Veenendaals dagblad Lübke herinnert zich handtekening niet Buiten K ES HET VERTROUWDE MERK Dode en twee vermisten op kustvaarder ARTS BESCHULDIGD VAN HANDEL IN NARCOTICA Miljjoenenzwendel door accountant werd verijdeld Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ZANDVOORT HOOPT ER HET BESTE VAN Droog en koud Valse handtekening BONDSREGERING ACHTER PRESIDENT Geruchten over devaluatie pond sterling AANGEBODEN: FABRIEK MET PERSONEEL Gemini-capsule te kijk op Pier Di recteur-generaal gaat met pensioen Onderzoek in Zuid-Limburg Man in arrest na mishandeling van dochter hospita KONINKLIJKE FAMILIE NAAR WINTERSPORT VERTROKKEN Handelaar in auto's bleek onbetrouwbaar Engeland gesloten voor Aziaten Rockefeller nu toch kandidaat? V olksstemming in Griekenland Grieken roepen ambassadeur in Zweden terug VERMINDERD Veel wilgen ARBEIDERS „PLICHT" „OMZEILD" Norma,'n Van Aarsenprodukt (sinds 1880), Boxmeer, tel.08855/1401 ZWARE STORM 26 FEBR.t/m 4 MAART u zag in het ULLEVI STADION GÖTEBORG 55 [HEUGAiFELT och HEUGA FLOR Heitóckning ikvadrat' 'm HEUG A FELT en HEUGAFLOR tapijt in tegels Bur voor redactie en administratie. Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.» bureau J. Baars. VALLEI Voorzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 2 MAART I968 - 42e JAARGANG no. 53 ADVERTENTIE Zeer geschikt voor conferen ties (100 personen) en diners (80 personen). Stijlvolle om geving en gerenommeerde keuken. Onderlangs 10.Tcl.08300-27141 LONDEN (Reuter) Het pond ster ling daalde gisteren tot het laagste peil sinds de devaluatie. Geruchten deden de ronde over een nieuwe devaluatie van het pond vóór 18 maart en over een nieuw Amerikaans verkoopbeleid van goud, dat gedurende dit weekeinde zou worden be kendgemaakt. De bank van Engeland moest bijsprin gen om het pond te steunen. Ook de dol lar stond onder nieuwe druk. Daarnaast is zowel in Londen en Pa rijs als in Ziirlch een grote vraag naar goud ontstaan, waardoor de goudprijs op het hoogste peil van dit jaar is ge handhaafd. Toch haalde de vraag nog niet de stormloop in november en december na de devaluatie van het Brit se betaalmiddel. In januari zijn de goudvoorraden van vijf Westeuropese landen, waaronder Nederland, die aan de internationale goudpool in Londen deelnemen, met 284 miljoen dollar verminderd. Dit is een ge volg van bijdragen aan de goudverliezen van de Londense goudpool. Frankrijk, dat niet meedoet, heeft in januari geen goud ve-loren. een van mijn dagboekblaadjes der vorige week hebben we al even bij de waterwilg gekeken met zijn bruine twijgen en zilveren behang, weerkaatst door het water van een volle veensloot. Er moet nog een kun stig gouden filigrain uit de fluwelen poesjes breken; dan is maart al een eind gevorderd. Wie verder doordringt tot deze gewassen en speciaal hij, die thuis is in de kostelijke wildernissen van 't griendhout langs onze grote rivieren, komt dra tot de conclusie, dat er tal van soorten, kruisingen, vormen en variëteiten bestaan, die onder elkaar niet zelden bastaarderen en dan dient men wel zeer gespeciali seerd te wezen om hen allemaal bij de naam te kunnen noemen. Ge be hoeft er bij mij niet om aan te klop pen, al weet ik in mijn oppervlakkig heid wel, dat er soorten zijn als Duits- rood, geoorde-, kraak-, dot-, schiet-, treur- en bitterwilg, de laurier, de Kaspische, 't kruipwilgje der stuifzan den en nog andere; het is aan de vak man voorbehouden, 300 500 wilgen naar hun habitus te onderscheiden en een amateur heeft genoeg aan 'n stuk of tien van de mooiste wildlingen en daarvan staat de waterwilg aan de top. Tenslotte leerden we op school al van het nut, dat het taaie waarden hout ons toebrengt in onmisbare zinkstukken bij waterwerken en dat voorts velerhande toepassing vindt bij de mandenfabricage, voor stoelen-, hoep- en stekhout, bonenstaken, rijs en zelfs voor de bats van 't cricket spel. Ze komen allemaal uit de ette lijke duizenden ha omvattende hak- en snijgrienden. 