Veenendaals dagblad Buiten Garanties tegen gebruik van atoomwapens Eis tegen narcotiseur nu half jaar ontzegging Grote brand bij Sikkens Mtm-bar m tremen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Sneltrein uit rails; 4 doden Snelle start van N.A.M. Dodenherdenking en bevrijdingsdag op vaste data AMERIKAANSE SENATOREN WILLEN GERAADPLEEGD WORDEN INZAKE ESCALATIE OORLOG W OOK MI A MEDITEERT BUS NA BOTSING IN BRAND20 DODEN Overeenstemming Grote drie Akkoord Euratom met Wenen i Kinderen honds i behandeld Geen vervolging tegen V.A.R.A. Vrije Volk en Antiek ingericht café-restaurant uitgebrand Plegen abortus toegegeven Egypte wil niet onderhandelen Twee doden na aütobotsing bij Rhenen Meer executies Wisselvallig Radijs GRONDWET OVERWINNING MASSAGRAF CONCESSIES NOORDZEE- PLAT VERDEELD ARNHEMS GERECHTSHOF BEHANDELT DE AFFAIRE MIA VERSLUIS Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di„ do. en za 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 8 MAART I968 - 42e JAARGANG no. 58 SPOEDDEBAT VIETNAM GEEIST ASHINGTON Amerikaanse senatoren onder leiding van William Fiillbright, voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, hebben gisteren een spoeddebat over Vietnam geëist om te wor den geraadpleegd over berichten betreffende opvoering van de Amerikaanse troepensterkte daar en mogelijke uitbreiding van de oorlog tot buiten de grenzen van Zuid-Vietnam. Zij onderbraken daartoe een debat in de senaat over de burgerrechten. Mia Farrow, de gewezen echtgenoot van Frank Sinatra, werd in Londen gefotografeerd in dit indrukwekkend gewaad. Zij heeft samen met de Beatles en hun vrouwen gemediteerd bij Maharisji Mahesj Yogi in diens centrum aan de Ganges in India. WENEN Vier mensen zijn gister morgen om het leven gekomen toen de sneltrein van Bazel, Zwitserland, naar Wenen, Oostenrijk, nabij Marchtrenk, Oostenrijk, uit de rails liep. Tenmins te zeven mensen liepen verwondingen op. inderen van boeren en dorpers weten precies, waar en in welk seizoen ze buiten wat eetbaars kun nen vinden. Ze zijn meer op de natuur ingesteld dan stadsjeugd. Als ik nu soms van dat jonge buitenvolk in november op een van de deel mee genomen of van de kar gevallen knol letje zie knabbelen, ken ik daarin mijzelf en onze kornuiten terug, want wij deden dit net zo. Ook plukten we die laatste zoete vruchten van het jaar wel van de akker; dat mocht gerust, want overal werden eertijds in de herfst knollen gezaaid voor vee voer. In de tuin wisten wij de bedden met peen of het geurige hoekje met selderie, venkel, kervel, anijs en citroenkruid al naar de tijd aantrek kelijk en zochten we 's zomers in bos en wal, dan vonden we ook daar in bes en vrucht velerhande van onze gading, 's Voorjaars lokte de moestuin ons al vroeg met de jonge knolletjes van de radijs, want dit gewas kan op zandgrond goed gedijen en soms werd bij gunstig weer reeds in februari ge zaaid. Het van 't vorig jaar overge schoten zaad kon met succes weer worden gebruikt, want het blijft wel pl.m. vijf jaar kiemkrachtig, maar wèl is het vorstgevoelig en daarom ver trouwen voorzichtige tuinders voor zoveel nietonder glas kwekend het liever wat later toe aan de natuur. Toch probeerden wij eind april of begin mei hoe ver het met deze eerste lingen van het seizoen stond. Van rassen in de prijscourant van Turken burg hadden we geen begrip en mooie namen als Cherry Belle of Scarlet Globe spraken ons minder aan dan het door de wit-groene kleur begrij pelijke ijskegel. Om de voor ons te scherp-gepeperde rammenas - ge zwollen wortel van het radijsje gaven we niet veel. Me dunkt, dat toen al dit gewass weinig populair was. De zwarte of grijze kleur bood trouwens weinig attractie. 