Het verkeer smeet hen aan de kant, maar zij Vechten voor een nieuw begin zoeken een weg terug W at tenslotte over bereikte resul taten bij de revalidatie van geslagenen uit het verkeer? Ook hier weer niet „de" resul taten bij „de" patiënten. De verscheidenheid in omstandigheden is oneindig groot. Dokter Verkuyl: „Vroeger beschreven we in onze verslagen die resultaten als „goed" of „niet goed". Tegenwoordig doen we dat anders. We zeggen nu dat het verwachte resultaat is bereikt, of niet bereikt, of overtroffen. Dat brengt het in een andere sfeer. Ook kan een medisch succes worden behaald in een ge val, dat sociaal hopeloos blijft. Dan kun je niet zeggen dat het resultaat goed is ge weest, misschien wel dat het verwachte re sultaat is bereikt. En het omgekeerde is na tuurlijk ook weer mogelijk. We hebben men sen weg laten gaan, zo erg gewond, dat je niet van een medisch resultaat kon spreken. Maar die sociaal zo goed slaagden, dat er grote blijdschap mocht zijn. N. ZATERDAG 2 MAART 1968 Oefening met de boksbal. Arbeldstherapie aan het weefgetouw. Er is ook be zigheidstherapie, dit laatste onder leiding van Wel farewerksters, die o.m. in Epe worden opgeleid. verschillende redenen. Zijn ze bang voor veel ziekteverzuim? De statistieken stellen hen in het ongelijk. Dan is er de schroom van collega's, om een gehandicapte op te nemen - dat komt wel degelijk voor. Soms komt het door on wennigheid, maar er zijn ook groepen werk nemers die samen opwerken en bang zijn, dat een gehandicapte hun tempo zal druk ken. Vaak veel vrees voor niets. Laat de werk gever bovendien bedenken dat, nuchter ge zegd, de gehandicapte meestal een blijver is. Wat men in hem investeert aan opleiding en kennis, blijft in het bedrijf, dat hij met grote trouw pleegt te dienen. Dat leert de ervaring. Helaas, zo vaak legt de ervaring het af tegen die nare, steeds weer verkeerd gebruikte spreuk „een gezonde geest in een gezond lichaam". „Het mocht iets meer be kend zijn dat bedoeld is: „bidt opdat er zij een gezonde geest en een gezond lichaam. Dat is iets heel anders". Vechtend voor een nieuw begin - duizenden van de veertigduizend ernstig ge wonden, die jaarlijks door het verkeer aan de kant worden gegooid. Eerst vechten voor wat hoop, daarna vechten om die hoop in vervulling te laten gaan en tenslotte om te behouden wat veroverd is. Verwerken, dat al deze ellende een aanwijsbare oorzaak ge had heeft met in veel gevallen een aanwijs bare veroorzaker. Toch merkt de medische staf weinig van wrokgevoelens. Wie bijna aangereden wordt kan zich mateloos kwaad maken, maar dit leed is er schijnbaar te groot voor, dat kan óók. Wel vindt men het heel erg, als „die andere" niets meer van zich laat horen, uit verlegenheid of onverschilligheid. Voor het overige zijn velen - ook van de zwaarst ge troffenen - bereid te denken, dat zij zelf op een andere dag en onder andere omstandig heden ook zo'n ongeluk hadden kunnen ver oorzaken. Voor hen Is dat een steun om er weer bo venop te komen, het leven aan te kunnen en er zelfs weer gelukkig in te worden. Maar voor ons, de nog ongetroffenen, moet het een verschrikkelijke gedachte zijn. De kleine fout, in het verkeer, vandaag gemaakt en alweer vergeten, kan morgen herhaald worden en dan exploderen in een ongeluk. Maanden later kan dan iemand vanuit zijn rolstoel tegen ons zeggen: „Ik had die fout óók kunnen maken". Maar hij hééft dan die fout niet gemaakt Wij wel. Loopschool In het rek, langzamer nog dan 8tap-voor-stap. Dit is het ergste", zegt de dokter, „dat iemand na een ongeluk een ander mens geworden kan zijn, onherkenbaar voor zijn familie, levend op een ander geestelijk niveau dan vroeger". Hij bedoelt hiermee de verongelukten met hersenletsel, waarbij sommige delen onherstelbaar beschadigd zijn. In De Hoogstraat maken deze patiënten 20 procent uit van het totale aantal verkeers slachtoffers, dat na verpleging in een zieken huis, hier komt ter revalidatie. En het is ontzettend. Allerlei stoornissen zijn moge lijk, maar hier zijn een paar voorbeelden. Een mens, jaren lang gevormd door kennis en ervaring, kan geen begrippen meer weer geven in woorden. Of hij weet, luisterend naar een ander, helemaal niet waar die