geen tekenen zijn dat de Amerikaanse autoriteiten sinds de bomaanslag op de ambassade op 21 fe bruari serieuze stappen hebben gedaan om het gebouw te beschermen, behalve dan dat zij politiebewakening hebben ingesteld." Bij de explosie in de vroege ochtend van 21 februari werd het ambassadege bouw tamelijk ernstig beschadigd. De Sovjet-Unie liet hierover een krachtig protest horen. Volgens de Tass-correspondent weer klonk woensdagavond bij het ambassa degebouw eerst een knal, die veroor zaakt zou kunnen zijn door een schot. Daarna waren met tussenpozen van 'n half uur drie explosies gehoord. Om twee uur 's nachts zouden twee mannen die met een auto, met een nummer plaat van de staat Virginia, waren ko men aanrijden, gepoogd hebben het ge bouw binnen te dringen. De Russische correspondent vermeldde niet wat er toen verder was gebeurd. Een vrouwelijke hoogleraar laat zich uit de faculteit voor letteren en fi losofie in Rome dragen, nadat de politie in actie was gekomen om stakende stu denten uit het gebouw te verwijderen. Enige professoren hadden zich met de studenten solidair verklaard. De betogers wensen een aantal hervormingen op de universiteiten doorgevoerd te zien. T ONDEN In het parlement van het Gemenebestland India zijn stemmen opgegaan om het Gemenebest maar te verlaten vanwege de houding die de Britse regering aanneemt tegenover de Indische en Pakistaanse inwoners van Kenya. India zelf kan deze mensen, cfce op korte termijn Kenya moeten verlaten, niet herbergen en zal hen niet ontvangen. Ook bekijkt de Indische regering of het geen tijd wordt om burgers van andere Gemenebestlanden te weren door te eisen dat zij visa zullen aan vragen. Tot nu toe is een Brits paspoort of een paspoort van een ander lid van het Gemenebest voldoende. Het Engelse Hogerhuis heeft de wet menten in de afgelopen nacht de wet tot beperking van de immigratie uit Gemenebestlanden in tweede lezing aan vaard, nadat vele amendementen niets hadden opgeleverd. De wet moet nu in derde lezing, artikel voor artikel, be handeld worden. Een voorstel van de Labour-aanhanger Lord Brockway, om de aanneming van de wet zes maanden uit te stellen, werd na een debat van twaalf uur ternauwernood afgewezen. Tegenstanders van de wet, die de immigratie van personen met een Brits paspoort zonder bloedbanden met En geland tot 1500 gezinshoofden per jaar beperkt, wilden met hun vertragings actie bereiken, dat de wet op z'n vroegst pas vanavond om middernacht van kracht wordt; de regering heeft geen kans gezien de wet voor donderdag avond 24 uur aangenomen te krijgen. Zij hoopt dat de koningin vanavond haar handtekening onder de wet kan zetten. Door de bepaling dat de wet op twee clausules na een dag na aanneming van kracht wordt, kunnen immigran ten na middernacht geweigerd worden, maar waarnemers verwachten dat mi nister van Binnenlandse Zaken, James Callaghan, de immigranten, die al on derweg zijn naar Engeland, een paar uur respijt zal geven. De regering van Kenia deed giste ren een tegenzet: Aziatische inwoners van Kenia met Britse paspoorten, ko men het land niet meer binnen zonder visum. Dit slaat vooral op die Aziaten die de laatste tijd naar Engeland zijn gegaan om zich te verzekeren van een stempel in hun paspoort voordat de nieuwe wet van kracht wordt, en die dan naar Kenia teruggaan om hun fa milie op te halen en hun zaken af te wikkelen. Tenslotte is er nog de uitwijkmoge lijkheid om Engeland binnen te komen via de Ierse republiek. Die bestaat voor de Kenia9e Aziaten doordat er tussen Engeland en Ierland geen pascontrole is. Er is tot gisteren toe nog geen