8 maart '68 A. B. WIGMAN Fulbright, reeds lang tegenstander van de Viëtnam-politiek van de rege ring, zei: „Er zijn geruchten, meer dan geruchten dat zeer belangrijke beslui ten in verband met een grote nieuwe uitbreiding van onze strijdkrachten in Viëtnam worden overwogen". Hij voegde eraan toe dat een dergelijke stap „mogelijke uitbreiding van de oorlog over de geografische grenzen van Zuid-Viëtnam" tot gevolg zou heb ben. „Hierbij komt de grondwet in het ge ding. De kwestie is of de regering de bevoegdheid heeft de oorlog uit te brei den zonder de toestemming van of overleg met het Congres. Als de rege ring een uitbreiding van plan is, heeft zij de plicht het Congres, en in het bij zonder de senaat, te raadplegen en daarvan goedkeuring te krijgen. Wat ik wil zeggen is dat de senaat erop staat te worden ingelicht over elke verandering in de toestand en dat daarover een debat wordt toegestaan". Andere senatoren zeiden het eens te zijn met Fulbright, onder wie senator Clifford Case (Republikein) en Robert Kennedy (Democraat). Kennedy zei dat de regering bij voorkeur andere stap pen moet nemen om de huidige mili taire moeilijkheden in Viëtnam te overwinnen dan opvoering van de oor log. „Steeds wanneer we maar enige moeilijkheden ondervonden, was esca latie het woord. We hebben die uitbrei ding beproefd en ik stel voor dat we nu andere stappen proberen die zijn voor gesteld en dienen te worden overwo gen door de senaat er het volk van de Verenigde Staten". Kennedy zie dat het Amerikaanse volk herhaaldelijk is gezegd dat de overwinning in Viëtnam voor de deur stond, maar dat die overwinning nooit is waargemaakt en „nu ook niet in het verschiet ligt". Premier Holyoake van Nieu w-Zee - land heeft bekendgemaakt, dat op 4 april in Wellington een conferentie ge houden wordt van de ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S.' en van de landen die aan de zijde van de V.S. in Viëtnam strijden (de bondge noten van de V.S. zijn: Zuid-Viëtnam, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Korea, de Philippijnen en Thailand). Op 28 maart begint in de Nieuwzee- landse hoofdstad ook een conferentie van landen van de Zuidoostaziatische verdragsorganisatie (ZOAVO). Zuidviëtnamese regeringstroepen hebben bij de stad Hoeé opnieuw een massagraf ontdekt met de lijken van ontvoerde burgers. Volgens een Zuid viëtnamese woordvoerder bevonden zich minstens 25 lijken in het graf, dat ongeveer negen kilometer ten oosten van de stad ligt. Vorige week woensdag werd een massagraf ontdekt op een eiland in de Parfumrivier, waarin het stoffelijk overschot van ongeveer 100 regerings- funtionarissen werd gevonden. De autoriteiten schatten dat tijdens de bezetting van Hoeé door de Noord- viëtnamezen ongeveer 300 ambtenaren zijn ontvoerd. DEN HAAG De Nederlandse Aard olie Maatschappij heeft een vliegende start genomen in de speurtocht naar olie en gas op het Nederlandse deel van de Noordzee. Nauwelijks heeft mi nister De Block (Economische Zaken) de concessies tussen achttien gegadig den verdeeld of het booreiland Trans Ocean II moet aanstalten maken naar het fel begeerde blok K 17 even ten westen van Texel te koersen. Het slechte weer weerhield de sle pers gisteren nog van een overtocht uit het Engelse (olie)deel van de Noord zee, waar het eiland een rijke olie bron aanboorde. Midden april zal de NAM een dochter van Esso en Shell een twee de booreiland inzetten: De snelle start van de NAM hangt nauw samen met haar oliekansea. De maatschappij heeft een aantal bijzon der aantrekkelijke blokken toegewezen gekregen, waarmee zij beslist niet on gelukkig is. Eigenlijk zijn ook de overige gega digden