an der het over heeft, hij „verstaat" de gang bare begrippen niet meer. Het lijkt alsof hij alleen zou kunnen spreken in een taal, die niet bestaat en over begrippen, die een an der niet kent. Er kan dan nog een bewust zijnsverenging optreden, waardoor de be langstelling voor de buitenwereld steeds ver der afneemt. Zo kan een huwelijk in feite ontbonden zijn een van de partners is im mers een ander geworden. Zouden zijn ge dragsstoornissen hem nog niet onherkenbaar maken, zijn totale verandering als mens doet dat wel. Is er een weg terug naar het daglicht, waarin alles er weer uitziet zoal3 het wer kelijk is? De medicus en zijn helpers kunnen hierop alleen zeggen, dat er groter mogelijkheden zijn dan enkele jaren geleden. Bij de revali datie wordt van die mogelijkheden intensief gebruik gemaakt. Maar tegelijkertijd staan in vele ziekenhuizen andere artsen bij een juist van de straat binnengebrachte patiënt. Traumatisch hersenletsel, waarbij sommige delen onherstelbaar beschadigd zijn? Het kan ook iets anders zijn. Een jonge PTT-ambtenaar krijgt 's ochtends om vijf uur een bromfietser voor de auto. Hij wijkt uit, slipt en weet de auto weer goed op de weg 'erug te brengen. Er is dus nog niets gebeurd, maar nu trapt hij in een tweede reactie op de rem, waarna de auto opnieuw slipt en ditmaal botst hij met de achterkant tegen een boom. De PTT-er slaat met zijn hoofd achterover, de rugleuning knapt af en hij blijft liggen. Het is nog zijn geluk dat men hem laat liggen tot er be voegde hulp komt en hem niet direct uit de auto haalt. Hij heeft namelijk een nekwer- vel gebroken. Ziekenhuis, vijf maanden doodstil liggen met een tractie van tien kilo. Vijf maanden, dat laat zich in drie tellen lezen, maar als je 't moet uitliggen, duurt het echt bijna hon derdzestig dagen en dan geen vin verroeren. En nu De Hoogstraat, ook alweer vijf maanden, maar nu kan hij tenminste met de rolstoel door het huis en de tuin in. Twee maal per dag loopschool, verder elektrise- ren van beide handen om daar meer leven in te brengen en rugoefeningen. Geestelijk zo- Veertigduizend kilometer dat is éénmaal de wereld rondMaar velen hoeven niet zo'n reis te maken om In een Jaar tijd die veertigduizend kilometer op de teller van hun auto te krijgen. Iemand van nog geen dertig jaar, die geregeld bij de weg is, heeft dat rondje doorgaans al een paar keer gemaakt. Drie, vier maal de wereld rond op de Nederlandse wegen, soms even de grens over, maar nooit zo ver van huis. Een avontuur van elke dag, dat al lang niet meer aanspreekt. Zomin als dat andere getal veer tigduizend nog aanspreekt: de veertigduizend ernstig gewonden, die elk jaar van diezelfde Nederlandse wegen worden gedragen. Spreken we niet van de doden, die niet meer kunnen meedoen. Ook niet van de minder ernstig gewonden, die na verloop van tijd wél weer zullen meedoen. Veertigduizend is het jaarlijks getal van de ernstig gewonden, die niet weten óf ze ooit weer enigszins normaal zullen kunnen leven. Velen van hen vechten in onze revalidatiecentra van uur tot uur, maanden en soms jaren om het zo ver te krijgen, dat er tenminste een nieuw begin komt. Er is de verwondering over het niet te bevatten gegeven, dat een verkeersongeluk altijd een oorzaak heeft. Dat de invaliditeit niet van binnenuit gegroeid is, zoals bij een ziekte, maar dat het van buitenaf is gekomen. Er is ook de verzuchting, waarom wij het normaal zijn gaan vinden om gedachteloos de weg op te gaan of juist met allerlei andere gedachten in het hoofd, die ons doen vergeten dat we elke dag op de weg bezig zijn aan wereldreizen. Dat zijn altijd reizen, waarbij je het ene ogenblik niet weet wat het volgende ogenblik zal gebeuren. De patiënten in de revalidatiecentra kunnen daarbij niet stil blijven staan, want ze hebben het letterlijk te druk met hun genezing, waar aan zij zelf krachtig moeten meehelpen. Maar zij kunnen wel iets zeggen tot de anderendie nog dagelijks op de weg zijn en die morgen het ongeluk kunnen maken of krijgen, dat zij hebben gehad. In dit geval doen zij dat vanuit De Hoogstraat in Leersum, onder meer bij monde van geneesheer-directeur, dokter A. Verkuyl. Ruim een derde deel van zijn 140 patiënten komt uit