Veenendaals - dagblad Afrikanen terechtgesteld Johnson - Overleg begonnen tussen landen Warschau-pact Breuk dreigt ook bij K. V.P.-j onger en Van coaster wellicht 3 opvarenden verdronken Twintig steden onder vuur van Viët-Cong Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Kamerlid van D'66 achter de regeringstafel Moordzaak na twaalf jaar opgelost Vreemd spoor in Tijger- mysterie Vliegramp op Guadeloupe; 67 doden RHODESIË NEGEERT GRATIEVERLENING VAN KONINGIN ELIZABETH II Minder wind Zaterdag congres in Utrecht Salisbury Drie Afrikanen die in Rhodesië wegens moord ter dood veroordeeld waren, zijn vandaag in Salisbury opgehangen, ondanks de gratie die koningin Elizabeth hun had verleend. DAKLOZEN BETOGEN IN ROME Procuratiehouder gearresteerd Groot-Groningen: toch geen verkiezingen Meisje bezweken 11a operatie; drie arrestaties 68 karwei I FILM+F3TO beide exposities te Utrecht geopend voor hobbyisten op vrijdag 8 maart van 19-22 uur, zaterdag 9 maart van 9-17 uur Volgens een mededeling op de buitenmuur van de ge vangenis van Salisbury vond de executie kort na 8 uur vanmorgen plaats. BESLUIT BEZOEK MOSKOU OUDE BEKENDE BOOREILAND BLIJVEN TOESTEL AIR FRANCE TEGEN BERGTOP A-l Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prija 17 cent. Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent WOENSDAG 6 MAART I968 - 42e JAARGANG no. 50 Ruim 1500 vluchtelingen uit het door aardbevingen getroffen ge bied op Sicilië hebben gisteren ge demonstreerd voor het Italiaanse parlementsgebouw in Rome. De betoging was een poging om de aandacht te vestigen op de grote nood van de daklozen en op het verzoek tot meer regeringssteun. Een aantal mensen is het niet eens met het optreden van Amerika in Viët- nam dat is ieders goed recht en in een democratische samenleving mag men van die gezindheid ook blyk ge ven. Men kan dat op allerlei manieren doen prof. dr. B. Delfgaauw, hoog leraar te Groningen, heeft het gedaan op een wyze die hem net niet in con flict bracht met de wet. H(j heeft na melijk verklaard: „Naar myn wijze van zien dienen president Johnson, zyn generaals en naaste medewerkers, gemeten naar de maatstaf van Neu renberg als oorlogsmisdadigers be stempeld te worden." Z(jn volgelingen, studenten en vele anderen, hebben die juridische nuance maar liever over boord gegooid en demonstreren on vervaard met de kreet „Johnson- moordenaar". Op die w(jze in conflict komend met artikel 117 van het Wetboek van Strafrecht, dat beledi ging van bevriende staatshoofden strafbaar stelt. Voor de KRO demonstreerde gister avond de politieke commentator Henk Neuman, dat die kreet ook in tele»- visietaal te vertalen is. Neuman gaf een (weinig objectieve) uiteenzetting van de gebeurtenissen die bekend staan als „het incident in de Golf van Tonkin", incidenten die tot gevolg hadden dat de eerste Amerikaanse bommen neervielen op Noord-Viëfc- nam en dat president Johnson een blanco volmacht kreeg voor de aan pak van het Viëtnamese probleem. Toen Neuman z(Jn zegje gezegd had en tot conclusies was gekomen, die door de aangedragen stof nauwelijks gestaafd werden, kreeg men nog enige tyd flitsen te t zien uit twee filmpjes. Eerste een flits van president John son, afscheid nemend van soldaten die naar Viëtnam vertrekken, daarna een flits van een begrafenis van een In Viëtnam gesneuvelde. Het was Johnson begrafenis Johnson begrafenis Johnson begrafenis na de voor president Johnson wei nig vleiende conclusies van Neuman was er niet veel fantasie voor nodig om die flitsen te vertalen: Johnson moordenaar. Belediging in televisie- taal. Als minister van Justitie heeft prof. Polak een brief geschreven aan zijn hooggeleerde collega Delfgaauw en enkele anderen. De minister kwalifi ceert daarin* de Johnson-moordenaar- rellen als ;,het plegen van handelin gen die niet alleen strafbaar zyn, maar ook nodeloos kwetsend, in hoge mate onbehoorlijk en in stryd met de ver worvenheden van een democratische samenleving." Vooral dat laatste spreekt ons aan. Gegeven de smerige oorlog die in Viëtnam wordt gevoerd, moet men zich