Veenendaals dagblad Margarinefabrikanten door boter bedreigd Demonstratieve optocht van medestanders V.S. Bulten Willem-Alexander ontving wereldpers Rhodesische rechter dient ontslag in Nasser: Ver. Staten ten onrechte beschuldigd Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Zware slag bij Toey Hoa Deventer mag niet over de IJssel o Mr. Cals trad uit „Groep van Achttierr Groeiend overschot door grote melhproduktie in EEG-landen Onbarmhartige Hag enaars gehekeld Stuurman verdronken Jongen te Lobitli onder auto WEER PROCES TEGEN TEVEEL Geschil over doodstraf Ian Smith mag Amerika niet in Geen luchtsteun aan Israël Haagse politie versterkt met Marechaussee Pueblo-bemanning schrijft Johnson Politieke onrust in Panama MEER WIND j OVERLEG ZATERDAG 16 MAART IN DEIS HAAG Snecuwhei VANGRAIL BEVEILIGING AMBASSADES VERWORPEN TER VAN Bur voer redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.* bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 5 MAART I968 - 42e JAARGANG no. 55 SAIGON Bij de Zuidviëtnamese kustplaats Toey Hoa, 400 km ten noordoosten van Saigon zijn Ameri kaanse parachutisten gisteren Zuid viëtnamese regeringstroepen te hulp gekomen, die door de Viët-Cong wa ren aangevallen. De gevechten duur den de hele dag. 206 Viët-Congstrij- ders werden gedood. De Amerikanen verloren vijf man. Zestien Amerika-, nen werden gewond. Over verliezen aah de kant van de Zuidviëtnamese troeepn is niets bekendgemaakt. Verder naar het noorden werden 59 Noordviëtnamezen gedood bij een tref fen met Amerikaanse infanteristen. Achttien Amerikanen werden gewond. Op 20 km ten noorden van Saigon werd een commandopost van een Zuid- viëtnamees infanteriebataljon aange vallen. .Hierbij werden 42 Viët-Cong- strijders gedood, aldus Zuidviëtnamese mededelingen. De eigen verliezen wer den „licht" genoemd. Enkele kilometers van het vliegveld Tan Son Nhoet bij Saigon werden drie Amerikanen gedood en twaalf gewond toen de Viët-Cong eenheden infanterie onder vuur nam. De Viët-Cong moest het veld ruimen met achterlating van tien lijken. Zuidviëtnamese regeringstroepen hebben maandag op drie km van Hoe-é in het uiterste noorden, een ge heime wapenopslagplaats ontdekt, die onder meer voor een ton TNT-spring- stof van Pools fabrikaat bevatte. Het Noordviëtnamese persbureau heeft bekendgemaakt, dat. Noord-Viët- nam en Italië officiële "besprekingen hebben gevoerd over een oplossing van de oorlog in Viëtnam. De Noordviëtnamese ambassadeur in Tsjechoslowakije heeft onlangs ge sproken met de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fanfani. Tij dens deze besprekingen had de ambas sadeur Phan Van Soe het Noordviëtna mese standpunt over een oplossing van de kwestie-Viëtnam kenbaar gemaakt. DEN HAAG De Nederlandse vet-, margarine- en olieindustrie voelt zich bedreigd door de boter. Op 1 april dreigen de voorraden boter te zijn opgelo pen tot ongeveer 150.000 ton waaraan elk jaar nog eens veertigduizend ton zal worden toegevoegd. Oorzaak is dat de E.E.G.-landen meer melk produ ceren dan de 170 miljoen burgers kunnen drinken of aan boter kunnen eten. De fabrikanten van margarine, vet en olie voelen zich op drie manieren in het nauw gedreven: 1. De vrije invoer van hun grondstof fen dreigt te worden beperkt, waar door de prijzen zullen stijgen. 2 In Brussel wil men met een subsi die van vier tot zes gulden per kilo de boteroverschotten op de vetmarkt zien te slijten. 