vlees eten is verantwoord eten Arme landen in New Delhi vragen koopvaardijvloot Rennies Duitse oplichters in Mexico gearresteerd Mitterrands positie versterkt vinaion Super ZEEM Rozebotteljam Wantrouwen in Britse economische politiek Weer vliegtuig door Cubanen gekaapt u wilt kopen FINANCIËLE HULPVERLENING TOEGEZEGD ZWAARDEMAKER 2gezinsflessen89et Rath Doodeheefver Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Goud na 65 jaar afgeleverd Fotograaf gedood VOORRADEN UIT DE LUCHT VOOR KHE SANH Antieke' kaasvaatjes na diefstal zoek Nazi-rechters nu zelf in de beklaagdenbank Alweer zon ijzersterk staaltje van FISCUS BEDROGEN VOOR 12,7 MLN MARK ÜPPERWARE vol natuurlijke vitamine C Londen/parijs Het was gis teren weer een wilde dag vol ver warring op de buitenlandse valuta markt in Londen. Het pond sterling bereikte op zeker moment een nieuw dieptepunt en de vraag naar goud was opnieuw even buitensporig als vorige week vrijdag. HALFSLACHTIG UITZONDERLIJK Brandend maagzuur, limonade VIA INTERPOL „DON FREDERICO" rijheid in eigen land 4 in de gele gaat jaren mee plast,c koker WOENSDAG 6 MAART 1968 ADVERTENTIE Want vlees houdt fit. De eiwitten in vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditie. Conclusie? Vlees uw hoofdschotel, elke dagl ADVERTENTIE Het nieuwe laagterecord van het pond kwam gisteren toen een koers werd be reikt van 2,39 25/32 dollar, dat is dus onder de officiële pariteit van 2.40 dol lar. Dit betekende een daling met een kwart dollarcent. Pas later op de dag werden er weer ponden gekocht, onder meer door Ame rika. Daardoor kwam er een herstel tot 2,40 en 5/32 dollar. Dat kwam ook door steunaankopen van de Bank van Engeland. Op de termijnmarkt was de toestand voor het pond ook weer slecht. Ook gisteren gaf men als voornaam ste verklaring voor de zwakte van het pond het algemene wantrouwen in de economische politiek van de Britse re gering, maar ook natuurlijk de grote mate van onzekerheid in de wereld op monetair gebied. De halfslachtige ver klaring van'de Zuidafrikaanse minister van Financiën, Diederichs, over de ge ruchten over de verkoop van goud door zijn land, hielp niets om de onzekerheid weg te nemen. De geruchten willen, dat Zuid-Afrika zal overschakelen van Londen naar Pa rijs voor de verkoop van zijn goud. „Ni«t onmogelijk", aldus minister Diederichs, „maar zoals de zaken er op het ogenblik voorstaan is Engeland nog steeds onze beste markt." Hij hield zich dus op de vlakte. Op de Londense beurs waren de aan delen in goudmijnen opnieuw zeer ge vraagd, maar later kwamen er flink wat winstnemingen, onder meer uit Zuid-Afrika. De Staatsobligaties gingen eerst wat achteruit, maar ook daar trad weer een herstel op. De goudaankopen op de Parijse beurs blijven zich intussen ook op een uitzonderlijk hoog niveau bewegen. Voor de vierde achtereenvolgende dag bedroeg de omzet van het metaal het viervoudige van de normale. Gisteren beliepen de transacties een bedrag van 16,9 miljoen francs, tegen 16,8 miljoen francs eergisteren. In to taal werd 2,6 ton fijn goud omgezet te gen een prijs, die varieerde tussen 5585 en 5590 francs per kilo. In gouden munten was de handel uiterst levendig. AUCKLAND Een deel van een zen ding goud van Australië naar Nieuw- Zeeland heeft na 65 jaar zijn bestem ming bereikt. In 1902 zond de bank van Nieuw-Zuid- Wales in Sydney munten ter waarde van 34.000 dollar naar bijkantoren in Nieuw-Zeeland met het schip Elingaite. Het schip verging ter hoogte van de Driekoningen-eilanden bij de Noordpunt van Nieuw-Zeeland. Duikers hebben onlangs 8.000 munten uit het wrak opgehaald. Voor een waar de van ongeveer 16.000 dollar is nu aan de bank afgeleverd. NEW DELHI (Reuter) Twee do cumenten liggen