wel de vraag stellen of Johnsons beleid in deze goed is ge weest en nog is. En het is in onze sa menleving gelukkig mogelyk kritiek te uiten als men meent dat die kritiek nodig is. Maar kritiek is iets anders dan grievende kreten zelfs als die In televisietaal worden omgezet. Wat dat betreft kan de KRO-leiding de brief van minister Polak ook als tot haar gericht beschouwen. ••••••••••••••••••••••••••••••a 17en depressie, die zich dinsdag in oostelijke richting van IJsland naar Noorwegen verplaatste, veran- derde van koers en trok vandaar naar het zuidoosten, naar Denemarken. Tegelijkertijd handhaafde zich ten j westen van Ierland een krachtig hoge- drukgebied. Als gevolg van de toegenomen lucht- drukverschillen, nam de wind aan de kust tot stormachtig toe uit richtin gen tussen noordwest en noord. Hier mee werd een bij de depressie be horend front van noord naar zuid over ons land gevoerd. Het front veroor zaakte in de nacht van dinsdag op woensdag enkele millimeters regen. Aan de achterzijde ervan stroomde onstabiele lucht binnen, waarin enkele buien voorkomen. De depressie trekt nu weg naar het zuidoosten. Tegelijkertijd breidt het hogedrukgebied nabij Ierland zich naar het noordoosten uit. De buiig heid en de wind nemen hierbij ge leidelijk af, waarbij de wind ruimt naar richtingen tussen noord en noordoost. In de middagtemperaturen komt wei nig verandering. DELFT In Delft is een 38-jarige procuratiehouder gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht een bank aldaar te hebben benadeeld voor een bedrag van 13.000 gulden. Het was de eerste maal sinds de af scheiding van Rhodesië van Engeland in november 1965 dat in het gebied doodvonnissen werden voltrokken. In Rhodesië wachten meer dan 100 Afri kanen die ter dood veroordeeld zijn op uitvoering van het vonnis. De drie terechtgestelden zijn James Dhlamini, Victor Malambo en Duly Shad reck. Naar verluidt is het besluit de execu ties doorgang te laten Vinden gisteren genomen tijdens een zes uur durende buitengewone kabinetszitting. Premier Ian Smith en zijn ministers hadden toen besloten de gratie die de Britse vorstin de terdoodveroordeelden had verleend, niet te erkennen. De Afrikahen werden veroordeeld we gens moord krachtens de doodstrafclau sule van de wet tot handhaving van or de en gezag. De mannen zouden lid zijn geweest van de „KrokodiP'-groep van terroris ten. Malambo's vader verklaarde tegen over de journalisten dat hij zijn zoon sedert juli niet meer had mogen bezoe ken. Hij zei maandag een officiële boodschap te hebben ontvangen waarin werd gezegd dat zijn zoon vandaag zou worden gehangen. Met zijn vrouw en dochter was hij van zijn stamreservaat, 90 km van Salisbury naar de Rhodesi- sche hoofdstad gekomen in de hoop zijn zoon nog eenmaal te mogen bezoeken, doch de toegang tot de dodencel was hem öttttegd. Een woordvoerder van de gevangenis heeft verklaard dat de drie gehangenen zelf hadden verzocht niemand meer te zien. Malambo en Dhlamini hadden in 1964 een aanslag met een benzinebom gepleegd op een blanke boer, die om het leven kwam. Shadreck was veroordeeld wegens moord op een stamhoofd. Door de terechtstellingen heeft het conflict tussen Rhodesië en Engeland een nieuw hoogtepunt bereikt sinds het land zich op 11 november 1965 van En geland afscheidde. BRUSSEL Koningin Fabiola is gis teren uit het Brusselse ziekenhuis, waar zij zondag 25 februari een opera tie onderging, ontslagen en naar het kasteel van Laken teruggekeerd. Het kabinet van de koning heeft meege deeld, dat haar gezondheidstoestand zich op zeer bevredigende wijze blijft ont wikkelen. DEN HAAG Met 73 tegen 38 stem men heeft de Tweede Kamer gister avond het door mej. mr. A. M. Goud smit van D'66 ingediende wetsvoorstel om na de uitbreiding van Groningen met de gemeenten Hoogkerk eh Noord- dijk in 1969 gemeenteraadsverkiezin gen te houden, verworpen. Tegen dit initiatief-ontwerp stemden KVP. WD, ARP, CHU, CPN, de staat kundig gereformeerden, de socialisten Franssen, Masman en Nederhorst en de pacifisten Wiebenga en Lankhorst. Voor waren