Beurs van Amsterdam Pittig gepraat „Folie a deux" in radiouitzending „Circles" in première bij Ned. Dans Theater Internationals gedrukt Investering K.L.M. van f 650 miljoen FINANCIËLE NOTITIES RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S VANAVOND MORGEN Zestien procent weer voor fiscus Wisselmarkt PILOOT STORM I RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2' WOENSDAG 6 MAART 1968 <Jo#sr> PCnrti&t 128 Neen, hij gaf niet toe. Met onzichtba re ketenen aan hem gebonden, zou zij haar verder leven moeten sluiten. „Ik zal ervoor zorgen, dat het ver langen naar vrijheid een nachtmerrie voor haar wordt. Haar verhouding met die schoft zal onwettig blijven." Intussen merkten de mensen een ver andering in Gusti op. Zijn buren be gonnen nieuwsgierig te worden. Als het goed weer was, kon men hem in de achtertuin in een roeimachine zien zitten. Zijn lichaam bewoog zich voor- en achterwaarts, terwijl hij twee kor te houtstompen, die riemen moesten voorstellen, stevig vasthield. Na dit droog-roeien enige tijd te hebben uit gevoerd, stond hij op, uitte krachtige geluiden en ging het huis binnen, ter wijl het zweet langs zijn gezicht stroomde. Andere dagen verliet hij het huis op een tijd, dat de meeste mensen nog sliepen. Hij maakte dan een flinke wandeling en keerde alleen voor het ontbijt naar huis terug. Op regenachtige dagen, als hij niet naar buiten kon gaan, lag hij met zijn rug op een toestel, dat in Paulines vroege re kamer op de grond was geplaatst. Aan dit toestel waren fietspedalen be vestigd. Gusti trapte alsof hij gevleu gelde engeler. in hun vlucht moest in halen. Om de twee dagen ging hij op de weegschaal staan en was ver heugd het resultaat van zijn onver moeide arbeid te kunnen vaststellen. Met het gevoel van een overwinnaar merkte hij, dat zijn broek hem om het middel te wijd werd en dikwijls stak hij de hand onder zijn colbertjasje, om te constateren, dat hij werkelijk magerder werd. Hij merkte echter tot zijn schrik, dat zijn eetlust toenam en hij las met spijt de lijst van de ver boden spijzen (waar hij juist het meest van hield) nog eens over. Na korte tijd betrapte hij zich met afgrij zen erop, dat hij met verlangen naar een jonge vrouw in huis keek. HetSvas Christina, een stevige goedgebouwde boerenmeid van ongeveer dertig jaar, die voor hem gezorgd had, sedert hij Paulines dienstboden ontslagen had. „Wat zou dr. Altmann daar wel wel van zeggen?" Het cultiveren van de geest behoor de ook tot Gusti's programma. Dik wijls zat hij bij het raam, waarvan de gordijnen iets terzijde geschoven waren, met een zwaarmoedig gezicht te lezen en stelde zich zodoende aan de blikken van onbekende voorbijgan gers bloot. Hij was vast besloten om aan zijn leven meer inhoud te geven en was dienovereenkomsitg een diep gaande studie over oude mysteries en orakelen begonnen. Ook schreef hij artikelen over nationale economie voor een plaatseliik blad en begon zelfs aan een boek, dat hij de man op de achtergrond" noemde en dat een poëtisch relaas over zijn eigen droe vig innerlijk leven inhield. Het begon aldus: „Mijn leven is schijnbaar even on interessant als dat van een schoen lapper of een horlogemaker. In wer kelijkheid bestaat het echter uit een lange reeks droevig, folterende be- beurtenissen." Hij had het manuscript zorgvuldig in een kleine safe in zijn slaapkamer opgeborgen, tezamen met obligaties, hypotheekbrieven, aandelen en andere waardevolle dingen, zoals een ouder wetse ketting van robijnen en een parelsnoer, die zijn vrouw toebehoor den. Hij was bang, dat haar advoca ten beslag op haar sieraden zouden leggen, zolang de kwestie nog niet op gelost was. Op een morgen, toen hij een vroege wandeling langs de rivier maakte, voelde hij zich bijzonder krachtig. Het was in het begin van april. De lucht was vol lentegeuren en de vogels zon gen in het ontluikend loof der bomen. Gusti begon hard te lopen. Hij balde de vuisten en ademde snel. Op enige afstand zag hij een bank staan