Opstand in Durham zonder geweld bedwongen eet 'n appel! Over de Opnieuw druk op pond sterling Instrument uit Leiden in kunstmaan OGO-5 Kwetsbaar Bonaparte vinaion Super ZEEM Geteld op een receptie De Gaulle: Johnson is een cowboy snoep verstandig: Bij na 60 miljard voor verbetering volksgezondheid Bismarck kocht Lodewijkll om Fransen weigeren steun aan V.S. Wellicht toch „doorlichting in strokarton industrie Met Velpon zie je er geen barst van. CEtaülMir Velpon Weer waarschuwing Russen aan Amerika 9 Éfct JOHNSON VRAAGT: SMALLE GANG GARANTIES OVERMEESTERD die móéten wel goed zijn HOOFDPIJN P0EDERScrb> KIESPIJN poeders HOEST poeders werken GRIEP poeders verrassend Gratis prachtige kleurenplaatjes VAN NELLE AFTERNOON THEEBUILTJES Even onder officiële koers P rooi periode al begonnen WANTROUWEN GROTE KANS ONHANDIG PARIJS KEIJZER TAPIJT een ^^nkaloni tapijt KAMERBREED TIMES TE KOOP IN PRAAG IIÏSEKT ORDE OP ZAKEN gaat jaren mee pLASTic koker DINSDAG 5 MAART 1968 GEVANGENEN WEER IN DE CEL Van onze correspondent t ONDEN Nog voor middernacht is er gisteravond een einde gekomen aan de opsiand in de gevangenis van Durham in Engeland. De 21 ge vangenen die zich zondagmiddag hadden opgesloten in de kapel en in een kantoor in de vleugel van het gebouw kwamen tevoorschijn. Er is geen ge weld gebruikt. Een voor een werden zij naar hun cellen teruggebracht. ADVERTENTIE WASHINGTON President Johnson heeft het Amerikaanse Congres gis teren voorgesteld 15,6 miljard dollar (bijna zestig miljard gulden) uit te trekken voor de verbetering van de .volksgezondheid. Hij legde het Congres een program ma voor met „vijf nieuwe grote doel stellingen": beperking van de kinder sterfte, verbetering van geboorterege ling, meer personeel voor de gezond heidsdienst, drastische beperking van het aantal verkeersongelukken en be strijding van hoge kosten voor medi sche verzorging. ADVERTENTIE 2 Freules, 3 generaals, 4 BVD'ers, 16 parelcolliers (2 echte) en 24 pakken Friendchips (24 echte). U weet wel: die nieuwe onweerstaan baar lekkere tasttoe-traktatie van snack-expert Smiths. Nieuw! Met véél kraak en smaak! BONN Het Duitse Keizerrijk anno 1871, uitgeroepen in de Spiegelzaal van Versailles, berustte op.omko perij. Tot deze slotsom komt prof. R. Nöll von der Nahmer in zijn boek over Bismarcks geheime miljoenen. Lodewijk II, de koning van Beieren, voelde er weinig voor zijn soeverei niteit op te geven en Wilhelm I te er kennen als keizer van heel Duitsland. Maar de geestelijk labiele koning was vrijwel bankroet en zwichtte toen Bis marck hem 5,2 miljoen goudmarken bood, een voor die tijd astronomisch bedrag. Prof. Nöll ontdekte in het Rijksarchief te Koblenz het dagboek ,van de toen malige Pruisische gezant in de Bei erse hoofdstad München en staaft zijn theorie met onthullingen uit dit docu ment. Bismarck haalde zijn geheime miljoe nen uit het in beslag genomen ver mogen van enkele Duitse vorstjes, die door Pruisen onder de voet waren ge lopen. De ijzeren kanselier gaf daar uit steekpenningen en andere dou ceurtjes aan allerlei* politieke figuren en hij financierde persoonlijke hob by's, zoals de zeewering van het wad deneiland Norderney. Toen keizer Wilhelm II hem tenslotte aan de dijk zette, nam Bismarck nog vlug 231.000 mark mee, waarvan de besteding nooit is opgehelderd. DEN HAAG De laatste verdachte in de grote zedenmisdrijven, die de vorige week in Den Haag waren ont dekt, is zaterdag aangehouden door