2 maart '68 A. B. WIGMAN (Van onze correspondent) DONN „Nu wordt beweerd dat ik tekeningen voor gevangenen barak ken zou hebben ondertekend. Natuurlijk kan ik mij na bijna een kwart eeuw niet meer elk stuk herinneren dat ik heb ondertekend. Het was echter niet mijn taak tekeningen voor barakken te ondertekenen en ik herinner mij ook niet dat ik ooit zulke schetsen heb ondertekend. Al eerder is er geprobeerd met doorzichtige falsificaties aan te tonen dat ik onder bepaalde stukken mijn handtekening zou hebben gezet". „Ik vat samen: de Bouwgroep Schlempp heeft nimmer voorzieningen ontworpen of bewerkt die het karakter van een concentratiekamp of een straf- gevangenenkamp zouden hebben gedra gen". Dit zei de Westduitse president Lübke gisteravond in een verklaring voor radio en t.v. Tevoren had Lübke uiteengezet dat het architectenbureau Schlempp, waar bij hij in de oorlogsjaren werkte, bij zijn ontwerpen voor bouwprojecten al tijd ook barakkken ontwierp voor de arbeiders die deze projecten uitvoerden. Dit waren, zo zei Lübke. kort samen gevat echter gewone barakken volgens algemene normen zonder enig bijzonder karakter, barakken zoals ook nu bij gro te bouwprojecten worden gebruikt. De ontwerpen van 't bureau-Schlempp werden uitgevoerd door andere bouw ondernemingen, die zelf voor arbeids krachten zorgden. Lübke wees erop dat de beschuldigin gen tegen hem afkomstig zijn uit Oost- Duitsland en later in West-Duitsland werden overgenomen door mensen die „weliswaar geen communisten zijn", maar niettemin het Westduitse staats bestel willen ondermijnen. Deze beschuldigingen zijn al jaren ge leden weerlegd, aldus Lübke. De presi dent zal dan ook geen juridische stap pen ondernemen. Een proces dat zich jarenlang zou voortslepen is precies wat zijn beschuldigers wensen. „Daarom richt ik mij tot u allen per soonlijk, omdat ik het mijn plicht acht het ambt van de Bondspresident te ver dedigen en omdat ik: van mening ben dat men oen eiopgedragen ambt dient te vervullen" aldus de president. Op aandringen van het kabinet had Lübke zijn toespraak van zes minuten tot drie minuten bekort. De Bondsrege ring stelde zich achter Lübke met een korte verklaring waarin de president een „overtuigd democraat" werd ge noemd, die in de oorlogsjaren „vervol ging en gevangenschap" te verduren heeft gehad. Ook de leidende politici der grote par tijen stelden zich achter Lübke. De li beralen vonden echter dat de zaak het best door de rechter kan worden beslist. Van verschillende kanten in West- Duitsland klonk kritiek op Henri Nan- nen, de hoofdredacteur van het geïl lustreerde weekblad Stern, die de nieu we campagne tegen Lübke aanwakker de. Sommige critici wezen erop dat Nannen in de jaren dertig Hitier veraf goodde en een vurig voorstander was van de nieuwe „nationaal-socialistische cultuur". Nannen, zelf zei gisteravond na de rede van president Lübke dat de president zich had verdedigd tegen beschuldigin gen die door Der Stern nooit zijn gepu bliceerd en de werkelijke punten om zeild had. Vooral blijft volgens hem de vraag bestaan of Lübke heeft geweten waarvoor de door hem getekende bouw plannen bestemd waren. Nannen vond het jammer dat de pre sident niet had gereageerd op de wel door Der Stern afgedrukte beschuldi ging, dat hij misbruik van zijn positie als Bondspresident had gemaakt door een door zijn vrouw begaan strafbaar feit te verdoezelen. Zoals gemeld wordt sinds vele jaren beweerd dat Lübkes echtgenote