op de tafel van de wereldhandelsconferentie in New Delhi. De rijke landen hebben zwart op wit beloofd hun financiële hulp aan de onderontwikkelde landen te verho gen. De arme landen dringen aan op steun bij de bouw van een eigen koop vaardijvloot. De financiële steunverlening door de rijkere landen is een van de belangrijk ste punten tijdens de Wereldhandels conferentie. De aandrang is groot, maar met name Amerika en Enge land hebben tegen over de vele verzoe ken steeds gesteld dat de eigen econo mische positie allerminst gunstig is. Kennelijk is men dan toch gezwicht, al wordt in het document wel met na druk verklaard dat de geldelijke steun met name moet dienen om de krachten die in de ontwikkelingslanden zelf schui len, moeten worden aangewend. De arme landen (89 in getal) hebben elkaar gevonden in een nauwkeurig om schreven programma voor de opbouw van een eigen koopvaardijvloot. Zo'n vloot kan namelijk een bijdrage leve ren bij de opbouw van de economie en een versterking van de betalingsbalans. Bij de commissie voor de scheepvaart zijn vijf aanbevelingen ingediend: 1. Nieuwe schepen moeten aan de ar me landen worden verkocht tegen uitgestelde betaling en lage rente. De aflossing behoeft niet binnen de tien jaar voltooid te zijn. 2. Tweedehands schepen behoeven niet binnen de acht jaar betaald te zijn. 3. Garanties van nationale financiële instellingen moeten voldoende garan tie zijn voor het verlenen van kre diet aan ontwikkelingslanden bij de aankoop van schepen. 4. Er moeten speciale maatregelen komen ter financiering van de aan koop van tweedehands schepen. 5. De regeringen van rijke landen moe ten steun verlenen bij de ontwikke ling van eigen scheepsbouw in de ontwikkelingslanden, inclusief de uit voer van schepen die deze arme lan den hebben gebouwd. SAIGON De Japanse fotograaf van United Press International in Sai gon, Hiromichi Mine, is dinsdag in het noorden van Zuid-Viëtnam dodelijk ge troffen toen zijn militair voertuig op een landmijn reed. Bij de explosie kwam ook een soldaat om het leven. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! Met behulp van parachutes worden voorraden boven de zwaar belegerde Amerikaanse „vesting" Khe Sanh in het noorden van Zuid-Viëtnam neer gelaten. Verscheidene vliegtuigen die hij de basis wilden landen of opstijgen zijn door vijandelijk vuur getroffen. Een hoge Amerikaanse officier heeft in tegenstelling tot andersluidende berichten verklaard, dat de druk rondom Khe Sanh duidelijk is verminderd. Noordviëtnamese eenheden zouden zich naar het oosten verplaatsen. Geheel gerust was hij er evenwel ook niet op, want dicht bij de basis, in Laos, zijn de communisten bezig een nieuwe divisie te formeren. ADVERTENTIE METSLA WIER De rijkspolitie van het Friese Oostdongeradeel speurt naar tweeduizend lunchkaasvaatjes en twaalfhonderd houten deksels, die zijn gestolen bij de zuivelfabriek De Don- geradelen in Lioessens. De vaatjes en deksels, die de latste jaren veel af trek vinden als antiek, zijn ruim twin tigduizend gulden waard. Ze worden -met name gebruikt als asbak of bloem vaas. BONN In dezelfde rechtszaal in Neurenberg waar zij in 1942 een joodse Duitser ter dood veroordeelden wegens „rassenschande" staan nu twee voor malige Nazi-juristen terecht: dr. Karl Ferber (67), nu exporteur, en dr. Heinz Hoffmann (62), inmiddels advocaat ge worden. Z(j leverden destyds Lehmann Israël Katzenberger (68), de voorzitter van de joodse gemeente in Neurenberg uit aan de beul omdat hij intieme rela ties met de „arische" fotografe Irene Seeiler (31) zou hebben gehad. Het proces was gebaseerd op de in 1935 uitgevaardigde wet „ter bescher ming van het Duitse bloed". Ter recht zitting bleek toen alleen