D'66, de Boeren, de groep- Aarden, de overgrote meerderheid van de PvdA, de PSP'ers Van der Lek en Van der Spek en de GPV'er Jongeling. Mej. Goudsmit was met dit voorstel gekomen nadat er in de Eerste Kamer de aandacht op was gevestigd dat in het wetsvoorstel voor deze samenvoe ging van gemeenten raadsverkiezingen niet waren opgenomen. In de Tweede Kamer was er met geen woord over ge rept. Men zie verder: „Voorstel van D'66 vond in kamer geen genade", elders in dit nummer. SOFIA Vandaag is in de Bulgaarse hoofdstad Sofia een bijeenkomst be gonnen van de raadgevende politieke commissie van de landen van het verdrag van Warshafi, dy* waarschijnlijk drie dagen zal duren. Het verdrag van Warschau werd 14 mëi 1955 gesloten als antwoord op het bestaan van de NAVO. Het verdrag werd getekend door de Sovjet-Unie, Polen, Tjsechoslowa- kije, Roemenië, Oost-Duitsland, Hongarije. Bulgarije en Albanië. Het laatste land neemt sinds 1961 geen deel meer aan de activiteit van de organisatie, hoe- wel het zich wel als lid blijft beschouwen. Mej. mr. A. M. Goudsmit van D '66 nam gisteren bescheiden plaats aan een hoekje van de regeringstafel, om vandaar het door haar ingediende wetsontwerp betreffende verkiezingen in Groot-Groningen te verdedigen. De voornaamste organen van het „verdrag van vriendschap, samenwer king en wederzijdse bijstand" zijn de raadgevende politieke commissie en ae generale staf van de strijdkrachten der ondertekenaars, met aan het hoofd de opperbevelhebber van de verenigde strijdkrachten. De raadgevende commissie komt pe riodiek bijeen in de verschillende Oost- europese hoofdsteden. De permanente zetel van de generale staf is in Moskou gevestigd. Tot dusver is de opperbevel hebber van de verenigde strijdkrach ten steeds een Russische maarschalk geweest (de huidige is maarschalk Ya- koebofski). Het verdrag voorziet er in, dat de lid staten onderling overleggen over alle belangrijke internationale vraagstuk ken die hun gemeenschappelijke belan gen raken en dat er in geval van een aanval wederzijds hulp wordt geboden. Het verdrag staat open voor- „andere staten, onafhankelijk van hun maat schappelijk en politiek stelsel". Het verdrag is gesloten voor twintig jaar, maar kan zonder voorafgaande opzeg ging-met 10 jaar verlengd worden. Het kan opgezegd worden met een opzeg gingstermijn van een maand vóór het verstrijken van de geldigheidsduur. DELFT De politie in Delft heeft vannacht drie personen gearresteerd, die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij het plegen van een abortus provocatus, tegevolge waarvan de 19-jarige kantoorbediende S. Z. uit Delft om het leveh is gekomen. Het meisje overleed in het Gasthuis in Delft, waar zij was heengebracht, na dat zij in zeer ernstige toestand op de kamer van haar verloofde, de 24-jarige loswerkman G. S. D. uit Delft, was aangetroffen. Direct na het gebeurde kon de poli tie de loswerkman aanhouden. Later'in de nacht werden nog twee arrestaties verricht, nl. van de 29-jarige Haagse prostituee J. R. en de eveneens uit Den Haag afkomstige 19-jarige L. R. iO., die bevriend is met de loswerk man en hem het adres zou hebben ge geven van de prostituee. Naar van de zijde van de politie is meegedeeld, heeft zij de feitelijke abortus gepleegd. Een en ander had plaats op een ka mer in een studentenflat aan de Prof. Evertslaan in Delft. Nadat de abortus was gepleegd en het meisje zeer ern stig gewond was geraakt, rende de los werkman de hal van het flatgebouw in om de hulp van medebewoners in te roepen. Dezen belden de politie en de GG en GD. Het meisje kon echter niet meer worden gered. AMSTERDAM In de duinen bij de Erebegraafplaats langs de Zeeweg in Overveen bij Haarlem liggen de stoffe lijke resten van Tante Betje Scheven- hoven, een Amsterdamse caféhoudster, die twaalf jaar geleden spoorloos ver dween. Twee mannen hebben nu be kend, dat zij haar in hun auto van het leven hebben beroofd en het lijk met een na hun daad hebben begraven. Uit een inbraak, op 18 juli vorig jaar in een farmaceutische fabriek in Haar lem is de oplossing