Taak wordt zwaarder1 ook voor 1-ste Legerkorps Vereniging gymnastiekleerkrachten wil een ministerie voor sport en lichamelijke opvoeding Eis tegen tekenaar 3 maanden wegens majesteitsschennis Ubbink Davo: „Dieptepunt gepasseerd" Bij AKU geen verlaging dividend Samenwerking „Het Centrum" en „Gelderlander-Pers" Nieuwe NA VO-strategie verkleint de kans op nucleaire oorlog tnaar noodzaakt ook tot een hergroepering van de (te geringe) strijdmacht springt Engeland in waar België het laat zitten Onveranderd dividend (12%) bij Dagbladunie Communisten in Tibet slaags Sneltrein stopt voor bloeddonor „Bij jeugd sprake van enorm fysiek verval Vooral bij lager I onderwijs noodtoestand LANCIA MAZDA RAMBLER Weer roofoverval in Londen Hotelclassificatie door A.N.V.V. opgeschort Prinselijk paar naar marechaussee SOVJET PLANNING PLANNING Nieuwe Kamerleden LN 1880 WENS: OP DE MIDDELBARE SCHOLEN EEN UUR SPORT PER DAG SLECHT WEER KANS OP HERSTEL Pagina 5 ZATERDAG 2 MAART 1968 Een zware taak rust op de schouders van de commandant I.L.K., generaal SavaUe. rpoen in 1949 tot de oprichting van de NAVO werd overgegaan ston den een 200-tal Sovjet-divisies tegen over veertien zwakke, veelal onvol doende uitgeruste Westelijke divisies in Europa. Uiteraard kwam deze sterk teverhouding tot uiting in de strategi sche conceptie van de NAVO. De stra tegie van de „deterrent" de abso lute afschrikking waartegen de Sov jets toen nog geen enkel verweer had den, was de enig mogelijke. Het hield in dat elke verdere communistische agressie, hoe gering van omvang ook. zou worden afgestraft met onder ande re nucleaire wapens. Het was dan ook voornamelijk de drei ging van de Amerikaanse nucleaire wapens en niet van de veertien NAVO- divisies die een verder Sovjet-opdrin gen in Europa voorkwam. Met de be schikbare conventionele strijdkrachten werd een verdediging opgebouwd die (noodgedwongen) was gebaseerd op de rivieren de Rijn en de IJssel. Vrijwel geheel Duitsland en voor wat Neder land betreft de provincies Groningen, Friesland, Drente en Overijssel lagen dus buiten het te verdedigen gebied. Met hulp van Rijkswaterstaat werd in die jaren de IJssel door middel van uitgebreide inundatiemaatregelen tot een belangrijke hindernis uitgebouwd. Door middel van vertragende acties tussen het IJzeren Gordijn en Rijn/ IJssel door de Amerikaanse, Engelse en Franse troepen, zou tijd moeten worden gewonnen om deze Rijn/IJssel- verdediging te bemannen en effectief te maken. Pas Li 1955 was men, dank zij de Duitse militaire bijdrage tot de Navo in staat de verdediging ten oosten van de RIJN en de IJSSEL zodanig te ver sterken dat het gehele Nederlandse ge bied kon worden opgenomen in het ver dedigingsplan, doch de Rijn en IJssel bleven in feite toch nog wel de rugge- graat der verdediging uitmaken. Eerst op 1 Juli 1958 was de militaire sterte van het Westen zover toegeno men dat kon worden overgegaan op de zogenaamde WESER-verdediging. De militaire plannen voorzagen toen in het zo veel mogelijk vertragen van een Sovjet-aanval tussen IJzeren Gordijn en Weser om tenslotte deze rivier als natuurlijke hindernis uit te buiten. Een over deze rivier komende tegenstander zou, o.a met nucleaire wapens, worden uitgeschakeld. Het is begrijpelijk dat er vooral de Duitsers bijzonder veel aan gelegen was om een zo groot mogelijk deel van West Duitsland binnen het te verdedigen gebied te brengen. Tenslotte getroostte dit land zich hiervoor enor me financiële offers. Doch ook voor ons in Nederland was een verdedigings linie verder van onze grenzen welkom. Naarmate vooral de kwaliteit der conventionele