en hij besloot tot daar te lopen met de gelijke snelheid van een drijvende tak, die door de snelle Aare meegevoerd werd Maar al spoedig begon het bloed in zijn slapen te kloppen en hij hoorde dof gesuis in zijn oren. Een heftige pijn stak als een scherp mes door zijn linker long. Hij viel neer en bleef op de grond liggen. Toen hij zich beter voelde, stond hij op en liep langzaam naar huis. terwijl hij zijn ene hand op zijn hart hield. Thuis gekomen voelde hij zich geheel hersteld en ging naar zijn kantoor. De volgende dag bezocht hij 's avonds een instituut voor lichamelijke opvoeding, waar hij gere geld tweemaal per week een elektrisch toestel, dat de bewegingen van een galopperend paard nabootste, bereed. De gymnastiekleraar bracht het toestel in beweging, maar na enige minuten voelde Gusti dezelfde ste kende pijn in zijn hart en viel bijna van het paard. Na een korte rust en massage ging hij naar huis. Zijn geestdrift voor lichaamsbeweging scheen onderweg te verdwijnen. Deze oefeningen, dacht hij, zijn niet goed voor me. Zij ontnamen hem alle energie in plaats van die te vermeer deren. Het hevig transpireren was on natuurlijk. Het maakte hem alleen hongerig en dorstig en het greeep zijn hart aan. Hij was nu eenmaal groot en zwaar. Zijn ijdelheid had hem tot deze dingen gebracht. „Christinali," zei hij, toen hij thuis kwam, „haal mijn pantoffels van bo ven." Toen zij ermee beneden kwam, verzocht hij haar zijn laarzen uit te trekken. Toen zij voor hem neerkniel de, keek hij op haar dik, glanzend bruin haar en zag haar rose rug, die door de sluiting van haar blouse zicht baar was. „Je moet nooit doen, wat een dokter je voorschrijft." zei hij. „Zij hebben het alleen op je geld ge munt. Ik heb een zwak hart, Christi nali. Ik heb er te veel van gevergd. Ik was gezond, voordat ik al die oefe ningen deed en nu ben ik een wrak." „Ik dacht zo," antwoordde zij, „dat er iemand voor mijnheer moest zorgen." „Voor mij zorgen? Maar wie? Wie geeft er om me?" Ze stond op en bleef met zijn laar zen in haar hand voor hem staan. Zijn ogen waren op haar brede heu pen gevestigd. „Ja, ja, Christinali," hernam hij moeizaam, „dat komt van de medi sche voorschriften. De hoofdzaak mankeert en die is niet in een insti tuut of bij een apotheek te verkrij gen." Ze keek hem verward aan. „Normaal leven. Maar hoe?" mom pelde hij, terwijl hij zijn pantoffels aantrok. „Ik tracht normaal te leven. Ben jij normaal?" vroeg hij haar plotseling. Zij keek hem aan en ging daarop stil de kamer uit, maar rij voelde, dat het hiet een ernstige zaak betrof. Gusti ging in een stoel naast het raam zitten. „Ik ben benieuwd," zuchtte hij en opende de krant. XVI Pauline bracht de maand februari bij de Somers in Nollen door, waar lionel als bedrijfsleider van de elek trische centrale het nieuwe huis, dat voor de onderneming gebouwd was, betrokken had. Melchior was er ook en werkte van de vroege ochtend tot de late avond voor het Atlantropa- bureau. Paulines uiterlijk zou velen van haar vroegere vriendinnen verbaasd heb ben. Zij was niet meer mevrouw EI- fenau, die keurig gekleed langs de straten van Bern wandelde, maar een atletische jonge vrouw van buiten, met een ernstig gezicht, een vtouw, die in het volle leven stond. (Wordt vervolgd) 5 F 3754. Wederom ging David over in een andere kos mos. Het „bezoek" aan de waterplaneet lag hem nog vers in het geheugen, toen hij reeds aan alle kanten omringd werd door een zee van intens rood licht. Da vid voelde geen hitte, omdat hij in zijn huidige toe stand vrijwel niet de beschikking had over rijn zintui gen. Al dat vloeibare vuur stroomde zonder schade aan te richten dwars door hem heen, zoals gesmolten ijzer in een vorm. Begrijpelijkerwijs durfde hij het appa raat nog niet in te stellen, opdat de atomen en cellen van zijn lichaam met pure kracht tot hun juiste pro porties gebracht werden. Eerst wanneer hij defenitief zeker was van de aard der substantie die hem om ringde en.dat hem niets kon