3. Sommige landen streven naar een heffing op de margarine, die aan het zuivelbeleid ten goede zou moe ten komen. Een bezorgde voorzitter van het pro- duktschap voor Margarine, Vetten en Oliën, de heer A. Pierhagen, waar schuwt in een brief aan de Staten-Ge- neraal ook voor de gevolgen voor de afzet van grondstoffen door de ontwik kelingslanden. Het schap vreest, dat de bescher mende maatregelen zullen leiden tot: een sterke verhoging van de prij zen van voedingsvetten zoals margari ne een aantasting van de Nederlandse industrie, die ondanks felle concurren tie nog steeds de eerste plaats in de wereld inneemt bij de uitvoer van ver edelde vet- en olieprodukten de aantasting van de centrale plaats die Rotterdam in de internatio nale handel in oliezaden, vetten en oliën inneemt. De heer Pierhagen erkent in zijn brief wel, dat er moeilijkheden zijn, maar hij vindt niet dat zij mogen wor den afgewenteld op een andere be drijfstak. Bovendien wordt de oorzaak van de problemen dan niet weggeno men en dat is de hoge prijs voor melk en de omzetting van het teveel van melk in boter. De moeilijkheden wor den slechts verschoven. AMSTERDAM Het Comité Ne derland Vrij wil volgende week zater dag in Den Haag een grote demonstra tieve optocht houden om solidariteit te betuigen met de Amerikaanse politiek in Viëtnam. De demonstratie zal om twee uur beginnen op het Malieveld. m Er zullen Amerikaanse vlaggen wor den meegedragen en leuzen in de En gelse taal. Men wil uiting geven aan ge voelens van medeleven met de Ameri kanen die, zo zegt het comité onvoor stelbare offers brengen ten behoeve van de vrijheid van Zuid-Viëtnam. Het comité wil zorgen voor tegenwicht tegen de (anti-Amerikaanse) propagan- dagolven, die over ons heen komen en die een, aldus het comité, vertekend Corns mogen we onze Erica carnea echt deze naam geven qn dan is het een dubbel mooi gezicht: de win terharde pol bij het vogelvijvertje, waarvan de bloemknoppen zich reeds in de herfst vormden, staat met de tooi van vleeskleurig rood middenin de sneeuw lustig te bloeien. Daaraan kun je zien, dat het oorspronkelijke vaderland in de bergen ligt van de Alpen tot de Balkan); de plant laat zich rustig door een pluizig manteltje omhullen en zelfs als dit korsterig bevroren raakt, deert dit het tere klokjesbloeisel niet. Wel hebben de meeste erica's een hekel aan kalk in de grond, maar carnea verdraagt haar juist aardig goed. Zo kunnen wij het plezierig met onze erica vinden en vooral indien ze na de bloei wordt ingesnoeid, verblijdt ze ons soms al in januari met een vrolijke kleur in de hof. Er zijn allengs ettelijke honder den soorten dophei voor tuin en kamer bekend geraakt, want de vlijt der kwekers kent geen grenzen; zij werken vooral met Z. Afrikaans materiaal, want vooral ddór zijn de erica's in heems. Wij hebben natuurlijk de ge wone dop- of fijne heide in het wüd, doch die bloeit pas omtrent de zo mervakantie. In Frankrijk komt een zonderling voor, de „briar" of „bryère" met keiharde wortelknoesten, die door het hoge kiezelzuurgehalte zo weinig brandbaar zijn, dat ze alom toegepast materiaal voor koppen van tabakspij pen vormen. 5-3-1968 A. B. WIGMAN beeld geven van de werkelijke gevoe lens die in Nederland leven. Het comité is 17 februari opgericht door een aantal mensen, die waren ge troffen door hetgeen de Haarlemmer H. de Oude in Den Haag was overko men. Deze man was tijdens de debat ten in de Tweede Kamer over Viëtnam de enige betoger voor de Amerikanen. Hij werd toen gemolesteerd door jon gelui die anti-Amerikaans waren. De heer De Oude is secretaris van 't comité geworden. Voorzitter is de Alk maarder J. Bogaards, een (militaire) oorlogsinvalide. In een comité van aan beveling zitten onder andere de Am sterdamse hoogleraar prof. dr. S. Zui- dema en dr. J. Zeegers, die voorzitter is van de Christen-democraten Unie. Aan het einde van de demonstratie in Den Haag zal aan de Amerikaanse am bassadeur een manifest worden over handigd, waarin sympathie met de Amerikanen wordt uitgesproken. Bij 't ministerie van Buitenlandse Zaken zal een brief worden afgegeven, waarin waardering voor het beleid van minis ter Luns tot uiting wordt gebracht. DEN HAAG De Haagse politie heeft een achttal muurkranten verwij derd, die zondagmorgen in de Piet Ileinstraat werden aangetroffen op pan den in de buurt van het kamerverhuur bedrijf, dat 14 dagen geleden uitbrand de en waarby twee mensen omkwamen. De affiche vermeldt: „Muurkrant. Be richt aan Christenen van de Piet Hein- straat. Dank zij uw medeleven en team geest twee verkoolde lijken. Laat