Navo-strijdkrachten ver beterde ging men er zelfs over denken de verdediging nog verder oostwaarts te schuiven. De steeds groter worden de nucleare kracht van de Sovjet-Unie was daaraan beslist ook niet vreemd, want vooral de Verenigde Staten voel den er steeds minder voor vrijwel auto matisch nucleaire wapens in te zetten in wat mogelijk een plaatselijk conflict öf zelfs een vergissing zóu blijken te zijn. Op deze wijze een nucleaire oorlog ris keren was natuurlijk onverantwoord. Dit feit, tezamen met de Duitse pres sie om elke meter Westduitse grond te verdedigen, was dan ook oorzaak dat in 1962/1963 werd overgegaan op de zogenaamde „Forward-Strategy" - de voorwaartse verdediging. Deze strategie gaat er van uit dat vrijwel alle beschikbare Navo-landstrijd- krachten vrij dicht achter het IJze ren Gordijn worden opgesteld. Het maakt het mogelijk onmiddellijk een Inbreuk op Westeuropees grondge bied te weerstaan en eerst conventio neel. maar als dat zou misgaan ook nucleair, terug te wijzen. Het heeft echter ten gevolge dat er vrijwel geen enkele reserve achter deze voorste „lijn" meer aanwezig Is. Een „reserve" werd geacht aanwezig te zijn in de vorm van nucleaire wa pens. Tn december 1967, dus enkele maan den geleden, werd te Brussel offi cieel besloten de strategie der „flexible response" te adopteren. Hierbij wordt elke Navo-actie afgestemd op de aard en omvang van de actie van de tegen stander. Het houdt in de praktijk in dat een agressie niet meer vrijwel au tomatisch zal worden afgestraft met nucleare wapens. Deze strategie gaat uit van een (echter niet aanwezige) parate conventionele strijdmacht die door haar omvang agressie afschrikt en in het uiterste geval afwijst. In plaats van MEER conventionele strijdkrachten die de plaats van nucleaire wapens zou den moeten innemen hebben we nu MIN DER conventionele troepen door inkrim- RUN/IJSSEL WESER VOORWAARTSE VEROEOIGING ping van de Belgische bijdrage met twee brigades. Aangezien de Navo- troepenmacht in Europa volgens de deskundigen toch al 25 pet. kleiner was dan als een aanvaardbaar mini mum werd beschouwd, kunt u begrij pen wat dit betekent. In theorie moeten de militaire bevelhebbers ingevolge de „flexible response"-strategie een mo gelijke agressie van het Warschau Pact opvangen met conventionele troepen. Aangezien conventionele strijdkrachten er in onvoldoende mate zijn, worden de militairen echter gedwongen hun plan nen te blijven baseren op de inzet van nucleaire wapens. Men kan de militai ren natuurlijk opdrachten geven maar die zullen dan toch ook uitvoerbaar moeten zijn. Kijken we nu nog eens iets verder vooruit dan zullen we na 1970-1971 ook de gevolgen te verwerken krijgen van de Engelse defensiebezuinigingen ten Oosten van Suez. Immers alleen Ame rika kan het machtsvacuüm, ontstaan door het wegtrekken der Engelsen in het Midden en Verre Oosten, opvullen en het zal dit naar alle waarschijnlijk heid doen ten koste van Amerikaanse strijdkrachten en materiaal uit de Na vo in Europa. Dit alles zou, als de ove rige Westeuropese Navo-landen verstek zouden laten gaan, West Duitsland, (dat met ziin 12 moderne divisies nu al de machtigste Europese Navo-partner is) moeten en misschien ook willen opvan gen, omdat het nu eenmaal in de „front linie" ligt. Dit zöu onvermijdelijk leiden tot nog grotere Duitse invloed in dit bondgehootschap en dit feit zou weer het sterke wantrouwen van de Sovjet- Unie en de andere Warschau Pact-sta- ten opwekken Hier raken we aan één van de grootste toekomstproblemen van de Navo. Ik hoorde dit eens uitstekend als volgt onder woorden