de Haagse politie. Het was de twintigjari ge dienstplichtige militair D. H. N., die thuishoorde op de marinebasis in Den Helder. Dertig uur lang heeft het drama in de gevangenis geduurd. De 21 mannen, die in de door hen bezet gehouden ver trekken alles kort en klein hadden ge slagen. behoren tot de gevaarlijkste misdadigers van Engeland. Met nog drie anderen, die rustig in hun eel zijn gebleven, zitten ze in een uiterst streng bewaakte vleugel van de gevangenis van Durham. Daar zitten beruchte kindermoordenaars, zoals Ian Brady van de zgn. heidemoorden. een man die drie Londense rechercheurs om het leven heeft gebracht, een van de bekende treinrovers die dertig jaar gevangenisstraf hebben gekregen en twee broers die naam hebben gemaakt tijdens een periode van terreur en af persing door een beruchte bende uit de Londense onderwereld. Geweld is er niet gebruikt om de op stand van de 21 te breken. Dat kan ook heel moeilijk omdat er alleen een heel smal gangetje naar het deel van de ge vangenis leidde waarin ze zich hadden opgesloten. Deze vrijwillig gekozen opsluiting was bedoeld als protestdemonstratie tegen een reeks nieuwe maatregelen die gis teren van kracht waren geworden in de gevangenis. Ze moeten voortaan hun eigen afde ling schoonhouden. Daar hebben ze geen zin in, evenmin als in het maken van schorten, hemden, muskietennetten en overalls. Ze willen smeedijzeren voorwerpen maken. Ondanks herhaalde aanmaningen van de directeur weigerden de 21 mannen gisteren hun verzet op te geven. Eerst moesten ze de garantie krijgen dat hun eisen worden ingewilligd. Bovendien eis ten ze dat er geen politiehonden in de gevangenis zouden zijn als ze uit de verwoeste kapel zouden komen. Ook wilden ze dat de bewakers, die klaar stonden om hen in te rekenen, niet zou den zijn uitgerust met knuppels. Door middel van de telefoon in het kantoor van de adjunct-directeur heb ben de gevangenen twee gesprekken kunnen voeren voordat de lijn werd af gesneden. Het eerste gesprek was met een krant en het tweede met een fami lielid van een van hen, met een ver zoek aan een Londens advocatenkan toor om te bemiddelen. Het gangetje naar de kapel en het kantoor wordt afgesloten door een deur. De sleutel daarvan kregen de gevange nen zondag te pakken door een bewa ker te overmeesteren. Het is mogelijk dat ze een klein voor raadje eten mee naar binnen hadden gesmokkeld. Om aan drinkwater te ko men hadden ze waarschijnlijk de ver warmingsradiatoren ontkoppeld. Er zitten in Durham 731 gevangenen met inbegrip van deze zeer zware jon gens. In de rest van de gevangenis was het volkomen rustig. NEW YORK „Johnson is een cow boy" vindt president Charles de Gaulle, „en dat zegt wel alles. Als hij niet had bestaan, hadden we hem moeten uit vinden". Deze en andere uitgesproken meningen van het Franse staatshoofd zijn te vinden in een nieuwe biografie over de Gaulle, die volgens het Ameri kaanse weekblad Time volgende maand in Frankrijk verschijnt. De schrijver van het boek, dat Le Général heet, is Pierre Galante, een redacteur van het Franse tijdschrift Paris Match die familieleden en ken nissen van de Gaulle heeft onder vraagd. Galante citeert zijn president over diens Amerikaanse collega als volgt: „Als hij (Johnson) in Europa zou zijn geboren, zou hij er niet zijn geble ven, maar naar Afrika zijn vertrokken om er waterbuffels te schieten of naar Amerika om er goud te zoeken. Maar omdat hij nu eenmaal is geboren