u het hierbij?" Bij dé brand in het pand kwamen de 26-jarige Oswin Martina en diens 16- iarige broer Boy om het leven. Politie- en brandweermensen stonden die nacht verbaasd, dat ook al stond het ka merverhuurbedrijf ongunstig bekend de omwonenden de gedupeerden letter lijk en figuurlijk in hun hemd en in de kou lieten staan. ANTWERPEN In de haven van Antwerpen is maandagavond de 39-ja rige Nederlander W. van de Waal om het leven gekomen. Hij was stuurman van het 280 brt metende motorschip „Ajax", dat in de haven door nog niet bekende oorzaak brak en vervolgens zonk. De heer Van de Waal verdronk. Vier havenarbeiders, die in het water i terecht kwamen konden worden gered. LOBITH Maandagmorgen om kwart voor negen is op de Schraven- waardsedijk nabij de kazerne van de Kon. Marechaussee de tienjarige Jan Ruks bij een verkeersongeval omge komen. De jongen was met de fiets op weg naar school en werd door een vrachtauto aangereden. Het kind was op slag dood. De bestuurder van de vrachtauto is na het ongeluk doorgere den. Het ongeluk gebeurde op ongeveer honderd meter van de ouderlijke woning van de jongen. De rijkspolitie te Her wen en Aerdt verzoekt de bestuurder van de vrachtauto de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de man niets van het ongeval heeft gemerkt zich met haar in verbinding te stellen, (tel. 08365- 280). HILVARENBEEK Maandagavond omstreeks half zeven is de 18-jarige mej. C. Damen uit Hilvarenbeek bij een aanrijding om het leven gekomen. Het meisje reed op haar fiets op de Til- burgseweg, toen zij werd aangereden door een busje, dat na in de slip te zijn geraakt, op het fietspad langs de linker rijbaan terecht kwam. DEN HAAG Bij het oversteken is gisteravond de 63-jarige mevr. T. Pie- terse-van Ewijk uit Den Haag door een autobusje aangereden en zwaar gewond. De vrouw overleed korte tijd later in een ziekenhuis. AMSTERDAM Doordat de bestuur ster van een personenauto geen voor rang verleende aan een andere auto is gisteravond bij een botsing in Amster dam de achttienjarige S. Karsten om het leven gekomen. Drie mensen werden ernstig gewond. HAARLEM De 21-jarige R. de Rid der uit Haarlem is gisternacht omge komen toen hij met zijn auto op de wes telijke rondweg in Haarlem tegen een andere auto botste na een vangrail te hebben geraakt. De bestuurder van de andere auto kreeg een shock. JJ/j was eerst in bad geweest, hij had een beetje gegeten en ge slapen en toen gebeurde het: prins Willem-Alexander van Nederland, vakantievierdertje in een beetje mist en veel sneeuw in hei Oostenrijkse plaatsje Lech, die een rendez-vous had met allemaal filmende, fotogra- fetende en „Wat lief" roepende vol- j wassenen. Onder de ptyrn :'s waren ook prins Bernhard en prins Claus. Prins Willem-Alexander op de arm van zijn moeder, het prinsje op zijn Hindeloper slee, het prinsje op hel balkon voor Hotel Post, het prinsje dat keek alsof hij het al lang alle- j maal doodgewoon vond. Het kon gisteren allemaal in Lech, waarover een speciale medewerker u elders in dit nummer meer vertelt in zijn verhaal: „Eerste officiële optre denvan Willem-Alexander". Een nieuw proces in Berlijn tegen twee ledèn van de zg. Westberlijnse „gruwelgemeenschap", Fritz Teufel en Rainer Langhans (links) is gisteren tijdelijk geschorst. De beide verdachten moeten zich verdedigen tegen de beschuldiging brandstichting te hebben uitgelokt. SALISBURY Een rechter van het hooggerechtshof in Rhodesië heeft gis teren zyn ontslag ingediend. Hy wilde voor het ogenblik zyn overwegingen niet bekend maken. Intussen protesteerde een van zyn collega's in het openbaar tegen de weigering van het hof van beroep om een tydelijk verbod uit te vaardigen voor het te rechtstellen van drie negers die ter dood waren veroordeeld, voordat ruim twee jaar geleden het blanke bewind onder premier Ian Smith zich van Engeland losmaakte. Het drietal wilde in beroep gaan bij de „privy council". Het hof van beroep zag geen reden de opschorting van de executies te ge lasten, nadat