ge bruik van gemaakt. Meer dan duizend verbijsterde, ver moeide en verslagen Indiërs en Pa- kistanen uit Kenia arriveerden giste ren nog met vliegtuigen in het koude, mistige Engeland. Vele landden op een ander vliegveld dan de bedoeling was, waardoor ze hun familieleden misten die hen kwamen afhalen. Dat vergroot te de ellende nog die deze mensen door maken. HELSINKI Een staking door Fin se verpleegstters, die al acht dagen aan de gang is, heeft zich gisteren tot zeven andere steden uitgebreid. Het aantal stakende verpleegsters is daarmee op 8.000 gekomen. De zusters willen een salarisverhoging van 35 pet over twee jaren. Zij zijn van plan de staking uit te breiden tot 10.000 personeelsleden van ziekenhuizen in 30 steden. Er wordt nu in 17 steden gestaakt. t WASHINGTON Een reductie van vijftig procent krijgen toeristen buiten het westelijk halfrond, die de Verenigde Staten bezoeken tussen 28 april en 15 december, op de binnenlandse lijnen van 22 Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen. Het bureau voor de burgerluchtvaart in de Verenigde Staten heeft deze maat regel goedgekeurd. Men hoopt er meer toeristen mee te trekken en het tekort op de betalingsbalans te verminderen. De toerist die er gebruik van wil ma ken, moet tenminste 79 dollar besteden aan het luchtvervoer binnen de Ver enigde Staten, niet minder dan twee weken in dit land doorbrengen en ten minste drie luchthavens aandoen. AMSTERDAM In de vergadering van commissarissen van de Amster dam-Rotterdam Bank N.V. werd mr. J. Meynen, oud-directeur van de AKU be noemd tot voorzitter van de raad van commissarissen. Tevens werd mr. M. Tieleman be noemd tot plaatsvervangend voorzitter. ADVERTENTIE PURf OLD 'jibWArtJ JJ&S POT STILL «.aim BOW ST. Dl6T:U6RV OÜBUN die speciaal met soda helemaal behouden blijft! IMPORT: SCHAEFERS WORDEMANN N.V., AMSTERDAM SALISBURY Het Rhodesische hoog gerechtshof heeft gisteren afwijzend be schikt op het verzoek van drie ter dood veroordeelde negers om de regering een permanent verbod op te leggen tot uitvoering van hun doodvonnissen. Wel vaardigde het hof later een tijdelijk verbod uit, hangende een uitspraak over de vraag of de drie veroordeelden het recht hebben in beroep te gaan bij de „privy council" in Londen. De president van het hof, Sir Hugh Beadle, verklaarde, dat het verzoek om een permanent verbod was afgewezen, omdat de huidige regering, naar het oordeel van het hof, „wettig al datge ne kan doen dat haar voorgangers wet tig konden doen." De uitspraken van het hof vormen een nieuwe stap in het lange juridische conflict over de bevoegdheid van de re- gering-Smith om doodvonnissen ten uit voer te leggen. Ruim 100 negers zijn intussen ter doord veroordeeld, maar sinds het blanke bewind onder Ian Smith in 1965 de onafhankelijkheid uit riep, is niemand geëxecuteerd. De drie veroordeelden, die zich nu tot het hooggerechtshof hadden gewend, hebben al, voor de onafhankelijkheids verklaring de doodstraf gekregen. Twee van hen waren schuldig bevon den aan een aanslag met een benzine bom, op een door een blanke bestuur de auto en de derde aan een niet-poli- tieke moord. Sir Hugh Beadle sprak van „zeer brute moorden", waarvoor de straf, in het belang van de samen leving, ten uitvoer moest worden ge legd. Van onze correspondent PARIJS Frankrijk is bereid het materieel dat de Amerikanen hebben achtergelaten op hun voormalige bases in Frankrijk, over te nemen voor een kwart van de oorspronkelijke waarde. Dat kwamen de twee landen gisteren overeen nadat ze over de verkoop een jaar hadden onderhandeld. De inzet van de onderhandelingen