brengen: „De Navo is een bondgenootschap tegen de Sovjet-Unie als machtigste potentiële tegenstander en TEGEN WEST-DUITS- LAND, DE MACHTIGSTE EUROPESE PARTNER!" Juist daarom is de recente defensie verklaring van de Engelse regering bijzonder verheugend. De Britse re gering kondigt daarin namelijk aan dat in de jaren zeventig, na het opge ven van haar posities Oost van Suez, haar bjjdrage aan de Navo formida bel zal worden en groter dan van enig ander Europees lid, dus ook van Duitsland. De eis dan ook een En gelsman in plaats van een Ameri kaan als opperbevelhebber te hebben, is dan nog slechts een kwestie van tUd. Met mjj zullen velen met bij zonder veel belangstelling de reactie van generaal de Gaulle ten aanzien van deze plannen tegemoet zien." Alle voortekenen wijzen er op dat vrijwel alleen een Europese gezamen lijke conventionele strijdmacht als ROTTERDAM Commissarissen en directie van de Nederlandse Dagblad unie N.V. (NDU) hebben besloten aan aandeelhouders voor te stellen het divi dend over 1967 te bepalen op 12 pro cent (onv.). Hoewel het zich aanvankelijk liet aan zien dat 't bedrijfsresultaat aanzienlijk lager zou uitkomen, is de ontwikkeling in het tweede halfjaar zodanig geweest dat de winst vrijwel gelijk is aan die van 1966. Bij de vaststelling daarvan is rekening gehouden met een voorzichti ge taxatie van de schadevergoeding, te ontvangen uit de opbrengsten van de televisiereclame. De omzet heeft onge veer f 85 min (v. j.: ruim f 80 min) bedragen. De algemene vergadering van aandeelhouders is vastgesteld op 1 mei. machtsapparaat van een verenigd Eu ropa bijzonder veel moeilijkheden zou kunnen voorkomen. Een Europese „pij ler" in de Navo met inderdaad een Europeaan als commandant in plaats van een Amerikaan. IVTu terug naar de flexible response en zijn gevolgen voor de nabije toekomst. We hebben gezien dat deze strategie werd geadopteerd om zo laat mogelijk naar nucleaire wapens te moe ten grijpen. Tot op heden zijn in West- Europa alle beschikbare strijdkrachten nog steeds ver naar voren geschoven („Forward Strategy") en vormen dus in feite een vrij dunne verdedigingskorst die door een conventioneel oppermach tige agressor binnen enkele dagen zou zijn te doorbreken. Geheel West-Euro pa zou dan onbeschermd blijven liggen, aangezien achter die korst geen noe menswaardige conventionele reserves (doch wel nucleaire wapens) aanwezig zijn. Het ligt dus voor de hand dat een hergroepering van landstrijdkrachten onverbrekelijk verbonden zit aan de pas aanvaarde „flexible response"-strate gie. Juist deze dagen heerst daarom in Navo-hoofdkwartieren een koortsachti ge activiteit. Een hergroepering die de troepen meer in diepte naar het westen groepeert en waarbij een conventionele reserve zal moeten worden geformeerd die in staat moet zijn, althans enige tijd, de zaak van nucleaire wapens over te nemen. Dit betekent dat de aanvankelijk be trekkelijk sterke korst van conventione le eenheden in front tot behoud van zo veel mogelijk eigen grondgebied, zal worden uitgedund om meer naar ach ter een conventionele relerve te kun nen scheppen. De inzet van deze con ventionele reserve verder weg maakt 't (wellicht) mogelijk niet direct naar nu cleare verdedigingswapens te grijpen. Men wil dus tijd winnen voor politiek overleg ten koste van eigen, grondge bied. TAIPEH Het officiële persbureau van Nationalistisch China heeft gemeld dat op 12 januari in Tibet ernstige ge vechten hebben plaatsgevonden tussen revaliserende fracties van de commu nistische partij. Meer dan 100 perso nen zouden zijn gedood en dertig ge wond, aldus het