gebeuren," zou hij weer „inhoud" aan zijn cocon geven. Nu groeide hij gesta dig weg uit de vuurzee. David wist, dat hij door het inwendige van een zon gegaan was! 40. Tot zijnverrassing wordt de Rechter bij de Pa lankijn opgewacht door een officier van de Garde, die op barse toon beveelt: „Wilt u mij volgen, dokter. De Opperkamerheer wenst u te spreken." De Rechter fronst zijn wenkbrauwen. Hij zal zich opnieuw moeten onderwerpen aan de argwanende vragen van een paleis functionaris. Natuurlijk moet hij vasthouden aan zijn doktersrol. Als hij nu zou worden ontmaskerd, zou hij het vertrouwen van de Prinses al beschamen nog voor hij rijn onderzoek begonnen was. Blijkbaar wantrouw de de Prinses bepaalde personen in het paleis. Het was van het hoogste belang dat die personen onkundig zouden blijven van rijn opdracht. De Rechter volgt de officier naar een ruime zaal. Achter het massieve bu reau zit de Opperkamerheer, kenbaar aan zijn bruine, gevleugelde muts met gouden randen, en aan zijn man tel van gesteven bruin brokaat. Achter hem staat een raadsheer in blauw gewaad en naast het bureau staat een zestal hovelingen met documentendozen en dos siers. Als rechter Tie de tafel nadert, ziet hij dat de Opperkamerheer zijn eigen identiteitsbewijs bestu deert. Daar was hij al bang voor... „Dokter Liang is gearriveerd, Excellentie", zegt de luitenant onderda nig. De Opperkamerheer monstert de Rechter met een laatdunkende blik. „En dokter?" vraagt hij bijna sma lend. „Hoe gaat het nu met Vrouwe Hortensia?" 51. Met de kleurlingen konden zij het wonderwel vin den en zonder veel moeite werd een inlander bereid gevonden om de inkopen, die de professor gedaan had, voor hen naar boord te brengen. Zij stapten daartoe in 't wankele vaartuigje van de bruine man, dat ge maakt was van een uitgeholde boomstam en lieten zich toen wiebelend en wiegend naar het schip pagaai en, Tekko was de eerste die langs de touwladder naar boven ging en 't dek bereikte, toen volgde hijgend en steunend de oude professor en als laatste verscheen lachend de, met de karrevracht bepakt en beladen, in lander. Tekko kreeg het heet toen hij zag hoe de man de hele lading in één keer boven bracht en de inkopen netjes voor hen op 't dek uitstalde. De inlander, die deed of dit rijn dagelijkse werk was, scheen echter in 't ge heel geen last van de warmte te hebben en was al lang blij toen professor Starreveld hem een paar glin sterende muntstukjes voorhield. Haastig grabbelde hij 't geld uit de uitgestoken hand van de geleerde man en was weer even gauw verdwenen als hij aan boord gekomen was. „Wat nu professor?" vroeg Tekko om maar iets te zeggen. „Duiken!" antwoordde lachend de professor. „Morgen gaan we proef duiken! Dat wordt een groots moment! De voleinding van mijn le venswerk!" En lachend gaven de beide vrienden el kaar een klap op de schouder. Een spotprent van een Schmelzer- achtige figuur in een tweepersoons- KVP-bed (partijpolitiek bekeken dus eerder 'n „verlies-jumeaux"), met als muzikale achtergrohd een opname van The Brothers Four: „Come to my bedsi de, my darling!", vormde gisteravond de uitsmijter van „Vanavond in Nieuws poort". Het was een welkom lachertje voor iedere tv-kijker, die graag op het puntje van zijn stoel en met de kin in zijn handen zijn blik op het kijkkast je gevestigd houdt, want dit soort kij ker had na al het pittige amusement van maandagavond vrijwel niets dan pittig ernstig gepraat te verwerken ge kregen. Interessant, maar letterlijk wel eentonig. Na de vijftig minuten durende KRO- documentaire over de kwestie rond het incident in de golf van Tonkin kregen we van de NTS in „Denk-beeld" het onge veer drie kwartier durende gesprek van de heer Brugsma met prinses Ire ne en prins Carlos Hugo. Aan het ein de van dit gesprek toonde het prinse lijk paar zich verheugd over dez" mo gelijkheid, voor de televisie een aantal vragen te hebben mogen beantwoorden, die ook na hun huwelijkssluiting nog enige tijd in Nederland