Eerste officiële „optreden*' van Willem-Alexander Haagse politie heeft moeite met bewaking Bovennationale ontwikkelings hulp bepleit Geen lachje kon er af Bij m 'n Opa op een sleetje in de sneeuw w Wat doe je met honger uit school? Dan pak je zo'n lekker blikje vlees! KONINKLIJKE FAMILIE GENIET IN DE SNEEUW MAKA In Veerse Meer worden forellen uitgezet gewoon de slaaf van de baby „Kinderweitje Von Thadden werd rijbewijs afgepakt STOFZUIGER WMETWLEKKER VEEL KIP TER KE KENNISMAKING VAN NU 1,39 (300 GRAM) Oud-strijders solidair met V.S. in Vietnam zemen zonder zorgen TIJDELIJK met gratis wafeldoekje Symposium 50-jarige Landbouwhogeschool DINSDAG 5 MAART 1968 ADVERTENTIE Mppaa&ut Dè verrassing voor de boterham, de rijst, de aardappels en de pasteitjes. Alle huis moeders en kipliefhebbers opgelet! Iglo heeft een verrukkelijk nieuwtje: pittige kipperagout uit de diepvries. Vol met de lekkerste stukjes kip en smakelijke ingrediënten. Haal gauw een pakje! Hij keek naar links en hij keek rechts, naar allemaal volwassen mensen, die om hem heen spron gen, maar hij trok er een gezicht bij alsof hij al lang gewend was audiënties te houden: prins Willem- Alexander, de kabouter-vakantie ganger van Lech, om wie gisteren alles draaide. ADVERTENTIE De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. RIJSWIJK De Federatie van Ne derlandse Oudi-StrUdersorganisaties heeft aan de Amerikaanse ambassa deur in ons land, de heer W. Tyler, een brief geschreven, waarin zij zich solidair verklaart met de regering en het volk van Amerika inzake Vietnam. „Het linkse optreden in Nederland", staat onder meer in de brief, „moge misschien de indruk wekken dat daar mee de opvattingen van de meerder heid van ons volk worden weergege ven; de werkelijkheid is, dat dit aantal slechts een zeer kleine fractie is van ons gehele volk". KORTGENE De Organisatie Ver betering van de Binnenvisserij te Kort- gene zal begin mei 40.000 forellen van een gulden per stuk uitzetten in het Veerse meer. Nog nooit werd in Neder land zo'n groot aantal forellen uitgezet. Uit onderzoekingen is gebleken dat de forel zich zal kunnen handhaven in het verzoete Veerse meer, maar zich daar in niet zal voortplanten. De visvergunningen zullen worden uitgegeven door de federatie Deltavis sers, die het Vjeerse meer pacht en 3.000 gulden aan het Pootvisfonds heeft bijgedragen. De vijfduizend leden van de Zeeuwse en West-Brabantse federa tie zullen eveneens op forellenjacht kun nen gaan. Voor iedere gevangen forel zal de visser een rijksdaalder uitbetaald krij gen. Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft voor dit doel vijfduizend gulden beschikbaar gesteld, omdat zo kan worden nagegaan of de forel zich in het Veerse meer zal laten vangen. De forellen komen uit Deense kwekerijen. (Van een speciale medewerker) LECH Prins Willem-Alexander is gewoon een heerlijk kereltje. Dat heb ik gistermiddag in Lech zelf kunnen zien, toen ik op het terras van hotel Post stond en vlak naast me prinses Beatrix met haar zoon speelde. Willem-Alex ander knipperde met zijn blauwe ogen tegen de sneeuwvlokken, die in zijn ge zicht vielen, maakte een aantal keuvel geluiden en bleef doodernstig kijken. „Wat een schat", zei iemand. „Maar hij lacht niet", antwoordde koningin Ju liana, die als een zeer trotse grootmoeder om Willem-Alexander heenwandelde. Overigens werd het hele tafereel voor de toekomst vastgelegd en niet alleen door de filmende prins Bernhard. Zij II het van Het was, zou ik willen zeggen, eerste officiële „optreden" Willem-Alexander tegenover de buiten wereld. Hij gaf rende-vous aan wat men kan noemen de publiciteitsmedia van Europa en hy vertrok geen spier van ongenoegen omdat dertig fotogra fen uit vele landen en een aantal fil mers hun lenzen op hem richtten. De hele koninklijke familie had het goedgevonden, dat men gezamenlijk zou verschijnen tegenover al dat gevoelige celluloid en de hoofdpersoon was de allerjongste: Willem-Alexander. „We zijn gewoon de slaaf va nde ba by", grinnikte prins Bernhard. Maar het was kennelijijk met genoegen, want voortdurend zat hij op zijn hurken bij zijn kleinzoon en aaide