wel tevreden met de toewijzin gen. ..Heel gelukkig" was bijvoorbeeld Mobil Oil. „tevreden" de Steenkolen- Handelsvereniging en British Petrol, „niet ontevreden" Billiton en Hoog ovens, maatschappijen die al dan niet in groepsverband de grote speurtocht gaan beginnen. )Men zie ook elders in dit nummer: „Nu spoedig run op olie en aard gas onder Noordzee". GENÈVE (Reuter, AP) Amerika, Engeland en Rusland hebben zich voorgenomen landen die geert atoomwapens bezitten te beschermen tegen bedreiging of aanvallen met atoomwapens. De drie" landefh bereikten hierover gisteren een akkoord in de ontwapeningsconferentie te Genève. De garantie die de drie landen wil len geven aan de naties die geen eigen atoomwapens bezitten werd voorgesteld irï een gezamenlijke ontwerp-resolutie die zal worden voorgelegd aan de Vei ligheidsraad van de Uno. Wanneer de ontwerp-resolutie daar wordt aangeno men kan elk land dat zich bedreigd voelt of wordt aangevallen met atoom wapens een klacht indienen bij de Vei ligheidsraad. Op grond daarvan zullen Amerika, Rusland en Engeland dan maatregelen nemen om het gevaar te keren. De garantie geldt alleen voor landen zonder atoomwapens die het voorgestel de verdrag ondertekenen. China en Frankrijk, de twee andere atoommo- gendheden, hebben al eerder laten we ten dat ze de verklaring niet zullen on dertekenen. De overeenkomst van gisteren schijnt allereerst gericht te zijn tegen China, de enige atoommogendheid die geen lid is van de Uno. India drong in het ver leden het sterkst aan op een garantie verdrag omdat het de Chinese agressie ducht. DEN HAAG Euratom heeft met het internationaal atoombureau in We nen, overeenstemming bereikt over de wijze van controle in de EEG' onder het non-proliferatieverdrag. De belangrijk ste bezwaren tegen deze controle, zoals de kans op industriële spionage, de be lemmering van de kern-ontwikkeling voor vreedzame doeleinden en mogelij ke beperking van de activiteiten van Euratom, zijn daarbij weggenomen. Er zal geen sprake zijn van onder schikking van Euratom aan Wenen. De controle zal z«ch beperken tot de toe passing van de voorschriften van Eura tom. •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••a j I?en gezin in het Betuwse dorp Ech- teld. had een aanslag in de hon- denbelasting van 45 gulden gekregen voor drie loslopende honden. Aan- gezien de familie nog nooit honden had bezeten, dacht men aan een mis- verstand en men betaalde niet. Een tijdje later kwam echter de deurwaar- der met een dwangbevel. Hevige con- sternatie: de zaak werd uitgezocht en het bleek, dat er inderdaad drie hon- den waren aangegeven. Zelfs de namen waren ingevuld: Peter, Greetje en Gerrie. Dat bleken de namen van de drie kinderen uit het gezin te zijn. Tijdens ziekte van de vrouw des huizes, had een familielid het formu- lier aldüs ingevuld, niet wetende dat het een aangiftebiljet voor de honden- belasting was. 99 99 DEN HAAG De VARA en Het Vrije Volk zullen niet worden vervolgd wegens het uitzenden en publiceren van een gesprek met een man, die be trokken is geweest bij de bomaansla gen die het afgelopen weekeinde zijn gepleegd op de Griekse, Spaanse en Portugese ambassades in Den Haag. Mr. A. W. Rosingh, hoofd van het par ket in Den Haag. heeft dit gisteren be sloten. De VARA gaat van haar kant na wel ke maatregelen kunnen worden onder nomen tegen de uitlatingen van een Haagse politieman, dat het radio-inter view „een misdadige uitzending" is ge weest. De VARA heeft met verontwaardi ging van deze kwalificatie kennis geno men en wijst de uitspraak als onver antwoord van de hand. Bovendien: de kwalificatie misdadig zou voor de poli tie aanleiding moeten zijn tot