hebben geleefd en daar misschien ook tot voor kort nog wel gesteld werden. De heer Brugsma sneed veelomstreden onder werpen als de toetreding van prinses Irene tot de rooms-katholieke kerk, het carlisme en de monarchie zonder al te veel schroom aan. Misschien zullen sommige kijkers hebben gemeend, dat aan het carlisme wat te veel tijd werd besteed, maar men moet niet vergeten dat dit interview een zeldzame gelegenheid bood, om van prins Carlos Hugo persoonlijk wat meer te weten te komen over rijn eigen visie daarop. Na een minuut of vijf verstrooiing bij respectievelijk Oscar Peterson en Emma Peel volgde een halfuurtje „Nieuwspoort", waarin onder meer een drietal parlementaire redacteuren van dagbladen in het door de crisis in de KVP gevormde politieke koffiedik moch ten kijken en Ad Langebent van de ra dicale drs. Aarden te horen kreeg, dat deze zich in niets voelde verschillen van een katholiek of protestant die lid is van de PvdA, maar dat (en waarom) hij toch geen lid van deze partij zou willen worden. Heel duidelijk, al be staat na zo'n verklaring wel het gevaar, dat je de indruk krijgt, dat er thans in ons land twee verschillende PvdA's dicht naast elkaar staan: de Partij van de Arbeid en de Partij van drs. Aarden. J. v. d. K. Een lang gedicht dat onder de inzen dingen voor de VARA-prijsvraag in 1965 de aandacht trok en dat bekroond werd was het radiofonisch gedicht van Jacqpes Firmin Vogelaar: Folie deux Dit radiofonisch gedicht zal in het VARA-radioprogramma van woensdag 6 maart van 23.05-23.55 te beluisteren zijn. In de VARA-Gids van 2 maart schrijft Sybren Polet hierover: „De uitdrukking „Folie deux" wordt ge woonlijk gebruikt wanneer twee mensen die lang samen wonen eenzelfde neuro se ontwikkelen: ze maken elkaar gek, en dan meestal no^ ip de betekenis dat slechts één van beiden werkelijk neuro tisch is, terwijl nummer twee het wordt door het gedrag van de ander. Het re sultaat is in beide gevallen hetzelfde. Dit is in ruimer zin het thema van het gedicht: de mensen drijven elkaar tot waanzin, in paren of bij hele naties tegelijk, door oorlog (Viëtnam). recla me consumptiedwang, persoonlijke con flicten enz. De ondertitel luidt dan ook: „In staat van blijvende oorlog." In Folie deux duiken tientallen fa cetten van het menselijk bestaan op, in los verband of helemaal zonder ver band, zoals veel gebeurtenissen in het leven los van elkaar staan; de meeste verbanden legt men pas naderhand in de eigen geest of men legt ze nooit. De scènes van dit brok „verbeelde leven" liggen cyclisch ingekapseld tussen het HILVERSUM I 18.00 Gew. muz.: verzoekpr. (gr). 18.30 Nws en weerpr. 18.46 Act. NRU: 19.00 Openb. KMUNSTBEZ. 19.10 De soc.-econ. toekomst, gastcollege. 19.50 Stereo: Radio Filharmonisch ork.: mod. muz. 20.45 De geschiedenis van het hoorspel, doe. 21.30 Wie is mijn naaste? klankb. over zwervers. 2.150 Franse chansons. 22.05 Spiegel van België: een pr. in samenwerking met de BRT. NVSH: 22.20 Sextant, radio weekblad van de NVSH. NRU: 22.30 Nws. 22.40 X, een sprong in 't duister. 23.55-24.00 nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.16 Act. 18.20 Uitz. van de Volkspartij voor Vrijh. en Dem. 18.30 Stereo: Licht ensemble met zang sol. 18.55 Stereo: Tango-rumba-ork. m. zangsol. 19.30 Nws. 19.35 Pianorecital: kl. muz. 20.00 Waar de wijsjes zijn: liedjes van overal. 20.25 Vragenvuur: 'n bekende Nederlander beantwoordt vragen van jonge .ensen. 20.45 Ak koord: licht gev. pl. pr. 21.25 Tram melant in Loeren aan de Hor: radio feuilleton. 21.50 Zonder blinddoek: doe. pr. 22.30 N.WS. 22.40 Act. 22.55 Klass. kamermuz. 23.05 Stereo: Folie a Deux voordracht en muz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I AVRO: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.50 Pipo de Clown. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journ. STER: 19.03 Reel. 19.06 De Drie Musketiers, tv feuilleton. 