persbureau. De strijd ontbrandde toen eenheden van de autonome proletarische allian tie van Tibet, een aanval inzeeten op het hoofdkwartier van Tibetaanse hoofdstad. Beide organisaties zeggen de „echte" vertegenwoordigers van voorzitter Mao te zijn. NIJKERK De sneltrein Amster dam-Groningen is gistermorgen om kwart over elf gestopt in NU kerk om een bloeddonor zo spoedig mogelijk naar het ziekenhuis in Zwolle te ver voeren. De man had uit het ziekenhuis een oproep ontvangen om zo snel mogelijk bloed af te staan, vermoedelijk voor 'n familielid. Alhoewel hij wist dat de sneltrein naar Groningen altijd zonder stoppen Nijkerk voorbij raast, legde hij zijn problemen voor aan de stations- Chef. Onmiddellijk werd het sein op on veilig gezet, om de trein tot stoppen te dwingen. Het oponthoud duurde slechts enkele ogenblikken. De stationschef kon niet zeggen of 't al eerder was voorgekomen dat een sneltrein voor een bloeddonor was ge stopt. „Ik ben al 28 jaar bij de spoor wegen, maar mij is zo'n geval nog niet bekend", aldus de stationschef. Hoe een dergelijke hergroepering zal uitvallen zal de (nabije) toekomst ons leren, doch één ding is wel zeker: dat het Nederlandse le Legerkorps een nog moeilijker en nog verant- woordelljker taak zal moeten uitvoe ren, een taak die een woekeren, met de nu beschikbare middelen noodza kelijk zal maken. Want dit dient ons duidelijk voor ogen te staan: hoe minder conventionele strijdkrachten ter beschikking staan om een agres sor terug te wijzen hoe meer de Sovjets bereid zullen zijn om met conventionele middelen hun doel te bereiken. Hoe minder conventionele strijdkrachten er zijn hoe sneller aan de nucleaire noodrem zal moeten worden getrokken. Reducering van de toch al schaarse Navo-strijdkrachten in Europa is daarom irreëel en vol ledig in tegenstelling met de „flexible responser"-gedachte. Men kan er al leen toe overgaan als eveneens een belangrijke reductie aan de andere zUde van het IJzeren GordUn plaats zou vinden. De ontbinding van twee Belgische brigades is in feite een ernstige aan tasting van ons aller veiligheid, want een militaire formatie afbreken is een eenvoudig, snel verlopend proces, doch met de opbouw van een dergelijke een heid zijn jaren gemoeid. De Belgische maatregel betekent dan ook in feite een parasiteren op het ver antwoordelijkheidsgevoel van de overi ge Navo-partners, vooral op de Duitsers, maar ock op ons. Voor de stabiliteit en de veiligheid in Europa moeten we dan ook hopen dat de Engelsen, Duitsers en Amerikanen zich militair zullen blijven inspannen voor ons aller veiligheid. De Britse verklaring om in de jaren zeven tig vrijwel haar gehele militaire inspan ning aan de Navo in Europa ten goede te laten komen geeft blijk van een gro te zin voor realiteit en moet als een serieuze poging worden gezien om een leidende militaire (maar daardoor ook politieke) rol in Europa te gaan spelen. Wat Nederland betreft mogen we ho pen dat voor onze grote democratische politieke partijen de verleiding niet al te groot wordt om politieke (of in die partijen persoonlijke) munt te slaan uit voorstellen om het onder de huidige om standigheden onverantwoorde Belgische voorbeeld te volgen. UTRECHT Gezien de gezondheidstoestand van de Nederlandse bevolking zou op de middelbare scholen dagelijks een uur aan lichamelijke opvoeding moeten worden besteed. Dat is kort en bondig het standpunt van de Konink lijke Nederlandse Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding. UTRECHT. Bij de lichamelijke j opvoeding op de Nederlandse scho- J len is sprake van een noodtoestand, j Vooral