Anti-Johnson-yell schalde door Utrechtse Buurkerk JONGE JENEVER Derde wereldkruiprecord ging van een leien dakje ENORME VERKEERSCHAOS TUSSEN OCHTEN EN TIEL Wie is bang voor de grote sterke Mercedes-Benz Diesel Zand uit zee ter vervanging van afgraving Pianist Lerventhal naar Nederland (financieel) UIT DE KERKEN PARADE VAN VERBODEN LEUZEN IN DE DOMSTAD DE GRAAUWE HENGST Vrouw door Turk met stiletto in buik gestoken Studenten juichten hoogleraar toe hij rede na massale betoging tegen Viëtnam-oorlog Olielaag bedreigt strand Porto Rico 2 NIEUWE DIESELS! RIES VAN BEKKUM UIT TIEL KROOP 24 KILOMETER IN 381/2 VER Ambtenaren in Griekenland ontslagen Voor derde maal van huis weggelopen Accountant weer op vrije voeten ,de jonge van de Graauwe Hengst getipt als winner.. zet eens F 10.50 op de tien tegen een voortaan uw favoriet Niet de man die meer dan 30.000 km per jaar rijdt. Voor hem gaat dieseleconomie een rol spelen. Hij kan meester worden over de machtige Mercedes-Benz Dieselmeester over de weg. Wilt u het weten? U krijgt vrijblijvend de juiste cijfers. Wilt u het beleven? Maak zonder verplichting een proeftoer in deze zuinige, kapitale Mercedes-Benz Diesel Waar wacht u nog op? Bent u bang dat u nooit meer tevreden zult zijn met uw huidige auto? Terecht! Ervaar het zelf. Bel meteen de dichtst bij zijnd' dealer. Er wacht een Mercedes-Benz Diesel op u. 2 NIEUWE DIESELS! Voorlopig keus uit 3 typen (3 prijzen!) alle drie met de nieuwste veiligheidsvoorzieningen AUTOMOBIELBEDRIJF DE VRIES N.V. Pagina 6 MAANDAG 4 MAART 1968 9 1 T I RECHT „In ons land wordt gezanikt over het uittreden van een paar K.V.P.-leden, alsof dat belangrijk is. In Vietnam is een smerige oorlog aan de gang. Ik ben blij, dat tenminste onze studenten daartegen in opstand komen. Als onze regering ook niet snel tot actie overgaat, kan ik geen vertrouwen meer in haar hebben. Het zou voor de hand moeten liggen, dat Nederland de diplomatieke betrekkingen met Saigon verbreekt". Eert beeld van de zaterdag door stu denten in Utrecht gehouden Viëtnam- demonstratie, waarbij alle beledigende leuzen, waartegen politie en justitie tot nu toe zijn opgetreden, in optocht werden meegedragen en in spreek koren uitgeschreeuwd. Dit zei zaterdagmiddag de Utrechtse hoogleraar in de ethiek, prof. dr. J. de Graaf, in een toespraak tot ongeveer drieduizend demonstrerende studenten in de Utrechtse Buurkerk, x(jn gehoor schonk hem een daverende ovatie, ge volgd door de oorverdovende, ritmisch herhaalde yell „Johnson moordenaar". De bijeenkomst in de Buurkerk werd voorafgegaan door een verkeer-stagne- ren.de mars door de Utrechtse binnen stad. Uit het hele land waren duizen den studenten en andere jongelui naar Utrecht gekomen, om mee te doen aan een massademonstratie tegen de beper kingen van de vrije meningsuiting, te gen de klftssenrechtspraak en tegen de oorlog in Vietnam. VERGUISD US'G De studenten hadden voor het houden van deze demonstratie vergunning ge kregen. Zij mochten echter geen oprui ende leuzen meevoeren. De demonstran ten trokken er zich niets van aan. On der het toeziend oog van twintig glim lachende politiemannen, die hun vrije zaterdag aan de demonstratie moesten offeren, droegen de studenten hoog bo ven hun hoofd teksten als Johnson oor logsmisdadiger, „Delf gauw een graf voor Johnson", „Johnson is 't toch", enzovoort. PORTO RICO Bij de haven van San Juan op Poroto Rico is de zee over een grote oppervlakte met een olielaag bedekt. Dit gebeurde nadat zondagochtend vlak voor de haven de Liberiaanse tanker Ocean Eagle in tweeën brak en de toegang versperde. Het schip had 25 miljoen liter olie uit Venezuela aan boord. De oorzaak van deze scheepsramp is nog niet bekend. De gehele bemanning kwam ongedeerd van boord. Twee uur na het ongeluk dreef er al olie op de kust. De mooiste stranden van Porto Rico liggen op nog geen vijf kilometer afstand van de havenmond van San