van de moord voortgekomen. Er werd voor 25.000 gul den preludinetabletten gestolen die, naar later de geruchten wilden, in Am sterdam zouden zijn verhandeld. Prelu- dine is een vermageringsmiddel, dat ook als pep-pil gretig aftrek vindt. Dc intensieve speurtocht, die de nar- coticabestrijding van de Amsterdamse politie instelde, leidde in januari tot de arrestatie van vijf mensen, onder wie de 44-jarige koopman Gerrit S. Hij was een oude bekende van de politie. An derhalf jaar gevangenisstraf heeft hij al opgeknapt omdat hij in 1958 in een speelhol aan de Ruysdaelkade een man doodschoot. Tijdens de verhoren in de preludine- zaak kregen de rechercheurs te horen dat een van de verdachten meer zou af weten van de verdwijning van Tante Betje Schevenhoven. Terstond wenden leden van de moordbrigade van de Am sterdamse recherche opgetrommeld. Onderwijl groeven anderen verder in de affaire met de preludine, die, zoals zou blijken, naar Zweden verkocht was. Men zie verder elderss in deze edi tie: „Licht in oude moordzaak". DEN HAAG Ook b(j de jongeren van de K.V.P. Is een breuk te verwachten. In de gelederen van de K.V.P.J.G. heerst grote onenigheid over de vraag welke weg moet worden bewandeld, nu een aantal radicalen uit de K.V.P. is gestapt. Voor het congres van de K.V.P.-Jongerengroepen, dat zaterdag in Utrecht wordt gehouden, zyn twee pre-adviezen opgesteld. Het ene is ondertekend door onder andere voorzitter G. van Dongen, vice-voorzitter A. Jacobs en secretaris H. Duin dam. Zij adviseren hun leden uit K.V.P. en K.V.P.J.G. te treden en zich aan te sluiten by de nieuwe party Radicalen. KNOKKE Voor de Belgische kust bij Knokke is vanochtend in zware zee de Nederlandse kustvaarder Nomadisch (363 ton) op een zandbank gelopen. De opvarenden hebben getracht met een rubberboot de kust te bereiken, doch hun vaartuig sloeg om. Twee van hen konden worden gered. Volgens de poli tie van Knokke is een dode geborgen en worden nog twee opvarenden vermist. Een helikopter van de Britse kust wacht heeft vanmorgen op de Noord zee alle 45 bemanningsleden van het Britse oliebooreiland „Oceaan Prince in veiligheid gebracht. Het eiland had eerder een noodsein uitgezonden en ge meld dat het gevaar liep te breken in zeer zware zee. Kort daarop verdween de hoge boortoren van het eiland in de kokende golven. De bemanning verza melde zich op het dek en wachtte daar op hulp. Door het slechte weer konden sche pen weinig of niets uitrichten. Een he likopter echter pikte de mannen bij groepjes tegelijk op en bracht hen over naar het booreiland „Constellation". De laatste negen bemanningsleden wer den direct naar Scarborough gebracht. Er hebben zich geen persoonlijke onge lukken voGiffik'-an. ADVERTENTIE Alle persbureaus, z|jn op zoek naar een zekere reclame-advi seur De Vries. Deze nog spoor loze De V. schijnt het opzien barende advies te hebben gege ven de Esso Tijger te ontslaan. Waarom? Zelfs voor ministers een mysterie! SAIGON De Viët-Cong heeft van nacht minstens twintig steden en mili taire installaties, waaronder zes vlieg velden, gebombardeerd. In de stad Ca Maoe in de Mekong-delta werd een zie kenhuis door mortiergranaten getrof fen. Een van de gebouwen brandde ai. Ca Maoe vormde gisteren het doel wit van de zwaarste Viët-Cong-aanval op een Zuidviëtnamese stad sinds het „Tet"-offensief van eind januari. Pas na felle gevechten van huis tot huis, waarbij ook vliegtuigen en artillerie werden ingeschakeld, kon het guerrilla- bataljon dat de stad was binnenge drongen, worden verdreven. De Viët- Cong liet volgens een Zuidviëtnamese woordvoerder 257 doden achter. Er kwamen 20 burgers om het leven en 50 werden er gewond. De verliezen van de regeringstroepen werden licht genoemd. Er zijn ruim duizt»d huizen verwoest. Ca. Maoe is de hoofdstad van de „model provincie An Xoejen, waar de paci ficatieprogramma's van de regering als zeer geslaagd werden beschouwd. ADVERTENTIE 1 «VAKBEURS VAKBEURS VOOR DOE-HET-ZELF-ARTIKELEN IRENEHAL MET FOTO-EXPOSITIE WORLD PRESS PHOTO MARIJKEHAL unieke kans om zich te oriënteren