bij het lager, maar ook in wat mindere mate bij het mid- i delbaar onderwijs is dit het geval. Willen de lagere en de mulo- j scholen het wettelijk verplichte aan- tal lessen in de lichamelijke opvoe- i ding geven, dan is er een tekort van enkele duizenden gymnastiek- lokalen. Op middelbare scholen krijgen de leerlingen van de eerste drie klassen in vele gevallen maar j twee in plaats van drie uren per i week les in dit vak. „In een land als Zweden zou over een veel minder ernstige situ atie dan hier al schande worden ge sproken", zei ons de heer J. P. Kra mer, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse vereniging van leraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding. „Maar wat kunnen we verwachten van een overheid, die van het budget voor cultuur, recre- j atie en maatschappelijk werk maar twee procent besteedt voor de afde ling lichamelijke vorming en sport." Het gaat er om, hoe belangrijk de j overheid de lichamelijke opvoeding j vindt. „Haalbaar is datgene wat zij nodig vindt", zei de heer Kramer. ,Ik zou wensen dat de overheid nu eens begon met het maken van een planning van wat tenminste nodig j j zou zijn om de achterstand in te ha- i len. Daarvoor zou hij zich eerst een I beeld moeten vormen van het belang J dat zij hecht aan lichamelijke op- J voeding en sportieve recreatie. Ik denk aan de zogenaamde bewegings- i j recreatie, te bedrijven met behulp i van allerlei toestellen op speelvel- den". 1 Om ieder misverstand uit te slui- ten: „Onze organisatie en via ons j heel jong Nederland heeft geen ein- i deloos studerende commissies van j verscheidene departementen nodig; wél een eigen ministerie voor licha melijke opvoeding en sport, met een eigen minister die daarvoor verant woordelijkheid draagt". ADVERTENTIE SHOW MAREL N.V. - Musis Sacrum - ARNHEM - 2-3 maart AMSTERDAM Tegen de 26-jarige politieke tekenaar Bernhard W. H. uit de hoofdstad heeft de officier van Justitie bU de rechtbank in Amsterdam gisteren wegens majesteitsschennis en het zich in beledigende vorm uitlaten over het openbaar gezag (de politie) door middel van cartoons, drie maanden onvoor- waardeiyke gevangenisstraf geëist. In het eerste nummer van het in september 1966 verschenen provo-car toonblad „God, Nederland en Oranje", stond een tekening, waarin de koningin was afgebeeld als een publieke vrouw, aldus de dagvaarding, achter een raam waaraan een kaartje hing waar op stond f 5.200.000. Verdachte ontkende, dat hij deze tekening, die gesigneerd was met „Willem", had gemaakt. Hij zei wel de in hetzelfde nummer ge plaatste tekening van een geüniformeer de agent met gebalde vuist en met een knuppel in slaande beweging, gevat in zwart hakenkruis te hebben gemaakt. Tegen de 32-jarige componist Peter S. uit Amsterdam eiste de officier we gens het verspreiden van dit cartoon blad vier weken gevangenisstraf on voorwaardelijk en tegen de 60-jarige boekhandelaar K. C. van B. uit Bus- sum eveneens voor het verspreiden 2 weken onvoorwaardelijk. Voor de teke ning van de koningin is reeds eerder een veroordeling elders uitgesproken. Het Haagse gerechtshof veroordeelde vorig jaar mei de 24-jarige student H. A. uit Leiden, die met een pamflet, waarop de bewuste tekening klein was afgedrukt in de mensa te Leiden had gevent, wegens het verspreiden tot vier weken gevangenisstraf. DEN HAAG De burgemeester van Kruiningen, A. Schipper, is door de voorzitter van het centraal stembureau benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer. De heer Schipper zal het PvdA-Kamerlid R. Laan die is benoemd tot burgemeester van Zaan dam opvolgen. Het