Juan. De vijftien jaar oude Eagle brak hal verwege de midscheeps achter de brug. Sleepboten snelden toe om te verhinde ren dat het voorschip op nog geen hal ve kilometer afstand van de havenin gang zou zinken. Het achterschip liep aan de grond op een zandbank aan de westelijke kant van de havenmond. LONDEN De Amerikaanse klas sieke pianist Raymond Lewenthal, die in Engeland een reeks concerten geeft en voor de tv zal optreden, komt ook naar Nederland. Hij zal concerten geven in Rotterdam, Den Haag en Eindhoven. De agenten lieten het er maar bij. Het mocht allemaal voor deze ene keer. Alleen een speciale politiefotograaf was druk in de weer met het vastleggen van alle verboden leuzen. Ook voor de fel le, ophitsende kreten en de knallende bommetjes, die de politiepaarden schich tig maakten, bleven de agenten doof. Voor het Utrechtse stadhuis las de de monstrantenleider Robert van Gemert met verhitte stem via een weigerende geluidsinstallatie een brief voor, die ge richt was aan de Utrechtse officier van Justitie, mr. W. H. Overbeek. Deze had geweigerd de brief in ontvangst te ne men. Daarna trokken de demonstranten langs het gerechtsgebouw in de Ham burgerstraat, waar het schrijven in de brievenbus werd gestopt. De briefschrijvers eisen het recht, om Johnson een oorlogsmisdadiger te noemen, temeer omdat prof. dr. B. Delfgaauw dat recht kennelijk wèl heeft. „Deze hoogleraar gaat vrijuit, terwijl studenten die raambiljetten met de tekst „Johnson oorlogsmisdadiger" ophangen, worden vervolgd", aldus de briefschrijvers. „Als u uw beleid niet ombuigt, kleeft er ook Viëtnamees bloed aan uw han den", staat in de brief aan mr. Over beek te lezen. In de Buurkerk maakte Robert van Gemert bekend, dat de demonstranten een telegram hadden verstuurd aan mi nister Polak (justitie), waarin een vrije re meningsuiting wordt geëist. Tevens werden lijsten naar de minister ge stuurd met 567 handtekeningen van mensen, die hebben verklaard Johnson een oorlogsmisdadiger te vinden. „Ik daag de minister uit al deze mensen te laten vervolgen", aldus Van Gemert. „BEWEZEN" In zijn toespraak zei prof. De Graaf: „Dat Johnson oorlogsmisdaden heeft gepleegd, is bewezen door het Viëtnam- tribunaal. Drie christelijke studenten organisaties hebben de Nederlandse re gering gevraagd een volgende zitting van het tribunaal in Nederland te mo gen houden. Er is ook geen antwoord op gekomen. Ook ik heb een onderzoek ingesteld. Ook ik ben tot de conclusie gekomen dat Johnson velgens de nor men die o.a. tijdens de processen in Neurenberg werden gehanteerd, inder daad een oorlogsmisdadiger is". Twee broers uit Rotterdam, de acht tienjarige scholier R. K. en de negen tienjarige student P. K., renden gister middag na afloop van de wedstrijd Feyenoord-Telstar in het Stadion Feyen- oord de grasmat op met een span doek waarop was geschreven: Johnson oorlogsmisdadiger volgens de rechts normen Neurenberg en Tokio". Zij wer den in de kortste keren door suppoos ten en politiemannen aangehouden. Na overleg met de officier van Justitie, maakte de recherche tegen de jongens proces-verbaal op wegens belediging van een bevriend staatshoofd. In Driebergen en Venlo heeft de po litie ook verscheidene mensen bekeurd die pamfletten met de tekst „Johnson oorlogsmisdadiger" voor hun ramen ge hangen hadden of op muren geplakt. ADVERTENTIE ADVERTENTIE KESTEREN/TIEL De 24-jarige Ries van Bekkum uit Tiel heeft tij dens het afgelopen weekeinde het wereldkruiprecord op zijn naam ge bracht. De Tielenaar kroop in 38% uur van zijn woonplaats naar Och- ten en terug, een afstand van ruim 24 kilometer. Het vorige wereldre cord was in het bezit van de Til- burger Hans Vermeulen, die krui pend een afstand van 22% kilome ter aflegde in ruim 30 uur. De Til- burger verbeterde het record van Henk Vlaanderen uit Druten, die als eerste ter wereld de kruipspon bedreef en een afstand van 18% ki lometer kroop