de regering in Salisbury had laten weten, dat het zich niet zou storen aan een eventuele uitspraak van de Britse „privy council" over het lot van de drie veroordeelden. De verdedigers van de drie negers doen nog een poging om het leven van hun cliënten te redden. Voor twee van hen die indertijd ter dood werden ver oordeeld voor het gooien van een ben zinebom die aan een blanke automobi list het leven kostte, wordt beroep aan- WASHINGTON De Amerikaanse autoriteiten hebben de Rhodesische premier Ian Smith een visum voor de Verenigde Staten geweigerd, zo heb ben functionarissen bekendgemaakt. Smith wilde het land bezoeken om on dermeer te spreken op de universiteit van Virginia. Hij was daartoe uitgeno*- digd door de studenten. Volgens de functionarissen was het ministerie van Buitenlandse Zaken tot dit besluit gekomen, nadat de Engelse regering had meegedeeld dat Smith niet over een geldig Brits paspoort be schikt. De Verenigde Staten beschou wen de Britse regering als de „inter nationaal erkende soevereine autori teit in Zuid-Rhodesië", en aangezien de Verenigde Staten het bewind van Smith niet erkennen wordt een paspoort van dat bewind niet beschouwd als een gel dig reisdocument, aldus de functiona rissen. DEVENTER De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning is van oordeel, dat een oostelijke uitbreiding van Deventer de voorkeur verdient boven een westelijke. Op grond van dit oordeel heeft de minister van Binnenlandse Zaken be sloten geen medewerking te verlenen aan de door Deventer gewenste „sprong over de IJssel". De bestuurlijke conse quentie van deze beslissing is, dat een aanvang gemaakt zal worden met de in de Gemeentewet voorgeschreven grenswijzigingsprocedure, met als uitgangspunt het voorstel tot opheffing van de gemeente Diepenveen en toede ling van haar grondgebied aan de ge- mente Deventer en Bathmen. WASHINGTON De Egyptische president, Nasser, heeft toegegeven dat hij vorig jaar Amerika ten onrechte ervan had beschuldigd, dat het lucht- dekking had gegeven aan Israëlische vliegtuigen die de Egypti sche luchtmacht op de grond totaal vernietigden. Nasser bekende zijn ongelijk in een vraaggesprek met de hoofdredacteur van het Amerikaanse tijdschrift Look, William Attwood. Er was sprake ge weest van een misverstand als gevolg van argwaan en onjuiste voorlichting aldus Nasser. De achterdocht was ontstaan toen Amerika voor het uitbreken van de Israëlisch-Arabische oorlog in juni vo rig jaar Cairo had gewaarschuwd zich te matigen. Bij het begin van de ge- vechten op 6 juni kwamen in Cairo be richten binnen over V.S.-vliegtuigen die van zee uit aanvielen. Egypte trok daaruit de conclusie dat de toestellen niet alle uit Israël afkom stig konden zijn. Toen koning Hoessein van Jordanië bovendien meldde dat zijn land door vierhonderd vliegtuigen werd aangeval len gaf Egypte een verklaring uit waarin het zei dat de Verenigde Sta ten Israël steunden. Israëlische veiligheidstroepen hebben in het noordelijke deel van de strook van Gaza een uitgaansverbod afgekon digd in verband met de dood van twee functionarissen van de nationale wa terleidingmaatschappij, die zondag met een jeep op een landmijn reden. getekend bij het hooggerechtshof, ter wijl voor de derde man die veroor deeld was voor een niet-politieke moord op een Afrikaanse leider, gratie wordt gevraagd. Zoals gemeld heeft koningin Eliza beth zaterdag de drie doodvonnissen in levenslange gevangenisstraf gewijzigd. Het bewind van Ian Smith heeft hier nog niet op gereageerd. Gisteren werden in Salisbury vier ne gers ter dood veroordeeld, omdat zij eind vorig jaar met wapens het land zouden zijn binnengekomen. Dit is sinds kort een misdrijf waarop automatisch de doodstraf staat. Het Rhodesische hooggerechtshof heeft de beroepen verworpen van zeven ter dood veroordeelde rebellen. Zij be hoorden tot een groep van 22 man die het land illegaal waren binnengekomen en in botsing kwamen met Rhodesi sche veiligheidstroepen. De zeven wer den op 9 