over materialen en gereedschappen. toegangsprijs woorSeUe exposities: vrijdagavond ft.p.p., ingeng Veemarktplein Croeselaan. zaterdag f 3.p p. (met tevens recht van toegang tot de Voorjaarebeurs Gebruiksgoederen). Zij hebben onvoldoende vertrouwen in de mogelijkheid dat binnen de KVP over de resolutie van de Partijraad van Arnhem kan worden gediscus sieerd. In het andere preadvies, dat onder andere wordt gesteund door penning meester G. Tholen en vice-voorzitter T. Crijnen, wordt vertrouwen in de poli tieke leiding van de KVP uitgesproken. De jonge KVP'ers wordt aangeraden een vruchtbare discussie te beginnen over de Arnhemse resoluties binnen de partij. De KVPJG moet een eigen in breng hebben om een consequent voor uitstrevend beleid te verwerkelijken, zo wordt in het tweede preadvies gezegd. Eind november van het vorig jaar namen de jonge KVP'ers met negentig tegen vijfenzeventig stemmen 'n motie aan, waarin werd gepleit voor de vor ming van één grote radicale-vooruitstre- vende volkspartij waarin zal worden sa mengewerkt met de PvdA en D'66. De plaats, die in het bestuur van de Tweede-Kamerfractie van de KVP is opengevallen door het uittreden van drs. Aarden, zal worden ingenomen door een radicale „blijver": mr. J. Mommersteeg. In de plaats van mr. A. Baeten, die burgemeester van Maas tricht is geworden, is in het fractiebe stuur benoemd mr. F. Andriessen. PARIJS/POINTE-a-PITRE Een Boeing 707-straalvliegtuig van Air- France is vanmorgen bij de landing op het vliegveld van Guadeloupe tegen een berg gevlogen en verongelukt Al le 67 inzittenden van het toestel (53 passagiers en 14 bemanningsleden) zijn om het leven gekomen, aldus deelt Air-France in Parijs mee. Het toestel voerde een vlucht uit van Santiago in Chili naar Parijs. Om één uur vanmorgen raakte het bij de na dering van het vliegveld Le Raizet een berg in de omgeving van Saint-Claude. Men had bijna twee uur nodig om het wrak te lokaliseren. Toen reddingsgroe- pen uit de hoodstad Pointe-a-Pitre het toestel bereikten was geen der inzitten den meer in leven. De laatste grote vliegramp die Air- France trof was eveneens op Guade loupe. Bijna zes jaar geleden veronge lukte een Boeing 707 bij een landings poging in een wervelwind. Alle 111 In zittenden kwamen daarbij om. Guadeloupe is het belangrijkse eiland van Frans West'-Indië en ligt on geveer 650 kilometer van de Venezo- laase kust. TF.'ees niet bang, dat ik u in mijn ru briekje thans ga achtervolgen met algebra of meetkunde, zoals ge uit het titeltje misschien zoudt destil leren. Neen, ik weet daar geen steek van en wil er integendeel juist een heel bijzonder figuur in hef» Veluwse bos mee aanduiden, dus geen dor cijferma teriaal, maar kostelijk levende, boeien de werkelijkheid in de vrije natuur, waarmee we soms met wat kennis en geluk worden geconfronteerd. Dan heeft Diana of Artemis schelms tegen ons geknipoogd. De ware weidman, die zich onderscheiden mag voelen met grofwild in het revier, komt na veel wikken en wegen tot de overtuiging, ,dat een zich onder de levende have bewegend kapitaal stuk als een A-l hert mag worden aangesproken. Men heeft bij het edel wil d n.l. een classificatie ontworpen, in overeen stemming met de kwaliteitsverbetering (gewei). Volgens dit systeem komen de oude herten van 10 jaar en ouder, met een goed ontwikkeld gewei in klasse A, jonge dieren t.m. 9 jaar met normale kopsier in klasse B en alle overige herten ongeacht de leef tijd in klasse C. Er worden dus hoge eisen gesteld aan het bepalen van de ouderdom en lang niet elke jager kan dit feilloos. Men noemt een hert daar enboven A-l, wanneer het op 't top punt van zijn ontwikkeling staat, het veel-endige gewei laag aangezette mid- dentakken bezit en er voorts oogstuk ken, zomede een tweezijdige kroon aanwezig zijn. Het vertoont 't resultaat van een welbeheerd roodwüdrevier en draagt de naam Edelhert met ere. In de vrije wildbaan van de Neder-Velu- we werd in 1967 zulk een trofee be machtigd en daar kijken we morgen nog even naar. 6-3-1968 A. B. WIGMAN

De Vallei | 1968 | | pagina 1