in het land van de ranch en de Colt, heeft hij zichzelf opgewerkt tot sheriff. Hij is een légionair, een militair die zijn strepen heeft verdiend, de een na de an der. Hij doet me denken aan Bernadotte (Franse maarschalk die koning Char les XIV van Zweden werd), een ser geant die werd gekroond. Een efficiënt man zonder stijl. Ik hou toch wel van Johnson. Hij doet namelijk niet eens de moeite net te doen of hij denkt. Roo sevelt en Kennedy droegen maskers die het ware gezicht van Amerika be dekten. Johnson geeft het juiste beeld van het land. Hij laat het zien zoals het is: ruig en ruw", aldus de Franse ge neraal. BRUSSEL (ANP) Frankrijk wenst niet dat de Europese Economische Ge-, meenschap eenzijdig Amerika steun verleent bij herstel van het evenwicht op de Amerikaanse betalingsbalans. Minister De Block (economische za ken) meent dat Europa iets moet doen, al was het maar om te voorkomen dat de Amerikanen maatregelen nemen, die nog grotere offers van de Europese handel vragen. Hij steunde Duitsland in het voorstel versneld de invoerrechten te verlagen. Frankrijk bleef onverbiddelijk in de Europese ministerraad: „De Amerika nen zijn zelf verantwoordelijk voor hun moeilijkheden". De Europese Commis sie zoekt nu toch naar een uitweg. UTRECHT De ondernemers in de strokartonindustrie overwegen nu toch in te stemmen met een doorlichting van hun bedrijfstak. Lang hebben zij geaar zeld. omdat niet tot de strokarton beho rende bedrijven niet in 't onderzoek be trokken wensten te worden. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft zich in zijn blad „De Gids" ge keerd tegen de weigende strokartonfa brikanten: „Ze zijn te benauwd voor el kaar en voor de buitenwereld om de cij fers op tafel te leggen. Zij voelen zich stuk voor stuk baas in eigen huis en willen koste wat het kost hun eigen gang blijven gaan". Als gevolg van de verscherping van de concurrentie moesten vorig jaar 200 man worden ontslagen. Er werken nu nog 3.000 man in deze bedrijfstak, maar twee fabrieken hebben al aangekondigd te zullen sluiten. Dan zullen 273 mensen op straat komen te staan. ADVERTENTIE I'PHÏLÏPSBATTÊRÏ JEN I ADVERTENTIE De gevangenis van Durham, waarin enkele van Engelands grootste boeven huizen. De opstandige gevangenen hadden zich zondag verschanst in de kapel en een kantoor, terwijl de overige veroordeelden naar de televisie keken. Zonder dat er geweld werd gebruikt hebben de „opstandelingen" zich gister avond aan de gevangenisleiding overgegeven. ADVERTENTIE 95 cent B ij elk doosje Van Nelle theebuiltjes vindt u een plaatje. Historische automobielen in rijke kleuren. Leuk om te sparen. Vraag het album aan. Goed verzorgd, met interessante iiicbiici tekst bij elk plaatj e. |lj« Van onze correspondent r ONDEN Hoewel de Britse goud- en dollarreserves over i'ebruari zijn toegenomen, daalde de koers van het pond sterling gisteren tot onder de pariteit van 2,40. Dank zij steun van de Bank van Engeland kwam er later weer wat herstel boven de 2,40. maar de druk bleef de hele dag ge hand haafd; er werd weer op zeer grote schaal goud gekocht. CAPE KENNEDY (Reuter) Voor het eerst, na ruim tien jaar ruimtevaart, bevindt zich een in Nederland uitgedacht wetenschappelijk instrument in de wereldruimte. Het Nederlandse instrument dient voor het opsporen van elektronen in de kosmische straling. Het is ontworpen door de Werkgroep Kos mische Straling in Leiden en vervaardigd in de Verenigde Staten. Het