hem, zo voor zichtig als ging het om een pasgeboren baby, over de wangen De piepjonge Nederlandse prins droeg een wit en blauw geruit wollen pak en de ca puchon viel voortdurend achterover, zo dat hij met zijn blonde haren in de sneeuw zat. OP DE SLEE Zat, ja, want prinses Beatrix en prins Claus hadden hem in een soort juten zak gestopt, bovenop een slee. Geen gewone, maar een Hindelo per slee, die lang geleden uit Neder land naar Lech was gebracht en die buitenlandse cameramensen helemaal in verrukking bracht. Prins Willem-Alexander onderging het allemaal alsof hij gewend was au diënties te houden. Met een vreselijk ernstig smoeltje bleef hij, de mondhoe ken wat naar beneden getroken, al dat gewriemel van grote mensen vlak voor zijn neus bekijken. En dat hij over een kei weken in kleuren op vele buiten landse tijdschriften zal staan, interes seerde hem kennelijk minder dan het feit, dat zijn moeder zich over hem heen boog om de sneeuwvloken uit zijn ogen te vegen. Willem-Alexander was tevreden en ik geloof dat het geheim hierin lag: hij voelde zich gewoon prettig. Prins Bernhard deed het me uit de doeken, want oorspronkelijk zou zijn kleinzoon in de ochtend gefotografeerd worden. EERST SLAPEN „Dat ging niet", zei de Prins. „Hij moest eerst gewassen worden, daarna eten en dan wat slapen Het kon gewoon niet eerder, dat zou niet goed voor hem geweest zijn." Dat was dan vervelend voor de men sen van het NTS-journaal, die gister avond de kleine prins om acht uur al in de huiskamers hadden willen laten zien maar het werd te laat om de film nog in Nederland te krijgen. „Ik kan er ook niets aan doen", vond prins Bernhard. „En tenslotte gaat het niet om een interview", lachte hij „Mag ik ook even", riep prins Claus en hij greep zijn filmcamera. Even la ter werd zijn voorbeeld gevolgd door zijn schoonvader en alle twee filmden zij niet alleen Willem-AIeiander, maar ook de belangstelling om de baby heen. De voltallige koninklijke familie bij elkaar op een groot balkon in Lech, dat was bijna een uniek moment. Koningin Juliana droeg een turquoise skibroek en een jack met Perzische motieven met daarboven een bontmuts. Naast haar liep prinses Irene, in een zeer nauw gesneden skibroek met alleen een ge kleurde blouse daarboven en het is beslist niet overdreven te zeggen, dat zij een wespentaille heeft en opvallend slank is. ander vond alles best wat er gebeurde. Hij werd er warm noch koud van en bleef iedereen aankijken, dan links, dan rechts, met een gezicht als had hij dit allemaal wel verwacht. En -toen hij na een tijdje op de arm van zijn moeder weer het hotel (en het bed) inging, werd er doer vijftig men sen geklapt. Iedereen had dit gewoon een vreselijk gezellig onderonsje ge vonden. Een paar uur eerder waren koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Irene en prins Carlos met de skilift naar de ruim 1900 meter hoge Schiegelkopf ge gaan. De zon liet zich precies twee mi nuten zien, het weer was nog altijd grijs en heiig, maar men ging toch skiën. Daarboven bleef de Koningin een half uurtje in een boerderij; dat doet ze el ke keer als ze in Lech komt en ze drinkt er koffie met de bewoners, die haar langzamerhand goed kennen. Prins Bernhard, zijn Spaanse schoon zoon en prinses Irene zochten het aan zienlijk hogerop. Het de tweede lift lie ten zij zich brengen tot 2100 meter hoog te op de Kriegerhorn en een derde lift bracht de drie skiëers naar de Mohnen- fluh op 2300 meter In een snelle afdaling van ruim een half uur kwamen de twee prinsen en de prinses in Zürs beneden en daar stond een auto klaar om hen weer vijf kilo meter verder naar Lech terug te bren gen ZEER SNEL Intussen waren ook prinses Beatrix en prins Claus naar boven gegaan; niet zo hoog en zy kwamen al snel te rug. rustig skiënd, vlak achter elkaar. Prins Bernhard ging voor de tweede keer naar boven om zijn vrouw te ha len en Ik stond precies bij een scherpe bocht, toen hij tegen twaalven met een geweldige gang langs me heen stoof. Hij en zijn dochter prinses Irene zijn wel de snelste skiërs van de familie want ook zij schoot even later langs r. heen, riep „Dag" in een wolk van