was een bedrag van 257 miljoen francs (187.6 miljoen gulden). Dat was de waarde van alle goederen op de bases die de Amerikanen moesten verlaten toen ze naar Duitsland verhuisden. Ze verlieten Frankrijk op uitdrukkelijk verzoek van president De Gaulle. De Amerikaanse onderhandelingsde legatie toonde zich zeer tevreden na afloop van de besprekingen. „We had den nooit gedacht dat we zoveel zouden krijgen voor het materieel" zei men. WASHINGTON (Reuter, ANP) President Johnson heeft gisteren de „medal of freedom", een hoge Amerikaanse onderscheiding, uitgereikt aan z(jn aftre dende minister van Defensie, Robert McNamara. Clark Clifford neemt vandaag de functie van McNamara op het ministerie van Defensie over. De afscheidsceremonie is niet zonder strubbelingen verlopen. De lift in het Wit te Huis met president Johnson en Robert McNamara bleef steken, de verster kingsinstallatie liet het afweten en het van een vliegdemonstratie van militaire PARIJS Onder de beatniks en hip pies in Parijs heerste gisteren grote ontsteltenis. Twee van hen waren na melijk veroordeeld wegens het in bezit hebben en verhandelen van het bewust zijnsverruimende middel LSD. De veroordeelden, de Engelsman Pe ter Lanmond en de Amerikaan Jay Gerstein, waren vorig jaar oktober .ge arresteerd in het Quartier Latin, de Parijse kunstenaarswijk, waar ze het middel aan de man probeerden te bren gen. Lamond had een flesje LSD op zak en bij een huiszoeking in zijn hotel vond de politie nog vierduizend doses van het middel. Hij werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Gerstein, die was opgetreden als tussenpersoon, kreeg vijftien maanden. De president van de rechtbank vond zulke zware straffen geboden, naar hij zei, als beschermende maatregel. De Franse jeugd maakt niet of nauwelijks gebruik van verdovende middelen, zei hij. TORONTO Een groot publiek heeft woensdagavond het stuk „die Solda ten" van Rolf Hochhuth met geest drift ontvangen. Het doek moest drie maal gehaald worden en John Colicos, die Winston Churchill speelde, kreeg een staande ovatie. Het stuk is in Engeland verboden en werd verleden jaar oktober bij zijn première in Berlijn uitgejouwd. Buiten de schouwburg liep een man met een bord waarop de aandacht geves tigd werd op de nazi wreedheden in uitroeiingskampen Hochhuth, wie door vele kritici verwe ten wordt, de Duitse oorlogsmisdaden te verdoezelen, door op tekortkomin gen bij de andere zijde de nadruk te leggen, heeft ook het controversië le stuk „De Plaatsbekleder" over Paus Pius XII en de Joden geschre ven. MüNCHEN Het Belgische leger heeft de eerste van 334 tanks van het type Leopard, die in West-Duitsland zijn besteld, in München in ontvangst geno men. De kabinetschef van het Belgische ministerie van Defensie, generaal Vic tor Werner, vertegenwoordigde het le ger bij de overdracht. Van onze correspondent PARIJS Ruim honderdduizend tij delijke ambtenaren zijn vanmorgen ln Frankrijk uitgezwermd om een volks telling te houden en het land te Inven tarissen. In de komende 23 dagen leggen zij iedere inwoner van Frankrijk drie for mulieren voor, die, wanneer ze zijn in gevuld, een beeld zullen geven van het TAe coalitieregering in Bonn gaat een zorgelijke tijd tegemoet. Het part nerschap van christen-democraten en sociaal-democraten, begonnen met zo hoog gestemde verwachtingen, is hal verwege de regeringsperiode vrijwel op een dood punt beland. Allang blokkeerden de ministers van beide kampen elkaar binnen de regering nu keren de twee parlementsfracties zich ook meer* en meer af van hun eigen partijgenoten in het kabinet. Het geleidelijk