19.31 Panoramiek, panora ma van het wereldgebeuren: STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. en weer- overz. STER: 20.16 Reel. NTS: 20.00 Journ. en weerverz. STER: 20.16 Reel. NTS: 20.20 Uitz. Stichting Socutera. 20.25 Eurovisie: Rep. voetbalwedstrijd Real Madrid - Spartag Praag (Europa cup voor landskampioenen). (Om plm. 21.15 Uitz. van de Partij v. d. Arbeid). 22.15 Journ. 22.20-22.35 Openb. kunstbe zit. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Reel. NTS: 19.00 Journ. AVRO: 19.03 In kleur: Luipaard op schoot. 19.28 In kleur: De dubbeldekker, korte film over de autobus in Londen. 19.33 Vaders tegen wil en dank, TV-feuille- ton. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Re clame. AVRO: 20.20 Hier Parijs Hier Jan Brusse. 20.45 Peyton Plaze, tv-feuilleton. 21.10 Interview met de ische prima-ballerina Galina Ula- nova. 21.20 Russisch balletpr. 21.55 begin, waar „een stemklem zit in 't te lefoonnet" en het slot, waar de „ver binding verbroken is. Behalve de tekst heeft Vogelaar ook de technische „partituur" vervaardigd. Voor de uitvoering zorgden de technici Cor Doesburg en Gerard van Iperen. Kitty Courbois. Guido de Moor en Jan Roelands namen de tekst voor hun reke ning. Produktie en regie: Cor Holst. (Woensdag 6 maart, 23.05-23.55 Hil versum 2). DEN HAAG Het Nederlands Dans Theater gaf in de Kon. Schouwburg in Den Haag de eerste voorstelling van het ballet „Circles". De Amerikaanse choreograaf Glen Tetley creëerde .dit ballet voor het Dans Theater op de gelijknamige compositie van Luciano Berio. Deze compositie is gebaseerd op drie gedichten van de Amerikaanse dichter E. E. Cumming, welke gezon gen werden door Cathy Berberian. De uitvoerenden waren Willy de la Bije, Kaethy Gosschalk, Anne Hyde, Nils Christe, Jaap Flier en Hans Knill, Het Nederlands ballet orkest zweeg tij dens de uitvoering van Circles. De mu ziek bevat namelijk een bijzonder uit gebreide slagwerkpartij, die door dit orkest moeilijk kan worden gereali seerd. In plaats daarvan werd een band afgedraaid. Dichters dichterbij: lit. ontm. NTS: 22.15-22.20 Journaal. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klass: en med. pl.pr. (7.30 Nws.; 7.32 Act. 7.50 Over weging; 8.00 Nws.) 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw (9.35 Waterstanden) 9.58 Marktber. voor schippers. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische le zing. 10.20 Muz. uit de Barok (gr.) KRO. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. NCRV: 12.00 Stereo: Li. gr.muz. 12.26 Med v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 1241 Act. 12.50 Variant: radio-snelbuf- fet. 13.30 Stereo: Over de band: licht gevar. muz.pr. 14.30 Stereo: Instrumen taal trio: semi-klass. muz. 15.00 Geref. godsd. uitz. NRU. 15.30 Banden met 't verleden, klankbeeld. 15.45 Spel: kro niek voor creatieve vrijetijdsbesteding. 16.00 Nws. 16.02 Nickel Odeon: pr. over film en filmsters. 16.50 Spelen met taal. 17.00 Stereo: Voor kleine be zetting: mod. kamermuz. (opn). NCRV 17.45 Sportact. HILVERSUM II AVRO: 700. Nws. 7.10 Ocht.gymn. 7.20 Li. grm.uz. VPRO 754 Deze dag AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal 8.20 Stereo Li. gr. muz. (8.30 - 8.35 De groenteman) 8.50 Morgenwijding 9.00 Stereo: Mod. ork. werken (gr.) 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: pop. verzoek- pl.pr. (11.00-11.02 Nws). 11.55 Beursbe richten 12.00 Stereo: Pianorecital: klass. muz. 16.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.29 Mod. platteland, praat je 12.34 Toppers van toen (gr.) 13.00 Nws 13.11 Radiojournaal. 13.30 Stereo: Bas-bariton en piano: klass. en semi- klass. liederen. 13.55 Stereo: Viool en contrabas: klass. muz. 14.20 Trouwen op huwelijks Voorwaarden: gesprek ken 15.00 Voor de Zieken. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Instr. ensemble: klass. kamermuz. 16.30 Stereo: Kinderkoor. 17.00 Amateurs. 