bevindt zich, samen met 24 andere wetenschappelijke instrumenten, in de Amerikaanse kunstmaan OGO-5. die gisteren, na een goed geslaagde lancering op Cape Ken nedy, in een zeer langgerekte baan om de aarde werd gebracht. tiet communistische offensief, dat ruim vier weken geleden los barstte, heeft niet alleen de militaire en pasificatiesituatie gewijzigd en de politieke structuur van de Zuidviët- namese natie op een zware proef ge steld, maar ook een nieuwe bedrei ging voor de Zuid-Viëtnamese eco nomie teweeggebracht. Er is een nieuwe inflationaire druk ontstaan. De regeringsuitgaven zul len stijgen. Inning van de belastin gen zal nog moeiljker. worden, de importeurs die de afgelopen maand zware verliezen hebben geleden zijn voorzichtiger geworden. Nadat de prijzen in de steden tijdens de aan val omhoog waren geschoten, dalen ze nu langzaam, maar ze zijn nog een stuk verwijderd van het peil van voor het offensief. Benzine, voedsel en andere dagelijkse behoeften zijn er wel. maar in de ste delijke gebieden is de verdeling een moeilijk probleem. Veel zal afhangen van de mogelijkheid, of in de uiterst kwetsbare steden weer enige mate van veiligheid kan worden hersteld. Blijft de veilig heidstoestand onveranderd of wordt ze slechter, dan kunnen de gevolgen, gepaard gaande met politieke moei lijkheden, ernstig worden. Deeds voor het offensief waren de economische problemen bijzon der zwaar. Terwijl de prijzen stegen, bleven de salarissen voor velen, voor al voor de ambtenaren, laag. Dit gaf op zichzelf nieuw voedsel aan de cor ruptie op laag niveau. Vele mensen gaat het door de toevloed van Amerl- Prof. dr. H. C. van de Hulst, de lei der van de Werkgroep Kosmische Straling, had gisteren in Leiden telefo nisch contact met drs. B. Swanenburg en*ir. J. Burger, die op.Cape Kennedy als vertegenwoordiger van de werk groep de lancering mee hadden helpen voorbereiden. „Wij kregen de mede deling". vertelde hij ons gisteravond, „dat de OGO-5 vrijwel in de vooraf berekende baan terecht was geko men". Vanmorgen is het Nederlandse in strument bij wijze van proef al voor her eerst ingeschakeld. De OGO-5 is al door de Van Allengordels heen (de ADVERTENTIE De onzekere toestand op de buiten landse valutamarkt bleef vooral voort duren door het zwijgen van Zuid-Afri- ka. De verwachte ontkenning dat dit land zijn goudverkoop van Londen zou overplaatsen naar Frankrijk, zoals ge ruchten tijdens het weekeinde beweer den, werkten de zenuwachtige toestand in de hand. Die ontkenning is intussen gekomen. De Zuidafrikaanse minister van Finan ciën heft verklaard dat een wijziging van de verkooppolitiek van goud van Zuid-Afrika niet onmogelijk was, maar dat Engeland nog altijd de beste markt voor het Zuidafrikaanse goud is. De verwachte stijging van de Britse reserves bedroeg in februari negen miljoen pond zij kwamen op 1154 miljoen. De gunstige uitwerking daar van voor het pond sterling bleef giste ren uit. De geruchten doen weer veel kwaad maar er is meer: er bestaat nog steeds veel wantrouwen in het economische en financiële beleid in Engeland. Dat zal zeker blijven bestaan tot op 19 maart de bégroting wordt ingediend. Dat is de grote kans voor de rege- ring-Wilson om voor eens en altijd zon neklaar te maken dat het haar werke lijk ernst is om de gunstige gevolgen van de devaluatie zoveel mogelijk uit te buiten. Dat kan bijvoorbeeld blijken uit een streng loonbeleid en uit harde maatre gelen om de