dat de oude heer de jonge vrouw wel eens in de wang kneep en soms cadeautjes voor haar meebracht. De Nazi-rechtbank vond dit voldoen de om ook intiemere relaties aan te ne men, en omdat deze zouden hebben plaatsgehad onder „misbruik van de-i verduistering", werd Katzenberger ge vonnist wegens „benadeling van de volksgemeenschap in oorlogstijd". Een beraad van 20 minuten was voldoende voor het doodvonnis. Zelfs nazi-rechtsgeleerden waren over deze uitspraak verbluft. Irene Seeiler, die had gezworen geen verhouding met de oude man te hebben, kreeg wegens „meineed" twee jaar tuchthuis. Zij zou nu in Oost-Duitsland wonen, maar kon niet worden opgespoord. Nu legt de officier van justitie in Neu renberg de beide nazirechters ten las te: „doodslag door moedwillige ver draaiing van recht en wet". ADVERTENTIE BOGOTA Voor de derde maal in acht maanden hebben Castrogezinde elementen een Colombiaahs passagiers vliegtuig gekaapt en de piloot gedwon gen naar Havanna, Cuba, te vliegen. Het vliegtuig, een DC-4 van de Co lombiaanse luchtvaartmaatschappij Avianca, was onderweg van Barran- quilla aan de Caraïbische kust naar Riochacha. Kort na het vertrek dwon gen onbekenden de piloot met een pis tool zijn koers te veranderen en naar Havanna te vliegen. Naar de piloot via de radio meedeel de was de toestand aan boord van het vliegtuig dat 26 passagiers vervoerde, normaal. Het toestel had genoeg brand stof aan boord om Cuba te kunnen be reiken. ADVERTENTIE Uw behangleverander heeft ijzersterke staaltjes voor u klaarliggen. Radocota superafwasbaar behang van Rath Doodeheefver. Mooi behang dat tegen een stootje kan. Niet verkleurt. Waarvan u alle vlekken in een wip verwijdert. Ideaal voor èlk vertrek. ICwaliteitsbehang dat overal fleurig schoon blijft. Jarenlang. Vraag uw vakman. 53 cm Breed; 1.20 per strekkende meter. ontwerpers en fabrikanten van behang DEN HAAG Mr. M. de Niet uit Wageningen is benoemd tot voorzitter van de socialistische fractie in de Eer ste Kamer. Hy volgt ir. H. Vos op, die benoemd is tot lid van de Raad van State. Beeld uit Quang-Tri in Zuid-Viëtnam: fanatieke Viët-Congstrijders hier tijdens harde gevechten met Amerikaanse en Zuidviëtnamese troepen. Van onze correspondent BONN De miljoenenzwendelaars van Düsseldorf zitten in de val. In Mexico City zijn de „zakenman" Friedrich Ermisch (45) en zijn vrien dinnetje Brigitte Glinga (25) gearresteerd. Zij hebben de Westduitse fiscus 12,7 miljoen mark afhandig gemaakt als terugbetaling-inkomstenbetaling voor „exporten naar Nederland" die in wer kelijkheid nooit hadden plaats gehad. Het paar heeft zich tot voor kort schuil gehouden in Nederland. De arrestatie is voor een belangrijk deel te danken aan de hulp van de Nederlandse justi tie. De Duitse justitie had ook Nederland gevraagd uit te kijken naar het oplich- Twee belangrijke gebeurtenissen heb ben het indommelende Franse po litieke besef flink wakker geschud. De ze waren: 1) de ondertekening door de linkse so cialistische federatie van Frangois Mit terrand (FGDS) en de communistische partij van een gezamenlijk basispro gramma, dat in de toekomst moet wor den uitgebouwd tot een regeringpro gramma. 