zich pa pieren heeft laten verstrekken waarop zij tien jaar jonger staat aangegeven dan zij in werkelijkheid is. ZWOLLE Het gemeentebestuur van Zwolle heeft In een advertentie een fabriek aangeboden, compleet met 85 man personeel. Dit is een unieke kans om in één klap uit ruimtegebrek en per soneelstekort te komen, zegt het ge meentebestuur in de advertentie tegen de ondernemers. In de fabriek die wordt aangeboden zit het Amerikaans concern V. R. Wes son. Dit nam deze week plotseling het besluit de produktie in deze Europese dochteronderneming te staken en terug te brengen naar het moederbedrijf in Illinois. Door dit besluit lopen ongeveer 85 mensen de kans op straat te komen. ADVERTENTIE ROTTERDAM Tijdens een zware storm in het zuidelijk deel van de Mid dellandse Zee is 'n bemanningslid van de Nederlandse kustvaarder Anne Her- furth (500 brt) om het leven gekomen. Twee andere opvarenden, onder wie de kapitein, worden vermist. Een vierde bemanningslid is gewond in 'n zieken huis opgenomen. De ramp trot de Anne Herfurth eigendom van het scheepvaart»- en transportbedrijf Herfurth in Rotterdam toen het schip in de haven van Der- na in de Noordafrikaanse staat Lybië ten anker lag. De rederij was er door de gebrekkige verbindingen gisteravond nog niet in geslaagd contact te krygen met de havenautoriteiten van Derna. Door de storm is het schip vermoede lijk van zijn ankers geslagen en op een wrak gestrand. De eerste stuurman R. A. Olieman uit Rotterdam werd gedood. Kapitein B. van der Velden uit Groningen en de tweede werktuigkundige H. Tijthof uit Rotterdam worden vermist. De eerste werktuigkundige C. van Leeuwen uit Lisse is naar een ziekenhuis in Derna vervoerd. Opvallend is dat alleen de vier Nederlandse officieren van de Anne Herfurth door de ramp werden getroffen. De overige bemanningsleden vier Spaanse matrozen bleven on gedeerd. Aangenomen wordt, dat de matrozen niet aan boord waren toen het noodweer werd. De 86-jarige mevrouw C. Feijen- Arends uit Acht, die dinsdag zware brandwonden kreeg toen de stoof, waar op ze haar voeten warmde in brand raakte, is in het „Binnenziekenhuis" te Eindhoven overleden. In Zandvoort maakt men zich op voor het badseizoen. Gisteren wer den de eerste consumptietenten en terrasjes op het strand opgebouwd. DEN HAAG Op de Scheveningse Pier is binnenkort de Gemini-capsule te bewonderen, die in de Amerikaanse ruimtevaart is gebruikt voor bemande vluchten om de aarde. Ook zal er een populair wetenschappelijke tentoonstel ling worden gehouden over de geschie denis en ontwikkeling van de ruimte vaart. Er zal geen extra toegangsgeld hoeven te worden betaald. De directie van de Exploitatiemaat schappij Wandelhoofd Scheveningen zou er pas na langdurige onderhandelingen in zijn geslaagd de ruimtecapsule voor twee astronauten naar Scheveningen te krijgen. Op de pier kiwnt ook nog een zogenaamd •.ruimt.'^na, waarin achttien tableaus in bewegende beelden de reis naar de maan laten zien. DEN HAAG De directeur-generaal der belastingen, de heer F. I. Wethmar, gaat op 1 mei met pensioen. Tot zijn op volger is benoemd de heer W. J. van Bijsterveld, thans directeur van 's Rijks belastingen, hoofd van de directe orga nisatie van de belastingdienst van het ministerie van financiën. MAASTRICHT De officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank heeft de procureur-generaal by het gerechtshof in Den Bosch gevraagd de rijksrecherche een onderzoek te laten instellen naar de gedragingen van de Geleense huisarts J. O. (49) in de periode 1963—1967. Vorig jaar droeg O. zyn praktijk over aan de arts C. J. Sterk en aanvaardde zelf een functie als controlerend geneesheer b(j 't Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid in Sittard. Sinds een paar dagen is O. met ziekteverlof gestuurd en uit Limburg verdwenen. Te Amsterdam zijn gisteren vijf Franse oorlogsbodems gearriveerd voor een vlootbezoek, dat tot en met maandag zal duren. Hier ziet u drie van de vijf schepen, die een ligplaats aan het Stenen Hoofd hebben gekozen. UTRECHT De Utrechtse politie heeft gisteren de 31-jarige Utrechter Van B. gearresteerd, die ervan wordt verdacht het dochtertje van zijn vroe gere hospita te hebben mishandeld en wellicht aangerand. Het meisje, de vijftienjarige Marion M., werd donderdagavond bewusteloos in de woonkamer van haar ouderlijk huis gevonden. Zij werd naar het Aca demisch ziekenhuis vervoerd, v)aar bleek, dat zij ook een hersenschudding had. DEN HAAG Koningin Juliana, prinses Beatrix, prins Claus en prins Willem-Alexander, prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven en prinses Chris tina zyn vrijdagavond voor een winter sportvakantie per trein uit Baarn ver trokken naar Lech in Oostenrijk. Prins Bernard was 's ochtends al per vliegtuig naar Zürich vertrokken, van- waaruit hij samen met prinses Irene en prins Carel Hugo naar Lech is doorge reisd. Het ligt in het voornemen van de Ko ninklijke familie om 19 maart naar Ne derland terug te keren. Prinses Mar griet, die eind april haar eerste baby verwacht, zal uiteraard niet deelnemen aan sportieve activiteiten. DEN HAAG De Haagse politie heeft een 47-jarige handelaar In tweede hands auto's gearresteerd. I)e man heeft verscheidene mensen duizenden guldens lichter gemaakt. Het is niet de eerste keer, dat de han delaar, A. A. B., met de politie In aan raking komt. Hij is al eens veroordeeld wegens verduistering en oplichting. Vast staat dat hij ditmaal een motorboot van achttienduizend gulden heeft verduisterd. In de afgelopen twee a drie jaar moet hij tientallen auto's hebben gekocht, die htj niet of nauwelijks betaalde. Zeker vier mensen zijn samen voor 23.000 gul den gedupeerd. De politie verwacht nog meer aangiften. Na de overdracht van de praktijk zijn bij de inspecteur voor de volksgezond heid in Maastricht, dokter T. Schaffers. tegen O. diverse beschuldigingen aange bracht. Nadat dokter Schaffers maan denlang ziek was geweest, nam dokter E. Pieron uit Haarlem tijdelijk de Maastrichtse inspecj.it over. Hij gaf de klachten over O. door hij de justitie. O. wordt ervan beschuldigd ten koste van zijn patiënten een handel in verdo vende middelen opium en palfium te zijn begonnen. Drie van zijn voorma lige patiënten zouden aan die middelen zijn verslaafd geraakt. Ook zijn er bedenkelijke feiten gerap porteerd ten aanzien van de medisch- ethische opvattingen van dokter O. Er wordt hem onder andere in de schoenen geschoven, dat door zijn tekortkomin gen mensen niet tijdig hulp kregen en daardoor zijn overleden. Dokter O. zou bij die manipulaties met morfine en palfium ook andere Limburgse artsen hebben getrokken. LONDEN (Reuter) Afgelopen nacht om twaalf uur precies was Enge land gesloten voor immigranten uit Ke nia. Op dat tijdstip trad de nieuwe wet in werking die de immigratie van Azia tische houders van een Brits paspoort drastisch beperkt. Desondanks waren vannacht om twaalf uur nog verscheidene vliegtuigen met immigranten uit Kenia onderweg naar Londen. De passagiers hoopten te gen beter weten in te worden toegelaten in Engeland, ook al zou hun aankomst illegaal zijn. WASHINGTON Gouverneur Nel son Rockefeller van de staat New York heeft gisteren verklaard, dat hij even tueel bereid is als Republikeinse kandi daat bij de presidentsverkiezingen op te treden, als hij de indruk zou hebben op de conventie van de Republikeinen in augustus een redelijke kans te maken. Hij zei niet deel