stranden van de kieswether vorming is daarvan het sterkste, maar lang niet het enige voorbeeld. Bij de coalitievorming, eind 1966, waren de beide partners overeengeko men een nieuw kiessysteem in te voe ren, op basis van het districtenstelsel. De Bondsrepubliek zou daardoor in feite een tweepartijenstelsel krijgen dat het vertroebelende spel der coalitievor mingen uit zou bannen. De wil des volks, de verkiezingsuitslag, zou zich rechtstreeks kunnen uitdrukken in een duidelijke regeringsmeerderheid, met als tegenwicht krachtige oppositie. Dit baanbrekende plan, dat alleen uitvoer baar is door samenwerking der gro te partijen is nu uitgesteld tot St. Jut- temis. ÏAe Christen-democraten (CDU) gaat het tegenwoordig opperbest. Reeds hadden zij door de vorming der „gro te coalitie", hun grote tegenstanders, de sociaal-democraten, in de schaduw gemanoeuvreerd. De studentenrelle tjes en het krakeel van luidruchtige, maar kleine links-radicale groeperin gen helpen de christen-democraten nog een handje. Gealarmeerde burgers neigen er nu toe hun toevlucht te zoeken bij de de gelijke CDU, die welbewust haar chris telijk stempel steeds meer laat verva gen. Als bovendien de verwachte op leving van de economische conjunctuur dit jaar doorzet, zit de partij van bondskanselier Kiesinger op rozen. Als klap op de vuurpijl heeft een we- tenschappelijk onderzoek van sociaal democratische zijde nu uitgewezen, dat invoering van het districtenstelsel bij verkiezingen voornamelijk ten goede zou komen aan de christen-democra ten. In de partij van Willy Brandt is daarmee de animo voor de kieswether ziening tot het nulpunt gezonken. Vele sociaal-democraten hadden al eerder bedacht dat de kans om ooit leidende regeringspartij te worden veeleer ligt in een coalitie met de kleine liberale partij en deze kan alleen voortbe staan wanneer het tweepartijenstelsel niet wordt ingevoerd. De sociaal-democratische fractielei der Helmut Schmidt zei onlangs veel betekenend, dat de kieswethervorming een afspraak is geweest van de rege ring en niet van de fracties. Het ziet er naar uit dat de SPD de hele kwestie op de lange baan zal schuiven, voorlo pig tot na de verkiezingen van septem ber volgend jaar. Zelfs onder de christen-democratische parlementsleden bestaat verzet tegen het nieuwe kiesstelsel, omdat velen van hen bij een stemming volgens dis tricten niet zouden terugkeren in de Bondsdag. Door dit alles ontbreekt de noodzakelijke parlementaire meerder heid. e balans van bijna anderhalf jaar grote coalitie is schraal. Zeker, het kabinet boekte succes bij de ct ijunc- tuurpolitiek, het financiële beleid en de sanering van de begroting. Doch de tijd die nog rest is Vort; binnen het jaar zullen de partijen elkaar in de haren vliegen ten behoeve van de stem busstrijd. Op tafel ligt een berg van sinds ja ren slepende problemen: De hervor ming van de openbare financiën, het verkeersplan van minister Leber, de defensie in de jaren zeventig, de ver nieuwing van onderwijs en strafrecht; om nog maar te zwijgen van de EEG, de inkrinmping der geallieerde troepenmacht wegens deviezenverlies van Amerika en Engeland, en het sfinxachtige defensiebeleid van de Franse bondgenoot en buurman. Regelrechte conflicten tussen de Bon ner coalitiepartners staan voor de deur inzake de wetgeving voor de noodtoestand, het verdrag tegen ver breiding van kernwapens waartegen Strauss' Beierse CSU zich kant en Willy Brandts politiek jegens Oost- Europa, die volgens vele christen-de mocraten dreigt uit te lopen op erken ning van Oost-Duitsland. Brandt waar schuwde kort geleden dat hij zal aftre