eveneens in 30 uur. De „kruipmarsen" schijnen in ons land een rage te worden, evenals de zogenaamde Kennedy-marsen enke le jaren geleden. De nieuwe wereld recordhouder verwacht, dat nog wel enkele landgenoten een aanval op zijn record zullen ondernemen. „Maar het zal ze beslist niet mee vallen", aldus Ries van Bekkum. Duizenden mensen zijn zaterdag en zondag getuige geweest van de kruipprestaties van de Tielenaar. Zondag ontstond op de weg van Tiel naar Ochtend een groot aantal ver keersopstoppingen, die het verkeer volkomen ontwrichtten. Ries van Bekkum bleef echter kruipen en trok zich van de drukte niets aan. Zondag middag ondervond hij nogal hinder van de uitlaatgassen van de honder den auto's, die met draaiende moto ren in de bermen van de weg ston den. i „Zaterdag ben ik om acht uur uit Tiel vertrokken. Tot nu toe is het me erg meegevallen. Het ging eigen lijk allemaal van een leien dakje. Vooral de nacht ging snel om en van de kou heb ik niets gemerkt. Ik voel me op het ogenblik alleen een beetje slaperig, maar die schade haal ik wel weer in". Dit vertelde gister middag Ries van Bekkum tijdens een korte rustperiode toen hij reeds 22 kilometer had afgelegd. De stalen neuzen van zjjn schoenen vertoonden al zwakke plekken. Handen en knieën waren echter nog in uitstekende conditie en volgens de toen al nieu we wereldrecordhouder moet men het kruipen gaan zien als een nieuwe sport. Ries van Bekkum heeft zijn kruip- tocht ondernomen naar aanleiding van een weddenschap met collega's. De beloning, die hém voor de presta tie was beloofd, bedroeg duizend gulden, maar gisteravond had de nieuwe wereldrecordhouder al vele honderden guldens meer ontvangen. Tijdens de tocht stroomden namelijk spontaan de giften van bewonderaars binnen. De collectebusjes, die aan de volgauto's waren bevestigd puilden tenslotte uit. „Men kan beslist niet zeggen dat Ries van Bekkum een nutteloze prestatie heeft geleverd merkte een omstander op. De enorme verkeerschaos, die te gen het vallen van de avonid tussen Ochten en Tiel ontstond, leverde voor de politie grote problemen op. Een rij auto's van enkele kilome ters lengte legde geruime tijd het verkeer tussen Tiel en Ochten lam. Er ontstond een aantal aanrijdingen, waarbij zich echter geen persoonlijke ke ongelukken voordeden. De politie had handen vol werk om het opdrin gende publiek op afstand te houden van de ongeëmotioneerde Ries van Bekkum. Blijkbaar onvermoeid was de Tielenaar op weg naar de finish, die hij tenslotte om half elf bereikte onder luide toejuichingen van de ve le honderden belangstellenden. In een open landauer is Ries van Bekkum tenslotte door zijn woon plaats gereden. Tegen middernacht wist men in Tiel te vertellen, dat de kruiptocht de nieuwe wereldkampioen ruim f 9000,- zou hebben opgebracht. ATHENE Het Griekse bewind heeft zaterdag 650 ambtenaren ontsla gen die als niet-loyaal jegens de Griek se regering worden beschouwd. Het was de tweede zuivering binnen 24 uur. Vrijdag ontsloegen de Griekse macht hebbers 250 ambtenaren. De Griekse regering maakte voorts bekend dat tachtig politieke gevange nen op de eilanden Leros en Yiaros zijn vrijgelaten. LEEUWARDEN De Leeuwarder politie speurt naar de twaalfjarige sui kerpatiënt Dirk Jan de Jong uit Sneek, die voor de derde maal van huis is weggelopen. De jongen, die tweemaal per dag een injectie moet hebben om dat hij anders bewusteloos raakt, was zaterdagmiddag naar Leeuwarden ge gaan om een paar boodschappen te doen. MERCEDES-BENZ uw goede ster op alle wegen dealer voor Apeldoorn e.oj Apeldoorn, Amersroortseweg 15, tel. 05760-15950 Harderwijk, Thorbeckelaan 47, tel. 03410-4255 AMSTERDAM Bjj de ingang van het Noordzeekanaal in de gemeente Vel- sen komt een grote zandontziltingsfa- briek, die uniek is in de wereld en een grote ommekeer zal betekenen in zand winning zoals die tot nu toe in ons land werd toegepast. Het project