stuif sneeuw en was al verdwenen. Koningin Juliana deed het iets kalmei aan dan haar man, maar als ik eer persoonlijke mening weg mag gever dan zeg ik: Als ik daar zo sta, tot d knieën in de Oostenrijkse sneeuw en i! ZWAAR Maar de slee uit Hindelopen moest van het balkon af, want er zou nog meer gefilmd worden en de heer Pleter van Vollenhoven stond met het ge vaarte op de balkonrand te balanceren. Ik stak mijn armen uit en hij liet de slee zakken met de waarschuwing: „hij is behoorlijk zwaar" en met nog eei.' paar helpende handen stond de hele zaak een verdieping lager. Prinses Beatrix zette haar zóón op nieuw in de jute zak en Willem-Alex- Terwijl de snelste skiërs van de koninklijke familie, prins Bernhard en prinses Irene, samen met prins Carlos, een afdaling maakten van de M ohnenfluh op 2300 meter hoogte, ging de heer P. van Vollen hoven ook op de lange latten: op wat men in Lech noemt „het kin derwetje". Prinses Christina hield hem gezelschap en „langs het lijntje" keek even prinses Margriet toe. ADVERTENTIE :ie onze vorstin zo'n berg opgaan en ?en tijd later op de ski's naar beneden :omen, bochten nemend, zwenkend en enslotte aan het einde van die stevige afdaling nog een zeer steile „deuk" in ie berg nemend, dan denk ik: dat doet ~o'n koningin van ons dan toch maar. En ik geloof dat ik veel meer bewonde- ■ng voor haar heb sinds ik vorig jaar zelf de eerste skipogingen ondernam en nu zo'n beetje weet hoe het aanvoelt met die latten onder je schoenen. LIFT STOKTE Op het moment overigens dan prin ses Beatrix en prins Claus net twin tig meter in de trelift op weg naar bo ven waren, viel de stroom uit en stond de lift stil. Hét moment voor de fotogra fen om hun gang te gaan en prinses Beatrix riep: „Hoeveel hebben jullie daarvoor betaald?" Bij alle leden van de koninklijke fa milie skieden in de buurt skileraren of Oostenrijkse politiemannen. De drie re chercheurs van Soestdijk wandelden be neden rond: de Hollandse ijsmutsen op het hoofd, de stevige lichamen goed in de wol. Want skiënde Nederlandse re chercheurs, dat schijnt niet te kunnen. De heer Van Vollenhoven, van wie ge zegd was, dat hij dit jaar niet zou skiën, had intussen geen last van al die belangstelling en had rustig via de ach terkant hotel Post waar de koffie een gulden en tachtig cent per kop kost en buitengemeen slecht is ver laten. Prinses Margriet, weer gekleed in een wijde bruine cape, bracht hem weg en ook haar zuster Christina ging mee. Op wat men hier noemt „het kinder weitje", vlak in de buurt, gingen de heer Van Vollenhoven en prinses Christina toch op de lange latten, maar zij be heersen de skisport nog niet zo, dat zij aan afdalingen kunnen meedoen. Bo- nog steeds om zijn enkel denken. Prinses Margriet ziet- er overigens heel goed uit en zij vond zelf: „Ik voel me uitstekend." Intussen hadden twee mannen van de NTS de heer Van Vollenhoven toch ont dekt en toen ze hijgend honderd meter door de sneeuw omhoog geklommen waren, zei de beginnende skiër: „Ik hoop dat u goed moe bent" Telkens als koningin Juliana giste ren ergens stopte om haar ski's af of aan te binden, was zij in een omme zien omringd door cameramensen en een hoop toeristen, die zich deze kans niet lieten ontnemen en ook hun toestel len richtten. Maar de Koningin is ook niet van gisteren en als zij dan haar ski's over de schouder slingerde en weer op pad ging, dan riep ze hard „ppssst, ppssst" en stapte dwars door de menigte heen. Ze wilde gisterochtend eigenlijk ach ter de ruim tweehonderd skiërs, die op de lift stonden te wachten, aansluiten. Maar haar leraar begreep dat foto- en filmmensen liever niet zolang wilden wachten en nam haar mee langs de rij. De Koningin protesteerde: „Laten we dat niet doen, anders denkt iedereen dat ik zomaar voor kan gaan." De leraar lachte de bezwaren van de vorstin weg en al skiënd kwam men bij de lift, zonder dat uiteraard iemand een opmer king maakte. Het was gisteren een paar uur lang gewoon een, ik zou willen zeggen, ouder wetse dag in de sneeuw. Als de bergen vileda ADVERTENTIE INBRAAK IN SPAANSE KANSELARIJ DEN HAAG Ondanks de extra-politiebewaking, is gisternacht