centraal stembureau heeft Ir. J. Visser, plaatsvervangend hoofd van de technische dienst van publieke werken en volkshuisvesting te Nijmegen, be noemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer. Ir. Visser is lid van de katho lieke werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid, en heeft van 1953 tot 1965 zitting gehad in de gemeenteraad van Nijmegen. Beide heren aanvaar den hun benoeming en worden vermoe delijk dinsdag beëdigd. Ir. Visser volgt mevr. de Leeuw- Mertens op, die op 14 maart van het vórige jaar als lid werd toegelaten. Ge zondheidsredenen beletten haar beëdi ging, en waren voor haar aanleiding om enkele weken geleden ontslag te nemen als Kamerlid. LONDEN Een postauto is vrij dagmorgen in Zuid-Londen gekaapt en de dieven zijn er met 10.000 pond aan contanten vandoor gegaan. De chauf feur van de auto, Frederick Alleyne (27) werd door een stel mannen over vallen, uit zijn cabine gesleept, vastge bonden en achter in de wagen opge sloten. De wagen werd een paar kilo meter verderop achtergelaten. Alleyne was gestopt toen hij een man in het uniform van een postbode over een auto gebogen zag staan, die blijkbaar motorpech had. Toen Alleyne bij de man was, draaide deze zich om en richtte een revolver op hem. DEN HAAG De Algemene Neder landse Vereniging van Vreemdelingen verkeer, die van de week haar plan lanceerde om tot hotelclassificatie over te gaan en daarop kritiek kreeg o.a. van ANWB en KNAC, heeft bij nader inzien besloten, zo deelt zij mede, de door haar voorgenomen maatregelen op dit gebied op te schorten. Bij nadere informatie bij het ministe rie van Economische Zaken is de ANW gebleken dat hét onderzoek van de Nederlandse Stichting voor de statis tiek in dezen binnen ongeveer twee maanden beëindigd zal zijn. Als gevolg van dien zal het beraad tussen het mi nisterie, de ANWB en ANW aanzien lijke sneller voortgang kunnen vinden dan de ANW aanvankelijk meende. In deze situatie heeft het ministerie de ANW in overweging gegeven de door haar voorgenomen maatregelen op te schorten. „Bij de jeugd", zegt haar voorzitter de heer P. J. Kramer, „is sprake van een enorm fysiek verval. Vraag het de schoolartsen. Als de kinderen de lagere school verlaten, hebben zij een veèl te zwakke ondergrond en een grote achter stand. Met de drie of twee uren les per week kan het middelbaar onderwijs die ach terstand niet wegwerken. Zo gezien vinden wij de situatie bij het VHMO op dit gebied dus ook ernstig". De toestand wordt erger naarmate ook de jeugd steeds minder beweging neemt. Er zijn verhoudingsgewijs veel minder speelruimten dan vroeger. De kinderen zitten urenlang in auto's of hangen voor de televisie. Door de ra zendsnelle groei van de bevolking is er relatief onvoldoende compensatie aan ruimten voor spel en beweging bij ge komen. In 1920: zes miljoen inwoners, in 1940 negen miljoen, nu bijna dertien. De sportverenigingen kunnen die aanwas niet meer opvangen. Er zijn te veel lief hebbers in verhouding tot de beschik bare zalen of velden. In 1880 al heeft de vereniging gewaar schuwd. dat de gelegenheden achter zouden blijven bij de ontwikkeling van de sport. „Men" vond sport toen „een grapje voor de vrije tijd". Integendeel, zeiden de voorgangers van de tegen woordige bestuurders, eens zal het bit tere levensnoodzaak zijn. Zij hebben ge lijk gekregen. DOESBURG Ubbink DAVO N..V vertrouwt thans het dieptepunt van de vennootschap gepasseerd te zUn, zo meldt het veslag. Door een verlies van f 890.000 over 1967 is het totale saldo verlies nu opge lopen tot f 8,1 min. De toekomst zal nu in belangrijke