komt tot stand op initiatief van de gemeente Am sterdam en het baggerbedrijf Bos en Kalis uit Sliedrecht. Dinsdag worden de contracten gete kend tussen de gemeente Amsterdam en het baggerbedrijf. Amsterdam garan deert de afname van de miljoenen ku bieke meters zand. Die zijn nodig voor de ophoging in het westelijk havenge bied. Dank zij deze garantie kunnen Bos en Kalis met het project, waarin tien tallen miljoenen guldens moeten worden geïnvesteerd, beginnen. Niet alleen Amsterdam, maar alle openbare lichamen in Nederland zullen zand van de nieuwe fabriek kunnen be trekken. Zo wordt een halt toegeroepen aan de veel gekritiseerde zandafgravin- gen, die tot nu toe nodig waren om aan de grote vraag te voldoen. Volgens het procédé van Bos en Ka lis wordt het zand uit de zee gehaald en via de ontziltingsfabriek bruikbaar gemaakt voor bouwprojecten en opho gingen. De fabriek wordt gevestigd aan de landzijde van het sluiseiland bij de IJmuider sluizen. De ontzilting ge schiedt op chemische basis. De fabriek zal voorlopig ongeveer tien miljoen ku bieke meter zand per jaar kunnen le veren. De eerste contacten over het miljoe nenproject tussen Amsterdam en Bos en Kalis kwamen tot stand via de direc teur van de dienst havens en handelsin richtingen van Amsterdam, ir. J. den Toom. VEENDAM De Turk Agop Gaze- loglu heeft gistermiddag in Veendam zijn 27-jarige vriendin F. Eefting tij dens een ruzie met een stiletto in haar buik gestoken. Zij moest worden geope reerd. Een andere Turk, die de steekpartij zag en tussenbeide wilde komen, liep steekwonden op. Hij moest in het zie kenhuis behandeld worden, maar kon later weer naar huis. Ook Agop moest naar het ziekenhuis. Hij had zich enke le malen in de buik gestoken. ZWOLLE De 50-jarige Utrechtse accountant O. is na gehoord te zijn door de Zwolse officier van Justitie weer op vrije voeten gesteld. 'De man was vorige week te Utrecht aangehou den en later overgebracht naar Zwolle. Hij wordt verdacht van verduistering van een bedrag van f 25.000, in ver band waarmee hij vorig jaar te Zwolle twee maanden in voorarrest heeft ge zeten, valsheid in geschrifte, waardoor anderen 800.000 D.M. schade hebben on dervonden, en een poging tot oplichting voor een bedrag van ongeveer 150.000 dollar. De Utrechtse politie houdt zich thans met de laatste twee affaires be zig. De aanleiding tot het ontbieden van O. op het politiebureau te Utrecht was het feit, dat hij pogingen deed naar Tanzania te emigreren. NED. HERV. KERK: Beroepen: te St. Anna Parochie: I. D. H. Dijk te Vierhuizen-Zoutkamp; te Scheveningen (vac. A. J. de Jong) (toez.): G. Zonneberg te Bunnik; te Hallum en Finkum (vac. L. A. Eijgenraam) (toez.): A. Sturm te Pesse; te Ede (toez.): J .den Besten te Huizen (N.H.); te Amsterdam (wijk Weerenkapel): W. M. van Aspe- ren te Amsterdam (Parkkerkgem.); te Amsterdam als pred. voor b.w: drs. K. Bouhuis, kand. aldaar; te Lisse (vac. S. Kooistra) (toez.): Joh. van den Velden te Dubbeldam; te Woerden (vac. J. J. Poot): C. Korevaar te Rotterdam. Beroepen: te Waddinxveen (vac. Joh. Verwelius): drs. A. Noordegraaf te 01- debroek; te Vlaardingen (vac. G. Bies- broek): J. Bogaard te Ernst. Bedankt: voor Hoogezand> dr. K. R. Smid te Veenwouden; voor Zalk en Veecaten: drs. C. G. Baart te Nieuw- poort; voor Den Dolder (vac. P. Hete- brij) (toez.): A. J. de Bue te Makkum; voor Noordoostpolder (wijkgem. Bant- Rutten) (toez.): drs. A. Stegenga té Via- nen. Bedankt: voor Oldebroek (toez.): C. van Bart te Putten. Geref. Kerken: Beroepen: te Box-Hill (Victoria, Austra lië): W. B. den Brave te Dandenong, v.h. pred. te Dordrecht; te Bunde (Did.): D. Averes, kand. te Osterwald; te Veenhuizen: I. van Til. laatstelijk pred. bij de Geref. Kerken Vrijgem. te Haulerwijk. Bedankt: voor Murmerwoude: J. W. Bats te Marknesse. Vrjje Evang. Gem.: Beroepen: te Amsterdam-Zuid: J. Ver boom te Dordrecht.

De Vallei | 1968 | | pagina 6