vervol ging, zo liet de omroepvereniging giste ren weten. De Haagse politie wilde hierop geen commentaar geven. Tussen de VARA en de Haagse offi cier van Justitie is sinds de uitzending van het gewraakte interview nog geen enkele maal rechtstreeks contact ge weest. De VARA heeft de beslissing dat zij niet zal worden vervolgd, via de radio-nieuwdienst vernomen. GORINCHEM Het café-restaurant „Den Gouden Leeuw" in Hoornaar in de Alblasserwaard is donderdagmiddag door brand verwoest. Toen de brand werd ontdekt, stond het enkele eeuwen oude, met veel antiek ingerichte ge bouw binnen enkele ogenblikken in lich ter laaie. De brandweren van Hoornaar, Noordeloos en Hoog-Blokland bonden de stryd aan met de door de wind fel aangewakkerde vlammen. De herberg „Den Gouden Leeuw", gelegen aan de Lek en Linge-route, werd vier jaar geleden verbouwd. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De schade wordt geschat op enkele ton nen. DELFT De dertigjarige Haagse vrouw J. H. W. R. en de 23-jarige, uit Suriname afkomstige en in Delft wo nende los werkman G. S. D., hebben bekend samen de abortus te hebben gepleegd, als gevolg waarvan een ne gentienjarige kantoorbediende uit Delft in de nacht van dinsdag op woensdag om het leven is gekomen. De vrouw heeft voor haar behandeling een be drag ontvangen van D., groot f 200,-. Vanochtend heeft het tweetal een vol ledige bekentenis afgelegd, na urenlan- jge verhoren. In de Mojavewoestijn in de Ameri kaanse staat Californië is een autobus met dertig inzittenden na een botsing met een personenauto, die op de ver keerde rijbaan reed, in brand ge vlogen. Twintig mensen hebben bij dit ongeluk het leven verloren; tien pas sagiers werden gewond. De bus was van Los Angeles op weg naar Las Vegas. DEN HAAG Bij de behandeling van de begroting 1967/1968 van het mi nisterie van Algemene Zaken door de Eerste Kamer, heeft de minister-pre sident meegedeeld, dat de regering be sloten heeft, in overeenstemming met de wensen van de verzetsorganisaties, de nationale dodenherdenking op 4 mei en de nationale bevrijdingsherdenking op 5 mei niet meer te verplaatsen, maar in het vervolg steeds aan de da ta van 4 en 5 mei vast te houden, on geacht op welke dagen deze data val len. Op grond van dit besluit zal dus voortaan ook indien de 4-de mei op een zondag of op een algemeen erken de christelijke feestdag valt van al le departementen en andere rijksge bouwen van 18.00 uur tot zonsonder gang halfstok worden gevlagd. Voor de nationale bevrijdingsdag blijft de regeling van kracht, die reeds in 1964 werd vastgesteld en die be paalt, dat ieder jaar op 5 mei de Ne derlandse vlag zonder oranje wimpel zal worden gehesen, ongeacht of deze dag op een zondag of op een algemeen erkende christelijke feestdag valt. ARNHEM De procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem, mr. Hus- tinx, heeft gisteren een half jaar ontzegging tot het uitoefenen van de genees kunst geëist tegen de Enschedese narcotiseur die nu bijna twee jaar geleden Mia Versluis een narcose toediende. Zoals bekend is het nu 21-jarige En schedese meisje niet uit de narcose ontwaakt, die haar in het ziekenhuis Ziekenzorg werd toegediend vanwege een lichte operatie aan haar hielen. De narcotiseur was in april van het vorig jaar door het regionale college voor medisch tuchtrecht in Zwolle al veroordeeld tot een boete van duizend gulden. De inspecteur voor de Volksgezond heid in Overijssel en Gelderland, dok ter T. Landheer uit Zwolle, ging tegen deze straf in beroep omdat hij het vonnis te licht vond. Aanvankelijk wilde hij de narcoti seur veroordeeld zien tot een ontzeg ging van drie maanden. Tijdens de be handeling van het