bestedingen van het Brit se volk te beknotten. Die gaan als al tijd lustig door op een zeer hoog peil. Dit blijkt onder meer ook uit een wa re hausse in antiek. Tot nu toe is de wereld kennelijk niet overtuigd door wat de Britse regering heeft gedaan en dat is zeker ook te danken aan onhandige mededelingen van de Britse regering over het peil van de overheidsuitgaven in het ko mende belastingjaar. Door allerlei financiële en belasting technische oorzaken kreeg men onlangs de indruk, dat de uitgaven ondanks de bezuinigingen weer flink omhoog gaan. De begroting zal leren wat er waar is van de schutterige ontkenningen, die erop volgden. Het pond sterling daalde gisteren tot een diepterecord van 2,3932. Dat be tekende een daling met 5,32 dollarcent. Aandelen van goud- en diamantmij- ADVERTENTIE nen waren in Londen ook weer zeer ge vraagd. Staatsobligaties gingen verder achteruit. In Parijs is de vraag naar goud groot gebleven. De omzet bedroeg 16,8 miljoen francs tegen 17,5 miljoen vrij dag. Dit is viermaal zoveel als de nor male omzet op een maandag. De prijs was echter iets lager. P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM Van Allengordels zijn de stralingsgor dels die de aarde omgeven). ..Het Nederlandse instrument zal ge durende een proefperiode van veertig uur in werking blijven", vertelde pro fessor Van de Hulst nog, „en daarna zullen wij moeten besluiten of het voortaan ingeschakeld kan blijven". De OGO-5 heeft iets van een insekt De kunstmaan bestaat uit een kubus vormig centraal lichaam, een groot aantal in- en uitschuifbare uitsteeksels en twee panelen met zonnecellen die de elektrische energie moeten leveren. Het Nederlandse instrument is, sa men met vele andere wetenschappelij ke instrumenten, aangebracht in de kubus. Andere instrumenten bevinden zich op de uiteinden van de uitsteek sels en er zijn ook enkele aangebracht op de panelen zonnecellen. De stroom gegevens van de vier voorgaande OGO's, die eveneens volge pakt zitten met wetenschappelijke in strumenten, is zo groot dat voor de verwerking ervan met computers een half miljoen man-uren nodig zijn. De ongeveer 605 kilo wegende OGO- 5 moet ten minste een jaar lang de gegevens die de 25 instrumenten aan boord vergaren naar de aarde seinen. Daarom wil men op Cape Kennedy in de komende dagen eerst nagaan of alle niet-wetenschappelijke apparatuur van de OGO-5 goed werkt. Dat is niet alleen de zend- en ont- vangapparatuur voor het overseinen van gegevens maar ook de apparatuur voor het uitvoeren van reeksen Van de aarde af gegeven bevelen en bijvoor beeld de bandrecorders die de ver gaarde gegevens moeten opsporen tot [t moment waarop de kunstmaan dicht bij de aarde is gekomen en die gegevens met zeer grote snelheid kunnen worden overgeseind. Dat alles noemt men in ruimtevaartjargon de „huishoudelijke apparatuur". Is er na enige dagen orde op zaken gesteld en blijkt dan dat alles wel aan boord is, dan kunnen de wetenschap pelijke instrumenten, waaronder ook het Nederlandse, met hun werk begin nen. Zij zullen gegevens verzamelen in een baan die maximaal 148.000 km en minimaal 278 km van de aarde is ver wijderd. Het zal een zeer grote stroom gegevens zijn. In Leiden verwacht men twee tot drie magneetbanden vol ge gevens per dag te zullen ontvangen van het Goddard Space Flight Center, een van de centra van NASA, dat het centrale punt is voor het bijeenbren gen en verder distribueren van de we tenschappelijke gegevens welke de OGO-5 zal uitzenden. Het universitaire rekencentrum in Leiden heeft hiermee al rekening ge houden. Met het oog op de verwerking van de te verwachten stroom van ge gevens van het Nederlandse instrument is daar aan de grote computer een ex tra bandlezer toegevoegd. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren voor de derde maal bij de Amerikaanse regering geprotesteerd te gen de incidenten die zich rondom de Russische ambassade in Washington hebben voorgedaan. De Amerikaanse regering werd ge waarschuwd dat het achterwege blij ven van een doeltreffende beveiliging voor de Russische ambassade en haar personeel onaangename gevolgen voor de Verenigde Staten zou kunnen heb ben. PRESIDENT THIEU waar zijn de teugels? kaans geld buitengewoon goed, maar voor de laag betaalde politiemannen en ambtenaren is er weinig aanlei ding eerlijk te blijven. Hun kinderen doen van alles om aan geld te ko men, waarbij vele dochters als bar meisje werken en meer dan vijf maal zoveel als hun vaders verdie nen. Kort na het offensief is de zwarte markt in Saigon tot nieuw leven ge wekt. De regering heeft herhaalde lijk verzekerd, dat zij tegen corrup tie zou optreden, en inderdaad is die corruptie in de bovenlagen wat min der geworden, ten dele door strenge re Amerikaanse controle, ten dele door publiciteit. Maar de corruptie is er nog steeds en de Amerikanen hebben geen idee over de omvang. Een van de factoren is de Zuidviët- namese soevereiniteit over de distri butie van de goéderen. De Amerika nen zeggen: „Wij geven hun de stuff en zij verdelen het". Kan dit veran derd worden? Kunnen de Amerika nen meer controle uitoefenen over die distributie? Het gebruikelijke ant woord luidt: „Het is hun land". Fen factor die moeilijk gepeild kan worden is de stemming onder de mensen, maar het kan niet worden ontkend dat het communistische of fensief in dit opzicht winst heeft op geleverd voor de Viët Cong. Saigon en andere plaatsen zijn steden van angst geworden, vooral des avonds wanneer een streng uitgangsverbod de straten spookachtig leegmaakt. Het offensief heeft de Zuidviëtnamezen de kwetsbaarheid van hun steden, die eens als veilige toevluchtsoorden werden beschouwd doen beseffen. Niemand kan er nu zeker van zijn of de Viët Cong niet op zijn deur klopt en de kelen van zijn familie doorsnijdt. De mensen in de steden kunnen zich niet langer de weelde veroorloven de oorlog op het land te negeren. Als de Viët Cong bevolkings centra aanvalt, ontstaan door tegen aanvallen op volle kracht gevechten, welke dood en verderf zaaaien onder de burgers. Als de Amerikanen dus tot tegenaanvallen overgaan ver woesten zij in feite datgene voor welks bescherming zij naar Viëtnam zijn gekomen. De communisten hebben ook bewezen, dat het initiatief bij hen berust. Als zij aanvallen moeten de Amerikanen en Zuidviëtnamezen reageren. Het Amerikaanse doel is hun te beletten hun doeleinden te bereiken, en in het licht van het offensief brengt dit een defensieve houding mee. De communisten vestigen de indruk, dat zij bijna elk ogenblik en waar zij maar willen kunnen toeslaan en zo doende moeten de Amerikanen in staat zijn zich elk ogenblik te verde digen. ADVERTENT1 In de Tsjechische hoofdstad Praag zijn nu ook buitenlandse kranten van niet- communistische oorsprong te koop. Sinds gisteren kan men ér o.a. de Lon dense Times en de Franse Le Monde verkrijgen. 4 - IN DE GELE

De Vallei | 1968 | | pagina 6