2) het overgaan, zonder enige reser ve, van de radicale partij naar de FG DS, waarbij de leiders van de rechter vleugel van de radicale partij, Felix Gaillard en Maurice Faure, werden op genomen in het bestuur van de FGDS. Beide feiten hebben het aanzien van het prestige van haar leider, Mitterrand, aanzienlijk versterkt. Zoals men zich zal herinneren hadden de FGDS, de radicalen en de communisten een stem busakkoord aangegaan voor de presi dentsverkiezingen in 1965. De uitslag hiervan De Gaulle had onverwacht twee ronden nodig om met een verschil van tien procent te worden gekozen was voor deze partijen een aanmoediging om op deze weg verder te gaan. Mitterrand verzocht met het oog op de Kamerverkiezingen van 1966 de radicalen om tot de federatie toe te treden. Hoewel het partijcongres van de radicalen tot dit huwelijk besloot, werd het nooit gesloten. De radicalen verkozen tenslotte het Centrum boven het samengaan met de communisten, die inmiddels de trouwste partners van de FGDS waren geworden. Om de banden met de FGDS niet te verbreken en een scheuring in de par tij te voorkomen sloot de uiterst linkse president van de radicalen, René Bille- res, een nieuw stembusakkoord met de FGDS, maar benoemde Maurice Faure en Felix Gaillard tot contactman met 't Centrum. Een eerste triomf boekte Mitterrand toen tijdens de Kamerverkiezingen Mau rice Faure in zijn kiesdistrict Cahord (Zuid-Frankrijk) niet alleen niet werd gekozen tijdens de eerste ronde, maar -bovendien ernstig gevaar liep door drei gende stembusakkoorden ook in de tweede ronde te worden verslagen. Fau re koos federatie-eieren voor zijn Cen trum-geld en onderwierp zich aan Mit terrand. Het succes bij deze Kamerverkiezin gen op het nippertje hadden de Gaullisten hun absolute meerderheid met 1 zetel kunnen behouden dwong Mitterrand tot een verdere samenwer king met de communisten. Deze eisten hiervoor echter een inwilliging van een telkens herhaald verzoek om een geza menlijk regeringsprogramma. Hoewel hij hiermee de medewerking van de ra dicalen opnieuw in de waagschaal stel de, kon Mitterrand niet anders dan toe stemmen. Het ondertekende gezamenlijke basis programma is een eerste resultaat van deze toestemming. In feite is het niet anders dan een catalogus van de pun ten, waarover de „federalisten" en de communisten het eens zijn en van me ning* verschillen. In grote lijnen komt deze inventarisatie hierop neer: a) op sociaal gebied zijn beiden het op de meeste punten volledig eens; b) op economisch gebied bestaan er een groot aantal verschillen van me ning, vooral op het gebied van de na tionalisatie van instellingen en indus trieën; c) op politiek en politiek-economisch gebied bestaan er vrijwel geen punten van overeenstemming (Europa, Navo, Midden-Oosten, Viëtnam). Verschillen van mening bestaan er ook op het gebied van de binnenlandse politiek hoewel de federatie de commu nisten er toe heeft kunnen brengen om de huidige grondwet te doen accepte ren, op voorwaarde echter dat er enke le wijzigingen in worden aangebracht. Deze wijzigingen, zoals de afschaffing van het staatsveiligheidshof, het terug brengen van de presidentiële ambtspe riode van zeven tot vijf jaar lagen trou wens ook in de lijn van de federalisti sche wensen. Van haar kant heeft de federatie op vrijwel geen enkel punt toegegeven. Dit deed de communistische leider, Wal deck Rochet .opmerken dat het 'n „mini mum-programma" is en nog lang geen regeringsprogramma. Aan de andere kant toonde dit aan de radicalen dat Mitterrand zich niet met handen en voe ten aan de communisten heeft gebonden en dat deze basis-overeenkomst een platform was, waarop ook de radicalen zelfs de meest rechts georiënteerden zo als Maurice Faure en Felix Gaillard, konden staan. Mitterrand liet er bij de radicalen echter geen twijfel over bestaan dat, nu er over en weer concessies ge daan dienden te worden, hij steun van buitenaf nodig had, wilde hij aan de ene kant staande blijven tegenover de com munisten en van de andere kant niet ge- isoleerd worden als hij de communis ten op een fundamenteel punt moest af wijzen. Daarop trad de radicale partij tot de FGDS toe. ditmaal zonder voor behoud. Het gepubliceerde basis-programma is op het ogenblik meer nog een pact- tussen