wij meld den het reeds in een deel van onze oplage ingebroken bij de Spaanse kan selarij in Den Haag. De inbrekers hebben waarschijnlijk gebruik gemaakt van de omstandigheid, dat er bij de kanselarij niet voortdurend een politieman aanwezig was. dige acties in Den Haag, Londen en Turijn duiden in ieder geval op een in ternationale samenhang". „Zolang de ambassades en andere gebouwen van diplomatieke vertegen woordigingen in Den Haag en Wasse naar onbewaakt waren was het een voudig om bomaanslagen zoals die van gisternacht te plegen. Het is zelfs mo gelijk dat de daders alweer in het bui tenland zitten", aldus deze woordvoer der. Toen vorig jaar maart een bomaan slag bij de Spaanse ambassade in Den Haag werd gepleegd,- werd daarbij een zogenaamde Molotov-cocktail gebruikt. Het gerechtelijk laboratorium in Den Haag zou in de loop van vandaag ver slag uitbrengen van het onderzoek van de resten van de bommen. De bommen hadden echter een automatische ont steking, vermoedelijk van een chemi sche stof waarin watten waren ge drenkt. Helemaal ouderwets, een uitge breid onder-ens op het balkon van hotel Post in Lech, waar prinsje Willem-Alexander op de slee werd gezet die lang geleden al uit Neder land was overgekomen naar Oos tenrijks witte paradijs". Belang stellend luistert het prinsje naar wat zijn grootvader hem te ver tellen heeft. Ook hij denkt mis schien: „In heel Europa is niemand zo aardig als m'n opa". O rondom Lech er niet waren en men zou niet kijken naar de chalets, dat zou het een dag in Nederland kunnen zijn in een van de echte winters, die ons land vroeger had. Een heel koninklijk gezin, dat zich op de ski's en per slee amuseert in witte poeder, rode wangen van de buiten lucht, een lach op het gezicht vanwe ge de vakantie. En die vakantie, daaraan is de Ko ningin vandaag dan eigenlijk pas goed begonnen. HANNOVER Adolf von Thadden, de voorzitter van de ultrarechtse Na- tionaldemokratische Partei Deutsch- lands (NPD), is maandagavond zijn rij bewijs ontnomen na een aanrijding. Hij moest bovendien een bloedproef on dergaan. De politie in Hannover zei dat Von Thadden eerst niet in staat was bijzon derheden over het ongeluk mee te de len. Later werd vastgesteld dat hij in botsing was gekomen met materieel dat op de weg stond. Bij de aanrijding wa ren geen andere auto's betrokken. De uitslag van de bloedproef werd niet bekendgemaakt. .Naast de vaste bewaking van som mige ambassades en gebouwen hadden wij voor de overige vestigingen een mo biele bewaking ingesteld", werd bij de Haagse politie gezegd. „De patrouilles reden van het ene adres naar het an dere. Op die manier is gisternacht ook regelmatig gecontroleerd bij de kanse larij van de Spaanse ambassade aan de Bezuidenhoutseweg. Van buiten is bij die controle niets onregelmatigs op gemerkt". Toen echter gisterochtend het perso neel van de kanselarij het gebouw be trad, zag men, dat de hele boel over hoop was gehaald. Er waren ruiten vernield, bureaus waren opengebro ken, de inhoud van de kasten en laden lag overal over de vloer. In de werkkamer van de ambassa deur zelf was het één grote chaos: overal lagen verscheurde documenten; de inhoud van opengebroken laden was over de vloer gesmeten. Alles was bovendien met inkt be smeurd; de inbrekers hadden kennelijk met inktpotten gegooid. Gestolen waren alleen een antieke Hollandse pendule en wat onbelangrijke papieren MOEILIJK Ook met de vijftig man marechaus see zal het niet mogelijk zijn alle ge bouwen van diplomatieke vestigingen dag en nacht onder bewaking te hou den. Er zijn 57 ambassades en Den Haag en Wassenaar tellen samen bo vendien nog 140 adressen, waar am bassadeurs eresideren of kantoren van diplomatieke diensten zijn gevestigd. De Wassenaarse politie is daarom ook extra attent. „Wij verkeren echter niet in dezelfde omstandigheden als Den Haag", zei commissaris Van Bal- legooyen de Jong. „Hier zijn geen am bassades die de dubieuze belangstelling hebben". Het Nederlandse bureau van het Franse persbureau AFP in Den Haag heeft evenals persbureaus in Londen een brief ontvangen waarin de revolu tionaire actie wordt gerechtvaardigd, omdat die