mate afhangen van de ontwikkeling bij Ubbink Plastics N.V waar de gang van zaken over 1967 gunstig is geweest. De omzet van kunst stofartikelen steeg met 45 pet., terwijl het resultaat bevredigend was. Van het netto-resultaat zal in 1968 ca. f 300.000 aan Ubbink Davo kunnen worden uit gekeerd. De verwachting voor een ver dere groei van Ubbink Plastics komt de directie gewettigd voor. Als verlies uit hoofde van borgtoch ten, die waren gesteld tegenover de bankier wegens diens vorderingen op Davo, Deventer Ijzergieterij en Davo- therm, is een bedrag van f 325.000 ten laste van de verlies- en winstrekening gebracht Hoewel de liquidatie van de ze, in staat van faillissement verkeren de vennootschappen nog niet geheel is voltooid en dus het juiste bedrag, dat het uiteindelijke verlies zal gaan uitma ken, nog niet kan worden vastgesteld, is deze boeking verricht om in de toe komst nieuwe teleurstellingen te voor komen. Het minderheidsbelang bij Ubbink Gieterij N.V werd voorts maximaal af geschreven. Deze vennootschap was, tegen de verwachting in, wegens de lang aanhoudende recessie in de auto mobielindustrie ook in het tweede half jaar 1967 genoodzaakt een aantal we ken in short-time te werken, waardoor het boekjaar met een verlies afsloot. De thans aanwezige orderportefeuille wettigt de verwachting dat in het lo pende boekjaar ep volle capaciteit kan worden gewerkt, maar mede door de grote rentelasten staat het wel vast dat voorlopig niet op dividend-uitkering kan worden gerekend. Ubbink Plastics zal ln juli dit jaar 'n nieuwe fabriek in gebruik nemen die wordt gehuurd op meerjarig contract. Vertrouwd wordt dat de rentelasten ruimschoots zullen kunnen worden ge dekt uit de inkomsten die in de komen de jaren van Ubbink Plastics verwacht mogen worden. De eerstvolgende jaren behoeft geen vennootschapsbelasting te worden betaald uit hoofde van compen- sabele verliezen. Op 18 maart zullen de houders van 5V« pet. obligaties 1964 en van 5 pet. converteerbare obligaties 1962 worden bijeengeroepen om de voor stellen die eind januari werden bekend gemaakt aan hun oordeel te onderwer pen. DEN HAAG Op 2 april zullen prin ses Beatrix en prins Claus een bezoek brengen aan het Wapen der Koninklij ke Marechaussee. O.m. staat op het programma een bezoek aan Lobith, waar vele schepen op de Rijn grens- formaliteiten vervullen. Het program ma staat nog niet vast. tyiMH Op ons verzoek hebben leerkrachten melding gemaakt van een aantal bij zonder schrijnende gevallen. Het aan tal moet in werkelijkheid veel groter zijn dan ons is geschreven, maar velen zullen om begrijpelijke redenen hebben gezwegen. EINDHOVEN: Het Van der Puttly- ceum met zijn 1150 leerlingen heeft twee gymnastieklokalen en 'n redelijk» buitenaccommodatie. Voor iedere week staan er 124 lessen op het rooster. Maar: één week slecht weer en vier honderd jongens en meisjes krijgen di« week geen lichamelijke opvoeding. BREDA: De 670 jongens en meisjes van de rijks-hbs moeten het doen met één gymnastieklokaal. Een half-verhard veld ligt wel niet zo ver van de school, maar door komen, gaan en verkleden blijft er van de vijftig minuten lestijd niet zo veel meer over. Was- en kleed ruimten zijn er niet, toiletten wel, langs het veld, maar die horen bij de bewo ners van de kermiswagens. BRIELLE: een grote streek-hbs met meer dan vijfhonderd leerlingen. Er was een gymnastieklokaal, maar het verkeerde in zo slechte staat, dat de toestellen niet meer in de muren ble ven zitten. Terwijl er schriftelijke eind examens werden afgenomen kwam een stuk plafond naar beneden. Het is toen maar gesloopt. Op