den als minister van Buitenlandse Za ken, wanneer hij niet de gelegenheid krijgt de ontspanningspolitiek uit te voeren, die in de coalitie-afspraken was vastgelegd. Oeeds nu spelen mocraten als zowel christen-de- sociaal-democraten met de gedachte van een toekomstige coalitie met de kleine liberale FPD. Toch is te verwachten dat de grote coalitie waaruit grof geschetst, de christen-democraten niet weg willen en de sociaal-democraten niet weg kun nen wel in stand zal blijven tot de verkiezingen van volgend jaar. Maar dan? Dan keert het oude getob van de kleine coalities terug, ofwel het huidige getob van de grote coalities wordt ge prolongeerd en dat alles in een Bondsdag waarin waarschijnlijk een ultra-rechtse NDP-fractie, en wellicht ook links-radicalen, nieuwe zorgen zul len baren. aantal inwoners van het land, het aan tal woningen, de inventaris van de hui zen en persoonlijke gegevens over de inwoners. Uiterlijk 31 maart dienen de formu lieren terug te zijn in de gemeentehui zen. De gemeenten halen er de gege vens uit die ze nodig hebben en sturen de formulieren vervolgens door naar 'n elektronisch centrum waar alle gege vens op zeventig miljoen kaarten wor den overgebracht. Op deze wijze kan men in november van dit jaar beschikken over de „ruwe gegevens" over het aantal inwoners van het land en de omstandigheden waarin zij leven. Tegen het einde van het jaar hoopt men via de computer de gege vens nader uit te kunnen werken. Het is de bedoeling dat in de tweede helft van volgend jaar een volledige analyse gereed is van het leven in Frankrijk. De ambtenaren die het onderzoek uitvoeren worden bijgestaan door twee duizend medewerkers van het nationale Bureau voor Statistiek. Zij moeten eventuele weerspanningen overreden om medewerking te verlenen. Een aan tal tolken wordt in reserve gehouden om in actie te komen wanneer zich taalmoeilijkheden voordoen. ATHENE Het Griekse dagblad Eleftheros Kosmos, dat in Athene ver schijnt, heeft gisteren de Zweedse pre mier Tage Erlander ervan beschuldigd de Westeuropese veiligheid te sabote ren. Erlander had begin deze week eco nomische steun beloofd aan eventuele Griekse verzetsbewegingen. De vroegere Griekse minister van economische zaken en zoon van de oud premier Papandreoe, Andreas Papan- dreoe had tevoren tijdens besprekingen met de Zweedse regeringsleidders te kennen gegeven zulk een verzetsorga nisatie te willen leiden. „De rol van Griekenland in de Euro pese verdediging is van het grootste belang", schreef het blad, dat verder verklaarde, dat de Sovjet Unie dank zij Griekenland niet in staat is het hele Middellandse Zeegebied te veroveren. Verwacht werd, dat de Griekse rege ring spoedig zal protesteren bij de Zweedse regering. slechte weer noopte tot het afgelasten vliegtuigen. Toen de lift bleef steken, ontstond eni ge opschudding onder de genodigden, maar men slaagde erin de lift met de hand naar boven te hijsen. De af scheidswoorden die Johnson vervolgen» sprak, waren voor de duizenden em ployés, die zich buiten hadden verza meld, niet te volgen doordat de geluids installatie uitviel. Onmiddellijk begon nen technici hieraan te sleutelen, waar na af en toe een woord van Johnson door de stilte brak. Na de twintig minuten durende cere monie liep McNamara naar de wach tende auto. Johnson vergezelde hem, greep hem bij de arm en zei: „Bob, dank je wel." „Dank u, mijnheer de president", antwoordde de aftredende minister. Robert MacNamara voltooide gisteren een ambtsperiode als minister van De fensie van zeven jaar. Nog niet eerder is iemand zo lang minister van Defen sie geweest in