te zullen nemen aan de diverse voorverkiezingen, waarvan de eerste op 12 maart in de staat New Hampshire wordt gehouden, maar nij zou het wel op prijs stellen als de Re publikeinse kiezers zijn naam op het stembiljet zouden bijschrijven. ATHENE De Griekse premier Pa- padopoelos heeft op een persconferentie meegedeeld, dat tussen juni en septem ber van dit jaar een volksstemming zal worden gehouden over de voorgestelde nieuwe grondwet, die voorziet in een monarchale democratie. Hij kondigde publikatie door de regering van een ontwerp-grondwet aan, die is opgesteld door een twintig leden tellende commis sie van juristen. UTRECHT Een geraffineerd op gezette miljoenenz.wendel is op het laatste moment mislukt, doordat da vijftigjarige Utrechtse accountant O. die de affaire had opgezet, zijn slacht offers voor een ander zwendelzaakje uitnodigde. Samen met een handelaar uit Ham burg en een ln Rome woonachtige Egyp tische zakenman, zou O. aan Rusland een complete glasfabriek leveren. Hij was aan de nodige stukken hierover ge komen. doordat hij zijdelings bij deza transactie betrokken was geraakt. De zaak ging niet door en O. begon daarop zelfstandig met de tekeningen en cor respondentie te manipuleren. De Hamburger en de Egyptenaar za gen wel wat in het project en zij depo neerden samen een bedrag van zestig miljoen dollar op een bank te Ham burg. Het geld bleef echter geblokkeerd totdat de hele transactie in orde zou zijn. Hoewel de Utrechtenaar met een ver valste overeenkomst schermde, waar onder hijzelf Russische handtekeningen had gezet, kon hij zijn partners toch niet zover krijgen dat zij een cent van het gedeponeerde bedrag vrijmaakten. Daarop kwam O. met het praatje dat hij een Russische tussenpersoon moest omkopen. Hij vroeg daarvoor geld. Dit stuitte de twee anderen tegen de borst. Zij namen contact op met de Russische autoriteiten en toen kwam de zwendel voor de dag. Beide handelaars klaagden O. aan, omdat zij door het deponeren van het kapitaal een renteverlies van achthon derdduizend Mark zouden hebben gele den. O. werd in Utrecht gearresteerd. Toen bleek dat hij reeds in Zwolle voor oplichting was gepakt en weer was vrijgelaten op voorwaarde, dat hij 25.000 gulden zou terugbetalen, die hjj ten onrechte van een zakenman in Zwolle had ontvangen. Sinds december ontving O. in Utrecht steun van sociale zaken. Hij bereidde een emigratie naar Tanzania voor. ADVERTENTIE "hippa hoek"met boetieks-bands-discobar, affiches zelf-verf-ekspressie etc. Geopend van 10-17 en 19-22 uur Zaterd. en zond. 10-17uur Toegang: 12? (Trein-Toegangsbiljet met 3x reduktie Van onze correspondent STOCKHOLM De Griekse ambas sadeur in Zweden is gisteren terugge roepen door zijn regering. De gespannen diplomatieke verhouding tussen het Griekse regime en Scandinavië is daar mee in een kritiek stadium gekomen. Onlangs hadden Zweden en Denemarken hun ambassadeurs in Griekenland al te ruggetrokken. De ontvangst die de Griekse oud-minister Andreas Papan- dreoe de laatste dagen by verscheidene Scandinavische regeringen heeft gekre gen, zou echter de doorslag hebben ge geven. (Van onze weerkundige medewerker) |_ïet hele weekeinde blijven wij in een oostelijke luchtstroming, waarin droog weer voorkomt. Hier en daar zijn opklaringen te verwachten, maar de temperatuur blijft aan de lage kant met des nachts lichte vorst. In Gelderland zijn minima van -2 tot -4 C mogelijk. Dit weertype dat het nog wel even zal uithouden, doet zich voor tussen een hogedrukgebied van meer dan 1030 millibaren boven Rusland en een depressie van 1000 millibaren in Spanje. In Moskou was het vrijdagmiddag een stuk warmer dan bij ons: 7 tegen over 2. ADVERTENTIE i

De Vallei | 1968 | | pagina 1