17.30 Stereo: Voor de jeugd. HILVERSUM III NCRV: 900 Nws. 9.02 Voor de zie ken. 9.30 Strictly instrumental: li. in str. muz. 10.00 Nws. 10.03 Muziek bij de koffie (11.00 Nws.). NRU: 12.00 Nws 12.03 Platenkeus: bekende Neder landers op het gebied van de ernstige muziek kiezen lichte grpl. KRO: 13.00 Nws. 13.03 Act. 13.08 TN: knalmuziek van één tot twee 14.00 Nws. 14.03 Net ty Rosenfeld 15.00 Nws. 1503 Where the action is 16.00 Nws. 16.03 lORRrr.: pl.show. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05- 18.00 Verzoekpl.pr. WOENSDAG 6 MAART 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journal (herh. van gisteravond). 10.20 Die Kiste, uit de se rie: Das Kriminalmuseum. 11.35 Die Drehscheibe: act. en muz. 12.00-13.30 Act. kron. 16.40 Journ. 16.45 Sport - Spiel - Spannung, am. pr. 18.00-18.05 Journaal. 18.53 Zandmennetje. 19.00 Ant. 19.26 Kleur Der Polizeifunk ruft... TV-serie. 19.59 Progr. overzicht. WDR: 18.05 Belle, und Sebastian, TV- serie. 18.25 Goedenavond. 18.30 Hier und Heute. 19.10 Der Polizeifunk ruft... TV-serie. 19.40 Sendung und Echo: In termezzobrievenbus). 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Wem gehort der Os- ten? uit de serie Ost und West. 21.00 Kleur: Shalom, muz. zwerftocht door Israël. 22.00 13 mal Makabres; zwarte humor. 22.40 Journaal en weerbericht. 23.00 Portret van een toneelspeelster, (herh.). 23.45 Journaal. DUITSLAND II 17.45 Nws en weerber. 17.50 Die Dreh scheibe: act. en muz. 18.15 Lassie, TV- film. 18.50 Deurnat M, TV-film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act 20.00 Kleur: Walt Disney's bonte sprookjeswereld. 20.45 Durch die Schallmauer der Ver- nunft, inf. pr., aansl.: Nws. 21.15 Wolf unter Wölfen, TV-film. 23.05 Nws en weerber. (Slotkoersen van gisteren) Fonds Vorige 1ste koers not. Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staffell. 1966-1 7 104 1966 6i 99 ij 1968 6i 98% 1967 6i 99% 1967 6 96 A 1965-1 53 93% 1964-1 5i 90% 1964 5 1958 44 1964 44 1959 4è 1963-1 4è 1961 4 1953 33 1947 34 IIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIUlllllllllllMimilllllllllllllimilllllHII Nederland 1951 34 Nederland 1953 1-2 34 Nederland 1950 1-2 3i Nederland 1954 1-2 34 Ned. grootb. obl. 1946 3 Ned. dollarlng. 1947 3 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 id. 30-jar. 1958/*59 44 H.VA.-mijen ver. a. AJCU. a. Delimij. f. eert Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem. bezit. v. a. Unilever c.v.a. Kon. Zout-Organon Dordtsche Petr. a. Kon. Pex. f. a. H.AL. a. Java-China p n.r.c.v.a. K.L.M. a. Rotterd Lloyd a. Scheepvaartunie a. Bk v. Ned. Gem. 1967-1-2 63 Bk v. Ned. Gem. '67-1-2-3 64 Bk v. Ned. Gem. 1965-1 6 Bk v. Ned. Gem. '58-1-2-3 43 Nat bk v. mid. kred. '66 7 Nat. Investeringsb. 1965 53 Fr.-Gron Hyp.b dw. 6 Alb. Heyn wdlobl '55 British Petrol. 1966 Bijenkorf Co-op Ned. r^paarbr. Ned. Gasunie 1966 Ned. Gasunie Philips dir. 250-100 '51 Pegeu 1-2 1957 Pgem 1957 Rott. Rijn Pijpljnlj. KX.M. 15-Jarig 89 88 A 96% 87 A 84 8114 80% 71% 91A 84% 73 ij 75% 83% 86 97 A 85% 117% 72.4 83.1 117.2 123.7 112.3 157.2 704% 156.7 75% 170 171 151 129% 105% 99% 95% 87 101% 94 A 93% 104% 99 98% 99 A 96% 9343 90% 89% 88% 96% 87 A 8341 84% 80 A 7143 91% 84% 74 75% 83% 86 97% 85% 116% 70.8 82 119 122.8 110.9 157 697 155.1 75% 171 168 150 129 101A 99% 95% 87% 101% 94% 93% 4 131% 71 102% 103% 6 97% 145% 6) 99 A 99 5! 94% 94 H 4 79% 79% 6 96% 96% 6 96 97 5i 94% 94% 5 94% 94% Ned. Spoorw. 57 1-2 43 Berghuizer Pap.fabr. 44 Gelder Zonen v. 43 Grasso's Kon. MachJ. 53 Meteoor beton Stokvis en Zonen Thomassen/Dr.-Verbl. 44 Alg. Bank Ned. a. Amrobank f 20,a. Nationale Ned. cert. Ned. Credietb. aand. b. Ned. Middenstandsbank a. Slavenburg's Bank a. Albert Heyn a. Amstel Br. n.r.c.v.a. Bergh en Jurg. f 250-1000 a. Blijdenst-Will. f 1000 nreva Lucas Bols a Bredero vast goed a. Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.