enkele linkse groeperingen, be stemd om de huidige regering te ver slaan, dan een basis om zelf te regeren. Dit wil echter niet zeggen dat het niet tot een regeringsprogramma kan uit groeien. ROTTERDAM Bij het omhalen van een van de muren van de kathedraal aan de Van Vollenhovestraat in Rotter dam, liet gistermiddag een vijftig kilo wegend muuranker los. Het gevaarte slingerde naar de andere kant van de straat, war de vijftienjarige A. den Hijer uit Schiedam naar het slopen stond te kijken. Met inwendige kneu zingen en een shock werd hij in het zie kenhuis Dijkzigt opgenomen. terspaar. De Nederlandse politie contro leerde daarvoor onder meer de passa gierslijsten op Schiphol en ontdekte daarbij dat het paar net was vertrok ken naar Mexico City. Dat werd via Interpol doorgegeven aan de Duitse po litie die daarop nog voordat het vlieg tuig waarmee het paar reisde, zijn be stemming had bereikt, de Mexicaanse politie kon vragen het duo bij aankomst aan te houden. De playboy Ermisch en zijn gitzwar te geliefde plachten vervalste uitvoer- papieren in te dienen bij de belasting kantoren van Düsseldorf en Essen. Prompt kregen zij dan miljoenen terugbetaald. Geen enkele ambtenaar viel het op dat Ermisch volgens zijn opgave bijna de hele kolenexport naar Nederland voor zijn rekening had moe ten nemen 750 vrachtwagens per dag.. Ermisch had zijn wettige echtgenote, een Spaanse generaalsdochter, met hun twee kinderen verlaten. Zijn geliefde Brigitte, een vroegtijdig gescheiden leerling-kapster, voorzag hij van een weelderig ingerichte villa en een crè me sportwagen. De knappe, altijd bruingebrande op lichter bezat een schitterende villa aan de Costa Brava en genoot in de nacht club van Barcelona als „Don Frederi- co" grote populariteit. Bij zijn verblijf in West-Duitsland strooide hij in de bars van het Ruhr- gebied met fooien tot tweehonderd mark en in Düsseldorf had hij het bijna tot Prins Carnaval gebracht. De zwendel werd ontdekt doordat 'n afkorting in de vervalste stukken niet overeenstemde met de dienstreglemen ten van de douane. In het verlaten kan toortje van de „exportonderneming" vond de recherche alleen lege ordners, wat prospecturssen van een reisbu reau en een teddiebeer. Ermisch en zijn vriendin namen de justitie nog bij de neus door treiteren de brieven met misleidende tips te stu ren uit het buitenland. De laatste brief kaart was geschreven in Rotterdam en afgestempeld in Den Haag. Nadat In terpol in de zaak was gekend kwamen belangrijke aanwijzingen binnen van de Nederlandse en Zwitserse justitie. Het spoor voerde naar de Mexicaanse hoofdstad. Daar zal het tweetal nu aan de tand worden gevoeld door vertegen woordigers van de Düsseldorfse justitie en recherche, die intussen naar Mexi co zijn gevlogen. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatlsche pijnen, spit, zenuwpijnen, £1, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorgt dat U thuis altijd een tube Algesai bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. BERLIJN Oostduitsers hoeven niet meer te emigreren. „Het voor naamste motief van emigranten, vryheid voor de persoonlykheidsont- plooiing is bij ohs verwezenlijkt. Daarmee heeft de emigratie als principiële kwestie by ons opgehou den te bestaan" heeft een mede werker van de Oostduitse Academie voor Staats- en rechtswetenschap pen verklaard. In het jongste nummer van het Oostduitse blad Junge Welt wordt de man geciteerd ter verduidelij king van het ontwerp voor de nieu we grondwet, waarin onder meer 't grondrecht van emigratie is ge schrapt. Firma Meurer, schrijf Of bel Binnenweg 13, Ellecom (Gem. Rheden), tel. 08330 - 5500 dan krijgt u alle gewenste inlichtingen

De Vallei | 1968 | | pagina 7