november veroordeeld wegens moord op een soldaat en een korpo raal, beiden Afrikaanse Rhodesiërs, en wegens verboden wapenbezit. DEN HAAG Het Haagse politie korps is met vijftig man van de Ko ninklijke Marechaussee versterkt. De ze bijstand is verleend voor de bevei liging van ambassades en residenties van ambassadeurs in Den Haag tegen bomaanslagen en vernielingen zoals in het afgelopen weekeinde in Den Haag zijn voorgekomen. Burgemeester Kolfschoten had mi nister Beernink (Binnenlandse Zaken) om deze bijstand gevraagd. Hij meen de dat de sterkte van het Haagse poli tiekorps niet toereikend was om de meer dan tweehonderd vestigingen van ambassades en kantoren van het corps diplomatique ai;doende te be schermen. Deze mening werd gisteren bevestigd toen bleek dat ondanks de extra bewa king toch was ingebroken in de kanse larij van de Spaanse ambassade aan de Bezuidenhoutseweg. TOKIO Het Noordkoreaanse pers bureau meldt dat de opvarenden van 't Amerikaanse afluisterschip „Pueblo", dat op 23 januari door Noordkoreaan se oorlogsschepen werd opgebracht, in een open brief president Johnson heb ben gevraagd, aan Noord-Korea ver ontschuldigingen aan te bieden en zo hun vrijlating te bevorderen. De Ame rikaanse president bestudeert op het ogenblik de brief. DEN HAAG Oud-premier mr. J. M. L. Th. Cals zal niet meer deelne men aan het overleg tussen KVP, ARP en CHU in de zogeheten Groep van Achttien. Mr. Cals behoort tot de radi calen, die trouw zijn gebleven aan de KVP. De oud-premier liet weten, dat hij de Groep van Achttien oorspronkelijk als studiegroep beschouwde. Het gesprek in deze groep kreeg allengs echter meer een politiek karakter. Met het oog op zijn voorzitterschap van de Staatscom missie voor de herziening van de Grondwet en de Kieswet wil mr. Cals echter liever buiten de openbare poli tieke discussie blijven. Mr. Cals heeft overigens sinds no vember van het vorige jaar al geen ver gadering van de Achttien meer bijge woond. In Eindhoven is gisteren het eerste actiecentrum opgericht van de nieuwe politieke partij van de Radicalen. Onder de initiatiefnemers, afkomstig uit verschillende delen van de provin cie Noord-Brabant, zijn zowel mensen van protestantse als van katholieke huize, die zich in de huidige politieke partijen niet meer thuis voelen. Zij hebben zich in een actiecentrum verenigd, waarvoor voorlopig als woordvoerder zal optreden mevrouw J. van Heijden-Knol uit Eindhoven, oud lid van de Tweede Kamer. PANAMA De regering van Pana ma heeft gisteren haar ontslag inge diend nadat overeenstemming was be reikt over de vorming van een zaken kabinet. President Marco Robles had eerder op de dag al met de komst van een dergelijk kabinet ingestemd. Hij deed dit naar aanleiding van beschuldigin gen dat hij zich, in strijd met de grondwet, met politiek zou hebben inge laten. De „Nationale unie", waarin vijf oppositiepartijen zich hebben ver enigd en die de meerderheid in het par lement heeft, neemt het Robles kwa lijk, dat hij steun zou hebben verleend aan de regeringskandidaat bij de over ruim twee maanden te houden presi dentsverkiezingen. Robles is ook be ticht van het misbruiken van staatsgel den. O ondom een hogedrukcentrum op de J Atlantische Oceaan circuleren de- pressies via IJsland naar het Oostzee- gebied. Een hiervan trekt via Noor- J wegen naar het zuidoosten, daarbij 5 vrij vochtige lucht voor zich uit- stuwend, waardoor er bij ons veel bewolking voorkomt. Het koufront van bovengenoemde storing zal in de komende nacht met enige regen over ons land trekken, waarna ons met een naar noordwest j ruimende wind iets koudere en dro- j gere lucht zal bereiken. Daar het er naar litziet, dat deze depressie dieper wordt dan zijn voor- gangers en de luchtdruk bij Engeland flink zal gaan stijgen, zal er boven de Noordzee een noordwestelijke tot t noordelijke stroming ontstaan. In de hiermee aangevoerde onstabiele lucht zullen zich enkele buien ontwikkelen, terwijl de wind toeneemt.

De Vallei | 1968 | | pagina 1