-r. c.v.a. Calvé nx. c.v.a. Calvé com.pref.wd.nr. eert Drentsch-overijs. houth. a. D.R.U. a. Edy emaille a. Elsevier uitgeversmij. a. Erdal mij. voor wasverw. a. Excelsior metaalbuizen a. Fokker a. Gazelle rijwielfabriek a. Gelder (van) papier a. Gist-Brocades a. Grasso's kon. mach. fabr. a. Heineken's Bierbr. aand. Holec aand. Interratio aand. Kon. Ned. Papierfabr. a. Kon. Ned Textielunie eert Krasnapolsky La. K V T (kon ver tap.) aand. Leidsche Wolspinnerij a. Lips en Gispen eert Meteoor Beton a. Misset Uitgeversmij. a. N aarden Chem. fabr. a. Naeff gebr. a. Nedap ned app.fabr. aand Ned Ka bel fa brieken aand Nelle, wed J. van aand Nyma n.r.c.v.a. Niiverdal-ten Cate a. Overz Gas, nat bez. v.a.f. Pakhoed a. 90 A 90 A 94% 94% 88% 88% 91 90 53 112% 43 89% 89 109 108% 230 226 45.8 45 615 611 171% 171% 91.2 91.4 174 173 299% 1299 406 401% 209% 68 182 136% 367% 454 658 765 136 116 327 74% 327 535 61% 408 152 114 721 138 630 140 300 135 49% 58 208 208 263% 125 107% 105 243 241 522 529 171 167 141% 141 263 266% 367% 365% 27% 27% 81 82 91.5 92.2 96 95 210 67 183 135 369 454 655 743% 138% 116 325 74 324 530 61% 415 150 112% 729 136 615 132 309 134 49% 59.5 Pal the a. 60% 60% Pont Houthandel a. 167 168 Rees ink en Co. a. 164 162 Scheveningen Expl.mij.f. a. 24 23.5 Schok beton aand. b. 1751/2 175 Scholten Carton en Pap. a. 223 225 Schuppen Sajetfabriek a. 97 77 Simon de Wit aand. b. 430% 426 Spaarne ver. bez. 500-100 a. 69 Technische Unie a. 259 253 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 103 103.7 Twentsche Kabelfabriek a. 347 345 Ubbink-Davo a. 34% 35 Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 109 109 Veenendaalsche stoomsp. a. 170 Ver. Machinefabrieken a. 155 157 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 131 136 Vredestein Rubb.br. c.v.a. 159 157 Vulcaansoort a. 63 63 Wessanen's kon. fabr. a. 85.5 88.3 Wilton-Fyeno. Bronsw. a. 156 155% Billiton le rubriek a. 796 801 Geldersche Tramwjnij a. 57% H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. 730 728 Interbonds 1 pb f. 636 637 Vastgoedbei .fonds part f. 633 630 Interunie f50 a. 183.5 183 Robeco f50 a. 226 224.8 Rolinco L 182.5 182 Unitas f 50 a. 409.5 404 Ver. Bezit v. 1894 f50 a. 101.8 101.5 Canadian Pac. Railw. eert. 51% 50% Int Nickel Cy. Can. cert 111% 111% Shell Can. (10 a.) cert. 28% 27% A.T.T. 15-10a33-l/3d. cert 51% 51% Anaconda cert. 42% 43% Bethlehem Steel cert 29% 29A Chesapeake and Ohio cert. 62% Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. 48% 48% Douglas Aircraft cert. 85% 84 Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. 160% 159% General Electric cert. 87% 86% General Motors cert 75A 74% Kennecot* Copper cert 39 40% Phillips Petroleum cert 56A 56 R.C.A cert 47% 46% Republic Steel cert. 40% 40 Shell Oil cert 59% 58 Standard Brands 10 a cert 35% 35% US Steel (10) cert 39tt 38% Woolworth cert 22% 22% VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 157.60; Uni}ever 110.70; Philips 123.40; AKU 70.90; Hoogovens 119.00. AMSTERDAM De internationale waarden hebben vandaag merendeels een gedrukte stemming laten zien. Te genvallers waren hierbij AKU en Kon. Olie. Beide fondseti hadden nogal wat aanbod te verwerken, hetgeen alleen werd opgenomen op verlaagde prijzen. Zo daalde AKU door winstnemingen tot 70.80, tegen gisteren als slotprjjs 72.20. Hiermee is de vreugde over het onveranderde dividend over 1967 thans weer geheel verdwenen. Koto. Olie zak te in van 155.50 tot 155 (156.40). Deze week maakt de Kon./Shellgroep de jaarcijfers over 1967 bekend. De beurs heeft vooral voor de 4e kwar taalcijfers zeer gunstige verwachtin gen, Unilever zakte in van 111.20 tot 110.80 (111.80). Hoogovens werd twee dubbeltjes lager geadviseerd op 118. De handel in de Internationale waar den was uiterst kalm. In Kon. Olie ging nog het meest om. Philips hield zich zeer goed op circa 123, hetgeen 40 cent beneden de slot- prijs van gisteren was. Donderdag 14 maart maakt het Philipsconcern ver moedelijk de jaarcijfers over 1967 be kend. De beurs is ten aanzien van de ze cijfers optimistisch, hetgeen in de koers van het aandeel Philips de laat ste tijd tot uitdrukking is gebracht. Naast de vele artikelen die Philips fa briceert heeft