hoger beroep, door CAIRO Egypte heeft Gunnar Jar ring, vertegenwoordiger van Oe Thant, officieel meegedeeld dat het niets voelt voor een plan om de Arabische landen eh Israël uit te nodigen vertegenwoor digers naar Nicosia, waar Jarring zijn hoofdkwartier heeft, te zenden, zo meldt het gezaghebbende Egyptische blad Al Alhram. Het blad zegt dat Jar ring gisteren bij zijn kort bezoek aan Egypte van deze afwijzing van het plan op de hoogte Is gesteld, „nog voor dat het officieel is ingediend". SASSENHEIM Vanochtend woed de een grote brand bjj de Sikkens-fa- brieken te Sassenheim. De politie deel de mee, dat de celluloselakfabriek als verloren moet worden beschouwd. De brandweer stelde alles in het werk om te voorkomen, dat het" vuur naar de andere fabrieksgebouwen, zou over slaan. De brand brak omstreeks acht uur uit in het nieuwe gedeelte van de cel luloselakfabriek. Het vuur breidde zich snel uit en al spoedig stond ook het naast dit nieuwe gedeelte gelegen laboratorium in lichterlaaie. Er deden zich herhaaldelijk ontploffingen voor. De politie van Sassenheim had de handen vol met het regelen van het verkeer op de beide wegen, die langs het fabriekscomplex lopen en waarop zich vele nieuwsgierigen verzamelden. De brand wordt bestreden door de brandweren van Sassenheim, Leiden, Warmond, Oegstgeest, Voorhout en Katwijk en door de bedrijfsbrandweer. Naar wij van het bedrijf vernemen, hebben zich geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. De brand ging ge paard met een enorme rookontwikke ling. Omstreeks elf uur deelde men van de zijde van het bedrijf mee, dat de toe stand zeer ernstig was. Het zag er toen naar uit, dat het hele bedrijf verloren zou gaan. Al het personeel heeft het fabrieks terrein moeten verlaten wegens het explosiegevaar. De schade loopt zeker in de miljoenen guldens. Frankrijk is er ons in voorgegaan. Maar sinds gisteren heeft ook een aantal treinen in Nederland een nieuwe uitrusting gekregen. De Compagnie Internatio nale des Wagons-Lits heeft ze bij de tijd mini-bar genoemd. Het gaat om een wagentje, waarmee door internationale treinen kan worden gemanoeuvreerd. De reizigers kunnen er mee worden geholpen aan een fris- of andere drank, goedhete koffie, broodjes en dergelijke. Maaltijden, hartige happen of iets wat daarop lijkt, zijn er echter niet bij. Het mini-barretje is er niet zo maar gekomen. Meer nog dan buitenlanders, stelt de Nederlandse reiziger het op prijs, op zijn eigen zitplaats iets te eten of te drinken. Meer dan tachtig procent van de omzet in de Nederlandse treinen wordt in de gewone compartimenten behaald; de rest wordt in de restauratie-afdelin gen geconsumeerd. Mocht de mini-bar tijdens een proefperiode succes opleveren, dan zal zij te zijner tijd misschien ook in Nederlandse expresstreinen een dagelijkse verschijning gaan worden. een kamer van het gerechtshof te Arnhem, kwamen echter zoveel be zwarende feiten tegen de narcotiseur naar voren, dat hij zijn eis verhoogde tot een half jaar. De procureur-gene raal concludeerde gisteren tijdens een zitting, die van half tien in de morgen tot vijf uur 's middags duurde, tot een gelijke straf. De zitting werd gehouden achter ge sloten deuren, omdat de behandeling en de uitspraken van medisch tucht rechtelijke zaken geheim zijn. Bekend is echter geworden, dat zowel de in specteur voor de Volksgezondheid als de procureur-generaal er op heeft aan gedrongen het vonnis, dat door de pre sident van het gerechtshof binnen drie weken zal worden gewezen, te publice ren. Geruime tijd geleden heeft staatsse cretaris dr. Kruisinga (Volksgezond heid) een staatscommissie ingesteld, die een nieuwe wet op het medisch