het verkeer I Met een enkel woord kan zo'n oefening worden aangeduid, maar als je 't moet doen, lijkt er geen eind aan te komen: Bijvoorbeeld: loopschool in beugel. ver gekomen, dat hij zegt „als ik na een weekend thuis, terug ga naar De Hoogstraat, doe ik dat al met het gevoel, dat ik naar mijn werk ga". Lichamelijk? niemand kan hem op dit ogenblik zeggen, hoe dat precies zal verlopen. Er is vooruitgang en daar moet je blij mee zijn. Hij is er blij mee en hij stelt zich veel voor van zijn ver dere leven. Hij wil ervoor vechten ook. Hij is nu vierentwintig jaar. log iets anders kan het zijn. Een ruggemergbeschadiging, een verscheuring van zenuwen in ledematen, alles met ver lammingen als gevolg en het kan ookeen vernieling zijn, die amputatie nodig maakt. Er is ai veel mogelijk bij de revalidatie, wat vroeger niet kon, maar hoe hopeloos lijkt het vaak in het begin - en hoeveel strijd komt er later nog achteraan. Zomaar weer één, het klinkt wat onpersoonlijk, maar het is wéér een mens uit al die duizenden. Dat meisje fietst door de stad en ze ziet nog, dat het een auto is, die haar op het trottoir smijt. Over de pijn zal zij later spre ken als over „gloeiend lood", dat haar raak te. En het staat niet alleen in boeken, dat je dan denkt „ik ga dood", ze denkt het écht. Zij blijft bij bewustzijn en moet verder den ken, alles nog op dat trottoir. Nog voordat de ambulance komt, weet zij dat ze verlamd is aan armen en benen en dan is er één ge dachte, die alle andere verdringt: Ik moet mijn verloving uitmaken. Daarna de grote leegte, waaruit geen en kele herinnering is terug te halen. Van heel ver komt later het leven terug. Maar, denkt het meisje, het leven komt alleen terug om me te zeggen, dat het voor mij verder stil zal staan. Dan blijkt dat toch weer niet waar te zijn. Het leven kan niet stil staan. Zij be grijpt het en begint het gevecht om ieder spiertje, waarvan de dokter het hoe en het waarom weet, maar dat zij alleen maar voelt. Het uur waarop iets lukt dat eerst niet ging, wordt een uur, dat in de herinne ring blijft. Totdat de herinnering misschien wordt verdrongen door een volgende aan een nog grotere overwinning. Het meisje is lang in De Hoogstraat ge weest, zij is weer thuis gekomen, is getrouwd. Maar de strijd is niet afgelopen. Als gehan dicapte zal zij die tot het einde van haar le ven moeten strijden. De wanhoop eerst, daarna de strijd en er tussendoor de overwinningen, kleine en grote. Ook de nederlagen, eveneens in het klein en in het groot. „Die revalidatie is eigenlijk een leerpro ces", zegt dokter Verkuyl, „alleen, je moet nu leren iets anders te doen. De resultaten hangen niet alleen af van de medische mo gelijkheden, maar ook van zoveel andere factoren. Je kunt een man hebben die voorzitter is van een club en die er bewust naar toe werkt, dat hij op een bepaalde dag een be langrijke vergadering zal kunnen leiden. Je kunt ook een rijke dame hebben, die niet te activeren is. Generaliseren kun je nooit, ze ker niet in deze dingen. Wel moeten we er steeds meer aan denken dat je niet alleen de patiënt moet leren zich bij zijn omgeving aan te passen, de omgeving moet ook pas send voor hem of haar worden gemaakt. Dat betekent: meer voorzieningen in bedrijven en huizen, waardoor gehandicapten zich daar kunnen bewegen. We hebben dan ook veel contacten met instanties uit de maatschappij waarin de gerevalideerden straks weer moe ten leven. Soms zijn hier vijf of zes verschil lende instanties op een dag bij elkaar om over één patiënt te spreken. Maar er zijn nog zoveel teleurstellingen bij de terugkeer In de maatschappij. Zoveel werkgevers wil len geen gehandicapte in dienst nemen om Achter de hoofdingang: niet het eindpunt, maar een keerpunt. De snelheid op de weg was 130 kilometer. Nu moeten we kruipen leren, lang voordat van lopen zelfs nog maar sprake kan zijn. Soms schijnbaar eenvoudige hulpmidde len, waaraan echter jarenlang Intensief wetenschappelijk werk ten grondslag ligt. Hier wordt hydrotherapie toegepast in het vllnderbad. w m De dag, het uur, waarop het iets beter ging dan gisteren, blijft in de herinnering. Het kan gespreksstof zijn voor een heel be zoekuur.

De Vallei | 1968 | | pagina 9