het sportveld werd een houten barak gezet. Toestellen aan brengen gaat niet, balspelen zijn even min mogelijk; daarvoor is het bouwsel te laag. De heer Kramer heeft eens uit gerekend, dat er een paar jaar geleden per 1050 inwoners van ons land tussen 6 en 25 jaar maar één gymnastiek lokaal beschikbaar was. En verder; dat er bij drie lessen per week ruim 120.000 lessen niet in een gymnastieklokaal kon den worden gegeven. Een deel ervan wel op sportvelden, of op schoolzolders, kerkzolders, weidevelden met een paar goalpalen erop, of de feestzalen van café's. De heer Kramer spreekt daarom van „voortgaande achteruitgang". ARNHEM De Algemene Kunstzij de Unie N.V. (AKU) te Arnhem stelt voor over 1967 op de gewone aandelen een siotdivldend uit te keren van f. 2,40 per gewoon aandeel van nominaal f. 20. Tezamen met het reeds gedeclareerde interim-dividend wordt 't dividend over 1967 derhalve f. 3,60 per aandeel, dus gelijk aan dat van 1966. De algemene vergadering van aandeelhouders zal worden gehouden op woensdag 15 mei in Amsterdam. Naar aanleiding van dit verrassend» onveranderde dividend-voorstel heeft t bestuur de pers de volgende aanteke ning verstrekt: „De achteruitgang van de resultaten van de groep over 1967, vergeleken met 1966, zou op zichzelf beschouwd zeker aanleiding kunnen geven tot een voor stel tot uitkering van een lager divi dend dan de laatste jaren gebruikelijk was. Ofschoon thans nog niet kan worden voorspeld of de verbetering in de re sultaten van de groep, die zich voor het eerste halfjaar 1968 aftekent, zich in het tweede halfjaar zal voortzetten, acht het bestuur een redelijke kans aanwezig, dat de groejiswinst zich in 1968 zal herstellen. Op grond van deze verwachting wordt het verantwoord geacht aandeelhouders voor te stellen over 1967 een groter deel van de groepswinst voor dividend beschikbaar te stellen dan in voorgaan de jaren, en het dividend te handha ven in totaal op f. 3,60 per gewoon aandeel van nominaal twintig gld. Er zij aan herinnerd, dat de heer K. Soesbeek, voorzitter van de raad van bestuur van de AKU, op 8 februari heeft meegedeeld, dat de omzet over 1967 na genoeg op het peil lag van 1966, maar dat de netto winst, zoals verwacht werd, ongeveer eenderde uitkwam dan die van 1966. Deze achteruitgang werd in hoofdzaak veroorzaakt door een la ger resultaat van de Nederlandse be drijven. Voor de eerste helft van 1968, zo verklaarde hij, zijn de perspectie ven echter beslist beter dan in 1967. Over de tweede helft kon de heer Soes beek op dat moment nog moeilijk iets voorspellen. Op de Amsterdamse effectenbeurs, waar het nieuws na sluiting van de of ficiële markt bekend werd, verwekte het bericht van het onveranderde AKU dividend grote verrassing. Men be schouwde dit als een enorme meeval ler en de koers, die gesloten was op ca. 71.00 steeg in de nabeurshandel tot ongeveer 74,00 gld. De stemming bleef zeer vast. NIJMEGEN Met ingang van 1 juli zal een nauwe redactionele en teehnlsch» samenwerking tot stand komen tussen de Gelderlander-Pers te NUmegen (95.500 abonnees) en Het Centrum te Utrecht (22.500 abonnees). Beide dagbladen zijn aangesloten bij de onlangs opgerichte N.V. Audet (Associa tie van uitgevers dagbladen en tijdschriften). Deze samenwerking leidt tot kostenbesparing, waardoor verdere kwaliteitsver hoging van beide dagbladen mogelijk wordt. Aan enkele personeelsleden van Het Centrum is binnen het Audet-concern een andere, gelijkwaardige functie aangeboden. Aldus een mededeling van de directie» »n hoofdredacties van de Gelderlander-Pers en Het Centrum.

De Vallei | 1968 | | pagina 5