tuchtrecht moet gaan voorbereiden. Deze wet heeft o.a. tot doel meer openheid in de medische rechtspraak te betrachten. Zowel de procureur-generaal bij het gerechtshof, als de inspecteur voor de Volksgezondheid, zou nu ook klachten overwegen tegen de directie van het ziekenhuis, waar Mia Versluis werd behandeld en tegen de chirurg, die het meisje opereerde. In eerste instantie heeft de narcoti seur zich er op beroepen, dat hij voor operaties in het ziekenhuis Ziekenzorg van verouderde narcose-apparatuur ge bruik moest maken. Hij deed dat in zijn verweerschrift voor het regionaal medisch tuchtcollege in Zwolle. De vader van mej. Versluis, de En schedese vertegenwoordiger W. J. B. Versluis, heeft zowel tegen het zieken huis, als tegen de narcotiseur en de chirurg strafrechtelijke klachten inge diend. Het parket in Almelo heeft met de behandeling echter eerst een uit spraak van het medisch tuchtcollege in hoogste instantie willen afwachten. Mia Versluis ligt in het streekzieken huis te Bennek om. Zij ondergaat daar een speciale behandeling voor langdu rig bewustelozen. In haar toestand is echter vrijwel geen verandering geko men. Haar ouders verhuizen volgende week uit Enschede naar Lunteren om hun dochter vaker te kunnen bezoe ken. RHENEN In de Achterbergse Meent onder de gemeente Rhenen had gisteravond een frontale botsing plaats tussen twee personenauto's. De 23- jarige automobilist J. H. Bosch uit Heelsum, die geen voorrang verleende, was op slag dood. Van de drie in de andere wagen gezeten personen over leed het 14-jarig zoontje van de heer C. J. Jansen uit Wageningen. De heer Jansen zelf en nog een mede-inzitten de werden in zorgwekkende toestand naar het Julianaziekenhuis overge bracht. Beide auto's zijn totaal ver nield. HATTEMERBROEK In Hattemer- broek, gemeente Oldebroek, is donder dagmorgen het vijfjarig jongetje E. Nieuwenhuis door een auto aangereden, toen het met zijn autoped de Zuider zeestraatweg overstak. Zwaar gewond werd het kind naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht, waar het na een uur overleed. SALISBURY (Rhodesië) Het regi me van de Rhodesische premier Ian Smith zal vandaag naar verwacht wordt, nog meer veroordeelde Afrika nen laten executeren. Het is nog niet bekend hoeveel Afrikanen zullen wor den opgehangen, maar vernomen wordt, dat de uitvoerende raad, be staande uit Smith en zijn ministers, woensdag bjjeen was, om de zaken te bekijken van zes veroordeelde Afrika nen •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••f j T^en westen van Ierland ligt al enkele dagen de kern van een gebied van J hoge luchtdruk, terwijl de druk boven de Middellandse Zee laag blijft. Tus- sen deze twee systemen wordt een i noordoostelijke stroming in stand ge- houden, waarmee wolkenvelden wor- j den aangevoerd. In deze situatie komt geleidelijk enige verandering. Depressies, die voordien in een grote boog over IJsland naar j Scandinavië trokken en het weer in onze omgeving maar \.>einig beïnvloed- dichterbij. Zo'n depres- den, komen nu sie trekt het komende etmaal over Scandinavië naar West-Rusland, zo- j dat tussen deze depressie en het ge- bied van hoge luchtdruk ten westen hoge Ierland boven de Noordzee en onze omgeving een westelijke tot j noordwestelijke stroming ontstaat. In deze stroming bewegen enkele j fronten mee, die vergezeld gaan van wolkenvelden, waaruit tijdelijk wat regen of enkele buien kunnen vallen. De komende nacht zal het in het hele j land niet meer vriezen, terwijl morgen bij een matige to vrij krachtige wes- j telijke tot noordwestelijke wind de temperaturen tot ongeveer dezelfde waarden zullen stijgen als vandaag.

De Vallei | 1968 | | pagina 1