zou zijn gericht tegen „de wereldomvattende terreurplannen van de Verenigde Staten". In deze brieven wordt geprotesteerd tegen de Griekse en Spaanse dictaturen. De brief, die op het Haagse bureau werd ontvangen en waarvan wij giste ren ook reeds in een deel van onze edi tie melding maakten, was ondertekend door de 1 Mei-groep Revolutionaire so lidariteitsbeweging. Het Haagse jpureau van het AFP had een maand geleden ook al een soortgelijke brief ontvan gen. Die was toen gepost in Parijs. De brief, die gisteren werd bezorgd was in Den Haag op de bus gedaan. Bij de BVD (Binnenlandse Veilig heidsdienst), die zich ook intensief met de bomaanslagen in Den Haag bezig houdt, weet men dat deze 1 Mei-groep oorspronkelijk de Spaanse naam „Fe- deracion Iberica de juventudes liber- tarias" droeg. Dat is een Spaanse jeugdorganisatie die zegt voor de vrijheid te ijveren. Het is een afsplitsing van de syndica listische Spaanse vakbeweging. Deze groep steekt haar activiteiten niet on der stoelen of banken. Zij heeft al vaker brieven verzonden aan persbureaus om duidelijk te laten uitkomen welke bomaanslagen zij had gepleegd. Zo claimde deze groep in soortgelijke brieven en mededelingen, dat zij op 20 augustus vorig jaar met automatische wapens een schietpartij had ontketend bij de Amerikaanse am bassade in Londen. De groep liet even eens weten, dat zij op 12 november bommen had laten ontploffen in de tuin van de Griekse ambassadeur in Bonn. In die brief werd tevens meegedeeld dat de nagedachtenis van de in Boli via omgekomen Ché Guevara een voort durende actie noodzakelijk maakt te gen ambassades, die tot het Noordame- rikaanse imperialistische blok moeten worden gerekend. Het wordt geenszins uitgesloten ge acht dat deze internationaal verbreide groep zelfs in Den Haag actief is ge weest met de bomaanslagen. „Als dit zo is, dan zijn zij pas aangekomen", aldus iemand die nauw bij het onder zoek is betroken. „Wij weten, dat deze groep anar chisten nooit een filiaal in ons land heeft gehad. Het is natuurlijk niet uit gesloten dat uiterst linkse jongeren hier bereid zouden zijn tot hulpverle ning aan de agressieve acties van de groep. Het is echter aannemelijker, dat enkele terroristen van deze groep naar Nederland zijn gekomen. De gelijktij- ADVERTENTIE Vlees! Want dat is smakelijk en pikant op zo'n moment. En blikjes vlees kun je overal krijgen. ADVERTENTIE Jumbo heet-ie l Zuigkracht: enorm ën regelbaar. Jumbo bezit een 600 Watt motor, drie-in-één combinatie mondstuk, speciale bergruimte voor 5 m vast snoer. Heeft een gespreide luchtuitlaat. Ketelinhoud Liefst 8 liter. Met diverse hulpstukken. f182,- WAGHNINGEN Wij moeten op wereldniveau een bovennationaal insti tuut voor ontwikkelingshulp oprichten. Daarvoor pleitte gisteren dr. S. L Mansholt, vice-voorzitter van de Euro pese Commissie. Hij zei dit bij de opening van het internationale symposium „Landbouw wetenschap en wereldvoedselproduk- tie" in Wageningen, georganiseerd ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Landbouwhogeschool. Dr. Mansholt berekende, dat de we reldbevolking in het jaar 2000 tot 7400 (nu 3000) miljoen mensen zal zijn ge stegen, wat het voedselvraagstuk dus bijzonder nijpend maakt. Als de ont wikkeling van vandaag zich voortzet zullen de ontwikkelingslanden in dat jaar voor 126 miljard gulden moeten importeren. Dat kunnen zij alleen beta len als hun export 3.6 miljard sterk wordt opgevoerd, wat mogelijk is door het opvoeren van de landbouw- en industriële produktie. De feestweek van de W'ageningse ho geschool werd gisteren geopend door minister Lardinois (van Landbouw). Hy prees de verdiensten van prof. dr H. J den Hartog, hoogleraar in de organische scheikunde, die tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw werd benoemd. De hogeschool gaat binnenkort de tropische opleiding aanvullen met een Engelstalige cursus voor buitenlanders ter verkrijging van de graad van „mas ter of science". Verder komt er een bijzondere leerstoel „De internationale betrekkingen en ontwikkelingen", die is aangeboden door de Stichting Land bouwhogeschoolfonds.

De Vallei | 1968 | | pagina 7