deze maatschappij, al dus de beurs, nog een goede toekomst in de computerindustrie. Wall Street stelde maandag zeer te leur door flauwe slotkoersen. De goud en zilveraandelen waren er weliswaar door de aanhoudende speculaties weer aan de vaste kant, doch dit verhinder de niet, dat het Dow Jones-gemiddelde voor de industrie-aandelen er tien pun ten inzakte tot 830.56. Van de Neder landse aandelen onderging KLM in New York wederom 'n gevoelige koers daling van drie dollar. In dit verband werd KLM in Amsterdam opnieuw la ger geadviseerd. Van de scheervaartwaarden ging weinig activiteit uit. De koersverschil len hadden weinig te betekenen. De stemming stond als nauwelijks prijs houdend te boek. Ook de cultures wa ren gemakkelijker. Op de incourante markt, werd nog geen stuk omgezet in het aandeel „Vru- mona". De prijs lag op 300 laten. Zo als bekend biedt Heineken 300 procent voor alle nog uitstaande aandelen „Vrumona". AMSTERDAM Op 13 maart staat de inschrijving open op de aangekon digde f 100 miljoen 7 procent 20- jarige obligatielening van de KLM tegen 100 procent. De storting moet geschieden op 28 maart. De lening, waarvoor beursnotering zal worden aangevraagd wordt niet door de staat gegarandeerd, in tegenstelling tot de 4Vt procent le ning, die de KLM in 1962 uitgaf. In de eerste tien jaar van de loop tijd is geen aflossing toegestaan. Daar na zal de lening a pari worden afgelost in tien gelijke jaarlijkse termijnen van f 10 miljoen. Vervroegde gehele of ge deeltelijke aflossing is van 1 april 1978 af mogelijk tegen 101 procent. De lening wordt uitgegeven voor ge deeltelijke financiering van de investe ringen in vliegtuigen en overige acti va. De KLM heeft op het ogenblik 17 straalvliegtuigen in bestelling, die met inbegrip van al bestelde en nog te be stellen reserve-onderdelen, een inves tering van f 650 miljoen vergen. Op 31 december was hierop f 84 miljoen voor uitbetaald. De leningen van de KLM bedroegen eind vorig jaar f 272,4 mil joen. PERSONEEL De maatschappij had eind vorig jaar 14.077 man personeel in dienst. De on derhandelingen over een herziening van de pensioenregeling voor het manlijke vliegend personeel zijn in een verge vorderd stadium, aldus de KLM. Deze herziening zal de lasten voor de maat schappij verhogen, die voor een deel op vorige jaren betrekking kunnen hebben. Daarvoor zijn voorzieningen getroffen. Voor de financiële verplichtingen die voortkomen uit de afvloeiing van per soneel zijn de vereiste voorzieningen eveneens getroffen. DEN HAAG De fiscus heeft in ja nuari f 1,78 miljard aan belastingen ont vangen. Dat was ruim 16 procent meer dan in dezelfde maand van vorig jaar toen er f 1,53 miljard binnenkwam. Over het boekingstijdvak 1967/1968 werd er voor f 199,42 miljoen aan aan slagen opgelegd, waarvan f 176,28 mil joen inkomstenbelasting, f34,29 miljoen vermogensbelasting, f 20,50 miljoen per sonele belasting en f 287.000 grondbelas ting. De aanslagen voor vennootschaps belasting vielen voor de fiscus nadelig uit, want hieraan moest f31,93 miljoen worden terugbetaald. Daarentegen is voor het boekingstijd vak 1968/'69 voor f 115,35 miljoen aan aanslagen vennootschapsbelasting opge legd, met daarnaast nog f407.000 in komstenbelasting. De belastingontvangsten over januari werden verdeeld in f 686,48 miljoen ko hierbelastingen en f 1,10 miljard, niet- kohierbelastingen. In de eerste catego rie vormde de inkomstenbelasting met f565,88 (v.j. f532,09) miljoen de groot ste post. Bij de niet-kohierbelastingen was dit de omzetbelasting met f 359,11 (v.j. f250,67) miljoen, gevolgd door de loon belasting met f312,44 (f320,73) miljoen. AMSTERDAM, 5 maart Londen 8.64%—8.64%; New York 3.60%—3.60%; Montreal 3.31 A—3.31H; Parijs 73.24%— 73.29%; Brussel 7.26%—7.26%; Frank fort 90.05%—90.10%; Stockholm 69.70— 69.75; Zürich 82.96%—83.01%; Milaan 57.70%—57.75%; Kopenhagen 48.40— 48.45; Oslo 50.45—50.50; Wenen 13.94— 13.95; Lissabon 12.60%—12.61%.

De Vallei | 1968 | | pagina 2