de Verenigde Staten. Hij werd door president Johnson geprezen als een „briljant en bekwaam man". Zelfs de vele critici van McNamara er kennen dat hij prachtige hervormingen binnen het ministerie van Defensie tot stand heeft gebracht. Vele tegenstan ders van McNamara verweten hem zijn beleid in de Vietnamese kwestie. Zij spraken van de „oorlog van McNama ra". Te laat zijn sommigen van hen in gaan zien dat McNamara een remmen de invloed had op Johnson en de mili taire leiders. McNamara wordt president van de Wereldbank. Als minister van Defen sie wordt hij opgevolgd door Clark Clifford, die lang advocaat in Washing ton is geweest en een vertrouweling 1» van president Johnson. BAMBERG Voor de rechtbank ln Westduitse stad Bamberg is gisteren de deportatie van Joden uit Frankrijk, Nederland en België uitvoerig ter spra ke gekomen. Dit gebeurde in het pro ces tegen de 62-jarige Franz Radema cher, die in de oorlog als gezantschaps- raad eerste klasse werkzaam was op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Berlijn. Hij moet zich wegens moord, medeplichtigheid aan doodslag en me deplichtigheid aan mensenroof verant woorden. Deze tenlastelegging betreft het vermoorden van Servische Joden en het wegvoeren van Joden uit West- en Zuid-Europa. Gisteren werd een reeks rapporten voorgelezen van Duitse diplomatieke vertegenwoordigers uit de betrokken landen. De verdachte bestreed niet dat hij deze rapporten onder ogen had ge had. Zo meldde de Duitse gezant in Ne derland op 17 juli 1942, dat „zonder moeilijkheden" de eerste twee treinen met Joodse Nederlanders naar het oosten waren vertrokken. Later be richtte hij dat deze deportatie aanleiding gaf tot „onrust in kerkelijke kringen". Van de kansels was tegen het wegvoe ren van de Jodden stelling genomen. De gezant eiste daarop in November 1942 strenge maatregelen. In latere rappor ten deelde de gezant mee, dat de Ne derlandse bevolking al aan de deporta ties gewend was geraakt. Eind maart 1943 meldde hij dat er 50.000 Joden uit Nederland waren weggevoerd. ADVERTENTIE OLIFANT EN T KONJAKKIE. Sommige mensen zeggen Cognac. Anderen Kognac, Kognak of Konjac. Velen, zéér velen zeggen: „'n Olifant konjakkie!" Dit zijn de kenners! SAIGON Een jonge boeddhistisch» leek heeft zichzelf in Saigon gister avond in brand gestoken als protest te gen het lijden van het Vietnamese volk, aldus een woordvoerder van de politie. De zelfverbranding vond iets voor middernacht plaats bij de Fap Hoi-pa- gode, in de buurt van het centrum van Saigon. Een stukje papier bij het lichaam ge vonden, waarop stond dat de zelfmoord een gebaar was „om te bidden voor het Viëtnamese volk dat lijdt." De man was de 28-jarige Fam Van Qui uit de bij Saigon liggende provin cie Gia Dinkh. De daad van de man geschiedde aan de vooravond van een dag van gebed, waartoe president Thieu heeft opgeroe pen teneinde de slachtoffers te herden ken van het communistische Tet-offen- sief dat de steden in Zuid-Viëtnam zo heeft geteisterd BRUSSEL Camiel Huysmans, de Belgische socialistische politicus die zaterdagnacht op 97-jarige leefty dover- leed, is gisterochtend onder grote be langstelling ter aarde besteld op dc begraafplaats Schoonselhof in Antwer pen. Van alle openbare gebouwen hingen de vlaggen halfstok. De Antwerpse ha venarbeiders namen gisterochtend orr elf uur een minuut stilte in acht. Aan de lijkkoets hingen kransen van koning Boudewijn, koningin Fabiol'a, ex- koning Leopold en prins Karei. Duizen» den mensen hadden zich voor 't stadhuil verzameld, waar het stoffelijk overschot stond opgebaard.

De Vallei | 1968 | | pagina 9